Van ons Jeugdfront Fruittentoonstelling De Internationale Katoen conferentie geopend. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG Wat brengen ons de Koninklijke Besluiten betreffende den invoer van Tuinbouwprodukten Een hedendaagsche in 't verschiet Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 20 OOGST 1939. Prijs 33 cetiecs 2late JAARGANG Nr 1076 Abonnementsprijs 15 Fr. 'a jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai» 4f Aalst. De medewerkers zfln verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In ons nummer van 6 Oogst 1.1. heb ben wij onze lezers kennis gegeven van het koninklijk besluit van 28 Juli waarbij de meeste tuinbouwproducten onder worpen worden aan een invoervergun ning. In ons nummer van 13 Oogst deelden wij de bepalingen mede van het koninklijk besluit van 28 Juli dat aan den Minister van Landbouw verstrek kende bevoegdheden verleent tot regle menteering van den handel in land- en tuinbouwproducten en in ons zelfde nummer gaven wij onze lezers kennis van de wijzigingen en verhoogingen van tolrechten op een heele reeks tuinbouw produkten. Welk nut kunnen deze maatregelen afwerpen ten voordeele onzer land- en tuinbouwers De macht waarover de Regeering be schikt om de meeste tuinbouwproducten aan een invoervergunning te onderwer pen is voorzeker een doeltreffend wapen om bij voldoende inlandsche voort- brengst de invoer uit den vreemde bin nen de vereischte perken te houden, ja zoo noodig totaal te verbieden, ook nog om overdreven invoer, of invoer tegen abnormaal lage prijzen te verhinderen. Doch om deze uitwerking te hebben moet de Regeering tijdig en met kracht dadigheid en soepelheid zich van dit wapen der invoervergunningen bedie nen. Doet zij dit niet, dan is het be wuste koninklijk besluit loutere theorie welke volstrekt niets oplevert voor onzen land- en tuinbouw, dus zuivere zinsbegoocheling. Ten opzichte van Nederland, de ergste concurrent voor onze tuinbou wers, is het vermogen voor de Regee ring invoervergunningen op te leggen ontzenuwd door de verplichting aange gaan door België in het thans bestaande handelsakkoord, op voorhand bepaalde vaste hoeveelheden tuinbouwproducten af te nemen binnen bepaalde termijnen. Voor de meeste groenten komen de onlangs getroffen maatregelen dan nog te laat om dit jaar een voelbaar resultaat op te leveren ten bate van onzen tuin bouw. Dus tegen de Nederlandsche concur rentie zijn de onlangs afgekondigde maatregelen hoogstens een doekje tegen 't bloeden, zoolang de grondslagen van het bestaande handelsakkoord met Ne derland niet grondig worden gewijzigd. De uitgestrekte bevoegdheden waar over de Minister beschikt om den handel in land- en tuinbouwproducten te regle menteeren kan, op voorwaarde dat er kordaat en verstandig gebruik wordt van gemaakt, veel nut afwerpen tot be teugeling van oneerlijke mededinging door den vreemde tegen onze eigene voortbrengers. Hier dient volstrekt ge waakt dat de herkomst van vreemde produkten voor de Belgische koopers duidelijk worde aangetoond, dat geen vreemde waar nog worde verkocht in Belgische verpakking, dat geen minder waardige produkten hier worden inge voerd om daarna als inlandsche waar aan den verbruiker te worden aange boden. Kortom, er dient een einde gesteld aan elke oneerlijke concurrentie tegen onze nationale land- en tuinbouwpro ducten. Anderzijds zal het koninklijk besluit tot reglementeering van den handel in land- en tuinbouwproducten, mits het op oordeelkundige wijze wordt toegepast, veel kunnen bijdragen tot het verzekeren van een goede faam aan onze land- en tuinbouwproducten in het bui tenland en aldus den afzet op