Bekleedt uw Muren met Fruitboomen De Nieuwe Pastoor N iettegenstaande Stierenkeuringen voor 1939 LAAGSTE KOSTPRIJS Duivennieuws KIPPENHOUDERS Volledige Varkensmeien R. U. Z. Varkensmeel R.U.Z. voor vleeschaanwinst bij zwijnen We stellen met genoegen vast dat de afsluitingen onzer hovingen met hagen van langs om meer verlaten worden, om plaats te maken voor muren in steen of beton. De hagen bieden veelal een rus tig schuiloord en rijke bevoorrading aan allerlei insecten, die er zich naar harte lust ontwikkelen en uitbreiden de a bij wordt hun onderhoud niet zelden ver waarloosd en dan geven ze een afstoo- telijk uitzicht aan den tuin. Bovendien moeten de hagen op 0,42 tot*0,50 m. van de palen geplant worden en op een halven meter van den bin nenkant blijft de grond onvruchtbaar door schaduw en uitputting aan voed sel, wat dus rond en om den tuin een strook grond van 1 m. breedte doet ver liezen voor de teeltten slotte zijn ze een minder warme beschutting bijzonder als ze in den winter bladerloos staan. Men heeft er dus alle voordeel bij vaste afsluitingen rond den tuin te zet ten en wanneer de palen voorzien zijn van het noodige aantal oogen om er draden aan te spannen, dan kan men de afsluitingen bekleeden met fruitboomen bijzonder als men er niet tegen opziet ze 3 meter hoog op te trekken. Het spreekt van zelf dat men ook gevels en muren op dezelfde wijze voor de teelt van fruitboomen kan benuttigen. Valt nu nog te zien hoe men het aan boord gaat leggen om uit deze muurbe- kleeding de hoogste voordeelen te halen met de minste onkosten. Wat we nooit uit het oog mogen verliezen, is wel het doel dat we beoogen zijn we handels kweekers dan zullen we anders te werk gaan dan indien we 't enkel doen voor eigen gebruik of liefhebberij. Om volle dig te zijn, zullen we dus best de beide doenwijzen bespreken. Het planten van fruitboomen tegen muren biedt groote voordeelen. De boomen worden niet alleen beschermd tegen de koude winden maar ze slorpen de zonnewarmte op, wat niet alleen ten goede komt aan de ontwikkeling van de boomen maar ook aan het fruit dat doorgaans grooter wordt en meer ge kleurd is. Wanneer de teelt met zorg en kennis van zaken gedaan is dan vormen de fruitboomen een geheel van muur versiering die niet alleen fraai is en het oog vleit, maar bovendien nog zeer nuttig en winstgevend. Niet alle muren zijn hiertoe goed ge schikt, maar oordeelkundig benuttigd moet er toch geen enkele bloot gelaten worden om 't even in welke richting ze zich bevindt. Zoo zullen we onderscheid maken tusschen zuider-, ooster-, wester- en noordermuren al naargelang ze langs de binnenzijde van den tuin de meeste zonnewarmte ontvangen. De zuidermu ren die hiervan het meest genieten zijn dan ook het best geschikt voor het kweeken van fruitsoorten die een warme standplaats verlangen als druiven, per ziken, abrikozen, late peren enz. Voor den liefhebber zoowel als voor den handelaar is er groot voordeel te halen uit den kweek van perziken aan zuidermuur. Het gebeurt maar al te dik wijls dat perzikbloemen in vollen wind bevriezen, terwijl er tegen een zuider muur voorzeker min gevaar voor vorst- schade bestaat. Dit sluit niet uit dat een verkeerde doenwijze soms deze schade in de hand werkt. Hoe dikwijls zien we niet dat men de perzikboomen voor den bloei tijd in't voorjaar bij nachte beschermt Novelle, door Ben. PUTTEMAN. 