DE VEEDIEVEN Onze Zwijnenmelen Gebruikte Zakken 1 NEUTRAGENE FILTER MARCO ZITDAGEN De Bemesting. I In deze pijnlijke en lastige tijdsom standigheden. waarop er aan onze land bouwers gevraagd wordt om nog meer en beter voort te brengen, treedt het vraagstuk der bemesting op den voor grond. Het is maar al te belachelijk van ach ter een schrijftafel, in een gemakkelijken clubzetel gezeten, aan onze Land- en Tuinbouwers op te leggen, op straf van boete en gevang, meer rogge, meer tar we en meer aardappelen te kweeken. De boeren vragen niet beter dan mede te helpen tot de overwinning van den zwaren economischen strijd die voor de deur staatze deden hun plicht in het verleden en zullen hem ten huidigen dage nog doen, maar een menschwaardig be staan eischen ze dan ook op voor hen en hun familie. Werken, wroeten, slaven als 't moet om burgers en werklieden van den hon gerdood te redden, maar dan ook loon naar werken. En als we dan moeten vaststellen dat, ten gevolge van de hui dige omstandigheden, de landbouwers normale prijzen voor hun produkten zouden bekomen, prijzen die hooger zul len zijn dan deze die ze thans maken, men in flnancieele kringen deze recht matige verbetering zou aanzien als uit zonderlijke winst en er 70 van zou opeischen, dan aarzelen we niet te zeg gen dat we deze daad moeten bestem pelen als de meest onrechtvaardige die ooit tegen de boeren werd gepleegd. Vergeet toch niet, Heeren van het Ministerie, dat onze boeren sedert jaren reeds met verlies werken en hun zuurge wonnen spaarpenningen zagen smelten als sneeuw voor de zon, indien niet de een of andere krach ze meesleurde. Of ge 't nu gelooft of niet de landbou wers vallen onder toepassing van de wet op de uitzonderlijke winsten. Veel voort brengen met een dergelijke toekomst voor oogen, wie van ons zou er niet van terugschrikken. Ziet eens hoe de prijzen van veevoeders en meststoffen de hoogte in gaan. Zijn de prijzen van melk, boter, eieren, aardappelen en andere land bouwproducten reeds in evenredigheid gestegen Hoegenaamd niet 1 Hoevele landbou wers zijn er niet die melkbeesten hebben verkocht en ze niet meer durven of kunnen vervangen. Hoevele kiekens worden er niet dagelijks afgemaakt op de hoeve omdat de hoenderkweek niet meer rendeerend is. We verwittigen U, heeren van de Regeering, dat, indien ge hier geen paal en perk weet aan te stel len, de voortbrengers bezig zijn met hun eigen ondergang en ook dezen van het land, noodgedwongen, te bewerk stelligen. Minder koeien, kiekens, zwijnen en kalvers op de hoeve, beteekent dit ook niet minder natuurlijke meststoffen, min der groote opbrengsien met als gevolg een grootere schaarschte aan allerlei levensmiddelen En indien de boer dan dit tekort aan natuurlijke meststoffen moet aanvullen door het aankoopen van scheikundige meststoffen die duur zijn, dan staan we weer voor een vraagstuk waarvan de oplossing slechts mogelijk is door de aanpassing van de ptjjzen der land- en tuinbouw produkten aan den voortbrengingskostptijs. Wat nu eigenlijk de bemesting betreft zouden we aan onze landbouwers eens klaar en duidelijk willen doen uitschijnen dat er hier veel kan bezuinigd worden Zonder daarom aan de opbrengsten eenigszins te schaden, De grootste pro- duktie met de minste uitgaven moet de leuze worden van eenieder van ons. I Om het vraagstuk der bemesting goed te begrijpen moeten we weten dat de planten bestaan uit een verbrandbaar of vluchtig deel en een vast of onver- brandbaar deel. Wanneer we stroo, aardappelkruid, hout of vlaslemen ver branden dan zien we een deel in rook en vlammen opgaan terwijl een ander deel als assche overblijft. In dit verbrandbaar of vluchtig deel vinden we vier stcffen stikstof, water stof. koolzuur en zuurstof met een ge deelte zwavel. Ia de assche vinden we kalk. fosfoor, potasch, magnesia, soda, zwavel, ijzer, chloor, kiezel en mangaan. Van al drze bestanddeelen zijn er slechts eenige namelijk stikstof, pot