BËRICHTEN Indien Onze uitstap naar Meüe en Gent- Terdonk op O. H. Hemelvaart. LANDBOUW- van hier en elders» Van ons Jeugdfront. Reeds van in den vroegen morgen kwam een lachend zonnetje ons uit den slaap wekken en stemde ons gemoed vreugdevol bij de gedachte, eens een aangenamen en leutevollen dag te be leven. Immers, we maakten vandaag een reisje mede met onze Jeugdvereni ging. eu dat wil wat zeggen. Wc wipten dan ook gauw de veeren uit, om onze gewone bezigheden te ver richten en naar de H. Mis te gaan. en kwamen op het gestelde uur te Aalst in "De Koornbloem aan, waar het de verzamelplaats was. Daar waren al verscheidene inge schreven leden aangekomen, en bij het geven van een gullen handdruk en 't le digen van een glaasje bier, kwamen we spoedig in een lustig gesprek. Te 9 uur werd er appel gemaakt en, o gelukkig toeval, geen enkel ingeschre ven lid ontbrak. Nu stapten we in den gereedstaanden autocar en te 9.15 uur vertrokken we voltallig de wijde wereld in. Spoedig heerschte er de beste stem ming onder de deelnemers, een kwink slag langs hier, een grap langs daar en tusschendoor een liedje gezongen, en zoo waren we voor we er feitelijk aan dachten aan het eerste doel van onzen uitstap gekomen, n.l. het bezoek aan de Rtjkstulnbouwschool van Melle. Daar werden we opgewacht door den heer V. D'Haese, leeraar aan voor melde school. Na een eerste kennisma king en voorstelling van onzen groep, stapten we onder leiding van voornoem den heer de inrichting binnen. Het weze hier gezegd dat de school slechts sinds 2a 3 jaar naar Melle overgebracht is en er eerst de ontgin ning in regel van een bosch moest ge daan worden, vooraleer er iets kon tot stand komen, dat het uitzicht van een tuinbouwschool kon geven. Nochtans konden we nu al onze oogen en zinnen verzadigen aan de reeds bewerkte en beplante perceelen. Het eerste wat we te aanschouwen kregen was de kweekerij voor fruitboo- men en sierheesters. Om wat te vernoe- ook eene echt tropische warmte en na enkele minuten was het niet meer noo- dig sproeitoestellen te gebruiken voor het besproeien der planten, we konden het gemakkelijk gedaan krijgen met ons eigen zweet, dat ons langs alle kanten uitbarste en Bfdrupte. Daar zagen we palmboomen, bana- nenboomen, ananassen, en veel andere tropische plaaten met een massalen bladrijkdom. In de zijserren groeiden ea bloeiden de meest verscheidene bloemensoorten, o. a. orchideeën, tulpen, dalbia's, aothu- riums enz. Ik geloof dat we wel 25 ser- ren hebben doorwandeld waar anders niets dan bloemen werden gekweekt. Ge moet niet vragen hoe elk in zijn schik was bij het zien van al die bloemen pracht, bijzonderlijk onze meisjes, die enkele mooie exemplaren ten geschenke kregen. Na dan nog enkele lokalen bezichtigd te hebben, zakten we stilaan af naar onzen autobus om wat uit te rusten van deze lange wandeling. Daar bedankten we den heer D'Haese voor de gulle ontvangst en den leerrijken uit leg ons verschaft. Genoemde heer was zeer tevreden omdat we allen met zooveel aan dacht geluisterd en gezien hadden en drukte de hoop uit ons binnen enkele jaren terug te zien, wanneer gansch het aangekochte terrein zal omgewerkt zijn in een prachtigen moes- en fruittuin, maar voegde de heerD'Haese er cynisch bij, spijtig dat de staatskas zoo ledig en ijl is, ik vrees dat de noodige kredieten, voor het verder uitbreiden der