7M Kindervergoedingen voor onze Landbouwers. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Welke Landbouwpolitiek zal de nieuwe Minister volgen i Het Vraagstuk der Coloradokevers. Inlandsche granen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 26 FEBRUARI^1939. Prijs 35 cetiem 21ste JAARGANG Ni 1051 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. 2' bijdrage. In onze vorige bijdrage hebben wij uiteengezet welke personen vallen onder toepassing der wet van 10 Juni 1937, de kindervergoeding invoerende ten voor- deele van de niet-loontrekkenden. Het zijn: 1De werkgevers die reeds inge volge de wet van 4 Augustus 1930 ver plicht waren zich aan te sluiten bij een compensatiekas voor gezinsvergoedin gen ten voordeele van het werkvolk of bedienden die zij in hun dienst hebben. 2) De buiten dienstverband staande arbeiders dit zijn al de personen die voor eigen rekening werken zooals onze landbouwers, ambachtslieden, nering doeners, vrije beroepen, die in hun be drijf of beroep geen arbeiders of bedien den gebruiken. 3) De helpers volgens de beteekenis van dit woord uiteengezet in onze vo rige bijdrage. 4) De gewezen werkgevers en gewe zen buiten dienstverband staande arbei ders. Men gelieve wel te noteeren dat de verplichtingen voorgeschreven door de wet gelden niet alleen voor de perso nen die kinderen hebben die recht geven op de gezinsvergoeding, doch voor al de personen hooger vermeld, zelfs indien zij niet kunnen genieten van de wet. Thau3 stelt zich de vraag Wat moeten onze landbou wers doen die onderworpen zijn aan de wet 1) Zich aansluiten bij een onder linge kas voor gezinsvergoedingen. De landbouwer onderworpen aan de wet moet zich aansluiten bij een aange nomen onderlinge kas voor kindertoe slagen of bij een onderlinge sectie of afdeeling van een compensatiekas voor kindertoeslagen. Wie op den datum, vast te stellen door een besluit uitgevaardigd door den Minister van Sociale Voorzorg, niet aangesloten is bij een aangenomen vrije onderlinge kas of onderlinge afdeeling eener compensatiekas voor gezinsver goedingen, zal van ambtswege worden aangesloten bij de offlcieele hulpkas van den Staat. Wij doen nogmaals dringend beroep op onze leden om zonder verwijl hunne toetreding in te zenden aan onze Ver- eeniging, afdeeling voor gezinsvergoe dingen, Zeebergkaai, 5, Aalst, bij mid del van het aansluitingsformulier dat te bekomen is op onze bureelen of bij onze magazijniers Redt U Zeiven heeft eene overeen komst voor het toekennen der gezins vergoedingen aan zijne leden afgesloten met de sterke en degelijk ingerichte kas voor gezinsvergoedingen van het Vlaamsch Economisch V erbond,Schoen markt, Antwerpen, wier statuten al reeds goedgekeurd zijn door de regee- ring. Door het groot aantal aangeslotenen dat deze kas zal groepeeren, door de specialisatie zijner bestuurlijke inrich ting, zal deze kas in de meest voordee- lige voorwaarden de gezinsvergoeding aan onze landbouwers kunnen verze keren. De helpers maken van ambtswege deel uit van de Onderlinge Kas waarbij de persoon is aangesloten dien zij bij de uitoefening van hun bedrijf of beroep bijstaan of vervangen. 2) De wettelijke bijdragen be talen. a) Deze bijdrage is vastgesteld op 135 frank per 6 maand voor de werk gevers en voor de vrije beroepen. b) Voor de landbouwers wordt de zesmaandelijksche bijdrage vastgesteld in verhouding tot het kadastraal inko men van het landbouwbedrijf dat zij uit baten alsvolgt 135 fr. voor een kadastraal inkomen van meer dan 3600 frank. 112 fr. voor een kadastraal inkomen van 1801 tot 3600 fr. 89 frank voor een kadastraal inkomen van 1101 tot 1800 fr. 66 frank voor een kadastraal inkomen van 851 tot 1100 fr. 42 frank voor een kadastraal inkomen van 651 tot 850 frank. 18 frank voor een kadastraal inkomen van minder dan 650 frank. Door landbouwbedrijf dient verstaan het totaal der in uitbating genomen gronden. De oppervlakte waarop ge bouwen staan wordt, met uitzondering van deze der serres, niet medegerekend. Het kadastraal inkomen dienende als grondslag tot vaststelling der te betalen bijdrage wordt uitgewezen door een getuigschrift af te leveren door den secretaris der gemeente op wier grond gebied het landbouwbedrijf gevestigd is. Dit getuigschrift wordt, op aanvraag en zonder kosten, afgeleverd aan den aangeslotene welke het moet overmaken aan de onderlinge kas voor gezinsver goedingen waarvan hij lid is. c) De halfjaarlijksche bijdrage voor de helpers is bepaald alsvolgt 75 fr. voor de mannelijke helpers, 45 fr. voor de vrouwelijke helpers, wan neer den persoon dien zij bijstaan een bijdrage betaalt van 135 fr. per 6 maand. 