Doodt de Moeders Van ons Jeugdfront Verkoop van Meststoffen DE WANMOLEN Inschrijvers van Plantgoed /ei Zakken voor Meststoffen. Raapmeel Vraagbord 11 Redt U Zeiven Speciale Regelingen GEEN GEBREK! ZAKKEN. OPGELET 1 Snijden van Plantgoed Suikerbeeten* Landbouwvoordrachten Landbouwers Voederzegels voor Februari. Ajuiozaad o a. ieRoemenië voor den ruil van Roemeeoech* maïs tegen Jtalfeacsche textielgofdéren mat Bulgarije voor tar we, tabak, kippen, zonnebloemzaad tegen wollen ea katoenen garens, katoenea weefse?3, kopersulfaat en anilineverf met Slowakijewrt Hosgatij-: voor rundvee, tarwe en tarwemeel, aardappe len, mout, erwten, ijzer en staal tegen mandarijnen, citroenen, rijst, kunstzijde en looistoffenmet Zuid-Slavië voor timmerhout, tarwe, rundvee, eieren, zijdecccons, maïs en kippen tegen katoe nen garens, katoenen weefsels, kunst zijde, rijst, citroenen, sinaasappelen, mandarijnen en motorrijtuigenmet Turkije voor olijfolie, tabak, gerst, mo hair en eieren tegen ijzer, katoenen weefsels, papier en zwavel. Hoe gedroegen dit overzicht ook is, toch toont het duidelijk aan, dat de Britsche blokkade de voedselvoorziening noch de grondstcffenvoorzieaing van Italië in gevaar kan brengen. De Brit- sche blokkade snijdt slechts scherp tegen de vroegere bondgeaooten van Enge land Frankrijk, Beig e en Nederland- die verwaarloosd hebben de noodige maatregelen te treffen om, in tijd van nood, op eigen middelen te kunnen be staan. Derhalve is het gebruik van het blokkade-wapen des te onmerschlijker. VRAAG. Is de Ackersegen een goede aardappel Welke kleur en op brengst heeft hij Moeten we bij aankoop van plant goed eetaardappelen in de plaats ge ven Moet men zakken geven Kan men nog Industrie bekomen J. N., Vlierzele. ANTWOORD. Ackersegen is een geclvleezige ettaardappel met witte schil, welke veel gemeens heeft met In dustrie, ruim zooveel opbrengt en vrij is van vratziekte. Het i3 op 't oogenblik de beste soort, vooral voor zware gronden Als eetaerd- appel is hij ruim beter als Industrie. Zakken dienen door de koopers ge geven of geruild. Industrie zal nog moeilijk te bekomen zijn. We raden de leden san Ackersegen of Böhms aau te vragen. Voor het vraagstuk van terugleveren van eetaardappelen verwijzen we naar hetgeen reeds verscheidene malen in ons blad verscheen en heden nogmaals als hoofdartikel wordt overgedrukt. VRAAG. Ik kom Ued. vragen waarbij het komt dat het rantsoen der melkkoeien nirt komt, daar het bij de andere bestelling al gevraagd was. Wij vragen wat we met ons vee moe ten aanvangen, daar we nu twee maand zonder eten zitten. De leden zijn niet tevreden. Een antwoord verwachtende groet ik Ued. Hoogachtend. V. P,, Herzelc. ANTWOORD. - We wachten als iedereen raar de fabrikanten die ors m orten leveren. Door de onverklaarbare regelingen van hoogerhaod is alles in de war. Wij kunnen er niets een verhelpen. Gelief te klagen aan de Nationale Landbouw- en Vcedingskorporatie, 4, Warandeberg, Brussel. Herderstm, \4-3-41 Geachte Heer Bestuurder, Bij de.e kom ik U om raad vragen. Ik heb een zeug met 12 viggens van 4 dagen oud Eten heb ik niet en men heeft mij gisteren in het magazijn ge zegd dat er geen varkensvoeder beschik baar is, alhoewel ik sinds jaren regel matig mijn voeder bij onze vereeniging koop. Mag ik U vragen wat mij te doen staat en zou ik verplicht wezen deze 12 viggentjes af te slachten Ik hoop dat U zult zorgen voor