school, met veel achterstel en dan nog maar met onbeduidende sommen zullen toekomen. En het valt natuurlijk te betreuren dat zulke inrichtingen moeten wachten op de noodige uitbreiding, niettegenstaande er door onze politiekers bij hoog en bij laag gezongen wordt dat de land- en tuinbouw 's lands eerste nijverheid is. Na een laatste afscheidsgroet stapten we den autobus in en vertrokken naar Gent-Terdonck. Maar pas waren we aan 't b jllen of j een onzer makkers had het ongeluk naar men, jonge perelaars uitsluitend van de j zijn te kijken en bestatigde.dat beste handelsvariëteiten als Passé Col- Passe Crassane, William's Du- mar, chesse, Légipont, Beurré d'Hardenpont, Doyenné de Cornice enz. Daarneven dan nog enkele rijen kersen- en perzik boompjes. Wat verder trokken enkele perceelen jonge afgegriffelde rozelaars van de meest gezochte variëteiten, eveneens onze aandacht en zoo kwamen we stilaan in den groententuln terecht. Hier trof ons bijzonder de reeds ver- gevorderde groei der verschillende planten en groenten, in tegenstelling met onze eigen moestuinen die allen ver ten achter zijn tengevolge van het gure lenteweder. Aangezien hier alles onder glas ge kweekt wordt, 't zij onder eenrultersra- men ofwel in serren. is dat alles ver vooruit. Zoo zagen we latouwkroppen zoo dik als de kroppen van de kleine wintersavooien, tomaten die bijna vol groeid waren, bloemkoolen. worteltjes, porei, selder, erwten, alles reeds in vol len wasdom en sommige groenten reeds oogst- en verkoopbaar. En almaardoor verstrekte de heer D'Haese ons uitleg over kuituur, ver zorging en verkoopsvoorwaarden der onderscheidene groenten. Zoo voortstappende gingen we nu en dan een serre binnen waar we weeral wat anders te zien kregen. Daar waren druivenserren en alhoewel de boomen nog maar amper drie jaar oud waren, hadden ze nochtans goed doorgegroeid. Maar 't kon toch niet missen ook in een enkele serre was zoo maar even 9000 kg. stalmest ondergewerkt. En van bemesting gesproken, er werd daar ook een woordje over gezegd. Op die enkele aren bewerkte grond zijn bij de ontgin ning ervan enkele honderdduizenden kg. stalmest ondergewerkt. Andere serren dienden dan voor het zaaien van allerlei groenten, het stekken van druivelaars, rozelaars en menig sier heestergewas. En zoo wandelden we voort tot we in een nog overgebleven deel van het park kwamen om onze zinnen in het schaduwrijke lommer der eeuwenoude boomen te laten rusten, en al sprekend en lachend de indrukken van een ver dwenen grootheid op ons te laten in werken. Terloops weze hier opgemerkt dat een met ons reizende makker, die nog student is aan deze school, zijn beste deed om ons ook allen uitleg te ver schaffen, hoe er gewerkt wordt en hoe men de uren besteedt aan praktisch onderricht en de bestudeering der kui turen. Al koutent en wandelend kwamen we dan verder aan een complex van serren bestemd voor de bloementeelt. De mid denserre diende voor de teelt van tropi sche planten, er heerschte daarin dan rie van Landbouw werd een Nationaal Propagandacomité voor België tot stand gebracht, waarvan de heer Maenhaut van Lemberge het voorzitterschap waar neemt. De belanghebbenden die wenschen aan het Congres deel te nemen, of een voudig de verslagen te ontvangen, kun nen zich wenden tot het Secretariaat van het Belgisch Comité, Minderbroe dersstraat, 24, te