De Landbouwbegrooting den Senaat De groote Landbouwten toonstelling te Leipzig 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers in ZITDAGEN De Harlekijn of Bessenvlinder ZONDAG 11, JUNI 1939. Orgaan i der Landbouwersvereeniging Redt U Zelve» Pr fis 35 cetieil 21ste JAARGANG Nt lOfiö Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4# Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor bonne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Alhoewel het ]aar 1939 reeds het einde van zijn eerste helft nadert, houdt ons parlement zich nog steeds bezig met de behandeling der begrootingen der verschillende ministeries. Deze regeling druischt in tegen een gezond financieel beheer van den Staat en pleit bepaald niet ten voordeele van het beleid onzer zoo hoog geroemde par lementaire democratie. Verleden week kwam de begrooting van Landbouw aan de beurt in den Senaat. Zooals telkenjare wekt deze begroo ting de spreeklust van talrijke politiekers die voor het overige practisch weinig kennen en nog minder voelen voor den landbouw en de landbouwbevolking, doch niettemin onfeilbare middelen aan bevelen tot oplossing der landbouwcri sis. Anderen hebben integendeel gezon de begrippen over landbouweconomie en ontwikkelen princiepen welke als be hoorlijke grondslagen kunnen dienen eener doelmatige landbouwpolitiek. Doch waar het er op aankomt de regee ring te dwingen deze princiepen in prak tijk om te zetten, schiet de vereischte moed hen te kort. Dan vergeten zij dat zij landbouwver- tegenwoordigers zijn en denken maar alleen aan partijpolitieke belangen. Zij bepalen er zich bij de tekortkomin gen aan te wijzen in de regeeringspoli- tiek ten opzichte van onzen land- en tuinbouw en ze te betreuren, doch hun optreden om aan de aangeklaagde toe standen te verhelpen, reikt niet verder dan tot het uitbrengen van platonische wenschen en tot het uitspreken van het vertrouwen in de regeering en in den minister, dat zij wel zullen rekening hou den met deze wenschen. Dat de regeering dit niet doet, heeft het verleden hen dikwijls geleerd niet temin gaan zij voort met te vertrouwen en te hopen. Het bijzonderste hebben zij alvast bereikt door hunne redevoe ring aan hunne boeren-kiezers voorhou den dat zij voor hunne belangen in de bres staan. Wat nog opvalt is dat de meeste re devoeringen minder handelen over de begrooting zelf, dan over de algemeene landbouwpolitiek. Men blijft gewild in het vage, alhoewel de begrooting juist de middelen moet aan de hand doen aan den minister om de concrete punten eener landbouwpolitiek te verwezenlij ken of te helpen verwezenlijken. Doch de vertegenwoordigers der regeerings- partijen staan voor het formeel verbod der regeering de uitgaven, hoe weinig ook, te verhoogen. Van het indienen van amendementen, hoe nuttig ze ook wezen, kan dus geen spraak zijn. Het is dan ook minder gevaarlijk aca demische redevoeriagen te houden over de groote lijnen der landbouwpolitiek, dan bepaalde voorstellen in te dienen tot bevordering van land- en tuinbouw. Doch het practisch nut dat de bespre king van de begrooting van landbouw in dergelijke voorwaarden oplevert voor onze landbouwbevolking komt neer op nul. Een lofwaardige uitzondering op deze algemeenheden vormde de tusschen- komst van den heer Finné. Vlaamsch Nationalistisch Senator, tijdens de Se naatszitting van 30 Mei. Zijne redevoe ring bleef bij de begrooting zelf en ont leedde ze om er de gebreken en leemten van aan te toonen. Na gewezen te hebben op de beloften der verschillende achtereenvolgende re geeringen aan den landbouw een be hoorlijke winstgevendheid te verschaf fen, beloften