51 - In plaats van met de autos moed willig in slijk en plassen te rijden om hun tegenstrevers, die het te voet doen, van kop tot teen in de vuiligheid te zetten, zouden ze 'n sukkelaar 'n einde meevoe ren. Neen, Mijnheer de baron, in mijn pastorie is nog geen een komen zeggen dat hij een medemensch onderduims en valsch het gras van onder zijn voeten heeft gemaaid, dat hij hem erger nog den boterham ontstolen heeft dien hij noodig had. of dat hij zijn kinderen heeft opgestookt zich aan dezelfde ondeugden vuil te maken waarvan hij zwart ziet En, geloof mij echter, Mijnheer de ba ron, voor 't verstand dat een boeren- pastoor van boerenpolitiek heeft het bestuur van de gemeente waar U zóó mee bekommerd zijt, is er niet mee ge diend enkel bij het tegenovergestelde, zou het opfleuren en misschien weer gezond worden. Bon, zei Mijnheer de baron onge duldig. Monsieur le curé schijnt toch iets te weten van den toestand. Eh bien, hij moet meewerk met den baron, en invloed doen geld om verandering te krijg. Mijnheer de baron zal zeker wel zoo goed willen zijn, meer bepaald te formuleeren wat hij van mij verwacht antwoordde de pastoor even rustig. Gij begrijp, dat ik mij de politiek van de gemeent niet moet aantrek om er tegen de kouJe en bij dage de beschut ting wegneemt. Dit is glad verkeerd en we bekomen dan ook een gansch tegen- overgestelden uitslag dan deze welke men verwachtte. We moeten bij dage de perzikboomen tegen de zonnestralen beschermen en bij nachte niet, om zoodoende den bloeitijd zoo lang mogelijk te verdagen 't is immers in de bloeiperiode dat de meeste schade aangericht wordt. Eens de bloeitijd daar spreekt het van zelf dat men van doenwijze moet ver anderen alhoewel de beschutting niet zelden totaal overbodig wordt. Voor het opkweeken van perzikboo men tegen muren zal men den waaier vorm verkiezen, ook Pauwstaart ge noemd door bejaarde hoveniers. Muren die 3 meter en soms nog min hoog zijn zal men best door dezen vorm beklee den, bijzonder als ze op een afstand van 6 tot 7 meter worden geplant. Om een prachtigen waaier te beko men snoeit men de griffeling van een jaar op 40 tot 50 cm. boven den grond af om alzoo drie of vier takken te bekomen die de hoofdtakken van den waaier zullen vormen. Het volgend jaar snoeit men deze takken op 40, 50 tot 60 cm. om ze op hun beurt te doen vertakken het zelfde doet men nogmaals het 3e jaar bijzonder op de twee of drie middelste takken om op die manier den muur ge makkelijk en schoon te versieren. De afstand tusschen de takken is van 40 tot 60 cm. Deze vorm biedt het groote voordeel dat men, bij 't onverwachts wegsterven van sommige dikke takken, de blootgekomen plaatsen terug kan aanvullen zonder te schaden aan den vorm van den boom. Bij andere vormen als bijvoorbeeld een U-vorm kan deze vervanging moeilijk, om zoo te zeggen, onmogelijk gebeuren. We meenen te mogen besluiten met de troostvolle hoop dat er dit jaar vele perziken zullen zijn, gezien het weder in Maart den bloeitijd vertraagd heeft en er thans min gevaar voor vorstschade