Het lot is geworpen De Belgische Witloofteelt Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers ZITDAGEN De Bescherming van het Spaarwezen en Private Spaarkassen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 10;SEPT. 1939. Prijs 33 ctniiem 21ste JAARGANG Nr 1079 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron la streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller 1 O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4* Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het lot is geworpen het oude Europa is in een draaikolk van bloed, tranen en vernieling ge stort. De oorlogsgod, het vreeselijkste monster der menschheid met zijn onheilen en rampen, is op zijn troon gestegen. Wat velen hadden gevreesd, maar wat toch ongeloofbaar scheen, is geschied de volkeren gaan elkaar verscheuren, ze gaan zien wie de fijnste middelen en de grootste macht tot vernietigen be zit, intusschentijd zichzelf uitroei end tot er slechts lijken en pui- nen zullen overblijven. Het kan ons niet door den kop hoe een geschil, hoe groot het ook moge wezen, door de wapens moet worden beslecht We kunnen niet aannemen dat de barbaarsche doenwijzen van voor eeuwen moeten gebruikt worden door beschaafde naties om iets te regelen dat naar hun meening onrecht is. Het is een feit dat oorlog zal woeden zoolang er groote legers zullen zijn,en zoolang enkele personen de macht zullen hebben millioenen menschen naar de slachtbank te zenden. Wij verfoeien dan ook de doen wijze van alle mogendheden, die de eene voor de andere machtige legers voeden en de bevolking uitpersen om zich oorlogstuigen aan te schaffen. In de oeroude tijden werd in vele gekende gevallen de oorlog beslist tusschen de hoofdman nen, en niet tusschen de solda ten. Waarom, als de rede geen vat heeft op de harde koppen van de moderne volksleiders, worden ze zelf niet in het strijdperk ge bracht in plaats van de millioenen- legers in het veld te sleuren De volkeren zelf verachten en verafschuwen den oorlog. Geen natie ter wereld zal als dus danig de wapens opnemen tegen de broeders van over de grenzen, wanneer het niet door leugens en geweld gedreven wordt. Nu zal het weer een strijd om leven en dood worden tusschen machtige staten, die elkander vreezen en benijden, en niemand weet welk de uitslag van die mas samoord zal zijn. Onze gedachten gaan naar die millioenen jonge mannen die van hun haardstee en familie wer den weggerukt om hun leven te wagen in de bloedgrachten, die misschien jarenlang als dieren zullen leven, groote ontberingen zullen kennen en veel kans heb ben ten slotte als honden te wor den neergeschoten 1 En dit om enkele personen die blindelings worden gehoorzaamd en het in hun kop kregen de legers te doen in botsing komen. Gelukkig voor ons land, zijn we buiten het geschil. Door den wil der overgroote meerderheid en door de beslissing van den Koning en de Regeering zal ons land streng onzijdig blijven. Onze troepen zullen volgens de radiorede van onzen Vorst, eiken inval, vanwaar hij ook kome, tegenhouden en zoodoende ons land van de oorlogsverschrikkin gen vrijwaren. Aan al de landbouwers en spe ciaal aan onze leden zeggen we laat ons kalm en waardig blijven. Doen we onzen plicht als boeren en staatsburgers zoo goed moge lijk en de moderne geesel zal aan ons en onze kinderen gespaard blijven. Het gebeurt meer dat personen in lichtingen vragen over maatschappijen die geldplaatsingen aanvaarden en onder den vorth Van "spaarkas,, werken. Naar de meening van velen werden de private spaarkassen totaal afgeschaft doóü de koninklijke besluiten op den kdntrool der spaarcenten. Dit is echter niet zoo en we vinden in de verschillende koninklijke besluiten diensaangaande dat toelating werd ver leend aan een zeer beperkt getal maat schappijen om spaargelden te ontvangen en te beheeren. Deze enkele spaarkassen staan onder de rechtstreeksche en strenge kontrool van de regeering, die