Boerenleiders aan het woord Eenige zeer schadelijke Vlinders 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers TWEE DAGORDEN. Naar een Afzetoorlog onder de groote Uitvoerlanden 1 Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelveis A 218te JAARGANG Nr 1090 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron ia streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller s O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai» 4» Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Verleden week kregen we twee ver schillende verslagen in handen. Het eerste ging uit van het Algemeen Bestuur der Waalsche Landbouwkrin- gen (Conseil Géoéral des U P.A ver schenen in "La Défense Agricole Beige» en handelend over de verplichting van wege de Regeering de bezaaide opper vlakte van suikerbeeten met 20° o te verhoogen voor 1940. Het ging verder over de verkoopprijzen der beeten. Ziehier wat die heeren besloten De Regeering verplicht ons voor 1940 20 °/o meer suikerbeeten te zet- ten als in 1938. De "Fédération Nationale des U.P.A» is hierover nooit akkoord geweest, en de vermeerdering is zelfs niet in het vooruitzicht gesteld. De "Fédération» meent dat 1De beeten van 1939 betaald moe- ten worden aan 200 fr. de ton (20 fr. „de 100 kg.), zonder rekening te hou- den met het suikergehalte onder 16 50 2. Voor den oogst 1940 De plan- ters zouden den waarborg moeten hebben dat de prijs zonder ontleding voor suikerbepaling ten minste 250 fr. v de ton zal zijn (huidige waarde van den frank). Indien deze prijzen niet rap vastge- steld zijn. mag men zich verwachten aan een vermindering in de bestplan- tingen van 30. 40 en zelfs 50 tegen 1939. De landbouwers hebben er ge- noeg van (sont dégoü és) door de twee slechte oogsten als gevolg van de ziekte der beeten zij missen trekdie- ren en hebben ook minder hoornbees- ten als gevolg van de slechte prijzen. BESLUITDeze die suiker wil hebben moet dit ten minste betalen aan den kostprijs. M Geteekend, Fraikin. Deze nota werd gezonden aan den heer Minister van Landbouw. Ziedaar een staaltje van stoute taal en laat ons zeggen van diktatoriale ver klaringen. Het Ministerie BEVEELT van dit en dat te zaaien de U.P.A. zegt WE NEMEN DAT NIET AAN. Zij eischen eerst waarborgen alvorens tot de gewone bezaaiingen over te gaan, zonder zich te storen om wetten noch koninklijke besluiten. Daar hebben wij Vlamingen geen greintje gedacht van hoe de Waalsche boerenleiders zich terecht of ten onrechte aanstellen tegenover de Regeering. Ze laten zich niet binden door wetten noch besluiten, maar vorderen zelf eischen en wetten uit, aan dewelke de Regeering zich wel zal weten te ge dragen I De U.P A. kreeg reeds de waarbor gen voor den tarweprijs in de verloopen jaren. De Minister van Landbouw heeft ook deze gewaarborgd voor 1940. Nu eischen ze nog een dikke prijs voor hun suikerbeeten voor 1940 en het lijdt geen twijfel of ze zullen in groo- te mate voldoening bekomen evenals voor de tarwe. Verre van ons te verklaren dat ze heelemaal ongelijk hebben 1 Maar de arme dompelaars van hier en elders, de koeboerkens, varkens- en kiekenkweekers, vragen zich af of alleen de dikke boeren, en in eerste lijn de Walenboeren, in ons land bestaan De kweekers van groenten, aardappe len, rogge, witloof, suikerij, hop, tabak en meer andere teelten zijn benieuwa te vernemen welke waarborgen de Mi nister zal geven voor de prijzen van hunne voortbrengselen voor 1939 en 1940? Hoogergenoemde landbouwers wer ken met verlies en geen minister deukt eraan die stumperds te helpen. Bij het lezen van genoemde dagorde vragen we ons ten slotte af of de wet ten en besluiten alleen bestaan voor de snullen in Vlaanderen en elders, die boeren in ons land en voor de Vlamin gen in 't bijzonder dat dergelijke taal wordt gesproken door de leiders van den Belgischen Boerenbond op 't oogen- blik dat de nood onzer koeboeren zoo groot is. steeds voortwerken en slaven zonder de minste vooruitzichten voor wat afzet of prijzen aangaat. Tegenover de Waalsche U P.A., die stout vooruitkomt met haar eischen, staat voor Vlaanderen als eenige macht die in de Ministeries kan opwegen om het recht der kleine boeren, tuiniers en kweekers te verdedigen, de Belgische Boerenbond. Wat die menschen aan wenschen en goede gedachten uitbroeien is respecta bel. Maar het helpt tot niets, omdat ze steeds de lammelingen zijn en blijven en nooit de taal spreken die ook maar van verre deze der U.P.A.