Jaarlijksche Algemeene Vergadering De Productie-slag 1941. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Voor en door de Landbouwers REDT U ZELVEN vat Zelven NEDERLAND. frflfc 50 ctatita 23az Aait# Mi 1153 Abonnementsprijs 20 fr.jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen vi sonder aanduiding ia «treng ver! sn artikelen der bron joden. Bestuurder en verantwoordelijke Opateller i O. CAUDKON Bareel en RedactieZeebergkaai» 4» Aalst» De medewerkers sijn Aankondigingen volgens verantwoordelijk voor hunne ftfcJteoordi bydrageou der Aandeelhouders van de Samenwerkende Maatschappij op Zondag 30 Maart, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, Aalst. De Vergadering werd geopend om 2,30 uur onder voorzitterschap van den heer Ruyssinck, de heer Schockaert door ziekte belet zijnde De heer Clement Ruyssinck dankt de opgekomen leden en verontschuldigt den heer Voorzitter, die licht ontsteld is. Hij leest vervolgens het Verslag van den Beheerraad. MEVROUWEN, MIJNHEEREN, Bij deze hebben we de eer Ued. ver slag uit te brengen over het 22e boek jaar onzer vennootschap. Het jaar 1940 zal voor de toekomst geboekt staan als het jaar der verrassin gen. Eerst kregen we de mobilisatie, waardoor onze jeugd vele sehoone dagen in nietsdoen doorbracht en onttrokken werd aan huisgezin en werk. Abc land bouwbedrijven hebben door gebrek aan werkkrachten gevoelig geleden. Redt U Zelven deed haar best om de opgeroepenen van haar leden en ook anderen met raad en daad te steunen en hen zedelijk en stoffelijk op te beuren en te helpen. De Koornbloem opende eene rubriek waarin de honderden soldatenbrieven werden opgenomen. Het waren de ont boezemingen van onze jongens, welke door zoo menige vader, moeder en bloedverwant met genoegen werden ge lezen. Er werden zelfs vele dichters ontdekt en opstellers die waarlijk op geestige en gevoelige wijze hun indrukken neerpen- den. Redt U Zelven verzond vele honder den pakjes voor de soldaten, waarin leesboeken, eetwaren, snoeperijen, rook- geritf en meer werd opgezonden, iets wat door al de militairen met genoegen werd ontvangen, en die ons zoovele dankbrieven bezorgde. Zoo deze tijden lastig waren voor den landbouw omwille van opeischingen van paarden en het ontbreken van flinke ar- men. dan waren het niet minder on gunstige oogenblikken voor onze Ver- eeniging. Maar juist op dit oogenblik heeftRedt U Zelven getoond dat het waarlijk eene verbroedering was in den waren zin, een vereeniging, waar ieder lid en de nederigsten niet het minst, gesteund en geholpen werden met raad en daad. Maar de grootste verrassing voor ons j allen was wel het plotse uitbreken der vijandelijkheden met de daaraan ver- j bonden nasleep van wee en vernieling, j Gelukkig waren de rampspoedige da- J gen rap achter den rug en kwam de wapenstilstand een einde stellen aan het ongunstig en onzeker bestaan van het volk en vooral van onze landbou- wers. Tengevolge van bommen en ontplof fingen hadden onze magazijnen en bu- reelen te Aalst veel te lijden en de scha de is belangrijk. We kunnen ons echter gelukkig achten dat ze toch nog recht bleven, waar zoovele cijverheidsgebou- wen en woonhuizen met al hun inboe del door brand en ontploffingen werden vernield. Na den wapenstilstand hebben we voor zooveel het mogelijk was onze werkzaamheden hernomen, steeds de belangen der gemeenschap en deze der leden in 't oog houdend. Het is in deze oorlogsdagen meer dan ooit gebleken dat de landbouw de bijzonderste nijverheid is en dat ome landbouwers als eerste burgers van het land recht hebben op achting en steun vanwege de leidende organismen. We zagen in het afgeloopen jaar de oprichting gebeuren van tal van groe- peeringen. De Nationale Landbouw- en Voe- dingskorporatie werd geboren en begon hare werkzaamheden met het bijeen brengen van alle boeren en het stichten van een algemeen landbouwweekblad voor het land, in de twee landstalen op gesteld. Niettegenstaande al de landbouwers verplicht werden 15 fr. per hectare te betalen als lidmaatschap van de land- bouwkorporatie hiervoor een landbouw blad ontvingen, bleven al de leden ons getrouw en werd de jaarlijksche bijdrage van De Koornbloem door iedereen met genoegen betaald. Wat verder met Redt U Zelven en met ons weekblad zal geschieden hangt niet van ors af. Toch kunnen we ver klaren dat het bestuur steeds zal ijveren om onze Vereeniging in vollen bloei te houden en als voorheen met moed en koppigheid verder te strijden voor het belang van onze landbouwers in het kader van de algemeene belangen der gemeenschap. We deden ons best om voor de leden nuttig werk te doen, iefs wat niet steeds op prijs werd gesteld door de vele theoriekers die geen praktijk ken nen en de ondervindingen in den wind slaan. We hebben in den loop van het jaar door monde van De Koornbloem onze stem laten klinken, waar het paste we hebben misbruiken en wantoestanden