Alle Belgen zijn gelijk voor de Wet. Toepassing der Wet op de Kindervergoedingen i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Een voorraad van 16 millioen ton Tarwe beschikbaar. Orgaan der Landboutf ersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 27 OOGST"1939. Prijs 55 ectlcm 2l»te JAARGANG Ni 1077 Abonnementsprijs 15 fr.jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen tonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnarder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai» 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Naar we officieel vernemen wordt de prijs voor de inlandsche tarwe vast gesteld op 105 fr., hetzij 45 frank boven de normale waarde op de wereldmarkt. Deze 45 frank is een eerste premie voor elke 100 kg. tarwe in het voor deel der tarweboeren. Voor rogge en gerst werden geen prijzen vastgesteld. Naar we nadien uit niet officieele bron vernamen, zou de Tarwekommis- sie aan de Regeering voorstellen de volgende premies ten voordeele der graan- verbouwers voor te stellen 700 frank per hectare voor tarwe. 1000 rogge. 1500 gerst. Ingeval dit voorstel door de regeering wordt aangenomen, zal de totale steun alsvolgt uitkomen, rekening houdende dat tarwe gemiddeld 3500 kg„ rogge 3000 kg. en gerst 3300 kg. per hectare opbrengen 3500 kg. tarwe X ^5 fr. premie bij verkoop 1575 fr. de premie per hectare 700 fr. Totaal 2275 fr. 3000 kg. rogge, 3300 kg. gerst premie bij verkoop 0000 fr. premie per hectare 1000 fr. Totaal 1000 fr. premie bij verkoop 0000 fr. premie per hectare 1500 fr. Totaal 1500 fr. We vragen ons af waarom de arme zandboeren weer eens 1000 fr. moeten verwachten tegen de dikke tarweboeren meer dan het dubbele of 2275 fr. Waarom het verschil tusschen rogge en gerst Indien er een verschil moet bestaan, dan zou het wel in het voordeel van de rogge moeten zijn daar gerst veel duurder kan verkocht worden. Laat ons nu eens berekenen wat de drie graansoorten zullen opbrengen per Hectare TARWE 3500 kg. X 105 3675 fr. premie per hectare 1000 fr. totaal 4675 fr. ROGGE 3000 kg. X 50 1500 fr. premie per hectare 1000 fr. totaal _2500Jr. GERST 3300 kg. X 60 1980 fr. premie per hectare 1500 fr. totaal 3480 fr. Ziedaar hoe men in ons land de spreuk "alleman gelijk voor de wet„ verstaat Die onrechtvaardigheid tegenover de kleine en arme boeren van Vlaanderen is schreeuwend en kan niet langer geduld worden Er is nog meer Buiten de verongelijking van de roggekweekers komt nog het feit dat de varkens- en veekweek totaal onmogelijk zullen worden voor de arme zandboeren en in 't algemeen voor alle kleine kweekers. De groote tarweverbouwers zijn de varkens- en veemesterij op groote schaal begonnen. Ze krijgen hooge prijzen voor hun tarwe en koopen de grond stoffen aan spotprijzen, waardoor ze aau een veel lagere kostprijs varkens en vee kunnen kweeken. Om dit gevaar tegen te gaan bestaat er één middel Gelijke invoerrechten op alle granen. Gelijke steun per hectare voor alle granen. Op die manier zullen de levensmogelijkheden voor alle boeren in België gelijk zijn. Wij eischen gelijkheid voor alle landbouwers in ons land! Ingevolge het Waalsch verzet, verdagen de groote partijen voor onbepaalden tijd de Onze lezers kennen den inhoud van het Koninklijk Besluit van 22 December 1938, waarbij de uitvoering wordt gere geld der bepalingen van de wet van 10 Juni 1937 houdende uitbreiding der ge zinsvergoedingen ten voordeele van de werkgevers en de niet-loontrekkenden. Wij hebben de bijzonderste bepalingen van bedoeld besluit toegelicht in ver schillende nummers van "De Koorn- bloem„ en meer bijzonder in onze bij dragen van 19 eb 26 Februari 1.1. Doch opdat dit besluit definitief in werking kunne treden dient het nog be krachtigd door een wet. Daar de regee ring meende dat dit stukje wet, zonder bespreking, bijna ongemerkt, door de Kamer zou worden gestemd, had zij het voorbehouden voor één der laatste zit tingen vóór het verlof, namenlijk voor deze van 29 Juni 1.1. De regeering had echter zonder den waard