de buiten- landsche markten bevorderen. Hiervoor zijn vereischt doeltreffende maatregelen tot waarborg van kwaliteitvoor een behoorlijke sortetring, verpakking en aanbieding en voor waarborg der her komst onzer producten of een eigen na tionaal merk. De heffing van 'een tolrecht op be paalde groenten of de verhooging van het invoerrecht op sommige andere is voorzeker een stap in de goede richting er toe strekkende de binnenlandsche markt voor onze eigen voortbrengers te behouden, Doch deze stap is verre van beslistde nieuwe toltarieven zijn slechts een zeer zwakke aanpassing aan de huidige toestanden. Ten opzichte van Nederland, onzen bijzondersten concurrent, maken de nieuwe tolrechten slechts een zeer ge ringe verdediging uit der binnenlandsche markt. De eenige doeltreffende maat regel tegen invoer aan abnormaal lage prijzen mogelijk gemaakt door den Ne- derlandschen regeeringssteun, bestaat in de heffing van vergunningstaksen welke opwegen tegen het bedrag van bedoelden regeeringssteun. Doch ook op dit terrein heeft de Belgische Regee ring in het handelsverdrag met Neder land hare vrijheid van handelen prijs ge geven, vermits zij hoogstens een ver- gunningstaks van 10 °/o mag heffen op de tuinbouwproducten voorzien in het contingenteeringsakkoord. Wij vragen ons echter af, waarom onze Regeering van dit vermogen geen gebruik heeft gemaakt. De heffiag dezer vergunningstaks zou ons inziens, doel matiger geweest zijn tot verdediging onzer tuinbouwers tegen de Neder- landsche concurrentie dan de nieuwe toltarieven. De vergunningstaks blijkt ons bovendien de eenige afdoende maat regel te zijn om de minima-prijzen bij den uitvoer door de Nederlandsche uit voerders te doen naleven. Ons besluit is De nieuwe koninklijke besluiten zijn op menig gebied een stap in de goede richting op voorwaarde dat de maatregelen welke er door voor zien zijn op rationneele wijze worden toegepast. Tegenover de scherpe concurrentie der Nederlandsche tuinbouwprodukten zijn de nieuwe maatregelen echter maar flauwe kost. Hier dienen volstrekt gron dige wijzigingen gebracht aan de grond slagen van het bestaande handelsver drag en wel in volgenden zin 1Het stelsel der absolute of vooraf bepaalde vaste contingenten toegestaan aan Nederland dient vervangen door veranderlijke contingenten vast te stel len door onze Regeering naar gelang de behoeften der Belgische markt. 2) Het recht voor Nederland de toe gestane contingenten bij voorbaat te benuttigen of over te dragen naar latere maanden dient te verdwijnen, omdat het een oorzaak is van voortdurende sto ring der markt. 3) Het beheer der contingenten dient te berusten in handen van de Belgische overheid. 4) België moet het recht hebben den steun welke de Nederlandsche regeering verleent aan de uitvoerders van tuin bouwproducten te neutraliseeren door door aangepaste vergunningstaksen. Dit is het eenige middel om invoer tegen abnormale lage prijzen te verhinderen. Zijt gij reeds ingeschreven voor de reis naar Mechelen en Hofstade- Baden Ook in den voormiddag bezoek aan de groote kweekerijen (90 Ha.) van de Firma Louis Lens, bloemen- en fruitboomen, te O.L.Vr. Waver en Lint. Zoodus leerrijk en aangenaam I Schrijft dus zoo rap mogelijk in het aantal plaatsen is beperkt I Zie verdere uitleg op de 2' bladz. van Rechtskundige Dienst wordt gehouden op Zondag 3 Sept. van 8,30 tot 10,30 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. We zullen ons allen nog wel herinne ren dat pas een tiental jaren geleden de fruittentoonstellingen heelemaal ver keerd werden opgevat, wel te verstaan, indien we ze vergelijken met onze heden daagsche tentoonstellingen. Eenige