De Wanmolen van Sas Roskam Gemengde Berichten Notarieele Annoncen In het verre Oosten, Woonhuis ft Bouwgrond Huis met Bouwgrond HUIS met TUIN 15e idem. Maandag 8 Mei, te Kruis* houtem. Markt. 14e idem, Woensdag 10 Mei, te Leb- beke. Kerk. 24e idem, Vrijdag 12 Mei, te Zand bergen, Dorp. 20e idem, Zaterdag 13 Mei, Ninove, Markt. 10e idem. Maandag 15 Mei, te Zwijn aarde, Dorp. 1 le idem. Dinsdag 16 Mei, te Ooster- zele, Klooster. 6e idem, Vrijdag 19 Mei, Beveren- Waas, Markt. 3e idem. Zaterdag 20 Mei, Kluizen- Terdonk, Plein bij de Brug. Internationale Klelnveeten- toonstelling te Watermael -- Brussel. Bij gelegenheid van den XXXiten verjaardag van haar stichting, zal de maatschappij Les Amis de la Basse- Cour voorgezeten door haar stichter, heer O. Dresse, onder de bescherming van 't Nationaal Verbond van Neerhof- dierenteeltmaatschappijen. een interna tionale pluimvee- en konijnententoon stelling inrichten op 8 9 en 10 April e.k. te Watermael, in de Salie des Arts Eug. Keymplaats, 8. H. M. de Koningin Elisabeth, de Mi nister van Landbouw, de gemeenteraad van Watermael-Boschvoorde en tal vooraanstaande personen uit de kleinvee- wereld, zoowel vreemden als Belgen, hebben hun bescherming en hun gelde- lijken steun verleend aan deze jubel tentoonstelling waarvan het succes vol komen verzekerd is. Drie speciale clubs (Orpington Club, Club avicole du Barbu nain, Ringslagers Club) zullen hun respectievelijken wed strijd houden in den schoot van deze internationale kleinveebetooging waarbij 3.000 fr. geldprijzen, 15 bekers, enz. aan de laureaten zullen toegekend worden. De sluitingsdatum van inschrijving is op 25n dezer vastgesteld. Vraagt dus onmiddellijk 't reglement- programma Secretariaat, Cloxtniastraat, 13, Bosch voorde. Dat dit inderdaad blijkt uit een von nis verleend door den Heer Vrederech ter van het kanton Zottegem in dato 15 December 1938, volgens hetwelk de vraag tot vernietiging van den verkoop eener melkgevende koe, op grond van tuberculose, werd afgewezen, om reden dat een landbouwer, die een melkgevend rund koopt, dit niet noodzakelijk doet voor zijn melkopbrengst, gezien het niet onmogelijk is dat een landbouwer ook koeien kan koopen om ze te vetten en als slachtdieren te verkoopen Overwegende dat het wenschelijk is de verdedigingsmiddelen tegen tuber culose bij het rundvee uit te breiden tot alle runderen, welke niet als slachtvee aangekocht worden Drukt den wensch uit dat bij wette lijke beschikking de tuberculose als koopvernietigend gebrek zou verklaard worden voor alle rundvee dat niet ge kocht o[ geruild wordt om geslacht te worden. Nota. Het Nationaal Studiecentrum voor Huishoudkunde richt een studiedag in op Zaterdag 25 Maart, in het Adminis tratiegebouw der Eeuwfeestpaleizen, ter gelegenheid van de Internationale Jaar beurs van Brussel. Vraag het programma met kostelooze toegangskaart tot het Congres en tot de Jaarbeurs aan de Algemeen-secretaresse Irène Van de Keere, regentes in L.H., te Borsbeke. De Provinciale Landbouwlca- mer van Oost-Vlaanderen in Algemeene Vergadering van 10 Maart 1939, Gehoord het verslag van den heer Henri Van de Velde, Ondervoorzitter Overwegende dat de strijd tegen de tuberculose bij het rundvee wettelijk ondersteund werd, eerst door het K B. van 3 September 1885, genomen in uit voering der wet van 25 Oogst 1885 Dat door dit K.B. alleenlijk de long tering en de longontsteking als koop vernietigend gebrek werden aangeduid Overwegende dat naderhand ook de tuberculose vastgesteld door reactie na tuberculineering aangenomen werd als koopvernietigend gebrek Dat een eerste K.B. van 17 Januari 1924 deze bepaling toepasselijk maakte op het drachtig rund dat niet verkocht of geruild werd om geslacht of gevet te worden Dat een tweede K.B. van 19 Juli 1927 de tuberculose, als koopvernieti gend gebrek, uitbreidde op