De Koerier van onze Soldaten. Berichten 1 AMMONIAKSULFAAT Van ons Jeugdfront Gebruikte Zakken Ruwe handen Snelle en aanhoudende Werking Krachtda digheid Lagen prijs Zaaizaadontsmetting Slechte gewoonten De teelt van erwten en struikboonen. JOB &QORMBJ-OBM van onze Jongens kilo kiU Te velde 15-1-40. Mijnheer de Bestuurder, Ik heb zoo op het onverwachts en met groote vreugde een pakje van Redt U Zeiven ontvangen. Daarvoor, heer Be stuurder, heb Ik U hartelijk te bedanken. Ook moet ik U melden dat ik hier regel matig "De Koornbloem„ ontvang, t is te zeggen alle Maandagen om 10 1/2 u. Ge moogt me niet kwalijk nemen dat ik seffens niet heb kunnen schrijven, aangezien we den Zondag nacht in een benarden toestand verkeerden. Ook moet ik U melden dat mijne makkers trachten naar den Maandag morgen om "De Koornbloem» te lezen, aangezien we met vele boerenzoons in onze kamer liggen. We zullen ook trachten samen eens een briefje op te stellen en naar R-dt U Zeiven te sturen om ook in "De Koorn- bloem„ te laten verschijnen. Ik denk nog van U deze week een brief te kunnen bestellen. Nogmaals, Mijnheer, mijn oprechten dank voor uw onverwachte verrassing. Aanvaard de beste groeten van G. V. 2' Reg. Karabiniers. Te Velde, 29-1-1940. Geachte Heer Bestuurder, Ik ben zoo vrjj U mijn hartelijken dank te sturen voor de regelmatige ont vangst van Uw zeer geëerd weekblad. Door uw toedoen is het mij mogelijk met onze streek in voeling te blijven. U kunt waarlijk niet gelooven, hoe aange naam het is wat nieuws te ontvangen, 't Is daarom dat ik met vreugde Uw zeer aangenaam blad zie toekomen. Men weet waarlijk niet, hoe men den tijd zou doorbrengen, en dat men thuis zoo noodig is 't Is daarom dat ik onze "Koornbloem,, lees en herlees, en als ik aan "Het Hoekje van Tijl Uilenspiegel,, kom, wat ik alle weken lees, dan denk ik "Ja. dat Tijl aan het roer zat, we zou den misschien nooit zitten waar we nu zijn„. Ha. Waarde Heer Bestuurder, ik moet U nog ten zeerste bedanken voor "het pakje van den soldaat,, of liever het pak, het genegenheidspak voor uwe leden, en waar alle gerief inzat dat ne soldaat juist noodig heeft. Er ontbrak absoluut niets. Wil, Geachte Heer Bestuurder, mijn welgemeenden dank aanvaarden. Soldaat R. V. d. B. 1Cyclisten. Te velde 23-1-40 Geachte Heer Bestuurder, Met deze kom ik U mijn besten dank te betuigen voor het pakje dat gij mij zoo welwillend hebt gezonden, alsmede voor het wekelijksch ontvangen van het graag gelezen blad "De Koornbloem». Ja. Geachte Heer Bestuurder, gij kunt niet gelooven hoezeer ik elke week ver lang naar dien trouwen vriend, dewelke "De Koornbloem» is en waarin ik steeds wat nieuws vind uit mijn geliefde streek. Wij zitten hier ergens in een hoekje van het land en zijn gelogeerd bij brave boerenmenschen, met dewelke wij lederen avond de paternoster bidden, aldus ons oud Vlaamsch gebruik in eere houdend, en vragen steeds bij het einde van ons gebed opdat spoedig de vrede moge terugkeeren, want 't is toch tot den goeden God dat wij ons in dezen verwarden tijd moeten richten. Nogmaals, Geachte Heer Bestuurder, mijn besten dank. Eerbiedige groeten. A H. Te *velde. 