daartoe een spe ciaal organisme heeft geschapen, name lijk het Centraal Bureau voor de kleine Spaarders We vinden diensaangaande in het "Staatsblad, van 16 December 1934 volgende voorschriften (Koninklijk besluit n° 42 van 15 De cember 1934). Art. 1De ondernemingen dié tegen uitkeering van intresten, depositos in geld ontvangen en daarbij gebruik maken van de benaming spaarkasof van eenige andere benaming in verband met het woord sparenM of die, om van die depositos te doen blijken, zich be dienen van boekjes welke, door hun vorm of hun vermeldingen, zouden kunnen verward worden met de spaar boekjes gebruiktdoor de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas. Art. 2. De door 1° van artikel 1 bedoelde ondernemingen mogen hun bedrijvigheid in het Rijk slechts aan vangen of voortzetten nadat zij daartoe door den Koning zijn gemachtigd Verders zegt genoemd koninklijk be sluit onder meer Dat de vennootschappen regelmatig moeten opgericht zijn en zich, voor wat aangaat haar beheer, schikken naar de voorschriften van dit besluit. Dat ze moeten aanvaard worden door den Minister van Financiën en door het Centraal Bureau voor kleine Spaarders. Dat ze een gestort kapitaal van min stens vijf millioen frank moeten bezitten. Dat de spaargelden moeten beheerd worden ingevolge de onderrichtingen van het koninklijk besluit en met het akkoord van het bureau voor de kleine spaarders, en hoofdzakelijk geplaatst bij de Nationale Bank in Belgische staats fondsen of in goede hypotheken, ten einde aan de spaarders alle waarborgen te bieden. Toezicht. Het koninklijk besluit van 16 Decem ber 1934 zegt verder aangaande de controle Art. 16. De door deze afdeeling bedoelde ondernemingen staan onder de controle van de regeering. Deze controle wordt uitgeoefend door het Centraal Bureau voor de kleine Spaarders en na ontbinding van dat bureau, door de kommissie die daartoe bij koninklijk bestuit zal worden opge richt. De controleverordening wordt bij koninklijk besluit vastgesteldzij be paalt inzonderheid de verplichtingen van de ondernemingen, wat betreft het ter inzage geven van de boeken, con tracten, comptabiliteitsstukken en andere documenten, de vermeldingen aan te brengen op de prospectussen, omzend brieven, aanplakbrieven en andere voor het publiek bestemde schriften, de in diening van het jaarverslag over de ver richtingen Ten einde nog meer zekerheid te ge ven aan de spaarders werd op 22 Octo ber 1937 een Koninklijk besluit uitge vaardigd nopens de manier van plaatsen van de spaargelden. De spaarkassen werden verplicht er hun gelden te plaatsen volgens aandui dingen van genoemd besluit. We vin den hierover onder meer dat de gelden moeten geplaatst worden alsvolgt 1. Ten beloopen van minstens 40 van het totaal van bewuste beleggingen in fondsen van den Belgischen staat of door dezen gewaarborgd. 2. Ten beloope van hoogstens 40 van het totaal in hypotheekleeningen. 3. Ten beloope van hoogstens 30 °/o van het totaal in deposito's bij de Na tionale Maatschappij voor Krediet aan de Nijverheid. Welke kassen werden toegelaten Buiten een klein aantal kooperatie- ven van privaten aard, werden onder andere de volgende ondernemingen door den Koning ertoe gemachtigd de bedrijvigheid van private spaarkassen uit te oefenen onder het regime inge steld bij afdeeling 1 van het Koninklijk besluit nr 42 van 15 December 1934: De Antwerpsche Hypotheekkas. De Belgische Hypotheekmaatschappij en Spaarkas. De Antwerpsche Maatschappij van Depositos en Hypotheken. BESLUIT. Het aantal aangenomen spaarkassen is dus uiterst beperkt en hun getal zal eerder inkrimpen als vermeerderen. Al len zijn als ernstig gekend en streng bewaakt. Gezien de controol dezer kassen door een speciaal staatsorganisme is gedaan, en gezien de verplichte en zekere plaat sing, meenen we dat voor de spaarders alle zekerheid wordt geboden. Er bestaat bovendien de "Algemeene Spaar- en Lijfrentkas van den StaatM en de