Gemengde Berichten De Wanmolen van Sus Roskam mmigïm 1*1 Notarieele Annoncen Indien en Griep behlun REEKS M9 l Boomgaard, Bouwgron den en Zaailanden Handelshuis met Inrijpoort PERCEEL LAND Schoon WOONHUIS WO ONH UIS 4 De handelsovereenkomst met Frankrijk. De bladen melden dat de nieuwe handelsovereenkomst tusschen de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie en Frankrijk, komende in vervan' ging van]deze welke op 31 December 1.1. verviel, te Parijs geparafieerd werd. De nieuwe overeenkomst zou weinig verschillen van de voorgaande. De wet tot tijdelijke vermin dering van sommige pacht prijzen. en Het wetsvoorstel over deze aangele- genheid waarvan wij de beteekenis de stemming door de Kamer van Volks vertegenwoordigers in ons vorig over zicht meedeelden, werd ook aangenomen door den Senaat. Wij zullen er een uit voerige toelichting over verstrekken zoodra de tekst der nieuwe wet in het Staatsblad verschijnt. De jaarlijksche Landbouw- week en Tentoonstelling voor Landbouwmachines. Deze tentoonstelling ingericht door de "Société de Mécaniqueetd'Industries agricoles,, gaat dit jaar door van 12 tot 19 Februari a s. in de Eeuwfeestpaleizen op den Heysel te Brussel. Zooals naar gewoonte worden gedurende deze dagen een reeks voordrachten gehouden over landbouweconomie en techniek. De deelname belooft aanzienlijk te zijn. De jaarlijksche vergadering van het Internationaal Instituut voor Beetenonderzoekingen. De IXe Vergadering van het Inter nationaal Instituut voor Beetenonder zoekingen heeft plaats te Brussel op 9, 10 en 11 Januari eerstkomende, in het Paleis der Academiën onder voorzitter schap van den heer P. Kronacher, bij gestaan door den heer L. Decoux als al gemeen secretaris. De afgevaardigden der Suiker- en Beeteninstituten van verschillende euro- peesche landen, een zeker aantal gene- tisten van belangrijke Beetzaadselectie- huizen, enkele specialisten voor de studie van den grond, van de meststoffen, van de scheikunde en de physiologie der suikerbeet, te zamen een vijftigtal deel nemers hebben hunne medewerking toe gezegd. DUITSCHLAND De 6' Boerendag te Goslar. Telkenjare hebben te Goslar de land- bouwdagen plaats voor de Duitsche Boerenleiders. Zij worden er ingelicht door den Minister van Landbouw no pens de bedrijfsresultaten van het ver- loopen jaar en de landbouwpolitiek voor de toekomst. Dit jaar waren ook afge vaardigden der landbouwers uit het vroegere Oostenrijk en uit Sudetenland aanwezig. Ziehier enkele gegevens verstrekt door den Minister betreffende den jongsten oogst. 1) Broodgraan: De oogst overtreft deze der vorige jaren. De tarweoogst alleen is bijna zoo belangrijk als deze in 1913, niettegenstaande de vermindering van het grondgebied met 13 p.h. 2) Voedergranen De gerstoogst met 4,2 millioen ton overtreft met 40 °/o of 1/2 millioen ton den oogst in 1911 en 1913. De oogst van gemengde granen (zoo als masteluin) overtreft de vooroorlog- sche oogsten met 14 p.h. 3) Aardappelen 50,3 millioen ton, hetzij 6 millioen ton meer dan de record- oogst van 1913 en 8,5 millioen ton of 21 °/o meer dan de gemiddelde oogst van de jaren 1918-1932. 4) Suikerbeetende jongste oogst bracht op 15 millioen ton tegen 7,9 mil lioen ton in 1932. 