Gemengde Berichten Bank voor het Denderland De Wanmolen van Sus Roskam «vrmwa De Stikstofbemestiog van Tarwe en Wintergerst CHILINITRAAT Maag - Nier - Baarmoeder Water-Ader- Navelbreuk A. DUMOHCEAU 27, St Jorisstraat, Aalst Tel. 1013 pakking en van een nationaal merk bij den uitvoer. 6) Meer publiciteit voor ons fruit in het buitenland. 7) Toevoeging van een land- en tuin- bouwattaché aan onze ambassades in Duitschland en Frankrijk. 8) Al de handelsakkoorden moeten gepubliceerd worden. De prijzen der meststoffen en de katholieke landbouwgroe- pen. Op een vergadering der katholieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat, waarop de Minister van Landbouw aan wezig was, kwam 't vraagstuk der prijzen van de meststoffen ten berde. De heer Delvaux drukte de meening uit dat we gens gebrek aan duidelijke gegevens, de landbouwers den indruk hebben dat zij te duur betalen. Het is een feit, zegde hij. dat Belgische fabrikanten in het bui tenland beterkoop verkoopen als in Bel gië. Voor de stikstof namelijk is zulks het geval. Onze boeren hebben er niets tegen dat de Belgische nijverheid goed koop afzet in het buitenland, maar be grijpen niet dat de landbouw ten voor- deele van de nijverheid offers zou moe ten brengen, welke niet wederkeerig zijn. De vergadering was het met den heer Delvaux eens om te vragen dat de stu die van het meststoffenvraagstuk niet zou blijven bij het onvolledig verslag van den heer Jernaux De heer de Dorlodot vroeg om het invoervergunningsrecht en de premie op de tarwe te verhoogen, maar de groepen verklaarden zich hiermede niet akkoord en keurden de huidige politiek goed. Wij zijn benieuwd om te weten of het hier bij vrome wenschen zal blijven of wel. of door eene objectieve en volledige studie, het volle licht zal geworpen wor den op de prijzen waartegen onze land bouwers hunne kunstmesten moeten aankoopen, en indien deze overdreven zijn, of de regeering de vereischte maat regelen zal durven treffen tegen den trust der fabrikanten van stikstof mesten. De prijzen der meststoffen zijn toch een belangrijke factor bij de berekening der voortbrengstkosten in het landbouw bedrijf. den verkoop van de wol in het land. Voortaan zal de wol nog enkel mo gen verkocht worden in veilingen. Deze veilingen zuilen uitsluitend plaats heb ben te Poznan, Balystcck en Lodz, drie maal per jaar in elk van deze centra. Koopers zullen alleen zijn de nijveraars. verkoopersde voortbrengers en de landbouwcooperatieven en organisaties toegelaten door het Ministerie van Landbouw. Dit laatste mag evenwel uitzonderlijk ook een verkoopstoelating verleenen aan handelsondernemingen. Elke verkoop zal bevestigd worden door een factuur welke den kooper het recht geeft in te voeren hetzij wol. hetzij lompen, ten bedrage van negen maal den aankoop van inlandsche wol. De nijverheids- en handelskamers zullen de hoeveelheden inlandsche wol vaststellen welke de private fabrieken zullen moe ten verwerken, deze hoeveelheden zullen goedgekeurd worden door de Vereeni- ging van Nij verheids en Handelskamers. Indien een fabriek de aldus vastge stelde hoeveelheid inlandsche wol niet aankoopt, zal haar invoercontingent voor vreemde wol eene vermindering ondergaan van het tienvoudige der hoe veelheid inlandsche wol welke de fabriek had moeten koopen. Deze maatregelen zullen ongetwijfeld den verkoop der inlandsche wolproduc tie verzekeren. Daar nu de wolproductie in Polen onvoldoende is, is het bijzon derste doel der opgelegde maatregelen deze productie op te voeren door valo risatie der verkoopprijzen. voortgebracht Hel N.I.R. weigert de uitzen ding van de IJzerpsalm bij de Ijzerbedevaart. ITALIË. De ontwikkeling van den uit voer. POLEN Maatregelen tot bevordering der wolproductie. Teneinde de wolvoortbrengst te be vorderen heeft de Poolsche Regeering