bestaat. Ten gepasten tijde bespreken we wel eens verder het bekleeden van muren door peren, druiven of andere vrucht soorten. Provincie Oost-Vlaanderen. Lijst der eigenaars van stieren goedge' keurd voor den openbaren springdienst (met de letter A gebrand op den rechterhoorn). Keuring te Hofstede. Goedgekeurd en aanvaard voor het Stamboek- MM. Verhaegen Benoit, Oudegem, met Pieter. Verhaegen Benoit, Oudegem, Jules. Boulanger Emiel, Aalst, Baron. De Winne Frans, Oudegem, Bloc. Goedgekeurd. Schuddinck Petrus, Herdersem, Pol. Wed. Ringoot, Nieuwerkerken, Baron. De Cock Philemon, Herdersem, Leon. De Clercq Richard, Balegem, Jules. De Bever Kamiel, Nieuwerkerken, Pol. Gebr. De Noose, Lede, Clairon. Duez Albert, Aalst, Louis. Verstraeten Albert, Hofstade, Pol. Van den Neste Remi, Jean. Everaert Gustaaf, Gijzegem, Jules. De Wever Alfons, Moorsel, Jan. Van Hauwermeiren Cyriel, Hofstade. Franco II Trien Jules. Lede, Pol Marckt Gustaaf, Hofstade, Libos De Winne Frans, Aalst, Bloc II. De Baerdemecker, Meldcrt, AÜda II. Keuring te Nederbrakel. Goedgekeurd en aanvaard voor het Stamboek. Lemaïtre Jules, Parike, Pol. V. Wielendaele H., Nederbrak., Petrus. Craye Wed. H Eist, Max. Goedgekeurd. Craye Wed. H Eist, Jan. Backaert Victor, Felix. De Pessemier J.B. Opbrakel, Jan. Verloo Jozef. Gust. De Smet Remi, Jules. Van Maldergem Alf. Louis. De Vleeschouwer Al.. Nederbrak.,Max. Van de Mergel Emiel, Jules. De Couvreur Arthur, Max. V. Wielendaele Heet., Markies. Lemaïtre Jules, Parike, Jan. Faingnaert Albert, Clairon. V.d. Schueren Jules, Farceur. Beerens Hector, Pol. Moreels Om., St Martens-Lierde, Max. Maertens Eug., Oovis. Haegeman Cyriel, Michelbeke, Baron. Pede Kamiel, Roozebeke, Bonheur. D.VosRemi.StMaria-Oudenh., Marquis. V.d.Waele Osc., Carnot. Kint Alfons Baron. Keuring te Baaigem. Goedgekeurd en aanvaard voor het Stamboek. Meerschaut Oscar, Baaigem, Pol. Piens Aimé, Baaigem. Dirk. De Noyette Prudent. Munte, Max. Backaert Leo, Baaigem. Jan. Wylock Rich. Scheldewindeke, Sultan. Goedgekeurd. BogaertKiad., Scheldewindeke, Bertrand. V.d. Haegen Oscar, Balegem, Robert. Glorieux Jan, Munte, Max. V.d. Bossche Hector, Munte, Bavo. Verlinden Gebr., Munte, Max. Crommelinck C., Scheldewindeke. Louis. Schepens Achiel, Dikkelvenne, Lucas. Keuring te Lokeren Goedgekeurd. Van Acker Henri, Eksaarde, Leon. V. Bastelaere Petrus, Max. Trauwaen Emiel, Lokeren, Mouton. Bauwens Kinderen, Eksaarde, Jules. De Waele Ghislain, Jules. Verbeeken Frans, Overmere, M?x V.d. Vondel Frans, Jan. Drieghe Cesar, Lokeren, Jules. - Max Maes Alois, Eksaarde, Jules. Gijsels Frans. Jan. Raemdoock Florent, Bruno. De Block Emiel, Jules. Claeys August, Lokeren. Max. Van de Walle Alfons, Eksaarde, Jules. De Baere Jozef, Waasmunster, Jules. Willems Petrus, Lokeren, Jan. Dierickx Wed., Prins. Verstraete Camiel, Jules. Hack Achiel, Daknam, Jules. Van Loo Gustaaf, Overmere, Jules. Keuring te Zele. Goedgekeurd en aanvaard voor het Stamboek. De Roeck Wed., St Niklaas, Hitier. Goedgekeurd. Van Eedegem Amedee, Hamme, Jaak. Aerts Theophiel, Zele, Max. Hydens Theophiel. Zele, Jamba. De Bruyne Remi, Hamme, Bismarck. Lenaerts Charles. Zele, Piot. Thienpont Désiré, Zele, Alois. Van Driesschc