prachtige, buitengewoon groote en rijk- gekleurde vruchten uit een weibeladen fruitboom halen en die dan op een tel- loorken voor 't publiek aanbieden, dat kon toch de eerste de beste. Als men maar zijn gebuur in grootte en dikte kon overtroeven als men een rijke ver zameling fruitvariëteiten bezat uit eigen tuin of getrokken soms in dien van een gebuur, dan kon men nog eens een prijs wegkapen. Er was hier voorzeker middel om wat fruitkennis op te doen en voor een lief hebber die er belang in stelde eigen fruit- verscheidenheden te leeren benoemen, was er voorzeker iets te doen ook wel voor iemand die een examen moest af leggen en wat begrip moest toonen van pomologie of fruitkunde. Andere voordeelen waren er om zoo te zeggen niet aan verbonden. Gansch anders is het gelegen met een moderne fruittentoonstelling. Hoege naamd geen telloorkens meer, maar kratten, kisten, bakken gevuld met fruit dat naar gelang de categorie waartoe het behoort de aangepaste inpakking, heeft ondergaan. Laten we ons klaarder uitdrukken en eens nagaan hoe thans de vork aan den steel zit. Op Zaterdag 23 September eerstko mende wordt er te Aalst door de tuin- bouwmaatschappij Vooruit door Stu die en Samenwerking een moderne fruittentoonstelling geopend, welke on der de bescherming staat van bet Land- bouwkomiteit der stad en geldelljken steun geniet van het stadsbestuur. Het programma hiervan is reeds op gesteld en om eenieder in de gelegen heid te stellen te oordeelen over een hedendaagsche fruittentoonstelling, wil len we er een en ander over mededeelen. Als eerste prijskamp vermeldt dit pro gramma De beste verzameling van 4 tafelperen rijpende van September tot October. Door tafelfruit verstaat men vruchten van onze fijnste fruitvariëteiten als Doyenné de Cornice, Seigneur Es peren, Beurré Hardy, Clapp's favorite, Durondeau, Bon Chrétien William, Louise Bonne d'Avranches, Conférence, William Duchesse, Jules d'Aurolles, Comtesse de Paris, Beurré de Naghin, enz. Sommige van deze variëteiten zul len reeds geplukt zijn en uit 't verbruik verdwenen als Clapp's favorite. Bon Chretien William, Seigneur Esperen andere zullen nog niet tot volledige ont wikkeling gekomen zijn en verre van rijp als Beurré de Naghin, Comtesse de Paris. Zoowel de eerstgenoemde als de laatste zijn niet al te best geschikt om op deze fruittentoonstelling aangeboden te worden. Onder de overige kan men een verstandige keuze doen en deze dan in kratten aanbieden. Door kratten verstaan we platte één- of tweelagige kisten van rechthoekigen vorm, hebbende 50 centimeter lengte op 30 centimeter breedte en 8 centimeter diepte alles binnenkant gemeten. In deze kratten wordt enkel tafelfruit verpakt van extra kwaliteit en uitlezing, 't is te zeggen gelijk van stuk, goed gekleurd en de zwaarste. Om zoo 'n vijftien tot twintig peren te vinden om een krat er mede te vullen, behoeft men zich te voorzien van een stuk ballatum waarin men gaten maakt van verschillende grootte en waar men al de vruchten laat doorgaan die 't best van grootte en dikte aan elkander gelijken. Deze be werking dient met de grootste voorzich tigheid uitgevoerd te worden om geen enkele peer te blutsen. De bodem en de zijkanten van de krat worden afgezet met geribd karton, dan wordt er wit papier in gelegd en zooda nig geschikt dat na toeplooiïng de vruch ten gansch bedekt zijnde vruchten zelf worden bovendien in zijden papiertjes gewikkeld, met den gekleurden kant naar boven gelegd hier en daar een bloot ge maakt om 't publiek te laten oordeelen over den inhoud van de krat. Op een (Zie vervolg onderaan 4de kol.)