die overigens zonder uit voering bleven, betoogt Senator Finné dat een doeltreffende landbouwpolitiek nog niet gevoerd werd. Zulks blijkt uit de nieuwe begrooting van landbouw, die 11 t. h. minder kredieten bedraagt dan de begrooting vóór de kamerontbinding ingediend. Meer dan 59 t. h. van de voorziene kredieten worden nog besteed aan wedden en loonen. Reeds de begrooting ingediend vóór de ontbinding bedroeg 2.931 000 frank minder dan de begrooting voor 1938. De commissie van landbouw heeft met klem tegen deze bezuiniging geprotes teerd, zooals blijkt uit het verslag over die eerste begrooting. In het verslag wordt de vermindering van deze kredie ten ten zeerste betreurd en de verslag gever hoopt dat de regeering voor de toekomst rekening zal houden met het protest. Het departement heeft met deze pro testen zooverre rekening gehouden, dat de kredieten andermaal met 2.550 000 frank werden verlaagd, fn het geheel maakt dit, tegenover 1938, 4.500.000 fr. vermindering. Andere diensten, welke geen recht- streeksch verband houden met den land bouw, werden rijkelijk bedeeld. De plan tentuin te Brussel ontvangt 1.570 850 frank of 2 t. h. der totale begrooting, en de maatschappij voor het fokken van volbloedpaarden krijgt een millioen. Aan het geheele landbouwonderwijs wordt slechts 312.000 frank besteed. Het is duidelijk, betoogt de spreker, dat het Departement van Landbouw niet over voldoende middelen beschikt voor een degelijke en doelmatige landbouw politiek. Spreker wijst vervolgens op de groote leemten op gebied van landbouwonder wijs. Hij stelt de vraag waarom dit laat ste op den buiten niet verplichtend wordt gemaakt vanaf de lagere school. Hij klaagt de onvoldoende toelagen aan welke besteed worden aan het huis houdkundig landbouwonderwijs en zegt verderWij hebben geen landbouw bedrijfsleer, geen landbouweconomie, geen fatsoenlijke landbouwbladen. Wat de landbouwvoordrachten betreft, be toogt hij dat deze zouden moeten ge houden worden buiten politieke lokalen, en toeganke'ijk zijn en vrij voor alle belangstellenden. Verder eischt hij de medezeggings- schap der landbouwers in alles wat ver band houdt met hun bedrijf, onder meer bij de pachtregeling, volledige gelijkbe rechtiging voor de landbouwers bij de toepassing der sociale wetten alsook bij de afsluiting van handelsakkoorden met het buitenland. Waarom, zoo betoogt spreker, moet de inhoud van deze handelsovereen komsten geheim worden gehouden Waarom moeten zij steeds op den rug van den boer worden afgesloten Wat betreft de verlaging der kost prijzen stelt senator Finné de vraag waarom nog toegelaten wordt dat aan voortbrengers van zekere stikstof- meststoffen overdreven winst te maken. Op aanklacht van de boeren,zegt bij ver der. belastte de heer Hrymans. alsdan Minister, den heer Jernaux met een onderzoek aangaande de prijzen der stikstofmesten. Op 20 December 1938 legde de heer J -rnaux een onvolledig verslag neer. Waarom is dit nog niet aangevuld De spreker komt alsdan op voor de levensbelangen der drui venkweekers en vraagt voor dezen dringende en af doende hulpmaatregelen. Hij heeft het vervolgens over de valorisatie der graangewassen en der zuivelproducten. Wat de eerste valorisatie betreft, drukt hij de meening uit dat deze hoofd zakelijk de groote graanverbouwers be- voordeeligt, die zeer schaarsch zijn in het Vlaamsche land. Uit de valorisatie zoo betoogt hij, trekken vooral de eigenaars voordeel, die hun pachtprijzen berekenen naar de gemiddelde tarweprijzen. Overigens, zijn de landbouwtellingen nog niet gedaan, zoodat het Ministerie nog slechts bij be nadering de bebouwde oppervlakten