den verkoop of ruiling van 1het voor de teelt bestemd rund dat geen tanden van volwassen heeft 2) het drachtig rund 3) het rund in melkopbrengst als dusdanig gekocht Dat door een laatste K.B. van 1 April 1936 de tuberculose als koopvernieti gend gebrek aanzien wordt bij 1) den stier voor de voortplanting aangekocht 2) de vaars die geen tanden van volwassen heeft 3) het drachtig rund 4) het rund in melkopbrengst als dusdanig aangekocht. Overwegende dat deze drie opeen volgende Koninklijke Besluiten genomen werden in uitvoering van het inzicht van den wetgever, aangegeven in de vooraf gaande beschouwingen van het K.B. van 17/1/1924, om er geleidelijk toe te komen de vernietiging van den verkoop of ruiling van rundvee aangetast door tuberculose toe te laten, teneinde de stallen van de landbouwers voor be smetting te vrijwaren Dat echter de thans van kracht zijnde bepalingen onvoldoende zijn om deze doelstelling te bereiken Dat het voor een landbouwer zeer moeilijk en dikwijls onmogelijk is het bewijs in te leveren dat de aankoop van het rund onder de termen van de wet valt centrale sedert enkelen tijd een aanvang gemaakt met het uit de markt nemen van zware varkens. Ruim 12 500 varkens werden alreeds aangekocht. Thans koopt de centrale per week ongeveer 4.000 zware varkens voor slachting en bevriezing. Bovendien koopt de centrale ook ge regeld groote hoeveelheden lichtere varkens nog gerekend binnen het bacon- gewicht, boven het aantal dat voor uit voer als bacon bestemd is. Van bedoelde soort varkens zijn thans in totaal onge veer 80.000 stuks opgekocht. NEDERLAND. FRANKRIJK. De melkprijs te Parijs. Door den moeilijken aanvoer werd de kleinhandelsprijs voor melk te Parijs begin Februari 1.1. gebracht op 2,30 fr. per liter. De voortbrengst van Roque- Twee mlllioen gulden steun fort-kaas. voor den tuinbouw. Totaal 24 637.204 28482.480 27.788 396 27.703.594 Voor de in 1937 of 1938 geveilde tuinl ouwproducten wordt op beslissing van den Minister van Economische Za ken en Landbouw een speciale steun verleend van 2 millioen gulden (circa 31.560.000 fr.) aan de tuinbouwers aan gesloten bij de Nederlandsche groen ten- en fruitcentrale voor de verschil lende groenten verkocht langs een er kende veiling of veilinghouder, tijdens de termijnen aangeduid voor elk dezer groenten. Voor een deel zijn deze steunbedra gen te beschouwen als normale uitkee- ring over 1938,zooals voor vroege aard appelen, erwten en peulen. Voor de meeste groenten en tuinbouwproducten is deze uitkeering nochtans een extra- steun wegens ondervonden vorstschade of oogstmislukking in het afgeloopen jaar, Hoenderstapel en eieren- voortbrengst. Gedurende de laatste jaren werd in Nederland het volgende aantal jonge kuikens, jonge hennen en leghennen ge houden Kuikens en T jonge hennen jennen Mei-Juni 1930 11.718 666 12.918.538 Mei Juni 1935 13.018 528 15 463.952 Mei-Juni 1936 13 816 188 13 972 208 Mei Juni 1937 14.030 507 13.673 087 Uit deze cijfers blijkt dat het aantal jonge dieren gedurende de laatste jaren toenam. Het aantal leghennen was het hoogst in 1935 en verminderde met bijna 1,8 millioen dieren in 1937. Het totaal der jonge dieren en der leghennen liep terug met nagenoeg 700.000 stuks. De eiervoortbrengst bedroeg in 1930 2.000.000.000 stuks. 