m KERSTDAG 1939 De Economische Oorlog Gebruikte Zakken Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo oor de Laodbouwers i A A Bestrijden van de Knol" voeten bij Stoppelrapen* Magazijnen en Bureelen gesloten Orgaan der Lamdbouwersvereeniging Redt O Zeiven ZOftoaG'24 DEC.yjl939. #r(J» 33 «cmless 22ste JAARGANG Kr 1094 jpjNjl Abonnementsprijs 15 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Vrede aan de menschen van goeden wille... Het ruischte door den kouden sterrenacht. Er lag sneeuw over de heuvelen en de wind zong zijn droeven zang over de witte vlakte. Nog ruischt het van de orgels met kinderkooren over de wereld. Nog schreeuwt de menschheid om vrede. Maar er valt geen sneeuw meer over de heuvelen en de vlakten van de wereld. De serene vrede- kinderkoorkens versmachten on der den zwaren bots van soldaten schoenen, onder het gedreun der kanonnen en onder het hoonge lach der leugen. En toch huilen verminkten van den vorigen oorlog om vrede, moeders snikken om vrede voor hun jongens, de mannen rillen bij de gedachte aan het oorlogsge vaar. De staatsmannen willen echter geen vrede, zij voelen die verant woordelijkheid niet Zi\ hebben God uit hun leven gebannen. Ten andere, waarom zouden zij geen oorlog voeren, wanneer de kristene menschen onder mekaar zelf geen vrede kunnen houden Ieder geloovig mensch zal de gevolgtrekking maken. Want Vrede vraagt geen lamzakkigheid, geen woordengepraal, geen hol klinkende slagwoorden. Maar Vrede eischt daden Ën in de eerste plaats in onze eigen omge ving. Menschen loopen over de we reld hun zielen zijn verdorven, hun oogen gloeien van zwarten haat, hun handen omknellen een wapen. Plannen van wraak woe len door hun koppen, vingerdik ligt de nijd, de jaloerschheid, de huichelarij, de leugen op hun ge laat. Menschen dolen over de we reld hun armen hangen slap en hun koppen zijn gebogen. Traag en log is de galm van hun stappen. Hun oogen staan droef van moe deloosheid en mat van 't weenen. Menschen loopen over de we reld om hun mond ligt een grijns lach. in hun donkere kamers schrijven ze vuile boeken, in hun ruime zalen draaien ze zondige films, vanuit hun radioposten overgieten ze de wereld met leu gens en haat. Menschen liggen in vuile bed den en dragen pijnlijke ziekten. Ze zijn bleek en eenzaam en rillen bij 't naderen van den killen dood. Ziedaar de wereld vol tegen stellingen, vol ellende en schande lijke onrechtvaardigheden. de ware meesters der schepping. Arme, verblinde, verdwaasde doolaards De West-Europeesche bescha ving dreigt onder te gaan in een poel van vuur. De millioenen- legers zijn met mekaar in botsing. Wij, kristene menschen, haten den oorlog. Waarom vermoordt een broeder zijn broeder Wij willen niets dan de witte Kerstnachtvrede van Kristus. Niets dan de blijde, lachende broederlijkheid. Wij kennen geen rassenhaat. Allen zijn we kinderen van één en denzelfden Vader Heilig Wicht uit den Heiligen Nacht. Laat de tranen drogen van hen die droef zijn en weenen, laat de zonne doorbreken voor dezen in wier hart het altijd winter is. Laat de wereld tot inkeer ko men, opdat alle menschen broe ders zouden zijn. Laat de staatslieden het waan zinnige, het misdadige van hun houding inzien, opdat de mensch heid den Vrede zou kennen. Den Vrede, waarvan Uw En gelen zongen in den Wonderen Kerstnacht toen Gij, Koning der Koningen, te Betlehem geboren werd. Lam Gods, we smeeken U. Zie, de gansche geloovige we reld bidt op dezen Kerstdag tot U. Moge hun gebed U welgevallig zijn. God van Vrede en Liefde, we vertrouwen op U... Zie, in de kribbe ligt het Kerste kind. Drommen van dolende men schen ziet Het voorbijstrompelen. Maar zij zien niet naar die zachte oogen, noch luisteren naar dat gloeiend hart dat zoo vurig voor hen klopt. De wereld heeft den God- Mensch vergeten in een zee van geruchten, in een dolle jacht naar aardsch bezit. Ze weten niet meer waarom ze menschen zijn en wa nen zich in hun zelfoverschatting (Vervolg.) Het is een gekend