kent en de uitkeering der toelagen voor 1938 is nog niet begonnen. Wat de valorisatie der zuivelproduk- ten betreft, deze heeft wel vruchten af geleverd. maar er heerscht daaromtrent nog te veel onzekerheid. De zuiveldienst loopt niet vlot van stapel en invloedrijke organen zij a hieraan niet vreemd. Gaat men niet naar een monopolie der coöpe ratieve melkerijen De jongste dagen, gaat spreker verder, werd weer een be weging tot verlaging der melkprijzen op touw gezet, al hebben deze de uiterste grens bereikt. Kan het Departement geen nieuwe verwikkelingen voorkomen of moeten de veehouders opnieuw in staking qaan Om te s'uiten klaagt Senator Finné de onvoldoende uitrusting aan van den landelijken waterdienst. Deze moet het droogleggen en drainee- ren van gronden bevorderen. Welnu voor Oost- en West-Vlaanderen is alles nog te doen. Er zijn daar slechts twee conducteurs, alhoewel nog duizenden hectaren dienen droog gelegd. Boven- j dien beschikt deze dienst voor deze on metelijke taak over slechts 1 millioen frank. Om te sluiten stelt de spreker enkele vragen aan den bevoegden Mi nister betreffende de onvolledige orga nisatie en het gemis aan activiteit van den Nationalen Dienst voor den afzet van landbouw en tuinbouwproducten. Alhoewel wij de zienswijze van S:na- tor Finné betreffende de valorisatie der graangewassen niet volledig deelen, voor zooverre althans de rogge en an dere graansoorten dan tarwe, ook hun rechtmatig aandeel krijgen in de uitkee ring der teeltpremiën toch moeten wij bekennen dat zijn scherp rekwisitorium, gesteund op een zorgvuldige ontleding der bearooting van Landbouw, afdoen de heeft bewezen het gebrek aan een rui me en doeltreffende landbouwpolitiek vanwege onze Regeering. De heer Finné heeft bij de bespreking der artikelen van de begrooting amen dementen tot verhooging der kre dieten voorgesteld, namelijk van 425 000 fr. tot het bebouwbaar maken van braakgronden, van 5 millioen tot bestrijding van den coloradokever en van den zwarten kanker der aardappe len van 6.500 000 fr. voor hulp aan de landbouwers wegens verliezen veroor zaakt door het mond- en klauwzeer. Geen enkele dezer amendementen werd door de regeeringsmeerderheid aange nomen. De katholieke boerenvertegen- woordigers stemden met de andere mede om ze te verwerpen. Een eigenaardige doopnaam die Har lekijn om er een zoo ongunstig bekende vlinder mede te betitelen. Die naam komt ons van 't Latijn "Arleckino,, en werd gegeven aan een komisch persoon die een nauwsluitend veelkleurig ge waad droeg. Of nu de wetenschappelijke naam "Abraxas grossulariata» U meer zal zeggen gelooven we niet enkel zijn hooggeel lichaam met zwarte vlekken, zijn vleugels waarvan de grondkleur wit is en waarin zwarte vlekken in dwars- rijen zich vertoonen, heeft hem den naam van Harlekija doen verdienen. Hij behoort tot de familie der Span ners, waarvan de rups gaat al metende zij ook is geelwit gekleurd met een rij zwarte vierkantjes op den rug. De overwintering gebeurt als rups tusschen samengerolde bladeren of op den grond onder allerhande afval. Menigeen zal zich te recht afvragen hoe 't mogelijk is. dat die rupsjes niet zijn omgekomen binst de koude De cemberdagen van 't jaar 1938. We ge- looVen niet veel meer aan 't vertelsel ken "Er zal dit jaar weinig venijn zijn 't heeft te hard gevroren.» We zijn de meening toegedaan dat de insekten zich pantseren tegen de strenge koude, dat ze er zoo knusjes ingerold liggen dat het steenen mag vriezen en men ze nog niet dood zal krijgen. Ten andere, de bewijzen zijn er met de vleet. Nog nooit is de bessenspanrups zoo talrijk opgetreden dan dit jaar. Er komen ons slechte berichten van alle kanten St Job, Mijlbeke, St Gillis, Lebbeke, Hofstade overal hoort men klachten van deze rups die 't bijzonder schijnt gemunt te hebben op onze ste kelbessen. 