ft Verwisselen van Planters voor Ëetaardappelen Voortbrengst eo indeeling der eetwaren, de grondslagen onzer Volksvoeding. ië kan niet uitgehongerd worden. Arbeid adelt* Landbouwweekblad lfh( 5pto Voor eo door de Landbouwers LWJ Orgaan der Landbouwersvcrecniging Redt II Zeiven 5rini lo's Italië. ZONDAG 16 MAART i941. FrQft 50 centlim 23al« jAAftdABIti Kt 1150 r 7, g( 31r2 t ter 23 ntiare voo keukt fl oor dt tl, I geho slacht iverpl :hmac pomp iouchi Ideegj iYEÏ aden. tpmoli mod ules, d te le fa Abonnementsprijs 20 fir.jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestaarder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRQN. Bareel en Redactie i Zeebergkaaif 4» Aalst, De medewerkers sfjn verantwoordelijk voor hanne bjj dragen, Aankondigingen volgens akkoord. rtroui izen i lCHIÏ e wa sn nd h PFA (even. men 'ecfteni lenen Kli ngenj :eni izen, :allin( Stal ïteria ti Buit - Ct Faië platei \LS voort re pl sffen. t hij de al maar 'ichtet t en 1 trme i zen vi meer t plezi te zit ge er ij wa i vrc ve zu ieder hesp wi I nden k. de ai e troi wijd o van >pen a kastet ïad sti vallei terel ti I hij i tipje t deugt volgt,! Over dit onderwerp gaven we enkele malen de volledige uit leg in ons blad, Dit schijnt nog niet begrepen te zijn door sommige leden en daarom zullen we dit nog eens herhalen. We hopen dat iedereen het deze maal zal snappen, en dat we geen tientallen brie ven per dag zullen ontvangen, waarop we tot ons spijt niet kunnen antwoorden, daar we voor dit werk een specialen bediende zouden moeten aanstellen. Wanneer het verder gaat om vragen van algemeen nut, zal dit langs ons vraagbord gebeuren, zoodat iedereen zal ingelicht worden langs denzelfden weg. Onze leden gelieven ons dit niet ten kwade te duiden. Hoe de zaak ineenzit. Volgens de beslissingen moeten de landbouwers welke in 1940 eetaardappelen hebben geoogst, voor het plantgoed welke ze voor 1941 aankoopen dezelfde kilos van genoemden oogst in ruil geven. Ze moeten bij ontvangst een stuk teekenen en zullen ten gepaste tijde deze eetaardappelen moeten leveren aan de aangestelde op- koopers. Wat moeten de landbouwers doen, wier aardappelen totaal verkocht zijn Uitzondering kan worden gemaakt voor deze landbouwers die kunnen bewijzen geen eetaardappelen te bezitten, behalve deze voor eigen gebruik. Men raadplege hierover het schrijven hetwelk wij ontvingen van den heer De Winter, Secretaris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. De landbouwers die geen eetaardappelen kunnen in de plaats geven, moeten dit op hun eerewoord bevestigen en teekenen. Wij zullen deze gevallen overmaken aan de Nationale Landbouw- en Voedingskorporatie. Waarschijnlijk zullen de opzieners een bezoek brengen aan de aanvragers om te bestatigen dat er geen eetaard appelen voorradig zijn en strenge boeten zijn voorzien voor deze die valsche verklaringen zouden hebben gedaan. Voor deze die in 1940 geen aardappelen hebben geplant vallen genoemde verplichtingen weg. Hetzelfde geldt voor de grootere oppervlakten, zoodat iemand die 1 hectaar plantte in 1940 en 2 hec taren in 1941, voor die tweede hectare geen eetaardappelen moet teruggeven. Deze hoeven enkel een bewijs te teekenen, waarbij zij zich verbinden de ontvangen aardappelen enkel voor de plant te gebruiken. Dit stuk moet ook door de andere kweekers worden geteekend. Hierbij volgt hoogervermeld schrijven Brussel, den 30-12-1940. Aan den heer CAUDRON. Bestuurder der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven, AALST. Mijnheer de Bestuurder, Verwijzende naar uw schrijven dd. 11 dezer, betreffende de uitwisseling van plantaardappelen tegen eetaardappelen, heb ik de eer U mede te deelen dat de bevoorrading aan planters voor de verbouwers van vroege aardappelen niet uit het oog verloren werd. Het staat vast dat de meeste verbouwérs een gedeelte van hunnen oogst bewaard hebben als plantaardappelen, temeer daar den verkoop daarvan plaats had na de oorlogsgebeurtenissen en niet de minste zekerheid bestond voor wat betreft den invoer van