5) Hooi36,4 millioen ton. 6) Vleesch De productie bedroeg in 1938 3,7 millioen ton hetzij een ver meerdering van 500.000 ton tegenover het gemiddelde der jaren 1928 tot 1932, 7) Boter de voortbrengst bereikte in 1937 517.000 ton tegen 387.000 ton gemiddelde der jaren 1928 tot 1932. In 1938 zal deze opbrengst niet bereikt worden, wegens het mond- en klauwzeer. In 1939 zal er verhooging zijn in de vleeschproductie. In 1938 is de voortbrengst van melk gedaald eenerzijds wegens de onvol doende prijzen en anderzijds wegens ge brek aan personeel en ingevolge het mond- en klauwzeer. De waarde der melkvoortbrengst 2,5 milliard Reichsmark overtreft de j waarde van de kolenvoortbrengst. De waarde der vleeschproductie met 4,5 milliard R.M. is gelijk aan de waarde der uitgevoerde afgewerkte nijverheids producten in 1937. De waarde van de graanproductie weegt op tegen deze der productie van de Cock-ovens. De Minister deelde verder nog vol gende belangwekkende cijfers mede k De uitgaven van den landbouw voor aankoop van machines stijgen van 138 milloen R.M in 1932 33 tot 460mil- lioen in 1937-38. De cubieke inhoud der silo's voor groenvoeder van 650.000 m3 in 1932 tot 7,4 millioen m3 in 1938. De uitgaven voor herstelling en op richting van nieuwe gebouwen in den landbouw stijgen van 363 millioen R M. in 1932-'33 tot 517 millioen in 1937-'38. De onderhoudskosten stijgen van] 475 millioen tot 848 millioen R.M. Het bedrag aan loonen en wedden uitbetaald door den landbouw tijdens het jaar 1937-'38 bedroeg 1,74 milliard R.M. tegen 1,37 milliard tijdens het jaar 1923-'34, hetzij een vermeerdering van 370 millioen R.M. NEDERLAND Het mond- en klauwzeer In het buitenland. In het buitenland is de muilplaag nog zeer sterk verspreid, al valt er op vele plaatsen een vermindering of afname der ziekte vast te stellen. Nederland telde in de week van 13- 19 November 1.1. 3273 haarden, van 20 tot 27 November 2013, van 27 Novem ber tot 4 December 1200. Denemarken van 23-29 Nov. 10451 en van 30 Nov. 6 Dec. 8621 haarden. Zwitserland 27 Nov. 2741 haarden, 4 Dec. 3716. Duitschland 15 Nov. 33 894 haard. Frankrijk 15 Nov.66.924 haarden. Engeland, waar men steeds voortgaat met al het vee der aangetaste stallen af te slachten 31 Oct. 7 haarden. Polen 31 Oct. 78 428 haarden, op 15 Nov. 57.759. Letland 31 Oct. 3 haarden. Noorwegen 30 Nov. 190 haarden. ARGENTINIË De tarwemarkl. De Argentijnsche tarweoogst be draagt 240 millioen bushels (I bushel 36,35 liter). Op 15 November 1.1. werd de minimum-prijs bij decreet door de Regeering vastgesteld op 7 peso's. Be gin November bereikten de prijzen geen 6 peso's. Bedoeld dekreet werd afgekondigd nadat op 7 November een besluit het licht zag waarbij de offlcieele verkoop prijs van het pond sterling verhoogd werd van 16 tot 17 peso's. Men ver wacht, dat, evenals tijdens de periode 1933-'36, de winst opgeleverd door het verschil van 2 peso's per pond tusschen den cfflcieelen verkoopprijs en den aan koopprijs, gedeeltelijk zal volstaan om de verbintenissen der regeering te dek ken inzake de minima prijzen gewaar borgd aan de landbouwers. dan rug en borst inwrijven met Baardegem boven De Opgaande Zon spaart geld noch moeite om de eerste opvoeringen van de groote nieuwe operette Als de Nachtegaal zingt... tot suksesvoorstellingen op te voeren De schrijver Ben. Putteman en de toondichter Ces. Muylaert werken uit alle kracht mee. Meer dan 80 ijvervolle menschen staan schouder aan schouder