feit, dat zonder degelijken kalktoestand van uw rapen velden, alle mogelijke bestrijdingsmidde len hun doel missen. Het gebeurt wel dat de knolvoetziekte het eene jaar erger voorkomt als het andere. Dit is niet zoozeer toe te schrijven aan een verbe terde teeltwijze van onze landbouwers, maar wel hoofdzakelijk aan een betrek kelijk droog najaar, dat alzoo een massa- kieming van knolvoetsporen onmogelijk maakt. Vandaar eveneens het groot belang zooveel mogelijk te zorgen voor vol doende waterafvoer dus greppels, grachten en sloten tijdig te kuischen en te onderhouden. Laaggelegen perceelen doorgaans in winterbedden leggen, vooraleer ze met stoppelrapen te be zaaien. Het diep omwerken van besmette gronden kan in veel gevallen aangeraden worden. Op die manier zitten de sporen diep en kunnen ze de planten moeilijker aantasten. Het aanwenden van kalkcyanamied (bij voorkeur de "niet-geoliede») tijdens de grondbewerking levert nog betere uitslagen op. Het reinigen van gebruikte werktuigen en gerief mag ook niet uit het oog verloren worden. Trouwens, we vermijden alzoo verdere besmetting. Deze laatste jaren werden er veel rapen- variëteitsproefvelden aangelegd om onder andere het weerstandsvermogen tegenover de knolvoet te bepalen. Er is immers gebleken dat de eene soort beter weerstaat dan de andere. In ons vorig artikel hebben wij ge schreven, dat zoowel de oudere rapen als de kiemplanten door de zwetmsporen kunnen besmet worden. Welnu, ons ge zond verstand doet ons besluiten, dat de bijna volwassen rapen enkel na verwon ding kunnen aangetast worden. De planten loopen bijna dagelijks verwon dingen op. Een lichte windstoot is vol doende om duizenden zuighaartjes en zijworteltjes af te scheuren. Wellicht is de eene rapenvariëteit van sterkeren bouw als de andere ofwel kunnen de cellen van de eene zich beter tegen de aanvallen van de knol voet beschermen en verdedigen dan de andere. De be mesting speelt ook wel een rol. Te een zijdige toediening van stikstof onder mijnt vermoedelijk het weerstandsver mogen, terwijl we met een volledige en beredeneerde bemesting vastere knollen bekomen. Deze punten zouden evenwel nog grondiger moeten onderzocht worden. Ziehier enkele voorloopige mededee- lingen over deze variëteitsproeven 1. Ronde raap met groenen hals brengt gewoonlijk het meest op is ta melijk bestand tegen de vorst, maar zeer gevoelig voor knolvoet. 2. Ronde raap met rood purperen hals brengt meestal wat minder op dan de vorige kan evengoed de koude uit staan en is merkelijk beter bestand te gen de knolvoet. 3. Witte lange raap steekt hoog bo ven den grond uitis daardoor weinig bestand tegen de vorstweerstaat licht jes aan de knolvoet. 4. Lange raap met groenen hals en de lange raap met rooden of blauwen hals zijn sterker tegen de knolvoetziekte. maar niet tegen de vorst. 5. Onder de onlangs ingevoerde va riëteiten de geelvleezige raap is het best bestand tegen de knolvoetziekte en tegen vorstbrengt evenwel met ge lijke bemesting min kg. op als onze gewone soorten. De geelvleezige raap verdient toch onze belangstelling, want ze verschaft ons in verhouding meer kg. droge stof en is daarenboven van betere kwaliteit. Bij wijze van proef raden we ze u aan. De andere ingevoerde variëteiten werden doorgaans tamelijk gevoelig be vonden voor de "plasmodiophora bras- sicee„. Vooraleer te eindigen, willen wij niet nalaten nog het volgende aan te stippen. Veel landbouwers denken, dat het ge bruik van nieuw oorspronkelijk raap zaad een bestrijdingsmiddel tegen de kno voet is. Tot nu toe kennen we geen absoluutweerstandbiedende soorten. Daarbij, de ziekte wordt door het zaad niet overgedragen 1 Met aangekocht zaad kan het uitzonderlijk wel eens ge beuren, dat men hooger opbrengsten bereikt, omdat het zaad zelf krachtiger was. Kloek zaad geeft natuurlijk sterke planten en die overleven gemakkelijker deze ziekte, maar ze kunnen toch even goed aangetast worden. In de meeste gevallen bekomen onze landbouwers met hun eigen