De Selderij Samengestelde Vetten Koopt in vertrouwen bij Redt U Zeiven. Duivennieuws Het aankoopen van kwestie van vertrouwen» 3C Fokveedag Men moet weten Gustaaf Vidts Een kleine vaststelling zal misschien vele lezers van De Koornbloem met verbazing doen opkijken en nochtans is 't loutere waarheid In 100 kilo selderijplanten zitten 86 °/o water, 11 koolhydraten, 1,5 eiwit, 1 sui ker en 0,5 kilo vet. Bij een eenvoudige berekening valt het opdat 100kilo selder slechts 23,5 °/0 voedende eenheden be vatten. We weten dat er op dit tijdstip van 't jaar 1939, nog bitter weinig selder voorhanden is, maar dat ze zoo peper duur was, dat konden we toch moeilijk aannemen. Een huismoeder had 300 gr. selder gekocht tegen 1,50 fr., dit maakt juist 5 fr. het kilo of 500 fr. het 100 kilo. Een eenvoudige deeling van 500 fr. door 23,5 geeft u 21,10 fr. per voedende een heid. Als we nu weten dat de vcedende eenheid in de aardappel enkel 1,15 fr. bedraagt en in de rogge nagenoeg 0 53fr. dan zult ge wel toegeven dat de selderij schrikkelijk duur wordt betaald. Gevolg van de groote schaarschte en de niet te ontgane wet van vraag en aanbod. U zult misschien hooren uit den mond van sommige oningewijden dat de tuin bouwers tegenwoordig goede zaken maken. Wat baat het dat een of andere groente duur is, als men er geen te ver- koopen heeft. Anderen zullen ook al gaan denken dat 't selderzaad toekomend jaar duur zal zijn; maakt U hier ook weeral geen valsche denkbeelden. Sel derzaad zooals ge reeds weet bewaart zija kiem kracht gedurende acht volle jaren, dit belet toch niet dat we jong zaad verkiezen boven zaad dat ouder is om reden dat selderzaad zeer traag ont kiemt en die traagheid, naarmate den ouderdom. We hebben reeds, in een artikel ver schenen in De Koornbloem van 29° Januari en getiteld Een winstgevende Kuituur de teelt van vroege selder uiteengezet en er aan toegevoegd dat deze selderijplanten niet geschikt zijn voor lange bewaring, maar enkel dienen om de leemte van dit seizoen in te vullen. Wij kunnen dan voorzeker nog aan gewone teelt doen en zaaien einde Maart begin April op zonnebarm. Na de zaaiïng kan men er erwtrijs oves leg gen om de koude wat af te weren en ook wel zorg dragen tijdig te begieten. Selderzaad moet om zoo te zeggen be stendig in een regelmatigen staat van vochtigheid gehouden worden, want bij droogte krimpt het terug in wat het door vocht gezwollen was en dat gedurig zwellen en krimpen doet het ten slotte zijn kiemkracht verliezen. Een vochtig lapje er bovenop leggen is aan te prij zen, bijzonder als de gaatjes van uw gietappe! wat grof zijn. daarmede is de val der droppe's gebroken en blijft de grond regelmatig vochtig. Na het ont wikkelen der eerste blaadjes verspeent men op wachtbed om dan einde Mei, begin Juni ter plaatse te zetten op 25 cm. afstand in alle richtingen. Men oogst van af de maand Augustus tot het vriest. LI hebt nu al lente- en zomer voor raad, nu behoeft ge nog herfst- en win terprovisie. Om dit doel te bereiken zaait ge wevenselder einde April, begin Mei; in Juli plant ge ter plaatse en oogst die gedurende een groot deel van den winter. Ge kunt ook nog zaaien in