Dc zware nieuwe Belastingen Arbeidt adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers De oasis wordt een barre woestijn. Wat er in Duitschland gedaan werd om de taak van de Landbouwersvrouw te verlichten. Gelooven wat ge ziet Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt 11 Zeiven H c: i ZONDAG 30 JULI 1939. Prijs 33 cedent 21ste JAARGANG Ni 1073 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opateller i O. CAUDRON Bareel en Redactie i Zeebergkaai, 4# Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (2e Bijdrage.) In ons vorig nummer gaven wij een beknopte uiteenzetting der bijzonderste wijzigingen gebracht door het koninklijk besluit van 3 Juli 1.1. aan de registratie en zegelrechten. In deze bijdrage vindt de lezer een samenvatting der bijzonder' ste wijzigingen aan de andere belas tingen Met het zegel gelijkgestelde taksen. Hier is er een algemeene verhooging der taksen. De gewone overdrachttaks van 2.50 °/o wordt opgevoerd tot fr. 2,75 °/o, de forfaitaire overdrachttaks van 2,50 tot 2,75 °/o, deze van 5 tot 5,5 •/o. De factuurtaks van 2,5 °/oo wordt verhoogd tot 2,75 °/oo. Onze lezers weten dat de meeste landbouwproducten ingevolge art. 28 der algemeene verordening op de met het zegel gelijkgestelde taksen, onder worpen zijn aan de forfaitaire over drachttaks thans bedragende 5,5 °/o. Dit is inzonderlijk het geval voor zomergerst, gerst, haver, boekweit, maïs, groenvoeder, hooi, kaf en schilfertjes, beeten, wortels, pastenaken, rapen, steekrapen, rutabaga's, aardperen en raapkolen gekweekt voor de voeding van het veehop en tabak, suikerij- wortels. De taks wordt echter verminderd tot 2,75 °/o voor de verkoopingen gedaan door een landbouwer aan een ander landbouwer, zonder eenigen tusschen- persoon. Uitzondering wordt echter hierop gemaakt voor ,de suikerijwortels welke van de forfaitaire overdrachttaks vrij blijven tot aan den verkoop aan den chicoreibrander. Op broodgranen, n.l. tarwe, spelt, rogge en masteluin, alsook op suiker- beeten. bedraagt de forfaitaire over drachttaks thans fr. 2,75 °/o. Zijn vrijgesteld van de overdracht taks de volgende landbouwproducten aardappelen, versch fruit, versche groen ten, eieren, melk, boter, kaas ter uitzon dering van gegiste kaas met harde of half-harde schors, reuzel, rundsvet, tamme konijnen of neerhofgevogelte levend of dood, ter uitsluiting van reis duiven, drooge granen van erwten, boo- nen, snijboonen, linzen, paardenboonen, duivenboonen en van alle andere peul vruchten. Op te merken valt dat wanneer een landbouwer produkten koopt of ver koopt vrijgesteld van de overdrachttaks de aflevering eener factuur niet ver plichtend is en dus ook de factuurtaks niet toepasselijk, Slachtingslaks. De overdrachttaks op den verkoop van slachtdieren wordt forfaitair vastge steld volgens de soort en het gewicht der dieren. Het tarief wordt verhoogd alsvolgt b) andere varkens 21,50 fr. 24 fr. 4. Schapen en lamm. 12,50 fr. 14 fr. 5. Bokken, geiten en geitjes 8,80 fr. 10 fr. 6. Paarden. De taks verschilt naar gelang het be treft 1) een verkoop aan den gebrui ker 2) uitvoer 3) verkoop voor de slachting Dieren met minstens één volwassen tand Paarden zonder vol wassen tanden Poneys, muilezels en muildieren Ezels DIEREN 150 75 50 16,80 Verkoc gebn 165 82,50 55 21 )p aan liker 37,50 18,80 12,50 3,20 42 21 14 3,50 ;oer 37,50 37,50 37,50 6,30 Slach 42 42 42 7 t ting 25.