Een ernstige Proef op Haversoorten De Economische Oorlog Gebruikte Zakken Arbeid adelt. Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers i Bestrijden van de Knol- voeten bij Stoppelrapen* Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 17 DEC. 1939. FrQa 33 centiem 22«te JAARGANG Nr 1093 Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bareel en Redactie t Zeebergkaai, 4« Aalst. De medewerkers sljn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Door het toedoen van het be stuur der Jeugdvereeniging en met steun van onze maatschappij Redt U Uelven werden in den afgeloo- pen zomer proeven gedaan op de meest gekende haversoorten. Deze proeven werden aange legd bij ons medelid Remi Necke broeck, 13, Dries, Nieuwerkerken, op een gepast veld welke ver deeld werd in 7 perceelen van ieder 20 roeden en 1 van 40 roe den, waarop ieder 10 kg. zaaiha- ver werd gesmeten van de volgen de soorten (behalve voor het dub bel stuk waarop 20 kg. zaaigoed werd gegeven) Zegehaver (4e jaar). Zegehaver origineel zaaigoed. Sterhaver Adelaar Binder Mansholt Early Miller Zegehaver 4 jaar, dubbel per ceel van 40 roeden. De zaaiïng had plaats den 14 Maart op gewoon loofland dat voor rapen enkel beir had ont vangen. Bemesting. Alle perceelen werden gelijk bemest en kregen in de sneden 300 kg. Havervette R.U.Z. voor de 180 roeden of nagenoeg 540 kg. per hectare. Er werden geen mest noch beir toegediend. Hoogergemelde proef diende tezelvertijd om de werking na te gaan van de Volledige Haver vette R. U. Z. Zooals we verder zullen zien gaf onze Volledige Ha- vervette een groote opbrengst op land dat betrekkelijk mager was en niets anders dan genoemde be mesting kreeg. Deze schitterende proef bewees eens te meer de groote waarde van onze Samengestelde Meststoffen welke voor elke vrucht zóó zijn bereid dat ze de JUISTE VER HOUDINGEN van stikstof, fos- foorzuur en potasch bevatten. Op een perceel als getuige werd voor dezelfde franken stik stof alléén gesmeten de haver was veel minder zwaar en de op brengst op 't oog ziens veel klei ner. Hier geven we de beschrijving cder perceelen StrooWagte1.15 m. Rijpheid gelijk met de tarwe. Strafheid van stroo tamelijk goed. Opbrengst voor de 20 roeden 236kg. Rijpheid gelijk met de tarwe. Strafheid van stroo straf. Opbrengst voor de 20 roeden 280 kg. Stroolengte1.00 m. Rijpheidals tarwe. Strafheid van stroo straf. Opbrengst voor de 20 roeden294 kg. Perceel 4ADELAAR. Veredeld zaaizaad. Stroolengte: 1.05 m. Rijpheid als tarwe. Strafheid van stroo gewoon. Opbrengst voor de 20 roeden: 292 kg. Stroolengte0,90 m. Rijpheidals rogge. Strafheid van stroo gewoon. Opbrengst voorde 20 roeden 250kg. Veredeld zaaizaad. Stroolengte 1.15 m. Rijpheidals tarwe. Strafheid van stroo gewoon. Opbrengst voor de 20 roeden: 246 kg. Veredeld zaaizaad. Stroolengte 1.10 m. Rijpheid als tarwe. Strafheid van stroo veel gebroken aren. Opbrengst voorde 20 roeden 202 kg. Rijpheidals tarwe. Strafheid van 3troo gewoon. Opbrengst voor de 40 roeden: 472 kg. of 236 kg. voor 20 roeden. Uit deze cijfers kunnen we be sluiten 1Oud zaaigraan van Zegeha ver gaf eene opbrengst van 3835 kg. per hectare. Veredeld zaai graan van dezelfde soort gaf 4550 kg, of 715 kg. meer, met hetzelfde werk, dezelfde bemes ting, pacht en andere onkosten. Dit bewijst dat veredeld zaaigoed minder als niets kost. 2. De soorten Early Miller, Mansholt en Binder geven geen voldoening. 