- moties nabij komt. Ze praten en filosofeeren, maar laten Gods water over Gods akker vloeien, alsof ze schuchtere kinderen waren die van verre de toestanden bekijken maar niet durven vooruitkomen om het goede recht op te eischen. We geven een voorbeeld Iedereen ook de leiders van B B. kent de droeve toestanden waarin de veekweekers verkeeren. De genoemde leiders kwamen bijeen en hebben over die aktueele kwestie ge praat en wenschen uitgedrukt. Ze heb ben een dagorde bekend gemaakt waar over ze zich moesten schamen. We vinden deze in "De Boer,, van 18 November en laten dezelve volgen: Algemeen Verbond der Coö peratieven Zuivelfabrieken I Donderdag, 16 November jl„ kwam, te Brussel, het bestuur samen van het Algemeen Verbond der Coöperatieven Zuivelfabrieken, onder voorzitterschap van senator Mullie. Waren ook aanwezig de leden, de afgevaardigden van de Prov. Zuivel- bonden, de Conix, van het Hoofdbe- stuur van den Boerenbond, de heer Mannes van de Aan- en Verkoop- vennootschap en de zuivelconsulenten van den Boerenbond. De zeer benarde toestand van de botermarkt werd breedvoerig bespro- ken. De bespreking leidde tot volgende besluiten, die den heer Minister van Landbouw werden overgemaakt en aan de pers medegedeeld 1. de volledige en uitsluitende vet- bevoorrading van het leger met boter 2. het bewerken van uitvoermoge- lijkheden gelet op de onverminderde productie maar merkelijke verminde- ring van het verbruik dat op circa 25 °/o wordt geraamd, zou de afname door het leger nog geen voldoende ontlasting blijken 3. het verstrekken van doorloopende productiepremiën dus ook over de winterperiode aan de bereiding van kaas en volle-melkpoeder. De heeren spreken als brave lieden, maar missen de mannentaal, de taal die RECHT EISCHT. Maar het moet ons van 't hart waarom werd er niets gezegd van de margarine, het grootste kwaad en de grootste vijand onzer veekweekers. Waarom werden geen kordate en doeltreffende redmiddelen geëischt, nu de nood zoo nijpend is en voor 's lands welzijn een oplossing in 't voordeel der veekweckers moet worden gevonden i Ziedaar de leiders van de twee groot ste landbouwgroepeeringen van het land aan het woord. Beiden maakten een motie, waarin hun menschen of eischen werden vervat en maakten dezelve over aan den heer Minister van Landbouw en aan de pers. Het is opvallend hoe beide dagorden verschillen van toon en van mannelijk heid en het is reeds op voorhand bepaald welke van de twee moties regelrecht in de scheurmand terecht komt. Het zal deze der lamme goedzakken zijn. Het is spijtig dit te moeten verklaren, maar het is een ramp voor alle kleine De Bastaardsatijnviinder. Vanwaar zijn die talrijke rupsennes ten dit jaar in onzen fruittuin gekomen Nu de bladeren gevallen zijn, ontwaren we ze goed men zou zeggen een pakje onregelmatig opgerolde bladeren met allerlei witte draden omgeven,zoo stevig aan dunne twijgjes vastgeklist dat zelfs de hevigste stormen niet vermogen ze af te rukken. We knipten er dit jaar meer uit een boom dan verleden jaar uit al de boo- men samen. Hier moeten inbrekers ge vlogen hebben met de vleet want bij ons worden de boomen 's winters zeer zorg vuldig gezuiverd, tegen de rupsen wordt er gespoten met nosprasit ze zijn dus herkomstig uit een andere kweekerij, die rakkers ze hebben bemerkt dat er in onzen tuin een onuitputbaren voorraad gezond en malsch voeder voorhanden zal zijn en gehoorzamende aan de wet ten der natuur die de oudjes aanzet de toekomst van hun nageslacht te verze keren, hebben ze hun nesten bij mij op geslagen en nu hangen ze daar te beu gelen, doch pas nog voor eenige dagen want de knipschaar en de stoof zullen korte metten maken met deze rekels. Beschrijving. Iedereen kent hem nochtans, want hij heeft zelfs den veelzeggenden lapnaam "Bruinstaart„ gekregen omwille van de kleur van zijn achterlijfde vleugels in tegendeel zijn gansch wit. helderwit, satijnachtig, gansch effen, zonder dwars- lijnen. 