BERICHTEN Gemengde Berichten LANDBOUW- Hofzaden Een familie uit den nood! van hicr en elders* BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 3 April tot 9 April 1939: Antwerpen 1 haardenBrabant 5 haarden West-Vlaanderen 16 haar den: Henegouwen 9 haarden; Oost- Vlaanderen 4 haardenLimburg 0 haarden; Luik 7 haarden; Namen 22 haarden; Luxemburg 15 haarden. Totaal79 haarden. Vorige week 86 haarden. Week van 23 Maart tot 25 Maart 84. Week van 13 Maart tot 19 Maart 82 Week van 6 Maart tot 12 Maart 122 Week van 27 Feb. tot 5 Feb. 122. Week van 20 Feb. tot 26 Feb. 136. Week van 13 Feb. tot 19 Feb. 161. Mededeeling van het Ministerie van Landbouw Bosch branders In tijd van groote droogte is er voort durend brandgevaar in de bosschen, heiden en veenen. Er wordt aan de ge bruikers. boschatbeiders, voorbijgangers en hoofdzakelijk aan de wandelaars her innerd dat, krachtens de wet, op straf van boete en betaling der veroorzaakte schade, het verboden is vuur te dragen of aan te steken in de bosschen of op min dan 100 meter afstand van dezen. Een onlangs uitgesproken vonnis heeft het rooken in de bosschen, zelfs op openbare wegen, met die feiten gelijk gesteld. Men mag de openbare wegen niet verlaten. De grootste voorzichtigheid wordt aan allen aanbevolen. Zoodra een brand ontstaat dient de overheid bosch wachter, houtvester, burgemeester of rijkswacht verwittigd en hun hulp verleend om het vuur te blusschen. Er wordt den boscheigenaars aanbe volen hun bosschen tegen brand te doen bewaken, vooral op zondagen. Zij kun nen tegen 8 centiem per stuk plakbrief- jes bekomen, om deze op de gevaarlijk ste plaatsen aan te plakken. Deze plakbriefjes worden toegezon den na storting, op postcheckrekening nr 50581 van het Bestuur van Waters en Bosschen, van de som overeenko mende met het gewenschte aantal, aan te duiden op het strookje. Leergang voorkoloniale voor bereiding van Vilvoorde. - 70e zittijd. De 7C' zittijd van den leergang ge sticht in 1899 in den schoot der Rijks tuinbouwschool te Vilvoorde, zal geo pend worden op Donderdag 20e April aanstaande, te 14 uur. Deze loopt over zes maanden en zal eiken Donderdag en Zaterdag op het zelfde uur worden voortgezet. De bij woning is kosteloos. De inschrijvingen en vragen naar in lichtingen kunnen gezonden worden aan den Heer Vanwijngaerden, Bestuurder der Rijkstulnbouwschool van en te Vil voorde. Nationale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom. Onder waarborg van den Staat Toe gelaten gewestelijke maatschappij voor de arrondissementen Oudenaarde en Aalst Geheeten Eigen Haard Deze samenwerkende maatschappij heeft voor hoofddoel leeningen toe te kennen, aan minvermogende personen, tegen den geringen intrest van 2,50 /r.°/o; 1° Voor den aankoop van landbouw gronden (minima 8 aren, maxima 6 ha.) 2' Voor het oprichten van landelijke woningen en kleine hoeven. 3° Voor het vervangen of herbouwen van krotwoningen en ongezonde stal lingen. Deze leeningen zijn terugbetaalbaar binnen een termijn van 5, 10, 15, 20 of 25 jaar. Voor alle verdere inlichtingen en aan vragen om leeningen zich wenden bij den vertegenwoordiger uwer streek Den heer Geo. Schollaert, postbe diende, Provinciestraat. 72, Hillegem. De benarde toestand van on- zen tuinbouw. Een officieele mededeeling van het Ministerie van Landbouw aan de pers toont in zijne nare werkelijkheid den zeer benarden toestand waarin onze groententeelt verkeert. We laten deze mededeeling hier in haar geheel volgen De algemeene stand der groenten is bepaald ongunstig. De buitengewoon hevige vorst van December 1.1. heeft schier al "de open- luchtgroenten vernietigd en tevens mer kelijke schade berokkend aan de teelten onder glas. De spinazie, de veldsla, de kervel en de spruitkoolen zijn bijna overal verdwe nen De prei heeft op zekere plaatsen ge deeltelijk aan de koude weerstaan. De in groeven bewaarde groenten werden ook meestal door de koude ge troffen. Men