gerekend. Van Waalsche zijde, socialistische en liberale bijzonder, rees driftig verzet. Het gevolg was dat de Volksvertegenwoordigers uit de drie groote partijen, zoowel Vlamingen als Walen de belangen der Kroostrijke ge zinnen in den steek lieten en zich uit lamlendigheid neerlegden bij het voor stel der Waalsche Volksvertegenwoor digers, waardoor de wet ter bekrachti ging van het organiek besluit naar de parlementaire commissie werd gezonden. Het gevolg dezer yerzending isdat de toepassing der gezinsvergoedingen voor onze landbouwers, voor onbepaalden tijd is verdaagd. Het is ons opgevallen dat zoowel de katholieke, als de liberale en socialisti sche Vlaamsche pers zwijgt als ver moord over de bespreking in de Kamer van bedoelde wet. Doch spijtig genoeg voor de politiekers, heeft de Vlaamsch Nationale oppositie in het parlement krachtdadig de belangen der groote ge zinnen verdedigd en door het ultlikken eener naamstemming op de verzending van het wetsontwerp naar de commis sie, de verantwoordelijkheid van al de politiekers vastgelegd. Wij willen dat onze' kroostrijke land bouwersgezinnen weten aan wie zij het te wijten hebben, dat zij zeer waarschijn lijk nog voor langen tijd verstoken blij ven van de gezinsvergoeding. Daarom geven wij hieronder een trouw relaas over de parlementaire bespreking van bedoeld wetsontwerp. De Waalsche socialisten, bij monde van de heeren Van Walleghem en Hu- bin, verzetten zich met de meeste hard nekkigheid tegen de bekrachtiging van het koninklijk besluit en wel omdat dit laatste de compensatie voorziet over gansch het land. Zulks beduidt dat het boni of overschot dat opgeleverd wordt door de bijdragen gestort aan de kassen voor gezinsvergcedingen welke gezin nen met beperkten kinderlast groepee- ren (bijzonder in Wallonië) verdeeld wordt over de kassen, welke met de bij dragen hunner leden niet toekomen voor de uitkeering der wettelijke mini mumvergoedingen (bijzonder in Vlaan deren), De heer Van Wallegem zegde letter lijk Wegens de compensatie komt een groot deel der bijdragen,welke door Wallonië worden betaald, Vlaanderen ten goede. De Walen, zoo betoogde hij, zullen niet langer voor de Vlaamsche talrijke gezinnen betalen. De Waalsche nijveraars stellen terecht vast, zoo ging hij verder, dat de bijdragen, die hun kostenden prijs bezwaren, worden aan gewend om den kostenden prijs van hunne Vlaamsche mededingers te ver lichten, Vlaamsche mededingers die een lager loon betalen, omdat de kindertoe slagen het essentieele en de loonen het bijkomstige geworden zijn Dus volgens de Waalsche socialisten is de kindertoeslag een middel in han den der Vlamingen om de Waalsche nij verheid oneerlijke concurrentie aan te doen. De socialist Hubin, die vroeger reeds in het parlement met minachting sprak over het Vlaamsch konijnennest, was niet minder heftig bij de bestrijding van het wetsontwerp tot bekrachtiging van het Koninklijk besluit. Beide sprekers waren de vertolkers der Waalsche heerschersmentaliteit vol gens dewelke de Vlamingen, de 5/8 der bevolking van den Belgischen Staat, slechts de knechten zijn. Dat de Zonen onzer Kroostrijke Vlaamsche gezinnen de Waalsche gren zen moeten verdedigen, bij gebreke aan voldoende Waalsche militianen, dat vin den de Walen goeddat de mooie cen ten onzer levenskrachtige Vlaamsche bevolking worden aangewend tot beta ling der ouderdomspensioenen van de verouderde en wegkwijnende Waalsche bevolking vinden de Walen een billijke compensatie, dat de Vlamingen, gezien hun overwegende meerderheid, het leeuwenaandeel betalen aan belastingen tot instandhouding en ontwikkeling der Staatsdiensten waarin Walen en Volks vervreemden 68 "Io der vet betaalde plaatsen bezetten, vinden de Walen uit stekend dat het Vlaamsche Volk de sterke armen levert voor het zwaar werk in de nijverheden waarin de Walen, ook op ons eigen Vlaamschen bodem, de baas spelen, vinden de Walen maar na tuurlijk dat ons Vlaamsche volk tijdens den laatsten oorlog 80 °/o der gesneuvel den telde doch maar 20 trok der in- validiteitsvergoedingen wijl de Walen in tegenovergestelde richting werden be deeld. dat vinden de Walen maar zooals het zijn moet. Doch dat men in 't belang van België, waarvan zij alleen de ware verdedigers beweren te z(jn, beroep doet op hunne solidariteit ten bate van de talrijke gezinnen in Vlaanderen, bron der welvaart van ons Land, dat vinden de Walen een schandalige uitbuiting en miskenning hunner eigen belangen. De heer Del fosse. Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, had goed te ver klaren dat het maar billijk is dat een be paalde som die in Wallonië wordt ge- ind, in Vlaanderen wordt uitbetaald, doordat er in Vlaanderen meer kinderen zijn dan in Wallonië. Van Belgisch standpunt uit is dat dus zeer natuurlijk, zegde hij. De Vlamingen (Zie vervolg onderen 4de kol.) Tarwe-overvloed. De laatste gegevens van het Interna tionaal Landbouwinstituut zijn bijzonder leerrijk. Zij vermelden dat, in de periode 1923-'24 tot 1927-'28 gemiddeld 26,2 millioen ton tarwe beschikbaar was voor uitvoer, waartegenover 21,3 millioen ton voor invoer gevraagd werden. 4.9 mil lioen ton was toen voor uitvoer beschik baar. Over 1928-'29, 1932-'33 zijn deze cijfers gestegen tot 35 millioen, 20,8 mil lioen, 14,7 millioen en 8,3 millioen. Ten gevolge van eenige slechte oogsten op 't Noord Amerlkaansche vasteland ver beterde de positie aanmerkelijk. Over 1938-'39 is het weer geheel mis Voor uitvoer is beschikbaar 32,1 mil lioen ton: Gevraagd wordt voor invoer 15.6 mil lioen ton Aan voorraad beschikbaar 16,5 mil lioen ton. Bij een dergelijke verhouding doet het er weinig toe, of tengevolge van het slechte weder de Europeesche oogstra- mingen een herziening zullen behoeven. De oogstresultaten van de Ver. Staten zijn reeds genoegzaam bekend en, ten hoogste, kan Canada het beeld nog iets gunstiger maken. De verstoring van het evenwicht voor een deel aan de autarkie te wijten, moet voor een ander deel wor den toegeschreven aan een te sterk toe genomen uitvoer van het Noord-Amerl- kaansche vasteland naar Europa onder invloed van den oorlog. Rusland, dat in de vijf jaren die den wereldoorlog voor afgingen bijna een kwart van het geheel leverde, haalde in de laatste jaren nog niet de 5 Ook de Donaulanden, die het voor den oorlog tot 16 brachten, zijn gedaald. De Ver. Staten en Canada, die toen onderscheidelijk 16 °/0 en 14 leverden, zijn sterk vooruitgegaan. De Russische tarwe telt niet meer mee bij de voorziening van de wereldmarkt. Hoewel zulks de tot standkoming van een internationale overeenkomst voor den tarweuitvoer zou moeten begunsti gen, komen de overgebleven mededin gers nog tot geen accoord. De vorige week hebben we hier gehandeld over de moeilijke katoenkwestie, toch is er wel licht geen artikel aan te wijzen dat zich zoo weinig aan de gewijzigde omstandig heden heeft kunnen aanpassen als de tarwe. Volgens de laatste opgaven zullen de Ver. Staten 731 millioen bushels tarwe oogsten tegen 930 het vorige jaar. De oogst van Canada wordt op 400 millioen bushels geraamd. Het Internationaal In stituut, dat voor het Noordelijk Halfrond 44 millioen ton schat, komt voor de Ver. Staten tot 19,5 millioen ton, voor Ca nada tot 12,2 millioen ton, tegen 9,5 mil lioen ton het vorige jaar en een gemid delde van 6,7 millioen ton in de laatste vijf jaren. Canada altijd volgens de zelfde berekeningen zou een uitvoer- overschot van 9 millioen ton tarwe heb ben. die meer kinderen hebben, sturen ook meer soldaten naar het leger. Er is compensatie. Op het nationaal plan moet de solidariteit den voorrang hebben. Het beroep van den Minister op het nationaal solidariteitsgevoel der Walen botste af op hunne ikzuchtige bereke ningen. De Vlaamsche katholieken, waar- tusschen verschillende eerste rang- ster ren van den Belgischen bond der kroost rijke gezinnen, hebben wel enkele onderbrekingen aangedurfd op de uitla tingen der twee Waalsche woordvoer ders, doch wanneer deze hun voorstel staande hielden het wetsontwerp, be houdens een paar min belangrijke arti kelen, te verzenden naar