eten. Vriendelijke groeten. Jozef C. Herdersem, Boschkant. ANTWOORD. Vo'g»cs besluit der Landbouw- en Voedingskorporatie te Brussel mag aan varkens ea kiekens geen voeder worden gegeven. Wij noemen het zeer spijtig, maar kunnen er nieis aan verhelpen. U zult dus verplicht zijn deze kleine dieren af te slachten, tenware de bond voor dierenbescherming U zulks ver bood. Het zou ook kunnen gebeuren dat van hoogerhand tegen II zou worden opgetreden, omdat ge rechtstreeks de belangen der gemeenschap met de voe ten treedt en de voedselvoorziening van het volk tegenwerkt, inplaats van er voor te zorgen zooals het op onze dagen de groote plicht is der landbouwers. Bij al uw miserie zoudt ge dan nog kunnen in het gevang geraken in deze beroerde tijden 1 Van den eenen kant niet afslachten en van den anderen kant geen voeder bekomen, is een vraagstuk dat WIJ niet kunnen oplossen. We raden U het volgende aan Alvorens deze diertjes te dooden, ware het best rechtstreeks te schrijven naar de Nationale Landbouw- en Voe dingskorporatie, Warandeberg, 4, te Brussel, ten einde voeder te vragen voor uwe viggens. Indien deze heeren akkoord zijn zul len wij voor het eten uwer dieren zorgen en meehelpen opdat deze 12 kleine zwijntjes binnen 6 maand een massa vleesch bezorgen aan onze uitgehonger de bevolking. van de vliegen. Een vlieg brengt op één seizoen tienduizende gevleugelde nako melingen ter wereld. Ëene vlieg in de lente gedood is meer dan duizend in den zomer. Wilt u verlost zijn van de vliegen, hangt heden vliegenvangers of gebruikt alle andere middelen om deze lastige dieren te vernietigen. De heeren Aandeelhouders worden uitgznoodigd tot de jaarlijksche gewone Algemeene Vergadering lokale De Koorcbloem te Aalst, Groote Markt. DAGORDE: 1) Verslag van Beheer- en Toczichts- raad. 2) Gebeurlijke goedkeuring: a) van de balans j b) van winst- en verliesrekening c) van de verdceliog der winsten. 3) Ontlasting te geven aan beheerders en toezichtcrs. 4) Betaling der winstaandeelen. De Aandeelhouders gelieven persoon lijk te komen en zich te voorzienvan hun aandeelboekje, dat zal dienen als toe gangsbewijs. Namens den Beheerraad De Voorzitter, De Bestuurder, B Schockaert. O Caudron. Op Zondag 23 Maart a. st. prachtig Cabaret feest in ons lokaal "De Koornbloem„ Groote Markt, Aalst. Toekomende week meer nieuws. Het Bestuur. i De verkoop van ENKELVOUDIGE MESTSTOFFEN is voor- oopig stop gezet tot nader bericht. Uitzondering wordt gemaakt voor de ingeschreven Cyanamide en IJzerslakken, welke mogen worden afgehaald, en voor kleine hoeveelheden stikstof voor dekmest. Samengestelde meststoffen zullen regelmatig worden afgele verd, behalve op de dagen dat de magazijnen gesloten zijn. Vele personen vreezen geen meststoffen genoeg te kunnen koopen, omdat hier en daar een soort meststof ontbreekt. We kunnen mededeelen dat in 't algemeen genomen genoeg meststoffen in den handel zullen worden gebracht om iedereen te gerieven. We trekken de aandacht onzer koopers dat we groot gebrek hebben aan ledig goed. De fabrieken van meststoffen verplichten ons in de meeste gevallen zelf zakken te sturen. We moeten dan ook van onze koopers zakken terug eischen en zullen dus enkel bestellen aan deze die ons zakken te koop aanbieden. Men neme goede nota van bovengemelde schikkingen, zoowel wat regeling van verkoop als zakken betreft. De tegenwoordige omstandigheden dwingen ons aldus