Alweer een Boerenstaking De Landvlucht in België Grootsche Boeren betoo ging te Brussel Zomer-Melkmeel 1 Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAG De Melkstalcing uitgeroepen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt 11 Zeiven Oorzaken - Gevolgen - Middelen. ZONDAG 2 JULI 1939. Pr ij» 35 cetiea 21»te JAARGANG Nr;iU69 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft (n op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bureel en Redactie i Zeebergkaai* 4* Aalst. Oe medewerkers rijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De eenige oplossing is deze sedert lang voorgestaan door Redt U Zeiven Minimaprijzen voor de Landbouwprodukten. Staken ligt niet in de natuur van den boer. Het is strijdig met zijn kalmen, vreedzamen en geduldigen aard, met zijn onverdroten en noeste werkzucht. Het mOet dus werkelijk verre over zijn hout gaan alvorens onze boeren hun toevlucht nemen tot de staking. En nochtans is het deze twee jaren reeds driemaal voorgekomen, dat de landbou wers, in bepaalde streken van het land, in een of andere productietak van hun bedrijf, alle levering hebben stop gezet om toch fatsoenlijker verkoopprijzen te bereiken. Zondag 25 Juni 1.1. heeft het "Boe renbont» op zijn Congres voor zijn leden de melk- en zuivelstaking uitge roepen als protest tegen tde zware ver- liesprijzen waartegen onze landbouwers verplicht zijn hunne melk af te zetten. Alhoewel het "Boerenbont,, eens te meer ruiter alleen heeft willen spelen, toch zeggen we met overtuiging dat de zaak waarvoor zijn leden strijden recht vaardig is, dat wij achter hen staan en vurig wenschen dat hunne staking een goeden uitslag oplevere. Wij vinden het inderdaad een schan dalige wantoestand dat onze landbou wers, die voortdurend hun melkvee moeten verzorgen, voeden, er belangrijke kapitalen in beleggen met het risico ze te verliezen door besmettelijke veeziekten, per liter melk slechts 0,70 tot 0,75 fr. ontvangen, terwijl de tusschenpersonen op enkele uren tijds -er in de groote verbruikscentra 1,40 tot 1,70 fr. per liter van maken. Dit maakt dat de voort brenger nog niet de helft ontvangt van wat de tusschenpersonen aan de ver bruikers aanrekenen. Het stoot de weldenkende menschen tegen de borst, dat de voortbrenger geen verkoopprijzen bekomt die zijne kostprijzen dekt, terwijl de melkerijen en melkhandelaars enorme winsten ver wezenlijken. Wijl de cfficieele instanties niet tijdig zijn tusschengekomen om den prijs van 0,82 fr. per liter, welke in de paritaire commissie tusschen voortbrengers en handelaars werd overeengekomen, door deze laatsten te doen naleven, bleef er geen andere uitweg over aan de voort brengers dan de melklevering te staken om verdere uitbuiting te voorkomen. Doch, staking kan in een economie welke op gezonde grondslagen berust, geen normaal middel zijn om een be hoorlijke prijzenregeling te vestigen I Er dient een afdoende regeling getroffen welke aan den voortbrenger een be hoorlijken prijs verzekert 1 Want nie mand met gezond verstand begaafd kan het normaal vinden dat de tusschen- persoon voor enkele uren arbeid meer ontvangt voor eenzelfde product dan de voortbrenger die er voortdurend zijn arbeid en kapitaal aan besteedt. Hier stelt zich het vraagstuk eener rationneele verdeeling der landbouw produkten. Wij hebben van verschillen de ministers hooren verklaren dat er flagrante wanverhoudingen heerschen tusschen de prijzen welke de landbou wer-voortbrenger voor zijne pruducten ontvangt en deze welke den verbruiker aan de tusschenpersonen moet betalen. Allen verklaarden eensgezind dat een regeling zich opdrong om deze wanver houdingen weg te ruimen. Nog ter kamerzitting van 20 Juni 1.1. verklaarde de heer Aspremont-Lynden letterlijk wat volgt Een der redenen van de levens duurte is He slechte distributie, zooals de achtbare verslaggever heeft gezegd. In België zijn er 26 kleinhandelaars