't Is daarbij een nachtridder, hij ver richt zijn werk in de duisternis. Het ach terlijf van het wijfje is van boven en aan het uiteinde zwartbruin behaard. Evenals de andere tot deze familie be- hoorende soorten, waaronder de beken de stamuil of plakker, gebruikt het wijfje deze beharing tot bedekking van de op de bladeren afgezette eitjes. De rupsen zijn bruingrijs gekleurd met bleeken schijn op de buikzijde, dragen roodbrui ne vlekjes, zijn met haartjes bezet en meten in volwassen toestand soms 3 tot 4 centimeter. We zullen het misschien moeilijk nog vergeten, maar verleden jaar zagen we in een binnentuin van een onzer stads- lieden zoodanig veel rupsen op twee perelaars, op de muren, op de venster banken en ruiten, dat we dachten aan een uitgehongerd leger op zoek naar buit. Een 200 gram nosprasit in 20 liter water en dat op de boomen gespoten, verloste de inwoners van een echte rupsenplaag. Levenswijze. Oprecht eigenaardig. Als volmaakt insect leeft hij niet lang 't is slechts paren en eitjes leggen. Op het einde der maand Juli. begin Augustus legt de vrouwelijke vlinder zijn bruine eihoop- jes aan de onderzijde der bladeren of kleine takjes terwijl die nog kleverig zijn wrijft hij er met de bruine haartjes van zijn achterlijf over zoodanig dat er bij 't opdrogen een soort viltlaag over ontstaat. De rupsjes komen uit in Au gustus en na wat aan de bladeren ge vreten te hebben, spinnen ze zich in een net en overwinteren daarin als in een echte gemeenschap. Schade Bij de eerste koesterende zonnestra len, wanneer de boomen pas uitgeloo- pen zijn, komt er leven in dit nest. Door den honger gedreven woelen ze zich er uit en beginnen aan de jeugdige blade ren te knagen dat het een lust is ze groeien zieuderoogeu en zijn weldra volwassen genoeg om te verpoppen en dan later als volmaakt insect door de pop te breken. Ze kunnen een boom gansch kaal vreten en den oogst voor 't zelfde jaar en 't jaar nadien grooten- deels in gevaar brengen. (Vervolg onderaan 4' kolom). De toestand van de Tarwemarkt. Vervoermoellijkheden remmen de Tarweverscheplngen. Sedert twee maanden en half heerscht de oorlogstoestand. Het lijdt geen twijfel, dat indien hij jaren voortduurt zooals men het voorspelt, laten wij hopen verkeer delijk er rampzalige gevolgen voor de Europeesche economie, die het reeds zoo benard had, zullen uit voortspruiten. Voor de in- dustrieele avondlanden zal et andermaal in alle werelddeelen nieuwe mededinging opdagen. Totnogtoe zijn er reeds enkele feiten bekend, die er op wijzen dat West-Europa'spoedig zal moeten overgaan tot een industrieelen af- bouw. Daar China moeilijk Duit- sche kleurstoffen kan betrekken, zal er in de omgeving van Tjoen- king een fabriek, waar chemische producten worden vervaardigd, opgetrokken worden in de Ver- eenigde Staten worden met Fransch geld a. u b. nieuwe fabrieken gebouwd om den bouw van onderdeelen voor vliegtuigen te kunnen versnellenCanada, dat in den vorigen oorlog, de graan schuur van de Verbondenen was, zal dit blijven, doch zal tevens in dezen oorlog er het arsenaal van zijn, enz. Niet alléén voor de industrie, echter, ook voor den landbouw zal het na dezen "laatsten oorlog Eden heeft immers gezegd dat de wereld na deze overwinning een "nieuw,, tijdperk van eeuwigen vrede zal beginnen evenzeer benard uitzien. Van nu af aan hebben de Canadeesche overheden aan de regeering van Londen la ten weten, dat zij met gemak de voortbrengst aan tarwe van 1918 hetzij 600 millioen bushels Bestrijding. Bespuiten met 1 °/o nosprasit wan neer ze uit hun nesten komen en er maar niet te lang op wachten. Een mengsel van 400 gram nosperit en 350 gram loodarseniaat per 100 liter water gaf zeer goede uitslagen. In den Winter de nesten uitknippen en verbranden is soms wel een niet te aangenaam, maar in ieder geval een zeer voordeelig werk. De Rlngrupsvlinder. Voor wat de schade betreft, kan hij met bovenaangehaalde best mededin gen alhoewel erin tooisel en levenswijze een merkelijk verschil te bespeuren valt. Beschrijving. De vlinder is bleek-okkergeel tot donker-roodbruin de sprieten en het lijf hebben dezelfde kleur als de vleugels Óver de bovenvleugels loopen rood bruine of gele strepen waardoor ze om zoo te zeggen in twee worden gesneden. De rups is slank, dun behaard en overlangs blauw, geel en rood gestreept, met een witte ruggestreep de kop is grijsachtig blauw met 2 zwarte