Voor- en nadeelen van de Watermolens. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Zeer zakelijk nieuws uit Impe* Hervormen. Het ongedierte bij de Neerhofvogels. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 17 SEPT. 1939. Prijs 55 cijajtlem 2late JAARGANG Nr 1U80 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron la streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller s O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De watermolens zijn alsware een overlevering, zooals ook de windmolens uit de eerste tijden. Ze bewezen ons tastbare diensten en brachten eeuwen lang de maalsteenen in beweging die de granen tot meel maak~ ten voor het brood onzer voorouders. Ze gaven de kracht om maalderijen, olieslagerijen en meer andere nijverhe den der vorige eeuwen in leven te houden. Ze waren en zijn nog op dit oogen- blik van het grootste nut, omdat ze de krachten der natuur, die niets kosten, omzetten en ten goede geven aan de maalderijen en andere nijverheden, al hoewel zij op de meeste plaatsen wer den onttroond door allerlei motoren. In vele streken echter zijn de water molens alleen mogelijk dank zij de kunst matige verhooging van het waterpeil bij middel van dijken en omleidingen van den vloed. Deze kunstmatige verhoogingen van de beddingen hebben onschatbare on heilen gesticht in vele streken van het platte land, omdat aan duizende hecta ren goede gronden en weilanden de door de natuur geschapene noodige af watering werd ontnomen. Zoo komt het dat deze nuttige instel lingen soms veel meer kwaad stichten als goed en dat van vele kanten door de aan de beken aanpalende eigenaars en pachters van gronden protesten werden geuit. Vroeger reeds werd in De Koorn- bloem een studie gewijd aan dit vraag stuk. We stelden zelfs een vragenlijst op en zouden ons gelasten op te treden om de afschaffing van een of meer water molens te bewerken, ingeval er gegron de klachten vanwege eigenaars en pach ters werden opgegeven. Van al ons werk en studie kwam weinig in huis, omdat niemand den tijd noch den moed scheen te bezitten ons te berichten en ons hunne klachten over te maken. Van de honderden brieven die we -verwachtten kwamen er twee binnen, zoodat we ten slotte dachten dat de schade veroorzaakt door de watermo lens ver overdreven was. Den laatsten tijd echter kwamen en kele belanghebbenden eens zien hoever het zat met de verdwijning der water molens, hetgeen ons aanzette een nieu we aktie in te zetten. We zullen die aktie doorzetten op voorwaarde den steun van de belang hebbenden te hebben. Zien ze weer naar ons niet om, dan zetten we weer voor enkele jaren den strijd stop. We laten hierna een artikel volgen van een onzer medewerkers aangaande deze zeer belangrijke kwestie Door de eeuwen heen is er een gedu- rigen strijd geweest naar hervormingen, oude gebruiken wijzigen, verbeteren, j vereenvoudigen naar de bestaande toe standen toepassen, is steeds het orde woord. Chimie en techniek brachten en brengen verrassende uitslagen. De strijd tegen de krotten deed me nigvuldige ellendige huizen, oude stads gedeelten verdwijnen en vervangen door gezonde huisvestingen of blokwoningen, waar ook min begoeden een ordentelijk menschelijk en gezellig tehuis kunnen vinden. De strijd tegen de modderpoelen bracht prachtige verkeerswegen voort, goede gemeentewegen werden aange legd. Jammer voor onze boeren, dat vele gemeentebesturen, door misplaatste zuinigheid of efl'gzielig kiesbelang de millioenen kredieten, ter beschikking ge steld, voor hun neus lieten wegkapen door meer helderziende gemeenteva ders. Deze nalatigen mogen een mea maxima culpa zeggen, zij lieten onze boerkens langs modderpoelen of haast onbegaanbare straten