BERICHTEN Gemengde Berichten LANDBOUW- Smokkelaar aangehouden van hier en elders* LIJDT NIET LANGER AAN HEUPJICHT 4 BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 23 Jan. tot 29 Jan. 1939: Antwerpen 6 haarden Brabant 29 haarden West-Vlaanderen 26 haar den; Henegouwen 18 haarden; Oost- Vlaanderen 27 haardenLimburg 11 haarden; Luik 24 haarden; Namen 16 haarden Luxemburg 43 haarden. Totaal200 haarden. Vorige week 259 haarden. Week van 9 Jan tot 15 Jan. 307. Week van 2 Jan tot 9 Jan. 334. Week van 26 Dec. tot 1 Jan. 485. Week van 19 Dec. tot 25 Dec. 420. Week van 12 Dec. tot 18 Dec. 602. Week van 5 Dec. tot 11 Dec. 625. Agenda der klelnveetentoon- stellingen. Hier volgt de agenda der kleinveeten- toonstellingen in ons land en in het bui tenland gehouden 5 6 en 7 Februari 1939 Nationale wedstrijd van neerhofdieren en konijaen in het Eeuwfeestpaleis te Brussel. Te- zelvertijd internationale tentoonstelling van duiven, neerhofdieren en konijnen. Voor inlichtingen kan men zich wen den tot den heer A Keymeulen, Douglas- lei. te Capellenbosch (Antwerpen). Konijnenhouders kunnen zich wenden tot den heer A. Leuriaux Marie Josélaan 124 te Brussel. De Nationale offlcieele wedstrijden voor voorttelers van pluimvee en konij nen evenals de Internationale kleinvee- tentoonstelling zullen op 4. 5 en 6 Feb. e.k. doorgaan in 't paleis II van de Eeuwfeestwijk, te Brussel, 't Succes van deze beide betoogingen gaat de meest optimistische verwachtingen te boven. Dit blijkt uit de inschrijvingen. Ruim 3700 dieren zullen er worden tentoongesteld, welke al de belangheb benden zullen willen komen bezichtigen. Ze zullen er zich keurdieren kunnen aanschaffen welke hen volkomen vol doening zullen geven op dubbel gebied van nut en sport. Kleinveebonden en landbouwvereeni- gingen kunnen toegangskaarten beko men met 50 °/o vermindering (dus 2 5 fr.) mits aanvraag aan den heer M. Desmet, Delochtstraat, 103. Brussel, of op de tentoonstelling zelf. Verbond der Veekweeksyndi- katen van Oost-Vlaanderen. 3e Fokveedag, ingericht door het Stadsbestuur van Oudenaarde, op Maandag 27 Februari 1939, te 9 uur. 9000 fr. premiën. Zoowel voor stieren als voor vaarzen afzonderlijk, zijn de categoriën alsvolgt ingedeeld 1) Dieren geboren na 1 Mei 1938. 2) Dieren geboren tusschen 1 Sept. 1937 en 30 April '38. 3) Dieren geboren tusschen 1 Januari 1937 en 31 Augustus '37. 4) Dieren geboren in 1936. Stalprijskamp 4 dieren behoorend aan denzelfden eigenaar en ingeschreven in de categoriën 2 en 3. Prijskamp voor vaderstieren (zonder of met erkende afstamming) van allen ouderdom stieren gevolgd van minstens 6 en hoogstens 10 afstammelingen ouder dan 6 maand en die aan bovenstaande prijskampen hebben deelgenomen. Mogen enkel deelnemen aan de prijs kampen, dieren met erkende afstamming. Een inschrijvingsrecht van 10 fr. per dier wordt geëischt waarvan 5 fr. terug betaald wordt zoo het dier aanwezig is. De aangifte der deelnemende dieren moet ten laatste vóór Vrijdag 17 Fe bruari gedaan worden op het Secreta riaat van het Verbond der Veekweek- syndikaten, Akkergemstraat, 21, Gent, en vermelden naam en nummer van het dier, en stamboeknummer van vader en moeder. Het inschrijvingsrecht is bij de in schrijving te storten op postchecknum- mer 96178 van het Verbond. De akten van het Xlh Interna- tionaalTuinbouwcongresl 938 Op initiatief van het Bestuur van het XII' Internationaal Tuinbouwcongres 1938, brengen wij ter kennis dat de ak ten van het Congres door niet-congres sisten mogen aangeschaft worden, mits ze dadelijk te bestellen. Het volledig werk bevat veel illustra ties, zal worden uitgegeven in twee dee- len van ongeveer 2ü00 blz. en zal in het buitenland worden verkocht tegen den specialen prijs van R.M. 16,—, verzen dingskosten inbegrepen. Het Bestuur raadt aan dadelijk te be stellen, eer dat heel de uitgave uitge put zij. De7e mededeeling is van geen belang voor de leden van het Congres, welke automatisch, na het verschijnen ervan, het werk kosteloos zullen ontvangen. Men aelieve zijn bestelling te richten tot het XII* Internationaal Tuinbouw congres, Berlijn W 35, Postdammer- strasse. 