BERICHTEN LANDBOUW- Het Vraagstuk der Coloradokevers. B S 4£ van hier en elders» 3 se r ■8 a ■8 I 3 s: 4 Landbouwbureel voor Oost-Vlaanderen. (Vervolg). VI. Bestrijdingen. Gedurende vier jaar heeft het Minis terie van Landbouw al het mogelijke gedaan om de kevers hier in België uit te roeien. Men gelukte er wel in, de ge kende haarden uit te roeien, maar het kan niet anders of er zijn in de verleden jaren, hier en daar onopgemerkte haar den geweest, die dus ook echte kweek- nesten waren, en een voldoende getal kevers hebben gegeven om al de ge meenten van het land te besmetten. Nu de besmetting algemeen is moeten we er niet meer aan denken, om die insekten hier nog volledig weg te krijgen. Niettemin kunnen we en moeten we zorgen, dat die keverplaag geen al te groote uitbreiding neemt. Het is dus een sociale plicht voor iedereen, mede te werken vanaf het begin van den Zomer, om de kevers, larven en poppen te vernietigen, juist wanneer het getal nog niet al te groot is. Gaan wij de eerste periode verwaarloozen, dan stellen we ons bloot aan ernstige moeilijkheden die we mogen verwachten in verband met de aardappelculturen. Dus moeten alle landbouwers zoo vroeg mogelijk toezicht houden op hun kuituren, en met de hand vangen wat er te vangen is. Alhoewel het vangen zeer nuttig is, is het toch geen radikaal middel. Men kan de insekten immers nooit al vangen. Niettemin bestaat er een radi kaal middel, dat bestaat in het be sproeien der aardappelen met een op lossing van Loodarsenaat. Ik steun er ten zeerste op, dat wan neer een besproeiing gedaan wordt, ze moet goed gedaan worden, en wanneer deze goed is uitgevoerd moogt ge zeker zijn dat den dag daarop geen enkele larve of kever nog levend mag gevon den worden op de aardappelstruiken. Om de besproeiingen goed uit te voeren moeten ze als volgt gedaan worden. De eerste besproeiing Vóór 15 Juni met Loodarsenaat (neutraal) aan 900 gr. tot 1 kg. per 100 liter water. Van die oplossing reker 800 liter per Ha. ver bruiken. De tweede besproeiing Vóór 15 Juli. De planten hebben alsdan een grootere ontwikkeling. Oplossing loodarsenaat 1 en zeker 1000 tot 1200 liter per hectare. In een volgend artikel spreek ik over de sproeistellen. P.S. Aanvragen voor kostelooze voordrachten te sturen aan den heer Hoofdrijkslandbouwkundige, Dijkstraat, 15, Oudenaarde. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 27 Feb. tot 5 Maart 1939: Antwerpen 7 haarden Brabant 11 haarden: West-Vlaanderen 13 haar den: Henegouwen 19 haarden; Oost- Vlaanderen 12 haarden; Limburg 2 haarden; Luik 29 haarden; Namen 10 haarden Luxemburg 19 haarden. Totaal: 122 haarden. Vorige week: 136 haarden. Week van 13 Feb. tot 19 Feb. 161. Week van 6 Feb. tot 12 Feb. 154. Week van 30 Jan. tot 5 Feb. 130. Week van 23 Jan. tot 29 Jan. 200. Week van 16 Jan. tot 22 Jan. 259. Week van 9 Jan. tot 15 Jan. 307. voor tweejarige Hengsten- en Merrieveulens zullen alsvolgt plaats grijpen Te St Niklaas, Stadhuis, den Dinsdag 14 Maart, te 9,30 uur. Te Aalst, Esplanade, den Donderdag 16 Maart, te 9,30 uur. Te Oudenaarde, Groote Markt, den Zaterdag 18 Maart, te 9,30 uur. In elk dezer prijskampen worden 8 prijzen uitgeloofd a) Voor Hengstenveulens. b) Voor Merrieveulens. Mogen aan deze prijskampen deel nemen de hengsten- en merrieveulens zonder blijvende tanden, geboren na 1 November 1936, in het Studbook inge schreven, toebehoorend aan kweekers der Provincie en in deze verblijvend. Stierenkeuringen in 1939. Ingevolge art. 2 van het Provinciaal Reglement ter verbetering van het rundvee, zullen de keuringen voor de aanvaarding van stieren tot den open baren springdienst gehouden worden op volgende plaatsen, dagen en uren. De inschrijving van stieren in het provinciaal rundveestamboek zal tezel- vertijd geschieden. Op die keuringen mogen geen koeien of vaarzen aangeboden worden. Maandag 13 Maart: 9 u., Beveren-Waas, Markt. 