gewonnen zaad evenwel betere uitslagen als met het gewoon handelszaad. Jaarlijks worden de zaad dragers natuurlijk onder de minst ge voelige knollen uitgekozen dus een ge leidelijke natuurlijke selectie. G. Coulier. Het Boerenleven IV. - Hoe staat het met Duitschlands tegenpartij Wij koopen alle gebruikte zakken wanneer ze sterk en proper zijn. Een gaatje hindert niet- Lijnmeelbalen. Schitferzakken, komen vooral in aanmerking, evenals alle andere bruikbare zakken. De zakken zijn duur. Verkoopt de ze waarvoor ge geen gebruik hebt. En met dit vierde artikel willen we besluiten. Zooals we hebben aangetoond bezit Duitschland economisch door zijn sterke organisatie, zijn rusteloozen ijver om markten te veroveren, zijn verdrag met Rusland een grooten voorsprong op 1914. Het zal Engeland thans niet ge makkelijk zijn Duitschland op de knieën te krijgen, te meer daar een revolutie waarvan de alles geloovende-Engel- schen lang hebben gedroomd als uit gesloten moet gelden, gezien de macht van de partij. We gelooven het dan nuttig even de economische sterkte van de tegenpartij na te gaan. Voor Engeland komt het er op aan, terend op zijn ontzaglijke eco nomische reserves, zijn economische organisatie tot een even groote doelma tigheid efficiency, zeggen de Engel- schen op te voeren. Op zee is de oorlog in al zijn heftig heid ontbrand, van de monding van de Theems tot aan deze van de Rio de la Plata. Men mag echter bij het lezen van de talrijke berichten over den zeeoorlog niet uit het oog verliezen, dat het mili taire doel dat met deze zeeslagen be reikt wordt, niet de hoofdzaak is zij zijn de symptomen van den werkelijken.veel. onzichtbaarder strijd welke daarachter ligtde economische oorlog. In den oorlog van 1914 altijd moe ten wij daarheen terug, omdat deze oorlog als het ware een voortzetting is van "den laatsten der oorlogen» is het Engeland gelukt, dank zij de onme telijke reserves en economische moge lijkheden van zjjn wereldrijk en dank zij de uiterst smalle basis van Duitschland en het vrijwel volslagen gebrek aan re serves van dit land, zijn vijand na vier jaar bloedigen strijd op de knieën te krijgen. En thans probeert Engeland 'dezelfde methode, alleen geleerd door de onder vinding, wordt Duitschland van in het begin sterk naar de keel gegrepen, het geen in den vorigen oorlog eerst na een paar jaar gebeurde, althans op deze verbitterde wijze. met den uitvoer en alleen met een veel grooteren uitvoer dan in vredestijd, daar de invoerbehoeften enorm gestegen zijn. Op dit punt wordt de critiek steeds ernstiger en zij blijft niet beperkt tot de economische bladen. Terecht wordt aan de regeering verweten, dat zij niet vol doende aandacht schenkt aan de nood zakelijkheid de productie der uitvoernij- verheden op peil te houden. In de eerste oorlogsmaanden, toen het er op aan kwam Engeland op oorlogsvoet te or- ganiseeren, heeft men dit zoo noodzake lijk punt van den steeds grooteren uit voer over het hoofd gezien. Engelands behoeften zijn veel groo- ter dan in normale tijden. Daarbij komt nog, dat om Duitschland schade te be rokkenen in alle landen groote voorra den allerlei producten die men in En geland niet volstrekt noodig heeft worden opgekochtderhalve moet ook de uitvoer toenemen of de reserves wor den aangesproken. Men weet thans dat deze niet groot genoeg zijn om het ja renlang uit te houden en, in afwachting, dat de oorlogseconomie op een langdu- rigen strijd is ingesteld, wordt het En- gelsche volk bijna boven het dragelijke belast. Enkele dagen geleden spraken wij nog een Engelsch zakenman, die ons vertelde, dat hij 70 °/o van zijn winsten aan den staat moest afstaan. Wij moe ten er aan toevoegen, eerlijkheidshalve, dat hij ons dit niet vertelde om zich te beklagen. Integendeel. Hij aanzag het veeleer als een eer. De Engelschman was en blijft een practisch mensch. Wat Chamberlain zegt over recht en levens mogelijkheid der kleine volken, gaat hem het eene oor in en het andere uit. Daar entegen