26 1-1940. Waarde Heer Bestuurder, Regelmatig krijg ik hier het alomge- kend weekblad "De Koornbloem» en wekelijks vind ik een waar genoegen in de artikels welke U door de soldaten worden toegestuurd. Onlangs hadden we hier ook zoo'c puzzle, en ik heb er dan niets beter op gevonden. U ook het volgende te laten geworden Verkeerd begrepen. Bij 't intreden der gure Octoberdagen werden wij verplaatst van kantonne- ment. Men bracht ons namelijk onder dak in een groote zaal, voor het verblijf van ongeveer 45 man. Men schonk ons een kachel en 10 kg. kolen per dag. hetgeen natuurlijk onvoldoende was. Bij 't voelen der gure Winterdagen, werden er dan ook dage lijks klachten neergelegd bij den kom- mandant van de kompagnie, alsook bij den dienstdoenden geneesheer. Het was weinige dagen nadien dat we de hooge eer werden aangedaan, door een bezoek van den majoor, een goede en brave man, die steeds bezorgd is over 't lot van zijn soldaten. Allen sprongen on middellijk recht en we kwamen weldra met hem in gesprek. Hij stelde dan de vraag in 't algemeen hoe het gesteld was met 't slapen, en of 't eten warm genoeg was en we vol doende kregen, waarop hem kortweg een soldaat antwoordde "Neen, mijn majoor, we hebben 10 kg. per dag en dat is niet voldoende». Voor de tweede maal vroeg de brave goede man aan ons "Is het eten warm genoeg en hebt ge voldoende waarop hem door den soldaat nogmaals het zelfde antwoord werd gegeven. Een der medemakkers van onzen woordvoerder, die zich nog goed kon bedwingen van 't lachen, gaf hem dan eindelijk het ant woord op de gestelde vraag, 't geen na tuurlijk "ja„ bleek te zijn. Groot was de verbazing van onzen majoor, zoo tweemaal een belachelijk antwoord te krijgen, want onze soldaat wist niet beter of de majoor had de vol gende vraag gesteld "Jongens, is het hier goed om te slapen, en is het hier warm genoeg Alles kwam in orde, doch hoofd schuddend ging de majoor heen, terwijl de andere soldaten hun buik moesten vasthouden van 't danige lachen. Soldaat P. A. 3 Aé. Ministerie van Landbouw. Landbouwbureel voor Oost- Vlaanderen MEDEDEELING PE20%STIKSI Te velde. Geachte Heer Bestuurder, Hier volgt een rijmken in Brusselsch Vlaamsch. Zoo het II bevalt vraag ik U hetzelve in uw blad op te nemen. Mobilisatie Muze. Hebt g'U ooit kunnen imagineeren, Dat men ons nog zou mobtliseeren Wij trokken van huis, met pak en zak, En steken terug in soldatenpak. 's Morgens blaast men de réveille. Men zingt "Comme la vie est merveille», Men vliegt in haast naar 't emplacement, Waaraan men ook al wordt gewend. Wat verschil bij vroegere tijden. Toen men nog te paard moest rijden, 't Leger is thans gemotoriseerd. En eiken soldaat gespecialiseerd. Ons soldaten aller standen, Rijden nu op autobanden. In de lucht en op het land Wordt er nu essence verbrand. Ons piotten, ook lancieren, Ziet men langs de wegen zwieren. Al dat nieuwe mekaniek Doet soms wel eens zeer komiek. Inplaats van muziekkapellen, Zijn het nu radiotoestellen, Bij zoover dat iedere kapitein Nu moet mekanieker zijn. Maar met dat motorgedonder, Ja, daar lijdt de liefde onder. Vroeger met een lancier te paard. Werd een praatje niet gespaard. Maar met den modernen troep, S aan de meisjes op den stoep. Elk zegtziet dien piot, En vliegt voorbij gelijk ne zot. Iets wat er echter nog mankeert, Is een machien dat verloven fabrikeert, Nen radio die den oorlog supprimeert, En een trompet die ons demobiliseert 1 Soldaten F. V.d P. en J. C, P.M I./7D.I. Te velde. 