De Veevoeding en de Europeesche moeilijkheden. i Over de Teelt van Bloemkoolen. i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor êo door de Landbouwers Besluitwetten betreffende de uitbreiding van sommige teelten. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 1 OCT. 1939. Prijs 53 centiem 21ste JAARGANG N< 1082 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4# Aalst. De medewerkers t^n verantwoordelijk voor hunne bjjdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Hoewel ook voorheen de voeding van onze huisdieren gebaseerd moest zijn op practische en theoretische ken* nis, is dit voor dezen tijd nog dringen- der noodig. Het is de taak met de beschikbare grondstoffen de grootst mogelijke hoe veelheden voedingsmiddelen voort te brengen. Niemand weet hoelang de tegenwoordige moeilijkhedén zullen du ren, noch of ze spoedig beter of wel veel ernstiger worden. Daarom moet iedereen medewerken en niets mag verloren gaan. Voedings middelen, die vroeger feitelijk te duur waren of minder geschikt, moeten nu de ontbrekende voedingsstoffen vervangen of aanvullen. In de eerste plaats komen hiervoor in aanmerking de producten van eigen bodem, die ongeschikt zijn voor menschelijke voeding. Daarbij moet er echter op gelet wor den, dat goed menscheneten niet on doelmatig voor dierenvoeding wordt gebruikt. Men moet echter de daarvoor in aan merking komende voedingsstoffen maar niet klakkeloos gebruiken, doch zoolang dit mogelijk is deze zoo met andere voe dingsstoffen aanvullen, dat er het hoogst mogelijke rendement mede wordt ver kregen. Een product van eigen bodem, dat thans een goede voedingsbron kan vor men zijn de kleine of minder goede aard appelen. Maar dan is het noodig, wil men er het volle profijt van trekken, dat die worden aangevuld met voedingsstoffen die alles bevatten wat in de aardappelen ontbreekt. Aardappelen bestaan in hoofdzaak uit zetmeel en water. Ze bevatten practisch geen eiwit en vet, ook weinig vitaminen en mineralen. Naast aardappelvoeding moet dus een voeder gegeven worden, dat alle ontbrekende stoffen bevat. Daarin moeten aanwezig zijn alle noodige en ook opneembare eiwitten, de ontbrekende vitaminen en de ont brekende mineralen. Geeft men zulk voeder dan in de juiste hoeveelheid gemengd met gekookte aardappelen, dan zal men ook van deze laatste alle voedingsstoffen benutten en gaat niets verloren. Wij. die tot taak hebben voor de af nemers van R.U.Z. voeders te maken, die de beste en voordeeligste uitslagen geven, hebben dan ook direkt deze kwestie grondig bekeken. Moesten wij in normalen tijd vaak waarschuwen tegen onvoordeelig ge bruik van aardappelen, thans kunnen we wijzen op een economisch gebruik der- zelve, op voorwaarde dat het aardappel rantsoen aangevuld wordt met een passend krachtvoeder. Wij hebben daarom twee nieuwè voeders samengesteld en wel VAR- KENSMEEL Nr 6 voor varkens van 30 tot 80 kg. enVARKENSMEEL Nr7 voor varkens boven 80 kg. Beide voeders moeten op dezelfde manier gebruikt worden en wel als volgt: Op iedere 5 kilo aardappelen, die men kookt, mengt men, nadat ze flink zijn afgekoeld 1 kilo van het speciale var- kensmeel. Dus voor varkens van 30 tot 80 kilo op iedere 5 kilo gekookte aardappelen 1 kilo Varkensmeel Nr 6 en voor varkens boven 80 kilo op iedere 5 kilo gekookte aardappelen 1 kilo Varkens- meel Nr 7. Zij die weinig aardappelen