Een groote Plicht voor onze Leden 1 Ons Sint Elooifeest 1 Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo d oor de Landbouwers Hernieuwing der Abonnementen* De Koornbloem "De Koornbloem» "De Koornbloem» DE KOORNBLOEM Van ons Jeugdiront Qg EcOnOITliSche OoHog Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt l Zeiven DAAROM I .^AOIODEC, 1939. Prfls 33 centiem 22*te JAARGANG Nr 1092 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft iu op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4j Aalst. De medewerkers xijr. verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het jaar 1939 loopt ten einde, het gaat onder in een dwaalkolk van men- schelijken waanzin en verdwazing en het nieuwe jaar zal vanaf zijn geboorte een wereld zien van haat en dood onder de menschen. Het wordt ook stilaan de tijd van de En zooals alle bladen zal ook DE KOORNBLOEM weldra zijn kwijt brief komen aanbieden voor den jaargang 1940. WÉü^': Hebt ge U reeds afgevraagd wat ge te dezer gelegenheid doen zult Zijt ge in voldoende mate doordrongen van den plicht dien al onze leden, gezamenlijk en persoonlijk, te vervullen hebben? Het gaat er in de eerste plaats om dat ook geen enkel onzer lezers, t zij uit vergetelheid, 't zij uit misplaatste zuinigheid, nalaten mag zijn abonnement te hernieuwen. Maar zulks mag niet volstaan 1 Er is meer Van heden af moeten onze leden, als ééa man, op de bres staan om ons blad binnen te brengen in de gezinnen van landbouwers die tot hiertoe nog af zijdig of onwetend stonden van ons blad. Men hoeft niet komen aangedraafd met de bewering dat dit onmogelijk is. Dat gaat niet op. Kijken we maar eens rondom ons, elk in zijn eigen kring, en zien we dan even hoe oneindig veel er nog te doen is. Want talrijk zijn de landbouwersgezinnen waar nog geen burgerrecht verkregen heeft. Ook de gemakzucht mag hier niet het hoogste woord spreken, vaak ge noeg geschiedt het. dat men al het werk op den rug van anderen wil laden, dat men wel goedkeurend toeziet hoe anderen slaven, wroeten en strijden voor het algemeen boerenbelang. maar er zelf niet aan denken een handje te helpen. Er dient een einde gesteld, eens en voorgoed, aan die lamzakkigheid. De handen dienen uit de mouwen gestoken, er hoeft over gansch de lijn aan het- zelfde touw getrokken» want de belangen die voofral in deze benarde tijden én van oorlog, én van economische ontreddering op het spel staan, zijn het overwaard. In den loop der tijden heeft de pers steeds een voornamen rol gespeeld bij al de belangrijke wereldgebeurtenissen. Nu eens staat ze in dienst van het goede, dan weer is ze de trawante van het kwaad, maar steeds was en blijft ze een machtig wapen. Met de pers predikt men de rechtvaardigheid, de liefde, de broederlijkheid onder de menschen met de pers zaait men ook den haat en de afgunst, hitst men de volken tegen elkaar op en leidt ze in den maalstroom van den dood. We hebben ook gezien hoe de beweging der arbeiders hier te lande als elders dan eerst een groote vlucht nam wanneer ze in het bezit kwam van een invloedrijke en verspreide pers, en dat ze daardoor thans haar macht handhaaft. En wie zal ons durven tegenspreken als we beweren, dat juist door het ge mis aan een verspreide en onvervaarde pers, de strijd der landbouwers voor betere bestaansvoorwaarden niet vooruit gaat zooals het te wenschen is. Men zal nu misschien opwerpen er bestaat toch in België een gekend landbouwblad dat door de verspreidheid aangewezen is om toonaangevend te zijn. Maar is dat in werkelijkheid wel zoo We weten allen genoeg wat voor vleesch we daar in de kuip hebben Verder kommentaar lijkt ons overbodig We weten het, ons blad kan zich niet beroemen op tienduizenden lezers, maar toch mogen we met rechtmatige fierheid zeggen dat het orgaan is van, laat het ons maar zeggen, de élite der boerenstrijders. Wij beweren er is pers én pers. En daar waar zij, die door hun positie en gezag de vooruitstrevers, de jampers zouden moeten zijn, in gebreke blijven, neemt de kleine, maar goed- me enende landbouwpers het werk over. Het zal dan ook geen betoog behoeven, dat de vooruitgang van die dap pere k.