Juli, planten einde Augustus begin Septem ber, in gunstige voorwaarden deze plan ten overwinteren die geven dan een opbrengst in 't vroeg van 't seizoen en tot in April-Mei van 't jaar dat volgt. Zijt ge liefhebber van raapselder, dan zaait ge van half Maart tot Mei, ver- speent op 2 tot 3 centimeter afstand en plant later plaats op rijen van 25 cm. in en tusschen de rij. We hebben reeds hooger gezegd dat selder zeer waterachtig is, ook zeer duur en nochtans een groente waar men aan houdt om goede, welriekende en gekrui de soep of hutsepot te maken. Vermits de planten zooveel water noodig heb ben zal een laagliggende grond voor selder te verkiezen. Men heeft niet altijd de keuze en men moet zich tevreden stel len met wat men heeft. Weest alsdan de oude spreuk indachtig van aartsvader Mozes die in 't zicht van een hoogen berg uitriep Indien gij berg tot mij niet komt, zal Mozes tot den berg gaan. Vermits ge geen laagliggende grond voorhanden hebt, maakt U een groeve van 1 m. tot 1,20 m. breed en lang vol gens het aantal selderplanten die te uwer beschikking staan. Om die groeve te maken bedient ge U van draad, meter en spade ge teekent eerst uw bed uit en daarna verdeelt ge den grond van dit bed in drie deelen, volgens de lengte, ieder van 0,40 cm. breed ge graaft het deel links en daarna een deel rechts uit en laat t middenste gedeelte onaange roerd dit maakt ge nu effen en ge be komt alzoo, op gansch de lengte, de groeve even diep. In dit uitgegraven bed, langs beide zijden omringd met barmpjts, plant ge nu uw selder op 25 cm. afstand van elkander en U moogt gerust zijn dat ze, zelfs in drogen grond, geen gebrek aan water zullen lijden. De aarde nevens de groeven wordt beteeld met radijs, latouw, spinazie en later dan benuttigd om uw selderplanten aan te aarden en wit te maken. In gronden die laag gelegen zijn plant men de selder gelijkgronds op 25 tot 30 cm. afstand van elkander en op bedden van 1 m. tot 1,20 m, breed met tusschen- bedden van zelfde afmetingen. Op de pare bedden plant men selder, op de on pare kervel, spinazie, salade, radijs die tijdig genoeg weggeoogst zijn om den grond later te kunnen bezigen voor 't aanaarden der selderplanten. Variëteiten die van natuur wit zijn plant men uit op rijen van 25 cm afstand van elkander op en tusschen de rij. Ge durende den groei hoeft men den grond slechts op te hakken en te reinigen van onkruid. Deze ophakking dient om de haarbuiskracht van den grond te breken en zoo uitdroging te beletten. Duivensport en Belastingen op de Inkomsten* Een liefhebber, bekend speler, stelde ons een menigte vragen met betrek tot dit onderwerp. We meenen niet beter te kunnen doen dan hem te verwijzen naar de 1 studie, die Meester Grégoire, advokaat van den Belgischen Duivenbond, over dit onderwerp maakte. Hier laten we dan die gegevens volgen Zijn de winsten door de duivenlief- hebbers verwezenlijkt in de wedvluchten onderworpen aan de belastingen op de inkomsten? In deze zaak kan het enkel gaan over bedrijfsbelasting. Ik moet dus onderzoe- ken of de winsten der duivenliefhebbers als bedrijfsinkomsten kunnen worden belast. 