hebben of die ze nog voorloopig goed kunnen be waren, doen het best uitsluitend de varkensmeien 1 tot 5 te gebruiken. Het kan goed van pas komen als men een reserve aan voedingsmiddelen heeft zitten. Voedert nu onder geen voorwendsel nog enkelvoudige melen, zooals rogge meel, kriel, enz., want dat is verspilling van voorradige voeding en dus in dezen tijd ongeoorloofd. Dit is zoo 'n groote waarheid, dat bij onze noorderburen het voederen met enkelvoudige voedingsstoffen door de Nederlandsche Regeering streng is ver boden en alles in samengestelde voeders moet worden gebruikt. Slaat onze raadgevingen niet in de wind, want zulks is niet alleen uw eigen, doch tevens 's lands belang. Als men speciale vragen wil stellen op voedicgsgebied, schroom dan niet, onze deskundige zal U den besten raad geven. Redt U Zeiven zal, als altijd, de beste en voordeeligste voeders op de markt brengen. De deskundige Raadgever voor Redt U Zeiven op voedingsgebied, J. D. V. MINISTERIE VAN LANDBOUW. Het Staatsblad van 24 September 1939 bevat twee besluit-wetten EERSTE BESLUITWET: Artikel 1. Voor het teelt jaar 1939- 1940, zullen de oppervlakten, besteed aan de teelten van tarwe, rogge, suiker bieten en aardappelen, in elk bedrijf, verplichtend uitgebreid worden, over eenkomstig de aanwijzingen van de vol gende tabel Teelt Streken Minimum uitbreidingsvoet. Verwijzingsjaar. Tarwe Leemstreek Polders j Condroz. 50 1937-1938 Rogge Kempen 40 1937-1938 Suikerbieten Leemstreek 20 1938 Aardappelen Kempen Ardennen j Leemstreek VI. zandstreek. 30 10 1939 1939 In de streken waar, voor een bepaal de teelt, de bovenstaande tabel geen uitbreidingsvoet vaststelt, zullen de met tarwe, rogge, suikerbieten en aardappe len bebouwde oppervlakten, gedurende het teeltjaar 1939-1940, minstens gelijk zijn aan die van de verwijzingsjaren. Art. 2. Op de door den Minister van Landbouw te bepalen voorwaarden kunnen vrijstellingen van de in artikel 1 voorziene verplichtingen verleend wor den aan bedrijfshoofden die in de vol- strekte onmogelijkheid zouden zijn ze na te komen. Rekening houdend met de vrijstellingen en met de sedert de ver wijzingsjaren aan den landbouw ont trokken uitbatingen zal, in elke gemeen te, een compenseerende verdeeling vast gesteld worden onder de niet vrijgestelde landbouwers ten einde, voor de gansche gemeente, de uitbreiding of het behoud te bekomen van de krachtens artikel 1 opgelegde oppervlakte. De Minister van Landbouw bepaalt de modaliteiten van dit omslagstelsel. Hij stelt, insgelijks, de grenzen vast van de in artikel 1 aan gewezen landbouwstreken, alsmede alle andere toepassingsmodaliteiten van dit besluit. Art. 3. De overtredingen van de bepalingen van dit besluit en van de voor zijn uitvoering getroffen besluiten worden gestraft met een gevangenzitting van acht dagen tot drie maanden en een geldboete van 100 tot 1,000 frank of enkel met een dezer straffen. Al de beschikkingen van boek I van het Strafwetboek, inbegrepen hoofdstuk VII en artikel 85, zijn toepasselijk op deze inbreuken. Al de officieren van gerechtelijke poli tie, alsmede de door den Minister van Landbouw aangestelde agenten zijn be voegd om de inbreuken op dit besluit en op de voor zijn uitvoering getroffen be sluiten vast te stellenhunne processen- verbaal hebben rechtskracht tot aan het tegenbewijs, Met het oog op de vast stelling van deze