10.30 u., St Gillis-Waas, Kerkplein. 9.— u., Appelterre, Dorp. 10.30 u., Iddergem, Hoeksken, Boom gaard Mevr. Wed. De Cock. Dinsdag 14 Maart 9.— u., Lovendegem, Kasteeldreef. 10.30 u., Landegem. Dorp. 9.— u., St Maria-Lierde, Dorp. 10.30 u-, St Maria-Horebeke, Dorp. Woensdag 15 Maart 9.— u., Lebbeke, aan de Kerk. 10.30 u Hamme, Twee Bruggenplein. 9.— u., Oosterzele, Klooster. 10.30 u., Velzeke-Ruddershove, Dorp. Zaterdag 18 Maart 9.— u., Haaltert, Brul. 10.30 u., Oordegem, Dorp. 9 u., Vinkt, Dorp. 10.30 u Lootenhulle, Dorp. Agenda der klein-veetentoon- stellingen. Van 17 tot 20 Maart zal de klein veebond IIe-de-France voorgezeten door den heer Liandier, te Saint Maur bij Parijs, een internationale kleinvee tentoonstelling houden, waarvan de afdeeling der dwerghoenders de voor naamste attractie zal wezen. De Bel gische deelnemers zullen van uitzonder, lijke voordeelen genieten. Het regle ment-programma zal hen kosteloos gestuurd worden op aanvraag aan den heer W. Collier, Destouvellesstraat, 56, Brussel, of aan den heer N. Liénard, Eudore Daviostraat, 23, Ougrée-Luik. Deze zullen zich gelasten met het ver zamelen van de colli in de Zuidstatie te Brussel, of in de Guilleminsstatie te Luik, het vervullen van de tolformalitei- ten. het verzenden enz. Om nadere inlichtingen wende men zich tot den algemeenen secretaris, de heer R. Berthonneau. avenue CsfBa, 31, LaVarenne-Saint Hilaire(Seine- France). De bijzondere aandacht van de stie renhouders wordt gevestigd op art. 7 van de provinciale verordening. Dit artikel voorziet dat aan den hou der van een goedgekeurden stier een machtigingsplaat zal afgeleverd worden. Die plaat moet op duidelijke en zichtbare wijze geplaatst worden aan den ingang der stierhouderij, zoodanig dat zij van den kant der straat goed zichtbaar weze. Van af het oogenblik dat de stier houder geen goedgekeurden stier meer bezit, is hij verplicht de machtigingsplaat binnen de 48 uren weg te nemen en aan het Gemeentebestuur terug te geven. Ingeval de eigenaar zijn stier verkoopt (en geen anderen goedgekeurden stier meer bezit) moet hij de machtigingsplaat teruggeven, en mag hij deze niet over- handigen aan den kooper; deze laatste zal zich wenden tot den heer Gouverneur der Provincie om een machtigingsplaat te bekomen. Op de gewestelijke stierenprijskampen mogen geen stieren meer aangeboden worden voor de keuringuitzondering wordt nochtans gemaakt voor de stieren die verleden jaar een premie bekomen hebben of een bewaringspremie genie ten: deze alleen mogen ter keuring voorgebracht worden op de gewestelijke prijskampen. De stieren op bewaarpremie moeten, om de voortzetting derzelve te bekomen, voorgebracht worden op de gewestelijke prijskampen. Om de uitbetaling te bekomen van de premiën, verleden jaar toegekend, moe ten de stieren, koeien en vaarzen terug aangeboden worden in 1939. Prijskampen voor koeien. Een nieuwe prijskamp wordt ingericht voor de beste kweekkoeien die, in een prijskamp van ten minste één jaar te voren, een 1' of 2® premie behaald heb ben in de categorie van melkkoeien met 7 of meer tanden en vergezeld zijn van 2 afstammelingen van ten minste 6 maan- j den oud. Het verbond der veekweeksyndicaten van Oost- Vlaanderen. Vlaanderen. Algemeen verslag betreffende den toestand van den landbouw gedurende de maand Februari 1939, in de provincie Oost-Vlaanderen. Weersgesteldheid. Februari ken merkte zich door overwegend vocbtig weder, weinig zon, enkele lichte nacht vorsten, a'sook nevel. Stand der teelten. De herbezaaiïn- gen der bevroren Wintergraangewassen werden in tamelijk goede voorwaarden uitgevoerd. In 't begin der maand wer den voor hetgeen de tarwe betreft steeds de gewone Wintervariëteiten gezaaid doch bijzonder Hybriden zooals Hybride du Jubilé, Hybride Jonquois, enz. Op enkele gemeenten werden reeds enkele partijen haver gezaaid. Vele kla vervelden sterven langzaam af en zullen door