Melkmeel en Krachtvoedermeel R.U.Z. Hulde aan den Boerenstand De Ondergang van den Varkenskweek DE VEEDIEVEN TELEFONEEREN !L„lk i ZITDAGEN Onze wekelijksche raadgeving n NEUTRACENE Abonnementen orBflenaa De Koornbloem .Ruwe handen Deze i Volledige Voeders Melkmeel of Krachtvoedermeel R.U.Z. Landbouwers Melkontledingen WBKBUI 4 Ons Melkmeel is steeds aangepast aan de voeders van het sei zoen, zoodat men het gewoon MELKMEEL mag geven. KRACHT VOEDERMEEL dient gebruikt wanneer er draf wordt gevoederd. We kunnen niet genoeg herhalen dat Melkmeel en Kracht voedermeel zijn en dat ze door bijvoedering van andere melen ONVOLLEDIG worden. Wie flink en gezond vee en veel melk wilt bekomen, gebruike enkel en alleen Zooals iedereen door de pers en radio zal hebben vernomen werd aan een Leeraar van de Gentsche Hoogeschool, Professor Korneel Heymans, de Nobel prijs voor Geneeskunde en Ontleedkun de toegekend. Door dezehooge onderscheiding staat Prof Heymans aan den kop der Belgi sche geleerden. Het is een eer voor ons land en in de eerste plaats voor het Vlaamsche Volk, een Nobelprijswinnaar in hun midden te bezitten. De heer Heymans werd op waardige wijze gehuldigd onder meer door de stu denten en leeraars van de Gentsche Hoogeschool. Prof. Dr Heymans, wiens grootvader een nederig landbouwer was, heeft in zijn dankwoord bij de heugelijke viering niet kunnen nalaten een huldeblijk te brengen aan den stoeren Vlaamschen boer, uit wiens stam hij werd geboren. Hij spreekt van zijn vader, in leven Rector aan de Gentsche Hoogeschool, en die niet minder of meer was dan een boerenzoon uit Gooik. Professor Heymans heeft het noodig gevonden, in deze plechtige oogenblik- ken zijner viering, in roerende woorden hulde te brengen aan ons boerengeslacht zooals we hier in het deel zijner rede zullen vinden "Na mij van dezen plicht van erken tenis jegens U te hebben gekweten, hoop ik dat U begrijpen zult hoezeer het mij een behoefte is van het hart en van de kinderlijke dankbaarheid, hier de dierbare gedachtenis op te roepen, waar aan ik, ook wetenschappelijk, zoo onein dig veel verschuldigd ben. De op heden door U allen zoo vriendelijk gevierde onderscheiding, mij en mijn laborato rium te beurt gevallen. wensch ik in de allereerste plaats op Hem over te dra gen, die het huis van onderzoek met zijn koppigen en schranderen zwoegersgeest heeft ontworpen en opgetrokken mijn onvergetelijken en geliefden vader. Min of meer onbewust wellicht, in het begin van zijn loopbaan, maar met steeds klaarder overtuiging later.heeft hij steen op steen gelegd, ten stevigen grondslag voor de ontwikkeling en de toekomst der wetenschap in onze Universiteit, in den dienst allereerst van eigen volk. Het leven van mijn Vader 1 Hoe zie ik het, als een verkleind beeld van den cultuur groei van ons Volk I „Meer dan zeventig jaar geleden, be zoekt een kleine, maar pezige jongen de gemeenteschool van een rustig, en van alle cultuurcentra afgezonderd dorpje Gooik, in het Payottenland. Tweemaal per dag moet hij den halfuur langen weg afleggen, van school naar het ouderlijk huis en terug. Het ouderlijk huis, een nederig boerenhof, waarvan het beeld in mij steeds weer opduikt bij 't lezen van de schilderende Gezelle-verzen Scheef is de poorte, van oudheid geweken zaalrugde 't dak van de schure overal stroo op de zwepingen zit er gesteken vodden beveursten het huis en den stal. Zijn ouders, mijn grootouders, die ik als kleine jongen herhaaldelijk binnen hun leemen muren mocht opzoeken om er onvergelijkelijke verlofdagen door te brengen, hadden sedert geslachten dezen rijken, Brabantschen kleigrond, vol van de vette vruchtbaarheid van het Payot