inbreuken mogen de officieren en agenten tusschen 9 en 21 u. op de landbouwbedrijven komen en rondgaan, zich alle nuttige documenten doen voorleggen en alle nuttige onder zoeken instellen. Art. 4. De Minister van Landbouw is belast met de uitvoering van dit be sluit, dat in werking treedt den dag waarop het in het Staatsblad wordt be kend gemaakt. Brussel, den 23° September 1939. TWEEDE BESLUITWET Artikel 1. Voor de toepassing van de voormelde besluit-wet worden de landbouwstreken als volgt bepaald 1° Leemstreek Die streek omvat de rechterlijke kantons Poperinge, Roes- brugge-Haringe, leper, Meesen, Wer- vik, Meenen, Kortrijk, Moeskroen.Avel- gem. Oudenaarde, Ronse, Sint Maria- Horebeke, Oosterzeele, Zottegem, Ne- derbrakel, Geeraardsbergen, Ninove, Herzele, Aalst, Templeuve, Celles, Doornik, Antoine, Peruwelz, Leuze, Frasnes-lez Buissenal, Flobecq, Lessen, Aat, Chièvres, Quevaucamps, Boussu, Dour, PSlurages, Bergen, Lens, Edin- gen, Zinnik, Roeulx, Seneffe, La Lou- vière, Binche, Merbes-le-Chateau, Fon- taine-l'Evêque, Marchienne-au-Pont, Jumet, Gosselies, Charleroi, Wolvertem, Assche, Sint Kwintens-Lennik, Brussel, Sint Jans-Molenbeek, Anderlecht, Uk- kel, Halls, Schaarbeek, Sint-Joost-ten- Noode, Elsene, Sint-Gillis, Nijvel, Ge- nepiëa, Waver, Leuven, Tienen, Gelde naken, Perwijs, Zout-Leeuw, Sint-Trui den, Borgloon, Tongeren, Zichen-Sus- sen-Bolder, Landen, Hannut, Héron, Jehay-Bodegnée, Borgworm, Hollogne- aux-Pierres, Fexhe-Slins, Saint-Nicolas, Luik, Grivegnée, Herstal, Eghezée.Gem- bloers. Namen. 2° Vlaamsche Zandstreek: Die streek omvat de rechterlijke kantons Torhout. Hooglede, Passchendaie, Roeselare, Moorsele, Izegem, Ardooie, Ruiselede, Tielt, Meulebeke, Oost- Roozebeke, Ha- rel beke, Eekloo, Kaprijke, Assenede, Waarschoot, Zomergcm, Nevele, Dein- ze, Kruishoutem, Nazareth, Gent, Ever- gem, Ledeberg, Lookristi, Wetteren, Lokeren, Zele, Dendermonde, Hamme, Sint-Niklaas, Sint Gillis-Waas. 3° De Polders i Zonder belang voor deze streek. 4e De Kempen Die streek omvat de rechterlijke kantons Antwerpen, Ber- chem, Boom, Borgerhout, Kontich, Puurs, Mechelen, Duffel, Lier, Zandho ven, Eekeren, Brecht, Hoogstraten, Turnhout, Arendonk, Herentals, Mol, Heist-op-den-Berg, Westerloo, Vil voorde, Haacht, Aarschot, Diest, Glab- beek-Zuurbemde, Herk-de-Stad, Berin gen, Neerpelt, Peer, Hasselt, Bilzen, Bree, Maaseik. 5° De Condroz 6° De Ardennen 7° De Weidestreek 8° De Mergelstreek Deze gewesten zijn zonder belang voor onze streek. Art. 2. De voor het teeltjaar 1939- 1940 met tarwe en rogge te bezaaien oppervlakten worden bepaald op grond van de landbouwtelling van 1938. Art. 3. De burgemeester vergadert ten laatste op 2 October 1939, de tel lingscommissie, ingesteld bij koninklijk besluit van 17 Mei 1939 waarbij de landbouwtelling wordt voorgeschreven. (Zie vervolg onderaan hiemeven)' We kunnen moeilijk aan den drang weerstaan om, nu de oogst der late bloemkoolen aangebroken is. hierover eenigen uitleg te verschaffen. We herin neren ons nog dat, een dertigtal jaren geleden, de streek van Aalst bekend stond om den kweek van late bloemkoo len. Eenige schaarsche bloemkool velden, die we mogen aanzien als de laatste overblijfselen van de eens zoo bloeiende teelt, leveren minderwaardige produk- ten op. Bijzonder dit jaar is de oogst mislukt, bijna geen vaste gesloten kop pen, enkel losse, doorgeschotene, met