1 Artikel 25 1 der samengeor- dende wetten (Koninklijk Besluit van 12 Sept. 1936) luidt alsvolgt De bedrijfsbelasting treft alle in komsten hieronder aangeduid 1)(zonder belang). 2j(zonder belang). 3) De voordeelen, hoe ze ook ge noemd worden der vrije beroepen, amb ten of bedieningen en van alle winst gevende bedieningen niet bedoeld in artikel 1 en 2 van deze paragraaf. 2. Maar wat moet men verstaan door "winstgevende bezigheid» en kan de uitdrukking worden toegepast op de duivenliefhebbers, die in de wedvluch ten mededingen en zoo gelukkig zijn er prijzen te behalen Van zijn kant heeft het Beheer van Geldwezen aan den tekst den breedst mogelijken uitleg gegeven op risico van buiten de toepassingsgrenzen der be- drijfswet te treden. Het beweert inderdaad alle welkda- nige voordeelen te belasten welke er ook de oorzaak van zijn moge, welke niet onderworpen zijn aan de grondbelastin gen of aan de mobilaire taks. Elke winst, elk inkomen zouden,indien wij de thesis van het Beheer aannemen, in de opsomming van artikel 25. para graaf 3 vallen en zouden als zoodanig onder de belasting der bedrijfsinkomsten vallen. Deze stelling is heel juist, in tegen spraak met rechtsleer en rechtspraak. De schrijvers en de rechtbanken weige ren om systematisch op elk voordeel de bedrijfsbelasting toe te passen. Opdat de winstgevende bewerkingen onder de fiscale wet kunnen vallen, moeten zij meermaals voorkomen en bij zonder en dit is in oogenschouw te nemen verworven zijn uit hoofde van het beroep. Het bedrijfskarakter is noodzakelijk en daarvan hangt de takseering of niet takseering af (Paul Schmitz - Manuel des Impöts sur les Revenus - p. 189 -- Marcel Feye - Traité de droit Fiscal des Sociétés et Associations - T. II p. 325). Maar indien de winst haar oorzaak heeft in het bedrijfsberoep, komt het er niet op aan dat ze onregelmatig en uit zonderlijk is. Zoo werd de winst getakseerd door den eigenaar van een brevet ontvangen als prijs van zijn overgave, daar het be wezen was dat de uitvinding was voort gesproten uit het bedrijf van den be trokkene en er een groote verwantschap mede vertoonde (Beroep Brussel 5 Maart 1932. Ree. Fin. P. 282). Als integendeel het bedrijfskarakter ontbreekt zijn deze inkomsten door het feit zelf van alle bedrijfsbelasting ont slagen. Een zeer belangrijke toepassing van dit princiep werd gedaan inzake een beursspeculatie. De speculateur welke akties koopt en verkoopt en winsten verwezenlijkt, valt hij onder toepassing van artikel 25 Ja, verklaarde het Beheer, dat gaat daarover een gewone bezigheid welke inkomsten bezorgter moet dus worden belast. Het Hof van Beroep te Brussel heeft de zaak onderzocht in twee uitspraken van 6 April 1928 (Ree. prat. des socié tés. 1928. p. 242) en het beheer afge wezen. daar dergelijke winsten niet het bedrijfskarakter vertoonen. Op dit punt is de rechtspraak goed vastgelegd. Wat de kwestie der paar- denkoersen betreft, waarmede onze dui vensport veel gelijkenis biedt, heeft een Besluit van het Hof van Beroep te Brus sel (11 Juli 1930 Jur. Prat. dr. fiscal 1930. p. 403) het volgende bepaald: Dat men niet het karakter van be drijf kan toekennen aan de gewoonte deel te nemen aan spelen en wedden