tenland, geploegd en bezaaid. En thans nog, al heeft een statiger pachthof het nederig huisje van toenmaals vervan gen, zijn het steeds Heymans'afstamme lingen, die op denzelfden bruinen bodem hun levensoogst halen. „Uit dat midden van stoere Vlaam sche boeren, wier geest en lichaam als met den grond der voorouders vergroeid zijn, erfde mijn vader de wilskracht, de niet te breken onverzettelijkheid, den hardnekkigen werklust om zwaar te ploegen en te blijven ploegen op den kouter van de proefondervindelijke we tenschap. Wat hij heeft verwezenlijkt, wat hij mij heeft geleerd.wat U vandaag met zooveel sympathie en gezonden ge meenschapszin gelieft te vieren, dat alles spruit dus rechtstreeks uit echt Vlaam schen bodem, uit Vlaamschen aard, uit Vlaamsche traditie, uit Vlaamschen geest, uit alles wat ons beste gemeen schappelijk erfjoed uitmaakt Een gekend varkenskweeker uit het Payottenland zendt ons hieronderstaand schrijven ter opname. We verleenen hem graag een plaats ken in ons blad om zijn klachten neer te pennen en zijn gedacht eens te zeggen. Zooals voorheen zeggen we aan alle kweekers van zwijnen, kiekens, melk- en ander vee onzen volledigen steun toe. Hoe men de Varkenskwee- kers en hun verdedigers steunt. Een zekere Mr Mailleux. veearts te Brussel, schreef een artikel Redt onzen varkenskweek om zoodoende onze be voorrading te verzekeren Deze werd door de groote pers overgenomen, o. a. La Libre Belgfque Gevolgd door een andere, ondertee kend door een pseudoniem "Miles„ Regeling der prijzen door de Regee ring Wij kregen onrechtstreeks het ant woord. Een groote beenhouwerij, ge vestigd in de voornaamste steden van 't land die aankondigde in de dagbladen Bijzondere groote verkoop van Amerikaansch varkensvet en Ameri- kaanschen Corned beef (aan dumpings- prijzen) t. t. z. het vet aan 4,25 fr. den 14. MENGELWERK. Hij hielp den nog altijd zwijgenden Dalton zijn paard bestijgen. Deze bekeek zijn vuist, maar wat zijn gedachten ook mogen geweest zijn, hij hield ze voor zich en wendde zijn blik naar het huis, waar zijn twee makkers dood neerlagen op den grond. Toen Dalton weer zijn oogen van dit schrikkelijk schouwspel afwendde, hoor den ze in de verte een ruiter aanko men in vollen galop. Dat ral geen vriend van u zijn, ga hier weg. Macdonald gaf Dalton's paard een flinken slag met de zweep. Het beest holde weg met zulk een vaart dat het zijn duizeligen berijder bijna uit het zadel wierp. Het leek Alan een groote vraag, toen hij hem zoo in het zadel zag wiegelen, of hij wel ooit het landhuis zou bereiken, om van alles aan Chadron verslag uit te brengen. HOOFDSTUK 11. Mijnheer de "Bult,, komt aangereden. Nola Chadron had dien nacht gelo geerd bij den Militairen Post en was nog bezig zich te kleeden. Frances, reeds gekleed in haar fijn, licht morgenkleed, stond bij het venster en sloeg de drukte gade beneden in de laan. 't Was al zachtheid en warmte Voortaan zullen we elke week melk ontleden op een bepaalde dag en uur, dit om alle onderbreken van het bureel- werk te verhinderen. Wij ontleden Elke Dinsdag voor middag om 10 uur. Kostprijs5 fr. per ontleding. aan 1/2 kilo en het vleesch aan ,6 80 fr. de doos Het ministerie van Landbouw volgt onzen handel nauwkeurig op en weet dat de varkenskweekers in een treurigen toestand verkeeren en om ons met ze kerheid den nek te kraken, laten ze vreemde waren in den handel komen, die zouden moeten opgestapeld blijven voor in tijd van nood. Het blijkt klaar en duidelijk dat de kweek in 't algemeen onder de voeten wordt getrappeld door die Heeren. Het zelfde mag gezegd voor al wat den klei nen landbouw betreft. Wanneer de slachtoffers, na geslaafd en gewerkt te