Van ons Jeugdfront AMMONIAKSULFAAT Beste Heiiwenschen BERICHTEN PU ROL by Ruwe Huid van Handen en Gelaat STIKSTOF rechtstreeks opneembaar assimileerbaar De Verklaring van een gekend Veehouder van Aalst LANDBOUW- van hier en elders» Zondag 8 lanuan 1.939 Landbouwleergang. 3. DE GROND. Reactie van den Grond. Iedereen kent wel zekere zure stoffen. We smaken azijnzuur in azijn, melkzuur in zure melk, citroenzuur in citroenen, enz. Superfosfaat bereidt men met zwa velzuur (vitriool). We kennen ook sal peterzuur (sterk water) en chloorwater- stofzuur (zoutzuur of esprit de sel In den grond kunnen ook zuren aan wezig zijn. Is dit in sterke mate, dan spreken de landbouwers van zure gron den. Deze kunnen ontstaan a) Door slechte omzetting (vanwege waterovervloed en koude) van het stal mest en andere organische stoffen (zure humus). b) Bij de omzetting van zekere schei kundige meststoffen, als bijv. amtnoniak- sulfaat. c) B(j het bemesten met zuur bevat tende meststoffen, ais superfosfaat. d) Bij het gebruik van meststoffen die den grond aan kalkbestanddeelen verar men, bijv. de meeste potaschmesten. j Bij een te erg zure grond kunnen de planten ziek worden. Alhoewel het meestal niet zoover gaat is de zuurheid toch een ernstig beletsel tot het beko men van groote opbrengsten. Er zijn veel gronden waarop een of andere vrucht niet gedijen wil en meestal ligt dan de oorzaak aan te veel zuur. Volgens Hudig zou op zure gronden een opbrengstvermindering van 20 30 °/o. zonder daarom ziekteverschijn selen aan te toonen, geen zeldzaamheid zijn, en dit is nog te erger daar er veel meer zure gronden voorkomen als men eigenlijk denkt. Alle planten echter vreezen geen zuren grond. Zurkel, zegge, boterbloemen enz. groeien er goed en kunnen het juist t daarom aan onze planten zoo lastig maken. De grond kan ook het tegenoverge stelde zijn van zuur en deze noemt men basisch of alkalisch. Zulke gronden zijn zeldzaam in België en men vindt er slechts bij uitzondering in de verschil lende landbouwstreken. Een te sterk alkalische grond is schadelijker dan een zure grond. Grond die noch zuur, noch basisch is, noemt men neutraal- De verschillende toestanden zuur, neutraal en basisch, noemt men de reactietoestanden van den grond. Men drukt de zuurgraad van een grond uit door het teekenP.H. P.H. 7 geeft weer dat de grond neutraal is. Ligt de waarde der P.H. beneden 7 (dus 6,5 5. 4 enz.) dan is de grond zuur en wel hoe kleiner cijfer hoe zuurder. Hoe hooger de P.H. van een grond boven 7 ligt, hoe alkalischer hij is. Zandgrond verandert gemakkelijker van reactie dan kleigrond,t want de bodemcolloïden kunnen het omslaan der reactie vertragen. Op zandgrond zal men dus niet zooveel verzurende of basisch werkende stoffen inbrengen. Kalk is best geschikt om den grond te ontzuren, daar ze ook nog in andere op zichten nuttig werkt. Men kan ze gebrui ken onder verschillende vormen, als gebluschte kalk, gebrande kalk, mergel, plaaster en beetenschuim of schuimaar de. Ook is er kalk bevat in meerdere scheikundige meststoffen. Gebluschte kalk werkt het sterkst ontzurend. Het is klaar dat kalken en het gebruik van alkalisch werkende meststoffen niet zullen helpen of geen durenden invloed hebben, als men de oorzaak van het verzuren (bijv. slechte waterafvoer) niet in de mate van het mogelijke wegneemt, Men kan de reactie van den grond herkennen aan de aanwezigheid van zekere onkruidplanten en met behulp van verschillende onderzoeksmethoden. Van deze is de methode Comber nagenoeg juist. Nu zijn er ook nog een heele boel andere die na verscheidene proeven bewezen hebben veel vlugger te gaan en een voldoende zekerheid te geven. Over deze methodes en hun ge bruik kan men gemakkelijk verdere in lichtingen verkrijgen. Als basischwerkende meststoffen heeft men buiten de reeds genoemde vormen van kalk ook nog de kalkbevattende