schat, dat in de omstreken van Mechelen 90 °/0 der jonge bloemkool- planten verloren zijn. Deze verhouding is lager voor het Leuvensche. De nieuwe zaaiïngen onder glas gedaan zullen dit verlies gedeeltelijk herstellen. Een ver mindering van de opbrengst en een ver traging van ongeveer 14 dagen van de oogstperiode zijn nochtans te voorzien. Wat de aardbeiplanten betreft, schijnt de schade zeer belangrijk te zijn, n.l. in de laat uitgevoerde plantingen. Het is nochtans te vroeg om de uitgestrekt heid der schade juist te bepalen. Tevens werden de jonge aardbeiplantjes, in pot gekweekt voor de aangejaagde of ver vroegde teelt, fel beschadigd. Bij de Witloof'eelt, wordt het verlies in de lagen berekend op 35 tot 40 °/0 der productie. Bij de teelten onder glas, ijn de sla, de wortelen en de kervel grootecdeels verloren. Er werden verder ook talrijke zaai ingen en verspeningen door de vorst vernietigd. Het weder heeft tijdens de maand Fe bruari den kweekers toegelaten, de grondbereiding in goede voorwaarden aan te vangen en, onder beschutting, de zaaiïng van vroege groenten en van nieuw plantsoen uit te voeren, zooals bloemkoolen, wortelen, sla, spinazie en kervel, waarvan de oogst insgelijks 14 dagen zal vertraagd zijn. Men voorziet, dat de aardbeiplantin gen gedeeltelijk zullen vervangen wor den door erwten- en tomatenteelten. Men wijst op een verplaatsing der erwtenteelt naar de streken met zwaar dere gronden. Op de markten heerscht er algemeene schaarschte aan groenten en wat aan de vorst ontsnapte wordt tegen hoogen prijs verkocht. Fruitteelt. De felle vorst van December schijnt minder schadelijk aan de fruitboomen ge weest te zijn dan eerst werd vermoed. Bij de perelaars vertoonen sommige variëteiten bevrozen fruitbotten. Voor het oogenblik schijnt de bloei gunstig te zijn in de meeste fruitteelten. Een optimistisch vooruitzicht is noch tans voorbarig. De warme- kasdruif werd gedeeltelijk door de koude beschadigd. In de fruit- en sierboomkweekerijen is de schade, door de vorst toegebracht, zeer belangrijk, en een algemeene prijs stijging is voor het eerstkomend seizoen te voorzien. Deze mededeeling zegt dat de laatste oogst voor onze tuinbouwers rampspoe dig is. Indien in de komende maanden onze groentenkweekers geene vergel ding kunnen vinden in loonende prijzen voor de nieuwe groenten, dan staat de tuinbouwstreek voor een volledige ramp. Van overwegend belang zijn dan ook de houding welke onze Regeering zal aannemen tegenover den invoer uit den vreemde en meer bijzonder de bepalin gen van het handelsverdrag met Neder land waarvan de hernieuwing nakend is. Met meer klem dan ooit stellen wij dan ook den eisch 1) Dat de inlandsche markt in eerste plaats voorbehouden blijve aan onze tuinbouwprodukten. 2) Dat met dit doel België zich niet verbinde om den invoer toe te laten van op voorhand bepaalde boeveelheden tuin- en landbouwproducten op vastge stelde tijdstippen. 3) Dat de anticipaties of overdrach ten op de toegestane invoercontingen ten worden achterwege gelaten. 4) Dat België het beheer der contin genten zelf waarneme. 5) Dat afdoende martregelen getrof fen worden tegen alle dumpingsprak tijken. Daar de onlangs ingevoerde regeling door Nederland tot steun van den uit voer van tuinbouwproducten zoo ruim is, dat deze uitvoer tegen eiken prijs kan geschieden, is het volstrekt noodzakelijk dat aan hooger vermelde princiepen streng worde gehouden. De groote Jaarmarkt en Land- bouwwedstrijd van Vilvoorde. Op Maandag 1 Mei toekomende zal de alomgekende en beroemde Jaarmarkt van Vilvoorde plaats grijpen. Te 10 u. 