hebben, op het zand zul len zitten, en indien er hun nog iets over schiet, zullen zij verplicht zijn het nog te verkoopen om taksen en belastingen te betalen. Ons eenig hulpmiddel bestaat in on zen kweek op de helft, ja op het vierde te verminderen. J B. Maandelijksche zitdagen van den Heer Van den Noortgate, Hoofdrijks- landbouwkundige te Oudenaarde, Dijk- straat, 15 te Oudenaarde: alle Donderdagen van 91/2 tot 11 1/2 uur in Hotel de la Pomme d'Or Groote Markt te Ninove den eersten Dinsdag van 9 1/2 tot 11 uur. in café De Keizer Burchtstraat; te Geeraardsbergenden 3" Maandag van 9 1/2 tot 11 uur, in café De Kat bij den Heer Imbo te Zottegemden 4n Dinsdag van 9 1/2 tot 10 1/2 uur, in café "Katholieke Kring„ Markt; te Ronseden ln en 3" Woensdag van 9 1 /2 tot U uur, in café "Aux Armes de la Belgique Markt 'e Deinzeden 2n Woensdag van 9 1/2 tot 11 uur, in café St. Cecilia Markt BEMESTING DER GRASLANDEN Water en warmte maken het gras. In af vachting dat ze hun werking uitoefenen en om het vee veer tien dagen vroeger te kunnen buiten laten, de toepassing doen met de noodige fosfaat- en potaschmesten, in Februari of ten laatste half Maart. toepassen op de graasweide waar het vee het eerst zal inkomen. Op de andere, indien noodio. PRIJSKAMP VAN HET CHILINITRAAT 3' vraag Verhaal iets dat gij persoonlijk hebt op gemerkt, betreffende de werking van Chili- nitraat op grasland. 4' vraag: is het praktisch mogelijk de vereischte dosis kalk vast te stellen en welke zijn de b»sr» tiids»)pn»n van to-passino va Toesti A.ntw< Landbouwers, Kweekers, Vetweiders, Tuinbouwers, Boomkweekers, Tuiniers..» WILT U t 1. Uwen grond werkelijk verbeteren zwaren, taaien grond, mullig. doorlatend gemakkelijk te bewerken maken aan te lichten grond meer samenhang ver zekeren. 2. Kalk en Magnesia aan Uwen bo dem terugschenken en deze hoofdzake lijk, aan den plantengroei onontbeerlijke grondstoffen ter beschikking Uwer ge wassen stellen. 3. De aangewende meststoffen hun maximum rendement doen geven en de opname van stikstof, fosfoorzuur en pot- asch bevoordeeligen. 4. Uwe gronden gezond maken en ontsmetten door hun stijgende zuurheid te bestrijden en den schadelijken invloed der grondzuren en van zekere meststof fen te neutraliseeren. 5. Uw teelten in staat stellen aan de ziekten te weerstaan en aan de vele ziektenzwammen (zuurminnende) het hoofd te bieden. 6. De weideflora in gunstigen zin ver anderen door de ontwikkeling der vlin derbloemigen (klavers, minette) in de hand te werken de mossen en ook de vele kalkschuwende onkruidsoorten (zooals boterbloem, kattestaart, biezen, zurkel) doen verdwijnen. 7. Het vernietigen van de humus en dus alle stikstofverlies, door levendige kalk. vermijden. 8. Voorkomen dat uw bodem te al kalisch worde door het gebruik van le vendige kalk (te hooge alkaliniteit is even nadeelig als de zuurheid). 9. De werking der talrijke grondbac- teriën versterken en de nitrificatie, dit wil zeggen de omzetting der niet wer kende organische stikstof in aktieve stikstof (Kalknitraat) bespoedigen. 10. Bijdragen tot de beendervorming uwer jonge dieren, de beenderziekte be strijden en het organisme Uwer die ren versterken. 