fosfoorzuurmesten, als Supra, Bernard- fosfaat, Vestafosfaat en metaalschuim. Verder de stikstof mesten sodani- traat, kalknitraat en kalksalpeter. Als minst kalkwegvoerend kunnen we pot- aschsulfaat aanwijzen. Een zeer typisch geval is het optreden van het aardappelschurft (Actinomyces scabies) in gekalkte gronden. Op een zuren grond schijnt de zwam niet te kunnen leven.Wordt door een of andere oorzaak de reactie neutraal of basisch, dan zal na een zekeren tijd de ziekte op' treden. Bieden best weerstand aan grond- zuurheid Rogge, haver, lupine, serra- della, aardappelen. Houden van kalk klaver, boonen, erwten, wikken, beeten, tarwe, serra- della. Aardappelen schijnen best te groeien op neutrale gronden, doch wegens ge vaar voor schurft^iekte wordt soms wel DB KOORNBLOEM een licht zure reactie als voordeeliger beschouwd, alhoewel hun zetmeelgehal- te dan lager komt. Trénel geeft als optimalen zuurgraad aan Voor Aardappelen, haver P.H. 5 6 Rogge P.H. 4 7 Tarwe, suikerbeet, p ^^7 erwten, klaver, Gerst, luzerne P.H. 7 a 8. Het vraagstuk van de grondreactie wekt thans ieders belangstelling, Wan neer we, zoo goed als dit met een een voudige methode mogelijk is, den zuur graad onzer gronden geregeld contro leeren, dan kunnen we onze bemesting zoo toepassen dat schadelijke afwijkin gen vermeden worden. Op lichte gronden zal men best, vooral waar veel aan aardappelteelt ge daan wordt, trachten de zuurgraad te regelen zonder veel te kalken, Wanneer het toch moet hoeft men er zeer voor zichtig te zijn, want anders loopt men blauwe schenen. ft Vervolgt). Wie bezorgt de volgende vraag We wachten hoor 1 We zullen haast moeten gaan ge- looven dat de vraaglust door de gewel dige koude bevroren geraakt is evenals de aardappelen die er niet opperbest in geduffeld zaten. Ik geloof toch niet dat er zooveel moed voor noodig is. Denk maar niet dat we het belachelijk of on beholpen zullen vinden, verre van, Daarbij, alles is volstrekt "onder ons twee» en als je het nog geheimer wilt, wel schrijf er dan heel eenvoudig je naam niet op, dat komt ook wel in de ploo. Ik ben benieuwd wie het 't eerst zal durven wagen 1 Onderstaand schrijven werd ons dees week gezonden met bede de naam van den landbouwer in ons blad niet te noemen. Het gaat uit van een der bijzonderste melkboeren van Aalst, wier adres en brief alle dagen te zien zijn op ons bu reel. Genoemde heer is ook zoo vrien delijk aan alle kweekers den noodigen uitleg te geven, zooals hij in zijn onder staande mededeeling zegt. Het is voor vele kweekers die nog twijfelen aan de groote voordeelen van ons melkmeel van groot belang met den proefnemer in kwestie de zaak verder te bespreken. Hier volgt de brief Aalst, 4 Januari 1939. Mijnheer de Bestuurder. Ik kan niet nalaten U te bedanken voor den raad die gij mij gegeven hebt melkmeel te voederen. Ik heb geweest gelijk vele boeren koppig en altijd voort doen op het oude gebruik en moet hier~ bij bekennen een groote dommerik ge weest te zijn. Ik ben begonnen de eerste dagen van de groote koude en in plaats van minder melk, zooals gewoonlijk het geval is, was deze vermeerderd met verschillige liters. Indien er boeren twijfelen aan deze verklaring, zoo gelieven ze mijn adres te vragen op het bureel van Redt U Zeiven. Ik zal hen volledige inlichtin gen geven. aan de Lezeressen en Lezers van De Koornbloem Bij 't lezen van dit artikel zal 't jaar 1938 reeds tot vergetelheid gedoemd zijn, waar we 't niet meer willen aan ontrukken, want 't is veel te nadeelig en te angstig voor ons allen geweest. Einde goed, alles goed, wordt gezegd, maar 't einde van 1938 was erbarmelijk slecht. Zoo 'n Siberische koude en al die schade voor de landbouwers aan veld en tuingewassen, na al die schrikaanja gende geruchten van wapengeweld en wereldrampen dat zal nog lang in ons geheugen blijven. "Een goed begin is het halve werk en