I Van ons Jcugdfront Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Lam mwers ZITDAG Zomertarwe Zomergerst Verslag der Buitengewone Algemeene Vergadering Zonder een grondige hervorming van het huidige Staatsregiem komt onze Landbouw niet tot zijn recht. De Internationale Tentoonstelling van Guatemala. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven ZONDAG 5 FEBRUARI 1939. Prijs 35 cetiem 21ste JAARGANG N«' 1048 vos- Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier i O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeeberg kaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bedragen. Aankondigingen volgens akkoord. Samenw. Maats. Redt U Zeiven van 29 Januari 1939. De opkomst der leden was niet bui tengewoon groot. Van verscheidene kanten waren brieven gekomen, waarbij vele aandeelhouders zich lieten veront schuldigen en zich akkoord verklaar den de samenwerkende maatschappij voor een nieuwen termijn van 20 jaar voort te zetten. De algemeene sympathie en achting van al onze aandeelhouders om het flin ke werk van onze voormannen is alge meen gekend. Om 10,30 uur werd de vergadering geopend door onzen Voorzitter B. Schockaert. Men benoemde een sekre- taris Mr Q. Van der Speeten, en twee stemopnemers de heeren Frans De Wint en Jozef Permentier. Bij nazicht der aanwezigheidslijsten werd vastgesteld dat 75 aandeelhouders tegenwoordig waren met 1199 stemmen. De heer Ruyssinck leest de openings rede van den Voorzitter, welke hier volgt Geachte Vergadering, Binnen enkele maanden zullen twintig jaar vrrloopen zijn sedert de stichting onzer Maatschappij. Het ligt nog versch in het geheugen van deze die toen en nu aanwezig zijn. Ongelukkiglijk hebben velen op dien langen weg het eeuwige met het tijdelijke verwissel(f. Het lijkt me wel dat we met genegen heid en eerbied moeten terugdenken aan de vrienden van het eerste uur, die ons verlieten en waarvan ons nog enkel de aangename herinnering bijblijft. We brengen hulde aan hunne nagedach tenis. Veel is er gebeurd en groot was de taak die onze Maatschappij heeft ver vuld, Onze voormannen bleven steeds op hun stuk en onafgebroken werd ge werkt voor de welvaart van den boeren stand en den vooruitgang onzer Maat schappij. We danken hier al dezen die mee- I werkten van klein tot groot, bestuurs- haar weldoende moet uitbreiden de dagorde te eendrachtig als ledèn. bestuurder, bedienden, werklieden, magazijniers en leden. Iedereen deed zijn best en zoo werd onze Maatschappij tot een toppunt van bloei gebracht. Heden wordt U allen opgeroepen om te beslissen of we den weg voortzetten, ik hoop dat U allen zonder uitzondering zult akkoord zijn dat Redt U Zeiven moet voortgaan met werking, en deze zelfs en verbeteren. Ik roep U allen op, stemmen opdat we a voorheen in sterken broederband ver eenigd, den strijd voor de zedelijke en stoffelijke belangen van den'boerenstand zouden kunnen voortzetten. Na een woord van uitleg door den heer Bestuurder over de dagorde en de manier van stemmen, wordt lezing ge geven van de dagorde welke luidde alsvolgt 1. Beslissingen te nemen voor de voortzetting der Maatschappij voor een nieuwen termijn van 20 jaar, ingevolge artikel 48 van de standregelen, luidende alsvolgt Art 48. In de maand Januari 1939 zal er een buitengewone algemeene ver gadering plaats hebben, waarin er zal beslist worden of de Maatschappij voor een nieuwen termijn zal voortduren. De stemming geschiedde bij naamaf- roeping met het getal stemmen. De uitslag was alsvolgt Met 1199 stemmen op 1199 (dus met algemeene stemmen) werd de voorzetting van de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zei ven aangenomen. Deze zal worden voortgezet van 1 Aug. 1939 tot 31 Juli 1959. Na een dankwoord van den heer Ruyssinck werd de slotrede gehouden door den heer Bestuurder, die wees op de groote rol van Redt U Zeiven, haar bestuur en van het blad De Koorn- bloem in den strijd voor zedelijke en stoffelijke verheffing van den boeren stand I De vergadering werd opgeheven te 11,30 uur. De huidige staatsinrichting gegrond vest op het liberalisme of anders gezegd op een absoluut individualisme en op de onbeperkte vrijheid van