De nieuwe Posttarieven in binnenverkeer Gemengde Berichten Notariëele Annoncen Landbouwers, Alle hoop verloren ZAAILANDEN Zaair en Weilanden WOON H ÜIS ZAAILANDEN BURGERSHUIS 4 Wanneer ook België zijne houding ten opzichte van den landbouw niet grondig wijzigt, gaat het, het lot van Frankrijk te gemoet. Hebben onze re geerders hierover wel eens nagedacht ZWITSERLAND De veestapel. Volgens de telling gedaan op 21 April 1.1. zou het aantal koeien 911.900 stuks bedragen tegenover 893 000 stuks in April 1937. Dit maakt een vermeerde ring van 18 896 stuks of 2,1 °/e. Volgens statistieken zou voor 1937 de gemiddelde melkopbrengst per koe 3.030 kg. bedragen. IERLAND De invoer van melkpoeder. De Iersche Vrijstaat legt sedert 22 Juli 1.1. een invoerrecht van 3 pence per pond (circa 4 frank per kg.) op allen invoer van gedroogde melk of melkpoeder, evenals op ieder product uit melkpoeder vervaardigd, al ware het slechts gedeel telijk behouden wanneer de melk van Ierschen oorsprong heeft gediend tot vervaardiging van bedoeld product. DUITSCHLAND Ook suiker uit hout. Te Regensburg werden over enkelen tijd de werken ingehuldigd voor den op bouw van een zeer belangrijke fabriek, bestemd tot de fabrikatie van suiker uit hout. Het procédé van hoogleeraar Bergius wordt hiervoor benuttigd. nemende invoercontingenten voor vreemde boter is aan onze lezers bekend. Wij kunnen er onze instemming niet mede betuigen, onder meer omdat de regeering totaal werkloos blijft inzake de valorisatie van de rundvleeschprijzen. welke reeds sedert lang zwaar verlies berokkenen en, op tijdstippen van over vloedige botervoortbrengst. veel minder kordaat optreedt om de prijzen alsdan j op een behoorlijk peil te houden. De valorisatie der inlandsche tarwe. Op hare vergadering van 14 Decem ber 1.1. heeft de tarwecommissie met eenparigheid voorgesteld de inmenging van inlandsche tarwe in het broodgraan te behouden op 40 °U voor de tweede week van Januari 1939, en tevens op nieuw haar voornemen bevestigd om met alle gepaste middelen den vastge- stelden richtingsprijs te handhaven. Ook werd op voormelde vergadering meegedeeld dat de aangesloten maalde rijen in de week van 5-10 December 1.1. 86.615 zakken inlandsche tarwe hebben aangekocht tegen een middenprijs van 120.22 fr. per 100 kg. De totale aankoop van inlandsche tarwe tusschen 1 Oogst en 10 December 1.1. bedraagt 1.138 311 zakken tegen den middenprijs van 123.23 fr. per 100 kg. Naar blijkt uit de verslagen ingekomen bij de commissie, zou het aanbod op verscheidene plaatsen minder druk worden, zoodat de kans bestaat op een geringe prijsverbetering welke den gestelden richtingsprijs dichter zou benaderen. ROEMENIE Het Blok der Katholieken on- f De gemiddelde graanopbrenst derzoekt nog steeds het Land- per hectaar. bouwvraagstuk. Naar de pers meldt heeft de Land- bouwcommissie van het Blok der Katho lieken op 15 December 1.1. onder voor zitterschap van Senator Mullie, opnieuw de verschillende besluiten onderzocht die betreffende het land- en tuinbouwvraag- stuk werden uitgebracht door het Con gres van het Blok der Katholieken op 22 en 23 October, met het oog op een concrete toepassing ervan. Zij zal aan het Directorium van het Blok voorstellen doen teneinde de con- gresbesluiten te verwezenlijken. Bij dit alles zullen onze land- en tuin bouwers de bedenking maken dat de po litiekers ellendig veel tijd noodig hebben om de nooden van den landbouw te be grijpen, dat al deze onderzoeken en be sprekingen slechts tijdverlies