De Wanmolen van Sns Roskam I Voor Uw Lentebemesting Vroeg begonnen Veel gewonnen Strooit 300 kg. FERTIPHOS per Ha. Vraagt dus onmiddellijk FERTIPHOS aan Uw gewone leverancier* Belangrijk Alle volledige VETTEN R.U.Z. FERTIPHOS Duivennieuws R Alleen gefabriceerd door de ((Pr°duits Chimiques de Tessenderloo te Tessenderloo en de N.V. Produits Chimiques du Limbourg te Quaedmechelen. 100 Kg* FERTIPHOS vervangen zeer voordeelig 300 Kg* andere fosfaatmesten* worden bereid op basis van de beste fosfaatbemesting...» dus de voordeeligste. VERZtTRT DE\ GROND MET maar geeft aan de planten het fosfoorzuur en de kalk (35 °/0 CaO - verbonden kalk) in den vorm van tweekalkigfosfaat FERTIPHOS - neutraal - gemakkelijk en onmiddellijk opneembaar. neergeslagen bicalciumfosfaat Br 38/39 watervrij fosfoorzuur oplosbaar in alkalisch ammoniakcitraat. IM/iCU 11\GE!V Verkoopbureel en Landbouwkundige Dienst Fertiphos - Sloepenkaai, 1 - Brussel - Tel.: 17.32.81. Op de jaarlijksche en internationale Tentoonstelling voor Landbouwmachines, Meststoffen, enz. zal in de stand FLRT1P110S de kleurfilm Zoo de Bemesting - Zoo de Oogst van 13 tot 19 Februari 1939 vertoond worden. —cm De grootste gebeurtenis van de week is wel de rede van Hitier, uitge sproken in den landdag van het groote Duitsche rijk. De Duitsche kanselier heeft voor de zooveelste maal zijn verlangen voor we reldvrede te kennen gegeven. Hij vroeg de teruggave van de vroegere Duitsche koloniën en wees op de samenwerking met Italië. Over het Jodenvraagstuk, de strijd tegen het communisme en de manier om de Duitsche economie te leiden, vroeg hij aan de andere landen zich niet te bemoeien met den inlandschen kookpot van zijn land. De rede van den rijkskanselier werd algemeen goed onthaald, behalve in de landen waar communisten of joden aan het bewind zijn. De schoolmeester in de klas: Ziet maar hier dit prachtig beeld, hetwelk een leeuw voorstelt. Dat is nu eens werke lijk de koning der dieren I En zoudt u me nu niettegenstaande dat, een dier kunnen opnoemen, hetwelk noch angst, noch respekt voor hem heeft Kleine Paul steekt zijn vinger op en antwoordt De leeuwin, meester De jongen had al zijn punten. Prinses Beatrix, dochtertje van Prinses Juliana en Prins Bernhard van Holland, vierde op 31 Januari haar eer ste verjaardag. Te dier gelegenheid maakte zij een rijtoer door de Residen tiestad vergezeld door haar koninklijke ouders. Elk jaar opnieuw hooren we hoe bij het dorschen menschen gewond wor den door de dorschmachine. Zoo werd deze week te Willebringen een jonge ling van 21 jaar de hand letterlijk ver brijzeld door dit helsche tuig. Landbouwer, wees toch altijd voor zichtig 1 Men vreest dat de vijftien opvaren den van den Franschen treiler "Pivoine,, den dood vonden in de golven, daar men sinds 18 dagen zonder nieuws is. Ze waren op vischvangst uitgevaren in de Iersche wateren. Er wordt gevreesd dat de ongelukkigen schipbreuk geleden hebben en verdronken zijn tijdens de laatste stormen op den Atlantische Oce aan. Wat zijn zeelieden toch aan veel gevaren blootgesteld. Een koude rilling komt ons over den rug, als we lezen op welke geheim zinnige manier den ouderling Remi Sonck, te Letterhautem, in zijn bed doodgeschoten werden We bidden den goeden God dat Hij toch vlug klaarheid brenge in deze ake lige zaak. In Amerika schijnt men niet zeer ingenomen met Hitler's rede. Naar het schijnt hebben de Joden en fabrikanten van kanonnen daar een en ander te ver tellen. Van Joden gesproken, weet men niet goed wat men aanvangt in ons land door al dat vreemd goedje toe te laten. In Antwerpen blijkt het dat meer dan twintig en dertig Joden één appartement bewonen, lasten noch sociale verplich tingen betalen, en handel en nijverheid een doodende konkurrentie aandoen. Dit vraagstuk dient ernstig onderzocht. De burgeroorlog schijnt in