Leuven. Landbouwweek te Luik. Ter gelegenheid van de Internationale Tentoonstelling van het Water te Luik, wordt van 27n Augustus tot en m<»t lOn September a s. een Internationale Land- bouwweek ingericht, tijdens dewelke congressen, voordrachten, prijskampen, studiedagen, elkander zullen opvolgen. Stad Aalst. - Landbouwtelling BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 15 Mei tot 21 Mei 1939: Antwerpen 4 haardenBrabant 5 haarden West-Vlaanderen 8 haar den Henegouwen 3 haardenOost- Vlaanderen 12 haarden; Limburg 1 haarden; Luik 9 haarden; Namen 5 haarden Luxemburg 6 haarden. Totaal53 baarden. Vorige week: 88 haarden. Week van 1 Mei tot 7 Mei 81. Week van 24 April tot 30 April 66. Week van 17 April tot 23 April 68. Week van 10 April tot 16 April 56. Week van 3 April tot 9 April 79. Week van 27 Maart tot 4 April 86. De achtste Nationale Prijs kamp voor de Belgische run derrassen. Deze prijskamp wordt gehouden te Brussel op den Heysel den 17-18 Juni a s. Alle Belgische runderrassen nemen er aan deel en zullen door hun beste dieren vertegenwoordigd zijn. In tegen stelling met vroeger, worden dit jaar alleen dieren met geregistreerde af stamming tot den prijskamp toegelaten. Het hoogtepunt van dezen nationalen wedstrijd wordt de prijskamp voor fa- miliën waar, binnen ieder ras, de beste linies tegen elkaar zullen kampen. Een bezoek aan dezen prijskamp wordt den landbouwers ten zeerste aan bevolen. Een vermindering van 40 o op den inkomprijs wordt toegestaan aan alle groepen van bezoekers (3 fr. in plaats van 5 fr.). Deze groepskaarten, met mi nimum van 15, moeten van te voren aangevraagd worden aan het Nationaal bij^et"bëstuur* der het reeds 12 uur gepasseerd was. 't Ging van den eenen naar den anderen, en bij die gedachte kregen we allen ineens zoo 'n grooten honger dat we dadelijk besloten af te stappen,een dichtstbij gele gen café binnenwipten, om er den in- wendigen mensch te versterken en wat op te frischen. Elk was dan ook seffens aan den arbeid en met een goede tas koffie of een lekker glas bier lieten we het ons goed smaken. We waren daar nu ook precies aan geland in een café naar onzen z'n "Luna Park en natuurlijk in den hof stond een paardjesmolen, schommels en toe stellen voor turnoefeningen verlan gen van een kinderhart Ge moet niet vragen na afloop van 't eetmaal, waren er seffens eenlgen aan 't spel. De jonge kerels moesten natuurlijk aan de meisjes eens laten zien dat er nog wat lenigheid in hunne spieren stak. Ze hadden nog al rap veel beziens, en zelfs de oude baas van 't café kwam eens kijken en schud de zoo eens bedenkelijk met zijn hoofd, a'sof hij wilde zeggen die groote kin deren toch, hé 1 Doch weldra was het tijd om terug in te stappen en nu ging het in een rit naar Terdonck. Toen we daar aankwamen begon het te regenen. Velen waren teleurgesteld, doch anderen dachten dat het precies niet misplaatst was, een goede vlaag regen als inzet van de waterfeesten. Na een kwartuurtje geduldig wachten in on ze bus, klaarde den hemel op om ons gansch den verderen namiddag met gunstig weder te zegenen. In de massa volk die hier toege stroomd was verbrokkelde onze groep en elk groepje zocht een plekje om van daar de roeiwedstrijden bij te wonen. Nu kwam voorgoed leutig vermaak on der ons, maar dat beschrijven is me on mogelijk, dezen die er niet bij waren, moeten het maar eens aan hun makkers vragen. De uren vlogen voorbij als minuten en 't was veel te vroeg naar onzen zin om de terugreis aan te vangen.Nu werd er natuurlijk verteld over elkanders we dervaren en al zingend en lachend land den we terug in Aalst aan rond 8.30 uur. Na nog wat overentweer gepraat en enkele handdrukken, trok iedereen wel voldaan naar huis, met de beste indruk ken over deze aangename en leerrijke reis. ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koornbloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. Verbond der Veekweeksyndikaten, Blijde Inkomstraat, 50 te Leuven. Het bedrag der inkomgelden dient gestort op de postcheckrekening nr 156.853. Ministerie van Landbouw. Veekweekdienst 1939. Data van de prijskampen voor merriën van het zwaar trekras. STREEK II. Dinsdag 30 Mei, Nijvel, Koning Albert- plaats. Donderdag 1 Juni, Zinnik, Groenplaats. Vrijdag 2 Juni, Geldenaken, Groote Markt. Zaterdag 3 Juni, Thuin, Place de la Ville-Basse. Woensdag 7 Juni, Brussel, Eeuwfeest (Heyzel). Maandag 19 Juni, Gent, Slachthuisstr. Dinsdag 20 Juli. Eekloo, Groote Markt. Donderdag 22 Juni, Aalst, Esplanade plein. Vrijdag 23 Juni, St Niklaas, Groote Markt. Zaterdag 24 Juni, Namen, St Niklaas- plaats. Maandag 26 Juni, Dinant, Maasplaats. Dinsdag 27 Juni, Diksmuide, Groote Markt. t Woensdag 28 Juni, Geeraardsbergen, j Statieplein. j Vrijdag 30 Juni, Florennes, Groenplaats. Zaterdag 1 Juli, Oudenaarde, Groote Markt. Maandag 3 Juli, Gembloers, Groote Markt. Woensdag 5 Juli, Ghey,Gemeenteplaats. Donderdag 6 Juli, Luik, Blondenlaan. Vrijdag 7 Juli. Borgworm, Rijkswacht plaats. Zaterdag 8 Juli, Hoei, Pierre l'Ermite- plaats. Maandag 10 Juni, Ouffet, Gemeente plaats. Dinsdag 11 Juli, Gistel, Groote Markt. Woensdag 12 Juli, Tielt, Rameplaats. Donderdag 13 Juli, Kortrijk, Houtmarkt. Vrijdag 14 Juli, Brugge. Vrijdagmarkt. Woensdag 19 Juli, leper, Groote Markt. STREEK III. Maandag 19 Juni, Couvin, Groote Mkt. Donderdag 22 Juni, Beauraing, Kasteel laan. Vrijdag 23 Juni, Rance, Groote Markt. Zaterdag 24 Juni, Verviers,Saucyplaats, om 9 uur. Eupen, om 10 uur. Montenau (Statieplaats), om 2.30 uur. XVIII' Internationaal Land- bouwcongres te Dresden van 6 tot 12 Juni 1939. Het XVIII' Internationaal Land- bouwcongres zal dit jaar gehouden wor den te Dresden (Duitschland) van 6 tot 12 Juni. onder voorzitterschap van den heer Markies de Vogué. De Rijksregeering heeft zijn offlcieele bescherming aan het Congres verleend, dat anderzijds zal samenvallen met de jaarlijksche landbouwtentoonstelling van de Reichsoahrstand te Leipzig. Onder bescherming van het Ministe- 1939. Het College van Burgemeester en Schepenen heeft de eer ter kennis te brengen dat er, overeenkomstig met het Koninklijk Besluit van 17 Mei 1939, ge durende het tijdvak van 1 tot en met 15 Juni 1939, eene telling zal gehouden worden van de hierna vermelde in Bel gië gelegen teelten Winter- en zomer- tarwe, spelt, masteluin, rogge, winter- en zomergerst, haver, vroege en andere aardappelen. Deze telling zal eveneens betrekking hebben op de landbouwpaar- den van minder dan 1 jaar, van 1 tot min 'er dan 3 jaren, van 5 jaar en ouder, toebehoorende aan de exploitanten van bovenvermelde teelten. Zijn verplicht voor deze telling hun aangifte te doen, de personen die op 1 Juni 1939 teelten exploiteeren, hierbo ven vermeld, waarvan de oppervlakte minstens een are