Boeren waakt op uwe Zaak Het Kweeken en Verzorgen der Huisdieren. Van ons Jeugdfront Paus Pius XII Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en c loor de Landbouwers Gezellig Halfvastenbal ZITDAGEN Deflatie uitsluitend ten uwennadeele! Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven ZONDAG 12 MAART31939. Prijs 35 cetlem 21ste JAARGANG Nr 1053 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4* Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bfidragen. Aankondigingen volgens akkoord. W De werkelijke reden der Kameront binding en der nieuwe verkiezingen is dat de regeeringspartijen vreesden de noodige maatregelen te treffen om het gapend tekort te vullen van circa 2 1 /2 milliard frank op de staatsbegrootingen van 1938 en 1939, vóór de nakende kie zingen van 1940. Deze maatregelen moesten hen binnen te korten tijd in een ongunstig daglicht stellen bij de kiezers en dat diende volstrekt vermeden. De veel besproken zaak Martens was maar het voorwendsel waar naar ge grepen werd om vervroegde verkiezin gen uit te lokken; immers de benoeming van Dr Martens werd door de verte genwoordigers der drie regeeringspar tijen in den Kabinetsraad voorgesteld aan den Vorst. Na de nieuwe verkiezingen hebben die heeren enkele jaren voor zich om, door verhooging der belastingen, be snoeiing der wedden of andere midde len welke de kiezers pijn zullen doen, het gat in de Staatskist te stoppen, met de hoop dat de kiezers tegen het tijdstip der volgende verkiezingen deze onaan genaamheden zullen vergeten hebben. Het was de achtereenvolgende drie ledige regeeringen niet moeilijk, bij mid del van de vier milliard frank welke zij haalden uit de devaluatie van den frank, een werkelijke berooving der Belgische spaarzame bevolking, honderde millioe- nen uit te geven voor groote werken, dikwetf niet oordeelkundig gekozen, een massa nieuwe parastatale organismen in te richten, een leger nieuwe ambtenaars te benoemen of hunne wedden te ver- hoogen en de bevolking de illusie te geven dat de voorspoed was terugge keerd. f Doch om het geld te doen rollen, moet men geld blijven hebben. De nare werkelijkheid is thans dat men niet alleen op den bodem der schat kist zit, doch dat de Staat enorme schul den heeft. De schulden dienen nu betaald, daar is geen uitkomst aan. Op welke wijze, dat is de vraag welke de regeerders in het haar doet scharrelen. De regeering Pierlot had een voorstel bestaande in een vermindering van 5 °/0 op de loonen en wedden der staatsbe dienden en agenten, in een taks op de electriciteitsmaatschappijen en andere nijverheden die over een practisch mo- nopolium beschikken. Doch de vereenigingen van staats- agenten hebben zich verzet om de reden welke overigens gegrond is, dat de ge ringste onder hen slechts een inkomen hebben dat amper volstaat om te leven. Aan verhooging van belastingen valt ook niet te denken. De algemeene eco nomische toestand is zoo benard, dat eene verzwaring der onkosten onder vorm van verhoogde belastingen de be drijven ten gronde zou richten 1 Een afschaffing van de cumuls tus- schen wedden en pensioenen van hoo- gere officieren en ambtenaars? Dit staat reeds sedert lang op het programma der regeeringspartijen. Waar zullen deze thans den moed halen om tot de daad over te gaan en eventueel het straatru- te trotseeren van fraternellen en andere patriotardische vereenigingen Besnoeiing der uitgaven.doch dan mis haagt men aan een massa vriendjes die de partijen recht houden. In ons regiem nu gaat het partijbelang voor het belang der volksgemeenschap. Een nieuwe devaluatie der munt De meest vooraanstaande economis ten zijn van oordeel dat deze nieuwe aderlating van het spaarwezen den on dergang beteekent van het land. Hoe zal men dan de staatsfinanciën doen kloppen Wanneer wij de dagbladen lezen, de besprekingen uitpluizen der groote poli tieke partijen, dan stellen wij vast dat eens te meer het inzicht tot uiting komt den landbouw het kind van de rekening te maken. Het algemeen geldend parool is om de economische crisis en daardoor ook de finaccieele crisis op te lossen moet het leven goedkooper worden. Goedkoop leven dat beteekent in de oogen van