11De gewichtsopbrengst en bijzon der de hoedanigheid van Uwen oogst verhoogen. Gebruikt dan het Neergeslagen Kalk- carbonaat "Neutragene„ en bemest al dus uwe akkers, weiden, graspleinen, boomgaarden, kweekerijen, fruit- en moestuinen. Vergeet niet, dat oneindig veel grooost-Vl< den zuur zijn. Al is uw grond nog nit tuiniei zuur, heeft hij steeds de neiging het fcvolkini worden. .ngaanc Het Neergeslagen Kalkcarbonarfnderij "Neutragene„ is het ideale zuurheidiDit prj bekampingsmiddel. Het brengt neutrselmati( liteit en schept dus een groeimidden, djwaardi uiterst gunstig is voor de groote meepeilijke derheid onzer geteelde gewassen. skkade Ons sti «NEUTRAGENE» aarzeld t stedel ■l° Het ikje gre Bew VRAAGT. ld en m al jeugd en frischheid, dat Frances om gaf, terwijl ze daar bij het raam stond en het gouden zonlicht om haar heen vloeide. O die soldaten, zei Nola gij allen staat zoo vroeg op en kleedt u zoo vlug aan. dat ge de anderen altijd voor zijt. Frances keerde zich om en glimlachte om deze kinderlijke klacht. Gij zult ook nog wel eens solda tenmanieren overnemen, Nola wij staan vroeg op en leven altijd in een soort haast, omdat, naar ik veronderstel, een soldatenleven altijd onzeker is en omdat een soldaat toch van zijn leven wil maken, wat er van te maken is. Nola hield op met borstelen en keek Frances nieuwsgierig aan, terwijl zich een diepere kleur op haar opgewonden gelaat vertoonde. Ik begrijp u vaak niet, Frances ge kunt soms zoo aardig uit den hoek komen 1 Soms ben ik bang om met u te praten, ge kunt soms zoo streng zijn. O. zoo, zei Frances slechts. Ze dacht aan haar vader en aan Ma joor Kingbeiden hadden haar met minachting behandeld en haar gene geerd, toen het haar besliste wil was ge weest, haar verbintenis met Majoor King te verbreken beiden waren het hartroerend met elkaar eens, dat zij zou trouwen, niet met wien zij wilde, maar met dengene, dien zij haar opdrongen, tegen haar besliste weigering in. Wie komt daar al zoo vroeg aan Frances hield het gordijn een weinig op zij en boog zich wat voorover, om beter te kunnen zien wie het was 't Is uw vader, geloof ik, hij gaat juist naar binnen. Inderdaad, Chadron stapte met zijn kaplaarzen aan naar binnen hij zag er stoffig uit, zijn revolvers in den gordel riem om zijn jas. Hij wilde onmiddellijk den kolonel spreken. De meid was nu bezig, hem de zaak zacht en beleefd uit te leggen. Zoo vroeg in den morgen is de kolonel nog niet te spreken hij is bezig met dienstzaken, mijnheer, en wenscht niet gestoord te worden. Alleen officie ren hebben toegang. Als u zoo goed wilt zijn, hier even te wachten... Wat, wachten Officieren die kunnen wachten, doch ik moet hem oogenblikkelijk spreken I bulderde Cha dron met luide en aanmatigende stem. Onderwijl klopte hij hard op de deur van het privé kantoor, terwijl de meid verschrikt naar de huiskamer vluchtte. Met een ontevreden gezicht gaf de kolonel aan Majoor King toelating de deur te openen. Zonder plichtplegingen trad Chadron het heiligdom van Land- craft binnen, zijn voorhoofd nog vol diepe rimpels van misnoegen over het geen er had plaats gehad, en nog onte vreden, omdat hij zoo lang voor die deur had moeten staan wachten. De kolonel stond aan den lessenaar om hem tc ontvangen, zijn wenkbraewen opge- trokken tot een onvriendelijke plooi. Waarmee kan ik u van dienst zijn begon de kolonel stijf. Ik verlang vijf en twintig ruiters, een kanon en iemand die het kan be dienen en ik heb ze terstond noodig I Chadron gaf dit verlangen te kennen met een hartstocht en een ongeduld, die iets ernstigs deden vermoeden. Mijnheer I zei kolonel Landcraft, terwijl hij zijn beenige schouders achter- uit zette en zijn kleine blauwe oogen koud keken en boos. Die vervloekte veedieven van Macdonald zijn tegen ons opgetrokken ik zeg u dat ik ruiters noodig heb en oogenblikkelijk. Die zaak moet u voor de burger lijke overheid brengen, mijnheer, wij hebben daarmede niets te maken. Ge bemoeit u er niet mee Chadron was stom van verbazing en spalkte zijn oogen wijd open Hij wendde zijn hoofd van links naar rechts, hij was geheel verbluft en trachtte een uitweg te vinden na dit onverwacht