20-1 1940. Geachte Heer Bestuurder, Ik ben U ten zeerste dankbaar, daar gij mij welwillend uw geëerd blad "De Koornbloem» stuurt. Ik geef het hier ter lezing voort aan andere boerenjongens en ik mag met genoegen vaststellen hoe graag het blad gelezen wordt. Gij kunt U niet indenken hoe welkom De Koornbloem» hier is in deze dagen, nu dat wij verhinderd door den sneeuw niet buiten kunnen gaan. Ja, 't is een el lendig weder en de landbouwers kunnen er van meepraten door 't verlies van al dat goede eten dat nu op het veld vervroren is. Bij ons ook speelt het weder hier zijn parten, vooral voor de jongens die de wacht optrekken en natuurlijk zijn ze er niet gaarne bij Zoo was het voor enkele dagen ook mijnen toer en om 's nachts wat beter aan de koude te kunnen weerstaan, had ik er niets beters op ge vonden dan de schoenen uit te trekken en paar blokken aan te doen. Doch on gelukkig voor mij, die enkel zorgde om wat warme voeten te hebben (hetgeen toch niet in strijd kan zijn met de goede zeden van 't Vaderland), had ik zonder den officier van wacht gerekend. De officier kwam eens zien of alleman wel op post was en hij had mij nog maar juist gezien of 't galmde lijk destijds Klokke Roeland "Wel, soldaat, dat is geen militaire uitrusting. Die blokken die gij daar aan hebt, dat dient enkel voor een koewachter. Morgen zult gij u te verantwoorden hebben op het bureel», 's Anderendaags 't rapport op. 'k Moest er niets zeggen. De straf was al op voor hand uitgesproken. Ik kreeg 4 dagen politiekamer. Zie, beste lezers, dat is een van die gevalletjes die ik al beleefd heb bij het Belgisch leger op wacht. Op een zekeren dag vroeg ik 't rap port van den dokter, 'k Was waarlijk ziek en ik voelde mij niet in den haak. Ik legde mijn geval aan den dokter uit en terwijl ik sprak kwam er zoo ne zalige glimlach op zijn wezen. In mijn verbeel ding zag ik mij al in het hospitaal liggen, maar 't was wat anders "Ha, ha. te veel potten gepakt, jongen. Ik ken dat spelletje, het heeft gisteren solde ge weest Ik kreeg twee pastillen voor hoofdpijn en 'k moest gaan met mijn ziek lijf Doch de kommandant van onze kompagnie vroeg het ziekenboek na het rapport van den dokter. Hij zag, on danks ik waarlijk ziek was. dat de dokter mij gezond verklaarde en omdat ik de stoutheid had van als zieke mensch bij den dokter te gaan kreeg ik 4 dagen eet- karwei. Zalig zijn zij die arm van geest zijn want... Ziedaar, beste lezers, wat ne simpele piot bij 't Belgisch leger te velde zooal beleeft en tot binnen kort eens hoor. Nen turfboer, B. 23' Linie. Soldaat P.V., 4/1 Ml. We ontvingen Uwe klacht volgens dewelke U twee weken achtereenvol gens "De Koornbloem» niet hebt ont vangen. Hierbij kunnen wij U ten stelligste bevestigen dat we LI wekelijks ons blad opsturen. Gelieve dus klacht in te dienen bij den briefdrager. Beste groeten. huis en alles wat me lief was, denk ik nog menigmaal aan onze Jeugdvereeni- ging met haar feesten en gezellige uit uitstappen, die me zooveel aangename en tevens leerrijke uurtjes verschaften. Doch ik hoop. Geacht Bestuur, bij het aanstaande feest te kunnen aanwezig zijn en samen met vrienden en vriendin nen een gezelHgen en genoeglijken avond door te breng"n. Ik denk, Geacht Bestuur, wat mijn lidkaart betreft, het zult in orde maken. Vol hoop op de toekomst sluit ik mijn briefje en de beste groeten aan U allen en tot Zondag 3 Maart a s. Uw oud en getrouw Jeugdlid, G. F., l'i. k. 1' comp. Het doet ons een groot genoegen zul ke briefjes van onze soldaten te mogen ontvangen en we hopen dat ze zoo tal rijk mogelijk zullen aanwezig zijn. voor hen hebben we een verrassing voorbe houden. Voor onze andere oud-leden die nog geen lidkaart hebben, raden we nog maals aan. dit zoo spoedig mogelijk te doen. Het feest is uitsluitend voor onze leden en op het feest zelf worden geen lidkaarten meer afgeleverd