Een week in Duitschland AMMONIAKSULFAAT BERICHTEN LANDBOUW- Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Is er nog voordeel te behalen met den Kiekenkweek van hier en elders* Zondag 2 Juli 1939 Ofi &©©RNB|.®BI»» 1 (3C bijdrage). De bouw van deze modelhoeve op last van de Duitsche regeering uitgevoerd, voldoet aan de laatste vereischten inzake gezondheid, werkregeling en moderne landbouwtechniek. In de koestallen met breede kribben hangen groote vliegenvangers die succes hebben, want geen enkele vlieg is in den stal te ontwaren In de silo's kunnen groote hoeveelhe den aardappelen en groenvoeder wor den bewaard. Kookapparaten staan ne ven de aardappelsilo's, om eerst de knol len te koken alvorens in te kuilen. De paardenstallen zijn eveneens prac- tisch gebouwd, evenals de schuren waar een dorschmachine met stroopers in de open kelder is aangebracht, dit voor gemak van 't werk. De bussels kunnen steeds naar om laag worden gezonden, terwijl een ket ting de geperste balen stroo op de aan palende stroozolders boven de stallen brengt. We mogen niet nalaten een en ander te zeggen over de ontvangst, welke de vreemde congressisten en ook de Duit sche ten deele valt. Woensdag 7 Juni begroetingsavond in het stedelijk tentoonstellingspaleis. Een prachtig versierde zaal, waar de 1500 deelnemers worden genoodigd. Een volledig orkest vergast ons op een keur van muziekstukken. Tusschen- door wordt de welkomsrede gehouden door den boerenleider Behrens, voorzit ter van het inrichtingskomiteit en wordt een lekker eetmaal aangeboden. Een danspartij sluit dezen feestelijken avond. Den volgenden avond wordt ons een kostelooze voorstelling aangeboden in den stedelijken schouwburg. Het prachtig operaspel Daphné muziek van Richard Strauss wordt opgevoerd. Een overtalrijk publiek juicht deze buitengewone kunstprestatie toe. Op de dagorde vinden we nog voor de volgende dagen Theepartij in het koninklijk slot het Swinger en af scheidsbad Voor de officieele afgevaardigden der verschillende landen zijn nog een paar extra ontvangsten voorbehouden. Het weze gezegd dat de congressis ten op de meest waardige en gulle ma nier worden onthaald. We zegden reeds dat 56 landen afge vaardigden zonden. Voor België waren er circa 30 ingeschreven, waarvan ech ter velen ontbraken. Onder de Belgische deelnemers stip pen we aan de heeren Maenhout, Volksvertegenwoordiger, Voorzitter der Belgische afdeeling. Mullie, Senator, Voorzitter B B. VanOrshoven, Directeur-Generaal van het Ministerie van Landbouw. Van der Vaeren, Directeur-Generaal. DeVuystP., Eere-Direc.- Generaal. Sandront, V olksvertegenwoordiger, Bestuurder van "La Défense Agricole Belge„. Mevr. De Rycke-Geerinckx, Hoofd- opzienster van het Technisch Land bouwonderwijs. Ingr Casteels, Leuven Visart de Bo- carmé Senesaal, van St Rijkers (W. VI.) Baptist, Professor, Gent; Vermeu len, St Jan De Schrijver, WaverOli vier, Artrijke Van de Moortele, Gent De Smedt, Staden Caudron, Aalst enz., enz. Een speciale vermelding verdient de heer P. De Vuyst, die zijn 50' verjaring viert van deelneming aan de interna tionale landbouwcongressen en ook nog op dit laatste een actieve rol speelt. Gezien de zittingen van het Congres slechts te 10 ure beginnen, hebben we tijd om de stad te bezien, met de inwo ners te praten en zooveel dingen aan den weet te komen die ons in 't bijzonder belang inboezemen. Dresden is een stad van zoowat 650.000 inwoners, de hoofdplaats van het oude koninkrijk Saksen en een der schoonste steden van Duitschland. Gelegen aan beide zijden van de Elbe, een machtige stroom uit Midden- Duitschland, biedt de stad van op de bruggen gezien een prachtigen aanblik. Uit haar groot verleden blijven het Koninklijk