bladeren tusschen de bloemorganen. Van smaak moesten onze Aalstersche bloemkoolen voorzeker niet onderdoen voor de vroege Mechelsche of Leuven- sche, wel integendeel, de vergelijking viel altijd in 't voordeel van de eerste uit. Waar zijn die prachtige, groote, vaste en smaakvolle bloemkoolen thans ge varen 't Is voorzeker een al te gemakkelijke verontschuldiging dit alles op den rug van den weermaker te schuiven, we weten dat regen en wind fel aan hun ontwikkeling medewerken en we geven toe dat de langdurige droogte, die ze in hun jeugd hebben te torsen gehad, niet weinig de al te vroege doorschieting heeft in de hand gewerkt, maar we moeten van een anderen kant toch ook eens onderzoeken of er soms geen an dere oorzaken bestaan die aanleiding hebben gegeven tot de mislukking van den oogst. Juist daarom ware het mis schien niet van belang ontbloot in zijn groote trekken de teelt van bloemkoo len te bespreken, ten einde alzoo bij te dragen tot zijn heropleving hier in de streek van Aalst. Die commissie stelt de totale opper vlakte vast te bezaaien met tarwe en rogge op het grondgebied der gemeente door het totaal te bepalen van de, voor elk dezer teelten, in 1938 verklaarde op pervlakte. In de Leemstreek, de Polders en de Condroz verhoogt zij dit totaal met 50 t. h. voor de tarwe in de Kem pen met 40 t.h. voor de rogge. Die commissie bepaalt daarna op de zelfde wijze de door eiken landbouwer te bezaaien oppervlakten. Indien de uit gestrektheid der exploitatie sedert de telling van 1938 een wijziging onderging, stelt de commissie de opgelegde opper vlakte vast in verhouding van den hui- digen omvang van de exploitatie. De burgemeester verwittigt eiken landbou wer, bij middel van een bericht overeen komstig het bij dit besluit gevoegd mo del, van de oppervlakte die hem wordt opgelegd. Die beteekening geschiedt ten laatste op 5 October 1939. De landbouwers die in de volstrekte onmogelijkheid zouden zijn hun verplich tingen na te komen richten onmiddellijk een gemotiveerde vraag tot vrijstelling aan den burgemeester der gemeente. Die vragen worden aan de tellingscommis sie voorgelegd die de ingeroepen rede nen onderzoekt en erover beslist ten laatste op 10 October 1939. Zij maakt dan het totaal op der vrijgestelde opper vlakten en verdeelt dit totaal onder de andere exploitaties in verhouding van de aan ieder opgelegde bezaaiingen. Die bijkomende oppervlakte wordt insgelijks aan de belanghebbenden mee gedeeld door den burgemeester bij mid del van een bericht overeenkomstig het bij dit besluit gevoegd model, en zulks ten laatste op 14 October 1939. De opgave van de verleende vrijstel lingen wordt aan het Département van Landbouw, te Brussel, medegedeeld bij middel van een formulier overeenkom stig het bij dit besluit gevoegd model. Art. 4. Het gebrek aan beteeke ning of de laattijdige, verkeerde of on volledige beteekening ontlast het be- drijfshoofd niet van de verplichtingen die volgen uit de voormelde besluit-wet van 23 September 1939. Art. 5. De inbreuken op de bepa lingen van dit besluit worden bestraft overeenkomstig artikel 3 van de voor melde besluit-wet van 23 Sept. 1939. Brussel, den 23n September 1939. O /er de zaadteelt zullen we hoege naamd niet uitweiden, omdat dit het werk is van specialisten die er goed op ingericht zijn en dat bovendien het kweeken vaa bloemkoolzaad zeer wis selvallig