vlekjes, die men voor oogen zou kunnen aanzien. De pop ligt in een wit of grijs spinsel, waaruit bij aanraking een geel poeder stuift. Levenswijze. Het wijfje van dezen vlinder legt zijn eitjes in de maand Augustus-September, rondom de dunne takjes der boomen, soms ook wel rond de steeltjes der vruchten, en lijmt deze als een ring er rond. Hij heeft zijn naam ringelrupsvlin der aan deze wijze van eierleggen te danken. Door de zonnewarmte worden deze eieren uitgebroed en de hierboven beschreven rupsen zien het levenslicht ze doen zich te goed aan de jeugdige bladeren, doch blijven langen tijd in groep bij elkander, iets wat bet vernie len der nesten vergemakkelijkt. Bestrijding. Bij 't snoeien de ringj es wegnemen en verder de hierboven vermelde bespui tingen toepassen. zouden kunnen halen. En de Re geering der Vereenigde Staten heeft harerzijds te Parijs en te Londen aangedrongen grootere aankoopen van landbouwproduc ten te doen. daar de voortbrengst van alle noodige producten Hon beperkt is„. Laten wij, na deze inleiding, de toestand van de tarwemarkt, zoo als hij zich thans, na een paar maanden oorlogstoestand voor doet, even overschouwen. Van de groote verhooging der prijzen waar men in de groote produceerende landen zat op te wachten, is niet veel in huis gekomen. De klacht van de Cana deesche boeren dat de tarwe te Winni peg slechts met 10 dollar-cents per bus hel in prijs is gestegen, geeft het zuiver ste weer welken invloed de oorlog op graauvoorziening en graanprijzen tot nogtoe heeft gehad. De Canadeesche boeren zijn een beetje ontgoocheld. Zij hadden een herhaling verwacht van het geen er onder den grooten oorlog ge beurde en zien niet in, dat juist de oorlog van 1914 aansprakelijk is voor een te I groote tarweproductie. De Canadeesche boeren zouden graag een vrije markt wenschen voor hun producten en ver wijten Engeland dat het ook in Europa voornamelijk Roemenië graan koopt. En dan zouden zij ook nog wil len, dat Engeland van dag tot dag op de markt te Winnepeg kocht en geen te groote voorraden overnam. Al deze wenschen zullen... wenschen blijven. De invoerlanden van graan verkeeren in een gunstige positie. Ze kunnen vele oude voorraden overnemen. In Canada, in de Vereenigde-Staten. in Argentinië hadden staatsorganisaties sedert jaren groote stocks opgeslagen om te vermijden, dat een te sterke daling van de prijzen zich zou voordoen. Indien de markttoestand op zichzelf wel aanlei ding gaf voor een prijsverhooging, rem den deze stocks de stijging. De Staat en zijn organen verkoopen gewonnen ver oren. Eigenaardig is het wel, dat de particuliere handel daar grootendeels is uitgesloten. De koopende partij is even eens een onder staatstoezicht werkend ichaam. Voorraadopruiming en voor- raadvorming wordt van staatswege ter land genomen. De invoerlanden konden dus de vrije markt ten deele negeeren. Desondanks is er door de verhoogde vracht- en verzekeringskosten toch een stijging van graanprijzen in de invoer- anden, die veel grooter is dan die welke de Canadeesche en Amerikaansche markten aangeven. Indien onze vooruitzichten niet be driegen, dan zal het tusschen de groote tarwe-uitvoerende landen tot een afzet oorlog komen inplaats van tot een uit- hongeringsoorlog. Engeland had gehoopt Duitschland van iederen invoer te kunnen afsnijden. Dit plan is niet gelukt. Weliswaar werd de Duitsche koopvaardijvloot van de zee weggevaagd, doch de 4 millioen quarters die Duitschland volgens de sta tistieken van The London Grain, Seed and Oil reporter noodig heeft, kan het gemakkelijk betrekken uit het Oosten en het Zuid-Oosten van Europa, wellicht aan guostigere prijzen dan Engeland, vermits de vervoerprijzen over land niet gestegen zijn. In dit verband mag meu er tevens aan herinneren, dat Duitschland met Sow jet-Rusland een contract voor de levering van 1 millioen ton voeder- graan heeft afgesloten. In den vorigen oorlog moest men in Duitschland alle varkens slachten omdat men gebrek had aan voeder. Dit gevaar is thans ook uitgesloten. En de vraag wordt gesteld waar zullen Argentinië, de Vereenigde-Staten, Canada en Australië huu oogst ver koopen Australië, waar de nieuwe oogst voor TELEFOON i 267. Secrétaire général.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1