1935: 1 860.000.000 1936: 1 850 000.000 1937: 1.990.000.000 Rekening houdende met de vermin dering van het aantal leghennen, is deze verhooging der voortbrengst slechts mogelijk door vermeerdering der leg- capaciteit. Nagenoeg de helft van het aantal voortgebrachte eieren wordt in Neder land uitgevoerd. De uitvoer wordt aan zienlijk bevorderd door de algemeen doorgevoerde controol, door de fijne sorteering en de verpakking van het product. Deze uitvoercontrool is sinds 1930 in voege en heeft merkelijk bijge dragen tot de goede faam van het Ne derlandsche ei in het buitenland. De eieren worden evenals bij ons gemerkt met het land van oorsprong. Ook wordt de hoedanigheid aangege ven Afzonderlijke kenmerken bestaan voor de versche eieren, koelhuiseieren, geconserveerde eieren en deze van tweede soort, de secunda eieren. In Nederland worden in hoofdzaak volgende legrassen gehouden de witte Leghorn en de Rhode Island Red, die witte eieren en de Barnevelders en de Welsumers die bruinkleurige eieren voortbrengen. De totale uitvoer aan eieren bedroeg In ton in 1000 gulden 1930 1931 84.953 86 699 80.060 56.976 64.303 61.801 64.737 68.759 80.018 bijzonderste afnemende landen komen in aanmerking: England,Duitsch- land en tot 1936 Spanje. In 1938 bedroeg de uitvoer naar En geland 47.299 ton ter waarde van 21.406.0C0 gulden, naar Duitschland 30 256 ton voor 13.840.0C0 gulden. 1932 1933 1934 1935 1936 1937 1938 Als 61.246 51.766 33.987 22.011 25.550 21.925 24.617 28 924 36449 Steun aan den varlcenslcweek. Zooals hier vroeger werd meegedeeld heeft de Nederlandsche Veehouderij- In Frankrijk werd een aanvang ge maakt met het proces tegen den massa moordenaar Weidmann. Deze man is 31 jaar oud,en vermoordde zes menschen. Hij is een geboren Duitscher, doch doodde bij voorkeur in Frankrijk, waar hij in 1938 aangehouden werd. Eugeen Weidmann zal waarschijnlijk kortelings een kopje minder gemaakt worden. Mevrouw Dolores Ibarru bijge naamd La Passionaria de bekende kommunistische Spaansche strijdster, was de eerste om de plaat te poetsen, zoodra de opstand onder de rooden uit brak. De eere- aanvoerster van de repu- blikeinsche militianen scheen zeer ver ontwaardigd te zijn, wanneer ze vernam dat ze zich niet te Parijs mocht vestigen. Het is de Spaansche vluchtelingen inderdaad verboden zich in de Fransche hoofdstad of in de omgeving ervan op te houden. Wanneer de Engelsche koningin KaDada zal bezoeken, zal ze niet minder dan 50 verschillende kleeren meenemen, wat beteekent dat ze zoo eiken dag iets anders zal dragen. De keizerlijke kronen gaan ook mee. Deze der koningin bevat de Koh-I-Noor, een der beroemdste en schoonste dia- De voortbrengst van Roquefort-kaas is in 1938 gestegen tot 7.904.569 kg., zijnde een toename van 658 826 kg. De uitvoer is gedaald met 210.000kg. terwijl de voorraden met 700.000 kg. zijn gestegen. NOORWEGEN De zuivelnijverheld. Noorwegen beschikt over 650 zuivel fabrieken welke in 1938: 716 millioen kg melk of gemiddeld elk 1,1 millioen kg. verwerkt hebben. De boterproductie dezer fabrieken bereikte 15 millioen kg., deze van kaas 10.5 millioen kg. De uitvoer bedroeg 812 ton boter en 1635 ton kaas. Uitbetaald werd gemiddeld 18,50 öre of fr. 1,39 per kg. melk geleverd franco aan fabriek. LETLAND De boteruitvoer. Letland heeft in 1938 uitgevoerd: 23.464 ton boter tegen 19.211 ton in 1937. Bisdom Gent. O.-Vlaanderens Bedevaart naar O. L. Vr. van Lourdes van 4 tot 1 2 Mei a. s. lste reisweg Rechtstreeks Lourdes en terug. 2de reisweg Langs Parijs (uitstap), Lisieux, Mont St Michel, terugreis rechtstreeksch. InlichtingenMevr.VandeKerckhove- Cercelet. Aalst. bestaat er nog heel wat gewoonten welke reeds verschillende eeuwen oud zijn. In deze verre streken heeft de Westersche civilisatie de levens wijze der bevolking nauwelijks kun nen wijzigen. Het verwondert dan ook zooveel te meer dat een product der moderne tijden, de Aspirine tabletten, in deze landen even groot succes heeft als overal elders. Daar zooals bij ons geniet dit genees middel een gelijke populariteit en een gelijk vertrouwen in den strijd tegen de dagelijksche pijnen. manten der wereld. Defectieven en be wakers zijn natuurlijk gelast angstvallig te waken opdat deze, koninklijke schat ten niets overkome. Maatregelen worden in Vatikaan- stad getroffen tot het uitgeven van nieuwe munten" en postzegels met de beeltenis van Paus Pius