3. De soorten Ster-, Adelaar- en Zegehaver zijn beste soorten zoo wel voor stroo- als voor graan opbrengst. Voor stroo staat Zegehaver aan den kop met 1,15 m., doch deze soort verliest iets in graan. Ons medelid Neckebroeck be loofde voor het komend seizoen met de drie laatste soorten een nieuwe vergelijkende proef te doen, want het is nog niet volle dig uitgewezen welke van de drie de beste is. We danken bij deze ons lid de heer Neckebroeck, die zich zoo wel heeft gekweten van zijne taak en op eene onberispelijke manier de proeven heeft gedaan. Vergeten we niet een woordje te zeggen over onze Volledige Havervette R. U. Z. Als boven vermeld kregen we hier met een betrekkelijk kleine uitgave een zeer hooge opbrengst. In de goede haversoorten bekwa men we met een totale bemesting van 540 kg. per hectare, zonder bijvoeging van mest noch beer en op arm loofland, eene opbrengst aan graan van ruim 4600 kg. per hectare (meer dan 1400 kg. per dagwand). Dat deze proef eene les weze voor vele landbouwers die nog steeds zitten te knoeien en ver keerd werken, vooral inzake be mesting. Stikstof alleen geeft geen voldoening, terwijl de volledig aangepaste Havervette R.U.Z. met de minste uitgaven de hoogste opbrengsten verzekert. We kunden hier als gevolg van gemelde proeven als goeden raad aan alle landbouwers het volgen de neerpennen 1Zaait veredeld zaaigoed van goede haversoorten. 2. Bemest enkel en alleen met de Volledige Havervette R.U.Z. Zoo bekomt U een schoone en winstgevende haveroogst. In een vorig artikel hebben wij enke le kenmerkende bijzonderheden van de knolvoetziekte medegedeeld en terloops de belangrijkste voorkomingsmiddelen opgegeven, zooals beredeneerde vrucht afwisseling vernietigen van onkruid (vooral de kruisbloemigen) versprei ding van de ziekte door aangetaste knollen en overblijfsels belemmeren regelmatig en doelmatig kalken en geen overtollig misbruik te maken van zure of verzurende meststoffen. De landbouwers zouden meer en meer moeten beseffen, dat wij vooral betrachten plantenziekten te voorko men. Tot nu toe is er nooit ernstig spra ke geweest van geneesmiddelen bij het bestrijden van plantenziekten, maar wel van voorkomende en beperkingsmidde len. Als een gewas door vernielende ziek ten aangetast wordt, dan daalt natuur lijk de opbrengst min of meer naar ge lang de landbouwer spoedig of te laat bemerkt, dat hij de verspreiding van de ziekte moet beletten. Wordt de ziekte voorkomen, dan bekomt bij een volle diger opbrengst. Er werd trouwens geen schade aangericht. Daarenboven blijft hij gespaard van bijkomende bestrij- dingsonkosten. In de huidige tijdsomstandigheden moeten wij over gezonde teelten kun nen beschikken. Immers die alleen ver schaffen ons hooge opbrengsten en ver lagen meteen de voortbrengingskosten. Ook voor de stoppelrapen mogen wij zulks niet uit het oog verliezen. Wij moeten dus absoluut de teelt van kruisbloemige planten of sporenbevat- tende gronden vermijden, zooniet vin den de sporen ter plaatse geschikte waardplanten om er op voort te woeke ren en zich dan ook te vermenigvuldi gen. Vandaar tevens het groot belang ten minste 3 jaar te wachten vooraleer rapen, koolsoorten (ingevoerd aangetast plantsoen oorzaak van de ziekte in ons land) radijzen enz. op dezelfde gronden te verbouwen. Intusschen bestaat er kans, dat de sporen hun schadelijk kiem- vermogen grootendeels verliezen, op voorwaarde nochtans dat alle kruisbloe mige onkruiden vernield worden en dat den bodem niet overdreven rijk is aan humus. Wij kunnen de landbouwers niet ge noeg aanraden de aangetaste rapen zorg vuldig van hun landerijen te verwijde ren. Er mogen geen zieke deelen achter blijven die moeten vernield worden (verbranden, koken of met kalk diep in graven). Dus niet te werk gaan zooals maar te dikwijls gebeurt de knolvcrten op het veld afkappen en daar dan laten liggen als bemesting ofwel den afval op den mestput voeren Zoo wordt on vermijdelijk het bemest land besmet. Soms vervoedert men de knolvoet- zieke rapen. Dit kan ontsteking verwek ken in het spijsverteringstelsel. Zelfs in dien de runders gaaf en gezond blijven is het nog af te keuren, omdat de sporen met de vaste uitwerpsels afgescheiden worden en hun kiemkracht bewaren. De runders verorberen met tegenzin de aangetaste deelen. Niet zelden blijft er in de kribben afval liggen, die dan ook op den mesthoop terecht komt. Dus weerom nieuwe omstandigheden, die de verspreiding