's morgens begint den groo- ten nationalen wedstrijd voor voort- telende paarden van het zwaar trekras, vee, neerhofdieren en landbouwma chines. Men weet dat deze prijskamp voor de eerste maal in 1853 werd ingericht en gekend is als een der nuttigste en be langrijkste van het land. Telkenjare komen duizenden kwee kers en liefhebbers, niet alleen uit het land, maar ook uit den vreemde dezen grooten en belangrijken wedstiijd be wonderen. Het zeer uitgebreide programma be vat niet minder dan 13 wedstrijden voor het paardenras, 14 voor het hoornvee en 21 voor het klein vee en neerhof dieren. Kampioenschappen voor hengste- paarden. merriën. stieren, melkkoeien en vaarzen. Er zullen voor 60.000 frank geldprijzen aan de mededingers uitge loofd worden, alsook 500 prachtige eeremetalen, kunstvoorwerpen en bekers. De Heer Minister van Landbouw en de Heer Gouverneur der Provincie Brabant zullen deze betooging met bun aanwezigheid vereeren. De belanghebbenden die wenschen programma's of inlichtingen te bekomen kunnen zich wenden tot den Heer Ver- linden.Secretaris der Jaarmarkt, Stadhuis te Vilvoorde. Laatste dag der inschrijvingen Zon dag 16 April 1939. (bureel open van 10 tot 12 u. 's morgens). Voor wanneer eindelijk een passende verhooging van het tolrecht op vreemde hop? Herhaaldelijk heeft Redt U Zeiven, zooals trouwens de beroepsvereenigin- gen van hopkweekers zooder uitzonde ring, de verhooging van het invoerrecht tot minimum 500 frank de 100 kg. op vreemde hop geëischt als een hoogst dringende maatregel om onze hopteelt van den ondergang te redden. In ons nummer van 25 December 1.1., waar wij het hopvraagstuk uitvoerig behandelden, hebben wij onze waardeering uitgespro ken voor de ernstige inspanning welke talrijke vooruitstrevende hopkweekers zich hebben getroost om de kwaliteit hunner producten te verbeteren. De maatregelen met dit doel insgelijks getroffen door het Departement van Landbouw, inzonderlijk de uitroeiing der mannelijke en wilde hopplanten, de bevordering van de aanplanting van veredelde hopvariëteiten, de toelagen tot moderniseering der hopasten werden door ons naar waarde geschat. Doch wij betoogden terecht dat deze werking geen blijvende uitslagen kan opleveren indien onze hopboeren hunne producten niet kunnen verkoopen tegen loonende p:ij zen. Slechts een doeltreffende verkoop- prijzenpolitiek kan dan ook een geleide lijk wegkwijnen onzer hopteelt verhin deren. Van deze politiek is een behoor lijke tolbescherming tegen de vreemde concurrentie de bijzonderste grondslag. Onze eisch en deze der Verbonden van Hopkweekers tot verhooging van het tolrecht op vreemde hop, stuitte steeds op het antwoord der Regeering dat de Belgisch-Luxemburgsche Unie zich verbonden had tegenover Tsjeco- Slowakije de tolrechten op de hop niet te verhoogen boven de 120 fr. per kwintaal voor een contingent van minstens 7000 kwintalen. Daar ons land anderzijds gebonden was door de clausule der meest begun stigde natie kon het ook de invoerrech ten niet opvoeren boven 120 fr. op de hop ingevoerd uit andere landen. Onze landbouw was aldus het slachtoffer van bepalingen die in de huidige economische politiek volstrekt niet te wettigen zijn. Nu Tsjeco-Slowakije als zelfstandig land heeft opgehouden te bestaan, ver valt ook onze handelsovereenkomst met dit land en wordt ons de tolvrijheid terug gegeven. Wij verwachten dan ook dat onze Regeering zonder verder dralen van deze tolvrijheid gebruik zal maken om het minimum-invoerrecht van 500 fr. de 100 kg. op vreemde hop in te voeren. Dit tolrecht zou dan nog merkelijk blijven onder dit sedert lang toegepast door de meeste landen, voortbrengers van hop. Alleen om te voldoen aan de binnen- landsche behoeften mag onze hopvoort- brengst nog stijgen met 2.425.000 kg. of met met meer dan 1300 Ha. Zooals wij aantoonden in onze bij drage van 25 December 1.1. is de hop teelt van overwegend economisch be lang voor den Vlaamschen landbouw. In de tarwecommlssie. Zooals meegedeeld werd op de jong ste vergadering der tarwecommlssie, hebben de groote maalderijen tijdens de week van 25 Maart tot 1 April 1.1. 