die heerenlage prijzen voor boter, melk, eieren, aardappelen, brood, kortom voor de landbouwprodukten. De prijs der kolen en der nijverheids producten zooals kleedsel, schoenen, enz. schijnt bij die heeren als factor der levensduurte niet eens in aanmerking te komen. Men heeft in ons land de wedden der staatsbedienden en arbeiders gekoppeld aan den stand van het indexcijfer. Als men er toekomt door verlaging der prij zen van de eetwaren, het indexcijfer te doen dalen dan dalen meteen de wedden en loonen der staatsagenten en is men reeds een heel eind vooruit voor dekking van het tekort op de staatsbegrooting. Men hoeft dan niet, ten minste niet openlijk, de zoo gehate deflatie toe te passen. Voor de maand Februari daalde het indexcijfer der kleinhandelsprijzen van 769 in Januari tot 759. Kon het index nog een duwje naar omlaag ondergaan tot 752, dan beteekent dit een minder- uitgave aan wedden en loonen voor de staatsagenten van circa 100 millioen frank. Dat men hunkerend uitziet naar deze nieuwe daling hoeft geen betoog. Die daling van 10 punten was voor 5 punten te wijten aan de prijsverminde ring der eieren, en verder, alhoewel in mindere mate, aan de prijsafname van boter, varkensvleesch en rundvleesch, alsook aan deze van margarine en som mige koloniale waren. Van de prijs daling der nijverheidsproducten is geen spoor te vinden. Indien de verdere daling van het index naar 752 en minder te traag gaat, zal de regeering wel het middel vinden om aan de prijzen der landbouwproducten den vereischten duw te geven. De regeering is trouwens dezen weg alreeds ingeslagen in 't nabije verleden. Werden onlangs de doorvoercontingen ten voor vreemde eieren niet aangewend voor afzet op de binnenlandsche markt? Vandaar de prijsvermindering der eieren welke alreeds haar invloed deed gelden op het indexcijfer voor Februari 1.1. Werd onlangs de vergunningstaks op den invoer van vreemde boter niet ver laagd van fr. 6,80 tot 5,80 fr. per kg. Werd onlangs, bij de voorloopige hernieuwing van het Belgisch-Deensch handelsverdrag geen invoer van rund vleesch toegestaan die buitensporig is. wanneer men weet dat onze veehouders sedert langen tijd hun slachtvee met zwaar verlies moeten verkoopen Oh wij weten dat op politieke con gressen de valorisatie der prijzen van de landbouwproducten met roerende eens gezindheid werd aangenomen, en dat het voeren eener behoorlijke prijzenpolitiek voor den landbouw een eereplaats zal bekleeden op het programma der poli tieke partijen die ter gelegenheid van de eerstkomende verkiezingen naar de stemmen onzer boeren zullen hengelen. Doch het Vlaamsch spreekwoord zegt zoo goed Woorden zijn geen oorden Want onze boeren zouden te recht aan bedoelde politiekers de vraag kun nen stellen waarom zij, indien zij het goed meenen met de valorisatie der prij zen van de landbouwproducten, het amendement van Kamerlid Pelgroms hebben gekelderd dat voor doel had aan den Nationalen Dienst voor afzet van land- en tuinbouwproducten de bevoegd heid te verleenen minimaprjjzen vast te stellen voor de bijzonderste land- en tuinbouwproducten. Indien onze boeren steeds de dupe der historie zijn, dan is het omdat zij te braaf zijn en nooit de tanden laten zien. Doch de kruik gaat zoo lang te water, tot zij barst. Nu is het genoeg. Het verslag uitgebracht door het Rijkslandbouwkundig Instituut gehtcht aan de Rijkshoogeschool te Gent, waar van wij in het landbouwoverzicht van dit blad de bijzonderste gegevens be knopt samenvatten, bewijst op basis van een ernstige boekhouding dat de land bouw in bijna al de gewesten van het land met zwaar verlies werkt. Bijzonder den Vlaamschen boer, die doorgaans geen tarwe te verkoopen, maar veel bloem te koopen heeft, is ten zeerste getroffen. De dikke Walenboeren die van hun tarwe hooge prijzen ontvangen, zegge meer dan de dubbele prijs voor rogge, kunnen gerust de regeering steunen. Voor de Vlamingen is het heel anders 1 De regeering kan dus elders aanklop pen voor het herstel van het evenwicht in de staatsfinanciën I De landbouwers hebben reeds meer dan hun tol betaald. Men houde het zich te Brussel voor gezegd 1 Op Zondag 19 Maart in ons lokaal De Koornbloem, Groote Markt, Aalst. Begin om 5 1/2 uur. Aan volk zal het er niet ontbreken 1 Prachtig orkest. Nieuwste dan sen. Vermaak verzekerd, ledereen toegelaten. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 April van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn: te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop„ iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Op 2 Maart 1.1. werd Kardinaal Pacelli, Staatssecretaris van Zijne Heiligheid Pius XI, tot Paus van Rome gekozen, onder den naam van Pius XII. Zijne Heiligheid Paus Pius XII is de 262e opvolger van den H. Petrus op den pauselijken troon. Hij werd te Rome geboren op 2 Maart 1876 en op 2 April 1899 priester gewijd. Na achtereenvolgens tot Se- kretaris, Bisschop, Nuntius en Kardinaal te zijn benoemd, werd hij in 1930 verheven tot Kar- dinaal-Staatssekretaris bij den Heiligen Stoel, en ten slotte tot Paus van Rome gekozen. Wij juichen met de gansche katholieke wereld bij de benoe ming van het nieuwe Opperhoofd der Heilige Kerk en wenschen aan .Zijne Heiligheid Pius XII de kracht en het verstand om in deze moeilijke tijden den roep van Christus over de wereld te doen zegevieren LIEFDE, RECHT VAARDIGHEID EN VREDE! (le Vervolg.) Electrische Kunstmoeders. Beschikt men over goedkoope stroom (80 centiem of minder per kilowatt) dan kunnen met succes electrische kunst moeders worden gebruikt, de verwar ming is dan niet duurder, later in het voorjaar zelfs belangrijk goedkooper dan iedere andere verwarming. Wat voor de kunstmoeder geldt, geldt ook voor de electrische kunstmoeder. De warmte moet voldoende zijn en niet meer, het te veel aan warmte schaadt hier eveneens en frissche lucht is ook hier even noodzakelijk. Er bestaan verschillende modellen electrische kunstmoeders er zijn er met een metalen scherm, er zijn er ook van hout gemaaktze zijn beide goed bruik baar. De kunstmoeder van hout ge maakt heeft echter dit voordeel, dat in de kunstmoeder zelf ook ventilatie is in de electrische schermkunstmoeder is die of heelemaal niet of onvoldoende. De electrische kunstmoeder wordt in Holland veel gebruikt. Door een van de Ambtenaren van den Rijksvoorlichtings dienst in Holland is daarover een bro chure geschreven, welke is uitgegeven door het Provinciaal Electriciteits Be drijf van Noord-Holland te Bloemen- daal, waarin onderstaande handleiding voor het doelmatig gebruik daarvan voorkomt. Gebruiksaanwijzing voor de Electrische Kunstmoeder. Model M geschikt voor 200 250 Kuikens. 1. Deze electrische kunstmoeder is geschikt voor het opfokken van 200 a 250 kuikens. Wie er meer onder plaatst, doet daar zich zelf als regel geen voordeel mee. 2. De verwarming geschiedt door middel van 6 kooldraadlampen van 16 kaars sterkte 1 kaars gebruikt 3,5 watt, dus lampen van ca. 60 watt aansluit- waarde). Bij strenge vorst kan het de eerste dagen wel eens noodig zijn 2 of 3 lampen met dubbele sterkte te ge- bruiken. 3. De kunstmoeder dient in het midden van het opfokhok te worden opgesteld. Het beste is om op den cementvloer van het hok een laag droog turfmolm ter dikte van ca. 4 cm. te strooien. Als de vloer minder droog is, zal men goed doen, wat losse plan- ken op den vloer te leggen, daarna turfstrooisel. Daarbovenop wordt bo- vendien een zak gelegd, waarop nog een laagje turfmolm gestrooid is. Hierop wordt de kunstmoeder ge- plaatst. De zak moet lederen morgen worden vervangen door een droge zak en met fijn turfstrooisel worden bestrooid. Een strookje molton of katoen- flanel, ter breedte van 5 6 cm wordt om den onderrand der kunstmoeder ge- spannen, dat moet dan juist vrijhan- gen. Vervolgens wordt een kartonnen rand ter hoogte van 50 60 cm. op een afstand van circa 12-14 cm. om de kunstmoeder geplaatst. Deze afstand geldt voor den eersten opfokdag, daarna wordt dezen afstand geleidelijk vergroot. Na uiterlijk een week kan het karton gemist worden, bij warm weer al eerder als de zon schijnt rolt men het karton op, tegen den avond gebruikt men het weer. De rand voor- komt. dat de pasgeboren kuikens te ver van de kunstmoeder afdwalen. Verder houdt hij de koude luchtstroo- men, die langs den grond loopen, tegen. Door gebruik van dezen rand kan men dus warmte of met andere woorden stroom en geld besparen. 