101 Postscheckkonto Deut sche Gartenbau-Kredit A. G., Berlin NW 40, Postscheckamt Berlin, Konto- Nr 25.431. Mededeeling van bet Rijksstation voor Landbouweconomie. StAmands' straat, 80, Gent. Bureau voor Landbouwboek- houden. Gedurende de week van 6 tot 12 Fe bruari zal in onderstaande lokaliteiten een tweede en laatste vergadering plaats hebben voor landbouwboekhouders en andere belangstellende landbouwers DIKSMUIDE Maandag 6 Februari, te 10 uur, in het lokaal "De Vrede,,. NINOVE Dinsdag 7 Februari, te 9.45 uur, in het lokaal "De Keizer,,. DEINZE Woensdao 8 Februari, te 10 u., in het lokaal "St Cecilia„. OUDENAARDE: Donderdag 9 Feb., te 9.30 u., in 't lokaal "Pomme d'Or». BREE Vrijdag 10 Febr., te 10.30 u., in de lokalen van het College. AALST Zaterdag 11 Febr te 10 u in het lokaal "'t Paviljoen,,. DAGORDE: 1° Bespreking over de mogelijkheid om de productiekosten te verminderen in de rundvee-uitbating, de belangrijkste tak van het landbouwbedrijf 2° Uitleg over het landbouwboek- houden opmaken van het inventaris, invullen van het kasboekje. 3° Aanwerving van nieuwe leden. Alle belangstellenden zijn welkom. Koninklijk Verbond der Tuin- bouwmaatschappijen van Bel- gië. 61, Volksregeeringstraat, Brussel. DAGORDE: Het Koninklijk Verbond der Tuin- bouwmaatschappijen van België,waarbij meer dan 400 vereenigingen zijn aange sloten met 150.000 leden, bijeengekomen in vergadering op 21 Januari 1939, te Brussel Na een uiteenzetting aanhoord te hebben van de Afgevaardigden der ELF provinciale en gewestelijke Afdeelingen over de desorganisatie van den Dienst der Rijkstuinbouwconsulenten Stelt vastdat op NEGEN Consu lenten er voor 't oogenbük slechts VIJF in werkelijken dienst zijn dat de huidige Tuinbouwdienst niet meer overeenstemt met de oorspronke lijke stichting van dit Beheer Overwegende dat de in 1908 gestichte Tuinbouwdienst van Algemeene Direc tie tot Directie is gedaald, om nu nog slechts een eenvoudige Sectie van een Directie uit te maken Overwegende de belangrijkheid der verschillende takken van den Tuinbouw in 's lands economie betreurt dat de Openbare Besturen minder en minder belang stellen in deze nationale activiteit dringt aan bij de Regeering, in 't be lang van den tuinbouw in het algemeen, opdat onmiddellijk maatregelen zouden getroffen worden om aan deze toestan den te verhelpen besluit deze dagorde over te maken aan den H. Eersten Minister, den H. Minister van Landbouw alsook aan de Pers drukt den wensch uit dat de andere groepeeringen zich zouden aansluiten om deze campagne te steunen. De Nationale Dienst voor den afzet van land- en tuinbouw producten. Het staatsblad van 26 Januari 1.1. pu bliceert de wet van 27 December 1938, houdende oprichting van een Nationa- len Dienst voor den afzet van Land-"en Tuinbouwproducten, alsook het konink lijk besluit van zelfden datum waarbij de inrichting en het beheer van voornoem den dienst wordt geregeld. In ons nummer van 8 Januari 1.1. heb ben wij over den nieuwen dienst uitvoe rig commentaar verstrekt en tevens onze meening gezegd over het nut van het nieuwe organisme. Het zou dus over bodig zijn opnieuw de oprichtingswet en het koninklijk besluit toe te lichten. Het ministerieel besluit van 13 Januari, betreffende de be- strijding der vijanden van de hop. Het staatsblad van 23-24 Januari kondigt volgend besluit af van het Mi nisterie van Economische Zaken, Mid denstand en Landbouw Art. 1. De hopaanplantingen moeten behandeld worden door besproeiingen met koperzoutoplossingen, zoodat de ontwikkeling van den valschen meel dauw (pseudo peronospora humili) belet worde. Die behandeling zal bestaan ten min ste uit een eerste besproeiïag, te ver richten in den loop der maand April en