den enkeling, wordt van dag tot dag scherper veroor deeld door de gebeurtenissen als totaal onmachtig om een behoorlijke sociale en economische ordening der samenleving te verwezenlijken. In het liberalisme zoekt de enkeling slechts zijn eigen belang, zonder kom mer over het welzijn der gemeenschap. Waar individuën zich in dit stelsel groe- peeren omdat zij dezelfde belangen te verdedigen hebben, primeert ten slotte nog het eng winstbejag ten bate der leden elk afzonderlijk Uiteindelijk triom feert het recht van den sterkste, dit is van den economisch en financieel best uitgeruste. De sterkste nu zijn in de huidige sa menleving de trusts of consortiums van groot-nijveraars gesteund door de groot- flnancie, welke, doordat de vooraan staande burgers er hunne kapitalen in belegden, een enormen invloed uitoefe nen op de regeering en de economische en sociale politiek bepalen van het land. Onze landbouw is een familiaal be drijf, hij leent zich niet tot belegging van groote kapitalen, hij keert geen dividenden uit aan groot-kapitalisten. Vandaar dan ook zijn ondergeschikte rol bij de vaststelling der economische en sociale politiek van het land. De maatregelen welke de regeering treft in zijn voordeel worden steeds afhankelijk gesteld van het belang der grootnijver heid. Treffende voorbeelden van de achteruitzetting van land- en tuinbouw ten opzichte der nijverheid vinden wij onder meer in de bepalingen der meeste handelsovereenkomsten met het buiten land, in het invoerregiem toegepast op de kolen en op de land- en tuinbouw producten. De parlementaire democratie, politie ke uitdrukking van het liberalisme, met zijn uitwas het partijenstelsel, is meer en meer gebleken een georganiseerde be langenstrijd welke leidt niet tot behar tiging der belangen van de volksgemeen schap, doch tot uitbuiting van het staatsapparaat en van de gansche sociale en economische wetgeving ten voordeele van een bepaalde kategorie burgers of van bepaalde personen, die zich als hunne leiders opwerpen. Van daar de onmacht van ons parle ment om een behoorlijke oplossing te geven aan de economische en sociale vraagstukken welke onzen tijd met aan drang stelt. Wij vernoemen hier enkel de bijzon derste 1) De werkverschaffing Niettegen staande de honderde mlllioenen sedert jaren uitgegeven door den Staat aan werkloozensteun, uitgave die niet ren- deerend was vermits zij geen vergelding vond in de verbetering onzer economi sche uitrusting, bereikt België thans op nieuw het rekordcijfer van 239 000 arbeidloozen. Onder de regeering Van Zeeland-De Man heeft men met behulp van de milliarden voortkomende van de muntontwaarding een politiek van groo te werken ingezet tot opslorping der werkloosheid. Doch thans moet men Hie politiek prijs geven en de werkloosheid is verre van opgelost zooals uitgewezen door de statistiek in hare brutale werke lijkheid. 2) De bedrijfsorganisatie. Ook op dit gebied werd niets verwezenlijkt. Er zijn ontwerpen ja, doch deze kunnen geen gezonde hervorming tot stand brengen omdat zij aangetast zijn door het kwaad van het partijensyndikalisme die zelf de uiting en het instrument zijn van engen belangenstrijd. 3) De verzekering tegen werk loosheid. Men heeft zich vergenoegd met een halve oplossing die aan de werkgevers in de huidige moeilijke om standigheden eene vrij aanzienlijke uit gave oplegt, doch een technisch uitge werkt verzekeringstelsel zag nog niet het licht. 4) De vereenvoudiging van het belastingswezen. Dit vraagstuk, waarvan de oplossing zulk belang heeft voor de economie van het land, bekwam nog geen begin van uitvoering, niette genstaande een speciale commissaris door de regeering benoemd sedert maanden zijn 'verslag nopens de ver- eischte hervormingen heeft neergelegd. 