zijn of erger nog, een middel om onze boeren aan 't lijntje te houden. Waar het voor onzen land- en tuin bouw thans op aan komt is, daden te zien stellen van steun en opbeuring ten einde de verkoopprijzen te verbeteren. Het Congres van het Blok hooger ver meld heeft immers uitvoerig den benar den toestand beschreven waarin het land en tuinbouwbedrijf verkeert en de mid delen aangetoond om daaraan te ver helpen. Waarop wachten die heeren dan nog om van de regeering de aanwending van deze maatregelen te eischen moeders, wordt verwaarloosd. Als ziek ten bij zuigelingen komen meest voor maag- en darmstoornissen, welke dus door eea gezonde normale voeding kun nen geweerd worden, rn besmettelijke ziekten (hinkhoest, roode koorts, diphte- rie, tuberculose) welke door voorbehoe ding kunnen afgewend, door toepassing van bepaalde serums en vaccinaties. Deze uiteenzetting welke zeer aan dachtig werd gevolgd, genoot na het dankwoord van Dr Willems van een hartelijk applaus. Het Vlaamsche Kruis mag ons dit seizoen nog op zoo'n paar interessante voordrachten vergasten. 0,75 fr. Naar berekeningen van het Centraal Instituut van statistieken bedraagt de ge middelde opbrengst per hectaar voor de oogstjaren 1937en 1938 rogge: 11,8 kwintalen in 1937 en 14.2 kwir. in 1938; gerst en haver: van 13,1 in 1937 tot 19.1 kwintalen in 1938. Dank aan het ge bruik van meststoffen, aan de voortduren de verbetering van het materieel en der teeltwijze, staat de gemiddelde op brengst in een voortdurend stijgende lijn. Deze gemiddelde productie bereikt nog niet de helft van wat onze boeren bereiken per Ha. en toch zijn er nog economisten die onze landbouwers als verachterde en onbekwame voortbren gers bestempelen 1 Ultvoerpremiën voor vleesch. De Ministerraad heeft besloten een premie toe te staan voor den uitvoer van bewaard rundvleesch met bestem ming van Engeland en de overige vrije markten. Van 1 Juli af tot 31 December 1938 bedroeg deze premie 35 °/s der waarde van de uitgevoerde producten. Van 1 Januari 1939 zal de premie 30 "lm van deze waarde bedragen. NEDERLAND De schade veroorzaakt door het mond- en klauwzeer. De schade veroorzaakt door het mond en klauwzeer gedurende een jaar, name lijk vanaf September 1937, aanvang der ziekte, worden geraamd op ongeveer 40 millioen gulden (648 COO.OOO fr.). Sedert 15 September 1937 tot 29 Oc tober 1938 werd de dood, door deze vreeselijke ziekte veroorzaakt, officieel vastgesteld van 5103 runddieren, 5433 kalveren, 4177 varkens. 335 schapen en 79 geiten. In deze cijfers zijn niet begre pen de verliezen ingevolge ziekteher vallen. Thans woedt de kwaal nog hoofdza kelijk in 't Noorden dat verleden jaar gespaard bleef. Wekelijks worden nog 8000 ziektegevallen aangegeven tegen 10.000 over enkele weken. Om de veemarkten te ontlasten.koopt de Veecentrale thans runddieren op, ten einde het vleesch in te leggen in doozen. Dit vleesch wordt tusschen de werkloozen uitgedeeld. Tooneelnieuws uit Aalst. De Koning der Joden het prachtig evangelisch spel van E. P. Mortier, gaat voor 't eerst opgevoerd worden 1 "Opwaarts» de flinke tooneelafdeeling van Davidsfonds Aalst-Mijlbeek, roept U op tot een der vertooningen 25 December te 17 1 /2 u. 26 December te 19 u. Kaarten kunt U nog bekomen, in het "Groen Kruis», in het "Katholiek Mid denstandshuis» Groote Markt, in het Vlaamsch Huls en in de herberg Eylen- bosch, Nazarethstraat. Neem de gelegenheid te baat 1 U zult iets eenigs te zien krijgen 1 Propagandeer1 FRANKRIJK Weinig rooskleurige