bedraagt voor de graangewassen en minstens tien aren voor de aardappelen. De personen die minstens één are van voormelde graan gewassen verbouwen, moeten eveneens de oppervlakte van aardappelteelt aan geven indien deze grooter is dan 1 are. De aangiften moeten gedaan worden gemeente op wier de andere kweekers kunnen het noodige bulletijn op bovenvermeld adres ver krijgen. Voor al de driejarige merriën, moet de eigenaar een inschrijvingscertificaat waarop het signalement van het paard vermeld is, aan de Koninklijke Maat schappij "Het Belgisch Trekpaard,,. 60. Koninklijkestraat, te Brussel, vragen. Dit certificaat moet bij het inschrijvings- bulletijn gevoegd worden. De Rijksveeteeltconsulent, Warnants. Wanneer zal de overdracht- taks bij noodslachting eindelijk worden afgeschaft?? Redt U Zeiven heeft sedert jaren de de afschaffing gr ëischt der wraakroepen de overdrachttaks op het vee bij nood- slachting. Deze eisch kwam reeds voor in de motie welke wij op ons Congres van 24 Juni 1928 hebben overgemaakt aan de regeering. Wij hebben hem sindsdien in verschil lende bijdragen in De Koornbloem op nieuw gesteld en gemotiveerd. Wij klopten echter tot heden op doovemans- deur bij de regeering. Wij hebben steeds voorgehouden dat het vanwege de openbare besturen eene afpersing is ten nadeele onzer landbou wers, het zware verlies dat een nood- slachting oplevert nog te verhoogen door heffing van een forfaitaire over drachttaks van een zelfde bedrag als op het slachtvee in normale omstandigheden geleverd. Bij de bespreking der begrooting van Financiën in de Senaatszitting van 10 Mei 1.1-, heeft de heer Senator Sobry, namens de rechterzijde de afschaffing van bedoelde taks verdedigd en hier voor de passende argumenten aange haald. *- De naaste toekomst zal uitwijzen of deze groep de vereischte beslistheid zal betoonen om dezen maatregel van de meest elementaire rechtvaardigheid ein delijk door de regeering te doen aan vaarden. grondgebied de zetel der exploitatie ge> legen is, zij dienen betrekking te hebben op den toestand van 1 Juni 1939. De aangiften zullen aanvaard worden van af 1 tot en met 15 Juni 1939, ten Stadhuize bureel 7. alle werkdagen van 9 tot 12 uur. I Ze zullen in geen enkel geval tot fis- kale doeleinden mogen benuttigd wor- den. Landbouwers die hun aangifte ver zuimen of die elke der gevraagde inlich tingen niet nauwkeurig en volledig ver strekken, zijn krachtens de wet van 18 December 1936 strafbaar met een geldboete van 10 tot 25 ftank en een gevangenisstraf van één tot drie dagen, of met slechts een dezer straffen. Zij stellen zich daarenboven er aan bloot uitgesloten te worden van het voordeel der premiën die eventueel door de re geering zullen verleend worden. Alle onnauwkeurige aangifte kan bo vendien den dader blootstellen aan bur gerlijke vordering tot teruggave van de ten onrechte ontvangen premiën. Aalst, 23 Mei 1939. De Secretaris, De Burgemeester, F. De Meyst. A. Nichels. Ministerie van Landbouw. Provincie Oost-Vlaanderen. Merrieprijskampen 1939. In uitvoering van het algemeen Rijks reglement tot verbetering van het Bel gisch trekpaard zullen de jaarlijksche merrieprijskampen plaats grijpen op volgende plaatsen, dagen en uren Gent, Maandag 19 Juni, 10 uur. Eekloo, Dinsdag 20 Juni, 10.30 uur. Aalst, Donderdag 22 Juni, 10 uur. St Niklaas, Vrijdag 23 Juni. 10 uur. Geeraardsbergen, Woensdag 28 Juni, 10 uur. Oudenaarde. Zaterdag 1 Juli, 10 uur. Volgende premiën mogen in ieder dezer omschrijving toegekend worden A) Prijskamppremiën. 