de commissie, hebben allen zonder uitzondering ge stemd voor de verzending. Uit politieke overwegingen hebben zij aldus de be langen van het Vlaamsche Volk en van zijn kroostrijke gezinnen verraden. Welke het gevolg is van deze ver zending heeft de Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg hen nochtans dui- (Zie vervolg op de 2de bladzijde) De minder goede oogstomstandighe- den in Europa Engeland, Duitschland en Frankrijk klagen over vochtig ge oogste tarwe mogen tot een kleine vermindering der cijfers aanleiding ge ven opmerkelijke verandering in de ver houding brengt dat niet. Heel waar schijnlijk zal er een oude wereldvoor raad voor een vol jaar zijn wanneer de oogst van 1940 aanbreekt. De druk van deze geweldige voorra den verhindert dat er eenige uitwerking kan uitgaan van gunstige invloeden. Rusland, bijvoorbeeld, is nog niet be gonnen met den uitvoer, die verleden jaar om dezen tijd reeds weken aan gang was. De oogst van Britsch-Indië valt deerlijk tegen, zoodat dit land wellicht een beroep zal moeten doen op Aus tralië. Anderzijds zit Argentinië nog met groote voorraden. Frankrijk dat met 7,5 millioen ton zijn oogst thans meer dan een millioen lager raamt dan het vorige jaar, heeft toch nog genoeg tarwe om zichzelf te voorzien. De voorraadvorming in Europa heeft hare taak in zooverre volbracht, dat nieuwe aankoopen nu slechts dienen ter vervanging der oude, die in verbruik worden gebracht. De voorraden in Ant werpen, Rotterdam, Amsterdam en Marseille zijn vervijfvoudigd sedert ver leden Zomer. Hoe aan dezen toestand een einde moet worden gebracht, weet men niet. Op het programma staan thans niet slechts beperking van den verbouw en vaststelling der uitvoerhoeveelheden voor de uitvoerende landen, doch ook minimumprijzen en'afschaffiag van de uitvoersubsidies. Of de Vereenigde- Staten die laatste alleen bezigen om andere landen te dwingen tot toetre- treding tot een overeenkomst moet nog blijken. Zeer belangrijk is het punt van de minimum-prijzen, belangrijker voor sommige der uitvoerende dan der invoe rende landen. De laatste steunen zelf den tarwebouw en zullen tegen een ma tige prijsverhooging geen bezwaar maken. Australië heeft, in tegenstelling met Canada en Argentinië die een verhoo ging van hun deel wenschten, toege stemd in de verlaging van z(jn deel in f den uitvoer van 21 tot 18,5 °/0, doch daaraan de voorwaarde van een lagen minimumprijs verbonden. Het tarwe- verbruik is in de laatste jaren in het Verre Oosten sterk toegenomen. De prijsontwikkeling is daaraan niet vreemd geweest. Hoewel Australië daar geen monopolie heeft, beheerscht het toch de markt. Zoo neemt het Verre-Oosten trouw ieder jaar het tarweoverschot van Australië af. Een te hoog gestelde prijs zou de balans weer doen over slaan in het voordeel van de rijst. In de plaats van het voorraadvraagstuk van Canada en de Vereenigde-Staten zou dan dat van Australië komen. Dit geval bewijst zeer duidelijk dat de prijs be- slissend is voor den afzet. I Ook maïs belooft een oogst, die bijna I even groot zal worden als het record van 1938. Maïs geeft verreweg de grootste opbrengst van alle granen in de Vereenigde-Staten. Dit jaar zal de oogst weer de 2.5 milliard bushel bedragen. Reeds drie jaren achtereen zijn de oogsten verbazend groot, doch de Ver. Staten plegen slechts weinig maïs uit te voeren en er zijn weieens stemmen op gegaan, die in overweging geven meer tarwe als veevoeder te bezigen en maïs uit te voeren als de prijzen op de we reldmarkt daartoe aanleiding geven. Reeds herhaaldelijk vielen de tarwe- onder de maïsprijzen. Tarwe, maïs en gerst hebben in de Ver. Staten hun hoog oogsttotaal voor een deel gehaald door een hooge gemiddelde opbrengst. De overige granen moeten de gevol gen ondervinden van de slechte positie van de tarwe. De steunpolitiek houdt echter den tarweprijs gedeeltelijk op en dientengevolge wordt niet zooveel tarwe voor veevoer gebezigd, als het geval zou kunnen z(jn. TELEFOON 2A7.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1