schappen der paardenkoersen ook niet een winstgevende bezigheid kan zijn zooals art. 25 paragraaf 3 der samenge- ordende wetten bedoeld, daar inderdaad de winstgevende handeling voorzien door dit artikel het karakter van een zelfs toevallig bedrijf moet bezitten.... Tenslotte heeft het Hof van Verbreking dezen uitleg bekrachtigd (uitspraak vbh 21 Maart 1930 J. Prat. droit fiscal 1930 - p. 183). De handelingen bedoeld door dit artikel (artikel 25) moeten het resultaat zijn eener bezigheid en het karakter hebben van één toevallig bedrijf 3. Zoodoende bezitten wij een maat staf met welker hulp het ons mogelijk is te bepalen of zoodanige werkzaamheid, zoodanige bron van inkomsten wel of niet belastbaar is. Deze maatstaf moet worden toege past dan gaat het niet meer om een kwestie van recht, maar over een feiten kwestie, voor dewelke het moeilijk is een antwoord te geven dat toepasselijk is op alle te dezer geldende gevallen. Wanneer is de dui venliefhebberij een beroep Ten hoogste kan men het wagen enkele voorbeelden te geven. Aldus Iemand wiens beroep het is reisdui ven te kweeken of de beroepsinrichter van wedvluchten welke daarenboven aan wedvluchten zouden deelnemen, zouden belast worden hun deelneming zou inderdaad kunnen worden be schouwd als een beroep. Daartegenover en het is zoo in de meeste gevallen als wij ons tegenover een persoon bevinden, die al zijn bedrij vigheid niet aan de duiven wijdt, maar die uit sportgeest, uit goesting of om zich te verzetten zich met duiven on ledig houdt, een hok onderhoudt en aan de wedvluchten deelneemt, is er naar mijn oordeel geen reden tot belasting indien deze persoon een ander beroep uitoefent of zijn inkomsten uit een andere bron trekt. De liefhebberij is voor deze menschen geen beroep, het is een beroepsbezig heid, maar een bezigheid voor zijn vrij en tijd. En de duivenliefhebber denkt er niet aan op de winsten te rekenen, welke hij van de wedvluchten zal kunnen opstrij ken, zoomin als de liefhebber van paar denkoersen of den kaartspeler. Deze laatsten mogen niet belast wor den de eerste mag dus evenmin belast worden. Tot daar deze uiteenzetting. Dat onze lezers er nota van houden. De lezer, die ons om inlichtingen vroeg zal in wat voorafgaat de gepaste antwoorden vinden. is een Koopt niet van alleman, want de tijd heeft ons geleerd dat alle hout geen timmerhout is Alle waarborgen van inhoud en volledige samenstelling Oudenaarde, 27 Februari 1939. - UITSLAGEN - A) Mannelijke dieren le Kategorie. Mannel. dieren geboren na 1 Mei 1938 M. M. 1*premie: Van Nevel Jules, Zwijnaarde, met Marquis. 2' pr. Van der Eecken Chs, Amougies, met Georges. 3e Verspecht Frans, Lebbeke, met Marquis. De Jonghe Gabriel, Ste Maria Horebeke, met Max II. Dhondt We Kamiel, Ouwegem, met Clairon. 4' Goossens Willem. Drongen, met Primus. Vindevoghel Cyriel, Melden, met Carlo. 5' Latte Henri, Goefferdingen, met Marouf. Van der Linden Kinderen, Sint Martens Lierde, met Bloc. Huysman August, Drongen, met Bloc II. 2' Kategorie. Mannelijke dieren geboren tusschen 1 Februari en 30 April 1938. l'pr. Quintelier Louis, met Marquis. 2' De Ruyver Albert, Steenhuize, met Albion. 