- fr. 28 fr. 1. Kalveren. a) wegende geslacht min dan 35 kg. of le vend min dan 60 kg. 12,50 fr. 14 fr. b) niet begrepen in de vorige klasse, wegen de geslacht min dan 55 kg. of levend min dan 100 kg. c) niet begrepen in de twee vorige klassen, wegende geslacht min dan 100 kg. of levend min dan 170 kg. 37,50 fr. 42 fr. d) andere runderen zonder volw. tanden 87,50 fr. 100 fr. e) koeien en vaarzen met minstens één vol wassen tand 2. Ossen en stieren. a) met één of twee volwassen tanden 137,50 fr. b) met meer dan twee volwassen tanden 170,— fr. 185 fr. 3. Zwijnen. a) wegende geslacht (kop inbegrepen) min dan 25 kg. of levend min den 30 kg. 4,— fr. 137,50 fr. 150 fr. 150 fr. 5 fr. Fokkers en landbouwers worden niet als gebruikers beschouwd, wanneer zij als dusdanig de bedrijftaks betalen. Wanneer dus een paard verkocht wordt aan een landbouwer of fokker is geen overdracht- of faktuurtaks verschuldigd, daar de aflevering eener faktuur niet verplichtend is. Het nieuw koninklijk besluit voorziet geen vrijstelling of zelfs vermindering der slachtingstaks bij noodslachting. Het immoreel en schreeuwend onrechtvaar dig karakter der taks bij noodslachting, waartegen Redt U Zeiven sedert 1928 voortdurend is opgetreden, wordt inte gendeel door de verhooging der taks nog verscherpt. Dit zullen onze landbou wers niet vergeten, men houde het zich te Brussel voor gezegd. Rechtstreeksche Belastingen. A) Belastingen op rijwielen en motorvoertuigen. De Regeering welke zoo gaarne uit pakt met het demokratisch etiket, heeft het zelfs niet ontzien de bestaande rij wieltaks van 15 fr. te verhoogen met 10 frank voor de rijwielen met één zit plaats en met 15 fr. voor de rijwielen met méér dan één zitplaats. Op de motorvoertuigen wordt de verkeersbelasting welke per reeks of reeksgedeelte van 15 dm3 cylinderin- houd voor motorrijwielen tot heden 25 frank bedroeg en 50 frank wanneer deze voertuigen dienen tot het vervoer van goederen of voorwerpen verhoogd als volgt 1) met 10 frank per reeks of breuk van 150 cm3 cylinderinhoud voor de motorcycles, de motorrijwielen met of zonder zijspanwagen en de rijwielen met hulpmotor. 2) met 20 frank per reeks of breuk van 150 cm3 cylinderinhoud, als be doelde voertuigen dienen tot vervoer van goederen of andere voorwerpen. 3) met 10 opcentiemen op de autos en andere motorvoertuigen. De verkeers belasting op de autos en andere motor voertuigen bedroeg tot heden a) 50 fr. per paardenkracht en 100 fr. van de 19 P.K. af, op wagens van par ticulieren, de autobussen en tourauto's. b) 70, 75 of 85 fr. per P.K. volgens het aantal P.K. op bestel- of lichte vrachtwagens waarvan het gewicht 2500 kg. niet overtreft. c) 90, 95, 100 fr. enz. per 100 kg. op zware vrachtwagens, meer dan 2500 kg De belasting wordt verdubbeld voor al de voertuigen zonder onderscheid, waarvan de motor met zware olie wordt gedreven. Ingevolge het koninklijk besluit wor den dus deze taksen verhoogd met 10 °/o. Deze bijbelasting op motorvoertui gen en op rijwielen is verschuldigd voor 1939. Zij moet spontaan, dus zonder eenige verwittiging vanwege het beheer der belastingen, betaald worden binnen de maand vanaf den datum vastgesteld door het Ministerie van Financiën. In het volgend nummer zullen wij handelen over de wijzigingen gebracht aan de belastingen op het inkomen. ('t Vervolgt). Het XVIIh Internationaal Landbouwcongres te Dresden. Opgepast met zoo'n titel, ziet ge dat ze ons doen doorgaan voor onver standige, waanzinnige lieden zonder ge loof. We