plantaardappelen. In dit geval kunnen deze aardappelen geruild worden tegen ingevoerd plantgoed. Nochtans kunnen in uitzonderlijke gevallen, wanneer het vaststaat dat geen aardappelen bewaard werden, de personen in kwestie beschouwd worden als niet verbouwers gedurende het jaar 1940 en mits de onderteekening van een verklaring dat zij deze plantaardeppelen in 1941 voor de cultuur zullen aan wenden in het bezit gesteld worden van ingevoerd plantgoed. Hoogachtend. De Secretaris- Generaal, E. De Winter. Het in gebreke blijven onzer vroegere regeering bij het opslaan der onmisbare voorraden levensmiddelen, de onmen- scbelijke Engelsche hongerblokkade wirlke zich herdnekkig blijft verzetten tegen elke levering van levensmiddelen uit Amerika ten bate onzer burgerlijke bevolking, alsmede de onkunde en stuurloosheid van de hedendaagsche leiding die schuld dragen dat de land bouw niet alles geeft wat hij voor de volksvoeding geven kan, hebben het vraagstuk der volksvoeding gesteld in al zijne scherpte. Een behoorlijke oplossing ervan is voor ons volk een levenskwestie in de volle beteekenis des woords. Zij hangt af van een doeltreffende inrichting der voortbrengst en der verdeeling. In eerste plaats der voortbrengst. daar om waren te kunnen verdeelen men ze eerst moet voortbrengen I Bij de voortbrengst zijn onze landbouwers in hoofdzaak betrokken. Op hen berust thans de gewichtige taak, de zware plicht de volksgemeenschap van de onmisbare levensmiddelen te voorzien Thans be wijzen de gebeurtenissen op afdoende wijze, wat bij de vaststelling der econo mische politiek van ons land steeds door de betrokken overheid werd genegeerd, dat de landbouw de levensbron is der natie I Daarom moeten de bevoegde over heden, thans meer dan ooit, allts ver mijden wat de voortbrenging kan hin deren, doch integendeel alle krachten inspannen om de productie te bevorde ren en op te voeren. De voornaamste maatregel hiertoe is het verzekeren van loonende of winst gevende prijzen aan de landbouwers. Hierdoor verstaan wij prijzen welke een behoorlijke vergelding uitmaken voor den zwaren arbeid van den land man. Onze boeren vragen geen prijzen welke de producten buiten het bereik stellen van den minderen man of van de kroostrijke gezinnen 1 Doch ze vragen dat er een einde wordt gesteld aan het ondraagelijk stelsel van het verleden, waar men meer aandacht besteedde aan de winstgevendheid van den tusschen- handel dan aan deze van den voortbren ger die veelal geen prijzen bekwam die voldoende waren tot dekking zijner voortbrengstkosten. Het komt er thans meer dan ooit op aan het aantal tusschenpersonen tusschen voortbrenger en verbruiker tot het strikt minimum te herleiden. Men moet, in overleg met bevoegde personen die in landbouwaangelegenheden practisch on derlegd zijn, de huidige kostprijzen der landbouwproducten vaststellen en aan de voortbrengers een verkoopprijs waar borgen welke hen aanzet hunne produc tie uit te breiden en op te voeren I Voor broodgraan en suikerbeeten kunnen de huidige prijzen bevredigend worden ge noemd. De onlangs ingevoerde vleesch- prijzen, welke wij heden in ons blad af kondigen, toonen aan dat men de goede richting is opgegaan. Bij de vaststelling der prijzen van melk, eieren en aardap pelen is men niet even konsekwent op getreden. Onze landbouwers moeten weten waaraan zich te houden inzake verplichte leveringen I De te leveren hoeveelheden producten dienen tijdig vastgesteld cp basis eener normale op brengst hunner velden. Eens dat de landbouwer aan zijn le veringsplicht heeft voldaan, moet men hem met vrede laten en hem niet pesten met huiszoekingen en allerlei moeilijk heden welke slechts ten nadeele uitval len der productie 1 Onze landbouwers nemen aan dat uitbreiding gevergd wordt van die teel ten welke van overwegend belang zijn voor de volksvoeding. Doch teneinde hen toe te laten tijdig over te gaan tot de passende teeltindeeling, vragen zij dat de bevoegde overheid hun insgelijks bijtijds wel bepaalde onderrichtingen verstrekke en inzonderlijk een goed uit