3* n De Bie We Charles, Zegelzem, met Due. 4* EeckhoutRaym.,Gavere, met Piot 5* Berlengee Gebroeders, Aspelare, met Pol. Piens Aimé, Baaigem, met Dirk. 6' Cossijns Vincent, Smeerhebbe, met Patriore. Martens René, Ophasselt, Blok. Dhondt We Kamiel, Ouwegem, met Herkuul. 7* Van Acker Geo, Zeevergem, met Cesar. Faelens Leon, Drongen, Albion. Goeffers Cyriel, Zegelzem, Max. 8' De Vos Raym., St Martens-Lierde met Max. L)e Tollenaere Kinderen, Gavere, met Pol II. OpsomerChs., Elzegem, Hitler. Eervl.Melding Lootens André, Dron gen, met Negus. Dhose Kinderen, Zarlardingen, met Max. Cossijns Vincent, Smeerhebbe, met Pochard. Van Oostende August, Huisse, met Cesar. Blommaert Kamiel, Ste Maria- Horebeke, met Bruno. 2' Kategorie. Mannelijke dieren geboren tusschen 1 Sept. 1937 en 31 Januari 1938. 1* pr. Van Coppenolle wed. Mod.,Ron- se, met Joubert, 2* pr. De Henau kind.. Steenhuize, met Jules. 3' pr. De Tollenaere kind. Gavere, met Albion. 4* pr. De Ruyver Alb., Steenhuize, met Gentiel II van Prinsenhof. 5® pr. Persoons Casimir, Appelterre.met Pedro. Vindevoghel Cyriel, Melden, met Cesar. 6' pr. De Clippel Cyriel, Herzele, Bloc. De Bacquer Désiré, Kruishoutem, met Pol. Casteur Remi, Kruishoutem, Black. 7' pr. Verliefde Gerard, Eeke, Buffalo. Lammens August, Eine, met Sultan. De Tollenaere kind. Gavere, Max. 3* Kategorie. Mannelijke dieren geboren tusschen 1 Januari en 31 Augustus 1937. I' pr. Cossijns Vincent, Smeerhebbe, met Avare. 2* pr. Mestdagh Alf., Waarschoot, met Clairon. 3' pr. De Ruyver Alb., Steenhuize, met Gaulois van Prinsenhof. 4' Seeuws Kamiel wed. Gavere, Max. 5' Dobbelaere Aimé. Bachte Maria Leerne, met Daniël. Martens René, Ophasselt,met Max. 6' Vercruyse Maurice, Kruishoutem, met Due. De Meyer André, Lootenhulle.met Clairon. Wollaert August, Zeevergem, Jules 7' Vindevoghel Cyriel, Melden, Prins Jupiter. Blommaert Kamiel, Ste Maria- Ho rebeke, met Benoot. CallebautValère.Nukerke, Marquis Lampaert Hubert, Balegem, Geron. Eerv. melding Veebond Zulte. Bebon. Haesevelde Leon, Dikkelvenne, met Vainqueur. Nachtergaele Petrus, Huisse, met Wilson. Standaert René, Waarschoot, met Duxon. Van Driessche Palm. Zingem, met Baron. 4* Kategorie. Mannelijke dieren geboren in 1936. 1* pr. Opsomer Ch., Elzegem, met Pol. 2' Van Coppenolle wed. Modest, Ronse, met Marquis. 3C Veebond, Desteldonck, Brenabor. 4' Lahorte Frans, Dikkelvenne, Due. 5' Huysman Bernard, Eekloo, Bruno 6' Matthys wed. J. B., Deftinge. Clovis. 7* Veebond, Heurne, met Due. Dhondt Jos., Melsen, met Neron. Eerv. meld.Van Hyfte Hen. Eine,Pol De Groote Alfons, Mater, Paul B) Vrouwelijke dieren i 1* Kategorie Vrouwelijke dieren geb. na 1 Mei 1938. 1* pr. De Tollenaere kind. Gavere, met Suzanne. 2* Van der Donckt wed., Strijpen, met Laura. 3 Geenens Gust., Strijpen, met Orfa. 3* De Zutter Leop., Welden, Paula. Eerv. melding Geenens Gustaaf, Strij pen, met Albiona. 2' Kategorie. Vrouwelijke dieren geboren tusschen 1 September 1937 en 30 April 1938 1* pr. De Geycer wed. Remi, Erembo- degem, met Lena. 2' De Tollenaere kind., GaverePaula 3* De Ruyver Alb. Steenhuize, Liza. n Schollier Adiel, St Martens-Leer ne, met Jeanne. 