andere gewassen dienen vervangen te worden. Uitbreiding te voorzien voor vlas. haver en suikerbieten. De grondbewerkingen vorderen nor maal. Landbouwonderwijs. De land- bouwavondscholen zijn allen geëindigd. De landbouwcomicen komen regelmatig samen en de voordrachten worden ta melijk goed bijgewoond. Stand van den veekweek. De ge zondheidstoestand van het vee is slechts middelmatig. De voeding is op vele plaatsen gebrekkig, ten gevolge van het bevrieren van groote hoeveelheden hoe vevoeders. De melkvoortbrengst stijgt langzaam. De stalverbetering vordert normaal. Economische toestand. De alge- meene toestand van het landbouwbedrijf is verslecht. De toestand der markten is vrij kalmweinig verhandelingen Granen zijn nog een weinig in prijs verminderd tegen vorige maanden. Aardappelensteeds lage prijzen, doch gunstiger vooruitzichten. Paardenkweek geen afzet voor de gewone handelspaarden. Rundvee de markt van het slachtvee is vrij kalm. Goed melkvee wordt aan goede prijzen verkocht, alsook goed kweekvee. Voor de gewone kwaliteit weinig afzet. Pluimveealgemeene daling der prijzen. Melk en boter de markt der zuivel producten gaat nog niet vlot, gezien de te lage prijzen en de hoogere voort- brengstkosten ter oorzake van den guren Winter. De slechte gevolgen der ver- mindering van het vergun- ningsrecht op de boterprijzen. De vermindering van het vergun ningsrecht op den boterinvoer van 6 80 fr. tot 5,80 fr. per kg., bij Ministerieel Besluit van 11 Februari 1.1., waarvan we het onredelijke aantoonden in ons weekoverzicht van 26 Februari, heeft onmiddellijk een vrij aanzienlijke druk king uitgeoefend op de prijzen der in- landsche boter. Begin Maart was de gemiddelde prijs in de botermijnen reeds gedaald tot beneden 24 fr., terwijl de hoeveboter op sommige gewestelijke markten nog enke} koopers vond tegen prijzen van 19 tot 21 fr. de kg. Eens te meer protesteeren wij dus met kracht tegen de verlaging van het ver gunningsrecht omdat 1) De boterprijs volstrekt niet te hoog is. 2) De vermindering van het vergun ningsrecht toegepast wordt op een tijd stip dat de overvloedige seizoenproduc tie aan melk binnen zeer korten tijd de prijzen der inlandsche boter sterk zal doen dalen. Als vergelding voor deze seizoenda ling is immers maar billijk dat de voort brenger in de huidige prijzen een geringe winstmarge vindt voor het verlies dat hij binnen kort op zijn boter zal ondergaan. De verlaging van het vergunningsrecht ontrukt hem deze winst, wijl zooals in het verleden, de Regeering werkloos zal toezien wanneer binnenkort de boter prijzen op verliespeil zullen geslonken zijn. Wij eischen dus de intrekking der af gekondigde verlaging van het vergun ningsrecht alsmede de tijdige stopzet ting van den invoer van vreemde boter. Tijdens de periode van overvloedige botervoortbrengst, heeft de regeering bovendien als plicht het in frigo stellen van de overtollige boter te bevorderen om de prijzen op de binnenlandsche markt op een normaal peil te houden. Onder ernstig toezicht van het Ministe rie van Landbouw kunnen de aldus in koelinrichtingen geborgen voorraden dan later geleidelijk op de markt wor den gebracht, naar gelang de behoeften der bevolking. Onze landbouwers zijn het meer dan beu nog verder met verlies te werken. De heeren te Brussel houden het zich eens voor altijd gezegd. De geldelijke opbrengst van den landbouw in Vlaanderen. De pers en de zoo genaamde econo misten die met aandrang aan hunne lezers voorhouden dat de boeren schat ten verdienen en het leven duur houden, alsook de politiekers die in het schild voerende huidige politieke en financleele moeilijkheden op te lossen door een deflatie op den rug van den landbouw, raden wij ten zeerste aaa met aandacht kennis te nemen van den uitslag der op zoekingen nopens de rendabiliteit van den landbouw in Vlaanderen voor het boekjaar 1937-'38 dat onlangs gepubli ceerd werd