De nieuwe Regelingen. Keuze van ^derstam- DE WANMOLEN Voorraden Plantaardappelen Zaaigranen t mei? in onze Weideboomgaardeo* Voeders en Vetten Vraagbaak Hopmarkt van Aalst Landbouwers, De Granen. Opgelet I Vergadering van het Bestuur van Redt U Zeiven en van de Melkverkoopers van Aalst en omliggende. Aangaande de nieuwe regeiinjen in- i zake land- en tuinbou w, melk, boter en aardappelen in het bijzonder, zijn we verplicht in klare termen neer te pennen wat hierover dient gezegd. Dit alles moet niet worden aanzien als een afbrekende kritiek, maar als een aanklacht tegen al wat verkeerd is in de nieuwe regelingen, met de hoop dat de verantwoordelijke personen alles zullen recht zetten wat krom is. We kunnen niet aannemen dat oude wantoestanden in de nieuwe orde wor den gehandhaafd, noch minder dat veel grooter misbruiken worden geduld. Daarom aanzien wij het als een plicht onze stem te verheffen ten bate onzer landbouwers, maar vooral ten bate van de gansche gemeenschap. 1. De Melk- en Boterkwesties. De manier waarop tal van melkerijen werden gesloten kan onze goedkeuring niet wegdragen. Het gebeurde zonder voorbereiding en zonder overleg. Noch minder kunnen we akkoord gaan met de keus der melkerijen, die blijven bestaan. In onze streek zijn twee instellingen die failliet gingen en weer in 't leven werden geroepen, terwijl zeer goed ingerichte en bloeiende bedrijven werden stilgelegd. Slecht ingerichte mel kerijen werden toegelaten en betere af geschaft. Ook worden weer vele fami liebedrijven vernietigd en het werk ont nomen aan tal van eerbare personen. Wat het verbod betreft voor de pri vate outroemers, blijkt het eveneens een betreurenswaardig feit. De prijzen aan de voortbrengers be taald zijn niet in overeenstemming met de verkoopprijzen der melkerijen, ofwel heeft de zuiveldienst eene erge misreke ning gedaan, ofwel moeten de melkerijen op één jaar rijk worden gemaakt. Immers zij mogen de melk aan den boer aan 1,10 tot 1,25 fr. betalen. Waarom dat verschil Velen houden zich aan 1,10 fr. en verdienen per kilo boter eiica 10 frank, zonder te spreken van botermelk en onder melk 1 Er is een voorbeeld gesteld dat de Zuiveldienst op zijn grondvesten moet doen daveren, en wel door de Samen werkende Meikerij van Denderwindeke die vlakaf weigert de boeren te bestelen en die inplaats van 1,10 fr. te betalen voor 30 graden, den prijs van 1,40 fr. per 30 graden heeft uitgekeerd De heer Frans Wy^ant te Outer bij Ninove, lid van het Hoofdbestuur van Redt U Zelveo, leverde 850 liter melk aan 36 graden en ontving 1343 frank, wat 1,58 fr. de liter beteekent. De melkerijen die de melk afnemen aan 1,10 fr. voor 30 graden, verdienen dus vooraf 0.30 fr. Is dat ja of neen WOEKERHANDEL? Er moet dus een herziening gebeuren der prijzen aan de boeren betaald. Den derwindeke heeft den prijs bepaald voor 30 graden 1,40 fr. 2. Melkhandel. Inzake melkhandel is ook veel te ver beteren en we kunnen niet beter dan de dagorde weergeven welke werd aange nomen op de algemeene vergadering der melkboeren en -verkoopers van Aalst en omliggende, vergadering ge houden te Aalst in het lokaal De Koornbloem op 25 September, onder voorzitterschap van den heer O. Cau- dron. D Hier volgt de dagorde De vergadering der melkvoort- brengers en verkoopers van Aalst en omliggende vraagt den heer Schoorens, Bestuurder van den Nationalen Zuivel dienst, te Brussel, den toestand van de melkverkoopers te willen onderzoeken en er verbetering in te brengen. 