toestand van den landbouw. Van 1912 tot 1935, is de oppervlakte der niet bewerkte landbouwgronden gestegen met 1.800.000 Ha. Van 1891 tot 1929 hebben 1.736.000 kleine grond eigenaars hunne landerijen verlaten. Van 1891 tot 1931 is de landelijke be volking gedaald met 3.620.000 personen. Dit is de taal der officieele statistieken. Daar ligt de groote oorzaak van Frankrijks verval. Het is immers be wezen de landbouw is de ie trensbron der natie op economisch, demografisch cm sociaal gebied. De eerste Wintervoordracht van het Vlaamsche Kruis. De feestzaal van het Stadhuis bevatte verleden week Donderdag vele belang stellenden voor de eerste wintervoor dracht van het Vlaamsche Kruis. Dr Willems, voorzitter van de afdee- ling leidt de voordracht in met een woord van welkom aan onzen vroegeren stads genoot Dr Carlos Hooft. Deze jonge geleerde, de rechterarm van den eminenten prof. Dr Gorter van de universiteiten van Gent en Leiden, had het over zijne specialiteit Kinder geneeskunde Hij heeft het vooral over het preven tieve gedeelte daarvan. Over de kinder- sterften. welke, dank zij de verbeterde verpleging, op een werkelijke daling mogen bogen, maar bij ons nog veel te hoog zijn. Spreker ontwikkelt verder de oorza ken oer menigvuldige kindersteifien en het hoog of iaag sterfte cijfer per sueek of agglomeratie Hij wijdt breedvoerig uit over de borstvoeding, welke, eilaas, zoo gemakkelijk door onze huidige Baardegem boven I Als de Nachtegaal zingt... is de nieuwste operette in 1 voorspel en 3 bedrijven van Ben. PUTTEMAN. Muzikale bewerking van Ces. MUY- LAERT. "De Opgaande Zon» van Baardegem, zet op Zondag 8 Januari 1939, een reeks Zondagvoorstellingen in van dit werk dat de fijnste operetteproevers moet bevredigen. Toegangsbewijzen zijn reeds te ver krijgen. Ja, dat had hij. Want al de produc ten die hij reeds geprobeerd had tegen zijn hoofd- en zenuwpijnen hadden hem niet voldaan. Al deze producten beloofden in hun reklame bijna wonderen, doch in werkelijk heid brachten zij niet de verwachte genezing. En dit alles omdat hij dacht dat om het even welk product tegen hoofd- en zenuwpijnen Aspi rine was, tot op den dag dat hij vernam dat er slechts één echte Aspirine bestaat, zij die het Bayer kruis op iedere tablet en verpakking draagt. Al de andere producten die hij voorheen geprobeerd had waren namaaksels welke hij duur betaalde zonder echter resultaat te brengen. Heeft de bemesting een in vloed op het beendergestel en de gezondheid van het vee Wij zijn thans in een periode dat de meststoffen veelvuldig en in groote hoe veelheid gebruikt worden door land bouwers en veehouders. Inderdaad, de ondervinding heeft hen geleerd dat een volledige bemesting met stikstof, fosfaat en potasch de opbrengst van het land op een zeer economische wijze verhoogt. Maar het verhoogen van de op brengst is niet de eenige kwaliteit en invloed van de meststoffen. Inderdaad, de meststoffen verhoogen het gehalte van de planten en vruchten aan droge stof, aan eiwitstoffen, aan zetmeel, aan suiker en aan minerale bestanddeelcn. Door een volledige bemesting ver krijgen wij dus een zeer voedzaam pro- dukt. Vooral de invloed van fosfoorzuur en kalk is hier van groot belang. De fosfaatmeststoffen, rijk aan kalk en fosfoorzuur, voorbeeld Fertiphos, geven hooi met een hooger gehalte aan kaikfosfaten. De ondervinding heeft geleerd dat 300 kg. Fertiphos per Ha. niet alleen een veel grootere opbrengst gaven aan gras en aan hooi maar tevens aan gras en hooi rijk aan