voor 1000 inwoners, terwijl er in Frankrijk slechts 6 zijn. Daaruit vloeit een belang rijk verschil voort tusschen de groot handels- en kleinhandelsprijzen.De land bouw trekt slechts 49 t. h. van den prijs der aardappelen, 49,7 t. h van den prijs der melk. Zijn aandeel in den prijs der groenten is evenzeer beperkt. Wat het vleesch betreft, zijn de berekeningen zeer moeilijk te maken. Het staat nochtans vast, dat de winst van den landbouwer op het geslacht vee niet overeenkomt met de winst gemaakt door de tusschen personen Doch het volstaat niet het kwaad aan te toonen, men moet het ook genezen. Welnu, we stellen vast dat geen en kele der achtereenvolgende regeeringen iets her ft gedaan om een behoorlijke regeling tot stand te brengen in de ver deeling der landbouwprodukten en aan den voortbrenger een billijken prijs te verzekeren. Integendeel. Wij hebben het volgende vastgesteld Toen het Vlaamsch-Natio- nalistisch kamerlid K. Pelgroms, bij de bespreking van het wetsontwerp tot op richting van den Nationale Dienst voor Afzet van land- en tuinbouwproducten, een amendement indiende, dat voor doel had minimaprijzen te doen vaststel len door paritaire commissies voor de bijzonderste land- en tuinbouwproduc ten, dan hebben de regeering, de drie groote partijen, ja ze'fs de boerenverte- genwoordigers, niettegenstaande de wenschen uitgebracht op het landbouw- congres van het Katholiek Blok in Oc tober 1.1., zich broederlijk vereenigd om bedoeld amendement te kelderen, onder voorwendsel dat het viel buiten het ka der van het besproken ontwerp. Intusschen bijten onze boeren op de kom en worden begraven onder mooie redevoeringen en beloften I Redt U Zeiven gaat er fier op sedert ruimen tijd het eenige stelsel te hebben verdedigd, dat aan onze boeren de zoo dikwerf beloofde winstmarge kan verze keren en de grondslag van elke doeltref fende verkoopprijzenpolitiek namelijk de minimaprijzen voor den voortbrenger. Hoe wij dit stelsel willen verwezen lijkt zien, hebben we uitvoerig toege licht in talrijke bijdragen in ons blad. Inzonderlijk kunnen we verwijzen naar deze verschenen in onze nummers van 27 Februari en 4 December 1938 en naar het artikel opgenomen in ons num mer van 26 Maart 1.1. Wij herhalen hier nogmaals beknopt onze zienswijze. Vaststelling van billijke minima prijzen ten voordeele der voortbrengers en van maxima-prijzen ten voordeele der verbruikers door het Departement van Landbouw, op advies van paritaire commissies samengesteld uit een gelijk aantal vertegenwoordigers der voort brengers eenerzijds, van de tusschen- handelaars en van de verbruikers ander zijds, onder voorzitterschap van een be voegd en degelijk onderlegd hooger ambtenaar van het Ministerie van Landbouw. De paritaire commissie zou het land kunnen indeelen in verbruikcentra en aan deze de meest passende bevoorra dingstreken aanwijzen, hierbij in aan merking nemende de meest voordeelige wijze van verdeeliog der producten op gebied van vervoerkosten en andere. Zij zou periodisch de voortbrengst en de verdeelingskosten berekenen om aldus te komen tot een vaststelling van billijke minima-prijzen welke mogen gevraagd worden aan de verbruikers. Aldus zou dan de winstmarge der tusschenpersonen op normale wijze worden vastgesteld. De paritaire commissie zou, met het oog op de vaststelling der minima- en maximaprijzen, gewestelijke commissies of secties kunnen aanstellen, met op dracht in bepaalde streken den toestand te onderzoeken en de paritaire commis sie voor te lichten. Het spreekt van zelf dat de regeering streng de hand moet houden aan de prij zenregeling welke op advies der pari taire commissie werd afgekondigd. Hiervoor zou zij beroep kunnen doen op de medewerking der beroepsorgani saties van voortbrengers, verbruikers en handelaars vertegenwoordigd in de pa ritaire commissies. Wanneer wij de evolutie der gebeur tenissen nagaan, meenen wij ons stand- ongewijzigd te kunnen handhaven. In minimaprijzen ligt de oplossing aan het gewichtige vraagstuk der verdeeling van de landbouwproducten. Talrijke andere landen zijn ons trouwens in die richting reeds voorgegaan. Al de andere maatre gelen welke men ons voorstelt, kunnen enkel het uitwerksel hebben van de plaaster op het houten been. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 2 Juli van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Het XVIIh Internationaal Landbouwcongres te Dresden. Het Boerenfront hield verleden .Zondag een welgelukte en grootsche betooging te Brussel. Vanaf 11,30 uur tot 1 uur stapten ruim 20.000 boeren uit bijna alle streken van het Vlaamsche land door de straten van Brussel. Een Waalsche afvaardiging van Le Front Paysan was eveneens in den stoet aanwezig. Op een twintigtal spandoeken werden de eischen der landbou wers rondgedragen. Nadien had eene massa vergadering plaats in het Sportpaleis, waar door verscheidene sprekers de eischen der boeren werden uiteengezet. Op algemeene vraag werd tot staking van melkleveringen besloten, staking welke deze week haar verloop had. We brengen hier volgaarne hulde aan de leiders, die het aange durfd hebben hun leden op te roepen en erin lukten 100 van hun aangeslotenen op de been te brengen. Het is een krachttoer vanwege leiders en leden, en deze mach tige betooging moet haar weerklank vinden bij de regeering. De tijd schijnt voorbij te zijn, dat de boeren als lammelingen laten begaan. We zijn er verheugd om en zullen het onze bijdragen om recht te bekomen voor de noeste werkers van den lande. Alvorens de zuiver landbouw- kwesties, die op het Congres te Dresden werden behandeld, aan te vatten, willen we, in verband met de hier onlangs verschenen reeks artikelen over het vraagstuk van de landvlucht, een uiteenzet ting geven van een rede uitgespro ken door de heeren Giele en Ma- rique in de eerste sectie. Zij onder zoeken de oorzaken van de land vlucht in België en geven ook middelen aan om haar te be strijden. De Feiten. België heeft op dit oogenblik erg te lijden onder de gevolgen van de land vlucht. Van 1910 tot 1937 is de bevolking van België met 12 °/0 toegenomen. Door de zorgen van de Nationale Maatschappij voor de kleine landelijke eigendommen werd een kaart opge maakt, waaruit blijkt, dat de concentratie der bevolking zich voltrekt in de buurt der groote steden, in de dorpen waar er een fabriek staat en in de dorpen voor zien van snelle vervoermiddelen naar de nij verheidsgebieden In 1856 woonde 65 der bevolking in de landelijke dorpen in 1936 nog slechts 39 °/o. Van 1856 tot 1936 is de bevolking met 3.801.000 zielen aange groeid, waarvan slechts 331.840 voor de landelijke gemeenten. Deze cijfers duiden aan, dat de Bel gische bevolking steeds meer het land ontvlucht om zich te vestigen in de steden en de groote nij verheidsge bieden. De Gevolgen. Deze beweging heeft nadeelige ge- gen voor de economische structuur en de toekomst van ons land. 1) Onevenwicht tusschen de nijver heid en den landbouw, daar de nationale economie zich eenzijdig richt naar de nijverheid. Het aantal personen dat in den landbouw gebezigd wordt, neemt regelmatig af. Deze onevenwichtigheid is oorzaak dat onze nationale economie niet soepel genoeg is. De economische crisissen doen zich derhalve ook voor als ware rampen. De landvlucht is de bijzonderste oorzaak van de uitbreiding van de plaag der werkloosheid. 2) Verergering van de plaag der krotten. De bewoners uit de dorpen komen in reeds overbevolkte streken en huren kleine appartementen of bouwen voorloopige woonhuizen. Dit heeft voor gevolg dat de openbare machten vroeg of laat financieel moeten ingrij pen om de levensvoorwaarden van ar beiders en werkloozen te verbeteren. 