van de ziekte in de hand werken. Volgens de proefnemingen is het ge raadzaam de rapen vooral met kunst meststoffen te bemesten, omdat de spo ren hun kiemkracht veel langer bewa ren in humusrijke gronden. Bij het toe dienen van ale wordt de bodemvochtig heid ook verhoogd. De streken die zich door knolvoetziekte onderscheiden, on derscheiden zich tevens door gebrekkige (Zie vervolg op de 2de bladzijde III. - Het Duitsch-Russisch Handelsverdrag. Op 19 Augustus van dit jaar sloten Duitschland en Rusland een handels- verdrag af. In heel de wereld was de verbazing groot. En toen, na het uit breken van den oorlog, de basis van dit verdrag nog werd verbreed, hebben Duitschlands tegenstanders beproefd de mogelijkheden van den Duitsch-Russi- schen goederenruil in een valsch dag licht te stellen. Zij hebben over het hoofd gezien, dat in een autoritair ge- regeerden staat een enkel bevel de eco nomie op andere banen vermag te stuwen. In den loop van den voorbijen Zomer hebben de Fransche de Engelsche bladen geschreven, "dat het waanzin zou zijn met Sowjet- Rusland geen verdrag aan te gaan,,. Londen en Parijs zijn er niet in gelukt, we weten thans waarom, maar dit wil dan nog niet zeggen, dat een pact dat voor Frankrijk en Engeland, korten tijd geleden, zoo belangrijk was, voor Duitschland niet de minste waarde zou hebben. Op politiek terrein is de Duitsche winst, niettegenstaande het in de Baltische landen eeuwenoude steun punten heeft moeten opgeven, nog zeer belangrijkhet heeft slechts op één front oorlog te voeren en daardoor heeft deze oorlog een ander aanzien gekregen, dan de Westelijke mogendheden het einde Augustus nog geloofden. Op economisch terrein schijnt de Duitsche winst even min te versmaden te zijn zooals blijkt uit het feit, dat Sowjet- Rusland tot einde 1939 een millioen ton voedergerst aan Duitschland zal leveren, waardoor de toestand in Duitschland in ruime mate werd vergemakkelijkt. Volgens Duitsche mededeelingen houdt Rusland zich woordelijk aan dit contract en volgen de leveringen zich regelmatig op. In dit verband moeten wij er aan herinneren, dat gedurende den grooten oorlog, Duitschland verplicht was, bij gebrek aan voedergranen, millioenen varkens te slachten. Dit gevaar is voor dit jaar geweken. Deze Duitsch Russi sche graanovereenkomst is waarschijnlijk de grootste die ooit tusschen twee lan den werd gesloten, en voor Duitschland van een primordiaal belang. Door de verbreking van de betrek kingen tusschen Duitschland en de overzeesche grondstoffenlanden, heeft «Duitschland thans dit verlies goed te maken. In het Duitsch-Russisch handels verdrag wordt bepaald, dat de Duitsch- Russische ruilhandel weer moet terug gebracht worden tot het hoogste peil dat, na den grooten oorlog, ooit bereikt werd. Om dit punt duidelijk te maken, moeten wij er aan herinneren dat Duitschland in 1929 voor een waarde van 430 millioen mark aan goederen uit Rusland betrok en in 1931 voor 763 mil lioen mark aan goederen naar Rusland uitvoerde. Dit zijn de hoogste cijfers, hetgeen dus wil beteekenen dat de Duitsch-Russische handel moet opge voerd worden tot een bedrag van ver over het milliard mark. Nu stelt zich de vraag kan Rusland grondstoffen leveren In Fransche en Engelsche bladen heeft men daarop met een krachtig neen geantwoord. We zullen goed doen, dit antwoord op rekening van de propa ganda te schrijven. Wie even de statis tieken van den Russischen buitenland- schen handel doorloopt, ziet dat de Russische uitvoer steeds grootendeels uit grondstoffen heeft bestaan. Land bouw- en boschproducten vormen naast petroleum en mineralen het grootste deel van den Russischen uitvoer. Men heeft betoogd, dat Rusland door de uitbreiding van zijn nijverheid meer en meer deze grondstoffen zelf noodig had en men wees, in dit verband, op den gestadigen achteruitgang van den Russi schen uitvoer. Dat de Russ'sche uitvoer sedert 1930 steeds verminderd is, staat