l 8, 15 en 22 Januari zullen niet vol staan 1 Men spreekt er al van, speeldata bij te voegen I Bestel spoedig uw toegangsbewijs I Wil te Baardegem niet ontbreken Aalst. - V.T.b! Van Ceylon naar Arabië reizen we op Dinsdag 10 Januari, te 20 u., met den V.T.B., afdeeling Aalst. Daarenboven brengt hij ons dien avond nog naar de Eskimo's (met de meesterlijke film van S.W. Van Dyke), naar de pinguins (met een kleurteekerflim 1), naar het mooie meer van Annecy en naar Wurtemberg. En hoeveel kost die lange, verre reis wel? Slechts 3 fr., maar uitsluitend voor de leden van den Vlaamschen Toeristen bond. Vertoon van de persoonlijke lid maatschapskaart voor 1939 zal streng geëischt worden. Vertrek in de Palace- kinema der Schoolstraat. Vijf afwisselende filmvettooningen richt de V.T.B., afdeeling Aalst, dezen winter nog in. Wie ze wenscht bij te wonen zonder bij 't loket der PaUce- kinema telkens te moeten aanschuiven, neme een abonnement (op vertoon zijner lidmaatschapskaart) tegen slechts 12fr. Dat abonnement is uitsluitend te ver krijgen op Dinsdag 10 Januari, van 19 u. 15 tot 20 u., in de kinema der Schools'.r. Allo, liefste lezeressen en lezers van "De Koornbloem„, ik wensch U allen een zalig en welgemeend Nieuwjaar, een goede gezondheid en een voorspoe dig verloop voor den gang van het bedrijf. Alhoewel vorige week het jaar 1938 het sterven nabij was. wou het toch zonder meer niet van ons scheiden en het strafte het menschdom, dat zich ge reed maakte om vreugdevol het nieuwe jaar te begroeten, met een Siberische koude, gepaard met een dik pak sneeuw. Voor onze boeren was het een dub bele straf, want de schade aan veevoe der en aardappelen, evenals aan groen ten en andere vruchten, is niet te schat ten. Zóó zijn de landbouwers gewoonlijk de grootste slachtoffers van iedere na tuurramp 1 De Fransche Ministerpresident Da- ladier, heeft deze week een bezoek ge bracht aan Korsika en Tunis. Tusschen haakjes gezegd is Tunis de Noord- Afrikaansche stad die de begeerigheid opgewekt heeft van de Italianen. Daladier verklaarde er dat Frankrijk bereid was aan Tunis de bescherming te verleenen die het mocht noodig hebben. Daladier is natuurlijk diplomaat, hij sprak derhalve dan ook diplomatentaal. In eenvoudig Vlaamsch zouden zijn woorden beteekenen "Mussolini, houd uw pooten thuis of ik zal er op kloppen 1 Nu, we zullen zien hoe het verder af- loopen zal. Chamberlain, de Engelsche premier, kreeg deze week een zonderling ge schenk onder den vorm van... een doodskist. Op de kist stond geschreven "Werklooze. Hij vroeg vruchteloos steun». Nu, een opvatting lijk een ander om de speciale aandacht op iets te vestigen. Werkelijk een origineel idee. Jantje had ook een origineel idee toen de meester in school les gaf in de rekenkunde. Wel, Jantje, zei de meester. Ik kom in een kiekenkot, en in een nest liggen er twee eieren. Als ik er twee bijleg, hoeveel liggen er dan in Jantje keek heel verbaasd en vroeg Kunt gij ook eieren leggen, meester Men heeft nu ook zoojuist het juiste bedrag gepubliceerd dat door de mobili satie van September 1.1. aan den Staat gekost heeft. Het bedraagt zoo maar even 125 millioen frank. Hier in het kleine België reeds zooveel, hoeveel moet het dan niet in de andere landen zijn En hoeveel zou het gezamenlijk bedrag wel niet beloopen 't Ware eens interessant zulks