4' Nachtergaele Petr. Huisse, Dea. 4' De Ruyver Alb. Steenhuize, met Greta van Prinsenhof. Degaid Jos. en De Cleene, Mullem met Madam. 5* De Groote Alf., Mater, metMirza. 6' Schollier Adiel, St Martens-Leer ne, met Doka. De Ruyver Alb Steenhuize, met Gazelle van Prinsenhof. Pandelaere Ach., Edelare, Paula. Van d. Haute Raym.Huisse Frieda. Eerv. melding De Toilenare kind., Ga vere, met Tecla. id. id. met Sara. Nachtergaele Pet., Huisse. Paula. 3' Kategorie. Vrouwelijke dieren geboren tusschen 1 Januari en 31 Augustus 1937. 1' pr. Dhondt Em., St Denijs-Westrem, met Blondine. 2* De Smet Emiel, Oost-Eekloo, met Paula. 3* Van Coppenolle We Modest, Ronse, met Marmotte. De Ruyver Albert, Steenhuize, met Germaine van Prinsenhof. 4® De Keyzer Gustaaf, Vosselaar, met Dina. De Cock Maurille, Welden, met Mina. Van der Heggen Jules, Zemmer- zake, met Laura. 5® Huysman Aug., Drongen, Mina. Schollier Adiel, Sint Martens- Leerne, met Laura. De Baere Gustaaf, Kruishoutem, met Laura. Craeye We Henri, Elst, Marie. 6* De Baere Gustaaf, Kruishoutem, met Mona. De Ruyver Albert, Steenhuize, met Gamine van Prinsenhof. Van Coppenolle We Modest, Ronse, met Polka. Verschelden Emiel, Zulzeke, met Biondine. 7° Van den Berghe Prosper, Meil- gem, met Eva. Dierickx Maurice, Drongen, met Madona. Vindevoghel Cyr., Melden, met Blomme. De Cock Maurille, Welden, Bina. De Baere Gustaaf, Kruishoutem, met Clovinne. Eerv.melding: Lefebvre Jules. Nukerke, Matthijs We J.B., Deftinge, Lina. Verschelden Emiel, Zulzeke, met Cora. 4' Kategorie. Vrouwelijke dieren geboren in 1936. l'pr. De Baere Gustaaf. Kruishoutem, met Wilza. 2* Baron della Faille, Elene, met Hamadriade du Neerhof. 3® Vindevoghel Cyriel, Melden, met Mirza. 4* De Baere Gustaaf, Kruishoutem, met Dina. 5* Nachtergaele Kam., Nazaret, met Sara. Coddens August, Aalter, Stella. 6® Huysman August, Drongen, met Mariette. Liza. 7* De Clercq René, Ste Maria- Horebeke, met Sara. De Bisschop Achiel, Melden, met Mina. Vindevoghel Cyriel, Melden, met Mina. De Baere Gustaaf, Kruishoutem, met I vette. Prijskamp voor vaderstieren (zonder of met erkende afstamme lingen) van allen ouderdom t Stieren gevolgd van minsten 6 en hoog stens 10 afstammelingen ouder dan 6 maand en die aan bovenstaande prijs kampen hebben deelgenomen. 1® pr. De Ruyver, Alb. Steenhuize, Pol. 2® Dhondt wed. Kam.Ouwegem Max. 3® Vindevoghel Cyr. Melden, Pieter. 4* Schollier Adiel, St Martens-Leerne met Clovis. Stalprijskamp. Loten van 4 dieren behoorend aan den- zelfden eigenaar en ingeschreven in de kategoriën 2 en 3. 1® pr. De Ruyver Albert, Steenhuize. 2® De Tollenaere kinderen. Gavere. 3® Cossyns Vincent, Smeerhebbe. id. Vindevoghel Cyriel, Melden. 4* pr. Verschelden Emiel, Zulzeke. id. De Baere Gustaaf, Kruishoutem. id. Van Coppenolle wed. Mod.Ronse. dat om goed te koopen, men niet mag verloren loopen. Koopt dan uit de eerste hand. Dat is tegen hooge prijzen gekant. Een naaimachiec inlegbare kop, ron de spoel, kost slechts 1250 fr. Kleerma kers- eu snelmachines aan 1850 fr. Allen met tien jaar waarborg. Ook goede occasiemachienen vanaf 250 fr., in het HUIS VESTA 22* Kattestraat. 22. Aalst* LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 6