Paleis, heden omgevormd in een museum van kostbare en onschat bare kunstwerken, en het "Swinger,,, een deel van het koninklijk slot, vroeger dienende als arena voor steekspelen en feesten. Het "Swinger„ is heden een museum van schilderijen waar honderden en nog honderden meesterwerken van Vlaam- sche, Italiaansche.Hollandsche en andere Meesters prijken. We ontwaren hier talrijke doeken van Rubens, Van Dyck, Teniers, Brueghel. Van de Hollandsche school zien we Rembrandt, Ruysdael, Bol, Vermeer. Er zijn ook vele Italiaan- sche en andere kunstwerken. Ieder Congressist die het kenteeken draagt wordt beleefd gegroet en koste loos binnengelaten, zooals ten andere overal in de openbare gebouwen en instellingen. Verders zien we hier enkele prachtige kerken, ook het nieuwe raadhuis, het museum voor gezondheidsleer, het beste ter wereld, en tientallen voorname gebouwen, eigen aan de groote duitsche kunststeden. In stedenbouw is men bier een heele sprong vooruit tegen bij ons, te zien aan het heele stadszicht, de lanen en parken, de private en openbare hovingen. De bewoners zijn voorkomend en be scheiden, ze zijn zeer voornaam en wel gekleed. Wij vragen meermaals den weg, we vragen uitleg over gebouwen, leven, handel en wandel, en steeds moeten we bestatigen dat de lieden uiterst gedien stig zijn. We rijden met den tram en zien dat de trambediende eerst afstapt, hij helpt iedereen, pakt de valiezen of pakjes aan, helpt vervolgens bejaarde lieden, laat iedereen opstappen alvorens zelf op te stijgen en het teeken van vertrek te geven. Een nieuw gebouw trekt onze aan dacht en we stappen binnen, om alles af te zien. 't Is juist op 't middaguur en een twintigtal werklieden zitten op planken en balken aan 't eten, evenals ze bij ons doen. We zien dat de mannen groote pakken grijze boterhammen ophalen, goed belegd met vleesch en zich een bak bier doen brengen. 20 25 der mannen op de straat dragen het hakenkruis in het knopsgat. Er zijn veel soldaten, echter niet meer als in Brussel. Men beweert algemeen dat de lieden hier overdreven zijn in hun heilgeroep. We hebben bestatigd dat het hier zeer kalm toegaat, dat men wel meestal met de hand groet, maar men niet altijd Heil Hitier bijvoegt. We vragen aan verscheidene per sonen wat ze denken over den interna tionalen toestand en komen tot de overtuiging dat niemand gelooft aan oorlog, de menschen voelen zich sterk in eigen land, verdienen goed hun brood en schijnen geenszins geneigd gehoor te geven aan avontuurlijke drij verijen. De strijd tegen de joden is hier alge meen. Op de deuren van bijna alle spijs huizen is aangeplaktJoden onge- wenscht Een burger verklaart ons vertrouwe lijk De joden zijn een slecht en onze dig volk, dat stilaan ons ras naar den ondergang leidde. Vroeger speelden ze hier de groote jannen en teerden op de kosten van de gemeenschap. Iedereen is blij bijna verlost te zijn van dit goedje. Het tegenwoordige Duitschland doet veel tot opbeuring van de zedelijkheid, en wil een gezond en sterk volk, dat werkt in vrede en eendracht». De juistheid van deze verklaringen hebben we niet kunnen achterhalen. We vernemen van dezelfde zegsman; "Door gebrek aan arbeidskrachten wordt de verplichte schooltijd met 1 jaar ver minderd. Van heden af zal ieder leerling verplicht worden een jaar door te bren gen in de arbeidskampen, vooral bij de boeren waar groot gebrek heerscht aan werkvolk We bestatigen dat de Duitschers weinig rooken, maar goed eten en zich best kleeden. Ze houden ook van reizen en vacantie en we vernemen dat bijna iederewerkman met zijn huisgezin een of twee weken doorbrengt in de bergen of aan zee, zooals bij ons de begoede lieden doen. s Morgens te 8 ure stapt de jeugd naar het