- Op 5 September wordt te Washington Wallace, de Amerikaansche mi nister van Landbouw, kondigde onlangs aan, dat de Regeering der Vereenigde- Staten aan uitvoer ders een premie zal uitkeeren van anderhalven dollar-cent per pb. voor katoen welke onder het export-subsidie programma naar het buitenland wordt verkocht. Dit programma is door den minis ter ingevoerd teneinde voor de Ver - Staten een redelijk gedeelte van den afzet op de wereld-katoen markt te herwinnen. Wallace sprak verder de hoop uit dat die subsidie-regeling slechts van tijdelijken aard zou behoeven te zijn. Hij verzekerde, dat de Re geering der Ver.-Staten alles zou doen wat in hare macht lag, om een effectieve en billijke inter nationale katoenovereenkomst tot stand te brengen, en dat hij, met dit doel, een internationale katoen- conferentie had belegd. Op deze groote conferentie zullen niet minder dan tien landen vertegenwoor digd zijn. Doch hoe dichter men bij de opening der conferentie komt, hoe on waarschijnlijker het wordt dat verstrek kende besluiten zullen worden getroffen. Men verwacht dat enkele van de ka- toenuitvoerlanden de Amerikaansche voorstellen zij het slechts uit politieke oorzaken met belangstelling zullen onderzoeken doch niemand wil geloo- ven, dat het verder zal gaan dan dit on derzoek. Geen land zal zich willen bin den inzake uitvoer of aanplanting. Engeland, dat zijne katoenvoortbren gende koloniën rechtstreeks zal verte genwoordigen, en Brazilië, dat onlangs nog belangrijke Amerikaansche kredie ten heeft bekomen, zullen zich in een delikaten toestand bevinden. Het staat echter van nu af aan vast, dat Brazilië niet zal toegeven om paal en perk te stellen aan de uitbreiding van zijn ka- toenvoortbrengst. Brazilië kan dat niet doen zonder heel zijn economie in ge vaar te brengen. En voor wat Engeland betreft, mag men er zich aan verwach ten, dat het zijn katoenvoortbrengende koloniën zal aanzetten hun katoenpro ductie niet verder uit te breiden, doch het is niet bij machte dwangmaatrege len uit te vaardigen. Verder heeft het toekennen van de subsidie-premie van anderhalven dollar-cent de uitzichten van de conferentie versomberd. Het doel van de Amerikaansche ka- toenpolitiek bestaat er in, de uitvoer van katoen terug op 5,5 tot 6 millioen balen per jaar te brengen. Men verwacht, dat de katoen-uitvoer in het seizoen dat op 31 Oogst a.s. geëindigd is, in totaal 3,4 millioen balen zal hebben bedragen, hetgeen de kleinste hoeveelheid gedu rende de laatste zestig jaren is. Wallace beoogt dus niets anders dan een ver dubbeling van den Amerikaanschen uit- steekkaartje wordt den naam van de variëteit aangeduid, 't gewicht van de peren, het tijdstip van rijpwording met den vorm waarop de vruchten zijn ge plukt bv. Durondeau inhoud 5,750 kilo, pyramide 1 /2 September tot October, te koop voor. Deze aanduidingen zijn zeer leerrijk voor het publiek dat de tentoonstelling komt bezichtigenbij den lsten oog opslag bemerken ze de beste verzameling extra- fruit van vier verscheidenheden, tafelperen, ze stippen aan't gewicht, het tijdstip van rijpwor ding, de voordeeligste wijze van kwee ken en bijzonderlijk de fraaie manier van inpakken. Wat nu gedaan wordt voor de peren geschiedt ook voor de appels, de per ziken, de pruimen, de druiven. Een ten toonstelling moet 't publiek iets leeren dat nuttig isze moet de goesting naar ons inlandsch fruit vormen en aanwak keren zoodanig dat ze niet enkel zien maar ook eens smaken wat verschil er is tusschen 't gezond en zuiver fruit op de tentoonstelling aangebracht en dat wat ze winnen in eigen tuin. voer, ten nadeele van de andere ka toenvoortbrengende landen, daar het wereldverbruik een hoogterecord