De behoorlijke Winstmoge lijkheid voor den Landbouw ?l De Melkstaking geëindigd. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Het Aandeel der Vreemdelingen in den Franschen Landbouw Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 16 JULI 1939. Prijs 33 ceticn 2 late JAARGANG Nt 1071 Abonnementsprijs 15 fir. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeeberg kaai, 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bfldragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wanneer eindelijk de Landbouwpolitiek welke haar kan verwezenlijken 7 (4e Bijdrage.) Zooals wij meedeelden in ons vorig nummer wenschen wij thans de midde len te onderzoeken tot practische toe passing of doorvoering van het derde princiep dat als grondslag ligt eener doeltreffende verkoopprijzenpolitiek ten voordeele van onzen land- en tuinbouw n.l. bevordering van den uitvoer onzer land- en tuinbouwproducten, met alle mogelijke middelen. Over de twee eerste princiepen dezer verkoopprijzenpolitiekvoorkeur aan onzen land- en tuinbouw bij de bevoor rading der inlandsche markt, bestendig evenwicht in onze landbouwproductie, hebben wij onze zienswijze uiteengezet in de nummers van 25 Juni en 9 Juli 11. Bevordering van den uitvoer onzer land- en tuinbouw producten. Alhoewel, zooals wij het in een vorige bijdrage betoogden, onze landbouw voor den afzet zijner producten in hoofdzaak is aangewezen op de binnenlandsche markt, is de uitvoer voor sommige pro ducten een noodzakelijkheid. Zulks is onder meer het geval voor onze trek paarden, voor bepaalde produkten van onzen tuinbouw zooalsdruiven, wit loof. chicorei, vroege aardappelen, as perges, bloemkoolen, bloembollen, ker sen, enz. Voor andere producten is uit voer op bepaalde tijdstippen van groote voortbrengst ook zeer nuttig, zooals boter, varkensvleesch, enz. Voor de algemeene economie van het land is deze uitvoer van zeer gewichtig belang. Het betreft immers verfijnde producten waaraan uitsluitend Belgische bedrijfskapitalen, grondstoffen en arbeid werden besteed. Benevens den gunstigen invloed welke de uitvoer dezer produc ten uitoefent op 's lands handelsbalans, mag zonder tegenspraak worden gezegd dat, op gebied van tewerkstelling van inlandsche werkkrachten en aanwending van eigen nationale grondstoffen, de uit voer dezer verfijnde land- en tuinbouw producten voor het land heel wat meer nut oplevert dan de uitvoer van halfaf- gewerkte nijverheidsproducten welke een ruim en met den dag toenemend aan deel innemen in onzen industrie-export I Op het meer beperkte terrein onzer landbouweconomie, is de uitvoer van bedoelde producten een noodwendig heid, daar bij het wegvallen ervan, het evenwicht in onze landbouwproductie onwederroepelijk in 't gedrang wordt gebracht. Hoe dient nu deze uitvoer in stand gehouden en ontwikkeld Wij weten het het internationaal handelsverkeer wordt dezen laatsten tijd allerwege gehinderd en belemmerd door allerlei maatregelen, zooals contingen- teering, deviezenbeperking, differentieele toltarieven, hooge douanerechten, sani taire maatregelen welke als voorwend sel worden gebruikt tot beperking van den invoer, enz. Er dient dus een voort durende, behendige en hardnekkige strijd gevoerd om buitenlandsche afzetgebie den te behouden en meer nog onvze uit te breiden. Vandaar de noodzakelijkheid de openbare besturen welke den buiten- landschen handel in hunne bevoegdheid hebben behoorlijk uit te rusten en alle doeltreffende middelen te bezorgen om bedoelden strijd met kans op slagen te voeren. Wij laten hier in 't midden of het niet doelmatiger ware de dienst voor buiten- landschen handel welke thans is gehecht aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, onder te brengen bij het Minis terie van Economische Zaken waar hij op het eerste zicht beter thuis hoort, doch het staat vast dat, met het oog op de behartiging van den uitvoer onzer land- en tuinbouwproducten, de Dienst voor Buitenlandschen handel zware leemten vertoont. Slechts te Londen is er een speciaal ambtenaar met opdracht zich bezig te houden met de belangen van onzen land en tuinbouw. In andere groote naburige landen zooals Frankrijk en Duitschland, wier aanzienlijk belang als afzetgebieden voor onze land- en tuinbouwproducten in 't oog springt, is België niet vertegen woordigd door speciale land- en tuin- bouwconsulenten. Nochtans zouden ge specialiseerde agenten begaafd met on dernemingsgeest en werkkracht, alsook met kennis onzer landbouweconomie en der behoeften van het land waarin zij verblijven, groote diensten kunnen be wijzen tot bevordering van den uitvoer onzer land- en tuinbouwproducten. Zij zouden ter plaatste tijdig nuttige inlichtingen kunnen verzamelen nopens de behoeften der bevolking aan onze land- en tuinbouwproducten en onze voortbrengers desaangaande inlichten, hun nuttige aanwijzingen verstrekken nopens de kwaliteit, de wijze van ver pakking en verzending die gewenscht worden door de invoerders en de ver bruikers, met de invoerders interessante zakenrelaties aanknoopen, doeltreffende publiciteit maken voor onze land- en tuinbouwproducten. Kortom, deze agenten zouden geen ambtenaars moeten zijn doch wel onder legde en ijverige handelsmenschen staan de in dienst van onzen land- en tuin bouw en beschikkende vanwege de regeering over de vereischte actie middelen. Hier stelt zich ook het zeer gewich tige vraagstuk der afsluiting van han delsovereenkomsten met het buitenland. Wij hebben hier menigmaal aan de kaak gesteld, hoe bij de afsluiting van die handelsverdragen men alleen oog had voor de belangen onzer nijverheid en onze land- en tuinbouw als wissel munt werden gebruikt om voordeelen te bekomen ten bate der nijverheid. Het zou ons te ver leiden desomtrent talrijke voorbeelden op te sommen. Wat wij eischen is 1) dat bij de onderhandelin gen, onze land- en tuinbouw vertegen woordigd wezen door ambtenaren vol ledig op de hoogte van de nooden van onzen land- en tuinbouw, van de struc tuur en de bestanddeelen onzer land bouweconomie 2) dat de vertegen woordigers onzer land- en tuinbouwers geraadpleegd worden bij de voorberei ding van, en ook tijdens de onderhande lingen nopens handelsovereenkomsten met het buitenland3) dat de afgesloten handelsovereenkomsten zonder verwijl en volledig worden kenbaar gemaakt aan onze landbouwers, omdat zij voor hen uiterst nuttige inlichtingen behelzen nopens de verdere richting van hunne productie. Het moet nu eens voor goed gedaan zijn met de geheime diplomatie en dubbelzinnigheid, welke de nieuwe handelsverdragen als met een rookwolk omsluierden voor onze boeren, opdat zij niet te scherp zouden gevoelen dat zij de gefopten zijn. Ten slotte vragen wij, dat waar men aan de met ons contracteerende landen den invoer toelaat van bepaalde land bouwproducten. men ook als vergelding van hen bekomen, dat zij een invoer toelaten van de land- en tuinbouwpro ducten, waarvoor wij op den uitvoer zijn aangewezen. Wij aanvaarden wel dat inzake uit voer er een zekere solidariteit moet heerschen tusschen nijverheid en land bouw. Doch die solidariteit mag niet eenzijdig worden opgevat en doorge voerd, derwijze dat alleen de offers wor den gevergd van den landbouw, Indien bij toepassing van die recipro citeit het noodzakelijk is tegen ietwat duurder prijzen te koopen bij landen welke haar kunnen