is bijzonder als men de zaad dragers niet kan beschutten tijdens vochtige zomers. De Grond. De bloemkoolen leveren slechts schoone produkten wanneer ze in een voedzamen en frisschen grond worden gekweekt. Aan den grond kan het hier bij ons niet liggen vermits we, een der tigtal jaren geleden, bekend stonden als staande aan de spits voor het leveren van goede reuzenbloemkoolen. We mogen hierbij niet uit het oog verliezen dat de bloemkoolen groote hitte vree zen en de kuituur tijdens den zomer slechts mogelijk is in een vochtig klimaat en op laagliggende gronden. Indien het weder dus oorzaak kan zijn van misluk king, moeten we hieraan trachten te verhelpen door het meest aangepaste tijdstip van Taaien, de meest noodzake lijke en verbeterde teeltdoenwijze en De Bemesting. Een flinke dosis stalmest voor den winter toegediend zal er veel toe bij dragen om den grond frisch te houden we geven liever 800 kilo per are dan 600 en we vullen deze bemesting aan met een 8 kg. Groentenvette R.U.Z. vóór het planten ingewerkt en vloei- mesten naar beliefte tijdens den groei. Alhoewel sodanitraat hier goede diensten kan bewijzen meenen we toch dat om het bestendigen van de grond- frischheid, aangelengden beer of ale betere uitslagen zal geven, Kweelcwijze van vroege Bloemkoolen. 't Is voorzeker een grove dwaling te beweren dat we. hier in 't Aalstersche, geen vroege bloemkoolen, met kans van slagen, zouden kunnen winnen.We heb ben goed geschikten grond, 't weder maakt geen lieve kinderen, we bewer ken en bemesten den grond als de beste onder de goede, wat kan er ons dan beletten degelijke uitslagen te bekomen. Men zaait van af half September in den teeltgrond van een oude broeilaag. Moesten we rechtstreeks onder glas zaaien dan zouden we beter wachten tot einde September. Men kan de plantjes verspenen op 5 centimeter afstand, doch dit is niet volstrekt noodig. Einde Octo ber plaatst men er glasramen over wel ke men zoo lang het maar eenigszins mogelijk is op lucht houdt. In December zet men de planten in potten van 10 cm. doormeter, gevuld met voedzamen grond welke men dan in een koude kas plaatst. Om deze planten op gunstige wijze te overwinteren zal men den groei op gcenerlei wijze aanhitsen en slechts maar begieten als den grond te droog wordt. Bij strenge koude kan men de glazen met matten afdekken. In de maand Februari is de natuurlijke zonne warmte reeds voldoende om de jonge planten aan den groei te brengen. Op die manier is 't mogelijk reeds in Maart over kloeke planten te beschikken. We raden niemand aan te vroeg in vollen grond uit te planten, omdat bij tamelijk strenge koude de planten soms hun buitenste bladeren verliezen, waar door zij dan achteruit zijn in den oogst de tweede helft van Maart, met planten die reeds door herhaalde verluchtingen werden verhard, is voor ons het ge schiktste tijdstip. De afstanden verschillen volgens de variëteit van 45 tot 60 centimeter een tusschenkultuur van radijzen of lente- kroplatouw kan voor liefhebbers be koorlijk zijn, alhoewel ze de onder- houdsz jrgen belemmeren deze laatste bestaan in behakkingen en 't toedienen van vloeimest. De verdere zorgen be spreken we wel eens bij de kweekwijze van late bloemkoolen. LEDEN Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. TELEFOON 267. BBBB assaisiaiBMaiim

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1