5) De bestuurshervorming welke voor doel heeft het werk van het talloos leger staatsambtenaren beter in te rich ten en doeltreffender te maken, blijft ook in 't dak hangen. Wij zouden deze opsomming langer kunnen maken, doch het kan volstaan, Wat den land- en tuinbouw betreft, beleven wij nu sedert jaren het regiem der ééndaagsche dikwerf tegenstiijdige maatregelen. Van een goed omlijnde wel overwogen landbouwpolitiek zien wij in de verste verte'nog steeds geen inzet. Verre van op economisch en sociaal terrein eenige prestatie van verdienste op zijn actief te brengen, is het parle ment zelf niet in staat gebleken de bij zonderste taak te volbrengen welke hem door de grondwet wordt opgelegd. Wij bedoelen het stemmen der begrootingen of het verstrekken van kredieten aan de regeering, en het toezicht op het finan cieel beleid van de regeering. Wij zijn reeds een heel eind in 1939 en nog dienen de meeste begrootingen nog goedgekeurd door de Wetgevende Kamers. Het toezicht van de Kamers op het fioancieel beheer van den Staat is alles behalve ernstig. Ons parlement heeft slechts tijd om dikwerf nuttelooze interpellaties te be spreken, houdt zich tijdens verschillende zittingen bezig met aangelegenheden welke zooals de handelsvertegenwoor diging te Burgos op een handsomdraai zouden dienen geregeld doch om zijn bijzonderste taak te vervullen, namelijk de stemming der staatsbegrootingen en de controol op de staatsuitgaven, daar voor voelt het geen lust. Men moet geen fascist of hitleriaan zijn om te oordeelen dat met dergelijk regiem ons land voortdurend, doch zeker naar den afgrond gaat, dat diensvolgens een grondige hervorming zich opdringt in de huidige staatsstructuur. Hoe wij deze hervorming, met het oog op het levensbelang van onzen land bouw, opvatten, zal het voorwerp zijn onzer volgende bijdrage. De rijkdommen van Midden-Amerlka. Indianen worden zelfstandige landbouwers. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 5 Feb. van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. De bestelde hoeveelheden werden gekocht en zullen einde dezer week afge leverd worden. In het vorige artikel hebben we ver teld hoe president Ubico van Guatemala de kern legde van de internationale tentoonstelling, die op het einde van verleden jaar te Jocotenango, aan de poorten van de hoofdstad, gehouden werd, en honderdduizend bezoekers trok. Het terrein is niet minder dan 20 Km2 groot en in de halls werden, eenerzijds, de producten van den landbouw en, anderzijds, deze van de nijverheid en van de kleine beroepen tentoongesteld. Naast de bekende uitvoerproducten als koffie, suiker, hout enz., werden nog talrijke grondstoffen uitgestald die in het land groeien of te vinden zijn tabak, die na een goede verwerking met de Mexicaansche of de Cubaansche soorten zou kunnen mededingen vruchten, die heerlijk zijn en nog nergens gekend, orchideeënteelt, die gezien de luchtver- binding met de Vereenigde Staten daar een groot afzetgebied zou vinden, kakao die niet verzorgd wordt zooals het hoort, rubber die nauwelijks uitgevoerd wordt, en dan nog een gansche reeks ertsen, waaraan de ondergrond zoo rijk is en waarvan de uitbating schier nog niet is begonnen. Voor den geschoolden landbouwer, den hovenier, den koopman, den nijve- raar liggen de mogelijkheden voor het grijpen. Weliswaar werd er in de laatste jaren heel wat gepresteerd. Zooals in gansch Centraal-Amerika is ook in Guatemala de sigaretten-nijverheid ta melijk uitgebreid, ook zijn er fabrieken waar rubberartikelen als schoenzolen worden vervaardigd, fabrieken van kunstmeststoffen, fabrieken waar de vruchten tot wijn of alcool worden ver werkt. Doch er blijft nog zoo ontzettend veel te doen. Wanneer men door de hall voorbe houden aan de nijverheidsartikelen wan delt, valt dit onmiddellijk op Er wor den zoovele producten ingevoerd, die beter en goedkooper in eigen land zou den kunnen worden vervaardigd. Het verwerken van in het land voorhanden zijnde grondstoffen wordt bijna niet ge daan, uitgezonderd voor de producten als koffie, suiker en rubber. Weliswaar worden de huiden tot leder verwerkt, doch dit gebeurt alleen voor binnen- landsch gebruik. Leder wordt niet uit gevoerd, wel huiden. Vruchten worden niet uitgevoerd kakaoboonen vinden hun weg naar het buitenland, geen kakaopoeder. Meubelhout wordt in blokken en planken uitgevoerd, doch een fabriek dat stoelen maakte en wilde uitvoeren, ging failliet. Silikaten die voor het vervaardigen van glas in aan merking komen, worden niet uitgevoerd hetzelfde geldt voor kleuraarde en