inzonderheid zoohaast er krulscheuten te voorschijn komen, een tweede, als de zijscheuten uitkomen, en een derde tijdens den bloei. Art. 2. De krulscheuten zullen behoor lijk worden weggenomen, zoohaast zij uitkomen, en verbrand. Art. 3. Teneinde de ontwikkeling en de verspreiding der bladluizen te belet ten, zullen deze vanaf hun verschijnen worden bestreden door behandelingen met contactgiften. Art. 4. De misdrijven tegen de bepa lingen van dit besluit zullen opgezocht en bestraft worden overeenkomstig de bepalingen der artikels 4 en 5 van voor noemd koninklijk besluit van 5 October 1938. Wij vinden het goed dat de regeering maatregelen treft tot verbetering der hoedanigheid van de hop en de bestrij ding van de insekten. Doch deze maat regelen zullen niet volstaan om het ge leidelijk uitsterven onzer hopteelt te ver hinderen. Hiertoe zijn dringende daden vereischt tot opvoering der hopprijzen. Wij hebben deze uiteengezet in onze bijdrage van 25 December 11. en ver noemen hier nogmaals speciaal de ver hooging van het invoerrecht tot 500 fr. per 50 kg., welke sedert ruimen tijd door de algemeenheid der vereenigingen van hopkweekers wordt gevraagd. Dit recht is voorzeker niet overdreven, daar het nog merkelijk blijft onder de invoer rechten toegepast door de andere landen van hopproductie. Aankoop van vleesch door den Intendantiedienst. Ter aanvulling van den eersten aan koop van 10.000 kwintalen bevroren vleesch gedaan tijdens de maand Juli 1.1. heeft de intendantiedienst van 't leger tusschen 24 Augustus en 15 November 1938 opnieuw 22.0C0 kwintalen bevro ren of ingelegd vleesch aangekocht. Deze aankoopen hebben toegelaten de markt met ongeveer 60 000 kwintalen slachtvleesch te ontlasten in een tijdperk dat de prijzen daalden. Begin van dit jaar is de intendantiedienst zinnens over te gaan tot nieuwe aanbestedingen bevroren vleesch. De wet betreffende de vermin dering van sommige pacht prijzen. Het staatsblad van 26 Januari 1.1. heeft de wet afgekondigd van 15 Januari waarbij de tijdelijke wet van 10 Augus tus 1933, betreffende de vermindering van zekere pachtprijzen wordt verlengd tot 1 Januari 1940. De nieuwe wet wordt van kracht op 1 Januari 1939 In strijd met wat wij meedeelden in ons overzicht van 1 Januari 11., kan de vermindering van den pachtprijs enkel aangevraagd worden voor pachtovereenkomsten on- staan vóór 1 Januari 1932. Zooals voorzien is door de wet van 10 Augustus 1933 waarvan de nieuwe wet de toepassing verlengt, moet de pachter, die vermindering van pachtprijs verlangt, daartoe een verzoekschrift overhandigen aan de grcffie van het vredegerecht die daarvan ontvangstbe wijs aflevert. Hij kan het verzoek ook mondelings doen aan den vrederechter die er akte van opmaakt. Binnen de acht dagen na het indienen van het verzoekschrift, roept de vrede rechter de partijen op voor een minne lijke regeling en maakt proces-verbaal op van den uitslag hunner verschijning. Komt een akkoord tot stand, dan ver meldt het proces'verbaal de bepalingen van dit akkoord en de uitgifte van het proces-verbaal vormt de nieuwe over eenkomst. Komt geen overeenkomst tot stand, dan kan de pachter den eigenaar in vermindering bij deurwaarder dag vaarden, binnen de maand van den da tum van het proces-verbaal waaruit de niet-overeenstemming der partijen blijkt. De vermindering van den pachtprijs kan worden aangevraagd voor het loo- pende pachtjaar, zij kan het ook voor het verloopen pachtjaar, zoo de aan vraag wordt ingediend bionen 6 maand volgende op het verstrijken van dit jaar. Volgens de wet wordt de verminde ring van den pachtprijs slechts toege staan door den rechter in de mate waar in deze pachtprijs wegens de economi sche omstandigheden, blijkbaar buiten verhouding is met de voordeelen welke de pachter uit het genot v^n het gepach te goed halen kan. In de tarwecommissie. Ter vergadering van 25 Januari 1.1. werd meegedeeld, dat de aankoopen