Kamiel, Lokeren, Carlo. Verhaevert Kamiel, Zele, Pol. Van Puimbroek Kamiel, Hamme, Max. Van Gaver Frans. Hamme, Max. Thierens Frans. Moerzeke, Libor. Aerts Theophiel. Zele, Frans. De Ceukelaere Remi, Overmere, Jan. profijt uit te haal. Mijn land en mijn huis zijn mijn land en mijn huis, en zij zijn allemaal verhuurd. En duur verhuurd, zei de pastoor kalm. U zegt het wel, mjjnheer de baron, dat U langs dien kant, van de politieke koe niet meer melk kunt trekken. Mijnheer de baron nam weer zijn neusnijper af, keek den pastoor aan, zette zijn vensters weer in positie en zei kortBon. Als ik mij met de zaak van de gemeent bemoei, dan is het, omdat ik de volk wil help en voorlicht naar den avenir. En ik heb mij daarvoor aan de cöté gezet van de verstandigste mensch van de dorp. Als het moet, zal ik ook de belang van de gemeent als bourgemestre verdedig. U zijt wel vol opoffering, Mijnheer de baron, zei de pastoor met 'n tikje ironie in zijn zware stem. Het is 'n edel gedacht van U, 'n Vlaamsch dorp er wat bovenop te helpenhet is noodig. Als U daarbij door de verstandigste men- schen van de gemeente zult omringd zijn, zal 't op wieltjes loopen. Hoewel ik op gebied van politiek geen arend ben, ver trouw ik in uw getuigenis, en wensch ik U op voorhand veel geluk en sukses. Het baronnetje werd niet veel kalmer. De opposition schimp op ons, brobbelde hij los. De vuile boer schrijf in de manifest leelijke ding. Ik, monsieur le baron, word geattakeer, en dat kan ik niet supporteer van die boerebeest. Te begrijpen, mijoheer de baron, zei de pastoor Gij die aan deftig gezel schap gewend zijt 1 We moeten de groene tieter een buis aan hun verdomd staart bind, dat ze kreveer van jaloezie 1 En dan zul wij de gemeent eens bestuur lijk de gemeent moet bestuurd zijn. De pastoor had geknikt, instemmend. En de baron had er maar ijver mee gekregen. Hij was zelfs van zijn stoel opgeveerd en had drukke bewegingen gemaakt met handen en armen. En de tegenpartij in de minderheid zult gij aan den lijve doen ondervinden dat het uit is met hun rustig leven En dat ze U niet straffeloos in hun manifes ten hebben aangeklaagd Justement I gloriede de baron met vuur. Maar op 't zelfde oogenblik neep hij zijn lippen opeen, vatte zijn neusnij per beet, keek den pastoor aan, zag diens oogen spotten, zette zich weer achter zijn ruiten, en wist dat hij door den dommen boerenpastoor uit zijn schelp was gelokt Zoo, zei pastoor Goeman. En zijn treiterige kalmte maakte den baron nog zenuwachtiger. Vous comprenez, monsieur le curé? Het moet een onaangename toe stand voor U zijn, mijnheer de baron, zei de pastoor. Ge zoudt moeten triom feeren, morgen, en aan de goesting van het volk is het toevertrouwd, te beslissen of gij dat wél zult doen, ofwel, of die buis waarvan ge spraakt, van bestem ming zal veranderen. En eff-t, en effetQuelle misère Troost U. Zoo herft toch elkeen op aarde zijn zorgen, Mijnheer de baron. Als Onze Lieve Heer niet op tijd de menschen wat last en kommer overzendt, pleisteren en ploeteren die menschen zelf tot ze toch in de miserie geraken. dc lage prijzen van rogge cn andere melen hebben de laatste proe ven uitgewezen dat de te bekomen is door het gebruik van de goed bereide en