GOEDKOOP LEVEN Verslag der Algemeene Vergadering Een uitgebreid plan van de Centrale Regeering Inlandsche Tarwe I ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo d oor de Landbouwers op den rug onzer Landbouwers van Zondag 26 Maart 1939. Plantmaïs aangekomen Zomergerst en Zomertarwe Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt L Zelven ZONDAG 2 APRIL 1939. Prijs 35 cetlem 2lstc JAARGANG Nr 1056 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen vi zonder aanduiding is streng ver an artikelen der bron joden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller j O. CAUDRON Bureel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het algemeen indexcijfer der kleinhandelsprijzen bedroeg op 15 Maart 1.1. voor gansch het land 754 punten tegen 759 voor de maand Februari, hetzij eene daling van 5 punten. Nog een paar punten naar omlaag en de wedden en loonen der staatsagenten kun nen, ingevolge de in voege zijnde regeling, met 5 t. h. verlaagd worden tot groote vermindering van het reusachtig tekort op de staatsbegrooting. De nieuwe daling van het index is eens te meer uitsluitend te danken aan een prijsvermindering der landbouwproducten, zooals boter, eieren, runds-en varkensvleesch. Van een prijsdaling der nijverheidsproducten is er vooralsnog geen spoor te vinden. Banken, koolmijnen en trusten moeten dikke winsten maken op kosten van de gemeenschap. Alléén de landbouwer moet de gebroken potten betalen de prijzen zijne* orodukten worden alle middelen omlaag gedrukt, zoo dat het goedkoop leven alléén op zijn rug moet worden bekomen Waar blijven onze landbouwverdedigers in Kamer en Senaat met hun prachtige moties en veelbelovende woorden Heeft de komedie nu lang genoeg geduurd en hebben onze demokratische ofte volksgezinde regeerders nu lang genoeg de beschermers geweest van de groote geldkoffers Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven. - Aalst Onze geachte Voorzitter, de heer Benoit Schockaert, opende de zitting te 3 uur, dankte de aanwezigen om hunne opkomst en gaf daarna het woord aan den Afgevaardigde-Beheerder den heer Ruyssinck. Mr Ruyssinck gaf lezing van het Verslag van den Beheerraad, waarvan we hier de bijzonderste volzinnen laten volgen MEVROUWEN. MIJNHEEREN. Heden houden we de 20* Algemeene Vergadering van de Samenwerkende Maatschappij "Redt U Zelven„, Land bouwersvereeniging. Het zal aan iedereen genoegen doen een klein overzicht te krijgen over de bijzonderste wetenswaardigheden van onze eerste levensperiode van 20 jaar. Toen we in 1919 de Samenwerkende Maatschappij stichtten, waren er in to taal 475 aandeelhouders met een ka pitaal van 80.000 fr. De kleinste aandeelhouder had min stens één aandeel van 50 fr., de groot ste had er 10, of 500 fr. Naarmate de uitbreiding van leden tal en zaken hadden opvolgenlijk ver schillende kapitaalsvermeerderingen plaats, de laatste in 1935, toen het ka pitaal ingevolge de wet op 2.000.000 frank werd gebracht. Er zijn heden in totaal 727 aandeel houders voor een kapitaal van 2.005 400 frank of gemiddeld 2763 fr. per kop. De Beheer- en Toezichtsraad, met den Bestuurder, het personeel, bedienden en werklieden, hebben een groot deel van het kapitaal onderschreven. de met een schoonen uitslag het jaar te sluiten. De vermeerdering van ons zakencijfer is een teeken dat we er meer en meer toe gekomen zijn de beste waren aan de minste prijzen te verkoopen en iedereen overtuigd is zich alles in vertrouwen te kunnen aanschaffen. De vraag naar onze gekende Samen stellingen, zoowel Voeders als Vetten, breidde zich dees jaar nog meer uit en bijna al onze leden zijn vaste afnemers van deze speciale artikelen geworden. In den loop van dit jaar hebben onze leiders en ons blad De Koornbloem geen krachten gespaard om bij de Re geering