1. Zij stellen vast dat de minimum verkoop Van 121 liter per dag veel te hoogisenin't voordeel der melkerijen en groote bedrijven. Alle melkboeren die heden hun brood verdienen met melk en groenten in de stad te verkoopen, voort komend vau het klein bedrijf, worden op die manier uitgeschakeld en zullen noodgedwongen fabrieksarbeiders of werkloozen moeten worden. Ze vragen dat het minimum niet zou worden gesteld, of op hoogstens 50 liter zcu worden gebracht. 2. Ze meenen dat de p'ijs voor de I melk, besteld ten huize en die op 1,60 fr. j werd gesteld, veel te laag is, en de on- j kosten van voortbrengst en bestelling niet dekt. Vóór 10 Mei was de prijs hooger als heden, terwijl de uitbatingskosten merkelijk hooger loopen. Een prijs van 2.00 fr. de liter in de stad uitgevent en 1,70 fr, thuis verkocht, zou een mini mum moeten beteekenen. 3. Talrijke melkboeren hebben het aantal hunner melkkoeien erg vermin derd in de afgeloopen weken, zoodat er veel te weinig melk komt. Indien de prij zen niet loonender worden, zullen de melkboeren verplicht zijn verder af te slachten, wat een gevaar voor stad en dorp beteekent. „We hopen dat de Heer Bestuurder deze gegronde klachten zal willen on derzoeken en verbetering zal brengen in onzen toestand en bieden hem hunne gevoelens van hoogachtiag De Aardappelen. De prijs der aardappelen aan den boer aan 63 fr. is veel te laag in evenre digheid der opbrengstkosten. Scherp berekend kost 1 are aardappe len aan pacht, vetten, plantgoed, arbeid, enz. 78 frank. Berekend aan 150 kgr. leverbare aardappelen aan 63 fr. is dit 94,50 fr. of een winst van 16,50 fr. per are of 1650 fr. per hectare. Per 100 kgr. geleverde aardappelen komt dit dus op 1 1 fr. winst voor den voortbrenger. De tusschenpersonen ontvangen voor hun weinige prestatie, zonder risico en voor enkele uren arbeid, en enkele franks vervoerkosten De groothandelaar 11.00 fr. De kleinhandelaar i 9 00 fr. De winkelier 17.00 fr. Dit is eene schreeuwende onrecht vaardigheid die seffens dient opgelost. De tusschenpersonen verdienen te veel in evenredigheid van den voort brenger, en velen van hen zijn echte pa rasieten die best kunnen gemist worden. Een Senator van Brussel heeft bere kend dat de grootverdeeler voor Brussel en aglomeraties circa 50.000 (vijf tigduizend) (rank per dag ver dient De verdeeling der aardappelen kan niet langer toegelaten worden op deze basis. De prijzen gesteld voor de granen zijn te laag en niet in evenredigheid van de voeders. De landbouwers zijn echter bereid aan deze prijzen te leveren wanneer ze verzekerd zijn ook goedkoope kracht- vceders te krijgen en vetten in goede voorwaarden. Het Bestuur van Redt U Zei ven denkt dat het zijn plicht is te spreken in deze gewichtige oogenblikken, het hoopt dat onmiddellijk verbetering zal worden gebracht in vele droeve gevallen. Het denkt dat de nieuwe orde ten allen tijde het vrije bestaansrecht der landbouwers zal weten te eerbiedigen en dat aan de eerste burgers van het land loon naar werken zal worden verzekerd. De le lijst welke tot 17 September ging is gesloten. Deze in- schiijveis 2ijn de eerste om zekerheid van levering te bekomen en zullen ook vooraf worden bediend. We zullen een 2de inschrijvingslijst openen welke zal gesloten worden op 3 Oktober, laatste dag. Verders is er geen speciaal nieuws te melden. Van prijzen, noch maten, noch aantal, is niets gekend. We wachten de regelin gen van de Aardappelcentrale af en zullen zoo rap mogelijk de noodige bekendmakingen doen. GOED NIEUWS 1 We vernemen dat ook Duitschland en Polen planters zuilen leveren. Dus mogen Poolsche Industrie en Oldenwalder aangevraagd worden. t Vervolg van 1' bladzijde). eenerzijds gegriffeld op zaailing en an derzijds op kwee. Dit zijn zaken waaraan om zoo te zeggen hedendaags niemand meer twijfelt en het zal wel niemand ver wonderen wanneer we zeggen dat op