Vrijwaring van onzen Veestapel DuitschlandsVoedselpolitielc Toch uw best doen! Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo oor de Landbouwers Een alleszins gunstige toestand. Een goede Voorbereiding on'w" is reeds de helft van het Werk* 1 1 Orgaan der Landbouwerswreewiging Redt U Zelvefö ZONDAG 12 JAN «9->l PtQi 50 centiem 23.i« *,[1141 Abonnementsprijs 20 £r. 's jaar», Men schrijft in op ons Bureel ®a op alle postkantoren. Hel overnemen vj zonder aanduiding is streng ver! sn artikelen der bron boden. Beatnnrder en verantwoordel^ke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie Zeebergkaai, 4, Aalst. Da medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Ia de Nederlandsche landbouwpers maakt men zich ongerust over de afsa- me van den veestapel, te wijten 1. aan de inkrimping der beschikbare veevoe ders 2. aan de eischen gesteld door de vleescbbevoorrading der bevolking Iedereen weet nochtans dat onze Noor derburen er op beider gebied heel „wat gunstiger voorstaan dan België De Nederlandsche regeering her ft er immers tijdig voor gezorgd aanzienlijke voorraden veevoeders aan te leggen en tijdens de dagen van overvloedig aan bod van slachtvee vóór den oorlog, een groot aantal slachtdieren uit de markt te nemen voor het inleggen van vleesch- conserven. Niettegenstaande de dringende waar schuwingen welke De Koornbioem en andere landbouworganen ten gepaste tijde aan de Belgische regeering hebben gericht om het voorbeeld van Neder land na te volgen, hebben we steeds op doovemansdeur geklopt. De Belgische regeering heeft noch stocks van veevoeders, noch vleesch- voorraden aangelegd. Enorme hoeveel heden vleesch werden tijdens de mobili satie van het leger vermorst. Men liet de ttfslachting toe van drachtige koeien en zeugen. Men deed zelfs geen poging om vleeschconserren aan te leggen, om dat de regeering beweerde niet over de noodige installaties te beschikken. Bij de opeisching van slachtdieren hebben de intendantiediensten van het Belgisch le ger zelfs geen onderscheid gemaakt tus- schen slachtvee en dieren bestemd voor den kweek. Onze landbouwers treft geen verwijt voor deze afslachting van onzen natio- nalen veestapel. Het gebrek aan vee voeders en de geweldige prijsstijging dezer laatsten eecerzijds, de sedert jaren voortdurende zware verliesprijzen van de veeteeltprodukten (melk, boter, vleesch), zonder dat de Regeering doel treffende maatregelen trof tot verbete ring van den toestand, anderzijds, dwon gen onze veehouders hun veestapel tot het strikt minimum terug te brengen, wilden zij niet ten onder gaan. Noch tans hebben de bespottelijke prijzen van het slachtvee geen baat gebracht aan de verbruikers. Deze hebben zeer dure prijzen voor het vleesch moeten blijven betalen, zelfs wanneer het slachtvee op het laagste prijzenpeil was gedaald. De winst der tusschenpersonen steeg alleen in evenredigheid tot de daling der prij zen van het slachtvee. Het resultaatde voortbrenger ruineerde zich, de verbrui kersmassa of volksgemeenschap werd uitgebuit. Het zware onheil waartegen wij des tijds de Belgische regeering waarschuw den heeft zich, door haar volslagen ge brek aan vooruitzicht, door hare misda dige zorgeloosheid, reeds grootendeels voltrokken en zal zich verder voltrek ken, tot groot nadeel van de volksge meenschap. Onze bevolking, vooral in de groote steden, lijdt sedert lang gebrek aan melk en boter. Niettegenstaande het gering vleeschrantsoen, is er ook reeds vlcesch- schaarste- Daar er op verre na geen voldoende slachtvee ter markt wordt gebracht, zijn de prijzen van het vleesch sterk gestegen. Hierdoor ligt het vleesch dan ook nog enkel in 't bereik der meer begoede ver bruikers. De massa der min begoeden, die reeds sedert ruimen