*mPers' dat fae£ voortdringen van hun stoute en fiere taal, een algemeen belang i_,aarste^ Vanaf Tijn stichting heeft ons blad steeds op de bres gestaan wanneer het er op aankwaht de stoffelijke en zedelijke belangen der Vlaamsche landbouwers met hand en tand te verdedigen. Op elk oogenblik en tegen wie ook hebben we het goede recht oazei boeren doen eerbiedigen. Wijzen we op de degelijkheid onzer technische artikelen, die onze land en tuinbouwers en kweekers steeds kostbare inlichtingen verstrekten op onze economische artikelenreeksen op onze anti-oorlogsartikelen en meer andere. In alle aangelegenheden dus hebben we onze stem laten hooren en het ge wicht van onzen invloed in de weegschaal geworpen. Evenals in her verleden, wil ook in de toekomst, het blad zijn dat, buiten en boven alle partijpolitiek, steeds Vlaamich en kristelijk. dd belangen der landbouwers dienen zal, zonder ooit een blad voor den mond te nemen, immer voortvechtend tegen hen die ons belagen, tot eindelijk, ook voor den boerenstand, de zonne van een nieuwen en schoonen dageraad gloren zal. Mag het niet bestaan dat er oolc maar één lid ontrouw worde. Moet al ons pogen tijdens deze maand gericht zijn op het aanwerven van nieuwe lezers, die ons kamp zullen komen vergrooten Allen voor één en één voor allen I Vooruit, ten strijde, ten werftocht voor ons blad het orgaan der vrije Vlaamsche landbouwers I Dat iedereen zijn plicht begrijpe I Enkele beschouwingen over van 3 December. Alhoewel met een uitstekend mooi weertje gezegend, alsof St Elooi er zelf voor gezorgd had, togen we naar De Koornbloem in bange afwachting of ons feest wel gelukken zou in deze droe ve tijden van mobilisatie en oorlogswee. Eo nochtans waarom niet Leeft de Jeugd dan immers niet meer? Zou ze er den levenslust bil inschieten, zooals de ouden van dagen O neen Het was waarlijk een laffe ge dachte die in onze hersenen huisde. Wat zou het wel 1 Onze Vlaamsche boeren- jeugd. die anders zooveel van feest en vermaak houdt, nu thuis blijven, nu het toch al zoolang geleden was, dat we een gezellig samenzijn en een lustig danspar tijtje beleefd hebben. Onze jonge Redt U Zeivers verzaken niet aan het samen- hoorigheidsgevoel of vereenigingsleven, wat een eerste bewijs is van de levens lust en de macht van een volksgemeen schap. Een macht die ook wel eens tot uiting kan komen niet alleen voor het vermaak, doch ook wanneer het geldt om ons levensbestaan, om onze rechten als land bouwers tegenover anderen te verde digen, om tegenover sommigen, die ons zouden willen verknechten of "s lands neutraliteit in gevaar brengen, kracht dadig en eensgezind te protesteeren. Zóó bestaan de jonge boeren en boe rinnen onzer Jeugdvereeniging. Het was dan ook met een blij gemoed en een zekere fierheid, dat we ons in zoo'n talrijke opkomst mochten verheu gen, want weldra was het volle gas in de feestzaal van een blij lachende heen en weer golvende menigte, bij de vreug devolle tonen eener opwekkende mu ziek. Voor den toeschouwer was het een lust de bonte schakeering van de dooreenwarrelende en vroolijk dansen de paren, de deinende beweging van gelukkige dansers te bewonderen. Het was mooi te zien hoe ze met hun ver loofde of vriend, na wekenlange afwe zigheid, nu bijeen waren om te vertel- len over hun wedervaren sinds het laat ste samenzijn. Wat is het voor ons, gemobiliseerden, een heel andere sfeer van gezonde leute en vermaak, dan ergens in België, waar men zoo dikwijls getuige is van die beestige braspartijen, en het hooren en zien verkrachten van al wat edel en mooi is. Wat doet het deugd eens een avond terug te zijn bij vrienden en ken nissen uit den tijd toen Mars, de oor logsgod, nog sluimerde. Hier kunnen we nog eens grappige herinneringen op diepen van weleer meegemaakte uit stappen en feesten. En wat een verrassing was het niet, toen die overvolle mand pakjes te voor schijn kwam, een gift van allerlei nuttige geschenken voor de gemobiliseerde leden. En hier mogen wel de namen vermeld worden van deze milde schenkers