dit gebied een merkelijken stap in de goede richting is gedaan. Iedereen weet dat voor hoogstammi- ge boomen meerendeels de zaailingen als onderstam verkozen worden en voor laagstammige paradijs voor appels, kwee voor peren, mirabel voor pruimen, enz. enz. Alhoewel we hoegenaamd geen voor standers zijn van een weideboomgaard, 't is te zeggen een boomgaard waarin fruit- cn veeteelt gepaard gaan, kunnen we ze toch ook niet totaal afkeuren mits men jaarlijks aan de boomen de noodige onderhoudszorgen bemesten, sleuncn, bespuiten en andere toepast, zoodanig dat de kweeker niet alleen veel, maar ook gezond fruit voortbrengt. Onge lukkiglijk deze fruitaanplantingen zijn samengesteld uit de meest gewone va riëteiten en worden over 't algemeen zeer stiefmoederlijk behandeld en wel zoodanig dat in de meeste gevallen de kwaliteit van 't fruit van zeer gewone, soms geringe handelswaarde is. De zaailingen hebben hier niet zelden hun noodlottigen invloed doen gelden zeer lukraak werd er mede omgespron gen en zelfs vele boompj es werden uit 't veld medegebracht tn zoo maar, op goed valle 't uit. in den boomgaard gebracht. Als we nu weten dat we door het zaaien alle mogelijke afwijkingen bekomen, dat de zaailingen onderling veel van elkan der verschillen, eigen karakters bezitten dan zullea we wellicht begrijpen dat het langs dien weg om zoo te Z' ggen onmo gelijk is een gelijkvormig sortimtnt on derstammen te bekomen, 't is te zeggen, een sortiment waarvan alle onderstam men dezelfde morfologische en physio- logische eigenschappen bezitten. Laat U niet afschrikken door deze twee al te geleerde uitdrukkingen. De morfologie of de wetenschappe lijke beschrijving en de kennis van den vorm der planten, zoowel ia- als uit wendig, vormt, met de fysiologie, die zich bijzonder met de levensverscbijn- se'ea bezighoudt, de algemeene plaat kunde. Bij de zaailingen kunnen we wel de:e gedaanteleer onderscheiden, doch de fysiologische eigenschappen zijn ons totaal onbekend. Indien nu de kweekers nog de zaden namen van dezelfde varië teiten dan zoo het verschil (usschen de zaailingonderstammen misschien wel zoo groot niet zijn, maar eenieder van or s weet hoe het er in de praktijk soms toegaat. Bezitten de zaailingen eener zelfde fruitsoort 't zij peer, pruim of kers wel dezelfde waarde als onderstam voor de vermenigvuldiging van de talrijke ver scheidenheden welke er toe behooren Een voorbeeld dat ge v orzeker in de praktijk hebt toegepast, zonder er ver der op na te denken, zal U dit klaar maken. De vog< 1 kers zaailingen 2 ij a be tere onderstammen voor de vermenig vuldiging van de gekweekte kers- en kriekvariëteiten dan wel de steenen van de verscheidenheden zelf, die daaren boven als minderwaardig mogen worden aangezien. Er is zelfs geb'eken dat de zaailingen voortkomende van steenen uit de zwarte vrge'kers be'ere onder stammen leveren voor onze vleesch- kersen, terwijl de roode vogelkers zich beter leest tot de vermenigvuldiging van krieken de kersen schijnen hierin geen onderscheid te willen maken. Voor wat de perziken betreft hier ook weten we dat de steenen voortkomende van de variëteiten "Reine des Vergers en Peche d'Oignies als zaailingen verkozen worden boven deze van andere variëteiten. Voor de pruimen zijn de zaailingen van St Ju'iaan en Damaspruim te ver kiezen voor deze van gekweekte varië- teiten. Voor appels en peren hebben de wetenschappelijke en practische onder zoekingen bewezen dat de zaailingen der verschillende verscheidenheden als ondeistam niet deze fde waarde hebben. De verdienstelijkste onderstammen wor den bekomen met de zaden van Reine des ReiEettes», Reinette Ananas Bismarck, enz. Om eenvormigheid