asch, fosfoor, kalk en in sommige gron den ook wel magnesia en soda die de planten in geen genoegzame hoeveelhe den vinden, noch in den grond, noch in het water, noch in de lucht, en die hen dus door de bemesting moeten toege diend worden. Vandaar dan stikstof-, potasch-, fosfoorzuurmesten, kalk en magnesia, die we 't zij in natuurlijken of in scheikundigen vorm toedienen. Natuurlijke meststoffen. Deze zijn en blijven de bijzonderste eenerzijds omdat ze volledig zijn en dus stikstof, potasch, fosfoor en kalk bevat ten in een min of meer schommelend percentage, maar ook anderzijds omdat ze humus in den grond brengen en hier door de natuurlijke samenstelling van de gronden merkelijk verbeteren ze wor den meer sponsachtig, meer samenhan gend, meer poreus ze bieden een gun stiger midden voor de ontwikkeling van het wortelgestel en verwarmen gemak kelijker doordien de zwarte humus de zonnestralen beter opslorpt. Onder na tuurlijke meststoffen verstaan we kalk- mest, beer, ale, compost, duiven- en kie- kenmest, assche enz. In een volgend artikel zullen we ieder van die meststoffen afzonderlijk be spreken. 11. MfcNGELWERK. Gij hebt mij gehuurd en ik ben al dien tijd in uw dienst geweestik moet geld hebben. Ais ge u aan onze overeenkomst houdt, zuilen we over geld spieken, eerder niet. Thorn stond stijf en langzaam op en legde zijn pijp op den schoorsteenmantel. Hij scheen onverschillig en ongevoelig als een oude, tandenlooze leeuw. Na een wijle schudde hij het hoofd. Ik leg er het bijltje bij neer, dat zeg ik u, zei hij beslist, alsof verder hierover te praten nutteloos was. Betaal me voor wat ik gedaan heb en laat de zaak afgehandeld zijn. Breng me Macdonald maar hier, zooals afgesproken was, zei Chadron kalm. Ik ga er niet meer op uitik begin in de gaten te krijgen, dat het werk mij op mijn ouden dag niet zoo gemakkelijk meer afgaat en ik vrees dezen keer het kind van de rekening te zullen worden. Ha, de moed zakt u in de schoe nen, oude schelm spotte Chadron. Thorn wendde zica als een wild dier naar hem toe en stiet een rochelend ge luid uit... Zeg, dat gij me geld zult gevenik moet geld hebben. Gij weet bi.... goed, dat wat gij daareven zei, een vervloekte leugen is. Als gij me niet vrijwillig het geld geeft, dat ik verdiend heb. zal ik het weten te krijgen en.... ik zal voor geen middelen terugschrikken... Thorn boog zich wat voorover en zijn sluwe oogen glinsterden. Chadron liet zich achterover in zijn stoel vallen en werd bleek. Hij legde de hand aan zijn revolver en verloor geen enkele bewe ging van Thorn uit het oog. Als gij het hart in uw lijf hebt, op mij te schieten, oude duivel, dan... Ik zal niet op u schieten, als gij maar betaalt Ik zal zelf mijn bron van inkomsten niet verstoppen, Chad gij behoeft niet zoo bang te wordenop uw hoofd is geen prijs gezet. Wat heeft al die dwaze praat met onze zaken te maken vroeg Chadron ongeduldig en keek op zijn horloge. Wel, dat zal ik u zeggen. Ik heb er al vaak over gedacht, mij in verbinding te stellen met een krantik wil daarin eens bloot leggen, wat er al zoo tusschen ons beiden is gaande geweest. Ik ken iemand in Cheyenne, die gaarne een heel boek van mijn leven wil samenstellen met een portret er voor in. Dat zal na mijn dood verkocht worden als ik hem alles vertel, wat ik weet, kan ik er een aardig duitje mee verdienen. Ga gerust uw gang, zei Chadron, met durf en spot in zijn toon dat geld zal gemakkelijk verdiend zijn en gij be hoeft u er niet over op te winden. D ch ik geloof niet, dat gij ooit zoo ver zult komen, als gij probeert, mij te dwars- boomen. Kiijg ik geld, ja of neen vroeg Mark scherp. Als gij mij dien wolf hier brengt. Ik begin er niet meer aan, begre- A Het neergeslagen KALKCARBONAAT Oorsprong en Voortbrengst (Vervolg) Te gebruiken hoeveelheden t Zooals voor de gewone gebluschte kalk, voldoet het Neergeslagen Kalk- carbonaat "Neutragene„ te strooien te gen 3000 of 4000 kg. per hectare