privaat banken door den Staat aan genomen die gelden mogen ontvangen en beheeren. De wetgeving is ten slotte met streng heid tusschengekomen om de spaarders van verliezen te behouden. Spijtig dat al de regelingen niet vroeger bestonden, dan zouden niet zooveel honderde mil lioenen van de kleine spaarders, vooral boeren en werklieden, zijn verloren gegaan. De heer Derwa, Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3® Donderdag der maand van 10 tot 11 u-: te Aalst in Het Paviljoen iedere 3'Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u.30: te Aalst in De Koornbloem iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. VERZEKERINGEN. - De heer De Henau, opziener bij NOORDSTAR- BOERHAAVE, is alle Zaterdagen in ons lokaal van 10 tot 12 uur, om U kosteloos inlichtingen te verstrekken inzake verzekeringenBrand-Ongevallen- Leven, waar hij voor rekening van het hoofdagentschap "R.U.Z.„ de zaken behandelt. Onder de bijzondere produkties van den Belgischen landbouw is het witloof een van de best gekende. Het is alom vermaard en wordt zelfs uitgevoerd naar Amerika. De teelt van deze groenten schijnt haar oorsprong te hebben gevonden te Schaarbeek, gemeente van de Brussel- sche omgeving, vanwaar den naam "Brusselsch loof„, en moet ongeveer een eeuw oud zijn. Indien wij het goed voor hebben ver scheen het witloof op de markt te Brus sel omstreeks 1846. Na zich eerst te hebben verspreid in België, waar zij een groote uitbreiding nam, begonnen ook andere landen deze voortbrenging, n.l. Frankrijk, Nederland, Zwitserland, Duitschland en ook de Vereenigde- Staten. België blijft evenwel aan de spits voor deze cultuurtak, wat niet zoozeer te dan ken is aan bijzondere geschiktheden van bodem en klimaat, dan wel aan de ervaring door Belgische kweekers opge daan en aan de methodische zorgen welke zij besteden aan de kwaliteit van hun produkten. Deze zijn trouwens, wat den uitvoer betreft, aan een strenge reglementee ring onderworpen. Witloof wordt bekomen door het for- ceeren der wortels van een bijzondere soort chicorei. De plant, die weliswaar een lichten en diepen klei- en zandgrond verkiest, kan in alle gronden worden ge wonnen het zaaien gebeurt tijdens Mei en Juni en de oogst in October. Men be oogt hier niet het bekomen van een maximumgewicht, maar wel de grootste hoeveelheid mogelijk regelmatige en ge zonde wortels. Deze worden dan, na enkele dagen, loodrecht en de eene naast de anderen, in weinig diepe en na genoeg een meter breede groeven ge plaatst en met een laag van 15 cm. aarde overdekt. Aan hun eigen overgelaten, zouden ze aldus normaal ontwikkelen tegen de maand Maartde kunstmatige warmte laat echter toe den groei dermate te verhaasten dat de produktie zich uit strekt over de maanden van Oktober tot Maart. De aanjaging kan op vier manieren geschieden door middel van mest, rookbuizen, termosifoon met ge wone of versnelde circulatie, electrici- teit. Het eerste en tevens oudste systeem bestaat eenvoudig in het overdekken der aarde met een laag mest van 25 tot 50 cm. naargelang het seizoen Thans wordt het niet veel meer aangewend om reden van de bezwaren, waaronder de voor naamste een onregelmatige warmtever- deeling is. In een monografie over de witloof teelt beschrijft de heer Simon het rook- buizensysteem alsvolgt "In dit geval zijn de groeven ge woonlijk per twee gegroepeerd. Hunne breedte overtreft de 90 cm. en de lengte de 10 m. niet. Tusschen beide wordt een ruimte van 30 cm. gelaten. De ge bruikte toestellen bestaan uit een klei nen draagbaren haard voorzien van een schouw die door de aarde loopt op de diepte van de wortels en uitkomt aan het uiteinde van de groeve, aan den over kant van den haard. Om twee groeven tegelijk aan te jagen, zijn drie schouwen verelschteen tusschen de groeven en twee andere langs eiken buitenkant... Men verwarmt eerst de buizen aan den buitenkant en onderhoudt het vuur totdat de thermo meter, die in de aarde