toestaan, dan is het de plicht der volksgemeenschap dit klei ne offer te brengen. Men vergete immers niet dat een ge zonde landbouw en een welvarende boerenstand, op sociaal en economisch gebied zoowel als op dit der bevolking, de hoeksteen en levensbron zijn der natie. De leiding van Het Boerenfront heeft na elf dagen de melkstaking als geëindigd verklaard. In haar weekblad motiveert zij deze beslissing als volgt 1De regeering heeft zich verbonden binnen kort de vereischte koninklijke be sluiten af te kondigen tot regeling van het zuivelvraagstuk. De minister van Landbouw heeft zijn eerewoord gege ven dat er een begin van verwezenlij king gaande is wat betreft de gezond making van den verkoop van verbruiks- melk in de stad. 2) De melkerijen zullen voortaan melk aan 30 graden motten verkoopen in plaats van aan 28°. 3) Aan de melkvoortbrengers zal con- trool verleend worden op de bepaling der vetgehalte der melk. 4) Door verschillende maatregelen zal zoo spoedig mogelijk de prijs der boter en der melk verhoogd worden, zoodat ze den kostprijs zullen benaderen. 5) In den beheerraad van den Natio- nalen Zuiveldienst zal een vertegen woordiger van het Boerenfront zetelen, evenals in de Centrale Zuivelcommissie. Wat den onmiddellijken opslag der melk betreft, wordt in bedoelde verkla ring meegedeeld, dat het Boerenfront, door de tegenwerking van den Boeren bond en van de Landbouwvertegen- woordigers die kost wat kost het Boe renfront willen nekken, nog geen vol doening heeft bekomen. Over de juiste waarde der verbeterin gen bekomen door het Boerenfront, dank zij de hardnekkige en vastberaden staking zijner leden, wenschen wij geen oordeel te vellen alvorens de Koninklijke Besluiten tot regeling van het zuivel vraagstuk in het Belgische Staatsblad zijn verschenen. Dit is intusschen nog niet geschied en het Boerenfront en alle landbouwers zullen er op te waken heb ben dat de regeering hare beloften ge stand blijft. Intusschen spreken wij onze bewon dering en onze goedkeuring uit voor de kranige houding onzer stakende bedrijfs- genooten. Zij hebben alvast dit resultaat bereikt dat zij de openbare meening op afdoende wijze hebben ingelicht nopens de uitbuiting waarvan de voortbrengers en de verbruikers de slachtoffers zijn in den melk- en zuivelhandel, en dat de re geering eindelijk heeft toegezegd hande lend te zullen op treden tot regeling van het distributievraagstuk. Alhoewel het Boerenfront in zijn jeug digen overmoed, gemeend heeft de hulp onzer Vereeniging te kunnen missen, hebben wij met objectieve eerlijkheid de rechtvaardigheid van zijn strijd erkend en solidair verklaard met de stakende boeren. Wat de houding van den Boerenbond betreft, wij keuren ze af om de redenen uiteengezet in ons vorig nummer. Wij kunnen niet aannemen dat dit organisme dat steeds bij hoog en laag beweert alleen de echte verdediger te zijn van de belangen der landbouwers, de melkstaking als gelegenheid heeft ge grepen om zijn woede bot te vieren tegen een hinderend concurrent en zich heeft geschaard bij de bekampers onzer sta kende landbouwers. Aangenomen dat de staking hem niet als een passend of doelmatig middel voorkwam, had hij minstens een neutrale houding moeten aannemen in het con flict. Het ging hier immers niet alleen om de belangen der boerenfronters, doch om de levensbelangen van alle melk voortbrengers. Doch als spelbreker op treden, van zijn politieken invloed ge bruik maken om te beletten dat het Departement van Landbouw als scheids rechter zou optreden bij de vaststelling van den melkprijs, is een laakbare daad welke de boeren hem niet zullen ver geven. Ook de katholieke partij beging een zware fout toen zij weigerde deel te nemen aan de afvaardiging van het Boerenfront welke een onderhoud had gevraagd aan den heer Minister van Landbouw met het doel een oplossing te treffen inzake de prijzen voor de melk. Wij herhalen het hier nogmaals een (Zie vervolg onderaan hierneven). Frankrijk. 