heeft bereikt. Het is natuurlijk waar, dat de sterke uitbreiding van de katoenaanplanting in andere landen bijzonder in Zuid- Amerika een onmiddellijk gevolg is van de kunstmatige hooge Amerikaan sche prijzen voor katoen. Het is echter evenzeer waar, dat enkele van de nieu we katoenvoortbrengende landen, bij voorbeeld Brazilië, thans reeds in staat zijn, aan lagere prijzen, het hoofd aan de Amerikaansche mededinging te bieden. Men mag er zich dus aan verwachten, dat op de conferentie van Washington de vraag zal gesteld worden, welke con cessies de Vereenigde Staten bereid zijn te doen in ruil van een beperking van den uitvoer der andere aanzittende lan den. En gezien de Senaat gekant is tegen het toestaan van credieten aan het bui tenland, zullen de afgevaardigden van de Ver. Staten op deze vraag wel geen afdoend antwoord kunnen geven. Brazilië en Argentinië, die thans schier geen moeilijkheden hebben om hun ka toenoverschot aan betrekkelijk gunstige prijzen uit te voeren, zullen op de con ferentie een bijzonder sterke positie in nemen. Deze landen zullen het recht op- eischen hun katoenexpansiepolitiek voort te zetten. Wellicht zal Brazilië er in toestemmen de voortbrengst niet boven een zekeren stand welke nog niet be reikt is te verhoogen. Niettegen staande de productiekosten in den loop der laatste vijf jaar merkelijk zijn geste gen, is men in de kringen van de katoen- voortbrengers de meening toegedaan, dat deze kosten dermate kunnen ver laagd worden om bij kleinere wereld- prijzen de Braziliaansche stelling te behouden. Ook Rusland is op de conferentie uit- genoodigd. Men weet echter nog niet welk standpunt de Russische afgevaar digden zullen verdedigen. China werd niet uitgenoodigd. En dat is begrijpelijk. De regeering van Tchang Kai Shek is niet bij machte om de beslis singen van de Conferentie van Was hington ten uitvoer te brengen, daar de provincies waar de beste katoen wordt gewonnen door de Japanners worden bezet gehouden. En het was moeilijk Japan uit te noodigen, zoolang de ver overingen in China niet erkend zijn. Trouwens, na het opzeggen van het Japansch-Amerikaansch handelsverdrag kan men moeiljjk van Tokio verwach ten, dat het de beslissingen van de con ferentie van Washington zou doen na leven. Het tegenovergestelde zal waar zijn. Ook Britsch-Indië schijnt weinig be lang te hebben bij deze conferentie. In de kringen van de Indische katoenvoort brengers wijst men er, in dit verband op, dat de productie in de laatste jaren niet merkelijk verhoogd werd, en dat een toezicht op den aanbouw van katoen niet binnen de twee jaar doelmatig kan verwezenlijkt worden. Een uitvoertoe- zicht zou gemakkelijker in toepassing kunnen gebracht worden, doch men ziet niet in dat de regeering, die in de laatste jaren zooveel heeft gedaan om den uit voer te vergrooten, plots om de Ver. Staten plezier te doen, deze politiek zal willen wijzigen. Indië zal er wellicht in toestemmen zijn katoenuitvoer op het huidig peil te stabiliseeren. Egypte zal ook een woord hebben te zeggen op de conferentie van Washing ton. De invoerrechten voor Egyptische katoen in Amerika zijn veel te hoog en, indien de Ver. Staten een vermindering willen toestaan, zal Egypte er willicht voor te vinden zijn zijn uitvoer op het doorsnee-cijfer van de twee laatste jaren te stabiliseeren. Dat kan de Ver. Staten niets helpen. Men verwacht dan ook niet dat de con ferentie van Washington eenig resultaat zal afwerpen. De lijdensweg van de Amerikaansche katoenvoortbrengers ia nog ver van ten einde. TELEFOON 267. •'•vX XtMv'v v VS.:. vX\;;- X-v.v.v.-

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1