54.000 zakken inlandsche tarwe gekocht tegen den prijs van ongeveer 132.89 fr. geleverd aan de molens. De totale hoe veelheid inlandsche tarwe gekocht tot 1 April 1.1. bedroeg 2.292.000 zakken. Voor de week van 10 tot 16 April werd het inmengingsprocent vastgesteld op 30 De volgende week zal het ver laagd worden tot 25 °/o en nadien tot 20 °/o, op voorwaarde nochtans dat de aankoopprijs niet daalt. De toelagen voor stalverbete- ring en voor het bouwen van belr- en mestputten. Wij publiceeren hier volgende mede deeling van het Ministerie van Land bouw en vestigen er de bijzondere aan dacht op van de belanghebbende land bouwers Het Departement van Landbouw ver leent in 1939 nog toelagen voor de ver betering van rundveestallen, alsook voor het bouwen van beir- en mestputten. De aanvragen tot toelagen dienen vóór den aanvang der werken gezonden aan den Rijkslandbouwkundige van de streek, die aan de belanghebbenden alle noodige inlichtingen zal verstrekken. Daar het bedrag van het beschikbare krediet beperkt is, hebben de landbou wers er alle belang bij, hunne aanvraag zoo vroeg mogelijk en ten laatste den 30 September in te dienen. Nopens het bedrag der toelagen, de fe vervullen voorwaarden en pleegvor men vinden onze leden alle inlichtingen in "De Koornbloem„ van 26 Maart 1.1. met inbegrip van een modelaanvraag der toelage. Wij verwijzen onze leden dus naar deze bijdrage. Provinciaal Gouvernement van Oost- Vlaanderen. Rundveeverbetering. In uitvoering van de ProvincialeVer- ordening ter verbetering van het rund vee, zullen volgende prijskampen ge houden worden in Oost-Vlaanderen 1) Gewestelijke prijskampen voor stieren met toekenning van bewarings- premiën, te 9 uur 3e gewestelijke omschrijving, Maan dag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerk plein. Ie idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 7e idem, Vrijdag 21 April, te Hamme, Zogge. 9e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke. Dorp. 2e idem, Maandag 24 April, te Eks- aarde Doorslaar, Kerk. 5e idem. Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 6e idem. Vrijdag 28 April, te Wette- ren. Felix Beernaertsplaats. 4e idem, Zaterdag 29 April, te Lan- degem, Dorp. 2) Gewone prijskampen voor melk koeien en vaarzen, te 9 uur 5e gewone omschrijving, Maandag 17 April, te Sint Gillis-Waas, Kerk plein. Ie idem, Dinsdag 18 April, te Eekloo, Markt. 13e idem, Vrijdag 21 April, Hamme, Zogge. 18e idem, Zaterdag 22 April, te Vel- zeke, Dorp. 4e idem, Maandag 24 April, te Eks- aarde-Doorslaar, Kerk. 9e idem. Dinsdag 25 April, te Dron gen, Baarle. 12e idem, Vrijdag 28 April, te Wet- teren, Felix Beernaertsplaats. 8e idem. Zaterdag 29 April, te Lan- degem. Dorp. 17e idem, Maandag 1 Mei, te Dikkel- venne. Dorp. 21e idem. Dinsdag 2 Mei. te Nukerke, Dorp. 2e idem, Vrijdag 5 Mei, te Bassevelde, Dorp. 7e idem, Zaterdag 6 Mei, te Aalter, Statieplein. 15e idem. Maandag 8 Mei, te Kruis- houtem. Markt. 14e idem. Woensdag 10 Mei, te Leb- beke, Kerk. 24e idem, Vrijdag 12 Mei, te Zand bergen, Dorp. 20e idem, Zaterdag 13 Mei, Ninove, Markt. 10e idem. Maandag 15 Mei, te Zwijn aarde, Dorp. 1 le idem. Dinsdag 16 Mei, te Ooster- zele, Klooster. 6e idem, Vrijdag 19 Mei, Beveren- Waas, Markt, 3e idem. Zaterdag 20 Mei, Kluizen- Terdonk, Plein bij de Brug. ITALIË. De vertegenwoordiging van den landbouw in de corpora- tles. In het staatsblad van 25 Januari 1.1. verscheen de wet van 5 Januari 1939 houdende wijziging in den Nationalen Raad van de corporaties. Hierdoor is ook wijziging gebracht aan het aantal effectieve toegevoegde leden der Raden van de corporaties. In de corporatie der granen zitten nu, naast 3 leden van de Nationale Fascistische partij, 4 verte genwoordigers der nijverheid, 16 van den landbouw, 4 van den handel, 1 van de coöperaties en 1 van de ambachten. In de corporatie van den tuinbouw, de bloemen- en vruchtenteelt6 van de nijverheid, 16 van den landbouw, 4 van den handel, 1 van de coöperaties. In de corporatie van de veehouderij en de vis- scherij4 van de industrie, 16 van den landbouw, 6 