uitgezonderd voor onze soldaten. Lidkaarten zijn te verkrijaen bij MM. A. Van den Broeck, Daal, Teralfene. A. Van den Berghe, Boschveld, Aalst. F. Scheerlinck, Rijger, Moorsel. C. Neckebroeck, Dries, Nieuwerkerken. H. De Neve, Driehoek. Kersken. O- Brondeel, Eiplas. Lede. M. De Leenheer, Welle. C. Pauwels, Molenstraat, Hofstade. H De Cock, Paperodedries, Aalst. Frans Cherreté. Arbeidstraat, Aalst. Camiel Samuë Steenweg, Hofstade. Frans De Hauwere, Lebbeke. Jan Van Nuffel, Oostdorp, Mere. Alsook op onze bureelen. Het Bestuur. Lede. 19-2-1940. Heer Bestuurder, Daar ik al dikwijls vernomen heb in "De Koornbloem» dat onze gemobili seerde soldaten het blad ook kunnen ontvangen gratis, kom ik U als lid van R U.Z te vragen of het niet mogelijk is het ook toe te sturen aan een weesjon gen die al vijf jaar bij mij inwoont als landbouwersknecht. Hij vroeg me of ik dat wou aanvragen, daar hij heel veel belang stelt in "De Koornbloem». Mag ik hierop een antwoord ver wachten in "De Koornbloem» van Zon dag aanstaande Aanvaard, heer Bestuurder, mijn be leefde groeten. Hoogachtend. E S ANTWOORD. We zullen uwe vraag inwilligen en aan Soldaat P.DC. regelmatig ons blad "De Koornbloem» toesturen. Beste groeten. Zooals aangekondigd werd in een vorig nummer zal ons feest van Licht mis doorgaan op ZON DAG 3 MAART (Halfvasten). Niettegenstaande de onaangename tij den stijgt ons ledental voortdurend en een 300tal vrienden en vriendinnen heb ben reeds hun lidkaarten laten hernieu wen. Ook onze gemobiliseerden blijven niet ten achter en van enkelen onder hen ontvingen we een btiefje, waarin ze ons verzochten hun lidkaart te willen voor behouden. Hier volgt er een Te velde 4 2-1940. Zeer Geacht Bestuur, Met groot genoegen heb ik Zondag in De Koornbloem ons aanstaande feest vernomen Als oud en getrouw jeugdlid kan tk nu ook niet nalaten U te verzoe ken mijne lidkaart voor 1940 te willen hernieuwen. In al mijn leed en miserie, ver van In het voor jaar wordt CERESAN, droogontsmetter, aangewend op vol gende zaden BEETZAAD. Tegen beetwortel- brand of zwarte wortel 800 gram Ce- resan per 100 kg. beetzaad. VLAS. Lijnzaad wordt ontsmet te gen grauwe schimmelziekte en zwart- beenigheid of vlaskanker 300 gram Ce- resan per 100 kg. lijnzaad. HAVER. Tegen kiemschimmel (wegsterven) en stuifbrand 300 gram Ceresan per 1C0 kg. haver. Wij koopen alle gebruikte zakken wanneer ze sterk en proper zijn. Een gaatje hindert niet- Lijnmeelbalen. Schilferzakken, komen vooral in aanmerking, evenals alle andere bruikbare zakken. De zakken zijn duur. Verkoopt de ze waarvoor ge geen gebruik hebt. Het lijdt geen twijfel of ieder wenscht zooveel mogelijk zijn slechte gewoonten te verliezen. Om Uw onderzoek te ver gemakkelijken geven wij hierna enkele slechte gewoonten aan, die men toch gemakkelijk vermijden kan. Likt niet aan Uw vinger om een bladzijde om te draai en of bankbriefjes te tellen. Ook is het verkeerd de punt van Uw potlood te be vochtigen of een postzegel of briefom slag met de tong te plakken. Dit alles is niet zindelijk. Steekt geen spelden in Uw mond en rookt niet in bed, want dat is zeer gevaarlijk. Snuit Uw neus niet vlak voor iemand en niest of hoest hem voor al niet in 't gezicht. En als U zich niet Ihebt kunnen inhouden, geefc hun dan minstens den goeden raad Aspirine te nemen als zij den volgenden dag voelen zelf een verkoudheid of griep te hebben I opgedaan. Met het oog op de voedselvoorziening van het land en rekening houdend met de economische