is hij overtuigd, dat Engeland strijdt voor het behoud van zijn heer schappij door Duitschland bedreigd en daarom is hem geen enkele opof fering te zwaar. Zooals in 1914 beschikt Engeland thans ook over de onafzienbare econo mische mogelijkheden van zijn wereld rijk, maar er zijn zwakke plekken, welke in 1914 ook reeds aan te wijzen waren, dcch die zich in de afgeloopen 25 jaar krachtig hebben ontwikkeld. Vooral Britsch Indië en de Zuid- Afrikaansche Unie zijn niet meer de bronnen van kracht en macht, waarop Engeland in die onbeperkte mate kan rekenen als in 1914. Indië en ook Zuid-Afrika, dreigen daarentegen een lastpost voor Engeland te worden. Zooals In 1914 beschikt het Britsche rijk thans over een zeer aanzienlijke re serve aan goud en verhandelbare eflet- ten in het buitenland, waarmede het zijn noodzakelijke inkoopen van oorlogsma teriaal en levensmiddelen kan BETA LEN. Wij onderstrepen betalen want in den vorigen oorlog kon Engeland overal crediet bekomen. Op dit punt is zelfs in de Engelsche bladen ecnige onrust merkbaar. Het lei dende blad "The Economist» heeft er herhaaldelijk opgewezen, dat deze reser ves, alhoewel aanzienlijk, niet den om vang hebben als in 1914, te meer daar zij niet meer als basis kunnen dienen voor enorme credieten. lederen dag worden de Engelsche en Fransche re serves dus aangetast, hetgeen een ver nietiging van het volksvermogen betee- kent, dat niet vervangen kan worden. Hoe geweldig de Fransche en Engel sche reserves ook zijn, zij zijn niet vol doende om de Fransche en Britsche aankoopen vier jaar lang te flnanceeren. Kort voor het uitbreken van dezen oorlog heeft kanselier Hitler in den Rijksdag het ordewoord gegeven uit voeren of s erven. Deze uitroep is thans door de Engelsche pers overgenomen. De invoer kan slechts betaald worden Opdat Engeland zou blijven wat het wes, moet het eerst en vooral de heer schappij op zee behouden en, ten twee de, een koopvaardijvloot bezitten die groot genoeg is om den aan- en uitvoer van producten te verzekeren. Niemand zal ontkennen behalve de propagandisten door dik en dun dat Engeland voor wat de tonnage be treft gevoelige verliezen heeft geleden en nog lederen dag te lijden heeft. Doo- delijk zijn zij echter in geen geval. Be langrijker is, dat de in aanbouwzijnde tonnemaat in Engeland thans slechts 34 van den wereldaanbouw be draagt... tegen 58 °/o in 1914. Eageland heeft thans veel minder schepen op sta pel staan dan in 1914. En dan komt daar nog bij, dat het krachtigste Britsche wapen, de blokka de van Duitschland, thans veel minder doelmatig werkt dan in 1914. Er zijn thans veel meer neutrale en niet-oorlog- voerende landen en op enkele groote naties als op Italië en Japan kan de con trole op de contrabande niet zoo secuur worden toegepast als men te Londen wel zou willen. Men moet Italië naar de oogen kij ken. Een ingrijpen van Italië zou onmid dellijk de schaal in het voordeel van Duitschland doen overslaan. En zooals de landen van Zuid-Oost Europa kent Italië thans een boom-periode. In de ha ven van Genua en Napels is het nooit zoo druk geweest als thans en de zaken floreeren. Met gansche wagonladingen worden de producten, die uit de over- zeesche landen worden ingevoerd, naar Duitschland doorgezonden. Uit dit alles kan men het besluit trek ken, dat hoe ontzagwekkend de econo mische kracht van het Britsche rijk ook is, deze niet kan vergeleken worden bij deze van 1914 en enkele zeer zwakke plekken vertoont. Dit geldt zoowel voor de potentieele kracht als voor de midde len om deze kractit in werkelijkheid om te zetten en er gebruik van te maken. En nu kunnen we deze uiteenzetting besluiten... Uit al wat w(j in deze reeks artikelen p pSvO V E TELEFOON i 267. Op 26 December (2e Kerstdag) zullen onze Magazijnen en Buree len gesloten blijven. Op Zaterdag 30 December zul len de MAGAZIJNEN te Aalst, Ep- pegem en Herzele gesloten blijven voor het opmaken van den jaarlijk- schen inventaris.

De Koornbloem | 1939 | | pagina 1