1) Onder de merrieveulens bij de drie jaar of drie jaar oud 1e pr.500 fr. met verzilverde medalie. 2' pr.400 fr. met bronzen medalie. 3' pr.300 fr. met bronzen medalie. 2) Onder de fokdieren van 4 jaar en meer Een lepr. 1000 fr. met verzilv. medalie. Een 2' pr. 750 fr. met bronzen Drie 3e pr. 400 fr. met B) Kweekpremiën. Twee premiën, de 1' van 1500 fr. en de 2' van 1000 fr.. aan de twee beste 1 kweekmerriën van 6 jaar of meer ver- gezeld van twee afstammelingen gebo- ren vóór I Januari van het jaar waarin de prijskamp plaats vindt en die vroeger een eerste of een tweede prijskamppre mie in de categorie van 4 jaar of meer behaald hebben. De inschrijving voor deelname aan deze prijskampen moet ten minste 10 dagen vóór den datum der verga dering op het Secretariaat Van Hult- hemstraat, 55, Gent, ingediend zijn. Inschrijvingsbulletijnen werden ge stuurd aan al deze die verleden jaar een merrie ter keuring hebben aangeboden De Belgische In- en uitvoer van landbouwproducten tij- dens het eerste kwartaal van 1938-1939. Volgens de offlcieele statistiek be droeg de invoer van levende dieren en voortbrengselen uit het dierenrijk tijdens het eerste trimester van 1939: 1.281.353 metrische kwintalen ter waarde van 770.729.000 fr. Van 1938 1.272.223 kwintalen voor 750.392.000 fr. De invoer van producten uit het plan tenrijk bedroeg gedurende hetzelfde tijd perk In 1939: 11.012.554 kwintalen voor 1.346.277.000 fr. In 1938 10 188.313 kwintalen voor 1.581.814.000 fr. De uitvoer aan zelfde producten en gedurende hetzelfde tijdperk bedroeg Levende dieren en producten uit het dierenrijk In 1939385.594 kwintalen voor 433 680.000 fr. In 1938379.793 kwintalen voor 465.783.000 fr. Voortbrengselen uit het plantenrijk In 1939 1.474.601 kwintalen voor 497.064 000 fr. In '938: 1.959.005 kwintalen voor 559.829.000 fr. Belgische veestapel en zulvel- producten. Volgens de statistieken opgenomen op 1 Januari 1.1. telde ons land op 1 Ja nuari 1.1. 264.464 paarden en 1.710.COO runderen. De gemiddelde melkopbrengst schom melt per jaar en per kop tusschen 3100 en 3200 liter met een gemiddeld vetge halte van 3.2 tot 3,3 t. h. De totale pro ductie zou 2.0C0.600.000 liter bedragen, waarvan het verbruik zich verdeelt als- volgt: 21,4 t. h. verbruik in natura; 59,7 t. h. voor boterbereiding, 2 t. h. voor kaasbereiding en 16.9 t. h. voor veevoeding en mei kderivaten. Op 100 kg. boter in België vervaar digd, is er nog 65 kg. hoeveboter en 35 kg. melkerijboter. Het aantal melkerijen bedraagt van 600 tot 700, waarvan de 3/4 als samen werkende vennootschappen zijn inge richt. De jaarlijksche voortbrengst van kalveren wordt geraamd op 800.000 stuks. De varkensstapel bereikte op 1 Janu ari 1.1. 871.556 stuks. Gedeeltelijke landbouwtelling In 1939. Het koninklijk besluit van 17 Mei, t verschenen in het Staatsblad van 19-20 Mei 1.1., schrijft voor dat er gedurende I het tijdvak van 1 tot 15 Juni 1939 een telling zal gehouden worden van vol- gende teelten winter- en zomertarwe, spelt, masteluin, rogge, winter- en zo- mergerst, haver, vroege en late aard- appelen. ■kn-^ •"'1lï',"ALöj^1 ■HWBMHM HE» 1 t J 1 1 k 1 1 I n n a a M I ^1 A

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4