voortsukkelen. Waarschijnlijk zijn in 1940 nieuwe kre dieten beschikbaar. Dat deze nalatige gemeentebesturen het goede voornemen maken niet te hervallen. De techniek bracht wonderen voort. De vroegere stuwkracht, gedreven door de natuurelementen water en wind, heeft moeten plaats maken voor motoren, ge voed door allerhande chemische voort brengselen. Vooral onze windmolens moeten het ontgelden en de koninklijke kommissie van natuurschoon, met de toeristenbon den, hebben moeten bijspringen, opdat enkele onzer historische windtorschers als landelijk schoon zouden behouden blijven en aan het nageslacht het genie onzer voorouders van vóór meer dan duizend jaar te laten bewonderen. Door de opeenvolgende verbeterin gen op gebied van energie en stuw kracht, vroeger verkregen door water en wind, moeten deze laatsten het on derspit delven tegen de moderne drijf kracht ze zijn te kostelijk van onder houd of de inrichtingen zijn schadelijk, wij bedoelen bijzonder de WATER MOLENS. Deze zijn nadeelig voor het Alge meen. Voor de noodzakelijke verhoo ging van het waterpeil der rivieren moe ten kunstmatige dijken aangelegd wor den. Onschatbaar is de schade aan de aanpalende gronden veroorzaakt deze gronden welke doorgaans vruchtbaar zouden zijn door de vroegere aanspoe lingen, kunnen enkel gebruikt worden voor het aanleggen van weiden, die doorgaans zuur zijn. Van het gedurig doorzijpelen van het water, zijn drassige weiden en slechte bosschen voor onbe kenden in de streek de bakens van een nabijzijnden Watermolen. Deze zijn geboren uit het menschelijk vernuft, om drijfkracht voort te bren gen, in den tijd dat deze alleen door menschen voortgebracht kon worden. Samson moest den molen draaien Toen waren de gronden, met rivie ren, zelfs menschen, eigendom van Heeren. Deze molens zijn door hen ge bouwd. De oorspronkelijke eigenaars van eiken watermolen, de inrichters ervan zijn uitsluitend kasteelheeren en abdijen, die ze in hun voordeel hebben uitgebaat. De macht der Gemeenten bracht een gevoelige knak aan deze alleenheer schappij. De Fransche revolutie stelde er zoogezegd een einde aan. De verdeeling der gronden kwam langsaam, tot wat wij heden kunnen bestatigen. Maar de Watermolens bleven en met hen hun erfdienstbaarheden en na- deelige gevolgen met dien verstande dat openbare besturen strenge maatre gelen genomen hebben en met verkre gen rechten ook verplichtingen daar- stelden, om het nadeel tot het minst mo gelijke te herleiden, dit vooral met het oog op overstroomingen, waaraan zij dikwijls oorzaak geven. Door de Pro vincie Brabant is aan de rechten der eigenaars, aanpalers van rivieren, paal en perk gesteld door de wet van 7 Mei 1877, aangevuld door de wet van 26 November 1895. Maar sinds dien -is nog veel veran derd. Windmolens verdwijnen, de stoomkracht ziet haar domein bedreigd electrlek en moderne motoren overheer- schen. Sociale wetten dringen zich op in al de klassen der samenleving. Alle klassen hebben bescherming noodig. De toestand der landbouwers wordt nijpen der, hun zwoegen, hun slaven gunt hun geen ordentelijk bestaan. De regeering moet ingrijpen om den landbouw, bron van leven voor de samenleving, te red den. Alle middelen moeten gebruikt, misbruiken moeten verdwijnen, voor rechten afgeschaft verworven rechten afgekocht of verbeurd. In ons land zijn te weinig vruchtbare gronden,te veel drassige weidenen moe rassen. Enkele kunnen verbeterd worden door ontwatering voor honderden hek- taren is geen ontwatering, dus geen ver betering mogelijk, uit oorzaak der Watermolens. Zij waren vroeger een noodzakelijk heid, een weldaad. Nu overbodig, ze brengen ontzaggelijke schade aan de landbouwgronden. Ze zijn enkel nog natuurschoon 1 Dit natuurschoon, die voorrechten, kunnen niet opwegen met de schade die zij berokkenen. Volgens bestaande wet ten en als logisch gevolg der demokra- tie, moet elk persoonlijk belang onder doen en verdwijnen voor het algemeen belang. Elke schade gedaan aan ande ren, aan derden, is strafbaar en moet vergoed of hersteld worden. Wij dus klagen aan en roepen voor het volksgeding Als Vijand Nr 1 de Watermolens. Als beschuldiging brengen wij in 1Oorzaak van slrchte, zure, drassige weiden, met onmogelijke ontwatering door draineering. 