650.000 hectaar land worden door vreemdelingen bebouwd. In verband met de landvlucht, die we hier reeds in menig artikel heb ben behandeld, willen we, na een reis doorheen Frankrijk, enkele bijzonderhèden geven over het aandeel dat de vreemdélingen heb ben in den Franschen landbouw. We verlaten daarmee niet geheel de bespreking der kwesties welke op het XVIIIe Internationaal Landbouwcongres te Dresden werden onderzocht. Heeren Mar cel Fouchet, Gérard Vée hebben er breedvoerig uitgeweid over de landvlucht in Frankrijk, doch zij hebben vergeten dat de inwijking van vreemde landarbeiders en boe ren een der doelmatigste midde'en is om het tekort aan arbeidskrach ten te keer te gaan. We willen deze leemte vullen. Over de ontvolking van Frankrijk is reeds veel gezegd. Doch telkens wan neer men door dit mooie land reist, dan grijpt de verlatenheid van de dorpen u opnieuw aan. Groot is het aantal depar tementen die als verlaten schijnen en zonder toekomst zijn. In zoovele kleine stadjes hebben wij de markten opge zocht en het gedoen der landbouwers gadegeslagen. Ea ik weet niet, maar telkens kwamen mij daarbij herinnerin gen op aan een reis door Finland. De onvruchtbaarste streken van Frankrijk zouden voor een Finschen landbouwer gelijk schijnen aan een paradijs En noch tans, weet de Finsche boer een betere kwaliteit producten op de markt te bren gen. Hij vergenoegde er zich, trouwens, niet mee zijn producten op de markt van Viborg of Uleaborg te verkoopen, neen, hij sloot zich aan bij andere boeren om de kwaliteit van zijn producten te ver beteren en om een ruimer afzetgebied te veroveren. En hij is er in gelukt. De Finsche boter en de Finsche kaas zijn wereldberoemd zij worden zelfs naar Amerika uitgevoerd. En wat leve ren de Fransche provincies aan de we reldmarkt Wijnen. Dat is alles. Voor het departement der Landes moet men wellicht een uitzondering ma ken. Dichters hebben geschreven over de verlatenheid van de wouden van pijn- boomen. Deze wouden worden echter verzorgd en zijn een bron van rijkdom geworden. Hars en terpentijn worden aan goede prijzen uitgevoerd en een hout- en papiernijverheid is er ontstaan. Dat is alles. Overal elders ontvolken de dorpen en de boeren, die aan hun grond houden, zijn er op aangewezen het tekort aan arbeidskrachten door machines goed te maken. Wanneer een verlaten hoeve, echter, terug betrokken wordt, dan is het meestal door vreemdelingen. Het aandeel der vreemdelingen in den Franschen landbouw groeit met den dag, niettegenstaande een beperking van de inwijking werd getroffen. Deze maatre gel is het gevolg der klachten van han delaars en ambachtslieden, die vanwege de vreemdelingen een groote mededin ging ondervinden. Dit kan niet gezegd worden van den landbouw, waar de vreemdelingen groote diensten bewijzen. Trouwens, de vreemdelingen die zich in de steden vestigen zijn bijna allen politieke vluchtelingen. Dit verschijnsel is van zeer recenten datum, terwijl land arbeiders reeds vóór den oorlog naar Frankrijk uitweken. Tien jaar geleden telde Frankrijk on geveer 250.000 vreemde landarbeiders. Sindsdien zijn er ieder jaar nieuwe bij gekomen. In 1935 ongeveer 46.000 in 1937 meer dan 77.000. Men rekent, dat meer dan een millioen vreemde land arbeiders naar Frankrijk zijn uitgeweken. afdoende oplossing van gansch het melk en zuivelvraagstuk zien wij sleets in i