tijd aardappelen moeten derven, moeten ook het verkloe- kend voedsel missen dat hun een brokje vleesch zou opleveren. Zoo wordt het volk door ondervoeding verzwakt, zoo wordt ook de gezondheid van onze jeugd, toekomst van ons Volk, geknakt. Thans nog, ingevolge gebrek aan vee voeders en ingevolge de behoeften aan vleesch der bevolking, gaat de afslachting van onzen veestapel verder tot volledige uitputting. Met meer redenen nog dan de Nederlanders stellen wij beangstigd de vraagWat zal er van onzen veesta pel overblijven na den oorlog, zullen wij nog over het noodige fokmateriaal be schikken om onzen veestapel te herstel len De telling welke nog aan den gang is zal uitwijzen hoe onze veestapel er thans uitziet. Wij vermoeden dat de toestand, verre van rooskleurig zijn zal. Intusschen doen wij een dringenden oproep tot de bevoegde overheden op dat zij zonder verwijl afdoende maatre gelen zou treffen om onzen veestapel op een genoegzaam peil te houden tot vrij waring voor de toekomst. Te dien einde moeten zij de grondstof fen waarover zij beschikken tot bereiding van veevoeders uitsluitend voor dit doel beschikbaar stellen; al moesten bepaalde nijverheden als stokerijen en brouwerijen hierdoor tijdelijk hunne bedrijvigheid beperken. In de moeilijke tijden welke wij doormaken zijn melk, boter en vleesch immers van grooter belang voor het Volkswelzijn dan jenever en bier. Het in stand houden van onzen vee stapel is dan ook een volksbelang in den waren zin des woords, niet alleen thans, doch ook in de toekomst. Wij verhopen dat wij de huidige be windvoerders niet hetzelfde verwijt zullen moeten toesturen als aan de vroe gere Belgische Regeering. werk, 't is opbouwen 1 Betrouw in de toekomst. Een christen wordt wel beproefd maar nooit verlaten. Gij leerdet uwe geschiedenis alles heeft zijn tijd. Er komt een tijd van opbouw en een tijd van vernieling. Na planttijd komt een tijd van uitroei, winst en ver lies, spreken en zwijgen, liefde en haat, oorlog en vrede, alles heeft zijn tijd. Guido Gezelle kende zooveel tegenkan ting en toch was zijn leven zoo mooi als zijn gedichten, omdat hij zijn leed kon verheerlijken. Mijn hert is als een blomgewas, dat [openstaan oftoegeloken De stralen van de zonne vangt of [kwijnt en pijnt en hangt gebroken. Mijn hert... mijn hert is krank en broos [en onstandvastig in 't verblijden. Maar als 't hem welgaat, eenen stond [kan 't dagen weerom honger lijden. Helpen we steeds vrede herstellen in onze omgeving, in ons gebuurte. De oorlog in hert en geest was reeds jaren bezig. Die vrede moet eerst hersteld. Overzie uw gebuurte en ge ziet heel de wereld. Help gij altijd mee om den Vrede in hert en geest te herstellen, 't is Opbouwen 1 Is het niet schoon liefde zaaien, als haat hoogtij viertopbouwen als zoo veel afgebroken wordtvrede herstel len als binnen- en buitenkant van den mensch niets dan oorlog ziet en boort. In uw omgeving kunt ge dat. Als de gelegenheid zich voordoet, mis ze niet. En dan 1 Wat er steeds gebcure, wees steeds meester van uw hert en van uw zenuwen. Na een slechten tijd, komt steeds een goeden. Voor wat morgen komen kan, ge denk het Nederlandsch gedichtje De mensch lijdt soms het meest Door 't lijden dat hij vreest, Maar dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te dragen, Dan God te dragen geeft. Het karakteristieke van de Duitsche voedselpositie, 16 maanden na het begin van den oorlog, is, dat de rantsoenen van de verdeelde levensmiddelen, afge zien van de kleinigheden, in deze geheele periode ongewijzigd zijn gebleven. Voor de belangrijke levensmiddelen zooals vleesch, suiker, vet en eieren is er in het geheel niets veranderd. De voor ziening van aardappelen en groenten is beter dan een jaar geleden, daar