van de groote maalderij tijdens de laatste week 87.500 zakken bedroegen. In totaal heeft de maalderij tot 21 Januari 1939 reeds l 625.000 zakken inlandsche tarwe aangekocht. Onder voorwendsel dat de tarwe- voorraden in het binnenland schaarscher worden, werd namens de maalderij op nieuw aangedrongen op vermindering van het inmengingsprocent voor in landsche tarwe. De tarwevoortbrengers wezen dit voorstel af er op wijzende dat indien zulks waar was de betaalde prijzen minder zouden afwijken van den vastgestelden prijs. De Commissie is tenslotte bij hare zienswijze gebleven en heeft het inmen gingsprocent behouden op 40 0/o. FRANKRIJK De schade aan de graanbe- zaaiïngen door vorst. Volgens sommige berichten, zou de schade veroorzaakt door den laatsten vorst, in cijfers omgezet, 10 millioen kwintalen tarwe bereiken. van ZWITSERLAND De handelsovereenkomst met Denemarken. Het onlangs afgesloten handelsak koord tusschen Denemarken en Zwit serland voorziet den invoer door Zwit serland van Deensche producten voor een bedrag van 15 millioen Deensche kronen. De twee landen streven naar een uitbreiding hunner handelsbetrekkingen. Evenwel heeft Zwitserland de verplich ting niet het aankoopcijfer van 15 mil lioen kronen te bereiken. Vlaanderenstraat, Gentschestraat, Gent- sche steenweg (ontbinding) ReklamewagensBlok Borreman. Tribune op het Statieplein. Voorbe houden aan de leden der verschillende toeristische vereenigingen van buiten de stad. Aan den stoet nemen meer dan 5000 gemaskerden deel. De plechtige prijsuitreiking heeft plaats in de Stadsfeestzaal te 19 u. 3Q. Aalst. Filmvertoonlngen In de zaal KHIRg Ingang Pont- en Hoogstraat. Het programma dezer week bestaat uit de volgende filmen 1) Marie Chapdelaine. 2) Een interessante bijfilm. Aalst. - V.T.B* NOORWEGEN Tolrecht op den invoer van gezouten schapenvleesch. De invoer van gezouten schapen vleesch in vaten, wordt onderworpen aan de betaling van een recht van 0,15 kronen per kg. De Minister van Geld wezen werd gemachtigd dit recht te ver minderen tot 0.10 kr. per kg. gedurende sommige perioden. Naar den Rosenmontag-Karnavalstoet te Keulen gaat de V.T.B. met een spe cialen trein op Maandag, 20 Februari. Wie meewil tegen slechts 85 fr., alles inbegrepen (trein, pas, visum en bijwo nen eener karnavalsrevue) worde spoe dig lid van den V.T.B. en schrijve in bij een der Aalstersche vertegenwoordigers. ARGENTINIË Overtollige tarwe. Naar verluidt beschikt Argentinië over 120 millioen hectoliter tarwe, ter wijl het slechts behoefte heeft aan 45 millioen hectoliter, zoodat 75 millioen voor den uitvoer beschikbaar zijn. Daar thans deze tarwe 1 peso minder geldt dan maïs, heefc de pers een campagne ingezet om de denaturatie te bekomen van een van gedeelte van het overschot. Aalst. Voordracht. Dagelijks lezen we de droeve berich ten uit Spanje en men denkt met afgrijzen aan den vreeselijken burgeroorlog, die nu sedert 3 jaar het Iberisch schiereiland teistert en waar de burgerbevolking te lijden heeft door luchtbombardementen. Wie meer wilt weten over deze zaak en tevens zich een begrip wil vormen van het gevaar van een scheikundigen oorlog, zou best doen de voordracht bij te wonen, dewelke de plaatselijke school voor luchtbescherming inricht op Dins dag 7 Februari 1939, om 8,30 u. in de groote feestzaal van het Stadhuis. Deze voordracht zal opgeluisterd worden met de projectie van zeer interessante opna men van gaseffecten op het menschelijk lichaam. Het Vlaamsche Kruis, Aalst Stad Aalst. -- Bericht. Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Aalst, brengt hierbij ter kennis dat de plaats van Bestuurder der stedelijke zwemkom te begeven is. De kandidaten moeten aan volgende voorwaarden beantwoorden 1} Ten minste 21 jaar en hoogstens 30 jaar oud zijn en vrij van militairen dienst. 