Dc Schaduw van het Verleden AMM0N1AKSULFAAT BERICHTEN Gjéé/n va£2i/rvcL DAMPO STIKSTOF LANDBOUW- I Een Kerstverhaal* rechtstreeks opneembaar assimileerbaar 55.20% siciï I8INRII van hier en elders* Zondag 2 3 P/rfJAhei 1,931. D£ KQQRNBLOËM mmmmmmmamarnmmrnarnm 5 Najaarsstormen gingen over het land. De hemel was één dreigend gevaarte van grauw-grijze wolken die in ononder broken slierten door het luchtruim bol den. Vanachter het kleine boscbje ginds aan den Elzenberg kwamen ze opzetten, joegen over de landerijen, de boeren hoven. het spitse kerktorentje en den stroom en verdwenen inde verte, om plaats te maken voor andere. En immerdoor regende het, dagen reeds Het regende met striemende vla gen. zonder tusschenpoos. De stroom was door den aanhouden den waterval sterk gewassen, en in zijn dijken die hem omknelden, kolkte en ziedde het water en joeg voort in drei- gende onstuimige golven, rukkend aan die dijken die door menschenhanden gebouwd waren om het woeste natuurelement in te toornen. Hooger en hooger was het water gestegen en een woeste wind huilde mee met de golven als in sombere dreiging. Een bedreiging voor menschen. voor laaggelegen lan den en hofsteden. Boven op den dijk stond een forsche man en keek met zwarten blik neer in dat bruischend geweld. Een lange jas omspande zijn gespierd lijf en een vis- schershoed had hij diep over de oogen getrokken. Het was Maarten Verhoe ven, de eigenaar van het Olmenhof een vent struisch als een beer. ruw van karakter en aan niemand of niets dan aan zichzelf geloovend. En toch zullen ze 't houdengrom de hij. Hij keek nog eens naar de grauwe lucht en naar den neerstortenden regen. Spuwde toen nijdig in 't water, sprong den dijk af en ging terug naar huis- Maarten was een der rijkste boeren uit het dorp. In vroeger jaren was hij maar een arme vent geweest die zich de handen van het lijf moest werken om fatsoenlijk door het leven te kunnen komen met zijn vrouw en z'n twee kin deren, 'n jongen en een meisje. Met een slag en een keer was hij één der rijkste pachters geworden en kocht het Ol menhof dat vroeger aan zijn schoon broer toebehoord had. Deze was ge storven aan hartverlamming, evenals Maarten's vrouw, niet lang nadat hij het Olmenhof gekocht had. Allerhande geruchten deden de ronde in het dorp, maar niemand dierf het aan luidop zijn gedacht te zeggen, want Maarten was niet de eerste de beste. Met groote treden kwam hij thans zijn hof opgestapt. Max. de groote hond, sprong tegen hem aan, maar vluchtte gauw naar z'n kot terug nadat hij een woedenden stamp van zijn meester ont vangen had. Ruw stiet hij de voordeur open Een vloek ontviel hem toen hij zag dat zijn dochter Elza met Triene, de oude meid. aan 't bidden was. rWel vervloekt I viel hij barsch uit. Is er hier dan niets anders te doen dan een grondigen dag rozenkransen te wauwelen en schietgebedekens te pre velen Gaat maar vlug aan 't werk of ik zal u een ander liedje zingen 1 Elza stond ontdaan op en verliet het vertrek, maar de oude Triene gaf zich zich niet zoo gemakkelijk gewonnen. 't Is opdat de regen zou ophouden, baas, en opdat de dijken zouden weer staan aan 't water. Al oudewijvengrpraat, nijdigde hij terug Dat verandert daar allemaal niets aan 1 Zwijg, zeg ik u, er is geen God 1 Die bestaat maar alleen voor kinderen en ouwe kwezels lijk gij. O gij Godloochenaar 1 't Is een ware schande I Ik bleef zeker geen uur langer in dit huis als 't voor die arme Elza niet was. 