alle drie of vier jaar cf beter nog 2000 of 3000 kg. alle twee of drie jaar. Deze hoeveelheden kunnen natuurlijk ver schillen volgens den aard en de ligging der teelten. Voor Zware, vochtige, zure gronden mag de dosis verdubbeld wor den. Hier moet bemerkt worden dat als men natuurlijk gemalen kalkcarbonaat gebruikt, de hierboven gemelde hoe veelheden zeer onvoldoende zijn. Zijn voorkomen, zijn levering, zijn bewaring t Het Neergeslagen Kalkcarbonaat "Neutragene,, is verpakt in allerbeste papier-zakken van 50 kg., gemerkt en gelood, volgens de reglementeering van den meststofhandel. Zijn vervoer per ijzerenweg wordt gedaan volgens het zeer voordeelig ta rief 138 der landbouwkalken. Dank zij zijn samenstelling, kan het "Neutragene„ zonder vrees van bederf der waar of der inpakking in magazijn bewaard worden. Om deze rede kan de voorzichtige en bedachtzame landbou wer op voorhand de noodige hoeveel heden op het geschikste oogenblik bin nen doen. Zijn vochtigheidsgraad t Een klein watergehalte, dat zorgvul dig gedoseerd wordt, verzekert aan het Neergeslagen Kalkcarbonaat "Neutra- genen een vlokkig voorkomen en belet ook het stuiven bij de behandeling. An derzijds heeft het produkt aan de lucht geen neiging tot vochtopslorpen, zoodat men het zonder euvel, 't zij los of in zak ken, bewaren kan. Zijn inkoopprijs t Als men de matige prijs beschouwt van het Neergeslagen Kalkcarbonaat Neutragenezijn hoedanigheden en voordeelen, de matige onkosten van zijn vervoer, bet gemak van zijn behande ling en bewaring, dan moet men be sluiten dat het "N<>utragene„ zonder twijfel het goedkoopste grondverbete ringsmiddel is. Besluit t Het is dan ook verstaanbaar dat zijn gebruik warm aan de landbouwers en tuiniers aanbevolen wordt, als zij hunne velden, weiden, boomgaarden, boom- kweekerijen en hoven vruchtbaar willen maken en goede en schoone oogsten bekomen. Belangrijk Bericht Een der diensten van het laborato rium der S.A. des Papeteries de Genval houdt zich bijzonder bezig met de KOS- TELOOZE ONTLEDING der grond- s'alen welke hem de klanten toezenden. Deze stalen met zorg genomen en in zeer zuivere stopflesschen bevat, aan- teekeningen naam en adres van den verzender dragende, alsook een volg nummer, moeten gezonden worden als "staal zonder waarde„ (300-400 gr.) aan de S A. des Papeteries de Genval (België). Er wordt aan den opzender zoo haast mogelijk geantwoord of de grond, aan de ontleding onderworpen, zuur is of niet. Indien hij zuur is, dan wordt hij ingelicht over de hoeveelheid "Neutra genen die den grond noodig heeft. Landbouwers, Kweekers, Vet weiders, Tuinbouwers, Boom kweekers, Tuiniers,,, WILT U 1. Uwen grond werkelijk verbeteren zwaren, taaien grond, mullig, doorlatend gemakkelijk te bewerken maken aan te lichten grond meer samenhang ver zekeren. 2. Kalk en Magnesia aan Uwen bo dem terugschenken en' deze hoofdzake lijke, aan den plantengroei onontbeer lijke grondstc ffen ter beschikking Uwer gewassen stellen. 3. De aangewende meststoffen hun maximum rendement doen geven en de opname van stikstof, fosfoorzuur en pot asch bevoordeeligen. 4. Uwe gronden gezond maken en ontsmetten door hun stijgende zuurheid te bestrijden en den schadelijken invloed der grondzuren en van zekere mest stoffen te neutraliseeren, 5 Uw teelten in staat stellen aan de ziekten te weerstaan en aan de vele ziektenzwammen (zuurminnende) het hoofd te bieden. 6 De weidt flora in gunstigen zin ver anderen door de ontwikkeling der vlin derbloemigen (klavers, minette) in de hand te werken de mossen en ook de vele kalkschuwende onkruidsoorten (zooals botei bloem, kattestaart, biezen, zurkel) doen verdwijnen. 7. Het vernietigen van de humus en dus alle stikstofverlies, door levendige kalk, vermijden. 