Van ons Jeugdfront Melkmeel en Krachtvoedermeel R.U.Z. AMMONIAKSULFAAT Teelt vroege Groenten STIKSTOF VERGADERING ZITDAGEN CHILINITRAAT Volledige Voeders Melkmeel of Krachtvoedermeel R.U.Z. rechtstreeks opneembaar assimileerbaar Landbouwkomiteit der Stad Aalst Landbouwers „Tite Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Wintergranen Haver Zondag 5 Bahmazi i 939. Dfi KOORNBLOEM Landbouwleergang. 4. BEMESTING. water 1000 gr. versch droge weidegras J stof 750 gr. Koolstof 110 gr. i Zuurstof 100 gr. Waterstof 15 gr. Stikstof 5 gr. Kalium 5 gr. Natrium 0.5 gr. Js Magnesium1.2gr. If Calcium Ijzer Zwavel Kiezel Fosfoor Chloor 3,5gr. 0.3 gr. 0,6 gr. 6,5 gr. 1.5 gr. 0,9 gr. Het is begrijpelijk dat elke plant niet dezelfde samenstelling heeft. Zoo bevat b v. droog zaad 15 °/o water, terwijl sommige beeten en rapen er 90 °/o be vatten. Hetzelfde natuurlijk voor wat betreft de andere stoffen. In sommige andere planten vinden we nog bestanddeelen alsfluor, arsenic, boor, zink, aluminium, broom, iood, enz. We zagen reeds dat de plant haar voedsel haalt uit drie bronnen lucht, water en grond en ook op welke manier ze opgenomen worden. Lucht levertEen deel der zuurstof (ademhaling). Al de koolstofbladgroen verrichting. Soms stikstof: bij de vlin derbloemigen. Water levertWaterstof en zuurstof. De grond zal dus de andere elementen moeten leveren. Het komt er nu op aan te weten of de grond wel al deze elemen ten bevat om ze desnoods te kunnen afstaan. Men heeft gevonden dat zekere van deze stoffen aanwezig zijn en dat stikstof, fosfoor, potasch, kalk en magnesium kunnen ontbreken, ja dat meestal onze gronden arm zijn aan deze elementen (magnesium uitgezonderd). Ze moeten dus aan den grond toegevoegd worden. Het voeden of bemesten der planten bestaat dus in het toedienen van stikstof, fosfoor, potasium, kalken en soms mag nesium. Hierin zien we al dadelijk het groote belang en de absolute noodzakelijkheid volledig te bemesten en de groote waar de van beproefde, aangepaste meststof- fenmengsels. De stikstof is noodig voor den op bouw van eiwit. Ze geeft weelderigen groei en wordt daarom "de bladmaker,, genoemd. De stikstof vertraagt de rijping. Beeten, aardappelen, granen en grassen gebruiken veel stikstof. De planten moeten dan ook vol doende stikstof onder opneembaren vorm in den grond vinden, op het oogen- blik dat ze meest groeien. We geven de stikstof onder vorm van nitraten en ammoniakverbindingen. De fosfoor is vooral noodig bij de vorming van het eiwit en zaden. Hij is het element van rijping en wordt daar om "de graanmaker„ genoemd. Hij geeft s'.evigheid aan de planten en voor komt zoo het legeren der graange wassen. Hij wordt opgenomen onder vorm van fosfaten. De potasch schijnt werkzaam te zijn bij de vorming van organische stoffen door het bladgroen doch haar werking is nog niet juist gekend. De zetmeelvor- ming wordt er zeer door beïnvloed, als ook het vervoer der koolhydraten naar de reservedeelen (wortels en knollen) der plant. Vandaar haar naam "de knollenmaker„. Gewassen als aardappelen en beeten, met veel zetmeel, vragen dan ook veel potasch. De kalk vervult in het plantenleven een zeer voornamen rol. vooral bij de vorming van stengels en bladeren. Zij draagt ook bij tot de stevigheid der weefsels, alhoewel de plant niet al te veel kalk opneemt. We zagen ook reeds het groote belang van de kalk bij de humusvorming, de grondstructuur, de grondreactie en het microbenleven. Het magnesium speelt een voornamen rol als samenstellend element van het bladgroen en bevordert tevens de zaad vorming. De planten stellen zeer verschillende eischen voor wat de voedselopname betreft en het is ook zeer moeilijk het noodige voedsel der planten te kennen. We kunnen wel bepalen hoeveel stik stof, fosfoor, potasch en kalk er aanwe zig is in een oogst, maar daarmee zijn we nog niet ver. Immers het wortelge stel hoeft ook gevormd, terwijl ook de afgevallen bladeren voedsel bevatten en niet meegerekend worden. Om nochtans een klaarderen blik te werpen op het noodige voedsel kunnen volgende cijfers dienen N P K Ca. Tarwe 3500 kg. graan en per 5000 kg. stroo per Ha. bevat 102.8 40,2 44.7 15,1 Haver 3000 kg. graan en per