kalsfosfaten. Deze kaik fosfaten zijn vooral onmisbaar in de veevoeding voor melkkoeien en jong vee. Inderdaad, de melkkoeien scheiden dagelijks groote hoeveelheden kaikfos faten bf in de melk. Het jong vee heeft kaikfosfaten noodig om zijn beender gestel te vormen en te ontwikkelen. Als het voedsel arm is aan kaikfosfa ten dan zijn de dieren gemakkelijk vat baar voor beenderziekten (rachitisme, enz.). Bijgevolg, het is noodzakelijk niet alleen veel voedsel voort te brengen, maar ook te zorgen voor een veevoeder rijk aan kaikfosfaten. Daarom gebruiken de veehouders steeds 30ü kg. Fertiphos per hectare op wei- en hooiland. Voor de andere voedergewassen, klavers, lucerne, voederbieten, enz., gebruikt men 400 kg. Fertiphos per Ha. Zeggen we terloops dat de Volledige Weidevette en Klavervette R.U.Z. samengesteld worden op basis van Fertiphos en volledige meststoffen zijn welke onder alle oogpunten voldoening geven. (Ingezonden). leest en verspreidt UW BLAD I 0,40 fr. 0.80 Ir. 0.10 fr. 0.30 fr. BRIEVEN, per 50 gram of gedeelte van 50 gram POSTKAARTEN Enkele Met betaald antwoord PRENTKAARTEN en KERST- en NIEUWJAARSKAARTEN Enkel met adres, handteekening en datum Met daarbij beleefdheidsformule tot 5 woorden Met allerhande geschreven meldingen als open postkaart onder omslag of band NAAMKAARTJES Zonder geschreven correspondentie Met geschreven beleefdheidsformule van ten hoogste 5 woorden Met allerhande geschreven meldingen GEDRUKTE ADRESKAARTEN, zelfde tarieven als voor de naam kaartjes, als zij niet grooter zijn dan 10x7 cm, DRUKWERKEN, per 50 gram of gedeelte van 50 gram Nieuwsbladen en tijdschriften (onder gefrankeerden band, die ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen tot en met 75 gram per 50 gr. of gedeelte van 50 gr. meer 0,05 fr. MONSTERS, per 50 gram of gedeelte van 50 gram (minimum) ZAAKPAPIEREN, per 50 gram of gedeelte van 50 gram (minimum) FACTUREN EN REKENINGSOPGA VEN VAST AANTEEKENRECHT SPOEDZEN DINGEN, vast recht POSTCOLLI Voor militairen Tot en met 3 kgr. Boven de 3 kgr. STORTINGEN OP POSTCHECK aan winket INKASSEERING PER ONTVANGSTKAART tot en met 1.000 fr. boven de 1,000 fr. per 1,000 fr. of gedeelte van 1.000 fr. GROOT HERTOGDOM LUXEMBURG. Dezelfde porten als deze hier boven zijn toepasselijk op de zendingen voor het Groot Hertogdom Lu xemburg, behalve wat de dagbladen en de periodieken betreft, voor dewelke het tarief 5 centiem per 50 gram bedraagt. GRENSKRING In den grenskring van 30 kilometer (Duitschland, Frank rijk en Nederland) is het tarief voor de brieven op 75 centiem per 20 gr. of gedeelte van 20 gr. en dit voor de postkaarten op 40 ctm. vastgesteld. 0.40 fr. 0,75 fr. 0,10 fr. 0.30 fr. 0,50 fr. fr. 0.05 fr. 0,05 fr. 0,10 fr. 0,50 fr. 0.1P fr. 0,75 fr. 0.50 fr. 1.75 fr. 1.75 fr. 5,00 fr. 5.00 fr. 6.00 fr. 0,75 fr. 0,75 fr. 0,50 fr. Studie van Notaris VAN DEN BOSSCHE, te Herzele. Notaris Tibbaut, Keizerlijke plaats, 31, te Aalst. DB VIS» Openbare Verkooping van te Burst. De Notaris VAN DEN BOSSCHE, te Herzele. zal met tusschenkomst van zijn ambtgenoot Meester TORRE- KENS, Notaris te Munckzwalm, open baar verkoopen Gemeente Burst. Eenige koep. Een perceel zaailand gelegen op den Meyerskouter, geka dastreerd sectie B nr 453a, groot 68aren 50 centiaren en palende noord MM. Pieter Smekens- Moereels en DenisMat- thys-Moereels oost de erven Rosseels Dooreman zuid de Baerdegemstraat en de grensscheiding der gemeeate Ay~ gem en west M. Joseph Coppens-Van Wayenberghe. Dit perceel zal in twee gelijke deelen