een reeks zeer doortastende maatrege len getroffen inzake de inrichting van Uitvoer van land en tuinbouw- producten naar Duitschland. Volgens inlichtingen van officieele zijde is het deviezencontingent voor den uitvoer van Belgische land- en tuinbouw producten naar Duitschland vastgesteld als volgt September- Oktober in Rijksmark 270 C00 260.000 200.000 120.C00 30.000 20.000 20.000 15.000 5.000 4.000 Eieren Paarden Suikerijboonen Varkensspek Druiven Appelen en peren Geslacht pluimvee Veulens Levend pluimvee Deze deviezencontingenten voor den uitvoer naar het Duitschland, Oostenrijk en Sudetenland. 200.000 120 000 30.000 20.000 20.000 15.000 5.000 4.000 gelden vroegere De heer Guarneri, minister van wis sel en deviezenverrichtingen heeft de zeven volgende voorschriften uitgevaar digd voor de landbouwproducenten 1De voortbrengst met aandrang rich ten naar de meest gewilde variëteiten. 2) De tceltmethoden herzien ten einde de voortbrengstkosten te verminderen binnen de perken opgelegd door de con currentie. 3) De inrichting en de prijzen van het vervoer te land en te water herzien. 4) De landbouwproducten valorisee- ren door verbetering der voortbrengst. 5) Tot het maximum, de innerlijke structuur der handelsorganisatie verbe teren, derwijze dat de Italiaansche pro ducten nieuwe afzetgebieden veroveren, en vermijden dat de Italiaansche uit voerders door onderlinge mededinging zouden verplicht worden te verkoopen tegen lage prijzen, zelfs wanneer de buitenlandsche markt geneigd is hoogere prijzen te betalen. 6) De goede trouw en de eerbied der overeenkomsten met de klienteel moe ten de hoogste commercieele moreel zijn, daarom dient elke terugkeer tot de vroegere methoden welke zulk nadeel toebrachten aan de Italiaansche be langen, onverbiddelijk geweerd. 7) De binnenlandsche markt herin- richten met het doel het verbruik te ontwikkelen en aan de voortbrengst een breede en veilige basis te geven. soja-boonen. Volgens de schattingen van het Mi nisterie van Landbouw wordt de oogst van soja-boonen in 1938 geschat op 57.665.000 bushels (1 bushel 36,35 1.), terwijl hij in 1937 slechts 45.272.000 bushels bereikte. De bijzonderste Staten van productie bevinden zich in Middle- West en zijnIllinois, Indiana, Iowa, Ohio en Missouri. De teelt besloeg er 2 898.000 acres in 1938 tegen 2.549.000 acres in 1937 en een gemiddelde opper vlakte van 1.231.C00 acres tijdens de jaren 1927-1936. Tijdens het jaar 1938 werd de voort brengst per acre sterk verbeterd. Deze cultuur is eerder van recente toepassing in de Vereenigde- Staten. Doch zij neemt er geleidelijke uitbreiding wegens de talrijke industrieele doeleinden waarvoor de olie van sojaboonen wordt gebruikt, n.l. bij de fabricatie van verf en vernis. Volgens zekere berichten zouden de ingenieurs er zelfs in gelukt zijn olie van sojaboonen te doen dienen als brandstof voor Dieselmotoren. Deze benuttiging zal nog meer bijdragen tot uitbreiding der teelt. Het N I.R. bij monde van den heer De Muynck, directeur van de gesproken uitzendingen en waarnemend Directeur- Generaal, deelde mede aan den heer De Landtsheer, algemeen-sekretaris en gevolmachtigde-beheerder van het Be devaartcomité. dat de IJzerpsalm dis op het programma voorkomt van de Bedevaart, niet zal uitgezonden worden. Naar aanleiding daarvan heeft het Bedevaartcomité beslist, dat het zich niet onderwerpt aan zulke censuur en diensvolgens elke uitzending langs het N.I.R. van de hand wijst. Hier volgt het gedicht in kwestie. De woorden zijn van F. Vercnocke, de muziek van A. Meulemans. VEREENIGDE STATEN Het programma van de «Agri cultural adjustments adminis tration voor 1939. De groote lijnen van voormeld pro gramma zijn ongeveer dezelfde als voor 1938 Nochtans streven zij er bijzonder naar de teelten uit te breiden welke de vruchtbaarheid