8. Voorkomen dat uw bodem te al- pen, Chad Die kerel heeft iets tegen mij in den zin. Dat doet uw naam geen eer aan. Mark, spotte Chadron. Hij trachtte, zijn voordeel te doen met de ijdeiheid van den man, die de deelgenoot was van zijn schurkenstreken en evenmin dankbaar heid kende als hij zelf. Glorie heb ik al genoeg gehad, zei Thorn met voldoening wat ik nu met recht mag verlangen, is geld. Gij moet eerst zorgen voor uw goeden naam, het geld komt dan van zelf, Zoo, zei Thorn, terwijl hij nog al tijd bleef nadenken. Zooals hij daar stond tegen den schoorsteenmantel, had hij alleen nog maar het uiterlijk van een mensch. De ziel was uit dat menschelijk omhulsel al sinds lang verjaagd en verbannen door den geweldigen hartstocht, waaraan hij toegaf. Hij kon zoo kalm over ?ijn mis daden prjten en al de omstandigheden zoo fija uitspinnen, als was hij reeds half krankzinnig. Zijn verstompte geest hield zich alleen nog bezig met de gedachte, hoe hij zich zelf het best uit den weg kon ruimen en wat hij zou meedeelen aan dien boekenman in Cheyenne. Dat zou de kroon zetten op zijn misdadig leven. Thorn keek eindelijk op uit zijn mij meringen hij schudde het hoofd en sprak met een beslistheid, waaraan niet meer te tornen viel. Ik ben afgewerkt en stel mij niet meer ter beschikking ik heb er genoeg van. Kost wat het kost, ik stel me aan geen gevaar meer bloot, om dien kerel Niettegenstaande de vele voeders die op de markt komen, blijven de Varkensmeien R.U.Z. aan den kop. Vergeleken bij de verschillende voeders van de konkurrentie of van eigen gewin, zijn onze Zwijnenmelen verre weg de meest volledige en de voordeeligste. Wie op de goedkoopste manier de varkens wil kweeken, ge bruikt 1 voor viggens tot 30 kilo. zwijnen van 30 tot 80 kilo. boven de 80 kilo. jonge en drachtige zeugen. zeugen vanaf 14 dagen voor het werpen en tijdens het werpen. Wie voederaardappelen te verwerken heeft, geve Nr 6 voor zwijnen van 30 tot 80 kg. 1 kg meel op 5 kg. aard appelen. w Nr 7 voor zwijnen boven de 80 kg. I kg. meel op 5 kg. aard appelen. Nr Nr Nr Nr Nr kalisch worde door het gebruik van le vendige kalk (te hooge alkaliniteit is even nadeclig als de zuurheid). 9. De werking der talrijke grondbac- teriën versterken en de nitrifleatie, dit wil zeggen de omzetting der niet wer kende organische stikstof in aktieve stikstof (Kalknitraat) bespoedigen. 10 Bijdragen tot de beendervormlng uwer jonge dieren, de beenderziekte be strijden en het organisme Uwer die ren versterken. 11. De gewichtsopbrengst en bijzon der de hoedanigheid van Uwen oogst verhoogen. Gebruikt dan het Neergeslagen Kalk- carboaaat "Neutragene„ en bemest al dus uwe akkers, weiden, graspleinen, boomgaarden, kweekerijen, fruit- en moestuinen. Vergeet niet, dat oneindig veel gron den zuur zijn. Al is uw grond nog niet zuur, heeft hij steeds de neiging het te worden. Het Neergeslagen Kalkcarbonaat Neutragene„ is het ideale zuurheids- bekampingsmiddel. Het brengt neutra liteit en schept dus een groeimidden, dat uiterst gunstig is voor de groote meer derheid onzer geteelde gewassen. Beproeft dus vandaag nog het Neergeslagen Kalkcarbonaat «NEUTRAGENE» Vraagt het bij S M. Redt U Zeiven, Aalst, of bij de Zaakvoerders. (Ingezonden). Indien ge melk van kwaliteit wilt voortbrengen en verkoopen, schaft U dan een filter MARCO aan. De ge vaarlijkste en de minst zichtbare vuilnis sen worden door den filter Marco uit de melk verwijderd. Filters en watten, in alle grootten, zijn verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst. Bestellingen kunnen gedaan worden bij onze magazijniers en zaakvoerders. Reklaamplaten worden gratis afgele verd aan de bezitters van een filter MARCO Maandelijksche zitdagen van den Heer Van den Noortgate, Hoofdrijks- landbouwkundige te Oudenaarde. Dijk- straat, 15 te Oudenaardealle Donderdagen van 9 1 /2 tot 11 112 uur in Hotel de la Pomme d'Or Groote Markt; te Ninove den eersten Dinsdag van 9 1/2 tot 11 uur. in café De Keizer Burchtstraat; te Geeraardsbergenden 3D Maandag van 9 1/2 tot 11 uur. in café De Kat bij den Heer Imbo; te Zottegem den 4° Dinsdag van 9 1/2 tot 10 1/2 uur, in café "Katholieke