't Is nu wel hé Is Gust nog niet terug van de veemarkt Die O. die heeft een haarke naar u. Wie weet wanneer ge die ziet 1 Wat 'n huis. wat 'n huis I Wel. ouwe kwezel, maak dat g'uit mijn oogen komt of 'k bega een ongeluk. Triene verliet mopperend het vertrek, terwijl Maarten aan het open haardvuur ging zitten en somber in de vlammen staarde. Buiten sloeg Blmeteens de hond aan 't blaffen en hoorde men het bulderen van een ruwe stem. Maarten had het hoofd opgericht, en bi) het hooren van die stem gleed een harde trek om zijn wezen terwijl z'n oogen flikkerden van woesten haat, te vens ook van angst. De deur werd ruw opengerukt en een man trad de kamer binnen. Het was een ongure vent, met loensche oogen, dikke minnelijke lippen en een gemeene trek om den grooten mond. Het was Dirk Stormer, een kerel die de dorpen afsleep en lerfde van niemand wist waarvan. Met spotter dm blik brkrek hij Maarten, en een luide, harde lach kwam hem over de lippen. Zoo. ouwe, zit ge daar soms te denken aan uw zielezahgheid 1 Buiten 'n vervloekt weertje hé? Daar Maarten niets antwoordde, en hem met hatende blikken bleef monste ren stapte hij verder de kamer in, trok 'n stoel bij het vuur en liet er zich met 'n harren smak op neervallen. Zr>o, jongentje, vervolgde hij, ge krijgt zeker last van de zenuwen Of is 't misschien de gedachte aan wat toen, voor zooveel jaar, eens gebeurde, 't Is mogelijk hoor, vooral met zulk weer, 't was toen 't zelfde, hé ouwe en dan misschien de last van den ouderdom, of gewetenswroeging 1 Wat wilt ge? vroeg Maarten kort. Zoo, ge krijgt dus de spraak terug. Nu, 'k zal u niet lang ophouden, 'k Zit zoo een beetje in geldverlegenheid, ziet ge, en ik had gedacht dat ge me, als loon voor de eertijds bewezen diensten, wel enkele briefjes zoudt kunnen geven. Is 't weeral zoo laat Ge denkt toch zeker niet dat zulks zal blij ven duren Ge zuigt me uit, vervloekte schurk Kalmpjes man, kalmpjes 1 Dat zal zeker blijven duren. Of zoudt ge mis schien liever hebben dat ik ga babbelen Mij goed hoor 1 'k Zou zoo kunnen zeggen Op een nacht, bij een weer als nu, heeft Maarten het geld van z'n schoonbroer gestolen, en toen, om den diefstal te verbergen, stak hij de dijken door zoodat het heele dorp onder water kwam. De schoonbroer kreeg een ge raaktheid en hij, de deugdzame Maarten, kocht met het gestolen geld het "Olmen hof,, I Of 't effect zou maken 1 Uitzinnig van woede was Maarten rechtgeveerd en had Dirk bij den strot gegrepen. Gij schurk 1 Uw bek zult ge hou den, of 'k worg u dood Slechts met moeite gelukte Dirk erin zich uit den moordenden greep te be vrijden. Hijgend bracht hij eruit Op uw gemak vent. 't Was maar 'n grap. En kom nu maar gauw voor den dag met uw lieve briefjes. Zonder 'n woord te spreken, ging Maarten naar de kast, nam uit 'n zware portefeuille vijf briefjes van honderd en wierp ze op tafel. En ruk nu maar op, of ik donder u eruit Ziet ge wel dat ge slim zijt 1 Dank u, en nu, tot straks, 'k ga even naar het dorp, en 'k kom nog eens aanloopen. Tot seffens I En daarop beende Dirk de deur uit. Maarten had weer plaats genomen bij het vuur en met het hoofd in de handen, verzonk hij in zwartgallig ge peins... 't Was waar wat Dirk gezegd had, hij had het geld van z'n schoonbroer ge stolen en de dijken doorgestoken. Maar 't was al op 't aanstoken van Dirk ge weest. Z'n schoonbroer en z'n eigen vrouw waren er van dood gegaan. Sinds leefde hij afgetrokken. De scha duw van het verleden kwelde hem. Hij wilde alles vergetende diefstal, het geval met de dijken, zijn vrouw en zijn schoonbroer. En God 1 Hij had zichzelf wijsgemaakt dat God niet bestond, niet kon bestaan 1 Maar zijn geweten liet hem niet met rust. Lang zat hij daar, en de schemering viel reeds, toen buiten een lallend dronkemansgeschreeuw hoorbaar werd. 't Was zijn zoon Gust, die van de markt thuis kwam. Eindelijk dan kon hij zijn wrok op iemand botvieren. Woedend greep hij Gust vast toen deze waggelend in de deuropening verscheen. Zoo, zatlap 1 Zijt ge daar ein delijk I Hij schudde hem woest over en weer, Van mijn lijf blijven zeg 1 brulde Gust. 