verbetering te bekomen voor onze boeren. We kunnen nirt boffen op de verkre gen uitslagen en moeten tot ons spijt be kennen dat de heeren van Brussel de landbouw nog steeds als een bijzaak be schouwen, als iets dat dienen moet om handel en nijverheid het leven mogelijk te maken. Meer eendrachtige samenwerking van alle landbouwers kan alleen redding brengen en de regeerders er toe bewe gen recht te doen wedervaren aan de boeren. DE BEHEERRAAD B. Schockaert, VoorzitterC. Ruys sinck, Afgevaardigde- BeheerderM. Meert, A. Possemiers, Fr. Wynant, C Van den Haute. E. Baeten, Leden. O. Caudron, Bestuurder. lotsverbetering voor de landbouwers te bekomen. Hij gaf versaag over de onderhande lingen met cfficieele organismen, met Ministers en leidende personen waar de belangen der boeren op hardnekkige wijze werden verdedigd. De rol van "De Koornbloem» en de invloeden van ons blad worden volgens hem nog door te veel leden onderschat. Hij deed een oproep tot meer steun en werving voor ons boerenblad. Vervolgens besprak hij de mistoe standen inzake vaststelling van de be- bedrijfswinsten in den landbouw. Uit de verschillende navorschingen is gebleken dat de Waalsche boeren in vele geval len slechts de helft betalen van wat van de Vlaamsche landbouwers wordt ge vergd. De oorzaak ligt in het feit dat jaar lijks barema's voor de verschillende streken van het land vastgesteld worden door een komiteit samengesteld uit ver tegenwoordigers van het Ministerie van Geldwezen en van den landbouw. In hst Walenland zijn het de U P.A. en denkelijk den Belgischen Boerenbond die deze tarieven helpen vaststellen en in het belang van de boeren zoo laag mogelijk. In Vlaamsch België schijnt het de Belgische Boerenbond alleen te zijn die met de agenten van den fiscus de be drijfswinsten onzer boeren hebben be paald. In elk geval is het zeker en blijkt het uit offlcieele stukken dat men in Vlaan deren altijd meer en in vele gevallen het dubbele betaalt. De heer Caudron teekent heftig pro test aan tegen deze toestanden en vraagt de algemeene vergadering de volgende motie goed te keuren, wat dan ook onder daverend handgeklap ge beurt MOTIE. 500 leden en afgevaardigden van de Landbouwersvereeniging "Redt U Zei- ven„ te Aalst, in algemeene vergadering op 26 Maart, namen met verbazing ken- nis van het groot verschil in de vastge stelde som voor bedrijfswinst per hectare tusschen de Vlaamsche en Waalsche boeren, zoodat de Vlamingen in som mige gevallen het dubbele aan belastin gen moeten betalen. Ze wenschen niet langer op dien voet te worden behandeld en eischen de onmiddellijke herziening van de baremas voor bedrijf winsten voor het Vlaamsche land, vastgesteld door afgevaardigden van het Ministerie en van den Bel gischen Boerenbond. Ze vragen even eens dat Redt U Zelven„ zou verte genwoordigd zijn bij deze onderhande lingen. De vergadering werd in dc beste stemming gesloten. CHINA. Landerijen voor de vluchtelingen. Het verloopen jaar was moeilijk voor den landbouw en ook voor Redt U Zeiven», daar de prijzen der waren en vooral der granen voort durend en bijna wekelijks daalden, zoo dat het vrij lastig en dikwijls onmo gelijk was te rekenen op een normale winst. We waren verplicht wekelijks mee te gaan met de dalende markt, ook voor deze grondstoffen die duur der werden aangekocht. Van den anderen kant evenwel nam de omzet toe en werden buitengewoon groote hoeveelheden waren verkocht, *rat ons dan ook in de gelegenheid stel- Na dit zakelijk betoog, dat de alge meene goedkeuring wegdroeg, gaf de heer Alexander Grauwels, Toezichter, lezing van de jaarbalansen en van het Verslag van den Toezichtsraad. De heer O. Caudron, Bestuurder der Maatschappij, ontleedde vervolgens de verschillende posten van den bilan. De algemeene vergadering keurde