van de groeven geplaatst is een temperatuur van 25° aangeeft. Op dit oogenblik laat men het vuur uitgaan en maakt men de buis dicht om te beletten dat de koude lucht die er zou binnendringen, de groeve te rap af- koele. Daarna stelt men een der haar den op om de middelste buis te verwar men en staakt eveneens wanneer de langs dien kant in de groeve geplaatste thermometer een temperatuur van 25° aanduidt. Gewoonlijk is intusschen de warmte in de groeven langs den uitkant tot 7 of 8 graden gedaald men steekt dan opnieuw de twee vuren aan om de beide zijbuizen te verwarmen. Door al- zoo te werk te gaan, handhaaft men er een gemiddelde temperatuur van 15" en kan men na 17 of 18 dagen oogsten. Wanneer het witloof een 15-tal cm. bereikt wordt het van de wortels afge rukt, gereinigd en ingepakt. De wortels kunnen dienen voor veevoeder, ofwel, na droging, voor de bereiding van sui- kerij. De aanjagingsmethoden door thermo- sifoon en dcor electriclteit passen de zelfde beginselen toe door den rook te vervangen door een warm-water-om loop of door een electrischen stroom. De voornaamste teeltcentra zijn gelo kaliseerd in de provincie Brabant bin nen een vierhoek gevormd door Brussel, Mtchelen, Aarschot en Leuven verder in de Gentsche omgeving, rond Meirel- beke, waar deze kuituur deze jongste jaren een verrassende uitbreiding nam. Een min belangrijke zone strekt zich uit in de omstreken van Bergen (St.Sym- phorien). Teelten zijn ook te vinden in de nabijheid van enkele groote steden als Antwerpen, Namen. Aalst, Door nik. enz. De Antwerpsche en Limburgsche Kempen komen ook in aanmerking. Onderstaande tabel geeft evenwel de indeeling per provincie van den door de witloofteelt in beslag genomen gronden In 1929 In 1939 Antwerpen 95 104 Brabant(kanton Lan den inbegrepen) 3300 3740 Henegouwen 219 250 Limburg 41 44 Luik (kanton Landen niet inbegrepen) 27 15 Luxemburg 6 11 Namen 33 35 Oost-Vlaanderen 277 2085 West-Vlaanderen 71 83 Hier moet worden opgemerkt dat waar de cijfers van 1929 die van de offl- cieele telling zijn, die van 1938-1939 slechts een raming vormen. Wanneer, vergeleken met de middenopbrengst per hectare (8.000 kg.) en met de zeer be weeglijke totaalproduktie (rondom 70.000 ton schommelen) blijkt deze ra ming dan nog beneden de werkelijkheid te staan. Het aantal personen door de teelt, de verzending en andere bijkomende wer ken onledig gehouden, is moeilijk met juistheid op te geven, uit grond van het seizoenlijk karakter van deze bezighe den. Niettemin meent men het zoowat op 35.000 te kunnen schatten. Het witloof gaf aanleiding tot een belangrijke uitvoerbeweging. Voor de jongste jaren verstrekken de statistieken van den bijzonderen handel van België volgende aanduidingen Jaren Millioen frank Ton 1935 56.1 57.012 1936 66,9 47.951 1937 69,1 45.312 1938 91,7 47,652 Omtrent den ganschen Belgischen uit voer gaat naar vijf landen. die in 1938 samen 47.010 ton kochten op een geza- menlijken uitvoer van 47.652 ton. Zie hier deze vijf landen en het aantal ton door hen aangekocht Frankrijk 41.453 ton. Nederland 2.088 ton. Duitschland 1.410 ton. Zwitserland 1.332 ton. Amerika 727 ton. Deze landen hebben, zooals reeds hooger werd gezegd, getracht hun eigen witloofteelt uit te breiden evenwel blijft de verbruiker de voorkeur geven aan het Belgisch produkt van prima kwaliteit. Anderzijds werd door deze landen, de Vereenigde Staten uitgezonderd, de in voer gekontingenteerd. Frankrijk dat 88 procent van de uit gevoerde hoeveelheid opneemt, is veruit de belangrijkste klant (77,5millioen frank in 1938). In 1937 verhoogde dit land de in voerrechten en stelde het toegelaten contingent op 42,5 millioen kg. De Belgische Regeering bepaalde voor iedere maand de uitvoerbare hoe veelheid en verdeelde ze onder de ver schillende categoriën uitvoerders. (Zie vervolg 2de bladzijde TELEFOON i 267. Cijfers uitgedrukt ia heet.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1