van den bodem verhoo gen of niet uitputten. Het doel dezer richtingspolitiek der landbouwproductie is 1) de bevoorrading der binnenlandsche markt verzekeren 2) de vereischte reserve-voorraden aanleggen 3) de gewenschte hoeveelheden beko men voor den uitvoer. De uitzaai bedraagt volgende raming van voornoemd organisme 270.280 mil- lioen acres, hetzij 5 millioen minder dan in 1938 en 30 millioen minder dan de gemiddelde voortbrengst der jaren 1928- 1932. Ziehier de oppervlakten besteed aan de onderscheidene teelten Maïs 94 tot 97 millioen acres. Tarwe 55 tot 60 Rijst 850.000 tot 880.000 acres. Oliehoudende planten 1.550.000 tot 1 650.000 acres. De premiën voor het daarlaten van teelten met overproductie of van uitput tende planten zullen bedragen 9 cent per bushel voor tarwe, 16 cent voor maïs en 10 cent voor rijst. De premiën voor aanpassing der marktnoteeringen zullen bedragen 5-6 cent per bushel voor tarwe 12-13 cent voor maïs en 10-12 cent voor rijst. De raming van den oogst van i Stad Aalst. De plaats van schoolverpleegster is te begeven. Maximum leeftijd 35 jaar ver hoogd met 5 jaar voor de begunstigden bij de wetten van 3 8-1919 en 21-7-1924. De plaatsaanvragen, met noodige be wijsstukken en getuigschrift van goed gedrag en zeden, moeten aan het Sche pencollege schriftelijk gericht worden vóór 30 Oogst 1939. VoOr ctl UWC ®ankbewcrk*n0en» Geldplaatsingen, ■mui Uitwisselen van Koepons, enz. enz. Zult U den voorkeur geven aan de ZEKERHEID. GEHEIMHOUDING eo AANGENAME BEDIENING Aangenomen door de Backcommissie. Het gehaspel rond de Danziger- kwestie blijft voortduren. Duitschland en Polen staan tegenover elkaar als twee honden om één been. Een netelige kwestie voorwaar. Het is een feit dat Danzig een Duitsche stad was en gebleven is. Maar een even groot feit is dat Polen zonder Daczig voor goed van de zee afgesloten is. We kunnen moeilijk den uitslag van het geschil voorspellen. In alle geval is het zeker dat hieruit geen oorlog zal voortspruiten, niette genstaande het gestook van kanonnen- fabrikanten en massamoordenaars. in Denemarken stortte een Britsch vliegtuig brandend in zee. Slechts de piloot kwam er levend van af. We meenen zoo halvelings dat die man zich dat "reisje» nog lang in 't ge heugen zal houden. Maar of hij daar voor den brui zal geven aan het vliegen is een andere vraag. De wereld is toch een rumoerig nest. In bijna ieder land gebeuren er zoo van die dingen die men met den besten wil van de wereld niet zachtzinnig noemen kan. Zoo deed het Iersch Republikeinsch Leger weer van zich spreken door een nieuwe reeks bomaanslagen in Engeland. We gelooven dat de Britten die heet hoofdige Ieren met alle plezier naar den duivel wenschen. Het valt echter te be twijfelen of de koppige bewoners van het Groene Eiland aan dat verlangen zullen voldoen. Onvruchtbaarheid bij melkvee komt veelal voor tengevolge van de uit putting van het dier. Vele lieden geven meel om veel melk te bekomen, maar vergeten dat de koe ook moet sterk en gezond zijn. Door het voederen van Melkmeel R. U.Z. is men verzekerd van met min der uitgaven veel melk en gezonde en vette dieren te bekomen. Ook in Palestina staan de bom aanslagen en moorden tusschen de Zonen der Woestijn en de Kinderen Israël aan de orde van den dag. Onze buren van over den Rijn heb ben ook hun handen vol met de ge annexeerde gebieden Moravië en Bo- hemen. Ook daar wil het niet rustig worden. We gelooven dat de Tsjechen er niet veel voor voelen om zich volbloed- Ariërs te laten maken. Bij wat voorgaat willen we echter opmerken dat de Tsjechen thans moeten ondervinden wat de Sudeten te verdu ren hadden ten tijde der Tsjeco-Slo- waaksche Republiek. En dat het ver duiveld hard moet zijn wanneer de meesters knechten, en de knechten mees ters geworden zijn. Evenals we destijds de