te weten, evenals een lijs je van de werken van openbaar nut die met dat geld zouden kunnen uitge voerd worden. In aansluiting met wat voorgaat, kunnen we ook vermelden dat de Regee ring een wetsontwerp neerleggen gaat, strekkende tot het besteden van 600 mil lioen frank tot verdediging tegen lucht aanvallen. Een geval uit de duizend. Want wat hier geschiedt, gebeurt ook nog in andere landen. En het is slechts een bevestiging van wat ons blad reeds dikwijls geschre ven heeft, n.l. dat de wereld zich nooit zal kunnen opheffen uit de economische crisis die het drukt, zoolang de landen zulke uitzinnige bedragen besteden militaire doeleinden. De moderne wereld is bezeten van de snelheidskoorts. Thans gaat Fransch vlieger een tocht houden waar bij hij hoopt een snelheid van bijna 700 km. te bereiken. Nu.'k geloof graag dat zulks een formidabele snelheid en een buitenge wone prestatie moet beteekenen, maar ik laat het toch maar liever aan de lief hebbers over. Vadertje Stalin gaat in het Roode Paradijs steeds door met wat hij noemt "de zuiveringsactie». Meest al zijn vroegere medewerkers en de leiders van de revolutie van 1917 zijn kapot ge schoten en nog worden dag aan dag massaterechtstellingen gemeld. Wij van onzen kant gelooven dat de Roode Tsar moet bezeten zijn van een ware vervolgingswaanzin, die in ieder een 'n vijand of een bedreiging van zijn macht ziet, en dat hij lederen dag zijn dosis versch menschenbloed moet heb ben. Dit staat echter vasteen regiem dat gegrondvest is op bloed, moet onver mijdelijk na verloop van tijd in bloed ondergaan. De geschiedenis geeft er ons bewijzen genoeg van. In afwachting bedanken wij hier feestelijk voor de zegeningen van den Rooden Heilstaat aan ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koornbloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. DE TIJD DER WONDEREN IS NOG NIET VOORBIJ De Radio, die fee waarvan iedereen maar al te goed de charmes kent, heeft wederom met haar tooverstok geslagen het moeilijke zoeken naar stations bestaat niet meer Een li/et/cefyfï magische afstemming werd dit jaar bij de veelvuldige eigen schappen, zoowel mu zikale als technische, die haar toestellen kenmerkten, gevoegd. DE MAGISCHE AFSTEMMING Wenscht gij Rome?... Parijs Londen Huizen druk op een eenvoudigen knop en het gevraagde station zal zich laten hooren met de legendarische zuiverheid van S. B. R. 12 MODELLEN van 1.390fr.tot4 200fr. GOED Naam Adres CL& 395 Studie van Notaris DE Borsbeke. VUYST, te Openbare Verkooping van te Letterhautem. De Notaris DE VUYST te Borsbeke, zal namens de kinderen Hendrickx, ter herberg van heer Omer De Winne-De Paepe te Letterhautem, Windgat, open baar verkoopen, op Dinsdag 10 Januari 1939 om 2 uur namiddag Gemeente Letterhautem. Koop 1Een zeer welgelegen per ceel boomgaard gelegen aan het Dorp, sectie B, nr214a, 215a, 216a, groot 14 a. 70 ca., palende oost de Kerkstraat op een lengte van circa 27 m., zuid Be- noit Beurms, west Remi Vereecken, noord Richard Coppens, beplant met jeudige fruitboomen in volle opbrengst. Verdeeld in twee schoone vierkante bouwgronden met een fagade aan de Kerkstraat voor ieder van 13,50 m. Lot 1 de helft ten zuiden. Boom- en haagprijs 750 fr. Lot 2 de helft ten noorden met ge- meene steen put. Boom- en haagprijs 750 fr. Onmiddellijk vrij. Koop 2. Een perceel land