de ver- voermogelijkheden niet in aanzienlijke mate voor militaire doeleinden gebruikt behoefden te worden. Ook de eens zoo groote hoeveelheden geoogste suikerbie ten konden naar de suikerfabrieken ver voerd worden, zoodat gerekend kan worden op een volstrekte bevrediging van de suikerbehoefte. Weliswaar werd het uitzonderlijk rantsoen van 5C0 gram. suiker, dat gedurende de vorige bedee- ling ter beschikking gesteld werd, ge schrapt. Het suikerrantsoen bedraagt derhalve van 13 Januari tot 9 Februari dat is de 19e distributie 900 gram. per hoofd. De Duitsche oogst van broodgraan is in 1940 middelmatig geweest. In Zuid en Oost-Europa is de oogst bevredigend en zelfs goed geweest en daar de goede- renruil tusschen Duitschland en Sowjet- Rusland vlot blijft verloopen, zal Duitschland voor dekking van zijn be hoefte aan broodgraan in 1941 zelfs geen beroep op de gevormde voorraden be hoeven te doen. En ook de oogst van voedergranen, vooral van maïs, is puik geweest. Alle Donau-landen. waarde tarwe oogst niet bijzonder rijkelijk is geweest, kunnen hun tekort door maïs dekken en behouden dan toch nog een groote mate dan toch nog een groote mate van uit De vorst is als een onverbiddelijke heerscheres in onze streken binnenge- zal ,vii komen aen de Noord- Europeesche landen, waar de oogst alles behalve meegevallen is. Bij ons, in Ne derland en Denemarken heeft de onder breking van den aanvoer van kracht- voedermiddelen uit overzeesche landen ons gedwongen onze rundvee-, varkens- heerscheres in onze streken Dinnenge- oes geawomim uu« treden en de snerpende koude waarmede en pluimveestapel ia te krimpen en in de ze is omringd tracht de ellende nT" Wat een bange tijd Stemt ge de radio af, men zegt u oor logsnieuws. Bekijk een illustratie, t zijn beeldekens van kanonnen, vliegmachie- nen, onderzeeërs en tanks Lses uw dag blad, al de bladzijden zijn oorlogsnieuws of ruiken er naar.Beluister de menschen beperkingen, rantsoeneeringskaarten. Ja, een bange, zeer bange tijd 1... De moderne beschaving was niet bij machte 's menschen hart te troosten, 's Menschens onmenschelijkheid jegens den evenmensch heeft weeral tachtig op honderd van de aardbewoners, recht streeks of onrechtstreeks in oorlog be trokken. En de wonden van 1914-1918 waren nog niet genezen 1 Daarbij komt dan nog die bangmakende sensatie. Ja dat zal nog in oorlogstijd leidt men ons heel gemakkelijk om den tuin, want we gelooven liever schoone leugens dan wreede waarheden. Van al de jobstij dingen en valsche maren rest angst en vrees. Slaapmiddelen hebben aftrok in de apotheek, getuigschriften voor ziekte w rden door gezonden aangevraagd fl urige soldaten liggen in het hospitaal allemaal angst, vrees voor iets dat mis schien nooit komen zal 1 Wat al verdriet hebben de gebeurtenissen ons niet ver oorzaakt die nooit gekomen zijn 1 De moteur van ons gevoel draait dag en nacht op volle kracht, heeft dus dubbel sleet. We hebben iets noodig om ons vast te houden. In den tijd van liefdeloosheid en heb zucht is veel liefde noodig, liefde als resultante om miserie te heelen die haat en oorlog veroorzaken. Daarom kom ik en hierdoordringend vragen Bouw gij op. nu er vooral wordt afgebroken, zaai liefde nu haat hoogtij viert. Wees opge ruimd in uw midden. Vroolijkheid is een hemel waaronder alles gedijt, uitgeno men vergif Wees geen zwartkijker en doe zeker niets waardoor ge uw moeder bedroeven kunt, want,als moeder treurt, treurt een heel gezin. Wees optimist in uw gebuurte, in uw dagelijksche bezig heden. 