70 fr. of 43 fr. wanneer de persoon dien zij bijstaan of vervangen een bij drage betaalt van 112 fc. per 6 maand. 63 fr. (mannen) of 40 fr. (vrouwen), wanneer de persoon dien zij bijstaan 89 fr. per 6 maand betaalt. 48 fr. of 36 fr. wanneer de persoon dien zij bijstaan 66 fr. betaalt per 6 maand. 32 fr. of 26 fr. wanneer de persoon dien zij bijstaan 42 fr. per 6 maand be taalt. 13 fr. of 12 fr. wanneer de persoon dien zij bijstaan 18 fr. per 6 maand be taalt. Wanneer echter, het aantal dagen ge durende hetwelk een helper den voor- naamsten onder de wet vallende per soon bijstaat of vervangt, gewoonlijk minder bedraagt dan zestien per maand, dan mag zijn bijdrage, in geen geval, hooger zijn dan deze welke zou moeten gestort worden, in uitvoering van de wet van 4 Augustus 1930, door een loontrekkende gedurende eenzelfde aan tal dagen te werk gesteld. De bijdragen betrekkelijk de helpers dienen betaald door den voornaamste onder de wet vallende persoon dien zij vervangen of bijstaan. d) De gewezen werkgevers en gewe zen buiten dienstverband staande arbei ders of gewezen landbouwers moeten een halfjaarlijksche bijdrage betalen schommelende tusschen 50 tot 80 fr., volgens het kadastraal inkomen van het gebouw dat zij betrekken of van het landbouwbedrijf dat zij bezitten. Benevens de bijdragen hooger ver meld zullen de aan de wet onderworpen personen een bijkomende bijdrage moe ten bdtalen voor aandeel in de bestuurs- uitgaven der Onderlinge Kas waarvan zij lid zijn. Deze bijdrage zal door de kas bepaald worden in evenredigheid tot het bedrag der hoofdbijdrage of op elk andere basis. De bijdragen zijn met terugwerkende kracht verschuldigd met ingang van 1 Januari 1938 voor de werkgevers, en met ingang van 1 Januari 1939 voor de personen werkende voor eigen rekening of gelijk gestelden, daar vanaf dezen datum de gezinsvergoedingen insgelijks worden toegekend. Het bedrag der Kindervergoedingen. De personen die recht hebben op de gezinsvergoedingen en zich te dien einde in de vereischte voorwaarden bevinden, zullen de volgende zesmaandelijksche vergoeding ontvangen Voor het le kind t 90 fr. Voor het 2e kind 150 fr. Voor het 3e kind 300 fr. Voor het 4e kind 510 fr. Voor het 5e en ieder der volgende kinderen 720 fr. De kindertoeslag wordt verleend tot dat het kind den ouderdom heeft bereikt waarop de schoolplicht eindigt. In elk geval blijft hij verschuldigd totdat het kind 14 jaar oud is. Het recht op den kindertoeslag blijft behouden tot den leeftijd van 18 jaar voor de jongelingen en de meisjes die geen winstgevend werk verrichten en geregeld tijdens den dag cursussen van vak- of algemeen onderwijs volgen, op voorwaarde dat deze cursussen, ge woonlijk twee honderd dagen per jaar, gedurende minstens 5 uren per dag, be slaan. De kindertoeslag wordt eveneens be houden tot den ouderdom van 18 jaar, voor de jongelingen en meisjes die geen arbeid verrichten ingevolge een dienst- kontrakt, doch door een leercontract zijn verbonden, waarvan de afsluiting is erkend en de uitvoering door de Re geering gekontroleerd wordt, op voor waarde a) dat bedoeld leercontract niet werd aangegaan met bloed- en aan verwanten tot en met den tweeden graad b) dat het geen aanleiding geeft ten bate van den leerling tot een vergoe ding welke het bedrag overschrijdt dat zal vastgesteld worden door den be voegden Minister. De kindertoeslag wordt ook toege kend boven hooger vermelde leeftijds grenzen ten voordeele van de kinderen die ingevolge hunne lichaams- of gees testoestand ongeschikt blijken eenig beroep uit te oefenen, De onderlinge kassen of secties blijven eveneens den kindertoeslag verleenen aan de belanghebbenden, die als militai ren onder de wapens zijn geroepen. Deze bepaling behelst a) den normalen duur van den actie ven dienst van de belanghebbenden, als mede de periodes van terugroeping on der de wapens, het geval van mobilisatie uitgezonderd b) den tijd waarmede de normale duur van den werkelijken dienst of van een periode van terugroeping onder de wapens, wegens ziekte of odgeval zou worden verlengd. De buiten dienstverband staande ar beiders (landbouwers, middenstanders en personen werkende voor eigen