van den handel, 2 van de coöperaties. Aan den anderen kant is ook de land bouw vertegenwoordigd in de niet agrarische corporaties. Zoo heeft deze b.v. in de corporatie voor de textiel- productie14 vertegenwoordigers (tegen 10 aan de nijveraars), in de corporatie der bouwnijverheid 4. In totaal heeft de landbouw in de Raden der 22 corporaties 132 vertegenwoordigers, de nijverheid eveneens 132, de handel 60, de coöpe ratie 10. Bovendien heeft de landbouw nog in totaal 10 toegevoegde leden (met raadgevende stem), de industrie 313, de handel 83, de coöperatie 9. Het valt op hoe in de landbouwaan- gelegenheden de meerderheid door den land- en tuinbouw zelf is afgevaardigd, terwijl in de andere corporaties de landbouw erkend is. Deze opvatting is trouwens juist, daar de landbouw de oorsprong is van allen economischen rijkdom. NEDERLAND Het nieuwe handelsverdrag met Duitschland. Het nieuwe handelsverdrag Neder land-Duitschland dat ioopen zal van 1 April 1939 tot 31 December 1940, be helst onder meer volgende bepalingen Voor sla en tomaten blijven de in voerrechten in het hoofdseizoen van den uitvoer onveranderd. Een verhooging van het toltarief wordt toegepast Voor spruitkool van 1 Januari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December van 5 tot 7 mark. Voor spinazie van 5 tot 6 mark. Voor bloemkoolen van 20 tot 25 mark. Voor boomkweekerij-producten een verhooging van 25 De totale uitvoer van vier genoemde artikelen bedroeg in 1938 4,9 millioen mark. Voor den tuinbouw zullen in het exportseizoen wel extra-bedragen op de clearing beschikbaar worden gesteld, maar toch zal de tuinbouw er in het 2e kwartaal 1939 slechter aan toe zijn dan in het overeenkomend tijdvak van 1938. Bisdom Gent. O.-Vlaanderens Bedevaart naar O. L. Vr. van Lourdes van 4 tot 12 Mei a. s. lste reisweg Rechtstreeks Lourdes en terug. 2de reisweg Langs Parijs (uitstap) Lisieux, Mont St Michel, terugreis rechtstreeksch. InlichtingenMevr.VandeKerckhove- Cercelet, Aalst. Werk van den Akker. -- Aalst. Reis naar Amsterdam. Het Provinciaal Bestuur van het Werk van den Akker, richt op Zondag 25 Juni een reis in naar de Bloemenvel den van Amsterdam. Een eenige gele genheid voor de bloemenliefhebbers. De Bond van de Amsterdamsche Volkstuiners zal de medereizigers offi cieel ontvangen. Prijs voor de autocar, noenmaal in begrepen 75 fr. Vertrek te Aalst6 uur 's morgens. De inschrijvingen (dames en heeren, geen kinderen), zullen tot 30 April aan vaard worden bij den heer Gustaaf Van der Veurst, Regionalen Toezichter van het Werk, Vrijheidstraat, 37, of bij den Secretaris heer Frans Van den Hauwe, Koolstraat, 33, Aalst. Verdere inlichtingen zullen later me degedeeld worden. Het Bestuur. Reeds lang verkeerde deze familie van brave menschen in nood, niet tegenstaande de man hard werkte om in het onderhoud der zijnen te voorzien. Het hielp hem niet spaar zaam te zijn, terwijl zijn vrouw, die aan rheumatiek leed, handen vol geld uitgaf voor geneesmiddelen zonder de verlangde verbetering te vinden. Een vriendin gaf haar toen een verstandige raad Neem Aspi rine, zegde zij, en ge zult verwon derd staan over de weldoende resultaten van dit uitstekend genees middel Inderdaad, reeds de eerste proefnemingen waren meer dan bevredigend en het geregeld gebruik van enkele Aspirine tabletten deden deze vreeselijke pijn verzachten en spoedig verdwijnen. Aspirine is ook het beste middel bij hoofdpijn en tegen alle andere pijnen. Evenals verleden jaar houden we de meest gevraagde groentenzaden tef beschikking onzer leden. Verzamelingen (16 soorten) worden te koop gesteld tegen 10 fr. Iedere soort is afzonderlijk verkrijg baar tegen 1 fr. het pakje. /Tipr 1" voor iedereen. Kleine VJ I I jaJ interest. Inlichtingen gra tis. Schattingen. ErfenisaangiftenAdh. Van den Eeckhaut, Vijfhuizen, 29, Gentsche steenw., Erpe.Tel. Aalst 1321$ Groenteteelten.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4