2. Oorzaak van moerassen en slechte bebosschingen (de dienst van openbare gezondheid wordt hierop attent ge maakt). 3. Dikwijls oorzaak van overstroo mingen, met al de gevolgen die er aan eigen zijn. 4. Dikwijls oorzaak van kunstmatige ophoopingen in de wegen voor het rad, met gevaarlijke krommingen. 5. Niet toepasselijk aan den tegen- woordigen tijd. Als getuigen brengen wij aan Al de huurders en eigenaars van gron den gelegen langs beide oevers der rivie ren, van het stuwdam stroomopwaarts, tot waar verhooging van waterpeil zichtbaar is. De bewijzen zijn te bestatigen ter plaats. Wij vragen volledige afschaffing van alle versperringen in den loop der rivie ren maar rekening houdende der ver worven rechten der eigenaars aanzien wij als billijk, dat deze eene vergoeding zal toegekend worden voor het plaatsen van electrische of andere motoren voor de drijfkracht, ingeval van behoud der maalderij. Deze vergoeding zal toege kend worden volgens eene tegenspreke- lijke schatting gedaan door deskundigen, die zich zullen steunen op voorafgaande afschaffingen. In België, onder andere. Gemeente Esschene, Overnellenmolen. Andere landen. Elzas-Lotharingen, algemeene afschaffing. Wij doen een oproep, aan alle belang hebbenden, zich aan te bieden, om sa men met Landbouwvereeniglngen en allen die overtuigd zijn, dat het hier een onrecht is, dat als verzachtende omstan digheid, slechts oud gebruik genoemd kan worden, dient afgeschaft. Wij durven verzekeren, dat, gezien de rechtvaardigheid der vraag en onze on baatzuchtigheid, alle Openbare Besturen de gegrondheid onzer eischen zullen in zien en dat recht zal geschieden. Dat de abnormale toestand zal hervormd wor den, den landbouw en 's lands welzijn ten bate. Een zeer belangrijke vraag werd ons gesteld door Alidoor Van den Broeck, landbouwer en fruitkweeker te Impe. Ze luidt als volgt Ik heb 60 perelaars Clapps Favorite geplant in 1930. Tot hiertoe droegen ze geen fruit In denzelfden tuin staan Triomphe de Vienne, Legipont, Doy- enné de Cornice, Jefkens, Bruine Kriek- peer, CaVebasse Fausse en andere. De boomen in kwestie werden niet te diep geplant en ze worden door een be kwaam vakman regelmatig gesnoeid. Kunt U me de oorzaak aanduiden van deze onvruchtbaarheid U zult wellicht toegeven, beste lezers en lezeressen van H De Koornbloem dat aan een dergelijk ernstig gestelde vraag ook een even ernstig antwoord diende gegeven. We gingen daarom ter plaatse den toestand onderzoeken. Alidoor bezit een jeugdigen boom gaard in hoogstam, de boomen staan er, op weinige uitzonderingen na, zeer ge zond. De grond tusschen de boomen wordt jaarlijks bewerkt en beteeld met allerlei groenten of veldvruchten, iets wat we hoegenaamd niet afkeuren bij zonder gedurende de 15 tot 20 eerste jaren. Door deze bewerking ontvangen de boomen een jaarlijksche bemesting en wordt de grond losgehouden, goed ver lucht en verwarmd. Dat de boomen hoe genaamd niet te diep geplant werden, bemerkten we aanstonds aan de wilde scheuten die, hier en daar, op de onder stammen waren doorgeschoten. Om wille van het afvallen der vruch ten werden de Clapps Favorite allen bij elkander op den meest beschutten kant van den