reke ning) zullen de kindervergoeding betrek kelijk het eerste halfjaar 1939 trekken, rond de maand Juli a.st. Engeland. Contingenteering of levy-subsidy-system Landbouwbureel voor Oost-Vlaanderen. Toestand der* vermenigvuldigings periode 1938-1939. Ingevolge de zoo groote vermenig vuldiging in 1938 hebben onze opzoe kingen ons doen bestatigen, dat er zeer veel volwassen kevers in den grond verblijven. Op elke gemeente van België werden er verleden zomer verschillende haarden ontdekt. Practisch zijn die haar den te weinig of bijna niet bestreden geweest en de opzoekingen van Septem ber 1.1. bewezen ons dus, dat er zonder te overschatten wel een getal van enkele honderden kevers per gemeente kunnen gevonden worden. Wat moeten wij nu van die kevers, voor dezen Zomer, verwachten Om zich een klein gedacht te geven, hoe die plaag zich verder zou kunnen uitbreiden en vermenigvuldigen, en om aan te too- nen dat (in geval van geen bestrijdingen van de plaag) we misschien wel in korten tijd zullen gekomen zijn in den toestand, dat de coloradokeverplaag ernstig zal zijn, zooals in Frankrijk en Amerika en we dus, wanneer we nog aardappelen zouden willen verbouwen, we zeer groo te kosten zouden moeten doen, gepaard met veel werk, tot op het punt, dat onze cultuur onze moeite niet meer zou ver gelden, en we dus zouden genoodzaakt zijn, deze kuituur te laten varen. Stel u dus met mij op hetzelfde punt 1) dat de bestrijding gedurende twee jaar zou verwaarloosd worden 2) dat we dezen Zomer,een goeden en langen Zomer zouden hebben, en ver onderstellen wij, dat er 600 vrouwelijke kevers per middelmatige gemeente zou den gevonden worden op dit oogenblik. Toestand voor 1938.— 1 vrouwe lijke kever 1200 eieren, 1150 larven, 1100 kevers, waarvan 600 vr. kevers. Dus 1 vrouwelijke kever, verondersteld per gemeente, wat wel een minimum zal geweest zijn gaf ons rond 20 Juni een gemiddeld klein getal van 1200 eieren, rond 25 Juni tot 15 Juli dus 1150 larven Vervolg op de 2de bladz II. In het vorige artikel hebben we een kort overzicht gegeven van den huidi- gen toestand waarin den Engelschen landbouw verkeert en we hebben er de benoeming van Sir Dorman-Smith als Minister van Landbouw in de her vormde regeering van Chamberlain aan vastgeknoopt. De Engelsche landbouwers hebben hooge verwachtingen gebouwd op hun nieuwen minister, die voor twee jaar nog voorzitter was van de National Farmer's Union, de in het algemeen op protectionistischen grondslag staande groote landbouworganisatie in Enge land. Maar behalve dat hij voorzitter is of juist daarom wellicht, was hij ook de voorzitter van de afvaardiging van de National Farmer's Union naar het groote Rijkslandbouwcongres. dat in het voorjaar van 1938, te Sydney, in Aus tralië, werd gehouden. En uit hetgeen Sir Dorman Smith daar heeft gezegd, wil men thans in Engeland, bij gebrek aan een uitgewerkt plan door den nieuwen minister voor- legd, nagaan in welke richting de land bouwpolitiek van de huidige Regeering Chamberlain zich zal bewegen. Te Sydney heeft Sir Reginald de wenschen der Engelsche landbouwers met klem naar voren gebracht en hij heeft het gedaan gekregen dat ze wer den goedgekeurd. Hetgeen een bewijs is van de uitstekende talenten waarmede Sir Dorman-Smith begaafd is, want de tegenstellingen tusschen de Engelsche landbouwers en de farmers uit de Britsche Dominions en koloniën zijn uiterst groot. De wenschen van de Engelsche landbouwers gaan in de richting van loonende prijzen te ver krijgen door een vrijwillige contingen teering van alle belangrijke stapelpro ducten van den landbouw in Engeland de wenschen der farmers uit de Domi nions daarentegen gaan in de richting van een vrijen invoer in Engeland. Sir Dorman-Smith gelukte er tenslotte in de volgende motie die van een zeer groot belang zal blijken te zijn bij de beoordeeling van de actie van den nieu wen Minister, met algemeene stemmen te doen goedkeuren Ten eerste, de conferentie van Sydney neemt de "volgorde van voorkeur» zoo als die te Ottawa werd vastgesteld, over, dit wil zeggen, dat de in het land wonende producent in de eerste plaats voor de nationale markt mag leveren, andere producenten uit het Empire ko mende in de tweede plaats en vreemde producenten in de derde plaats. Ten tweede, de conferentie acht het wenschelijk de uitbreiding van den aan voer van de voornaamste producten uit de Dominions naar de Britsche