vast. In 1930 voerde Rusland voor 2284 millioen mark aan goederen uit het buitenland in in 1937 nog slechts voor 641 millioen mark. In hetzelfde tijdsverloop verminderde de uitvoer van 2235 millioen mark tot 826 millioen mark. Het jaar 1938 bracht geen verandering in deze ontwikkeling. Deze vermindering van den buiten- landschen handel kan echter niet als bewijs dienen voor de Russische onmo gelijkheid grondstoffen te leveren. In de jaren 1930 en daarvoor had Sowjet- Rusland een groot gebrek aan goud en deviezen en men verkocht in het buiten land goederen waaraan men in het bin nenland zelf gebrek had. De uitbreiding van de goudproductie in Rusland thans een der eerste der wereld ver anderde dezen toestand. Sowjet-Rusland legde zich uit alle kracht toe op de uit breiding van zijn nijverheid en de handel met buitenland werd op den achtergrond geschoven. Door het Duitsch-Russische handelsverdrag zal daaraan een einde komen en zal de buitenlandsche handel, zooals dat in autoritaire landen mogelijk is, andermaal in een andere richting worden gestuwd een vér-gaande eco nomische vervollediging met Duitsch land. We kunnen in het bestek van dit artikel geen volledig beeld geven van de industrie- en grondstoffenmacht van Sowjet-Rusland. Zeggen we enkel dat Sowjet Rusland, indien het werkelijk wil, groote voorraden petroleum, koper- en ijzererts, mangaan, hout, enz. enz. aan Duitschland kan leveren. Zooals wij in het vorig artikel gezien hebben, betreffende de Duitsche handel met de Zuid-Oost Europeesche landen, is het vervoervraagstuk een der moei lijkste waarvoor Duitschland zich ge plaatst zietdit ia ook het geval voor den handel met Rusland. Het spoorweg verkeer is in hooge mate onvoldoende en ook het vervoer met vrachtwagens of zeppelins, zooals men heeft gepland, kan dit tekort niet van de baan ruimen. Bl(jfc het vervoer van Leningrad naar de Duitsche Oostzeehavens. Tot het be gin van December blijft de haven van Leningrad gewoonlijk ijsvrij. Dit jaar is de toestand daar vrij gunstig, doch de oorlog tusschen Finland en Rusland dreigt thans weer de scheepvaart te be lemmeren. Door middel van ijsbrekers zal men trachten de haven van Lenin grad heel den Winter open te houden, zooals men ook zal trachten de vaart op den Donau heel het jaar door te besten digen. Roemenië heeft zich met dit doel ijsbrekers in Rusland aangeschaft. De economische oorlog die tusschen Engeland en Duitschland in alle heftig heid woedt, biedt, uit hetgeen vooraf gaat, niet hetzelfde uitzicht als dit in 1914 het geval was. Door het handels verdrag met Sowjet-Rusland, door zijn invloed op de landen van Zuid-Oost Europa kan Duitschland vele grondstof fen betrekken, die het zullen toelaten den strijd jaren te rekken. Een belegerde vesting is Duitschland thans niet. Er is echter toch een terrein waarop Duitschland thans minder sterk is dan in 1914 het financieele. De fiaancieele positie van het Reich kan niet anders dan hachelijk genoemd worden. De Rijksbank was na vier jaar oorlogvoeren in den wereldoorlog veel sterker dan thans. Gedurende heel den oorlog kon Duitschland in de neutrale landen met papier betalen. Voor dezen oorlog be gon eischte men reeds overal goud, want niemand had vertrouwen in Duitsch bankpapier. Zal dit er toe bijdragen om het conflikt spoediger te beëindigen Wij koopen alle gebruikte zakken wanneer ze sterk en proper zijn. Een gaatje hindert niet- Lijnmeelbalen. Schilferzakken, komen vooral in aanmerking, evenals alle andere bruikbare zakken. De zakken zijn duur. Verkoopt de- ze waarvoor ge geen gebruik hebt. TELEFOON i 267. Perceel 1 ZEGEHAVER 4e jaar gezaaid. Perceel 2 ZEGEHAVER Veredeld zaaizaad. Stroolcngte 1,15 m. Perceel 3 STERHAVER. Veredeld zaaizaad. Perceel 5 BINDER. Veredeld zaaizaad. Perceel 6MANSHOLT. Perceel 7: EARLY MILLER. Perceel 8: Dubbel perceel met OUDE ZEGEHAVER: Stroolengte: 1,15 m.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1