opgeroepen worden- Gebruikt door M. Alfons Van der Brugge te Bambrugge tot Kerstavond 1940. Eenige Zitdag voor Verblijf Dinsdag 27 December 1938 te 1 uur namiddag, te Aygem, wijk Op- aygem, ter herberg van Mr Frans Eeckhout. Studie van Notaris TIBBAUT, te Aalst, Keizerlijke Plaats, 31. (Vleeschmarkt) Openbare Verkooping van goede te Nederhasselt. De Notaris MEERT te Erpe, zal met tusschenkomst van zijn ambtgenoot Meester TIBBAUT, Notaris te Aalst, openbaar verkoopen Gemeente Nederhasselt. Koop 1Een perceel zaai- en wei land, op Beerveld, sectie A, nr 155, groot 73 a. 80 ca. Gebruiker Mr Frans De Backer. Koop 2. Een perceel weiland, op den grooten Real, sectie A, nr481a, groot 23 a. 50 ca. Gebruiker Mr Arthur Van Paepe- ghem. Koop 3. Een perceel weiland, op den grooten Real, sectie A, nrs 506a en 507a, groot tezamen 34 a. 30 ca. Gebruiker: Mr FransTorrekens. Koop 4. Een perceel zaailand, op het Molen veld, sectie B, nr 490, groot 22 a. 80 ca. GebruikerMr Victor De Maes- schalck. Koop 5. Een perceel weiland, op den kleinen Real, sectie B, nr 1126, groot 30 a. 20 ca. Gebruiker Mr Gustaaf Meganck. Enkele Zitdag Donderdag 5 Januari 1939 om 2 uur (zeer stipt) namiddag, ter af spanning "In den Haring», bij den heer Camiel Bombeeck, bijgenaamd "Baas ken», Geeraardsbergschesteenweg, 224, Aalst. N.B. Voor plans en verdere in lichtingen zich wenden ter studie van Studie van Notaris te Aalst Openbare Verkooping van een nieuwgebouwd te Schoonaarde, Frankrijkstraat. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Gemeente Schoonaarde. Een nieuwgebouwd woonhuis met koer en tuin, te Schoonaarde, nabij de Frankrijkstraat, eenige sectie deel van nrs 10.96a en 1087a, groot 4 aren 80 ca. en bij meting grdot 3 aren 2 ca. palende ten noorden de Commissie van Open baren Onderstand te Gentten oosten Mevr. Van Wesemaele-Verbeke te Schoonaarde, ten zuiden heer Theophiel Ringoot en ten westen over de losbaan heer Edgard Van Wesemaele, te Schoonaarde. Dezen eigendom begrijpt op het ge lijkvloers groote keuken en slaapka mer. Verders zoldering, dienstig als slaapkamers. Voorzien van putwater. Bewoond door deeigenares Mevrouw Frans De Troch-Ultendaele. Kortelings ingebruiktreding. Enkele Zildag Maandag 29 Decemberl938 te 4 uur namiddag, ter herberg Mr Jozef Van Cauter, Schoonaarde, Frankrijkstr. Openbare Verkooping van een Blok beste te Gijzegem, Molenhoek. De Notaris DE VIS zal namens wien het behoort, openbaar verkoopen Gemeente Gijzegem. Een blok allerbeste zaailand, gelegen te Gijzegem, Hoek, groot 1 Ha. 18 a. 60 ca. Verdeeld in 4 loten. In gebruik bij Mr Judocus Maes. Voor de verdeeling zie de plakbrie ven. Ingesteld samen 40.000 fr. Tweede en laatste Zitdag Woensdag 28 December 1938 om 4 uur namiddag, ter herberg van Mr Omer Van Caeckenberg, genaamd Majoor, steenweg op Dendermonde. te Gijzegem. Bij Verandering van Woonst. Openbare Verkooping van een schoon te Aalst, Valerius De Saedeleerstr. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort, openbaar ver koopen Een onlangs nieuwgebouwd burgers huis. gelegen te Aalst, Valerius De Sae- deleerstraat, groot 2 aren 2 ca. 48 cdm. palende van de eene zijde aan Mr Ver- leysen en ven den anderen kant aan Mr De Coninck, begrijpende op gelijkvloers salon, eetplaats, keuken, trap in den gang, 3 kelders waaronder provisiekel der, waschkelder en koolkeldsr, koer en hof. Op het eerste verdiep 3 slaapka mers en een badkamer. (Zie vervolg 5de bladzijde). Jct»Jèi£3É3Lii«* «SM 0

De Koornbloem | 1938 | | pagina 4