't Is een zeer vraatzuchtig insekt dat de struiken kaal vreet, de bessen wel ge rust laat maar in alle geval oorzaak is dat de opbrengst van nul of geener waarde is Het vreet zich vet en eens vol wassen spiat het zich ia een toaneken waaruit het in Juni als Harlekijn te voorschijn komt om 't nageslacht te verzekeren. Vervolg op de 2de bladz.) Duitschland. Oorzaken en gevolgen van de landvlucht aanschouwelijk voorgesteld. Terugkeerend uit Hamburg, waar wij een bezoek hadden gebracht aan de eer ste visscherij- en wal vischvangsttentoon stelling S-gen des Meeres waar over we onze lezers een der volgende Zondagen enkele interessante bij zonder heden zullen meedeelen hebben wij een grooten omweg gemaakt over Leip zig. waar de grootste landbouwtentoon stelling die ooit in Duitschland werd ge houden, geopend werd. En we hebbea het ons niet beklaagd. Integendeel. En we durven rechtuit bekennen, dat ieder landbouwer, ieder persoon, die zich voor landbouwvraagstukken interesseert, te L*ipzig, bewonderend zal opkijken. Op een vijfrjg hectaren groote ten toonstellingsterrein is daar iets eenigs in de geschiedenis van het tentoonstellings wezen tot stand gebracht. Drie maanden werd er aan gewerkt. Groote tentoonstellingshallen, die ru'm en licht zijn, werden opgetrokken, doch daarrond op een door bosschen ingeslo ten weiland, verrijst een ideaal dorp Allerlei boerenwoonhuizen. omringd met stallen en schuren, waar het dagelij ksche werk verricht wordt, zijn er te bewon deren, en rond deze hoeven zijn groen- tentuioen, boomgaarden en akkers met alle soorten veldvruchten aangelegd. Ge loopt een huis binnen en ge kunt er een praatje voeren met de boerin of op het veld met den boer. Ik verzeker het u, dat ge er nog wat kunt van leeren. Want deze boeren en boerinnen kennen hun vak tot in de kleinste bijzonderhe den. Met den glimlach geven zij u den gevraagden uitslag. Een meer practische leerschool bestaat er niet. Houdt ge van dieren Te Leipzig zijn, zoo vertelde mij een aangestelde, drie duizend stuks bijeengebracht. Van alle soort, maar alle van de beste kwali teit, hetgeen de moderne fokkerij als het beste heeft opgeleverd. Het vee is in de stallen of op het weiland te bezichtigen, doch ook een paar keeren per dag in een daartoe sprciale aangelegde arena. Ik heb met Dui'sche boeren gepraat, die uren naar het vee hadden zitten kijken en bij de volgende voorstelling weer present waren. Zij droomden ervan ook zulk uitgelezen vee te bezitten, Voor mij vormde het "machineveld» zoo noemen de Duitschers een uitge strekt grasveld waar alle moderne land bouw- en veeteeltmachines staan opge steld het meest belangrijke deel van de tentoonstelling. Ongeveer 8000 ver schillende types landbouwmachines zijn er te bewonderen. Alles is in groepen gerangschikt. Men kan onmiddellijk een overzicht maken. Hetsys'eem der stands waar de verschillende firma's al hun machines ten toon stellen is er afge schaft. In het kader van een artikel kunnen we hier in geen bijzonderheden treden. Het zal volstaan indien we zeggen dat te Leipzig het allerlaatste en het aller beste van wat is uitgevonden, te be zichtigen is. Het valt op, dat groote aandacht is besteed geworden aan de vervanging van werkkrachten door machines. Het gebrek aan werkkrach ten in Duitschland moet wel groot zijn I Dit ondervindt men verder in de "L*hrschauen„. Dit is iets geheel nieuws. Het zijn groote afdeelingen waar aan