boomgaard geplant, een wijze voorzorg met spijtige ge volgen. De grond is hier klei-zandachtig, eerder zwaar dan licht. Nu achtten we ons voldoende inge licht om de oorzaken van onvruchtbaar heid te kunnen bepalen. Wildeling als onderstam voor pere laars beïnvloedt een laattijdige vrucht baarheid de kweeker zal bijgevolg wat geduld hebben. Een betere onderstam is kwee en namelijk type A van het proef station te East Malling. Voor wat nu eigenlijk de peervariëteit in kwestie, Clapps Favorite, betreft, deze verwast heel slecht met de kweepeer de boo men blijven zwak of kraken gemakke lijk af aan de entplaats. Om dit te ver helpen past men de tusschengriffeling toe, 't is te zeggen, men griffelt op de kwee een peervariëteit die er zeer goed mee verwast als Beurré Hardy, De Cuté, Dubbel Philippe en op deze peervarië teit griffelt men het volgende jaar de variëteit die men wenscht te bekomen. De boomen groeien dan krachtiger en leven gewoonlijk langer. Het is ook noodzakelijk een zeker aan tal variëteiten te kweeken om een goe de bevruchting te verzekeren. Als de bloemen niet goed bevrucht zijn, ont staan meestal geen peren, ofwel mis vormde, kleine en onregelmatige. De meeste variëteiten van peren kunnen niet voldoende bevrucht worden met hun eigen stuifmeel, ze zijn auto-steriel. Om vruchten te vormen,moeten de bloe men bestoven worden met stuifmeel of pollen van een andere variëteit. Pollen is een betere benaming dan stuifmeel, want het stuift niet en wordt niet door den wind overgebracht. De bijen, vlin ders, kevers en andere insecten dragen pollen van de eene bloem naar de an dere. Clapps Favorite mag als auto- steriel aanzien worden en zal nooit goe de uitslagen opleveren wanneer ze af zonderlijk geplant is. We mogen dus met min of meer ze kerheid verklaren dat de onvruchtbaar heid van Clapps in den boomgaard van Alidoor toe te schrijven is aan niet-be- vruchtiging der bloemen. Om hieraan te verhelpen kan een tus- schenplanting van variëteiten die nage noeg op hetzelfde tijdstip bloeien en goede bevruchters zijn, uitgevoerd wor den. De variëteiten Nouveau Poiteau, Legipont, Doyencé de Cornice kunnen hier een zeer gunstigen invloed uitoefe nen. Het houden van bijen in den tuin zal voorzeker ook veel tot de bevruchti- ging bijdragen. Alidoor leidde ons nadien naar zijn varkensstal. Een vijftien varkens wegen de van 130 tot 140 kilo waren er ge- huist in een zeer gezond hok geen zier ken reuk, zeer rein, weinig of geen vlie gen, en daar lagen ze rustig te slapen tot de honger hen voor de tweede maal naar de eetbakken zal roepen. De var kens worden uitsluitend gevoed met varkensmeel R.U.Z. Toen de jeugdige dieren in 't hok werden gestopt wogen ze door den band een twintig kilo na 4 maanden tijd 130 tot 140 of een aan winst van nagenoeg 110 tot 120 kilo, wat een dagelijksche aanwinst daarstelt van nagenoeg 1 kilo. Voorwaar een prachtigen uitslag. Moesten er landbou wers zijn die belang stellen in dezen kweek, niets belet hen eens te gaan kij ken, met dezelfde bereidwilligheid zal Alidoor hen de noodige aanduidingen verschaffen. We mochten de hoeve niet verlaten zonder de belofte van aan den Heer Bestuurder de gelukwenschen over te maken van wat de kwaliteit der var kensmeien betreft. Wij moeten er van onzen kant aan toevoegen, dat Alidoor een zeer voor uitstrevende landbouwer is die graag nieuwe kennis opdoet en er niet tegen opziet onze vraagbaak aan te spreken. Hij is niet van 't getal dergenen die nooit iets te vragen hebben en alles best meenen te weten. I Een aktueel vraagstuk, dat alle kip penhouders op huidig oogenblik zal aan belangen is de kwestie van het onge dierte bij de kippen en neerhofvogels. Een belangrijke groep in dat