te handelen. We zijn verplicht geweest sommige aanvragen zeer te vermin deren door gebrek aan voldoende voorraden. Bovenstaande regelingen gelden eveneens voor de zaakvoerders. De Magazijniers en de Leden krijgen dezelfde hoeveelheden meststoffen als in het seizoen 1938/39. Enkele hebben reeds alles gekregen en moeten wachten tot eene tweede verdeeling. i In Roemenië heeft Staatsleider-ge neraal Antonescu in het landbouwtijd- schrift dat hij voor de Roemeensche boeren laat uitgeven, meegedeeld dat in elk dorp een speciale brievenbus voor de klachten en wenschen der landbou wers zal worden geplaatst. De overhe den worden verplicht deze klachten tweemaal per maand, steeds onder ge sloten omslag, naar den Staatsleider te zenden. Het ware nuttig dat ook in ons land dergelijke bussen werden geplaatst 1 Ongeveer 2 400 beste sigaren wer den door de tabakhandelaars van Ha vana bijeengebracht, om als geschenk te dienen voor den heer Churchill. De overhandiging van deze gave aan den Britschen zaakgelastigden te Kuba had plaats tijdens een openbare plechtigheid. Onze bekende „Vlaamsche zanger Edward De Decker, le bas aan de Ko ninklijke Vlaamsche Opera te Antwer pen, werd voor het komende seizoen aangeworven door de wereldberoemde Volksopera te Berlijn. Van harte Proficiat De voormalige Belgische Minister Paul Hymans is op 9 Maart j.l. te Nizza overleden in den ouderdom van 76 jaar. De afgestorvene was een der mede- enderteekenaars van het Verdrag van Versailles. Hij was tijder s den laatsten veldtocht met onze Regeering naar Frankrijk gevlucht. De diplomatieke vertegenwoordi gers der vroegere Belgische, Nederland- sche en Poolsche Regeering zullen eerst daags uit Bulgarije vertrekken. De Bulgaarsche Regeering had het verla ngen te kennen gegeven dat deze diplo maten het land zouden verlaten. Ze zul len zich naar Istamboel begeven. In Dusseldorf had onlangs een ten toonstelling van Vlaamsche Kuast p'aats. Thans wordt meegedeeld dat van de 90 tentoongestelde werken er 43 werden verkocht, welke gezamenlijk de som van 167.375 ft. opbrachten. De Aartsbisschop van Keulen, Kar dinaal Schulte is aldaar overleden in den ouderdom van 69 jaar. Hij stierf tenge volge eener hartaandoening. In Fransch-Vlaanderen brak een groote brand uit in een wasscherij. Het gansche gebouw met den geheelen in boedel ging in de vlammen op. Men schat de aangerichte schade op 2 mil joen frank. Op Zondag 23 Maart, te 15.45 uur zal in het Paleis voor Schoone Kunsten een groot Lentezangfeest plaats grijpen. Deze plechtigheid staat in het teeken der huldiging van onzen Vlaamschen dichter Raf. Verhulst, winnaar van den Rembrandtprijs. Tijdens het feest zullen Dr A. Borms en Dr V. de Wiele het woord voeren. Dinsdagavond deed zich in een groot hotel te Istamboel (Turkije) een hevige ontploffing voor. Op dat oogen blik bevonden er zich talrijke Engelschen in het gebouw. Twee Turkscbe agenten en een Britsche dame verloren hierbij het leven. De bemanning van een Deensch stoomschip had onlangs het omhulsel van een Engelsche spei ballon weten te bemachtigen. Ze heeft niet beter gevon den dan dit omhulsel in stukken te snij den en er regenmantels van te maken. Niet minder dan 150 stuks werden er uit geknipt, zoodat de zeelieden beweren voor hun leven voorzien te zijn van regenmantels. Wc bidden de inschrijvers geen brieven te zenden, daar we dezelve niet kunnen beantwoorden. Hierna