antwoord. Verstaat ge het dan niet Ze roo- ven mijn eigendommen en die van mijn naburen schreeuwde Chadron veront waardigd. Wij hebben millioenen aan kapitaal in onze zaken zitten als die deugnieten den boel stelen, zijn wij ge ruïneerd. Mijnheer, ik betuig u mijn deelne ming met dezen slechten toestand uwer zaken maar voor mij 'staan er eveneens millioenen op het spel, als ik uw ver langen inwillig. Ik mag de strijdkrachten der Vereenigde Staten niet op eigen initiatief aanwenden, om die roovers weg te jagen. Chadron keek hem scherp aan hij had zijn hoed nog altijd op het hoofd zijn oogen staarden voor zich uit, bij dezen niet vermoeden tegenstand. - Wel voor den drommel 1 schreeuw de hij. A 1_ en m u r\ ogst me -y in rnscht u Z,ooals alle jaren zijn er enkele lezerZondei die hun kwijtschrift niet betaalden. :ds aan* Het grootste deel hiervan is wel zio-Februr nens hun blad verder te nemen hel Kindei was door de schuld van den briefdrager, groote of men was niet thuis, of zooiets, dat d«De hee kwijtbrief niet werd voldaan. [et be„ We vragen aan deze lezers ons sef-jt„. fens te verwittigen, en we zullen opnieuw met de oost doen ontvangen. OPROEPWe vragen aan alle land-"4'*»™ bouwers, lezers van ons blad, evenali iri aan de vrienden, niet na te laten hun— abonnement te vernieuwen, en meer Jer y nieuwe leden aan te werven. I eft voo: anen ai [en den Gij en uw naburen kunt zelf volk 2". V°C genoeg bij elkaar krijgen om dat gespuis?. 3" te verdrijven en den leider op te hangen, stelde de kolonel voor. Roep uw man-?.V nen bijeen, Chadron, en trek er op uit. p, Ik heb u nooit aangezien voor iemand, C die voor zoo iets moord en brand 'f" schreeuwt. Ja®*# Hij is met meer dan honderd man, ja misschien wel tweemaal zooveel, over- !f°*eD dreef Chadron, denkende aan de vele r/3® Va mannen die hij verloren had. En mijn 1 mannen zeggen, dat hij ze gedrild heeft 'u,6'' als soldaten. Ll I f - Dat verwondert mij niets, stemde VrJ.„ de kolonel in, ik kan me heel goed be- m r grijpen, dat Macdonald dat doen kan en ik weet ook, dat hij vecht als een duivel. Ik zal u eenige bijzonderheden meedeelen. Enkele dagen geleden zond7 ik eenige mannen langs de rivier, onr over het een en het ander poolshoogte te gaan nemen. Drie er van kwamen ize te C niet meer terug en de vierde, mijn op zichter, is door Macdonald zoo onge nadig toegetakeld, dat hij er waarschijn lijk het leven zal bij inschieten. Ik zeg u, dat er militaire ruiters moeten komen. Wat heeft de sheriff en wat hebt gij gedaan om de orde te herstellen Gisteren heb ik twintig mijner man nen langs de rivier gestuurd en Sam Hatcher zou van den overkant nog met twintig anderen ter hulp komen. Maar ze hebben zich in den heelen omtrek reeds zoo vast gezet en sloegen met zulk een overmacht en zoo wanhopig op ons in, dat we het hebben moeten opgeven. ft Vervolgt). er bond v; Fok Zoowe tonderli jedeeld 1) Dier 3) Dier '38 en 3 abonnenten aan voor Uw blad I 300 Kg. CHILINITRAAT per hectare 200 Kg. CHILINITRAAT per hectare. Op hooivelden, <->rn ov^rvl0-Hii hooi te bekomen 300 Kg. CHILINITRAAT per hectare. ECHT CHILINITRAAT De eenige natuurlijke STIKSTOFMESTSTOF. Het tei Beproeft dus vandaag nog het ^tbare* Neergeslagen Kalkcarbonaat ng. Vraagt het bij S M. Redt U ZelverAalst Aalst, of bij de Zaakvoerders. achten Volget Iaroken Voor Magazijnen en Bureeleraken te Aalst Nr 2 6 7 in AALST. goede Voor Hoofdmagazijn Eppe5° Hen ghem Nr 64 in WEERDE. 6* Geit Voor Hoofdmagazijn HerzeliEen be Nr 348 in BURST. ordracl Toege! Ihappij )oos4en7%fr.ln alle Apotheken >Di adsbei Maan 2) r 1938 iimuimum «hihhshuimmiiiii meiMiHllllllHiawWMnilfflWWBnniW

De Koornbloem | 1940 | | pagina 4