hebben het nu hoegenaamd niet te doen om een godsdienstkwestie we vertellen zaken uit ons boerenbe drijf, uit de landbouwwereld, over uit slagen die ge moogt nagaan en enkel maar moet gelooven, wanneer ge ze met uw eigen oogen ziet. We waren op bezoek in Lebbeke en gingen, zooals het trouwens behoort, eerst bij den plaatselijken voorzitter. Veel praten doen we niet,we zijn zaken- menschen en eens de zaken afgehandeld er dan maar op losgepraat over allerlei andere kwestie's. Hebt U wat tijd we gaan eens kijken naar mijn beetenveld. U moet weten onze voorzitter heeft een proef aangelegd met vier soorten beeten Eckendorf, Viking, half-suiker- beet en gele kraag. Wie nu de gewone vriendelijkheid van Aimé kent, kan moeielijk weerstaan aan zoo 'n uitnoodiging. De fietsen op en weg de kouter in. Welke van de vier is nu 't best ge lukt, Aimé Wat denkt U er over En waarlijk we stonden voor een on oplosbare vraagde vier variëteiten staan alle om te beter en we zullen den oogst afwachten om te kunnen oordee- len over opbrengsten en hoedanigheden. Mogen we weten, Voorzitter, waarmede ge uw beetenveld hebt be mest,want van al de omliggende beeten- akkers spant U toch de kroon Buiten de gewone bemesting met stalmest en beer gaf ik uitsluitend Vol ledige Beetenvette R U Z. tegen 2 kilo de roede. Voor de landbouwers die enkel ge looven wat ze zien is er werk te ver richten. Gaat eens kijken naar het bee tenveld van Aimé Coppens. Brussel- sche steenweg, Lebbeke en overtuigt U. Indien ge uw eigen oogen kunt geloo ven, indien ge niet verblind zijt door onverstandig fanatisme, dan zult ge niet langer meer aarzelen om zelf eens proe ven te doen met de samengestelde vet ten RU Z, De Raap vette zal U onge twijfeld evenveel voldoening schenken als de Beet- en Aardappelvette 't is de vette aangepast aan de vrucht die U met de minste onkosten de hoogste opbreng sten kan verzekeren, omdat ze, in een gepaste verhouding, de drie voedende bestanddeelen stikstof, potasch en fos- foor bevat, naar gelang de noodwendig heid van de te verbouwen vrucht. Gelooven wat ge ziet I We werden geroepen door een boerken om naar zijn aardappelveld eens te gaan kijken dat vergeven zat van de bladluizen die zoodanig in de bladeren prikten dat deze dreigden droog te vallen. We bespoten dit veld met Nikopren tegen 1 kilo per 1000 liter water of 1 gram per liter en de uitslag was zoo verbazend goed, dat het aardappelveld volledig gezuiverd werd. Nikopren is voorzeker kostelijk, maar afdoende. We kunnen zelf tabak- sap bereiden met 2 kilo tabaksribben in 20 liter water gedurende 2 uur te laten koken en nadien nog 48 uur te laten trekken. Vooraleer te gebruiken lengt men aan tot 100 liter. Aangezien het gehalte aan nicotine zeer verschillend is volgens de tabaksoort verkiezen we nikopren. Aan nikopren moet men ook geen uitvloeier toevoegen, enkel in water oplossen en alles is klaar. Bij 100 liter van eigen tabaksap voegt ge 60 gram Agripon, die tezelvertijd kleefstof en (Zie vervolg onderaan 4de kol.). In aansluiting met de uiteenzet- ting van Mevr. Dr Avon Stranz, welke we in voorgaand nummer hebben gegeven, vatten we hier de spreekbeurt samen van Dr Aenne Sprengel, van het u Deutsches Frauenwerk over de middelen om de taak van de landbouwers vrouw te verlichten. Onafhankelijk van al de maatregelen strekkende om, met de hulp van een ra- tioneele organisatie van den landbouw door middel van onderwijs, propaganda en raadgevingen, de