arbeiderskamp. Eerst de man nen, nadien de vrouwen. Allen in blauw pak, met den glimlach op de lippen, de levenslust in 't oog, trekken ze zingend door de straten van Dresden. Men zou moeten gelooven dat die lieden vroolijk door het leven stappen en met genoe gen de hen opgelegde taak aanvatten. In de Pragerstraat zijn de voornaam ste winkelhuizen, in den aard van de Nieuwstraat te Brussel. We vinden hier welgevulde magazijnen van fruit, kon- serven, likeuren en wijnen. Spekslage rijen bij de vleet, met een overvloed van hesp, spek, worsten en charcuterie-arti- kels. Mode- en kleermagazijnen en daar bij enkele tentoonstellingszalen van de gekende Saksische porseleinwerken en kunstvoorwerpen. We teekenen er prij zen aan van de vele waren die we hierna meedeelen. Opvallend is de duurte van de melk die aan 24 Pf of circa 3 fr. de liter wordt verkocht. We vernemen dat de prijzen door de regeering worden vastgesteld zoowel voor den voortbrenger, den tus- schenhandelaar en den kooper. De boer ontvangt circa 1,80 fr. bij hem afgehaald, 't is een mooie prijs 1 Alle andere waren van landbouw voortkomend worden aan goede prijzen betaald, zoodat we terecht geloof kun nen hechten aan de verklaring van een Duitschen boer die ons zegde De Fuhrer zorgt voor zijn boeren, hij weet dat zonder ons het Duitsche Rijk niet kan bestaan ('t Vervolgt). Als antwoord hierop zullen we de cijfers laten spreken, die een van onze leden ons ongevraagd ter hand stelde. Naam en adres zijn voor belangstellen den op ons bureel te verkrijgen. Men kan dan zelf gaan informeeren en de poeljen gaan zien. Ziedaar dan de sprekende cijfers Gekocht werd op 27 Februari j.l. van een gekend huis 300 R I R.-kiekens (niet gesext) aan 4 fr per stuk fr. 1200 Voedergebruik vanaf 27 Febr. tot 9 Juni 1939 t 140 kg. Opfokvoeder A R.U Z. aan 215 fr. fr. 301 575 kg. Opfokvoeder B R.U.Z aan 190 fr. =fr. 1092,50 140 kg. Korrel n° 3 R.U.Z aan 127 fr. fr. 177,80 500 kg. Poeljenmeel R.U Z. aanl28fr. =fr. 640 210 kg. Korrel n° 2 R.U.Z aan 115 fr. fr. 241,50 Geschat v. verwarming fr. 80 Totaal uitgaven =fr. 3732,80 Hierop werd terugontvangen voorverkoop v. 135haantjes fr. 1565 fr. 2167,80 Verloren werd in totaal aan sterfte 5 kiekens, zoodat na verkoop haantjes en sterfte er op 9 Juni nog 160 stuks over waren. Hiervan waren nog enkele haantjes, doch ruim 150 zeer schoone poeljen. Deze 160 stuks kostten nog in totaal 2167,80 fr. of circa 14 fr. per stuk op 15 weken. Door een liefhebber werd echter voor deze schoone poeljen 30 fr. per stuk geboden, welk bod door den kweeker werd geweigerd. Ziehier de taal van nuchtere cijfers die echter meer zeggen dan veel schoone woorden. Onze deskundige, die bij zijn bezoek aan den kweeker deze gegevens kontro- leerde en de poeljen bezichtigde, teekent hierbij het volgende aan De cijfers zijn volkomen in overeen stemming met de overgelegde boekhou ding en zijn eveneens in overeenstem ming met een normaal, doch niet uit zonderlijk laag, voedergebruik. De poeljen waren eerste klas, doch konden iets meer gevleeschd zijn. Dit was een gevolg van een iets te hooge meelopname en een iets te lage korrelopname. Ware er iets minder meel en meer korrel gegeten, dan zou de kostprijs nog iets lager geweest zijn en de ge- vleeschdheid iets beter. Dit doet echter in dit geval geen af breuk aan de kwaliteit en maakt het zelfs mogelijk met veel korrel en be trekkelijk weinig meel de poeljen verder op te kweeken tot de legrijpe leeftijd. Het zullen alsdan poeljen zijn met grooten weerstand en in een gunstige konditie om een straffen winterleg vol te houden. De biedprijs van 30 fr. per stuk was in overeenstemming met de kwaliteit en geeft een aanwijzing, dat poeljen van die hoedanigheid niet