Spanje in een eindstadium te treden. Barcelona en het grootste gedeelte van Katalonië zijn in handen van Franco. Het is mis dadig, de broederstrijd nog langer voort te zetten, temeer daar het meer om meer blijkt dat alleen Franco den strijd kan winnen. De watersnood in Engeland heeft groote afmetingen aangenomen. Alhoe wel het water van de Theems reeds tamelijk gezakt is, blijven de wijken die aan den stroom palen overstroomd. Het verkeer is hierdoor zeer in den war ge stuurd. Vele bewoners moeten van voedsel voorzien worden met bootjes welke hiervoor bestemd zijn. Door deze ramp zal weer veel schade zijn aange richt. Ons land werd de laatste weken weer in rep en roer gezet door een handjevol woelmakers die zich willen verzetten tegen de benoeming van Dr Martens als lid der VlaamscheAkademie. Er nestaat een goed middel om die schreeuwers den bek te snoeren Dat men Vlaanderen door de Vlamingen laat besturen I Hebt U ooit hooren spreken van de vermaarde Samengestelde Melen R U.Z. dewelke meer en meer door de kwee kers geprezen worden Deze die nog geen proeven deden hebben ongelijk, want het verschil tusschen andere voe ders is buitengewoon groot. Deze melen zijn bereid om met de minste uitgaven de hoogste uitslagen te bekomen I Ghandi, de veelbesproken Indische leider, schijnt veld te verliezen. Tegen de verwachtingen zijner partijgenoten in, werd een burgemeester der tegenpartij herkozen, niettegenstaande ze een ander kandidaat met al hunne kracht gesteund hadden 1 Twee die van geluk mogen spreken zijn zeker wel de twee inzittinden van een open auto, welke na de borstwering van de Samberbrug te Auvelais te heb ben vernield, van een hoogte van 10 meter in de Samber vielen. Ooggetui gen van het ongeluk snelden toe en brachten de twee acrobaten op het droge door middel van touwen en lad ders. Door het feit dat de auto open was, hadden ze slechts lichte kneuzingen bekomen. Zoo kwamen ze er nog goed koop van af 1 Vóór de kiezing. Hewel Sus, zei de kandidaat-volksvertegenwoordi ger, na een kiesmeeting op den buiten. nu zult ge toch zeker ook voor mij stemmen, ge weet dat het aan mij te danken is, dat den autobus juist vóór uw deur stopt, dat is toch wel gemakke lijk niet waar als ge naar de stad wilt komen Sus knikte bevredigend, maar mop perde Spijtig dat die mannen me nu ook nog geld vragen als ik eens naar de stad wil gaan I Kweeken in bloedverwant schap en kruisen. Ziedaar een onderwerp dat gewis alle lezers zal aanbelangen I En inder daad wat al niet werd er over deze kwesties geschreven en zooals gewoon lijk zonder maar ooit tot eensgezindheid in gedachten en princiepen te komen. Met betrek tot den familiekweek zal het wel niet van onpas komen hier eens het oordeel te herhalen van den wereld- beroemden liefhebber wijlen Georges Gits van Antwerpen Ik beweer, zegde deze, geenszins de Messias der duivenliefhebberij te zijn, liefhebberij die door velen van ons voordeelig is beoefend geworden, alhoe wel hunne middelen minder doeltreffend en elementairder waren, dan deze waar over wij thans beschikken. Sedert zestig jaar, dat ik de liefheb berij beoefen en een ieverig voorstander van onze sport ben, meen ik te mogen verklaren dat ik mij sedert die lange reeks van jaren niet alleen bij theorie bepaald heb. Mijne uitslagen hebben bewezen ge loof ik ten minste, dat 't niet het toeval is. maar wel een ernstige studie over onze duiven en over al wat er mede in f verband is die mij heeft toegelaten mijn rang tussrhen de bekende sportgenooten die van dag tot dag talrijker en geduch- tiger worden, met eere te bewaren. Onder de oorspronkelijke voorwaar den om een duivenhok in stand te hou den en in staat om voordeelige uitslagen te verwezenlijken plaatst zich zonder tegenspraak het schrander kruisen der duiven. Het ia door den kweek dat men de leemten vult, die door