door het Rijksstation voor Landbouweconomie, gehecht aan de Rijkslandbouwhoogeschool te Gent. Dit onderzoek liep over 201 land bouwbedrijven gerangschikt alsvolgt gebreken, door onzen Vorst treffend geschetst. Wij gelooven het niet, omdat deze gebreken innig verbonden zijn aan het regiem zelf. SP N N I r B O g r 8 al F"1 o 5 9 S "8 P O v, 3 2. st 8T 3 S 8- 5 5 Wij lezen verder in het verslag Gemiddeld was de rendabiliteit van deze 201 bedrijven onvoldoende. Alleen de 35 bestudeerde uitbatingen der West- Vlaamsche leemzandstreek brachten ge noeg op voor de betaling der pachten, van den intrest, van het kapitaal in eigendom. De bedrijven der Polderstreek sloten het boekjaar met een tekort van 1682 frank of 50 frank per hectaar. De bedrijven der Oost- en West- Vlaamsche kleistreek (63 bedrijven) en de uitbatingen der Oost- en West- Vlaamscbe zandstreek (60 uitbatingen) brachten practisch geen interest op voor het kapitaal belegd in den eigendom. De 12 bedrijven uit de streek van Leuven brachten niets op voor de beta, ling der pacht, noch als interest op het kapitaal belegd in eigendom. Wij vragen bedoelde heeren of een der welk bedrijf in dergelijke voorwaar den verder kan werken. Verkoop van roodgekleurde tarwe. Het Ministerie van Landbouw be richtDe aandacht wordt er op ge vestigd dat de roodgekleurde tarwe niet mag verkocht worden als zaaizaad. De roode kleur bewijst dat dit graan be stemd is om als veevoeder gebruikt te worden. Reglementeer Ing van denver- koop van verdikte melk. Bij ministerieel besluit van 20 Febru ari verschenen in het Staatsblad van 1 Maart worden maatregelen afgekon digd tot reglementeering van de verpak king van verdikte melk, van het gewicht der doozen inhoudende verdikte melk en van het botervetgehalte dezer laatste, teneinde het contrólemerk van den Na- tionalen Zuiveldienst te bekomen. Over de werking van dezen dienst tot bevordering van het verbruik van inlandsche melk en zuivelproducten, mochten wij tot heden bitter weinig vernemen. Deze werking nu interesseert in hoofd zaak onze landbouwers. Wanneer pres teert hij eens op dit gebied ook iets vermeldenswaardig De ontbinding der Kamers. Na eindelooze palabers welke de totale machteloosheid der drie regee- ringspariijen hebben uitgewezen 1) om een billijke oplossing te geven aan het nationaliteitenvraagstuk dat het leven van den Staat beheerscht2) om het land op te tillen uit de zware fiaancieele en economische crisis waarin het roeke loos beleid der drie groote partijen het heeft gestort, is de Koning tenslotte verplicht geweest de wetgevende kamers te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. In een brief gericht aan den heer Pierlot, Eerste-Minister van het afge treden kabinet dat gelast is met het tijde lijk beheer der zaken, heeft de Koning gewezen op het misselijk gedoe der partijen dat een normaal functionneeren van het parlementair regiem onmogelijk maakt, de Regeering verhindert de uit voerende macht uit te oefenen haar toe- behoorende ingevolge de Grondwet (ten bewijze de herrie rond de benoeming Dr Martens) en het beheer van het land onder voogdij stelt van onverantwoor delijke kliekjes en groepen niet voorzien door ons publiek recht. In onze vorige hoofdartikels hebben wij dezelfde gebreken van het huidig parlementair regiem in 't licht gesteld en de vereischte hervormingen uiteengezet. De vraag blijft open of het parlement dat zal ontstaan uit de nieuwe verkie zingen zich zal ontdoen van de zware NEDERLAND. De werking der Roermond- sche eiermijn. De ontwikkeling der coöperatieve veilingen of verkoopcentrales is voor den Nederlandschen landbouwers- en tuindersstaad van gewichtig belang. Een der bloeiendste coöperatieve vei lingen is de Roermondsche eiermijn. Aan de gegevens over het jaar 1938 ontleenen wij het volgende In totaal werden te Roermond aange voerd ruim 250 millioen eieren, waar voor uitbetaald