Iedere ernstige proef door de kweekers genomen zal bewijzen dat onze Varkensmeien het goedkoopste en zekerste voeder is beteekent goedkoope vleeschaanwinst gezonde en krachtige zwijnen zekere winst, daar mislukkingen uitgesloten zijn. Wij zijn steeds bereid onder ons toezicht proeven aan te leggen bij alle goede kweekers. De Cock Wed. Joz., Kemzeke, Faro. Hulders Petrus, Zele, Jan. Verberckmoes J.B Grembergen Saveer. Van Britsom Kamiel, Zele, Max. Van Lokeren Jozef, Zele, Pol. Snoeck Henri, Zele, Juul. Van Driessche Kinderen, Zele, Pol. Berkers Em en Zusters, Sinaai, Pol. Thienpont Désiré. Zele, Rumba. Mertens Jozef, Zele, Max. Van Malderen Gustaaf, Berlare. Gust. De Kimpe Eugeen, Zele, Max. Geerinck Gustaaf, Zele, Juul. Blanquaert Edgard, Zele, Medard. Van de Velde Edward, Berlare, Karei. Keuring te Wichelen. Goedgekeurd en aanvaard voor het Stamboek. Blondeel Domien, Lede, Bedori. Mertens Wed. René, Wanzele, Luc. Goedgekeurd. Van Malderen A Berlare, Bert. Mertens Wed. René, Wanzele, Willy. V. Hauwermeiren Cas ,Gijzegem,Nestor Blondeel Domien, Lede, Witten. Van Steen Frans. Oudegem, Max. V. Mossevelde Em., Schoonaarde, Jan. Fermans Robert, Oudegem, Jules. Poppe Alfred, Berlare, Jan. De Keukelaere René, Overmere, Max. Heyvaert Alfons, Oudegem, Max. Bauwens René, Schellebelle, Fox. Abeel Emiel. Berlare, Max. Verstraeten Jozef, Kalken, Max. De Grauwe Karei, Schoonaarde, Leon. Quikens Eugeen, Schellebelle, Jan. Schittekatte HMax. Van Uitvanck Wed., Uitbergen, Pol. Snellaert Petrus, Max. De Bocht Jozef. Wichelen, Jules. V.d Laenen Gebr., Berlare Max De Pree Wed., Wichelen, Max. V.d. Bogaerden P., Jules. Cobbaut Serafijn, Schoonaarde, Max. De Bruycker Karei, Wichelen, Max. Vermeire Leopold. Appels, Jan. De Groote Frans, Vlierzele, Hardi. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken j inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.M de zaken behandelt. Maar zoo worden alle karweitjes opge knapt. En zijn er ook eiken keer goed willigen genoeg die zich in 't wagentje van de dorpspolitiek willen spannen. Pardon, Monsieur le curé Ho, ik dramatiseer niet, Mijnheer de baron. En feitelijk doen de vroede heeren die 'c wagentje voortsj ouwen het ook niet. Onderweg werpen ze inder daad met heele vrachten kiesbeloften over de ladder. Het karretje verlicht merkelijk. Het wipt schokkend verder, wijl de ongure ballast op de eksteroogen van de kiezers terecht komt. Er wordt gescholden en getempeest achter het karretje aan; maar de trekbeesten kijken niet om, glanzen bijwijlen, en voelen hun hart enkel weer beginnen kloppen als ze 't gareel moeten afleggen en in onrust leven of ze 't weer zullen mogen opne men. Lijk nu, Mijnheer de baron. Monsieur le curé, drijf niet over, gij gekscheer, wou de baron eens heel vroolijk doen. Integendeel, mijnheer de baron 1 Ik herhaal het, maar ik gun het die menschen van harte. Ik dank mijn Heer als hij mij werk en kommer met mijn schapen overzendt. Ik zet er mijn rug onder met moed betrouwen ik weet dat het met zijn hulp wel terecht komt, om dat het rechtvaardig is. Maar of de Heer de politiek en de politiekers zegent, valt gewis te betwijfelen, mijnheer de baron. Daarom acht ik mij gelukkig, dat ik als priester