verdrukking der Sudeten aanklaagden, vinden we het thans ook niet strokend met de recht vaardigheid wat thans met de Tsjechen geschiedt. Men zal zich herinneren dat onlangs uit het museum "Le Louvre» te Parijs het beroemde schilderij "L'Indifférent» gestolen werd. Het is thans terugbezorgd door een jong kunstenaar die het weggenomen had, om het te herstellen, naar hij zei. Niettemin werd onze man in 't droge gezet. Ondank is nu eenmaal 's werelds loon... Het verschil van de differentie. Gust heeft blinkende en goed gevleesch- de koeien, terwijl Jef magere sprinkha nen op zijn wei heeft, en nochtans geven ze evenveel uit aan veevoeder. Het is een raadsel dat rap opgelost is als men weet dat Gust aan zijn melkvee het gekende Melkmeel R.U Z. voedert. En dit is iets voor de jonge mannen en meisjes die ik onder de lezers van mijn Wanmolen telEen Amerikaansch geleerde zijn naam is me ontgaan - beweert dat iedere kus een verminde ring aan den levensduur van drie mi nuten beteekent. Wie dus langer wil leven, worde dan een vijand van het kussen. We ver wachten ook een groote anti-kuskam- pagne. Doch, laten we maar rechtuit be kennen dat onze jeugd van meening is dat een smakelijke kus wel drie minuten van het leven waard is... Te Barnevelt in Nederland ver moordde een man zijn vrouw, sneed het lijk in stukken en legde het te vinden in een koffer. Om van echtelijke liefde te spreken 1 Tenware dit geval er een was zooals dat van den wolf die zijn jong den kop afbeet... uit liefde 1 In de stad Lier dankte een brouwerij 100 leden van haar personeel af, als protest tegen een onrechtvaardige be handeling vanwege het belastings- beheer. Het spreekwoord zegt het "Hansje boet, wat Hans misdoet 1 En zou 't niet waar zijn Een gierige oude dame kwam bij een apotheker om het goedkoopste mid del tegen jeuk. Onze pillendraaier was echter in een slecht humeur. Het goedkoopste middel tegen jeuk Krabben, madame, krabben 1 Een kleine berekening is van groot belang op de boerderij. En nochtans zijn er weinig boeren die even willen nadenken, verre van de rekening te maken. Bij den kweek van zwijnen komt het er op aan met de minste uitgaven de meeste kilos te krijgen, en dit is men verzekerd met de Varkensmeien R.U Z. Waarom niet beproeven In de wateren van Noorwegen had een dezer dagen een gevecht plaats tusschen walvisschen en menschen. 't Moet een echte zeeslag geweest zijn. Na meer dan 5 uren gevecht konden de walvischvaarders 170 dieren buit maken. wordt het best verzekerd door het toegepast voor het zaaien. Dosissen 300 kg. per Ha na graange wassen. 200 kg. per Ha na klaver weiden. Deze doenwijze vermijdt het legeren en verwezenlijkt een meeropbrengst van ^1.000 kg. tot 1.200 kg. graan en 1.500 kg. tot 2.000 kg. stroo. 11 Maar gebruikt alleen het i CHILINITRAAT van Te Deauville (Frankrijk) namen man nen die niets konden laten liggen wat niet te heet of te zwaar was, zoo maar eventjes voor 3 millioen frank aan ju- weelen mede. Ze zullen den eersten tijd zeker een zwak leventje leiden, als ze door de lange grijparmen van Moeder Justicla niet achterhaald worden ten minste. Te Charleroi werd door een gen darm, die wat al te lustig in den Wijn gaard des Heeren gewandeld had, een revolverschot gelost op zijn halven trouwboek. Na gemist te hebben joeg hij zichzelf drie kogels door den buik. En thans driemaal roos 1 Zoodat het niet altijd zeggen wil dat een man der wet het toonbeeld is van orde en gezag. Een vrouw werd te Lommei door een auto doodgereden. De voerder bleek een dokter te zijn. Moest men cynisch aangelegd zijn, dan zou men zich afvragen of de dokters anders nog geen menschen genoeg van kant maken, dat ze hen nu nog moeten gaan doodrijden ook. In Litauen geraakte een stadje in brand. Door den Duitschen Arbeids dienst werd de grens overschreden om