taak van de land bouwersvrouw te verlichten, heeft de Staat een reeks maatregelen getroffen om de dorpsvrouwen te helpen. In de eerste plaats werden, in bijna alle dor pen van eenig belang, kindertuinen inge richt. In vele plaatsen zijn deze tuinen slechts open tijdens het werkseizoen,om dat de vrouwen dan werkelijk geheel in beslag worden genomen door het werk op de velden. In 1937 waren er 4111 van deze kindertuinen, in 1938 reeds 5575. Als een der middelen om het werk der landbouwersvrouwen te verlichten, had Mw von Stranz het aanwerven van vrouwelijke krachten aanbevolen. Mw Sprengel geeft grif toe dat dit voor vele landbouwers een te zware financieele opoffering zou meebrengen en zij wijst terecht op hetgeen bereikt werd door de aanwending van de Vrouwelijke Jeugd van den Arbeidsdienst. In den Herfst van 1938 waren er 670 kampen met 45 deelneemsters ieder, waarvan er veertig 7 uren per dag bij de boeren gingen werken. Op 1 Augustus 1939 zal het aantal dergelijke kampen 700 bedragen en op 1 April 1940 zal de Arbeidsdienst 50.000 jonge meisjes omvatten. Het bij zonderste doel van den Vrouwelijken Arbeidsdienst bestaat er thans in de landbouwersvrouw te helpen. Deze sa menwerking wordt door de Iandbouw- sters naar waarde geschat. Deze jonge meisjes geven zich met hart en ziel aan hun taak en velen, trouwens, hebben in de scholen een voorbereiding genoten welke hen zeer van nut is. Verder werd er ook een dienst inge richt om de vrouwen die in de steden werkloos waren, op te leiden voor den arbeid op veld en hoeve. Van 1933 tot 1937 werden er niet minder dan 2887 cursussen van heraanpassing ingericht, waaraan ongeveer 50.000 jonge vrou- uitvloeier bevat. Wie den uitslag beko men met nikopren wil nagaan kan aan kloppen bij Kamiel Janssens, Oude Den- dermondsche steenweg, Aalst. Gelooven wat ge ziet 1 De perzikboo- men van onzen Heer Bestuurder Cau- dron waren aangetast door krulziekte en we mogen verklaren dat de ziekte zelfs in een hoog stadium was getreden die zijn perzikboomen dreigde ten onder te brengen. We bespoten de boomen met een oplossing van 1 °/o solbar en de uit slag was effenaf goed. Wie de boomen nu wil gaan bezichtigen, zal moeilijk kunnen gelooven dat die ooit ziek zijn geweest. Gelooven wat ge ziet 1 Laat ons zeg gen dat al het gehuil en geschreeuw rond de beschadiging van den coloradokever fel overdreven waren. Eerst en vooral komt hij te voorschijn op een tijdstip waarop hij aan de aardappelvelden niet veel schade meer kan berokkenen, om dat ze te weelderig in groei zijn van een anderen kant bestrijden we hem zeer doelmatig met een 400 tot 500 gram loodarseniaat per 100 liter water. Wie ons bij tijd verwittigd of wie zelf bespuit loopt geen gevaar meer er nog last van te hebben binst het seizoen. We hebben ook ondervonden dat een mengeling van Nosperit en Loodarse niaat niet alleen den coloradokever doodt, maar ook voorkomend werkt tegen de aardappelplaag. Verre dus van uw aardappelstruiken nog te ver nietigen, vrijwaren we ze tegen de plaag (Zie vervolg op de 2de bladzijde) wen deelnamen. In 1933 bedroeg hun aantal 15.000 in 1937 nog slechts 6000. Deze vermindering was te wijten aan het feit dat intusschen de econo mische toestand er in Duitschland fel was op vooruit gegaan en dat er voor de vrouwen weer ruimschoots kans be stond om werk te verkrijgen in de fa brieken. Er bestaat ook een Vrouwelijke Landbouwdienst. Deze telde in 1937 311 groepen met