'k Ben geen kind dat ge moogt overslaan hoor I Elza kunt ge overdon deren maar mij niet hoor 1 De deur der keuken was opengegaan en Elza verscheen, wit als een lijk. Maarten was op 't kookpunt der woede gebracht. Vloekend greep hij een stoel, zwaaide hem boven het hoofd en wilde hem met geweld op Gust neer slaan, maar Elza was met een klagend Vader tusschenbeide gesprongen, ontving den harden slag, en zeeg zon der een woord te uiten bewusteloos op den grond... Enkele dagen waren heengegaan. De maand December liep op haar einde. Het pijnlijk voorval van dien avond had zulken indruk gemaakt op Gust dat deze plots tot inkeer was gekomen en gan- sche nachten bij het ziekbed zijner zuster bleef waken en bidden. Het was avond. In de huiskamer van het Olmenhof zat Elza in een zetel, het hoofd omzwachteld met een ver band. Naast haar zat de getrouwe Triene. Hedennacht is het Kerstmis. Trie ne. In al de kristelljke huisgezinnen zal men de geboorte vieren van Hem die door Zijn goddelijk bloed de zonden der wereld wegnam, en hier... Troost u, meisje, de wegen Gods zijn ondoordringbaar. Alles zal zich ten goede keeren. Daar ben ik van over- tuigd. Zie maar eens naar Gust, sinds eenigen tijd is hij een heel andere jon gen geworden. Gelukkig ja. Gust heeft den waren weg gevonden. Maar vader... Niet wanhopen kind. We kunnen niets anders doen dan ons betrouwen stellen in den Allerhoogste. Buiten is het noodweer Triene. Het water van den stroom stijgt voort durend. En de menschen zijn bang voor een nieuwe dijkbreuk. De menschen moeten bidden, kind. Want hier helpt geen aardsche macht. Wat Hij voorbeschikt heeft, zal geschie den. Kom, laat ik u naar uw kamer brengen. Het vele spreken is voor u nog te vermoeiend. Nauwelijks waren ze weg of Maar ten en Dirk traden binnen. Beroerd, grommelde Maarten, de dijken zullen het niet houden 1 En wat dan 1 Het Olmenhof overstroomd, en ik zoo goed als geruïneerd. Sluw bekeek Dirk hem, en honigzoet was zijn stem toen hij sprak Misschien, er is een middel om het Olmenhof te vrijwaren Zoo, en wat is dat Wel, stel u eens voor, moest de dijk doorbreken, vijf honderd meter verder, wat zou er dan volgens u ge beuren Vijf honderd meter verder Dan stond het heele dorp onder 1 En het Olmenhof Maarten antwoordde niet, maar in zijn oogen kwam een verwilderden trek. Nu? drong Dirk aan. Het "Olmenhof,, zou gespaard blijven I fluisterde Maarten heesch. Wat talmt ge dan Gij duivel 1 barstte Maarten uit. Wilt ge me weer den dijk doen door steken 1 Er is geen keus 1 verklaarde de andere. Den dijk doorsteken of gij naar den dieperik. Even woog er een drukkende stilte. Maarten streed een harden strijd met zichzelf. En plots vastberaden "Wel aan dan I Wacht even, 'k ga mijn over jas halen 1 Nauwelijks was Maarten de deur uit, of Dirk snelde naar de kast, rukte ze open en nam een welgevulde porte feuille eruit die hij in zijn zak liet ver dwijnen. Ziezoo 1 grijnsde hjj. Dat is mijn loon 1 Hij had echter Elza niet gezien, die de deur even opengedaan had, zag wat er gebeurde en zich snel terugtrok. Daar verscheen Maarten opnieuw. Kom dan, zei Dirk, 'k ga maar vast vooruit 1 en meteen stapte hij bui ten. Maarten wilde hem volgen toen Elza binnengesukkeld kwam. Wel, wat moet ge hier 7 vroeg hij. Vader, kreet Elza. Dirk heeft u bestolen. Ik heb het gezien. Uw porte feuille. Maarten deed de kast open, zag de ledige plaats en grommelde een dreigen den vloek. Onheilspellend keek hij naar de deur langswaar Dirk buitengegaan was, en schrikbarend kalm kwam het over z'n lippen"Dat ga ik u inpeperen, vent I en verdween daarop in den nacht. Verschrikt riep Elza op