de bezoekers aanschouwelijke voorstellin gen worden gegeven van al hetgren op gebied van landbouw en veeteelt van het grootste belang voor het land wordt beschouwd. Een heele afdeeling wordt gewijd aan de "landvluchv. Duidelijk wordt daarin aangetoond hoe, in den loop der eeuwen, door de steeds sterkere uitbreiding der steden en het ontstaan van de indus'rie centra, een volksverhuizing van Ojsi naar West plaats vond. In de ergste crisis jaren van 1920 tot 1930 kwam deze ontwikkeling voor korten tijd tot stil stand. Na het aan het bewind komen van het Nationaal-Socialisme echter, zette deze beweging terug in, in voort durend ergere mate. Dit kwam door de sterke opleving van de industrie onder den invloed van de uitvoering van het vierjarenplan en, sedert 1936, nog meer door de uitvoering van het tweede vierjarenplan. Het gevolg is, dat thans een nijpend gebrek van bijna ééi millioen landarbei ders in Duitschland bestaat. Dit gebrek kan slechts in kleine mate door buiten- landsche werkkrachten worden goed gemaakt. Door de aanhoudende land vlucht is het verleden jaar op verschil lende gebieden van den landbouw en de veeteelt tot eea grooten achteruitgang van de productie gekomen, gedeeltelijk omdat de rijpe oogst niet tijdig kon worden binnengehaald, gedeeltelijk om dat niet tijdig kon worden gezaaid enz. Op deze afdeeling worden verder de gevolgen van de landvlucht aanschou welijk voorgesteld en op de groote ge varen gewezen, die zij voor de toekomst van het Duitsche volk inhoudt. Het red middel wordt gezien in een verdere me- caniseering van het landbouwbedrijf. In een andere "Lehrschau» kan men zien hoe Weenen met vleesch wordt voorzien. Leipzig met aardappelen. Ook de overbelasting van de vrouw, die naast huiswerk ook nog landarbeid moet verrichten, wordt aanschouwelijk be handeld. Er wordt met recht gewezen op de gunstige uitwerking op dit terrein bereikt, door de instelling van het "ver plichte landjaar», voor alle Duitsche meisjes die de scholen verlaten en zonder onderscheid van rang of stand een jaar "bij den boer» moeten. Er is ook een "lehrschau» waar de bestrijding van schadelijke insecten aanschouwelijk wordt voorgesteld, vooral wordt er groote aandacht be steed aan de bestrijding van den Colo radokever en aan de schadelijke vrucht- boomen-insrcten. Alle afweer- en be strijdingsmiddelen zijn daarop met de bijbehoorende resultaten ten toon ge steld. Deze afdeeling heeft steeds druk bezoek en de landbouwers vergelijken hun methode met deze die door de overheden wordt aangeprezen en het lijdt geen twijfel dat daaruit een groot voordeel voor de productie zal ontstaan. In het "Huis der Melk» hebben we uitzonderlijk lang vertoefd, hetgeen wel niemand zal verwonderen indien we zeggen, dat hier 7500 inzendingen zijn bijeengebracht en te bezichtigen zijn... en te proeven. Ook in de wijnproefhal hebben we wellicht langer vertoefd dan strikt noodzakelijk was, doch ik kan de lezers van "De Koornbloem» de verze kering geven dat dit bezoek er niets heeft toe bijgedragen om van dit artikel een lofartikel te maken. Werkelijk, in alle nuchterheid beschouwd, is de land bouwtentoonstelling van Leipzig eenig in haar aard. Nooit werd een landbouw tentoonstelling in een dergelijken om vang en volledigheid in Europa ge houden. De heer Derwa. Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Ni klaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert» alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30; te Aalst in De Koornbloem iedere 3C Zaterdag der maand van 10t».3O tot 11 uur. TELEFOON i 2*7.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1