en de bezielers en uitwerkers van dit edel ini tiatief, om hun een oprecht dankwoord toe te sturen. Vooreerst vermelden we Mr en Mev. O. Caudron, die door hunne genegen heid en milddadigheid veel hebben bij gedragen tot' de verrijking der pak ketten. Vervolgens vermelden we MM. A. Van den Berghe, ondervoorzitter, en Fr. Scheerlinck, secretaris onzer Jeugd vereeniging, die, na hunne dagtaak, geen moeite gespaard hebben, om alles bijeen te halen en elk zoo te gerieven, dat de ontvangers van een pakje ten zeerste verheugd zullen wezen. Hiervoor betuigen we onzen besten dank aan allen, onze verkleefdheid en getrouwheid, eender in welke omstan digheden aan ieder van hen en aan onze Vereeniging. En ten derde stuur ik nog een dank woord aan al de aanwezigen, voor hun ne talrijke opkomst door het feit dat ze allen lid zijn van de Jeugdvereeniging II. - Duitschland tracht een kontinentaal blok te vormen. (Zie vervolg op de 2de bladzijde) Na drie maanden oorlog is Engeland er in gelukt den Duitschen overzeeschen handel lam te leggen, althans voor wat de invoer betreft. In den nacht van 4 December werd ook het embargo op den Duitschen uitvoer in toepassing ge bracht en, indien de voorteekenen niet bedriegen, zal Engeland ook op dat ter rein zijn slag thuishalen. Verwikkelin gen zijn hier echter niet uitgesloten, j vooral van de zijde van Italië en Japan. 1 Voor Engeland beteekent dit zeker een groot succes dat op rekening van Winston Churchill moet geschreven worden. Duitschland echter geeft zich niet voor gewonnen. Onder leiding van Alfred Rosenberg is een vierjarenplan ontwor pen, dat niets minder beoogt dan het vormen van een kontinentaal blok, dat buiten Duitschland, Sowjet-Rusland en Italië, ook de landen van Zuid-Oost en Noord-Europa zou omsluiten. Als basis van dit Kontinentaal systeem werden de onbeperkte mogelijkheden van Sowjet- Rusland genomen, en een groot- scheepsch programma van internatio- nale handelsruilingen werd ontworpen met het doel, in de eerste plaats, alle handel met Engeland en, in de tweede plaats, met de overzeesche gebieden, overbodig te maken. In de Dultsche kringen verklaarde men, dat de uitwerking van dit plan de wereld met verbazing zou slaan. Deze vorm van oorlogvoeren wordt vergele ken met de kontinentale blokkade door niemand minder dan Napoleon tegen Engeland toegepast. In tegenstelling met Napoleons plan, dat louter negatief was, daar het opgetrokken was op het verbod handel met Engeland te drijven, zal het Duitsche antwoord op de En- gelsche blokkade positief zijn. Het be oogt immers het tot stand brengen van een blok met het doel, eenerzijds, de handel tusschen Duitschland en de neu trale landen en, anderzijds, tusschen de neutrale landen onderling, uitte breiden. Wat we op dit oogenblik zien gebeu ren is het trage uitwerken van dit groot- sche plan. In het Noorden Het feit dat Duitschland de Russische overrompeling van Finland toestaat, moet gezien worden tegen den achter grond van Duitschlands strijd tegen Engeland. Zooals Duitschland heeft toegelaten dat Sow jet-Rusland vloot- steunpunten langs de kusten van de Baltische landen aanlegde, zoo laat het ook toe dat Rusland dezelfde politiek volgt ten opzichte van Finland. In het Noorden wordt een dapper volk afge- slacht en Duitschland, dat geholpen heeft aan den opbouw van de onafhan kelijkheid van dit land, laat begaan. Waarom? Omdat de andere Scandi- naafsche landen, zoodra Finland onder den voet zal zijn geloopen, uit schrik voor eenzelfde lot, bereid zullen gevon den worden om te luisteren naar de Duitsche eischen. Sedertlang zijn er eco nomische onderhandelingen aan gang tusschen Duitschland, eenerzijds, en Zweden, Noorwegen en Denemarken, anderzijds. In de laatste dagen is de Duitsche druk op Zweden sterk toege nomen. In het Kontinentaalblok, waar van Duitschland droomt, is Zweden onmisbaar. Het Zweedsch ijzererts is voor Duitschland van levensbelang. En eens dat Zweden voor de economische eischen van Duitschland het hoofd heeft gebogen, zullen Noorwegen en Dene marken gemakkelijk volgen. In het