te bekomen is dan nog het serteeren van de zaailingen met het verwijderen van de flauwe plantsoenen een noodzakelijke verrichting. Ons laatste woord is op dit gebied nog niet gezegd en we hopen er in De Koornbloem nog menigmaal op terug te keeren om onze kweekers van langs om meer te overtuigen dat ze bij 't aan leggen van nieuwe weideboomgaarden ook moeten letten cf de kweekerij, waar ze hun plantsoenen kiezen, wel ernstig genoeg is om hen, op het gebied van onderstammen, alle waarborgen te geven. LEDEN I Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwjjls kunt li er raad vinden voor vele gevalles* Het Winteruur treedt in voege tij dens den nacht van 5 op 6 October a.s. De horloges dienen alsdan 1 uur terug gezet te worden. Van oflicieele zijde wordt gemeld dat hst contingent van margarine voor October gebracht ls van 3 200.C00 kg. tot op 6.000.000 kg. Dit bericht zal voorzeker in de breede lagen onzer bevolking met vreugde ont haald worden, want de kwestie van het "plaksel» is er voor velen een van bran dende actualiteit. De gewezen veldwachter van E'genbrakel, die eerst zijn vrouw dood geslagen had en haar daarta verhangen om aan zelfmoord te doen denken, werd door het gerecht veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Van echte'ijke liefde gesproken Naar de bladen melden zal in Italië vanaf 1 October een vermenging van meel dienen te geschieden. Het meel bestemd voor brood zal 90 koren- meel en 10 °/o maïsmeel bevatten. Hat blijkt dat de Amerikaansche staatsschuld reeds meer dan 44 milliard dollar bedraagt. Het tekort neemt iedere maand toe met ongeveer 300 millioen dollar weldra zal aldus d-e grens bereikt zijn die door het Congres vastgesteld werd. Men is ginds misschien van oordeel dat het bij al deze groote cijfers op en kele milüoentjes niet meer aankomt. Nog een bericht uit het zoogenaam de land der onbegrensde mogelijkheden Een kind, de driejarige Mare deTristan, erfgenaam van den koperkoning van Califoinië, werd ontvoerd. Als losgeld werd er zoo maar even tjes 100.000 dollar geëischt. Voorwaar geen peulschilletje, zelfs niet voor een schatrijken "koperkoning Naderhand werd gemeld dat de ban dieten konden aangehouden worden. De Brusselsche politie wist de hand te leggen op enkele fijnaards. die "handel» dreven in valsche cacao. Dit produkt, dat als ersatz voor veevoe der gebruikt wordt, werd aangekocht aan 0.45 fr. het kg. en aan de lieden aan 32 fr. per kg. als cacao verkocht. We meenrn zoo halvelings dat de aangehouden liefhebbers van zoetigheid een kopje "cacao» zullen te drinken krij gen, dat wel een bitter smaakje hebben zal Er kan thans met zekerheid medege deeld worden dat de Vlaamsche vis- schrrij, die in de laatste jaren zulk een ongemernen bloei kende, en waarbij ve len een bestaan vonden, stopgezet zal b'ijven tot na den afloop der vijande lijkheden. Nadruk werd nogmaals gelegd op het feit dat het jagen en stroopen door de Duitsche militaire overheid verboden is Ovrrtredingen zullen ten strengste grstraf; worden. Tegen de personen die met schietwa pens op j?cht gaan, kan zelfs in zekere omstandigheden de doodstraf uitgespro ken worden. Zoodat het dus een veror dening is waar niet mee te lachen valt 1 Sedert 10 Oogst werden, volgens gegevens der Duitsche weermacht, niet minder dan 23 millioen kg. bommen op Engeland neergeworpen. Verleden Zondag werd te Malde- gem de 5C® verjaring herdacht van het afsterven der bekende Vlaamsche sch'ijfster Mevr. Courthmans-Berck- mans. Tot haar voornaamste werken be hoort n "Het geschenk van dec J *aer„, "Zoo zija er velen», "De hut vaa Tante Clara» en "Het p'aa van Heictje Bar bier». Engelsche oorlogsschepen hebben