een ledental van 3500 jonge meisjes in 1938 waren deze cijfers onderscheidelijk gestegen tot 350 en 7000. Deze jonge meisjes worden in kampen ondergebracht, 's Morgens te 6 uur zijn deze jonge meisjes ter plaatse in den winter later naar gelang de heerschende duisternis. Na het avondeten verlaten de meisjes de hoeven en keeren naar de kampen terug. Zij worden volgens een vastgesteld tarief betaald en verrichten al het werk dat zich op de hoeven of op de velden voordoet. Zij zijn ter be schikking van de landbouwster of den landbouwer, in de keuken, in de stallen of op de velden. Het meerendeel der meisjes kennen niet veel van veldarbeid, doch en daarover luiden de verslagen eensgezind zij passen zich spoedig aan. Tenslotte zijn er nog de vereenigin- gen van studentinnen die hun leden aan zetten, gedurende den oogst, de land bouwers te helpen. In 1935 was er slechts een studentin op 15 welke aan dien oproep gehoor gafin 1937 reeds een op vijf en dit jaar is er schier geen studentin die thuis is gebleven. De studentin helpt de landbouwers vrouw in haar huishouden, op de hoeve en in den tuin. Zij zorgt voor de kinde ren zoodat de landbouwersvrouw gerust kan meehelpen aan den oogst. Ook deze dienst heeft prachtige resultaten afge worpen. De hulp is slechts van korten duur, doch valt samen met het tijdstip waarop de landbouwersvrouw het meest te doen heeft. Dan is er nog het werk der Duitsche Vrouwen, dat aan de jonge meisjes, vooraleer een vak aan te leeren, de ge legenheid geeft alles te leeren wat een huisvrouw moet kennen. Deze meisjes worden voor een jaar in een kroostrijk gezin geplaatst. Men tracht zooveel mo gelijk de stadsche meisjes op den buiten onder te brengen, en deze maatregel is voor vele landbouwersvrouwen een schoone hulp. Van de 40.000 jonge meisjes die in 1938 door het Werk wer den geplaatst, zijn er ongeveer de helft bij de landbouwers ondergebracht ge worden. En daarvan zijn er 35 tot 38 °/o op den buiten gebleven. Al deze maatregelen hebben er veel toe bijgedragen om de landbouwers vrouwen in Duitschland in hun zware taak te helpen. De uitslagen mogen schitterend genoemd worden. De Corpo ratie van de Voedingsmiddelen heeft op een ander terrein, eveneens het hare bijgedragen. Om zijn arbeid te verge makkelijken beschikt de landbouwer over talrijke machines ook voor de landbouwster zijn er vele machines, maar de afzet ervan was nooit groot. Om deze afzet te vergrooten heeft de Staat groote sommen beschikbaar ge steld om de landbouwsters in de gele genheid te stellen zich ook machines aan te schaffen. Daarvan werd ruim schoots gebruik gemaakt. Daar de Re geering besloten heeft dit systeem nog uit te breiden, mag men er zich aan ver wachten dat vele kleine machines, die het werk van de landbouwersvrouwen in stal en tuin vergemakkelijken, den weg naar de hoeve zullen vinden. Zonder overdrijving mag gezegd wor den dat in Duitschland de oplossing van het vraagstuk van de hulp aan de land bouwersvrouw door talrijke organismen ter harte werd getrokken en dat, met behulp van partij en staat de taak van de landbouwster werkelijk verlicht werd, ten bate van den landbouw, maar ook ten bate van het volk. TELEFOON i 267. per stuk fr. Vorig I recht 1 p. stuk fr. Huidig recht p. stuk fr. 3 o O •W-* p. stuk fr. Huidig recht p. stuk fr' Vorig 1 recht 1 p. stukfr. 1 Huidig recht Vorig recht Huldig recht miiaiiiiiiiiiiii'ni

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1