gewerkt teelt plan voorlegge, waarbij re kening gehouden wordt met de noodza kelijkheid eener geleidelijke aanpassing van het landbouwbedrijf aan de nieuws noodwendigheden. Waar met het oog op de uitbreiding van bepaalde teelten aan den landbou wer uitzonderlijke bedrijfsuitgaven wor den opgelegd, zooals het scheuren van weiden, de ontginning van braaklig gende gronden, zou de bevoegde over heid hem hiervoor een zekere vergel ding moeten toekennen bvb. onder vorm van premiën, een zekere vrijstelling bij opeisching enz. De bevoegde overheid moet ook den landbouwer de noodige middelen ver schaffen om hem in staat te stellen ge volg te geven aan de teeltuitbreiding welke hem wordt opgelegd zaad- en plantgoed, meststoffen enz. In zake uitbreiding der bebouwde op pervlakte dient de bevoegde overheid zonder verwijl een groot plan ten uit voer te brengen tot ontginning der hei de- en woeste gronden, tot afwatering der natte gronden. Wij hebben hier in een vroeger nummer onze zienswijze meegedeeld nopens het stelsel dat hierbij kan worden toegepast. Teneinde de bevoorrading onzer be volking aan vleesch, dierenvet en melk producten op een redelijk peil te behou den, moeten wij onzen veestapel van ondergang vrijwaren. (Zie vervolg onderaan 4e kolom). Rantsoeneering is er nagenoeg onbekend. Men vraagt zich dikwijls af Waarom voert Italië eigenlijk oorlog? Op deze vraag is het niet moeilijk te antwoorden. Italië, dat een volk van proletariërs is, strijdt voor zijn levensruimte. Het be stendig in aantal toenemende volk van Italië, dat het verouderde, wegstervende volk van Frankrijk reeds lang heeft overvleugeld, opgesloten binnen zijn enge grenzen, is niet in staat, de voor zijn onderhoud noodige levensmiddelen en de grondstoffen, waaraan zijn nijver heid behoefte heeft, op te brengen. Ieder jaar neemt het Italiaansche volk met 400.000 zielen toe. Voor al deze menschen moet werk en brood worden gevonden. Uit de bevolkingsstatistiek blijkt, dat op 31 Januari 1940 in de 98 provincies van het Italiaansche moeder land 45.036.215 bewoners waren, dit is 146 menschen per v. km. Twintig jaar geleden, dus in 1921, bedroeg de bevol kingsdichtheid slechts 124 menschen per v. km.in 1871 94 per v. km. Van 1871 tot aan de komst van het fascisme weken meer dan 16,5 millioen Italianen naar het buitenland uit. Ook op dit gebied werkte het nieuw regiem remmend, door het wegvloeien van zijn beste krachten naar het buitenland aan banden te leggen. Naast Duitschland heeft Italië zich in dezen oorlog gestort om voor het Ita liaansche volk voldoende levenruimte te veroveren en dien graad van welvaart te verwerven, waarop het, zooals alle volken van deze wereld, recht heeft. Onjuiste voorstellingen over het Ita liaansche economische leven hebben veelal tot de meening geleid, dat de Ita liaansche economie, in het bijzonder de voeding van het Italiaansche volk ernstig zou getroffen zijn door de blokkade, die Engeland ook tegen Italië heeft uitge roepen en sedert maanden handhaaft. Deze voorstellingen houden geen reke ning met de successen, die het Italiaan sche volk gedurende de laatste jaren wist te boeken op het terrein van de land- bouwautarkie. Dank zij deze politiek, welke in hoofdzaak berust op het verze keren van de levensmiddelenvoorziening en de verzorging met grondstoffen, is de regeering er in gelukt, de nijverheid uit te breiden, vooral op het gebied der be wapening. Bovendien heeft zij den bui- tenlandschen handel geconcentreerd op landen, waarop zij steeds kan rekenen, ook in oorlogstijd. Dit kwam vooral tot uitdrukking in het door den Duce opgestelde autarkie- programma als antwoord op de door Engeland doorgedreven sanctie-politiek tijdens den veldtocht in Ethiopië. Dat was in 1936. Sederdien heeft men on verpoosd gewerkt aan de verwerkelij king van dit programma. Dit had voor gevolg, dat Italië met den dag minder kwetsbaar werd door een eventueele blokkade. Wat de voedingsmiddelen betreft schiep het zich door de meer-tarwe-cam pagnes en een in het algemeen zeer ster ke intensiveering van den landbouw een basis, die het reeds in normale tijden mogelijk maakte, de behoefte aan levens middelen voor 95 °/o te dekken door middel van de binnenlandsche productie. 