aan het politiek wagentje niet te stooten of te trekken of aan de trekkers geen raad te geven heb. ('t Vervolgt). Enkele bijzonderheden over het natuurlijk spel* II. Het einde van den broedtijd. Het einde van het broeden, 't is te zeggen wanneer het normaal tijdperk voor het broeden verloopenis, bijgevolg rond den 16° 17" dag, is een onder alle opzichten aanbevelenswaardigen toe stand om met de duivinnen te spelen en dit op alle afstanden. De jaarduivers, die genot vinden in den kweek, vliegen ook bijzonder goed in dezen neststand evenals ten andere gedurende den ganschen tijd van het broeden. Wat meer is, deze toestand ontneemt niets van de krachten der duiven. Zij bewaren dus hun lichamelijke geschikt heid, ja het maximum dezer geschiktheid tot deelneming aan de vluchten. Met tegenstrijdigen wind, en uitge stelde lossing, werden meer dan eens kopprijzen gewonnen door jaarduivers of tweejarige duivers ingekorfd op het einde van den broedtijd. Verlengende broedtijd. Het verlengen van den broedcijd vraagt een paar voorzorgen. Deze toe stand geeft buitengewone uitslagen voor sommige duivers gespeeld op ernstige afstanden. Met een weinig overleg en doorzicht komt men er wel toe de duiven tot 25 a 26 dagen het nest te doen houden. Na tuurlijk moeten ze broeden op kalkeie- ren. Den 22" of 23" dag, bij het vallen van den avond, brengt men een gekipt ei onder de duivin. 'e Anderendaags 's morgens neemt men het weg en dit voor dat den duiver de duivin aflost bij het broeden, vóór dat hij dus op het nest komt. 's Avonds legt men een ander gekipt ei onder de duivin. Den derden dag of de derde maal dat men hiertoe moet overgaan zal men een pasgeboren jong nemen dat men onder de duivin schuift. Het is echter aan te raden van het nesthok dicht te sluiten, want den dui ver zou 's morgens al vroeg op bet nest kunnen gaan en dat dient vermeden. Het nesthok met vooruitstekende plank, die als waadelgang kan dienen voor den duiver zal hier wederom dier- sten bewijzen. Wanneer men op deze wijze een dui ver kan spelen, dus op het oogenblik dat hij het nest voorgoed wilt verlaten, dan zal men niet te klagen hebben "over den uitslag. Dit trukje toegepast op een minder waardige duif kan natuurlijk geen uit slag geven.Men onthoude hier dat nooit geen enkele methode van een slechte duif een goed heeft gemaakt. Nooit geen Ziekten meer onder uwe kiekens, door het gebruik van Colombine-Pulol cn Colombine-Neerhofpoeder in het drinken onder het eten vermengd. Voorkomen alle sterftegevallen onder kleine kuikens, witten en rooden buik loop, rachitisme, cholera, diphterie, snot, gaapziekte, uitteren, kropziekte.buikloop. MEER EIEREN 1 MEER WINST I Colombine-Pulol, ideale gezondheids drank, kost slechts 12 fr. de halve liter en 20 fr. de liter. Colombine-Neerhofpoeder kost slechts 6 fr. de doos en 12 fr. de driedubbele doos. BereiderApotheek Sint-Elooi te Gentbrugge. Te koop in alle apotheken. Eischt het merk M Colombine Heeft Uw apotheker de "Colombine- produkten niet, bestel dan aan Apotheek SINT-ELOOI te Gentbrugge-bij-Gent, die zal opsturen tegen terugbetaling, verhooge met 5 fr. voor portkosten. Gamin. - Max. Due.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 6