verliezen op de reizen, de ziekten en den ouderdom van onze gevleugelde kolonie veroorzaakt worden. Indien deze nieuwe voortbrenging de oudere niet evenaart, dan is het besté duivenhok den ondergang nabij. Na drie of vier jaar is er zelfs geen sprake meer van. Hoeveel liefhebbers, die het geluk hadden eenige goede voortbrengers te bezitten, zag ik niet ten onder gaan en voor immer verzaken aan de sport. Het is met de duiven als met het geld. Beide moeten een goeden leidsman hebben, want het is moeilijker te bewaren dan ze zich aan te schaffen. Evenals dit het geval is bij den paar denfokker, de honden-, vee- en vogel kweekers, enz. hoeft een duivenliefheb- ber een scherpen blik en een instinkt te bezitten en dat ongelukkiglijk heeft iedereen niet. 't Is juist de moeilijkheid om zich een goede verzameling reisduiven aan te schaffen en bijzonderlijk die te bewaren, die deze twijfelachtige wankelbare theo- riën, die nog bij zoovelen bijval vinden, moet doen verwerpen onder andere het overdreven toepassen van den kweek in bloedverwantschap. 't Is tegen de theorie der voortduren de bloedschending dat ik in opspraak kom en in opstand en dit vooral in 't belang der jonge beginnen die er mede ontegensprekelijk in 't verderf loopen. Tegenover deze denkbeeldige vol maakte handelwijze stel ik de meening van een geleerde van een geheel andere richting, den beroemden Darwin, die beweerde 1Dat de kruising kracht mededeelt aan de afstammelingen en de vrucht baarheid bevoordeeligt. 2. Dat de bloedverwantschapvoort- teling tot een te geringe vruchtbaarheid vermindert. In het eerste geval dus vermeerdering; in het tweede vermindering van de twee groote factoren van een goed duivenhok. Zou de keuze dus twijfelachtig zijn? 't Is daarom, ik herhaal het nogmaals, dat er zulk opmerkingsvermogen en vol harding noodig is om een duivenhok samen te stellen waarop men zich ver trouwen kan. Ik heb overigens gezegd en houd staan, dat de voortdurende toepassing van 't bloedverwantschap tot volledige ontaarding leidt. Ik heb menige zulke gevallen niet al leen bij duiven, maar ook bij andere vogels en pluimgedierte vastgesteld. Koopt men een lot zuivere raskiekens samengesteld uit een haan en meerdere hennen, allen van bijzonder schoonheid, dan zullen hun eerste produkten prach tig zijn. Naarmate echter de haan ook zijn dochters en eventueel kleindochters te bevruchten heeft, zal het eens zoo mooie ras spoedig vervallen. De eerst zoo kenschetsende pluimen van de voorouders zullen veranderen, de lichaamsbouw verkleinen en weldra zult gij slechts een verzameling ontaarde kiekens bezitten. 't Is daarom dat de echte fokkers zulke hooge prijzen betalen voor stamfokkers van ander bloed, bestemd om het ras te herstellen. De Engelschen munten in deze prak tijk uit en om dit doel te bereiken is geen offer te groot, 't Is daarin dat het geheim ligt van de schoonheid hunner typen. Indien de verkoopingen van reisdui ven zoo talrijk bijgewoond worden, blijft er geen enkel twijfel over dat zelfs de gekendste liefhebbers de groote nood zakelijkheid inzien van kruisingen, die, zij weten het, onmisbaar zijn. Heeft niet een vroeger debat bewezen dat er kweekers in verlegenheid zijn wanneer zij de hulp van producten van konfraters moeten inroepen om hun ras te behouden of te verbeteren, al ware het nog zoo uitstekend En de talrijke verwisselingen onder de sterkste lief hebbers Zijn zij zoo het onbetwistbaar bewijs niet dat de kruisingen er moeten zijn om niet tot een neiging van verbastering te komen als door Darwin voorspeld Het voortbrengen onder bloedver wantschap, op herhaalde manier, in toe passing gebracht, vermindert den vorm, brengt de pracht en de regelmatigheid der vederen in gevaar en verwekt or ganische ziekten. ('t Vervolgt). oin- Ie I 38/39 FERTIPHOS 3839

De Koornbloem | 1939 | | pagina 5