't is liefdewerk, 't is opbouwen. Leer het lijden verstaan. Er is nood tegenwoordig, en die zal nog vergroo- ten. De nood is een harde wet. Als de nood hardst is, is er meest gelegenheid om goed te doen. Is er een leemte in het gezin, span gij u dubbtl in. Is uw vriend in nood, geef hulp en troost't is liefde van ons zoo moedig als werkzaam Vlaamsche volk nog wat te vermeerderen. We wenschen dan ook vurig dat haar heer schappij van korten duur zou zijn opdat we ons zoo spoedig mogelijk en volop aan 't werk zouden kunnen begeven. Nu onze fruitboomen in een diepen slaap zijn gedompeld en de wasdom der planten totaal is lamgelegd, moeten we onzen tijd besteden aan de voorberei- j ding van het werk dat komen zal. Dit werk zal des te doeltreffender zijn naar- mate onze voorbereiding des te beter t was. j In een vorig artikel hebben we onder den titel "Het loont de moeite„uiteenge- zet wat er zooal in een druivenserre te verrichten valt, eens dat het weder eenigszics gunstiger wordt. We willen thans voortgaan met het voorbereidend werk uit te voeren in den fruittuin zoo- j wel als in den groenten- of bloemenhof. Het afschrabben van de oude boom schors is een even nuttig als noodzakelijk voorafgaande werk. Immers in de sple- ten, gapingen en golvingen van deze versleten kurklaag hebben zich een me- nigte vijanden van onze fruitboomen zorgvuldig weggedoken als de appel made, de appelbloesemkever, de twijg- 1 afsteker enz. Onder die oude schorslaag, die mossen en korstmossen zijn eitjes neergelegd van allerlei kevers, luizen en vlinders die enkel de koesterende en beter de besproeiing met 10°/o oplos bare carbolineum nog uit te stellen. Zooals we 't reeds voor de maand De cember aankondigden, moeten ook de frambozenbeplantingen gezuiverd en met carbolineum bespoten worden te gen de frambozenmot. In de groententeelt is het voorberei dend werk voorzeker nog van grooter belang en wel bijzonder dit jaar nu alle mogelijke pogingen dienen aangewend te worden om met de weinige middelen waarover we beschikken toch nog de beste uitslagen te verkrijgen. We zijn er vast van overtuigd dat de voedende waarde van den stalmest veel minder zal zijn, aangezien de krachtvoeders ontbreken. Vergeten we dan niet het ontbrekende aan te vullen door schei kundige meststoffen of beter nog door de samengestelde meststoffen waarin de voedende bestanddeelen aangepast zijn aan de vrucht welke men verbouwt. Zoo kunnen de samengestelde tuinvet- tenvanR UZ hier zeer doelmatig en goedkoop datgene aanvullen wat in de natuurlijke mesten en bijzonder dit jaar zal ontbreken. U hebt er alle belang bij deze tijdig te bestellen opdat ze U niet zouden ontbreken juist op het gunstig oogenblik van gebruik. Doch niet alleen de bemesting, maar tweede helft van verleden jaar tot om vangrijke slachtingen over te gaan.Daar- door zijn de landen van het Europeesch vasteland rijkelijker van versch vleesch voorzien dan in het warme jaargetijde. Voor Duitschland bestaat het voor deel hierin, dat de eigen veestapel ge spaard kan worden. In welingelichte kringen verwacht men van de veetelling, die op 3 December van verleden jaar werd gehouden, op zija minst geen ge- ringeren stapel dan een jaar tevoren. De aanvoeren van maïs, die uit de Donau- landen verwacht worden, zullen in sa menwerking met den uitstekenden oogst van aardappelen en suikerbieten veroor loven den huldigen veestapel tot den aanstaanden oogst van voedermiddelen te voorzien. Bijzonder gunstig heeft de Duitsche blnnenlandsche boterproductie zich ont wikkeld. De beperking van de verdee ling van volle melk heeft de blnnenland sche boterproductie met 30 °/o doen toe nemen. De grondstofvoorraden voor kunstvetten, waarmede Duitschland den oorlog is ingegaan, konden tot ver in 1940 gespaard worden, zoodat in 1941 op een grootere productie en verdeeling van kunstvetten gerekend kan worden. Het zwakke punt in de Duitsche voor ziening is ongetwijfeld het fruit. Het jaar 1940 heefteen