t4500 kg. stroo per Ha. bevat 75,6 28,5 56,2 19,2 Rogge 2800 kg. graan en per 6000 kg. stroo per Ha. bevat 76.8 30,6 64,2 23,1 Beeten 60.000 kg. wortels en per 12.000 kg. loof per Ha. bevat 144 57,6 309,6 44,4 j Aardappelen 20.000 kg. knollen en1 per 6000 kg. loof per Ha. bevat 94 42 130 34 P S N stikstofP fosfoor K potasch Ca. kalk. Daar weinige,Yom niet1;'te zeggen geene, onzer gronden een voldoende voorraad plantenvoedsel bevatten, zijn we verplicht telkens terug te geven wat de planten er aan ontnemen, of beter, aan den grond op voorhand of tijdens den groei, toe te voegen wat hij zelf niet leveren kan. Tallooze brieven hebben dan ook bewezen dat de bemestingen meest loonend.zijn als men al het plan tenvoedsel in ruime mate toedient. Wet van het Minimum. De oogst van een gewas hangt af van talrijke groeifactoren; zooals ^klimaat, eigenschappen en bewerking van den grond, plantenvariëteit, eigenschappen van het zaad, ziekten, enz. Het helpt weinig goed te bemesten in slechten grond. Een ziekte kan een hee- len oogst, waarvoor alle groeifactoren zeer goed geregeld waren, ten onder brengen. Men bekomt ook dan alleen de beste uitslag, wanneer alle opbrengst factoren in de beste mate meegewerkt hebben. Zoo ook kan de afwezigheid van een plantenvoedingsstof de goede werking der andere beletten. Het helpt dan ook weinig dat den grond voldoende van fosfoor, potasch en kalk voorzien is, als we ook niet zorgen voor een genoegzame hoeveel heid stikstof. De stikstof, die zich hier dan in 't minimum bevindt, is oorzaak van de gebrekkige werking der andere stoffen. Hetzelfde doet zich voor wan neer potasch of phosphoorzuur ont breken. In dien zin, en inachtnemende dat er nog een heele reeks invloeden kunnen bijkomen, kan men zeggen dat de voe dingsstof, die zich in 't minimum bevindt, de grootte van den oogst bepaalt. Dit noemt men De Wet van het Minimum of de wet van Liebig. Wij merken nog eens aan dat de wet van het minimum niet in absoluten zin mag opgenomen worden. Geven wij bv. voor beeten genoeg voedingsstoffen voor 60.000 kg. worte len. Het is heel klaar dat we die oogst niet zullen bekomen als de grondreactie ongeschikt is, als er watergebrek voor komt, of wanneer we zaad gebruiken voorkomende voorkomende van planten met klein opbrengstvermogen. De wet van het minimum moet dus in breederen zin opgevat en toegepast worden op al de groeifactoren en niet alleen (zooals het meestal gebeurt) op de bemesting. Zoo wordt de houding van een ver standig landbouwer tegenover die wet Ik zal den grond zoo goed mogelijk be werken en verbeteren, mijn bemestingen zoo goed mogelijk regelen en mijn vruchten zoo goed mogelijk verzorgen. Dan zal ik, in de omstandigheden van klimaat, ligging, grond enz. waarin de planten opgroeien, de hoogst mogelijke opbrengst bekomen. ('t Vervolgt). Ons Melkmeel is steeds aangepast aan de voeders van het sei zoen, zoodat men het gewoon MELKMEEL mag geven. KRACHT VOEDERMEEL dient gebruikt wanneer er draf wordt gevoederd. We kunnen niet genoeg herhalen dat Melkmeel en Kracht voedermeel zijn en dat ze door bijvoedering van andere melen ONVOLLEDIG worden. Wie flink en gezond vee en veel melk wilt bekomen, gebruike enkel en alleen 5TIK5ÏD Deze week ontvingen we een bericht vanwege het departement van Land bouw, waarin men de voo.rdrachthou- ders aanzet als onderwerp van hun voordrachten over de groenteteelt de voorkeur te geven aan de productie van vroege groenten. We mogen zeggen dat Redt U Zei ven niet gewacht heeft naar een aan maning van ons Ministerie en onder den titel Een winstgevende Kuituur liet De Koornbloem reeds een eerste artikel verschijnen over de teelt van sel der, die men van af April op de markt zal kunnen brengen. Iedereen van ons weet dat de hevige vorst welke op het einde van het jaar 1938 heerschte aan de teelten van groenten in heel het land aanzienlijke schade heeft veroorzaakt. Dat deze toe stand groot nadeel zou kunnen opleve ren bij het begin van dit seizoen, gezien de schaarschte van alle slag vroege groenten als selder, prei, spinazie, la- touw, andijvie enz hoeft hoegenaamd geen betoog. Het komt er dus op aan dit te verhelpen in eigen land zonder de hulp van vreemde