XII. M. Mis- truzzi, de pauselijke graveerder, is reeds druk in de weer. Neville Chamberlain, de Britsche Eerste-Minister, is op 18 Maart zeven tig jaar geworden. Deze staatsman werd na.het verdrag van Müichen zeer be roemd. Hij was het immers, die tijdens de woelige Septemberdagen van verleden jaar, een vreedzame oplossing zocht en vond, waarvoor we hem dan ook steeds dankbaar zullen zijn. LIEDJE VAN DE MAAN. Uit het Duitsch vertaald door R. W. Ingezonden door Mr C. Ruyssinck, waarvoor besten dank). Goede maan, gij vaart zoo stille door de avondwolkjes heen Gij zijt kalm, maar ik, ik trille vol onrust hier gansch alleen. Treurig volgen mijne blikken uwe stil' en heldre baan, O, mijn hartjen is aan 't stikken, daar 'k met U niet mee kan gaan. Goede maan, U durf ik klagen wat mijn bange hartje krenkt, En aan wie wel gansche dagen mijn bedrukte ziele denkt. Goede maan, gij zult het weten, als ge mij uw aacdacht«leent. Waarom mijne oogen kreten en mijn hert zoo treurig weent. Ginder ver door d'akkervelden, waar die donkre boomen staan, Waar die koele bronnen wellen, staat een hutje aan de baan. Ga door veld en woud en dalen, blik aan d'hut het venster in, Daar zult ge een meisje ontwaren, aller meisjes koningin. Goud noch zijde siert heur kleeren, noch juweel noch diamant. Maar eenieder kan daar leeren dat de armoe is geen schand. Noch van adel noch van koning is zij met de rijke spruit, Goud noch zilver siert de woning van mijn lang gewenschte bruid. Maar gij, hemelskoninginne, dring tot in heur kamerkijn. Zeg heur dat ik heur beminne, en dat zij altijd zal zijn Mijne vreugde, mijn genoegen, mijnen troost, mijn alles ja. Maantje, wil mijn bei vervoegen tot bij haar, o, ga toch... ga. Te Rome werd deze week een prin sesje, dochter van prins en prinses van Asturië, gedoopt. De zuster der prinse lijke moeder nam het meterschap waar. Flor Grammens, de leider van de "Raad der Daad», werd Maandag mor gen te 11.30 u. in voorloopige vrijheid gesteld. Eerst wilde hij de gevangenis niet verlaten, maar nadien werd hij een voudig aan de deur gezet. Men weet dat Grammens zijn kandi datuur stelt op den lijst van het Vlaamsch Nationale Blok te Antwerpen. Meer en meer zijn de landbouwers overtuigd dat MELKMEEL R U Z. een volledig voeder is, maar op voor waarde dat het niet gemengd wordt met andere melen. De maaltijd is gereed, voeg er niets meer bij. Te Remagne, in de Ardennen, werd een 19-jarig meisje vermoord. Haar lijk was in een boschje verborgen, waar het twee dagen nadien ontdekt werd. Een gekende speurhond werd er bij gehaald, en duidde na wat overenweer- geloop de dader, een 27-jarige jonge ling, aan. Na ondervraging legde de bandiet bekentenissen af. In Frankrijk stierf op 109-jarigen leeftijd Mevrouw de Sainte Opportune. Ze mocht fier gaan op het feit de oudste vrouw van Frankrijk te zijn. Ze was altijd goed voor iedereen, en genoot hierdoor de achting van hare medeburgers. Het was een 74-tal manschappen van het Zwitsersche leger welke sinds verleden week op den Wildhorn waren ingesloten door sneeuwlawines en jacht- stormen, nu mogelijk het dorpje La Lenk te bereiken. 3 hunner kwamen echter om in een sneeuwlawine. De lijken wer den door hun kameraden meegevoerd naar huis. Bij dokter Droogstoppels gebeur de laatst een vieze grap. De ververs waren bezig alles onder en boven op te schilderen (de dokter had met de griep nogal wat geld verdiend). De wachtkamer was ook geschilderd en de verver had aan de klanten gezegd langs achter te gaan, zelfs had hij een plaatje gereedgeverfd om op de deur te hangen, en het op de bank te drogen gelegd. Dikke Mie, die hoort noch ziet, had van niks rekening gehouden en zich neer geploft op de bank. Toen het wachten haar begon te verdrieten, stond ze kwaadgezind op en trok naar huis. Maar het plaatje bleef aan haar zware rokken hangen, waarop te lezen stond Om reden van het werk van voor, ge lieven de klanten langs achter te komen. Of de voorbijgangers gelachen hebben 1 S3S Verleden Zondag dus werd Paus Pius XII plechtig gekroond. Een millioen aanwezigen volgden de ceremonie van op het St Pietersplein. 