Triene, die toegeloopen kwam. Vlug, Triene, roep Gust. Dat hij ze achterna ga 1 Ze zijn naar den dijk. Dirk heeft vader bestolen, en ik zag aan vader's gezicht dat... o vlug Triene, eer het te laat is 1 Hen achterna 1 Op het geroep was Gust binnengeko men. Hortend en stootend herhaalde Elza haar verhaal. Gust talmde niet, en verdweea op z'n beurt. Weenend was Elza in haar zetel neer gezegen. En dat in den Kerstnacht 1 O, moest vader een ongeluk overkomen 1 Vader, die niet in regel is met O. L. Heer 1 Laten we bidden, meisje, en het Kerstkindeke genade en erbarmen af- smeeken. Zoo zaten dan beide vrouwen, lang, in gebed verslonden. Buiten hoorde men zacht gerucht. De deur ging open en vier mannen brachten Maarten op, die hevig bloedde aan een groote wonde aan het hoofd. Vader, kreet Blza. En snikkend viel ze naast hem neder. Een der mannen vertelde dan, dat ze op den dijk waren om den vloed in 't oog te houden, dat Maarten met Dirk gevochten had en een slag met een ploertendooder op de hersenpan gekre gen had. Ze hadden Dirk overmeesterd en hem doen naar het dorp brengen. Verder dat Maarten om den pastoor gevraagd had, Buiten rinkelde reeds de bel der be rechting. Men had Maarten op z'n bed gelegd en Triene had de voorbereidse len voor de komst van Ons Heer ge daan. In de huiskamer waren allen in gebed verzonken, wij! de Pastoor de biecht van Maarten hoorde. Toen de Pastoor uit de kamer kwam, zegde hij dat Maarten naar zijn dochter en zoon gevraagd had. Beiden traden daarop binnen en naderden de sponde van hun vader. Moed, vader, zei Elza, haar tranen bedwingend. De dokter zal straks hier zijn. Maarten schudde zacht het hoofd. Geen dokter kan hier nog iets doen, kind. Ik voel dat mijn tijd geko men is... Ik heb me met God verzoend... De schaduw van het verleden is van me geweken... en ik... ik dank den Heer omdat Hij... in dezen Kerstnacht... mijn ziel gezuiverd heeft... De stem van den stervende werd zwakker. Elza... en Gust... immer goed blij ven... immer goed vaarwel, kinderen... vaarwel- Maarten was niet meer... Buiten in den nacht ging gejuich op Het water zakt 1 Het water zakt 1 Een pas toegekomen telegram had het inder daad gemeld. En wijl het gansche dorp het Kerst kindeke dankte om deze redding in den uitersten nood, zaten Elza en Gust bij de lijksponde van Maarten, en dankten ook het Goddelijk Wicht, dat hun vader, zij het dan ook op zijn doodsbed, met den Heer verzoend had. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 12 Dec. tot 18 Dec. 1938: Antwerpen 11 haarden Brabant 35 haarden; West-Vlaanderen 219haar den; Henegouwen 33 haarden; Oost- Vlaanderen 67 haardenLimburg 33 haarden; Luik 79 haarden; Namen 20 haarden Luxemburg 113 haarden. Totaal602 haarden. Vorige week 625 haarden. Week van 28 Nov. tot 4 Dec. 757. Week van 21 Nov. tot 28 Nov. 999. Week van 14 Nov. tot 20 Nov. 1189. Week van 7 Nov. tot 13 Nov. 1388. Week van 31 Oct. tot 6 Nov. 1184. Week van 24 Oct. tot 30 Oct. 1040. Agenda der klelnveetentoon- stellingen. Hier volgt de agenda der kleinveeten- toonstellingen in ons land en in het bui tenland gehouden 1 en 2 JanuariFransch-.Belgische tentoonstelling van kippen, konijnen, duiven enz. te Ougtée. Deze tentoon stelling wordt gehouden in de feestzaal van het Gemeentehuis te Ougrée. Men kan het programma op eerste aanvraag bekomen. Zich wenden tot den heer N. Liéaard, Eudore Da vlo straat, 23, te Ougtée bij Luik. 6, 7,8 en 9 JanuariInternationale kleinveetentoonstelling te Antwerpen, in de groote stedelijke feestzaal, Meir, Antwerpen. Voor reglement en pro gramma wende men zich tot Dr C. Van Bogaert, Montebellostraat, 20, te Ant werpen. 