met algemeenheid van stemmen al de punten van de dagorde goed waarmee de offlcieele vergadering geëindigd was. De heer Caudron sprak vervolgens een slotrede uit waarin gij de droeve landbouw toestanden schetste en wees op de vele voetstappen in hetafgeloopen jaar door Redt U Zeiven gedaan om De witte plantmaïs is in maga zijn aangekomen. Wie vroegtijdig groenvoeder wil hebben plante een partij maïs. Er zijn nog een drietal balen in magazijn beschikbaar. Als tegenhanger van ons artikel over den erbarmelijken toestand van den Japanschen landbouwer, geven we hieronder een schets van hetgeen de Chineesche regeering, in oorlogstijd, voorde landbouwers tot stand tracht te brengen. Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de krijgsverrichtingen de Chineesche Centrale Regeering hebben verplicht tot het treffen van ingrijpende maatregelen op het gebied van landbouwproductie. Totnogtoe kon de Chineesche landbou wer niet wedijveren met zijn vakgenoo- ten uit andere, zij het nog zulke achter lijke landen. De Chineesche boer bleef koppig trouw aan de arbeidsmethoden van zijn voorouders. De Japansche troepen hebben thans in China een geweldige oppervlakte bezet en de Chineesche regeering. om te voorzien in de levensmiddelenbehoeften van hare troepen die nog honderd duizenden soldaten sterk zijn, heeft een nieuw programma uitgewerkt en in uit voering gesteld onder het motto tegen stand tegen den vijand en nationale heropbouw. Dit programma bevat de volgende puntengrootere productie van landbouwartikelen zoowel voor de binnenlandsche behoeften als voor den uitvoerverhooging van het landbouw inkomen voortbrenging van goederen die voor den heropbouw van het tijdelijk door Japan bezet gebied noodig zijn. Het bijzonderste punt van dit pro gramma bestaat natuurlijk in de onder richting van de landbouwbevolking. De landbouwers moeten weten dat de re geering hen met alle middelen helpt en hen niet door overtollige belastingen wil uitzuigen. Het vraagstuk der belastingen is van een zeer groote beteekenis in China. Men mag niet vergeten, dat de Chinee sche landbouwer belastingen betaalt die berekend zijn per bebouwde hectaar en dat deze belastingen, viermaal grooter zijn in China dan. bijvoorbeeld, in de Vereenigde-Staten. In vele gevallen moest de Chineesche boer 70 °/o van zijd totaal inkomen aan belastingen afstaan. De regeering van maarschalk Tjang Kai Sjek heeft reeds een eersten maat regel genomen, die er veel zal toe bij dragen om de Chineesche landbouwers vertrouwen in te boezemen de grond belasting werd met 1/3 verminderd en voor het volgende flskale jaar werd een nieuwe vermindering toegezegd. Verder tracht de regeering door kos- telooze verdeeling van zaden de graan oogst te verbeteren en door gratis in enten van het vee de ziekten te bekam pen. Buitendien onderricht men de land bouwers in betere productie- en bemes tingsmethoden. De bestrijding van de ziekten onder het vee is voor vele landbouwers, gezien hun groote armoede, van een bijzondere beteekenis. daar zij dikwijls niet in staat zijn den prijs van 80 yuans te betalen voor den aankoop van een buffel of een os. De Rechtskundige Dienst wordt ten gevolge der verkie zingen en van Paschen twee Zondagen verschoven. Hij zal dus gehouden wor den op 16 April van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Met de Chineesche aftrekkende legers zijn er ook tallooze families mee West waarts gevlucht in China nemen de soldaten nog hun vrouwen en kinderen mee naar den oorlog en in de steden achter het front krioelt het derhalve ook van vluchtelingen. Gelukkig is een Chi nees met weinig tevreden en is erin China geen gebrek aan landerijen. De regeering heeft dan ook het uitstekende gedacht opgevat om de vluchtelingen, die van landbouw iets afweten, landerijen