markt zeker te stellen, zoover dit economisch mogelijk is. Ten derde, de conferentie aanvaardt de wenschelijkheid van geordende marktverhoudingen voor de voornaam ste producten en beveelt dienovereen komstig dat de organisaties van produ centen in het Empire zullen medewerken aan de oprichting van de "Commodity Councils» (productie-centrales). De Commodity Council, waar ook geves- j tigd, zal voortdurend toezicht houden op de voorwaarden betreffende het aanbod van de voornaamste producten op de Engelsche markten, alle markten in het Empire en in het buitenland. Uit de beknopte samenvatting van deze motie kan men opmaken hoe de politiek van de Engelsche regeering zal zijnde invoer van de belangrijkste pro ducten, vleesch, zuivelproducten en eieren, zal geschieden onder de in deze motie vastgelegde princiepenvrijwillige internationale organisaties die den uit voer van deze belangrijke producten in Engeland zullen regelen. Als de Minister zijn zin krijgt en dat zal hem wel beloofd zijn voor hij in de regeering trad, zal de vrije Engelsche markt spoedig tot het verleden behoo ren. Evenals dit nu op dit oogenblik al het geval is voor vleesch, waarvoor de International Board al bestaat, voor bacon waar een gedwongen contingen teering is en voor de melkproducten waarvoor een vrijwillige contingentee ring bestaat, is er ook kans dat ook de andere zuivelproducten zooals kaas, bo ter en eieren binnen kort niet zonder meer vrij in Engeland zullen mogen worden ingevoerd. Voor Denemarken, Nederland en ook voor ons zou dit een zware slag zijn 1 Het is de vraag in hoeverre de twee de groote wensch van de Engelsche boeren, die ook steeds sterk door de National Farmer's Union werd verde digd, namelijk het levy-subsidy-system onder Sir Dorman-Smith weer een kans zal krijgen. Het princiep van dit stelsel is, dat men een lage heffing legt op de ingevoerde producten, om met het daar door verkregen bedrag de binnenland- sche producenten te steunen. Dit is in strijd met het stelsel van vrijwillige con tingenteering, omdat dit in het algemeen een hooger prijspeil in het binnenland wil. Toch zijn er in Engeland een groot aantal aanhangers van het levy-subsidy- system. Het is derhalve niet uitgesloten dat voor sommige artikelen, waarvan de Engelsche productie zelf van geringe jeteekenis is. als bij boter en kaas, het evy-subsidy-system het nog zal halen, vooral als mocht blijken dat niet al de dominions ingenomen zijn met het con- tingenteeringsstelsel. Dit stelsel immers maakt aan het vermeende recht der Dominions om in Engeland de volledige productie te kunnen plaatsen, een einde. Het Ottawa-princiep, alhoewel het te Sydney nog beleden werd, heeft onder de Engelsche boeren niet meer zooveel echte aanhangers. Het is hen stilaan ge ileken dat de grootste gevaren voor den Engelschen landbouw niet komen vanwege den vreemde, maar van de zijde van de Dominions. Op de een of andere wijze zullen aan de Dominions belemmeringen in den weg moeten ge legd worden en nu zal het er van afhan gen of de Dominions meer voelen voor vrijwilliqe contingenteering, waartoe zij zich te Sydney min of meer verplicht hebben, dan wel voor het levy-subsidy- system, waarbij zij ook de tol zullen moeten dragen. Dit system was het stelsel van minister Elliot, den voor ganger van Morrison. Hij kon er echter nooit in de Regeering voldoenden steun voor krijgen. Zal sir Dorman-Smith dat wel kunnen Wat er ook van zij, we mogen er ons van verzekerd houden dat van de be noeming van den nieuwen minister van Landbouw, in den loop van 1939, voor ons minder aangename veranderingen zullen volgen. We mogen verder niet vergeten dat in Engeland de Verkiezingen voor de deur staan en dat Chamberlain meer zal winnen met het levy-subsidy-system, dat de prijzen voor den verbruiker naar omlaag haalt, dan met een uit den aard der zaak hoogere prijzen gepaard gaan de contingenteering. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat men voor het eene artikel dit, voor het andere artikel dat systeem zou gaan toepassen. In ieder geval, voor de vreemde invoerders naar de Engelsche markt is er een tijd van spanning;op til. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op]] Zondag 5 Maart van 8,30 totj 10,30 in ons Lokaal, Groote uur. Markt, Aalst. 1 Wij koopen alle inlandsche granen tegen verwisseling met andere voeders* TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1