28, 29, 30 en 31 Januari i Internatio nale tentoonstelling van inlandsche en buitenlandsche vogels. Voor program ma wende men zich tot den heer Horace Dupire, Voorzitter, 274, Brugmannlaan, te Brussel. Een belangwekkend amende ment tot waarborg van minl- maprijzen aan de landbouw producten. Met genoegen stippen wij het amen dement aan dat door het Vlaamsch- Nationaal Kamerlid Pelgroms werd ingediend aan het wetsontwerp tot op richting van, een Nationalen Dienst voor den afzet van land- en tuinbouw producten. Dit amendement sluit aan bij het standpunt dat "Redt U Zelven„ sedert ruimen tijd heeft verdedigd, nl. vaststelling door paritaire commissies van minima-prijzen te betalen aan de landbouwers voor hunne bijzonderste producten. Ziehier de tekst van het amendement ingediend door volksvertegenwoordiger Pelgroms Voor bedreigde producten, contact commissies oprichten, teneinde bindende prijsminimums uit te vaardigen om de binnenlandsche markt te beschermen. De heer Pelgroms lichtte zijn amende ment toe alsvolgt De ongehoorde prijsschommelingen der land- en tuinbouwproducten, vragen dat een minimum-winstgevende prijs officieel zou kunnen gewaarborgd wor den aan den voortbrenger. De beroering rond de lage melk- en aardappelprijzen deed reeds den heer Minister langs eventallige commissies, een minimum stellen voor den melkprijs en gaven aanleiding tot het oprichten van contactcommissies bij den aard appelverkoop. De alsdan bereikte be schermingsmaatregelen bleken onvol doende om reden van niet-gereglemen teerde en niet-bindende organismen, en bijzonder om reden dat niets toeliet beteugelende maatregelen te treffen tegen overtreding. „Ik meen dat bij artikel 4 waar twee bijzondere bevoegdheden van den Na tionalen Dienst worden aangegeven, deze aanvulling voor de toekomst nood zakelijk is teneinde ook deze bevoegd heid te zien omschrijven in het algemeen reglement te bekrachtigen bij koninklijk besluit. Wij verhopen dat dit amendement aandachtig zal worden onderzocht door de Kamers en niet zal worden verwor pen, alleen omdat het uitgaat van een lid der toppositie, wat in onzen partijpo- litieken Staat helaas maar te dikwijls ge schiedt. Om volledig werk te leveren, zouden echter de paritaire contactcom missies, waarvan sprake in het amende ment, ook de bevoegdheid moeten be zitten voor de gereglementeerde land bouwproducten maxima-prijzen vast te stellen ten behoeve der verbruikers. Aldus zou de winstmarge der tusschen- personen op een normaal peil kunnen gehouden worden, en zouden de over tollige winsten welke thans door de tusschenpersonen op sommige land bouwproducten worden genomen, tot nadeel, zoowel der voortbrengers als der verbruikers, verhinderd worden. Wij houden onze lezers op de hoogte van het lot dat door het parlement aan het amendement van Volksvertegen woordiger Pelgroms wordt beschoren. Het Invoercontingent van bo ter nogmaals met 100.000kg. verhoogd. De Minister van Economische Za ken, Middenstand en Landbouw heeft beslist het loopende invoercontingent van vreemde boter te brengen van 250.000 kg. op 350.000 kg. Aldus luidt een mededeeling van voormeld departement dat er by voegt zooals reeds werd medegedeeld in voorgaande communiqués volgt de re geering van zeer nabij de evolutie der boterprijzen en zij zal niet nalaten de noodige maatregelen te treffen welke de toestand vergt. Onze zienswijze over de steeds toe- Het THOMASSLAKKbN- MEEL in sterke hoeveelheid toegediend, geeft een groote opbrengst in aardappelen, ver meerdert den inhoud aan zet meel en vermindert de gevallen van ziekte. (IngMoadcn.) Maar God... V bij groot en klein. Want Dampo geneest hoofdverstop ping, neusverstopping, vastzittende kou, hoesten, griep, keelpijn, snel en radicaal door inwrijving en inademing Groote doos

De Koornbloem | 1938 | | pagina 3