volgt de volledige uitleg over den toestand. De belanghebbenden gelieven er kennis van te nemen en er zich ten strengste naar te schikken. EERSTELINGEN mogen allen worden afgehaald. We zenden geen speciale verwit tigingen. Deze die inschreven vóór 17 September krijgen 40 van Eet gevraagde. Deze na 17 September krijgen 15 De ontbrekende hoeveelheden kunnen desnoods door Muizen worden vervangen. Men gelieve zakken mee te brengen. De belanghebbenden gelieven zich voor plantgoed te wenden naar onze oude bureelen de Vilanderstraat en niet naar de Zeebergkaai. BINTJE (MUIZEN) werden reeds gedeeltelijk afgeleverd. Voor de latere aflevering zullen de belanghebbenden verwittigd worden. De laatste zendingen worden enkel toekomende week verwacht. EIGENHEIMERS, ALPHA, FURORE, INDUSTRIE en alle andere Hollandsche soorten zijn verwacht. Iedereen wordt tijdig langs De Koornbloem verwittigd. DUITSCHE SOORTEN worden tegen begin April verwacht. De levering wordt ons VERZEKERD, en we kunnen dus ook de verzekering geven dat deze planters zullen geleverd worden. ACKERSEGEN is de soort die best past en meest zal voor komen, late soort als Industrie, maar vrij van vratziekte en zeer veel opbrengend. Ook Böhns, een halflate soort als Krugers en nog enkele andere soorten. De personen die niet genoegzaam Krugers, Roode Star of andere Hollandsche soorten kunnen krijgen, zullen van genoemde Duitsche planters worden bediend. Nieuwe inschrijvingen worden nog aangenomen voor Acker segen uit Duitschland. Aangaande deze gelegenheid hebben we om raad gevraagd bij een Hollandsch deskundige. Deze heeft ons letterlijk het volgende geantwoord In antwoord op Uw schrijven, betref fende het snijden van plantgoed, deel ik U mede, dat dit met alle Hollandsche soorten wel kan worden gedaan mits dit vakkundig gebeure. Aan te bevelen is, het snijden te doen eenige dagen voor het uitplanten, zoo dat de wonde nog even tijd heeft om op te drogen. Het eene uiteinde wordt niet heele- maal doorgesneden, zoodat de stukken nog lichtjes aan elkaar blijven gehecht, welke worden afgebroken bij het plan ten. Ontegenzeggelijk geeft het snijden bij een slecht seizoen eenige risico, der halve op vochtige gronden zooveel mo gelijk het snijden vermijden. Ingeval geen voederbeetzaden voor handen zijn, kan men het stellen met suikerbeeten. Deze kunnen later voor de nijverheid of voor den landbouw worden gebruikt. De opbrengst is veel kleiner, maar het gewicht aan beetkoppen is veel greoter en deze zijn veel voedzamer. De suikerbeeten zelf zijn ook veel voedzamer. Om tot een groote opbrengst te ko men dienen de beeten alsvolgt gezaaid De rijen op 40 cm. In de rij laat men 33 planten op 10 meters. Suikerbeetzaad van een gekende en veelopbrengende soort zal binnen kort in onze magazijnen verkrijgbaar zijn, We verwachten insgelijks de gewone voederbeetzaden: Halve suikerbeet, lan ge gele, enz. Landbouwers of magazijniers welke zich in de toekomst in onze magazijnen zullen aanbieden, zonder zakken in ver vanging te geven, zullen niet meer besteld worden. NEDERHASSELT. Op Zondag 16 Maart, na de Hoog mis, bij Mr. Torrekens, Dorp. Onderwerp"Intensieve weideuitba- ting HELDERGEM. Op Zondag 23 Maart, na de Hoog mis, bij Mr. Hector Baeten, Dorp. Onderwerp"Intensieve weidtuitba- ting„. Alle landbouwers zijn vriendelijk uitgenoodigd. Naar het schijnt zijn nog vele land bouwers onwetend hoe ze het moeten