werd aan de aangeslo ten leden 8 891.114 gulden (1 gulden 15,78 fr.) De gemiddelde prijs per kip penei bedroeg alzoo 3,54 cent. Het ge middeld gewicht per ei was 58.5 gram. Omtrent den afzet in het buitenland blijkt dat praktisch Engeland en Duitsch- land de invoerlanden zijn zooals blijkt uit de volgende statistiek De uitvoer naar Engeland bedroeg 57,60 '/o van den totalen uitvoer tegen 45,33 'Io in 1937. Naar Duitschland bedroeg hij 33.44 °/o tegen 40,73 °/0. De totale uitvoer bedroeg in 1938: 252 millioen stuks. De Nederlandsche en Deen- sche boterprijzen In England. Ia 1938 was de gemiddelde prijs van de Nederlandsche boter op de Engelsche markt 80.3 cent (circa 12,80 frank) per kg. De Deensche boter noteerde 91,3 cent per kg. (14,60 frank) per kg., hetzij 11 cent meer. Als redenen voor den lageren prijs der Hollandsche boter worden door de Ne derlandsche landbouwpers aangegeven 1) de iets mindere hoedanigheid der Nederlandsche boter 2) de Deensche boter is bij den uitvoer naar Engeland meer gelijkmatig over het jaar verdeeld dan de Nederlandsche productie. Nederland heeft te weinig boter in winterdag 3) Denemarken is in Engeland, door dat het reeds jaren levert, beter inge werkt. Nederland voert enkel eerst sedert de laatste jaren veel boter uit naar Engeland. De wijze van afzet door Nederland op de Engelsche markt is voor verbete ring vatbaar. Zulks heeft de volle aan dacht van de bevoegde kringen. ITALIË De tarweoogst. Volgens de jongste vaststellingen zou de tarweoogst 80 millioen kwintalen be dragen, terwijl volgens ramingen hij maar geschat werd op 70 millioen kwin talen. ROEMENIE Een record tarweoogst. De definitieve cijfers van den tarwe oogst voor dit jaar bedragen 495.000 wagons. Dit is werkelijk een record cijfer. Het vorige jaar bedroeg de tarwe oogst slechts 318.000 wagons, de oog sten van 1933 en 1934 beliepen per jaar omtrent 270.000 wagons. De 145.000 wagons overschot van 1938 bedragen, in verhouding tot het voorgaande jaar, omtrent de helft van de vorige oogsten. De waarde van de tarweoogst verte genwoordigde in 1932 de som van 6,6 milliard lei, 14 milliard in 1937 en dit jaar stijgt zij tot 20 milliard lei (1 lei omtrent 0,22 fr.) AUSTRALIË. De boterultvoer naar England. De statistieken gepubliceerd in Enge land wijzen op een verlaging van den invoer van boter uit Australië, over de drie laatste jaren. In 1937 was er ver mindering van 12 'Io tegenover 1936 en 29 °/o tegenover 1935. De uitgevoerde hoeveelheid is de laagste sedert 1930. CANADA Uitvoer van appelen. De totale uitvoer van appelen naar Europa bedroeg in het seizoen 1937-'38 1.369 000 barils en 2 352.000 kisten. Hiervan waren 1.275.000 barils en 2.335 000 kisten bestemd voor het Ver- eenigd Koninkrijk, en 94.000 barils en 17.000 kisten voor het Vasteland. Be halve deze verzendingen is nochtans ook een gedeelte naar het Vasteland geko men langs de havens der Vereenigde- Staten. Steun aan den varkenslcweek. Door een provinciaal Ministerie van Landbouw worden dit jaar steungelden verleend aan de landbouwvereenigingen voor het behouden van raszuivere bee- ren van het type bacon. Het bacontype werd in 1938 zeer goed verkocht en de Canadeesche uit voerders winnen voortdurend veld op de Engelsche markt. Door dezen steun wordt de varkenskweek in de goede richting aangemoedigd, ('t Vervolgt Ing. A. De Graeve. Provincie Oost-Vlaanderen. De gewestelijke Prijskampen Provinciaal Gouvernement van Oost- Vlaanderen. Provincie Oost- Vlaanderen. Stierenkeuringen Departement van Landbouw. Landbouwbureel voor Oost- -* 03 w o 2 a a -o 2 c^. ci- t) 5 sr* w x oo 13 O^ r% W C\ H NJ M N> LH O O O 00 M ts) M NJ w VO ^4 O W C\ W k> lo vo "vi b\ Ln ui ON KJ o 00 oo er er cr cr cr er er a o» Qi ai pi o» o) o ^4 o\ OO OO LH nK KJ v-n vo vo vo ^4 VO VO On Oo to 3 O -C* re O- ft 1 K' ST rT ïï1 O* 3* 4)

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4