ongedierte zijn wel de roode mijten, ook bekend als bloedluizen, die behalve bij de kip, bij duiven, kalkoenen, fezanten en ook bij in het wild levende vogels worden aan getroffen. In een der jongste nummers van "De Kleinveepost„ wijdt konfrater Bos daar aan enkele bijzonderheden. Wij laten er een en ander over vol gen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij meermalen zelf de kwestie van ongedierte bij kippen hebben behandeld. De heer Bos begint met te zeggen dat de mijten of bloedluizen behooren tot het geslacht Dermanysus. Het mannetje meet 0,6 mm., het wijfje één millimeter meer, dus nog duidelijk met het bloote oog zichtbaar, vooral als ze zich bewe gen. De kleur is grijsachtig tenzij ze bloed hebben gezogen, waardoor ze licht tot donkerrood gekleurd worden. Overdag leven deze mijten in verschil lende schuilplaatsen in de nachthokken, vooral in reten en spleten en in de nes ten. Bij voorkeur verblijven ze op de zitplaatsen en zitstokken in de ruimten bij de verbinding met de steunstokken of tusschen het eind van de zitstokken en den muur. Daar vinden we meerma len verscheidene duizende exemplaren, meestal in groepen te samen. Des nachts zuigen deze mijten bloed, in ongeveer een uur zijn ze volgezogen. In het war me jaargetijde heeft vooral een zeer ster ke vermeerdering plaats dan wordt be grijpelijkerwijze ook het meeste bloed opgezogen. De wijfjes leggen dan elke 24 uur een 4tal eitjes en gaan dan weer bloedzuigen. Gedurende warm weder komen in ongeveer twee dagen de lar ven uit de eitjes te voorschijn. Deze zui gen geen bloed en vervellen reeds na 1-2 dagen tot het tweede jeugdstadium (nymfen). Deze laatste vervellen weer tweemaal en zijn daarna volwassen mij ten. De heele duur van ei tot volwassen mijt is slechts ongeveer een week. Bij koud weder staat de ontwikkeling prak tisch geheel stil. De mijten worden traag en nemen dan slechts zelden bloed op. Men heeft kunnen aantoonen dat vol wassen mijten bij koude zelfs langer dan 4 1/2 maanden konden hongeren zoodat een overwintering in leegstaande hok ken heel goed mogelijk is. Maar ook bij droog zomerweder konden ze nog tot 85 dagen zonder voedsel blijven. De schade welke deze mijten veroor zaken is niet gering en berust voorna melijk op het onttrekken van groote hoeveelheden bloed aan den gastheer. Vooral jonge dieren worden bij voor keur aangevallen, waarschijnlijk door de dunnere huid waarin zich de mijt gemak kelijker kan vastzuigen. Oudere kippen met een meer leerachtige huid en met meer onderhuidsche vetvorming zijn daarvoor minder geschikt. Alleen broedende hennen worden dan nog het meest aangetast, omdat deze zich in 't algemeen minder tegen deze in secten verweren door afpikken of door het nemen van stofbaden. Bij kuikens en jonge hennen, geven deze mijten meermalen aanleiding tot sterfte. Waren ze daags te voren nog geheel gezond, den volgenden morgen vindt men ze met bleeken kam onder de zitstokken. Vooral de dieren, die vlak bij de steunstokken moeten zitten, moeten het meest ontgelden. Sommige dieren ziet men 's morgends door het bloedver lies wel als dronken uit het hok komen. Ze vallen om en blijven dikwijls op den grond liggen. Overdag herstellen ze zich meestal weer en vertoonen een sterk verhoogden dorst en honger. Worden zulke dieren den daaropvolgenden nacht wederom aangevallen, dan worden ze vrij zeker het slachtoffer. Bij de pasge storven dieren kan men de mijten meest nog in groot aantal op de huid en de veeren, vooral ook aan de binnenzijde van de vleugels aantreffen. Later verla ten ze het koud geworden dier. maar dan kunnen we dikwijls nog tallooze (Zie vervolg 2de bladzijde). I TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1