gelegen op "Oude Veld», sectie B, nr 435, groot 17 a. 33 ca., palende zuid over de gracht Firmin Hutse, west Oscar Ver eecken, noord Alfons Bauwens, oost dezelve. Gebruikt door den heer Oscar De Winne-Hendrickx, tot Kerstdag 1938. Koop 3. Een perceel land gelegen op 't Rotkauter, sectie B, ex-nr 464b, groot 30 a. 75 ca., palende noord Jan Caekebeke, oost de straat, zuid Isidoor Erauw, west Remi Osselaer. Gebruikt door Wed. Francois Boey- kens, tot Kerstdag 1938. Studie van Notaris te Aalst. DE VISi Bij Sterfgeval. Openbare Verkooping van een nieuwgebouwd te Aalst, Hoek Breedestraat en Jan Joliestraat nr 105. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Stad Aalst. Een nieuwgebouwd handelshuis met inrijpoort, te Aalst, hoek der Breedestr. en der Jan Joliestraat nr 105, palende van de eene zijde Wed. Wauters-Van Langenhove en van de andere zijde Van Geert. Begrijpende op gelijkvloers een winkel, groote keuken, groote stal, overdekte koer en een drooge kelder. Op het eerste verdieptwee groote slaapkamers en zolder. Verlicht met electriciteit. Voorzien van pompwater ook voorzien van hof met fruitboomen. Bewoond door den medeverkooper Stuyver Petrus. Onmiddellijke ingebruiktreding. Enkele Zitdag Maandag 9 Januari 1939 om 4 uur namiddag ter herberg van Frans Van de Vincke, Breedestraat, Aalst. Openbare Verkooping van een te Haaltert, nabij de Statie. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Een perceel land. gelegen te Haaltert. Verdeeld in twee loten, hebbende elk een grootte van 30 a. 60 ca., palende ten noorden aan den spoorweg Brussel- Kortrijk, ten oosten en ten zuiden aan de rijbaan, ten zuiden en ten westen aan den heer Vrederechter Ernest Baeten. Enkele Zitdag Woensdag 11 Januari 1939 om 4 uur namiddag ter herberg van Mr Albert Cherreté, Geeraardsbergsche- steenweg, Aalst. Bij Licitatie. Openbare Verkooping van een teGijzegem, steenweg op Dendermonde. De Notaris DE VIS te Aalst, zal ten verzoeke van wien het behoort, met/de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 en ter tusschenkomst van den heer Vre derechter van het Kanton Aalst, open baar verkoopen Een schoon woonhuis gestaan te Gij- zegem, aan den steenweg op Dender monde, gekend ten kadaster sectie B, nr 169d, groot 1 a. 22 ca. Begrijpendevoorplaats,kelderkamer, slaapkamer, zolder, stal, koer en hof. Bewoond door den medeverkooper heer Leo Frans De Croock. Enkele Zitdag Donderdag 12 Januari 1939 om 2 uur namiddag, ter Zittingszaal van het Vredegerecht, Kapellestraat, Aalst. Openbare Verkooping van een nieuwgebouwd te Schoonaarde, Frankrijkstraat. De Notaris DE VIS, te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver koopen Gemeente Schoonaarde. Een nieuwgebouwd woonhuis met koer en tuin, te Schoonaarde, nabij de Frankrijkstraat, eenige sectie deel van nrs 1086a en 1087a, groot 4 aren 80 ca. en bij meting groot 3 aren 2 ca. palende ten noorden de Commissie van Open baren Onderstand te Gentten oosten Mevr. Van Wesemaele-Verbeke te Schoonaarde, ten zuiden heer Theophiel Ringoot en ten westen over de losbaan heer Edgard Van Wesemaele, te Schoonaarde. (Zie vervolg 5de bladzijde). Doos 5 fr. Pot 10 fr. !n alle Apotheken. voor een rptcxalt dohu mental ie reek* 39 Urug te tonden aan 8. B. R., Ruyabroecketeenuxg. V or si-Brussel

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4