4. De luchtschuiven dienen voor de ventilatie onder de kunstmoeder. Zij zijn aan weerskanten aangebracht en moeten den eersten dag een weinig openstaan, om daarna geleidelijk, uiter- lijk na 5 dagen tijds, geheel opengezet te worden. „5. De warmte-regeling geschiedt het gemakkelijkst door de lampen aan of los te schroeven. Den eersten dag worden alle lampen van 16 NK. inge- schroefd. Na elke 3 dagen wordt tel- kens een lamp verminderd. Na 9 dagen staan dus nog 3 lampen ingeschakeld en dan wordt gedurende een dag of tien niet meer geminderd, tenzij de weersomstandigheden mindering toe- laten. Wel moet, daar de kuikens groeien, de kunstmoeder geleidelijk hooger gesteld worden. 6. Het is zeer gewenscht om na 2 3 weken (niet later) de kunstmoe- der op een gaasbodem te plaatsen,daar de kuikens anders gaan broeien. Deze gaasbodem moet 8 cm. hoog zijn en met half duims gaas (strak gespannen) worden overtrokken. De zak moet dan natuurlijk vervallen, daar nu de mest door het gaas heen valt. Is de kunstmoeder op den gaasbodem ge- plaatst, dan branden dus nog drie lampen van 60 watt. Nadat de kunst- moeder nu een week op den gaasbo- dem heeft gestaan (dus de kuikens drie a vier weken oud zijn) wordt wederom een lamp uitgeschakeld en daarna, als de kuikens 4 weken oud zijn, wordt de kunstmoeder geheel koud gesteld. Uit het bovenstaande blijkt, dat, naarmate de kuikens grooter worden, de kunstmoeder langzamerhand tot haar hoogste stand moet worden ge- bracht. Deze hoogste stand wordt dus in 3 a 4 weken bereikt. Het verdient echter sterk aanbeveling, de gaasbo- dems na het koud stellen zoo spoedig mogelijk te vervangen door een zg. "beun„. Deze beun (1 meter breed en „15 cm. hoog) wordt tegen denachter- wand van het hok geplaatst, liefst over de geheele lengte. Als de kuikens twee maanden oud zijn, plaatst men zitstokken. 40 50 cm. erboven en wordt de huisvesting als voor vol- wassen hoenders. Wanneer deze aanwijzingen nauw keurig worden opgevolgd, worden met deze kunstmoeders buitengewoon goede resultaten geboekt, dat hebben wij zelf ondervonden op ons proefbedrijfal daar wordt in een opfokhuls met 10 af- deelingen niets anders meer gebruikt. De gaasbodem moet echter precies gemaakt worden zooals is aangegeven, zij moet op tijd onder de kunstmoeder worden geplaatst en de beun (een rek van panlatten van 12 of 15 cm. hoogte, zoo gemaakt, dat tusschen twee pan latten een panlat breedte tusschenruimte is), moet met 3 weken in het hok ge bracht worden en als de kuikens 4 a 5 weken oud zijn, moet de kunstmoeder weg en de kuikens tegen den avond op de beun gejaagd worden, na een paar dagen gaan ze er dan vanzelf op. Zijn echter de latten te breed of is de ruimte tusschen de latten te smal of te breed, dan gebeuren er meestal onge lukken en dat kost den pluimveehouder kuikens en dus geld. Op een leeftijd van 3 a 4 weken moet het getal kuikens kleiner gemaakt wor den als de haantjes mee opgefokt zijn, moeten die er uit, en anders moet de toom in 2 hokken verdeeld worden doet men dit niet, dan raakt het hok overbevolkt, de groei zal niet hard ge noeg meer zijn, er zullen achterblijvers komen en ten slotte zieken en zelfs dooden. Het is mogelijk bij goede huisvesting, voeding en verzorging, kuikens geheel binnenshuis op te fokken indien moge lijk, verdient het de voorkeur, kuikens een uitloop naar buiten te geven. Die behoeft in de eerste weken niet groot te zijn, als de grond in de kuikenren maar frisch is en zoo mogelijk groen. Ver keerd is het, kuikens op te fokken op een terrein, waar kort geleden nog kip pen geloopsn hebben. In de meeste gevallen zal dan ziekte optreden en wel de gevreesde kuiken ziekte coccidiose. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een parasiet en deze leeft in elke kip en wordt met de ont lasting mee uitgescheiden. Zij is dus aanwezig op het terrein, waar de kippen regelmatig loopen. Wanneer kuikens daarmede besmet worden, worden ze, als ze niet erg gezond en sterk zijn. ziek en dan duurt het niet lang of de geheele m TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1