Kring„ Markt; te Ronse: den 1" en 3* Woensdag van 9 1 /2 tot 11 uur, in café "Aux Armes de la BelgiqueMarkt; te Deinzeden 2* Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café St. Cecilia Markt. De heer Derwa. Rijkslandbouwkun- dige der omschrijving Dendermonde- St Niklaas-Aalst, zal voortaan te spre ken zijn te Dendermonde in Den Hert„ alle Maandagen van 10 tot 11 uren te St Niklaas in De Hoop iedere 3' Donderdag der maand van 10 tot 11 u.; te Aalst in Het Paviljoen iedere 3e Zaterdag der maand van 10 u. tot 10 u. 30 te Aalst in De Koornbloem iedere 3' Zaterdag der maand van 10 u. 30 tot 11 uur. Wij koopen alle gebruikte zakken wanneer ze sterk en proper zijn. Een gaatje hindert niet- Lijnmeelbalen. Schilferzakken, komen vooral in aanmerking, evenals alle andere bruikbare zakken. De zakken zijn duur. Verkoopt de ze waarvoor oe geen gebruik hebt. Bftipo lucht op en geneest» te krijgen. Wanneer mijn gloriedag zal gekomen zijn, stap ik er op uit naar de krantenmannen en die zullen het gras wel verder maaien. Chadron nam zijn zweep van de klei ne, rqpde tafel, waarop het register lag. Hij begaf zich naar de deur, alsof hij werkelijk meende, dat nu ieder maar zijns weegs moest gaan. Als gij eerlijk genoeg zijt om uw schuld te betalen, zei Thorn, en mij 500 dollar geeft, voor wat ik gedaan heb, dan zal ik uw naam verzwijgen, als ik op het krantenbureau kom. Op dit oogenblik werd plotseling de deur van het vertrek geopend en Thorn liet de beschrijving van dien laatsten grooten dag onvoltooidhij draaide zich om en loerde scherp uit zijn oude oogen, om te zien, wie het was. Terwijl hij den vreemdeling opnam, zag hij de bleekheid niet, die plotseling als een wolk over Chadron's gelaat gekomen was. Grijp uw geweer, fluisterde Cha dron. Laat het maar staan, waar het staat, zei de vreemdeling, die snel zijn revolver greep, voor Thorn nog in het bereik was van den zijne. Gewoonlijk had Thorn zijn geweer bij zich staan, doch thans had hij vertrouwd op de neutraliteit van het reservatie-gebied. Mijn naam is Macdonald. ik zoek naar u. Toen hij dit gezegd had, kwam hij naar voren. Hij was nog slechts en kele voeten van Mark verwijderd Deze had zijn revolvers op de gewone plaats aan zijn gordelriem om het middelzijn geweer, dat al zooveel schrik verspreid had, stond in den hoek van den schoor* steenmantel met den loop naar beneden. Thorn scheen zijn kansen te wikken en te wegen, maar het volgend oogenblik wist hij, dat ze nul waren en van geene waarde. Macdonald had den vinger aan den trekker; zijn oogen waren vast op Thorn gericht, wat den ouden misdadiger nu niet precies beviel. Thorn was er niet de man naar om een gevecht aan te gaan van man tegen man nog nooit had hij dat aangedurfd. In den grond was hij een lafaard, zooals al zijn gluiperige mis daden getuigden en opdat oogenbl.k begreep hij beter dan ooit, dat hij zijn meester gevonden had. Langzaam stak hij zijn lange armen in de hoogte en had de houding van iemand, die zich over gaf Dichter bij de buitendeur stond Chadron, op wien Macdonald minder acht scheen te slaan, als telde hij in deze zaak niet mee. De trotsche veebaron was lijkbleekMacdonald ontdeed Thorn van zijn revolvergordel en hing hem over zij a arm. Ik wist dat gij mij zoudt te pakken krijgen, zei de oude schurk. Macdonald, die er vuil en stoffig uit zag, juist zooals Mark zich hem had voorgesteld, duwde zijn gevangene bij den schoorsteen weg. buiten het bereik van zijn geweer en gaf hem te kennen, dat hij naar de nog openstaande deur moest, waardoor men de tafels der eet zaal kon zien. Bij Macdonald's binnen- treden had Chadron de hand aan *ijn revolver geslagen en stond nog steeds in dezeifde houding, niet wetende wat hij moest doen. ft Vervolgt), ■.v.y.v v -,vvv.v.v,v.v •/.;/.v>x.:.v.vv;.\\v,v:.;.y/;/.:/<»/,///,'/;.;y;.%-. >v Hel borstje inwrijven met Dampo. Pot 10 ft.. Doos S fit. In alle Apotheken.

De Koornbloem | 1940 | | pagina 4