kweekers te moeten inroepen. We hopen dan ook dat ons Ministerie niet al te toegevend zal zijn om uitland- sche groenten, voornamelijk uit het Zuiden, te laten binnenstroomen, ten einde onze tuiniers eens toe te laten wat winsten te verwezenlijken om zich eens recht te kunnen zetten. Weet wel dat een reeks "van nadeelige, elkander op volgende jaren, de groentenkweekers op nen rand van de ellende hebben ge bracht en dat er ongelukkiglijk in ons land nog een'geest heerscht als zouden de land- en tuinbouwers oorzaak zijn van de levensduurte. Men zal een werkman niet gauw hooren morren tegen de hooge prijzen van de kolen, de kleedingsstoffen, maar heel dikwijls en onmeedoogend over de prijzen van eieren, boter, groenten enz. We weten ook dat de leiders van onze brave werklieden daar heel dikwijls de grootste schuld aan hebben, want ter wijl men sakkert op de boeren stijgen hun aandeelen in mijnen en fabrieken. De boer is de zondebok evenals de ezel in de fabel van Lafontaine, omdat hij gedwee is en zich ongelukkiglijk door de verdeeldheid, niet bij machte gevoelt om zich te verdedigen. Het landbouwkomiteit der stad Aalst heeft ook niet gewacht naar de verwit tiging van den algemeenen bestuurder van ons departement van Landbouw en reeds vanaf Dinsdag 24 Februari 1.1. zijn er twee vroege soorten van erwten verspreid geworden, namelijk de Bat' telsche en de Gentsche vroege om met deze teelt zoo gauw mogelijk te begin nen. We willen hierover dan ook wat uitwijden om eenieder in staat te stellen naar behooren deze teelt te doen lukken. De erwt, evenals de boon en andere planten tot de familie der vlinderbloemi gen behoorende, heeft het vermogen langs hare wortels, door de werking van een zeker slag bacteriën, de stikstof uit de lucht vast te leggen en ze te benuttigen tot haar eigen voedsel. Die bacterieën nochtans hebben een voldoenden warmtegraad noodig om hun werk te kunnen verrichten en bij 't begin van 't seizoen zullen we daar dan ook weinig of geen rekening van hou den. Van een anderen kant zullen we voorzeker de jonge erwtplanten als groente voor soep gebruiken, gezien de groote leemte aan allerlei soepgroenten en wel namelijk prei, selder, kervel en peterselie. Indien we dus vroeger bij de teelt van de erwt aangedrongen hebben om zeer Inde TENTOONSTELLING van Landbouwmachines, Mest stoffen, enz., die zal gehouden worden te Brussel (Heysel) van 12 tot 19 dezer.vergeet niet den stand van het THOMASSLAKKENMEEL te bezoeken. (Ingezonden). omzichtig te zijn met stikstofrijke mest stoffen, zal dit wel niet het geval zijn in de teelt die ons thans bezighoudt. We zouden hier zelfs den raad durven geven er wel wat de zweep op te leggen name lijk met wat sodanitraat toe te dienen onmiddellijk na het bovenkomen, om zoodoende den groei aan te wakkeren en snel een flinke snede jong erwten- groen te kunnen aanwenden om in de soep te doen. Bij de uitreiking der zaden van deze vroege erwtvariëteiten werd ons de vraag gesteld, of men wel die twee ver scheidenheden neven elkander mocht uitzaaien en of er hier later, in den bloei tijd, geen gevaar voor verbastering be stond. Indien we in het kweeken van boonen met dit gevaar af te rekenen hebben, dan is dit niet het geval met de erwt, de helmknopjes der meeldraden zitten zoodanig goed in een hokje ver borgen, dat niet alleen de bevruchtiging sterk verzekerd is, maar dat ook het ge vaar van verbastering om zoo te zeggen totaal is uitgesloten. Dit zijn reeds eenige algemeenheden die ons bij het telen van vroege erwten als richtsnoer moeten dienen. In een volgend artikel zullen we in nadere bij zonderheden treden en aantoonen op welke manier we het moeten aan boord leggen om snel een flinke opbrengst te bekomen. - MEDEDEELING. - Het Landbouwkomiteit heeft in zit ting van 4 en 24 Januari j.l. volgende besluiten getroffen. I. Teneinde te voorzien in de groote schaarschte aan soepgroenten die er in dit seizoen heerscht, heeft het landbouw komiteit twee vroege variëteiten van erwten, ter verspreiding onder de tuin bouwers, aangekocht. De leden van 't landbouwkomiteit, van de tuinbouw- maatschappij en van 't Werk van den Akker, zullen hieraan kunnen mede helpen. II. Twee leden van