3) Vermindering van de nationale landbouwproductie. Daar gansche fa milies het land voor de stad verlaten', bljjven ook de landerijen braak liggen of het stukje grond waarop zij een deel van hun bestaan wonnen. Het verlaten land wordt met een grootere uitbating samengesmolten en werpt een kleinere productie af. 4) Vermindering van het geboorte cijfer. In vele dorpen blijven alleen de ouderen en jonggezellen achter. En ook de jongeren, die naar de stad uitwijken, zien er tegen op een kroostrijk gezin te stichten. De Oorzaken. De bijzonderste oorzaak van dezen stand van zaken moet men ongetwijfeld zoeken in de kleine inkomsten. Een landarbeider verlaat zijn dorp uit nood zaak. In de stad of in de nijverheldsge- bieden heeft de arbeider het veel beter. Verdere oorzaken moet men nog zoe ken in het feit, dat 60 van de lande rijen aan niet-boeren toebehooren. Voor den landbouw is dit oorzaak van onze kerheid en een verhooging van den kostprijs van de landbouwproducten in een gebrek aan goede woningen en een tekort aan een goede landbouwpo litiek, die in ieder dorp een elite zou vormen, vastbesloten de bestaansvoor waarden van de landbouwers en de landarbeiders te verbeteren. De middelen om de landvlucht te bestrijden. Het eerste en bijzonderste middel ligt in een verhooging van de inkomsten van de mln-begoede families. Deze ver meerdering kan verkregen worden door een actie ingezet door de Regeering met het doel de landbouwproducten te valo- riseeren en de kostprijzen van deze pro ducten te verminderen. Wanneer zijn bedrijf rendeert, verlaat een landbouwer zijn hoeve niet. Deze belangrijke kwestie is verbonden aan de algemeene politiek der regeering. Verder kan de regeering door een wet die den aankoop van landerijen door landbouweis die zelf de aangekochte gronden zouden bewinnen, te verge- j makkelijken, veel bijdragen tot het stop zetten van de landvlucht. De heeren Giele en Marique voeren nog tal van andere remedies aan verandering van j de wet op de erfenissen en op het vrij stellen van kleine landelijke eigendom men. Maatregelen genomen om de landvlucht te beletten. De heeren verslaggevers deelen dit hoofdstuk in verschillende onderdeelen in. Ten eerste, wat door de offlcieele organismen werd gedaan het instellen van een Nationale Maatschappij voor den kleinen landelijken eigendom en het Nationaal Instituut voor Landbouwcre- diet. Resultaten duiden de verslaggevers niet aan. I Het privaat initiatief komt op geluk- kige wijze de pogingen van de openbare machten ter hulp. De opvoedende rol van deze private organismen is zeer groot. De talrijke landbouwkringen ver meerderen niet alleen de technische on derlegdheid van vele kleine boeren.doch zij doen ook de landarbeiders meer hou den van het land. In dien zin heeft de Nationale Vereeniging voor het hoekje grond of het Werk van den Akker veel gedaan. Er bestaat verder nog een Nationale Commissie voor de verfraaiing van het landelijk leven. Ook voor dit organisme weten de verslaggevers geen resultaten aan te duiden. De verslaggevers zijn het totaal eens met hetgeen we hier een paar weken ge leden schreven. De nood is groot, het evenwicht van onze nationale economie is gebroken, in de steden en de nijver heidscentra zijn duizenden en duizenden werkloozen en de Regeering ziet dat alles aan zonder in te grijpen. Te Dresden hebben andere sprekers maatregelen geschetst welke getroffen werden in Duitschland, Frankrijk, het protectoraat Bohemen en Moravië, Roemenië, Noorwegen, Hongarije enz. en het is spijtig dat we het hier moe ten schrijven, doch België kwam, op het gebied van de bestrijding van de land vlucht, op geen eereplaats. Nu veel koeien op de weide gaan, hebben we weer het Zomer- Melkmeel samengesteld. Dit .Zomer-Melkmeel is geheel aangepast aan het seizoen. Koeien, die jong gras eten en straks klavers, geve men uitsluitend Zomer-Melkmeel. Indien de koeien gedeeltelijk stalvoeder met hooi of stroo krij gen, dan geve men Winter- en Zomer-Melkmeel elk om de helft* TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1