2) Overeenkomstig de bepaling van art. 8 van de wet van 3 Augustus 1919, aangevuld bij die van 21 Juli 1924, wordt de leeftijdsgrens van 30 jaar met 5 jaar opgevoerd, voor de bij bedoelde wetten voorziene categoriën van be voorrechte personen (diensthervatting der gemobiliseerde Belgen) 3) Houder zijn van een certificaat van volledig middelbaar onderwijs van den hoogeren graad of wel van het uitgangs diploma van middelbare studiën van den hoogeren graad. 4) Volledig op de hoogte zijn van het zwemmen, de zwemsport en den red dingsdienst. Minimum wedde 18.000 fr. De aanvragen dienen schriftelijk te worden gestuurd aan het College van Burgemeester en Schepenen der stad Aalst en zulks ten laatste op 15 Februari 1939. De Burgemeester en Schepenen, I O. A. Nichels. De Gemeentesecretaris, F. De Meyst. Stad Aalst. Karnavalfeesten 1939. 17e Jaarlijksche Liefdadigheidsstoet en Omgang der Aalstersche reuzen en fa milie, de Kat, Majoor Cans en het ver maarde Ros Bayard, op Zondag 19 Fe bruari 1939. te 14 uur. met den gelde- lijken steun van het Stadsbestuur, en de Steun- en Beschermleden van het Feestkomiteit. Honderd duizend frank prijzen. Prachtige kunstvlaggen. Wegwijzer. Vorming Dender- mondsche steenweg, Pieter Couckestr., De Visscherstraat, Kluiskensstraat.Meu- leschettestraat, Hoek Koolstraat, Dirk Martensstraat, Veldstraat, Fabriekplaats (links), Vooruitgangstraat, Statieplein (rechts en links). Koophandelstraat, Den- derstraat, Nieuw Brugstraat, Hertshage, Drie Sleutelstraat. Dokter De Moorstr., Hovenierstraat, Varkensmarkt, Molen dries, Vaart, Werf, Molenstraat. Markt, Kattestraat, Vrijheidstraat, Vredeplein (links), Nieuwstraat, Markt, Lange Zoutstraat, Keizerlijke Plaats (links), vestigt uwe aandacht op de uitstalling verpleegkundig materiaal in de apotheken "Volksverheffing», Korte Zoutstraat en Het Vooruitzicht Kerkstraat. Dit materiaal is een gedeelte van de prijzen verbonden aan denGroo- ten Tombola waarvan de trekking bin nen enkele dagen plaats heeft. Prijs per lot1 fr. Loten te verkrijgen bij de leden van het VI. Kruis en in boven vermelde apotheken Al is de smokkelaar nog zoo slim, vroeg of laat valt hij toch in handen der douane. Dat is ook maar goed, want dit ongewenschte volkje brengt den eerlijken koopman heel wat schade toe. Jammer genoeg is dit toezicht ons van geen nut tegen de vele vervalschingen van bekende geneesmiddelen. En dit is nog een smokkelhandel met veel erger gevol gen, aangezien hier de gezondheid op het spel staat. Wanneer U dan ook hebt kou gevat of hoofdpijn U kwelt, moet U de echte Aspirine tabletten verlangen. En weet U waaraan men ze zoo gemakkelijk herkent Aan het Bayer kruis op •'-Here tablet en verpakking. Het voorschrift van Dokter Sloan vernietigt de pijn door de oorzaak ervan te verdrijven. leest en verspreidt UW BLAD I 4 Vernietigt de pijn op de plek waar de pijn onstaat zonder verdoovingsmiddelen te slikken. Het Liniment van Dokter Sloan Btelt zich voor als een snel en onfeilbaar middel tegen deze onverdraaglijke zenuw pijn. Enkele druppels van Sloan op de gevoelige plok toegepast, zullen de pijn veel sneller doen verdwijnen dan verdoovings middelen en ook zonder het gestel te be dwelmen en bovendiende vorlichting door Sloan verschaft is volledig en duurzaam. Ken aangenaam en verkwikkend gevoel van wel zijn doordringt de gemartelde weefsels op het oogenbük waarop Sloan het lijdende lid aanraakt. Het lijden wordt verzacht en daarna ver dwijnt het met tooverachtige snelheid. Het Liniment van Dokter Sloan brengt deze ongeloofelijk snelle verlichting omdat het de congestie of bloedaandrang uiteen drijft die de heup-zenuw prikkelt en de pijn veroor zaakt. Geen angstige dagen meer geen gefolterde slapelooze nachten I Koop een esch Liniment van Dokter Sloan, onver schillig bij welken apotheker, en vernietigt de pijn aanstonds. Prijs: fr. 9.715; ook groot* economische flesoh: fr. 14.-. Eiseht het Lini ment SLOAN. Verwerpt alle namaaksels. Landbouwers,

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4