thans de ha ven van DakarjWest Afrika) en aan Frankrijk behoorend, gebombar deerd Als represaillemaatregel bom bardeerden 120 Fraosche vliegtuigen de haven van Gibraltar, de Engelsche sleu tel tot de Middellandsche Zee. Waar is de tijd dat men bij hoog en laag zwoer op de onverbreekbaarheid der "Eitente Cordiale» T 1 Bij zekere stammen in Patagonië bestaat cr ren taal die niet meer dan 100 woorden rijk is. Om iets te beduiden waarvoor ze geen woorden bezitten ge bruiken ze dan maar ter kens. We betwijfelen sterk of de vrouwen ginder ook zoobabbelz'ek zijnals bij ons. Het vermogen van Msutice Roth schild. lid der beruchte joo^sche ban- kiersfa nilie, werd door de F/acsche overheden in beslag gene men. Deze zoon van Israël vlucite na de ineenstorting van Frankrijk naar New- York. Of hij ginds met leege handen zal toegekomen zijn wordt niet gemeld; we meenen echter van niet. Er bevinden zich in Zwitserland 640 Belgische krijgsgevangenen. Het Roode Kruis is in het bezit hunner na men. Om de ze joagers naar bun haard steden te laten wederkomen, is echter de toestemming vereischt der twee oorlog voerende landen Duitschland en Enge land. Hopen we dat deze toestemming dra gegeven wordt, want thuis is 't toch al» tijd 't best. aan Er zijn deze week geen voeders te bekomen. We wachten tevergeefs op de grondstoffen welke ons nog niet werden ter hand gesteld. We hopen er echter te beko men in korten tijd. We deden het onmogelijke om aan hoogerhand op den kritischen toestand onzer kweekers te wijzen. Laat ons hopen. Alle MESTSTOFFEN zijn be schikbaar. VRAAG. - Mijnheer. Gezien ona moeilijk geval met de melk in Tecalfene kom ik U het volgende te vragen Bij mij thuis wordt wat melk gehaald met de literde prijs gemaakt volgens onze groote controleurs is bepaald op 1.40frOnze melk heeft den heelen Zomer een vetgehalte van 40 graden gehad. Komt die prijs voor zulke melk ook in aanmerking Moet ik mijn melk geven aan de mei kerij St Michel, die 0.15 fr. schommelt op dezelfde graden van 30 vet Hopende op een antwoord in ons blad, teeken ik. Met Hoogachting, A. H. ANTWOORD. - Uw melk mag thuis verkocht worden aan 1,40 Ir. Voor het hoogere vetgehalte is geen verhoo- ging voorzien. De meikerij moet U betalen 1,25 fr. per liter op 30 graden. Voor iederen graad meer moet U 3 centiemen ont vangen, zoodat U voor 40 graden op 1,25 -j- 0,30 1,55 fr. komt. Zie verder wat te Denderwindeke wordt betaald. Wc kunnen het volgende be kend maken 1, Witte Tarwe alsWilhelmina en Imperial kunnen niet geleverd worden. 2. Kunnen enkel worden gele verd twee bruine soorten Jubilé. Hybride du Trésor. Deze soorten zijn beschikbaar voor de inschrijvers die in regel zijn. Nieuwe Inschrijvingen wor den niet meer aanvaard. We moeten de namen kennen van ieder inschrijver. De magazij niers moeten per keerende post volledig adres opgeven met hoe veelheid van ieder afnemer. ROGGE is beschikbaar enkel voor de ingeschrevenen. .Zelfde formaliteiten a!s voor tarwe. GERST is niet te vinden. 26 Siptember 1940. 76 balen. 3 afgekeurd. 72 verkocht, Prima: Prijs 1200 1625 fr. Gewone: Prijs 1050-1175 fr. AALST-MIJLBEKE Oo Zondag 6 October, te 3 uur naffl., bij Raymond Van Langenhoven, her bergier. Binnenstraat, voordracht over "Bemesting» en "Aanpassing van onze Landbouw aan de huidige tijdsom standigheden». Spreker Harms Louis, Land- en Tuinbouwvoordrschtgever van den Staat. Men meldt ons uit Aalst het over lijden van Mevrouw Celina JozeCha DE PREZ echtgenoote van Mr. Oct. Uyttendaele. Lid van Redt II Zeiven. Aan de beproefde familiëa onze innige deelneming. leest en verspreidt UW BLAD f WHP»'W raBBEssreaaDanaaBaHHMaanMaac:

De Koornbloem | 1940 | | pagina 2