aanvangen met de zegels van Februari, dewelke vóór 8 Maart moesten inge diend worden bij de officieele verdeelerS. Maar wie kent die^verdeelers? Vele gemeenten zijn zonder en de personen bij wie men gewoon was voeders te koopen zijn in algemeenen regel uitge sloten, hierinbegrrpen zijn de meeste zaakvoerders van Redt U Zeiven. Hoe zulks mogelijk is kan niemand verklaren. Het is een normaal verschijn sel op onze dagen dat alles verkeerd loopt. Maar wat moeten die personen nu doen die nog steeds met hun zegelkens zitten te wachten totdat de lijst der ver- deelers zal bekend gemaakt worden t We kunnen ons niet verbinden maar willen nog eens als bemiddelaars optre den om deze lieden te helpen. Men brenge dus Maandag of Dinsdag de zegels naar hier en we zullen alles in 't werk stellen om de zaken in 't voordeel der boeren op te lossen bij de leiders der landbouwkorporatie. soort Strcogele, zijn enkele kilo3 ia- m- gazijn beschikbaar. POREIZAADea WORTELZAAD zijn kortelings verwacht. Beste Zaailijnzaad dees week verwacht. Verbond voor Rundertuberculosebestrij- Bij een schrijven ia datum 4-3-41 deelt het Ministerie van Landbouw mede dat de dieren die moeten geslacht worden voor uiertuberculose of wegens open tu berculose in 't vervolg niet meer naar de markten van slachtvee dienen geleid te worden. Doch moeten zij geslacht worden on der toezicht van den veeartsenijkundige Inspecteur in eene toegelaten private slachterij of openbaar slachthuis dat door de Inspecteur aangeduid is in overeen komst met den eigenaar van het dier. Nakeuring, en wanneer het vleesch tot consumptie toegelaten is, kan er voor hetgeen de verdeeling aangaat, overge gaan worden zooals voor gewone nood- slachtingen. De leden van onze vereenigingen be komen hier dus een voordeel voor het afzetten van zekere gevaarlijke dieren. Het Bestuur van het Verbond. of juister gezegd meel van mestkoeken, is een gezochte meststof voor hovenicr- derij, aardbezieën, boonenteelt enz. Het bevat organische stikstof, zeer voordeelig voor den plantengroei en zeer humusrijk. Onze Samengestelde Meststoffen be vatten een zeker procent MESTKOEK- MEEL 5 °/o organische stikstof, welke de waarde van onze samenstellingen merkelijk zal verhoogen. se m« elkvo "Volk le Lanc elt desc 1. Voc schikki tik ovi ►lke v< egekem 2. Voo >m van ille mei 3. Op i n de vr :rkocht, inning. 4. Is di n melk' ag hij e :rgunnii >lle mei Wat v :nde be I) Wa ït winni elkerij a) wor b) mits sn roou c) wan ergunni oeve, v eleverd. II) Wi ta vrij 1 angenoi Ieder e vergu e hoevr erbruik omen b en. de r enomen De oi De ki lelgirch 0, te Bi 1) Dat [esteld i 'an het fstamm Icor de iclgisch lieren ai 2) Dal ndienen roor de Duitschi vtrd. N le aanvi le Komi jelangh Het a Jen ing; boek ka persone aanvraa voornoi zeld vai gaande het paa Het afs verd te indien c pij en t< indien 1 is eisch! I. 1. O. aa) Bill a) volv b) volv c) vleej d) magi 2. Si aa) Bill a) volv b) volv c) vlee; d) mag I ae) Bil a) best b) half c) de e d) de t I e) van c) van d) zeui f) on$ bee b) bes c) mie d) Ra a) bei b) wo Landbouwers vereeniging Samenwerkende Maatschappij AALST Handelsregister Nr 1 45. wflke zal afhouden worden op Zondag 30 MAART, om 2 uur nanoen, ten werft nieuwe abonnenten aan voor Uw blad I ding van Oost-Vlaanderen. Afslachten van dieren lijdend aan open tuberculose. b) VBD e) ges: a) bes

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2