96.9 96.3 103,4 °/o Bovendien leverden de landen, waarvan de buitenlandsche handel door de blok kade tegen Italië niet getrcffen wordt, 57 °/o van den totalen Italiaanschen in voer. Het wegvallen van de 43 kan de Italiaansche verzorging, trouwens, niet in gevaar brengen, want deze 43°/o bestonden in hoofdzaak uit wareu, waarvan het Italiaansche volk voor den duur van den oorlog zonder al te groote moeilijkheden afstand kan doen. Dat Italië thans de mogelijkheid bezit, de noodzakelijke voedingsmiddelen in eigen land voort te brengen, wordt dui delijk gemaakt door enkele getallen over de voedingswaarde der Italiaansche oogsten en van zijn veestapel. Terwijl Italië in de jaren 1926 tot 1929 in door snee slechts 81.4 der verbruikte voe- dingskaloriën in eigen land voortbracht, steeg dit getal in het jaar 1938 tot 99,4 °/0, de Italiaansche landbouw bracht 98,9 °/o der voor de voeding noodige eiwitstof fen, 97,8 °/o der vetten en 100 °/o van het zetmeel voort. Italië heeft deze groote opbrengst slechts kunnen bereiken door zijn groote werkkrachtontplooiinnen der laatste ja ren. Hierdoór kon de broodgraanop brengst met 36 °/o, de aardappeloogst, de peulvruchten en voedergraanopbrengst met 15 °/o verhoogd worden. In 1938 dekte de Italiaansche bodem de volgende percentages van de behoef te van zijn bevolking Koren Maïs Aardappelen Rundvleesch en varkensvleesch Pluimvee Eieren Melk Kaas Boter Spek en reuzel Sedert 1938 is de productie sterk op vooruitgegaan, hetgeen gevolg had, dat de Italiaansche regeering niet onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog behoefde over te gaan tot strenge distributie van de voorhanden levensmiddelen, zooals dat in andere landen het geval was. Later bleek het wel is waar noodlg, op bescheiden schaal over te gaan tot distributie, b.v. van het vleesch, olie. vet (suiker was reeds vóór den oorlog onder worpen aan rantsoeneering), doch ver der ging het niet. Distributie van tarwe meel is volstrekt niet noodig als gevolg van het feit dat het tarwemeel gemengd wordt met 25 °/o maïsmeel. Alle andere voedingsmiddelen, zooals bijvoorbeeld, aardappelen, groenten, vruchten, wijn, kaas, enz. zijn nog steeds op de vrije markt verkrijgbaar. De distributie is thans in handen ge legd van één man met een afzonderlijk ministerie. Deze ziet toe op een recht vaardige verdeeling van alle levensmid delen. Op het gebied van grondstoffen beeft Italië tijdig gezorgd voor het aan leggen van groote voorraden, terwijl het bovendien zooveel mogelijk uit eigen bodem haalt. Al deze maatregelen hebben tot ge volg, dat de Italiaan thans geen gebrek lijdt. 101,7 99,9 98.0 100,2 108,4 101,1 99.1 °l O °lo °/o er nog voor Wegens de schaarschte aan kracht voeders, dient de intensieve teelt van groenvoedergewassen aangemoedigd en bevorderd 1 Ook dient er gezorgd voor hunne be waring met het oog op hun gebruik tij dens de wintermaanden. De oprichting van silo's in elk landbouwbedrijf dient dan ook aangemoedigd door milde premies of toelagen vanwege de bevoeg de overheid. Over het vraagstuk der verdeeling handelen wij in het volgend nummer. ('t Vervolgt). In den laatsten tijd heeft Italië verder een opmerkelijke bedrijvigheid op han delspolitiek gebied aan den dag gelegd. Zooals men zich zal herinneren werd tusschen Duitschland en Italië, op het einde van verleden maand, een accoord gesloten, dat te vergelijken is met een economisch eenheidsfront tusschen de twee leden van de As. Italië zal aan Duitschland vlas, kwikzilver, zijde, rijst, vruchten en groenten leveren, terwijl Duitschland vooral steenkolen en staal aan Italië zal zenden. Maar niet alleen met Duitschland ook met tal van andere landen, vooral van Zuid-Oost Europa, heeft Italië handelsverdragen afgesloteni DEKO V RNBLOEH TELEFOON 267. 'D» N ol I "IO °l O °/o

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1