bij ieder zijn te vinden. De kweeker handelde zeer verstandig door zich niet door den prijs te laten verleiden zijn poeljen te verkoopen. Hij zal er aanstaande winter geen spijt van hebben. Nu zal een aandachtige lezer mis schien opmerken, dat als ieder zulke schoone poeljen kweekte, er geen 30 fr. per stuk te krijgen zou zijn. Laten we eens aannemen dat zulks waarheid is, doch dan kunnen we toch zeker rekenen, dat voor deze poeljen van 15 weken minstens 1,50 fr. per week te maken zou zijn, dus 22,50 fr. per stuk. In dit geval zou er toch nog een schoone winst van 7,50 fr. per stuk overblij ven. Uit dit alles blijkt weer eens over duidelijk, dat alleen met het beste nog goede resultaten zijn te bereiken. Het onderschrijft onze altijd gegeven raad Kweekt met het beste en voedert met proefondervindelijk samengestelde voe ders R. U.Z. Alle voeders R.U.Z. zijn van ge paste samenstelling uit de allerbeste grondstoffen. Voeders R U.Z. zijn samengesteld op basis van genomen proeven. Voeders R U Z. bevatten alle benoo- digde aminozuren, vitaminen en mine ralen. Daarom zijn alle voeders R.U.Z. zoo goedkoop, want ze geven niet te over treffen uitslagen. Laat U daarom zoo noodig door onzen deskundigen voorlichten en ge bruikt uitsluitend de aangepaste meng voeders R.U.Z. BINNENLAND Mond- en klauwzeer. Toestand van 19 Juni tot 25 Juni 1939: Antwerpen 0 haardBrabant 3 haarden; West-Vlaanderen 11 haar den Henegouwen 9 haardenOost- Vlaanderen 9 haardenLimburg 0 haardenLuik 5 haarden; Namen 2 haarden Luxemburg 14 haarden. Totaal53 haarden. Vorige week 52 haarden. Week van 5 Juni tot 11 Juni 66. Week van 29 Mei tot 6 Juni 58. Week van 22 Mei tot 28 Mei 84. Week van 15 Mei tot 21 Mei 53. Week van 8 Mei tot 14 Mei 88. Week van 1 Mei tot 7 Mei 81. De landbouwtelling voor de laatste drie jaar. Graaf d'Aspremont-Lynden, Minister van Landbouw, heeft in antwoord op de vraag van een kamerlid, inlichtingen verstrekt over de teelt van graange wassen in 1936, 1937 en 1938. Voor de winter- en zomertarwe wa ren de getelde oppervlakten resp. (in heet.) 172.133.39 160.922.80 en 180 11961. Voor spelt: 10.500.41 9.108,74 en 10.16489. Rogge: 155.298.67; 138.485.31 en 143 307.94. Winter-en zomergerst 30.168.69; 28.982.92 en 27.073.51. Haver: 216.082.07: 213.084.79 en 213.045.51. Ministerie van Landbouw. Provincie Oost- Vlaanderen. Merrieprijskampen 1939. In uitvoering van het algemeen Rijks reglement tot verbetering van het Bel gisch trekpaard zullen de jaarlijksche merrieprijskampen plaats grijpen op volgende plaatsen en dagen Maandag 3 Juli, Gembloers, Groote Markt. Woensdag 5 Juli, Ghey,Gemeenteplaats. Donderdag 6 Juli, Luik, Blondenlaan. Vrijdag 7 Juli, Borgworm, Rijkswacht plaats. Zaterdag 8 Juli, Hoei, Pierre l'Ermite- plaats. Dinsdag 11 Juli, Gistel, Groote Markt. Woensdag 12 Juli, Tielt, Rameplaats. Donderdag 13 Juli, Kortrijk, Houtmarkt. Vrijdag 14 Juli, Brugge, Vrijdagmarkt. Woensdag 19 Juli, leper, Groote Markt. De moderne besparingsme thode onzer Regeering. - Het verschil tusschen Boeren en Joden. De heeren Volksvertegenwoordigers Seghers en Van den Berghe dienden een amendement in op art. 33 van de be grooting, strekkende tot verhooging van de kredieten, verleend aan de land bouwers waarvan het vee getroffen werd door mond- en klauwzeer, van 3.500.000 fr. tot 10.000.000 fr. Dit voorstel werd verworpen met 91 stemmen (liberalen en katholieken) tegen 67 (socialisten en VI.