Zuid-Oosten De werkelijke as van het IVe Reich dat volgens een droom van Goering Weenen tot hoofdstad zal hebben wordt gevormd door den Rijn, den Donau en het kanaal dat deze beide stroomen verbindt. Daaruit spruit voort dat Duitschland den Donau moet be- heerschen. Slowakije, Hongarije en Joego-Slavië zijn thans reeds grooten- deels in het economisch leven van Duitschland ingeschakeld. Vóór den 14% van Balkan in productie oorlog voerde Duitschland zijn benoodigdheden uit den en voerde 14% van zijn naar deze landen uit. Met den oorlog zijn deze cijfers mer kelijk gestegen. In October van dit jaar sloot Duitschland een nieuw handels verdrag met Hongarije af waardoor de invoer van landbouwproducten werd verhoogd terwijl de uitvoer van kokes en kolen naar Hongarije toenam. Lasti ger loopen de onderhandelingen met Roemenië van stapel. Enkele maanden voor den oorlog wist Dr Wohltat een handelsverdrag met de Roemeensche Regeering af te sluiten, waardoor dit land zich sterk bij Duitschland aan leunde. Kenschetsend daarvoor was zeker het feit, dat Roemenië zich begon toe te leggen op de productie van soja- boonen, zooals we het vroeger op deze plaats hebben aangetoond. Dit verdrag wierp echter niet de ver hoopte resultaten af, niet zoozeer omdat Roemenië in gebreke bleef, doch door tekort aan schepen, ondoeltreffend be heer van het stelsel der riviertransporten. Het belangrijkste product dat over den Donau wordt vervoerd, is petroleum. Vóór den oorlog betrok Duitschland uit Roemenië 110.000 ton per maand. Het grootste deel ervan ging over zee naar Hamburg. Toen de oorlog uitbrak, moest het vervoer over den Donau ge schieden. Ju'ste cijfers bezitten wij niet, doch, naar het schijnt, zouden langs dien weg slechts 52.000 ton in Septem ber en 82.000 ton in October zijn ver voerd geworden. De Duitsche handelszending eischte, dat Roemenië een nieuwe petroleum haven zou aanleggen te Orova, aan de grens van Joego-Slavië, een verbetering van de officieele omrekeningskoers van mark en lei, enz. De regeering Argetoi- anu, die op de Duitsche eischen wilde ingaan, ontmoette een sterke oppositie en trad af. Het feit dat Tataresco een nieuwe regeering kon vormen, bewijst echter geenszins dat de politiek van Argetoianu het onderspit heeft gedolven. Rusland heeft met Roemenië nog een oude rekening te vereffenen. En talrijke invloedrijke Roemeensche politici zijn van meening dat alleen druk van Duitschland op Moscou een gewapend conflict kan vermijden en Roemenië van den ondergang redden. Engeland en Frankrijk ontwikkelen eveneens een groote bedrijvigheid op den Balkan. Zjj koopen in Joego-Slavië ertsen, in Bulgarije tabak, in Turkije tabak en al het overschot van Grieken land... en betalen in baar geld. Deze aankoopen worden echter om zuiver politieke redenen gedaan. Engeland wil al de goederen die Duitschland kan ge bruiken, opkoopen. Dit legt uit, waarom in vele economische takken een ware "boom-periode» heerscht. Het lijdt ech ter geen twijfel, dat daar waar het voor Duitschland levensbelangrijke goederen betreft, het Reich sterk genoeg is om de levering af te dwingen. En zoo wordt een blok gevormd, dat, indien noodig, op zichzelf kan bestaan. Dit blok tegen Engeland aanwenden, zooals men het te Berlijn droomt, zal zeker niet gaan. Voor den afzet van zekere producten zijn deze landen op Engeland aangewezen en zij moeten zich ook deviezen kunnen aanschaffen. An derzijds echter vindt Duitschland in deze landen vele van de noodige grond stoffen ertsen, wol, vetten, petroleum, sojaboonen, enz. enz. Duitschlands economische toestand is derhalve niet te vergelijken met deze van 1914, toen het geheel was ingesloten en toch nog vier jaar wist stand te houden.' In het Noorden en het Zuid-Oosten vindt het thans vele landen, die als het ware in de Duitsche invloedsfeer zitten verankerd en die op Duitschlands eischen 'goedschiks kwaadschiks moeten ingaan. In een verder artikel zullen wij han delen over Sowjet-Rusland en wat Duitschland er mag van verwachten. TELEFOON i 267.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1