vermits we nu toch altijd voor de toekomst leven, denken we natuurlijk in de allereerste plaats aan wat het nieuwe jaar 1939 ons brengen zal. Helaas we zijn geen profeten en kunnen dus ook niets op voorhand voorspellen en gezien de godsdienst ons leert dat het zoo nog maar best is, gaan we ons weeral tot wenschen en beloften moeten beperken We wenschen aan alle lezeressen en lezers een flinke en bloeiende gezond heid, de kostelijkste schat op aarde die we slechts best naar waarde schatten, eens dat we hem verloren hebben. Land en tuinbouwers vooral moeten gezond zijn om al dat zware werk, dat slafelijk werk te kunnen verrichten jaar in, jaar uit, van den vroegen morgen tot den laten avond. Hoe fier en hoe gelukkig was die melkboerin niet, die ons onlangs verklaarde, dat ze reeds 11 jaren lang naar de stad reed met groenten en melk, zonder een enkelen dag over te slaan, zondag als werkdag. Gezondheid brengt voorzeker geluk mede, doch niet altijd vrede. Dit hangt veel van ons zelf af en daarom wenschen we U ook dat ge in deze nare tijden de hoofden koel zoudt houden en uw zenu wen bedwingen om niet uit uw huisge zin datgene te verbannen wat er zoo noodzakelijk is We wenschen U uit den grond des harten dien onmisbaren vree, die zoo noodige gezondheid en dan ver der nog veel voorspoed voor uw werk. Dat we tot dit laatste uit al onze krachten willen medewerken, daar is het verleden van "De Koornbloem» borg voor. "Voor niets ter wereld zou j 'k ons blad nog willen missen», ver- klaarde ons onlangs nog een landbouwer uit St Gillis. Ja, beste lezers en lezeres sen, uw blad dat is de echte toon, het blad van alle land- en tuinbouwers tot welke politieke kleur ze ook zouden mogen behooren. We voeren enkel ge zonde land- en tuinbouwpolitiek. Wie aan De Koornbloem gewend is, wil ze niet meer missenze is de licht gevende fakkel in onzen thans zoo som beren landbouwwereld. Het orgaan van een vrije en onafhankelijke Landbou- wersvereeniging als Redt U Zeiven is alleen bij machte onzen land- en tuin bouw op betere banen te brengen en dat bijzonder als gij, beste Lezers en Leze ressen, al uwen invloed gebruikt, om nieuwe leden voor uw Landbouwers- vereeniging en nieuwe lezers voor uw orgaan, aan te werven. We willen er met uw hulp en Gods zegen komen. Zij, die onmiddellijk na den wapen stilstand het eerst De Koornbloem die toen pas het licht zag, hebben gele- zen en tot nu toe zijn trouw gebleven, die zullen wel moeten toegeven dat we steeds den goeden strijd hebben ge streden. In den beginne keek men sma lend op ons neer en bleef men doof voor onze stem. Maar jaarlijks kwamen nieu we lezers ons getal versterken en is "De Koornbloem gegroeid tot een der machtigste landstemmen van het land. We kennen de nooden van onze land bouwers omdat Redt U Zeiven ge sticht is voor en door de boeren. We hebben gehamerd en geklopt tot men ons eindelijk heeft begrepen, maar rusten doen we nooit. Het mag niet meer gebeuren dat men met een enkel lid van onze groote boe renfamilie den spot durft drijven zooals het onlangs is geschied in Lebbeke. Een kweeker werd in zijn veestal ge teisterd door het mond- en klauwzeer er stierven meer dan het noodige getal koeien om steun te kunnen genieten de steun werd toegezegd, alles was in regel, de man had reeds een koe aangekocht en verwachtte vanwege de Regeering het hem toegekende steun geld, toen men hem op 't laatste oogen- blik liet weten dat hij niet trekken kon. Indien er geen verandering komt zullen we man en paard noemen en 't feit rucht baar maken onder onze boerenbevol king. We mogen echter niet op onze lauwe ren rusten en moeten vooruit. Ons blad moet het orgaan worden van alle land en tuinbouwers zonder uitzondering, wij willen de duizenden lezers en lezeressen van ons blad nader tot elkander bren gen, zoo zullen ze zich onderling beter leeren begrijpen, elkander helpen en schragen daar waar 't noodig is. Wat baat het toch altijd te klagen en te zagen als men niet eens de stem durft verheffen of zich zelfs de moeite nog niet getroost anderen in de gelegenheid te stellen om, sterk door het getal, krachtig te kunnen aandringen voor lotsverbete ring in onzen benarden toestand. Vergeet niet, land- en tuinbouwers, dat de politiek U verdeeld heeft en U totaal machteloos heeft gemaaktdaar om voeren we den boerenstrijd boven alle politiek. In 1939, evenals voorheen, rekenen we op den steun van al onze trouwe lezeressen en lezers. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 26 Dec. tot 1 Jan. 1939: Antwerpen 16 haarden Brabant 43 haarden: ^Vest-Vlaanderen 125haar den: Henegouwen 26 haarden: Oost- Vlaanderen 45 haardenLimburg 19 haarden; Luik 67 haarden; Namen 38 haarden Luxemburg 106 haarden. Totaal485 haarden. Vorige week 420 haarden. Week van 12 Dec. tot 18 Dec. 602. Week van 5 Dec. tot 11 Dec. 625. Week van 28 Nov. tot 4 Dec. 757. Week van 21 Nov. tot 28 Nov. 999. Week van 14 Nov. tot 20 Nov. 1189. Week van 7 Nov. tot 13 Nov. 1388. Agenda der klelnveetentoon- stellingen. Hier volgt de agenda der kleinveeten- toonstellingen in ons land en in het bui tenland gehouden 6, 7,8 en 9 JanuariInternationale kleinveetentoonstelling te Antwerpen, in de groote stedelijke feestzaal, Meir, Antwerpen. Voor reglement en pro gramma wende men zich tot Dr C. Van Bogaert, Montebellostraat, 20, te Ant werpen. 28, 29, 30 en 31 Januari t Internatio nale tentoonstelling van inlandsche en buitenlandsche vogels. Voor program' ma wende men zich tot den heer Horace Dupire, Voorzitter, 274, Brugmannlaan, te Brussel. 5-6 en 7 Februari 1939: Nationale wedstrijd van neerhofdieren en konijnen in het Eeuwfeestpaleis te Brussel. Te- zelvertijd internationale tentoonstelling van duiven, neerhofdieren en konijnen. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot den heer A.Keymeulen, Douglas- lei, te Capellenbosch (Antwerpen). Konijnenhouders kunnen zich wenden tot den heer A. Leuriaux, Marie Josélaan 124 te Brussel. Op 4, 5 en 6 Februari 1939, zullen 't Nationaal Verbond voor Neerhof- dierenteeltmaatschappijen en de Natio nale Commissie voor Konijnenteelt de toekomende nationale wedstrijden voor voorttelers van pluimvee en konijnen inrichten, in 't Paleis II van de Eeuw- feestwijk te Brussel. Deze wedstrijden worden opgelegd en gekontroleerd door 't Ministerie van Landbouw, 't Zijn de eenige offlcieele. Op dezelfde data en in 't zelfde lokaal, zullen de bonden "Les Eleveurs Beiges» "Sté Centrale de Pigeons d'agrément et de produit» en "L'Association des Ele veurs de lapins-rex», een internationale kleinveetentoonstelling houden. De Angora Club von België zal er circa 250 puike angorakonijnen exposeeren Deze dubbele betooging zal een bij zonder grootsch karakter hebben. Tal rijke en belangrijke prijzen zullen toege kend worden, n.l. die van HH. MM. den Koning en de Koningin Elisabeth, van den heer A. Lebrun, voorzitter van de Fransche republiek, en van den heer Heymans, Minister van Landbouw. Offlcieele kleinveeorganismen uit Engeland, Frankrijk, Holland, Groot- Hertogdom Luxemburg en Zwitserlanc zullen er deel aan nemen. Men vrage het reglement-programma aan den heer M. Desmet, Delochtstraat, 103, Brussel. De begrooting van landbouw. De Senaatscommissie van landbouw heeft het verslag besproken van Senator Limage over de begrooting van land bouw voor 1939. De voorziene kredieten bedragen voor 1939: 92.283.470 fr. tegen 89.601.685 Ir. voor 1938, hetzij een vermeerdering van 2.631.785 fr. Doch wanneer wij hiervan aftrekken de voorziene uitgaven voor personeel, voor materiaal en voor hulpgelden bij onstentenis van pensioen, bedragende 42.389.220 frank, blijft er aan kredieten met onmiddellijk nut voor onzen land en tuinbouw slechts 49.894.250 fr. over. Dadelijk