-Nat.). De Regeering, zonder eenige bespre king in de Kamer, verleende een krediet van 6.000.000 fr. tot steun aan de inge weken Israëlieten. Wanneer mogen onze land-en tuinbouwers eindelijk den juis- ten inhoud kennen van het nieuw Belgisch-Nederlandsch handelsakkoord De juiste bepalingen van het nieuw Belgisch- N ederlandsch contingentee- ringsakkoord zijn nog steeds niet be kend, alhoewel er door de Iandbouw- middens met klem werd aangedrongen op de bekendmaking ervan. Wat onze boeren over de nieuwe overeenkomst tot heden vernamen blijft beperkt tot officieele of officieuze mededeelingen in de pers, tot verklaringen van den Mi nister van Landbouw in het parlement. Beiden zijn niet precies te noemen. In het bulletijn van parlementaire vragen en ontwoorden van 13 Juni 1.1., vinden wij nadere gegevens die meer licht werpen over de beteekenis van het nieuwe akkoord. Zij zijn vervat in het antwoord van den Eersten-Minister Pierlot op een vraag van Volksverte genwoordiger Maenhout. In dit antwoord lezen wij wat volgt De nieuwe Belgisch-Nederlandsche overeenkomst welke op 1 Mei 1939 in voege treedt, voorziet voor de land- en tuinbouwproducten aan invoerbeper king onderworpen, dezelfde contingen ten als verleden jaar. Nederland behoudt het beheer der contingenten voor enkele producten. Nochtans, zullen de uitgegeven uit voervergunningen voortaan den naam moeten vermelden ven den Nederland- schen uitvoerder en van den Belgischen invoerder. Om te voorkomen dat bedoelde pro ducten in België zouden verkocht wor den tegen voor de Belgische markt storende prijzen, zullen ze op de veilin gen in Nederland niet kunnen bekomen worden beneden minimum-prijzen, over eengekomen tusschen de Nederlandsche organismen en de bevoegde diensten van het Belgisch Ministerie van Land bouw. Minimum-prijzen voor den verkoop in België van aardappelen en schapen- vleesch worden eveneens vastgesteld alsmede een vergunningstaks voor deze twee producten. Bovendien is de Belgische regeering vrij een vergunningstaks van hoogstens 10 p.h. der waarde te heffen op den in voer van komkommers en augurken, peeën, sla en andijvie en tomaten. Er wordt verder voorgesteld dat, in dien de toepassing van het hierboven aangegeven regime aanleiding mocht geven tot moeilijkheden, die niet door onderhandelingen kunnen uit den weg geruimd worden, de overeenkomst kan opgezegd worden mits voorafgaande kennisgeving van veertien dagen. De Belgische regeering blijft vrij den invoer te beperken van, of aan vergun ning te onderwerpen groenten en fruit waarvan de invoer totnogtoe niet be perkt is en daarbij vergunningstaks te heffen. Zoo wordt de contingenteering voor zien van den invoer van bloemkool. Het beheer van dit contingent zal worden waargenomen door de Belgische dien sten. De overeenkomst is geldig van 1 Mei 1939 tot 30 April 1940. Uit dit ministerieel antwoord kunnen wij de beteekenis van de nieuwe over eenkomst omschrijven als volgt I) Ten opzichte van de gecontingen- teerde producten (aardappelen, schapen- vleesch, sla, wortelen, komkommers, augurken, andijvie en tomaten). Er wor den aan Nederland dezelfde invoercon tingenten toegestaan als bij de vorige handelsovereenkomst, en zulks in de zelfde nadeelige voorwaarden n.l.op voorhand bepaalde vaste maandelijksche invoercontingenten met vermogen voor de Nederlandsche uitvoerders ze vroe ger aan te wenden of de niet gebruikte gedeelten der contingenten later aan te wenden. Zulks stelt onze inlandsche markt bloot aan ergerlijke prijsstoringen. Verder blijft het beheer der contin genten, tegen allen gezonden zin, in han den van de Nederlandsche overheden, in feite dus van de Nederlandsche groente- en fruitcentrale welke het mo- nopolium bezit van den ganschen groen te- en fruithandel voor binnen- en bui tenland. Dc MINERALEN wezig zijn in dc welke aan- in de uitstekende phosphaatinhoudende meststof het "THOMASSLAKKENMEEL„ zijn onontbeerlijk voor het normale leven der planten. (Ingezonden.)

De Koornbloem | 1939 | | pagina 3