aan de hand te doen. Met dit inzicht werden onmetelijke gebieden in de Westelijke provincies tot staatseigendom verklaard en onder de vluchtelingen ver deeld. Iedere familie wordt op kosten der regeering naar haar nieuw tehuis gebracht, krijgt kredieten voor de eerste bebouwing en het aanschaffen van werk huizen, enz. De hoop der Regeering is gevestigd op de verhooging van den oogst door het uitdeelen van betere graansoorten. Het Landbouwinstituut van Nanking heeft twee jaar geleden een nieuwe tarwesoort gekweekt die uitzonderlijk goed geschikt is voor den Chineeschen bodem en het Chineesche klimaat. In de provincie Szetchuan werd de nieuwe graansoort voor het eerst gezaaid. De Regeering had daarvoor een oppervlakte van 4000 Ha. ter beschikking gesteld. O ver de resultaten weet men nog niets bepaalds mede te deelen men zegt al leen, dat men redenen te over heeft om aan te nemen dat de oogst minstens met 10 °/o verhoogd zal zijn. Ook aan de landbouwers die in hoofd zaak rijst verbouwen, werden nieuwe zaden geleverd en wordt er een drukke propaganda gevoerd voor de aanwen ding der nieuwe soorten. Gemakkelijk gaat dit niet. In vele proviccies is men gekant tegen de nieuwe methodes, niet alleen de boeren die zich per se aan deze van hun voorouders houden, doch ook door de provincie-gouverneurs. De Re geering van Szetchuan weigerde, twee jaar geleden, de boeren aan te zetten om de nieuwe tarwesoort te gebruiken. Meerdere universiteitsprofessoren waren sprciaal van Nanking naar Szetchuan gekomen en moesten onverrichterzake naar Nanking weerkeeren. In dit opzicht is thans veel veranderd. De macht der gouverneurs is niet zoo groot meer als enkele jaren geleden en de centrale Re geering beschikt over volmachten. Op dit oogenblik kan zij dus haar wil op dringen. De Szetchuan-regeering werd in den loop van dit jaar dan ook ge dwongen de nieuwe tarwezaden aan de boeren te verdeelen. Het vraagstuk der meststoffen is niet zoo moeilijk. In China wordt thans een nieuw ingevoerde soort beenderenmeel gebruikt om den bodem phosphaat bij te brengen ook bacterieele verwending van katoenstengels wordt thans als meststof druk gebruikt en levert goede resultaten op. Ver in de Westelijke pro vincies wordt thans een fabriek voor stikstof gebouwd, dat de verwoeste fa briek van Nanking moet vervangen. Hooger zegden we, dat een der pun ten van het programma van de Regee ring er in bestaat ook de uitvoermoge- lijkheid te vergrooten en in de eerste plaats denkt men aan zijde. Hier ook heeft de Regeering ingegrepen en de verdeeling van betere zijdewormeieren ter hand genomen. Door andere maat regelen tracht men de voortbrengt van zwijnen te vergrooten, niet alleen met het doel meer vleesch voor de bevolking en het leger te hebben, doch ook om de uitvoer van zwijnenhaar, een der groote inkomsten van China, te verhoogen. En zoo kan men het thans bijwonen dat in verloren dorpen in verre provin cies jongelieden opdagen om de land bouwers betere landbouwmethodes te onderrichten. Deze jongelieden zijn meestal vergezeld door kleine gewa pende troepjes. Dit is het eenige middel om aan de landbouwers te bewijzen dat men in naam der Regeering komt en, naar het schijnt, ook het eenige middel om de landbouwers over te halen naar de lessen... te luisteren. De Chineesche Regeering doet, in deze moeilijke tijden, een geweldige krachtinspanning om het lot der boeren te verbeteren, hetgeen reeds veel vroe ger had moeten gebeuren. Dan zouden de Japanners voor zich een sterker, krachtiger volk hebben gevonden. is zeer duur geworden. De leden die er te verkoopen hebben gelieven ons regel matig de dagprijs te vragen. M.H V «'!K HH!fV.V DE I ORKBLOEH TELEFOON i 267. :.t.y ,y;y.%v,y.r.uy.yy

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1