uitkomsten van de erw ten- en struikboonenteelt, kunnen wij aan sommige landbouwers, welke over de gepaste gronden beschikken, deze teelten aanbevelen. Erwten en boonen zijn een waardevol voedsel voor den mensch rijk aan eiwit, minerale stoffen en vitaminen. Afval wordt voordeelig benuttigd in de dierenvoeding, zoowel het stroo als de voor menschen voeding ongeschikte hoeveelheden. Wat betreft het aanschaffen van zaai goed, zullen op aanvraag door het pro vinciaal landbouwbureel adressen ver strekt worden. Hieronder volgen eenige nuttige wen ken over gemelde teelten. I. - ERWTEN. Grond i Kunnen overal gekweekt worden, behalve in natte gronden. De grond moet voldoende rijk zijn aan kalk. Hoofdzaak is dat de grond zuiver zij van onkruid. VoorvruchtBeeten en soms zuivere haverstoppel. Bemesting per Ha.600 kg. ijzerslak- ten of 250 kg. Fertiphos 300 kg. Chloorpotasch 40 °/e. Een stikstof bemesting geeft in het al gemeen geen uitslagen, zoodat het nut teloos is die toe te dienen. VariëteitenUnica (ronde groene). Mansholt gekruiste extra korte groene en als schokkererwten (Kantege)Zelka schokker en de Mansholt kortstroo schokker erwt. Zaaiing t Van half Maart tot half April in rijen op een ouderlingen afstand van 30 tot 40 cm. Men gebruikt gemid deld 180 tot 200 kg. zaaigoed per Ha. Onderhöudszorgen Weren van on- truid. Oogsten i Omstreeks half Julizoodat de grond vroegtijdig vrij komt en het tweeken toelaat van een na vruchtloof, mergkool, voedermengsel. Het drogen op ruiters is noodzakelijk, daar veel regen in Juli en Augustus aan zienlijke schade kan berokkenen. II.- STRUIKBOONEN. Grondt Leemgrond en zandleemgrond die goed ontwaterd zijn, passen het best. De grondbewerking moet goed verzorgd zijn, boonen hebben een weinig ontwik keld wortelgestel. VoorvruchtDoorgaans een haver stoppel doch na een groen voeder meng sel dat in September gezaaid werd en begin Mei afgemaaid, is die teelt nog goed te doen. Bemesting t Na haver wordt vroeg tijdig een matige staimestbemesting toe gediend, aangevuld door 600 kg. super fosfaat of 250 kg. Fertiphos en 200-300 kg. Chloorpotasch 40 Variëteiten De gewone witte struik boon (flageolet), de "Lingot d'Or» en de vroege struikboon "Chevrier» of Vert de Soisson genoemd. Het kweeken van de gewone witte struikboon is het gemakkelijkste en het meest aan te bevelen. Zaaiing t Het zaaien of planten ge schiedt in de laatste helft van de maand Mei. Een spreekwoord zegtBoonen moeten tweemaal de Meimaand zien. De grond moet voldoende droog zijn en de planting mag niet te diep geschie den (1 tot 2 cm.). Men zaait in rijen on derling verwijderd van 30-40 cm., in hoopjes van 4 a 6 boonen op i 30 cm. in de rij. Te vroege mislukken doorgaans tengevolge der scnade veroorzaakt door nachtvorst en vochtigheid. OnderhoudszorgenDeze zijn be perkt tot de noodige schoffelingen om het onkruid te vernietigen en den grond open te houden. Oogsten Het oogsten geschiedt met de hand (trekken) omstreeks half Sep tember en namelijk als de bladeren af vallen en de peulen geel worden. De uitgetrokken boonen worden in bosjes gezet en na 2 a 3 dagen geruiterd rond een enkelen staak, zorg dragende dat de onderste boonen den grond niet raken. De Hoofdrijkslandbouwkundige, A. Van den Noortgate. Aan den huidigen prijs van het «THOMASSLAKKENMEEL, mag men niet meer aarzelen groote hoeveelheden ervan toe te dienen, om het even op welke gronden en bebouwingen. (Ingezonden.) DoosAenTüfr.ln alle Apotheken

De Koornbloem | 1940 | | pagina 3