hulp te bieden. We moeten zeggen dat gemelde grens overschrijding waarschijnlijk geen offi cieel protest vanwege Litauen zal tot gevolg hebben... Zooals men weet werd te Luik een Belgisch officier aangehouden die aan spionnage deed ten bate van Duitsch land. De spionnage is een pest die alle lan den vergiftigt. En geen enkele mogend heid is er van vrij te pleiten. Is de pachter thuis vroeg een be zoeker aan den boerenknecht. Ja. meneere, hij is in den zwijnen stal. Ga maar binnen. Ge zult hem wel herkennen, hij heeft een strooien hoed op 1 Het woord CHILI op de'zakken en de fakturen is een teeken van waar borg. (Ingezonden). en Groote Prijs Tentoonstelling Parijs-Vincennes 1931. Tentoonstelling Brussel 1935 Groote Prijs. NIEUWE BREVETTENBelgië van 30 Juni 1933 Frankrijk van 3 Ja nuari 1934; Luxemburg van 4 Jan. 1934. Onze toestellen en corseletten van gansch bijzonderen aard tegen alles tot hedendaags uitgevonden worden toege past met allen waarborg en matigen prijs. Specialist A. Dumonceau ontvangt van 9 tot 2 uur te DENDERMONDEden 3d° Maan dag der maand. Hotel Regent (statie). SOTTEGEM de 2" Dinsdag der maand Hotel Pelit Bruxelles Statie. GENTalle Vrijdagen, Gasthof Vlaanderen Elisabethlaan, 28, (Sint Pietersstatie). AALSTZaterdag 2 September "Hó- tel Comte de Flandre Statie. BRUSSEL: alle Woensdagen en Donderdagen en 3d* Zondag van 9 tot 3 uur, 65-67, rue de la Meuse, 65-67, b(j de Jubellaan (Kerk St. Remy.) Uitlegboekje kosteloos op aanvraag LEDENHoudt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. av&iBMwmtïïsststimsu 't Vaarwel was kort, zij togen vroom ten strijde, zij waren jong, manhaftig in 't gevecht werd recht beloofd, voor recht zou Vlaandren [strijden zij streden trouw en vielen zonder recht. Nu rusten zij in 't eindloos veld begraven, geliefde jeugd, verloren, ver van huis vervolgd, verguisd in hun geschonden graven, en onder 't puin van hun verbrijzeld kruis. Het volk gedenkt, 't volk heeft een Kruis gegeven, een grootsch tehuis een stout n burcht van steen waar liefdevol hun namen staan geschreven, Verheerlijkt volk, in broederschap bijeen. Blijf. Dietsche Kruis, voor Dietsche volk een bake op 't heiligdom door bloed des volks gewijd gij zijt een schans, de dooden staan op wake, zij strijden voort den onvolvochten strijd. Nieuwe wetenschappelijke ontdekking voor bewerking zonder operatie van alle gevallen van Breuk of verplaatsing door toepassing dag en nacht, zonder gevaar of ongemak, der wonder bare veerlooze toestellen van den Specialist Breukheeler Belgische firma opgericht in 1885. Diploma's, Gouden Medalies t Brussel 1910 Gent 1913 en 1923) Lyon 1914; Antwerpen en Luik 1930. Bekroond voor verdiensten met Gouden Medalie der Kroonorde. Jurylid t Buiten wedstrijd GENEZEN PERSONEN Heer Henri MESTDAGH, 327, Wellingstraat te Beernem, op 7 maand genezen van breuk, doet nu alle werk, zonder band. M. J. B. VANDENHOUTE, landbouwer te Asbeek-Assche, op den ouderdom van 50 jaren nog genezen aan zakbreuk. Constant GROOTjANS, 28, Ketelmakerstraat, Tienen, zak breuk, volledig genezen. Mr Frans VERNAILLEN, Stokerijstraat. 50, Wjjneghem, volledig genezen van twee lies breuken en volledige maagzak king. Vrouw BREYDELS, Wette- ren, zakking der ingewanden gansch op plaats gebracht, doet au alle werk zonder ongemak. Mr G. FASTRE, Eeuwfeeststraat, 9, Thleaea, genezen van maagzakking. Mr VAN NOOTEN ALPH., Beekstraat, 22, te Koaingshoyckt bfl Lier, genezen van water breuk, doet alle werk zonder ongemak. Wilt gU gelijk duizenden die onze method* hebben aangenomen HULPVERLOSSING be komen, eerlflk en rechtzinnig behandeld worden, zonder kwakzalverijen of valsche beloften, en mits matige prQs en alle WAARBORG I Breng ons een bezoek dat KOSTELOOS is en U tot niets verplicht.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 4