valt het dan ook op dat deze som armzalig is als rechtstreeksche steun aan 's lands eerste nijverheid. Zooals altijd moet onze land- en tuinbouw het stellen met de kruimeltjes die van jden Staatsdich vallen. Zoo werden de toelagen en steun gelden met ongeveer 3 millioen frank verminderd en is geen krediet meer voorzien voor het bouwen van silo's. Hoe rijmt men dat te samen met de zoo fel opgehemelde methode tot verminde ring van den kostprijs? Daarentegen wordt het krediet tot bestrijding van den coloradokever, aard- appelwratziekte enz. vermeerderd van 970.000 frank tot 15 millioen frank. In zijn verslag betreurt de heer Limage dat er weinig gedaan wordt voor ontwatering en grondverbetering. Im mers aanzienlijke oppervlakten kunnen door ontginning of ontwatering nog merkelijk verbeterd worden. Verder vraagt de Commissie van Landbouw de uitbreiding van het na- schoolsch landbouwberoepsonderwijs voor jongens en meisjes. Dat van die vraag niet veel in huis zal komen blijkt duidelijk wanneer men weet dat het Mi nisterie van Openbaar Onderwijs intus- schen de lesuren heeft ingekrompen met 15 °/o. De Commissie wenscht verder een betere regeling der marktennotee- ringen en het zenden van consulenten naar het buitenland ter bevordering van den afzet voor onze land- en tuinbouw producten. Voor de veehouders die sedert 1 Juli 1938 zwaar door het mond- en klauwzeer werden getroffen is geen krediet voor steun meer voorzien. De Minister be loofde nochtans, bij wijze van amende ment, een nieuw krediet in te schrijven voor 1938. Kortom, zulke begrooting is een be spotting voor een bedrijf met dergelijke economische en sociale beteekenis als onze land- en tuinbouw Of zijn de jaar'ijksche opbrengst .van circa 10 mil liard frank, de kapitaalbelegging van 50 milliard frank, de meer dan 800.000 landgenoten die hun bestaan vinden in den land- en tuinbouw dan maar een aalmoes waard in de oogen geerders Nochtans wordt minderwaardige positie niet met Jeremieeren zooals het loffelijke gewoonte is vanwege de poli tiekers die beweren den boerenstand te vertegenwoordigen. Er is daadvaardig heid en beslistheid noodig. Of deze bij onze politiekers aanwezig is, valt ook in 1939 nog niet vast te stellen. onzer re- aan deze verholpen helaas de De overeenkomst met Dene marken over den Invoer van rundvleesch. Naar wij in de bladen lezen zijn de onderhandelingen welke werden ge voerd met Denemarken voor het treffen van een voorloopige regeling, ingevolge de schorsching van den invoer van Deensch vleesch wegens de uitbreiding aldaar van het mond- en klauwzeer, beëindigd. Denemarken heeft een in voercontingent voor geslagen rund vleesch bekomen. Deze invoer zal in vrijen handel geschieden. Indien de getroffen regeling geen voldoening geeft, zouden de afvaardi gingen van beide landen opnieuw ver gaderen in Februari. Voor Januari zou geen teruggave der vergunningstaks meer geschieden. Onze landbouwers zijn eens te meer de dupe van het spel. Zij betalen het gelag van de voordeelen welke aan de nijverheid worden geschonken. De Landbouwgroepen van Kamer en Senaat hebben eens te meer geprotesteerd tegen de nadeelige grondslagen van het ver drag. De Minister van Landbouw, die op de vergadering dezer groepen aanwezig was, heeft beloofd desomtrent een onder houd te hebben met den Minister van Buitenlandsche Zaken. Doch wat zal dit protest uithalen Intusschen werd het invoercontingent voor Deensch vleesch voorloopig be paald op 100.01$) kg., dan wanneer onze veehouders reeds sedert lang hun slachtvee moeten van de hand doen met verlies van 1,50 fr. per kg. THOMASSLAKKENMEEL, het uitstekende phosphaathou- dende meststof, gebruiken, is kosteloos zijn gronden bekal- ken. (Ingezonden.) I Springende Lippen, Winterhanden en Wintervoeten Doos 4 en 7.50 frank. In alle Apotheken

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3