geringen, plaatselijk zelf bepaald mislukten oogst gebracht. Toch staan als vervanging aanzienlijke hoe veelheden Italiaansche en Spaansche zuidvruchten ter beschikking. O «-er het Duitsch-Italiaansch aanvullend accoord voor de levering van fruit hebben we in een vorig nummer breedvoerige bijzon derheden verstrektthans heeft Duitsch land met Spanje weer een accoord afge sloten voor de levering van zes millioen kisten appelsienen, die dwars door Frank rijk worden vervoerd en waarvan de eerste ladingen reeds in Duitschland zijn aangekomen. Daar Duitschland in den handel met Italië en Spanje overschot ten heeft, brengt de aanschafflag van dit fruit geenerlei betalingsmoeilijkheden mee. Voor de Duitsche tabakvoorziening, die in den oorlog een belangrijke rol speelt, staan de Balkanlanden (sigaret- tentabak), Nederland (overzeesche ta bak) en Italië (sigarentabak) ter beschik king. Om te sluiten nog enkele bijzon derheden over de 19* rantsoeneerings- periode. Volgens beslissing van den Rijksminister voor de Voedselvoorzie ning en Landbouw zal de toegewezen hoeveelheid marmelade van 600 tot 7C0 gram worden verhoogd. Op de vet kaarten voor kinderen van 6 tot 14 jaar wordt extra 200 gram marmalade ver strekt. Ieder krijgt ook een extra-rant soen van 250 gram peulvruchten en 125 gram rijst. Ook kan men thans weer in plaats van 25 gram koflhsurrogaat 25 gram thee verkrijgen. De bepaling dat men in plaats van voedingsmiddelen gecondenseerde melk kan krijgen blijft onveranderd en zal vermoedelijk ook in de toekomst ongewijzigd blijven. Bij normaal verbruik is voorts weer de mo gelijkheid geopend om in plaats van 125 gram koffl zsurrogaat 60 gram koffle- boonen te koopen. vlinders die enxei oe Koesierenuc OQk de zaadkeuze en -ontsmetting dient, levenswekkende zonnestralen verbeiden volgens een voorop vastgesteld plan, om uit te broeden en een leger van rup- gedaan en uitgevoerd. Redt U Zeiven sen, maden en luizen op rooftocht uit te zenden. Het spreekt vanzelf dat het best is deze afval op te vangen en te verb'an- den alhoewel dit misschien weinig ge daan wordt en men zich vergenoegt met de druppels opgeloste carbolineum die er nadien zullen opvallen om deze te ontsmetten. We zeggen wel nadien dit wil nu juist niet zeggen onmiddellijk dasrva want zoolang de vorst aanhoudt is t (Zie vervolg onderaan 4e kolom f gedaan en uitgevoerd deed dit jaar al wat maar eenigszins mo gelijk is, om onze land- en tuinbouwers van het noodige aardappelplantgo?.-d te voorzien en is er gedeeltelijk in ge slaagd. Ook uw andere groentezaden mogen U niet ontbreken en daarom hoeft ge zaden te nemen van de meest opbrengende variëteiten, aangepast aan uw grond en op voorhand degelijk ont smet. Deze ontsmetting kan geschieden door warm water verhit tot 5ü a 55°, door blauwe aluin, met Upau'un. Germi- Zie vervolg 2de bladzijde). De alleszins gunstige voedselpositie van Duitschland bij de jaarwisseling 1940- '41 is in tegenstelling tot de bewe ringen van de Engelsche propaganda zonder "uitplundering» der bezette ge bieden bereikt. Bevoegde instanties in de betrokken landen hebben bevestigd, dat de door Duitschland verrichte aan- koopen uitsluitend in de plaats van de vervallen leverancies aan Engeland ge treden zijn en dat het land zelf de hoe veelheden belangrijke levensmiddelen, die voor toereikende voorziening noo dig zijn, behouden heeft. Dat anderzijds in landen, die zelve onvoldoende voor zorgen getroffen hebben of te lijden hadden onder de opeischlngen en ver nietiging der levensmiddelen door de geallieerde troepen, gebrek kon ont staan, ligt geheel buiten de verantwoor delijkheid van Duitschland. TELEFOON i 267. f f 1 II. r? .^L.ti v vit*

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1