iso- leerstoffen. Weliswaar worden in de Centraal- Amerikaansche staten zeep, brandewijn, schoenen, meubelen, hoeden, chocolade, matten en touwen vervaardigd, doch, in vergelijking met de voorhanden zijnde grondstoffen, in veel te geringe hoe veelheid. Niet eens voldoende voor de binnenlandsche behoefte. De textielnijverheid is tamelijk uitge breid, doch, hoe zonderling dit ook moge klinken, het ontbreekt haar volkomen aan grondstoffen. Wol en katoen wor den uitgevoerd en katoen-wol- en zijde garen wordt ingevoerd. Dan zijn er nog een aantal fabrieken die opgericht wer den met het eenige doel profijt te slaan uit de goedkoope arbeidskrachten. Ze gebruiken geen inlandsche grondstoffen, voeren alles in en zijn in staat, gezien de lage loonen die de Maya-Indianen be komen, de Amerikaansche producten op alle markten te slaan. Dit is vooral waar voor de chemische industrie, die er niet voor terugschrikt wereldbekende mer ken na te bootsen. De zalen voorbehouden aan het hand werk trekken bijzonder de aandacht van de Europeesche bezoekers. De Indianen zijn ongewoon sterk in het weven van veelkleurige indianenstoffen, in het ver vaardigen van aarden voorwerpen, in het snijwerk. Oude Spaansche meubelen worden door hen nagemaakt en door de fabrikanten uitgevoerd, vooral naar de Vereenigde-Staten. Samenvattend heeft de tentoonstelling van Guatemala bewezen dat talrijke nijverheden levensvatbaar zijn, en dat er enkele, in gestadigen groei, in staat zijn de buitenlandsche producten, die door hooge invoerrechten getroffen worden, uit de baan te ruimen. De invoer van zekere waren zooals leder, schoenen, stoffen, modeartikels, stroohoeden, zeep, matten, bier, chocolade, meubelen,hout speelgoed vermindert gestadig, doch al deze nijverheden zijn nog vatbaar voor ontwikkeling. Daarnaast zijn er nog tientallen die goede vooruitzichten bie den. Ook voor landbouwers en hoveniers bestaan er groote mogelijkheden de grond is er goedkoop evenals de arbeids kracht, en de uitvoermogelijkheden vooral naar de Vereenigde-Staten zijn zeer groot. Onder den impuls van president Ubico gaat Guatemala een betere toekomst tegemoet. De wegenpolitiek vooral wordt krachtig doorgevoerd. In een boodschap aan het congres, in 1938, wees de president er op, dat reeds;5588 Km. landstraten klaar waren en 1477 in aanleg. En deze wegenpolitiek [heeft voor heiland de beste resultaten afge worpen. Het binnenlandsch verkeer rust op vrachtwagens en zelfs de meest afge legen gebieden vinden nu gelegenheid om hunne producten aan den man te brengen. De bevoorrading van de hoofdstadjmet levensmiddelen is thans zoodanig gestabiliseerd dat de markten, heel het jaar door,'aan schier onveran derlijke prijzen, van het noodige voorzien worden. Maïsbouwers. groentenvoort- brengers, veeteelt en melkerijen namen daaraan een groot aandeel. In deze boodschap gaf de president ook enkele interessante cijfers betref fende het landbouwvraagstuk. In 1938 werden 16.000 Ha. regeeringsland onder 1400 Indianen verdeeld en 58.000 Ha. zullen binnen afzienbaren tijd ook ver deeld.worden. Eigendomsrecht bekomt de Indiaan echter slechts nadat hij het hem toegewezen land geheel in bouw heeft gebracht. Deze maatregel was noodzakelijk om de bebouwing door te voeren en iedere grondspeculatie te vermijden. President Ubico verdient" den" eere- titelbeschermer der Indianen, doch ook voor de buitenlanders die willen werken is er in Guatemala nog plaats genoeg. Onze Reis naar de Landbouwtentoonstelling te Brussel gaat door op Zondag 12 Februari. Inschrijvingen kunnen gedaan bij Frans Scheerlinck. Aloïs Van den Berghe en op het Bureel. De prijs bedraagt 11 fr. voor niet- leden en 7,5 fr. voor de leden (alles inbe grepen). De inschrijvingen worden gesloten op 6 Februari. De reis gaat over Welle (stilstand) en Ninove, waar gestopt wordt aan den Grooten Ezel. Bijeenkomst in ons lokaal De Koorn- bloem te 8,30 uur. Vertrek te 9 uur zeer stipt. Na de tentoonstelling bezoek aan den Chineeschen Toren en het Japansch Huis. Bezoek aan de prachtige Ste Gu- dulakerk en de Groote Markt. Schrijft onmiddellijk in. li TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1