minimaprijzen voor den voortbrenger gepaard met maxima-prijzen voor den verbruiker. Hoeveel blijven er nog van op het land? Men weet het niet juist. Men gewaagt van 500.000. In ieder geval heeft Frank rijk ieder jaar 50.000 inwijkelingen noodig om de leemten te vullen. Merkwaardig is ook dat het aantal seizoenarbeiders regelmatig vermindert, en wel van 86,4 op 56,4 °/o. Dit bewijst dat een merkelijk deel van deze arbeids krachten voorgoed in Frankrijk blijft. De graan- en suikerbeetoogsten in Noord-Frankrijk zijn op Belgische en Poolsche landarbeiders aangewezen in het Zuiden, daarentegen, kan men de Italiaansche en Spaansche arbeidskrach ten niet missen. Alleen in het departe ment Hérault worden bij den druiven oogst 70.000 Spanjaarden aan het werk gesteld. Eigenaardig is zeker het feit, dat deze vreemde arbeidskrachten zich volgens nationaliteit in zekere gebieden groe- peeren. Het meerendeel der Belgen in het Noorden en in de omgeving van Parijsin het Noorden en Midden- Frankrijk, Polen en Slaven. De Span aarden vindt men in Gascogne en Lan- guédoc en de Italianen in het Z.-Oosten. Deze landarbeiders zijn werkzaam en matig en vinden gelegenheid om een cent te potten. Na een zeker aantal jaren huren of koopen zij een hoeve. In Frank rijk worden 650.000 hectaar land door vreemdelingen bebouwd, dit wil zeggen de oppervlakte van een departement. En men mag hun werk zien. Trouwens, deze elementen zijn stabiel, en hun fami lies passen zich goed aan. De kinderen volgen Fransche scholen en vergeten spoedig hun moedertaal. Dan verlaten zij ook het land en zoeken gemakkelijken arbeid in de steden. Dit vereischt dan weer een nieuwen toevoer van vreemde lingen. Al deze vreemdelingen vinden hun eigen werkkring. De Hollanders en de Zwitsers worden meestal veeboerende Belgen leveren technici voor den teelt van suikerbeeten, vlas, hop, enz. De Noord-Italianen zijn kloeke werkers. Zij bebouwen de landerijen die door hun vroegere eigenaars verlaten werden omdat zij niets opbrachten. Ons werd de geschiedenis verteld van een Italiaan die in Périgord een kleine verlaten hoeve had gekocht. Lang zou hij het er niet uit houden, was het algemeen gedacht. Hij moest als het ware het land opnieuw ontginnen en het eerste jaar oogstte hij 90 zakken graan, het tweede 500, het derde 600. Over het algemeen zijn de vreemde landarbeiders werkzaam, gehoorzaam en verknocht. De Fransche arbeiders ver wijten hun wel dat zij voor een te laag loon werken, en eens dat zij geld hebben, hoogere huurgelden betalen dan gebrui kelijk. Dit belet niet, dat de vreemde landbouwers grootere winsten verwe zenlijken dan de Fransche. Dit komt omdat de Fransche landbouwers, enkele katholieke streken uitgezonderd, een talrijk kroost schuwen. Zij moeten zich behelpen met gehuurde landarbeiders en dure machines. De vreemde landbou wers, daarentegen, werken met eigen volk, althans toch totdat de zonen sol daat moeten spelen. De Fransche Regeering heeft thans een grootscheepsch initiatief ingezet om de ontvolking tegen te gaan. Er zal met premiën gejongleerd worden. In de ka tholieke kringen in Frankrijk, is men er van overtuigd dat dit initiatief te laat komt. Het Fransche volk werd onchris telijk. God werd uit de scholen verjaagd. Frankrijk ondergaat thans daarvan het noodlottig gevolg. Zonder toevoer van vreemd bloed zou Frankrijk totaal uit sterven. Ieder jaar heeft de landbouw 50.000 vreemde landarbeiders noodig om in 't leven te blijven. Arm Frankrijk. werft nieuwe abonnenten aan voor Uw blad I •ViViT/iVJ'riV 'vl-wlVW' fOBBBHHOCpBUUBBDOBHBBHlH^na V.V.V.V,;, \vt \i.y. TELEFOON 267. I,

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1