40 landen waren officieel vertegenwoordigd. Voor de eerste maal in de geschiedenis werd deze plechtigheid bijgewoond door prinsen van het Italiaansche konings huis. Nu is het Pontifikaat van Paus Pius XII begonnen. We hopen dat de Heilige Vader lange jaren zal regeeren, en dat zijn werk vruchten zal afwerpen tot heil van de gansche menschheid. Alle vruchten vragen stikstof, phosphoorzuur, potasch en kalk. Waar om hen dat alles niet geven In de Vol ledige Vetten R U Z. vindt U voor elke vrucht de genoemde grondstoffen in ge paste hoeveelheid. Daarom worden ze meer en meer gebruikt door de meest ontwikkelde boeren. Het Belgisch postvliegtuig dat den dienst Londen- Brussel verzekert is te Haren te pletter gestort. De drie leden der bemanning werden uit het toestel geslingerd en op slag ge dood. Het ongeluk is te wijten aan het slech te weer. Hierdoor was het den piloot onmogelijk een goede landing te doen. Droevig ongeval 1 Slowakije is als zelfstandige staat uitgeroepen. Binnen de 2 weken zal een president gekozen worden. 18 dooden vielen er te betreuren bij een treinongeluk in Frankrijk. De snel trein Toulouse-Parijs botste namelijk op een goederentrein. Een koe is oorzaak van deze verschrikkelijke ramp. Een paar minuten vóór het gebeuren, ontsnapte het dier uit een wagen, en was oorzaak dat twee stilstaande wagons omsloegen. Een paar seconden nadien kwam de sneltrein en botste met geweld op deze wagens 30 personen werden nog gekwetst waarvan er 5 in stervensnood zijn. Het domme dier bleef ongedeerd. Kleine Piet kreeg een berisping van grootvader omdat hij gelogen had. S oute jongen, ge moogt nooit lie gen. Ik ben nu 70 jaar en herinner me niet dat er ooit een leugen over mijn lippen kwam. Waarop Pietje zei"Ja, grootva, U hebt het gisteren nog gezegd dat uw memorie totaal wegging. Studie van Notaris EEMAN, te Aalst, Kattestraat, nr 9. Toewijs op Donderdag 23 Maart 1939 om 2 uur namiddag te Aalst, Kapelle- straat, ter Zittingszaal van 't Vredege recht, van een te Meldert. De Notaris PAUL EEMAN.te Aalst zal alsdan openbaar verkoopen IKoop 1. Een woonhuis met aan- hoorigheden en grond, zeer voordeelig gelegen te Meldert in 't Dorp, gekadas treerd sektie B, nr 40C, groot 4 aren 60 centiaren. Bewoond door den verkoo- per Mr Lannoy. Vrij binnen de maand der verkooping. Koop 2. Een perceel boschgrond gelegen te Meldert op Zwanenland, ge- kastreerd sektie B nrs 607a, 607b en 607c, groot 21 aren 20 centiaren. On middellijk vrij. Studie van Notaris CAUDRON te Erembodegem. Openbare Verkooping van te Gijzegem. De Notaris CAUDRON zal open baar verkoopen Een huis met tuin, geschikt voor alle bedrijf en ambacht en ook voor bouw grond, te Gijsegem, Dorp, hoek van den steenweg en den dreef. In huur bij Mr Leon Van Nuffel. Koop 1. Deel huis met kelder, 2 plaatsen, zolder, schuur, stalling en tuin, geschikt voor bouwgrond, groot 2 a. 9 ca., nevens den dreef. Koop 2. Deel huis met 2 plaatsen en kelder, groot 1 a. 69 ca. Laatste Zitdag Maandag 20 Maart 1939 om 3 u. nam. te Erembodegem, statie, ter herberg "Het Roomsche Hof». Openbare Verkooping van te Erembodegem, Hoek. De Notaris CAUDRON, te Erem bodegem, zal openbaar verkoopen Huis hebbende gelijkvloers 3 plaat sen, trapplaatsje, pomphuis, stal en af dak, op 't verdip 2 kamers koer, tuin en land, te Erembodegem, Hoek, nabij de Groenstraat, groot 7 aren 70 ca. In- gebraik bij den verzoeker Mr Florent Eeckhaut. Ingebruiktreding 1 maand na betaling der koopsom. (Zie vervolg op de éde bladzijde)

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4