bovengemeld komiteit zijn afgevaardigd om de sproei- demonstratie te Sleydinge op 2 Februari bij te wonen. III. De toelage van de stad, dienende als tegemoetkoming voor onze land bouwers aangesloten bij een veeverze kering en getroffen door een noodslach- ting, werd aan de belanghebbenden overhandigd. Een kortbondig verslag over de aanwending van deze toelage zal aan den secretaris van iedere vee verzekering gevraagd worden. De Voorzitter, De Verslaggever, O. Caudron. L. Haems. Men meldt ons uit Gent dat de tweede en laatste vergadering voor landbouwboekhouders zal plaats hebben op Zaterdag 11 Februari, te 10 uur, in 't Pavil joen Groote Markt, Aalst. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3C Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.„ de zaken behandelt. Onweerswolken 1 Nog niet zoo heel lang zijn de be roerde Septemberdagen achter den rug, toen de weerlooze menschheid bijna in den muil van het oorlogsmonster ge worpen werd, of weer klinken er "drei gende geluiden van vernieling 'en ver derf. Een zonderlinge boel toch, die wereld I En zeggen dat er op onze planeet plaats en grondstoffen te over zijn om aan iedereen een zorgeloos bestaan te bie den. En dat men de juiste formuul van verdeeling maarniet vinden kan I Of is er onwil in 't spel, en wil de een alles om aan den ander niets te laten Hoe het ook zij. de oplossing van dat vraagstuk blijft nog toekomstmuziek. Thans weer klinken er dreigende eischen van die landen welke meenen geen ge noegzaam deel van den wereldkoek ontvangen te hebben. Hun verantwoor delijke leiders spreken harde taal en millioenenlegers staan gereed om hunne woorden kracht bij te zetten. Zoolang het bij woorden blijft, kan het er nogal door. Misschien dat ook dezen keer het hangend geschil tusschen Italië en Frankrijk in der minne gere geld wordt. We hopen het des te meer, omdat een oorlog in West-Europa gezien de techniek de verwoestingsmid delen tot het uiterste heeft opgevoerd den ondergang der beschaving in Europa zou beteekenen. Want een nieuwen oorlog zou geen overwinnaars meer kennen, het zouden alle overwonnenen zijn. Vroeger kon men de krijgsverrichtingen buiten zijn grenzen houden, thans, met het moderne luchtwapen, is zu'kseen onmogelijkheid geworden. Dit weten ook de leiders dér volken, en 't is daarom dat we er haast zeker van zijn datal zijn de onweerswolken nog zoo dreigend, het gevaar wel af drijven zal. En moesten die leiders nu stekeblind zijn, moesten ze waarlijk den oorlog willendan moet onze Regeering het onmogelijke doen om eigen land en eigen volk aan den doodendans te ont rukken Het hemd is tenslotte nader dan den rok I Wijzen we ook tevens op de misda dige houding van sommige Belgische pers, die immer door hoog opgeloopen heeft, meer, die het monopolium wou bezitten van pacifisme, wijl ze nu dag aan dag alarmeerende en schrikaan jagende'tijdingen hare lezers voorscho telt, en zoo bij het groote publiek lang zaam aan een stemming schept als zou de oorlog onvermijdelijk zijn, en alzoo te trachten een doffe berusting in het leven te roépen. Tezelvertijd de baan schoonmakend voor hen die in ons land werkelijk'op oorlog'aansturen. Want vergeten we niet dat vele nieuwsagentschappen en groote dag bladen in handen zitten van fabrikanten van oorlogstuig en moordartikelen, en die er op aansturen om hun handel wat op te fleuren en hun koffers nog wat meer te vullen. Mfnschen, houdt een oog in 't zeil, laat U niet beïnvloeden door die valsche profeten, en vooralhoudt het hoofd koel, er bestaat geen oorlogsgevaar I Tijl II. HET Chilinitraat is geen scheikundige meststof 't Is een NATUURLIJK PRODUKT. Zijn doelmatig gebruik verzekert de meest economische opbrengsten. Gebruikt het voor vanaf Februari met dosissen van 200 tot 300 Kg. per hectare om een goede uitstoeling te bekomen. Past het toe voor altijd voor het planten om het legeren te voorkomen, met dosissen van 200 kg. per hectare na beeten en van 300 kg. na een graangewas. Maar eischt het echte Het woord CHILI op de zakken en de fakturen is een teeken van waar borg. Samenstelling van 1 K. weidegras. [«S Cft abonnentan aan voor Uw blad I

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3