aangeklaagd, zonder te willen afbreken wat naar ons oordeel als goed en dege lijk werd geboren. De balansrekeningen vertoonen groo te veranderingen ten aanzien der andere jaren. De aanzienlijke stocks der vroe gere inventarissen zijn zeer geslonken, terwijl in kas en bank overvloedige be schikbaarheden bestaan. De veevoeders zijn zoo goed als van de markt verdwenen. Alleen de mest stoffen worden regelmatig verhandeld. De verzendingen van plantgoed leden groote vertragingen, tengevolge van de vele officieele palabers. De winst- en verliesrekeningen laten ons toe de noodige afschrijvingen te doen, het reservefonds als voorheen te gedenken en een normale winstverdee- ling voor de aandeelhouders voor te stellen. N/t vragen U de door ons voorge dragen balansen te willen goedkeuren. We hopen ons allen in volle gezond heid en onder de vredezonne weder te zien met de algemeene vergadering van het jaar 1942, Intusschentijd zetten we iedereen aan hun groote en sehoone plicht als landbouwer te willen doen, namelijk te zorgen voor de voedselvoor ziening van de bevolking. DE BEHEERRAAD B. Schockaert, Voorzitter; C. Ruys sinck, Afgevaardigde-Beheerder M. Meert. A. Possemiers, Fr. Wynant, C. Van den Haute, E. Baeten, Leden. O. Caudron, Bestuurder. De heer Alexander Grauwels geeft lezing van het verslag van den toezichts- raad en van den bilan. Al de geschriften worden eenparig goedgekeurd, evenals de verdeeling der winst. Hierna hield onzen heer Bestuurder zijne jaarlijksche toespraak. Hij wees op de moeilijkheden van de landbouwers in deze oorlogstijden en herinnerende aan de opkomst van Redt U Zelven inde oorlogsjaren 1916-1917. Toen werd de strijd gevoerd tegen de komiteiten. heden, worden de landbou' wers door andere organismen geduiveld j en ook weer is het Redt U Zelven die den strijd voert voor een rechtmatige behandeling onzer boeren. Hij blikte terug op de 25 verloopen jaren en bracht in herinnering de vele voormannen en leden die in die tijd spanne het tijdelijke met het eeuwige hebben verwisseld, terwijl anderen ver ouderd en vergrijsd samen met de jon geren en nieuwelingen den strijd voort zetten. Hij verklaarde dat Redt U Zelven van toen ef streefde naar de vereeniging van alle boeren, met vakgenooten aan de leiding en dit princiep wist in eere te houden. Op die 25 jaar is veel gebeurd, zijn vele dingen omgekeerd en tal van per sonen van gedachten en aangezicht ver anderd. Redt U Zelven is geen duim breed geweken van het ideaal, waarvoor het werd geboren en zet nu, zooals voor heen, den strijd voort, vrij en onaf hankelijk, voor het heil der landbou wers, de belangen der gemeenschap niet uit het oog verliezend. De heer Bestuurder wees op de vele mistoestanden inzake het melk en botervraagstuk, de aardappel- en vleeschkwestie, de graanleveringen, de huiszoekingen en meer. De landbouwers leveren maar gedu rig aardappelen en melk, maar nergens in de stad zijn aardappelen noch melk, noch boter te vinden. Die toestand blijft voor iedereen een raadsel, en het is een feit dat de schan- digste misbruiken bestaan, waarvan landbouwers en vooral stadsmenschen dagelijks de slachtoffers zijn. Inzake melkerijen zagen we de meest onzinnige regelingen. De prijzen aan de boeren té betalen schommelden tusschen 1,10 en 1,25 fr. Het scheen echter dat de rekeningen' verkeerd opgemaakt wa ren, want de melkerij van Denderwin- deke betaalde 1,43 fr Dank zij de heer Wynant, te Outer, lid van onzen beheerraad, en de heer Bestuurder der melkerij van Dender- windeke werd de zaak door ons in De Koornbloem behandeld. Het leidde tot een bespreking in de Provinciale Land- bouwkamer van Oost-Vlaanderen en tot het bezoek van een afvaardiging aan den Zuiveldienst, ten einde overal een hoogere prijs voor de melk te doen be talen. Ten slotte en na maanden hebben we voldoening bekomen, dank zij De Koornbloem de Bestuurder van Den- derwindeke en den heer Wynant,die de zaak in gang staken. (Hier wordt door de heer Wynant onderbroken, zeggen de dat het wel de heer Bestuurder is die waarlijk de overwinning behaalde). Inzake leveringen zijn de domste din gen gebeurd. Men hield geen rekening met nazicht van oppervlakte noch van opbrengst, en nog minder met wat reeds was geleverd. Men deed de opeischin gen in 't wilde gebeuren, zoodat ge woonlijk de braafste sukkels het meest worden uitgezogen. Nooit heerschte in ons land inzake bevoorrading en leveringen meer wan orde en stuurloosheid, maar ook nooit meer ontevredenheid in al de lagen der bevolking. Het zijn vooral de stede lingen, maar ook veel landbouwers die er de slachtoffers van zijn. Bij al deze voor het land en de land bouwers zoo gewichtige regelingen en vraagstukken werd nooit het oordeel van vakmannen gevraagd, ook niet dit van ons bestuur, alhoewel we ons steeds bereid hebben getoond door raad en daad en gansch kosteloos mee te werken om de bevoorrading van het land ten beste te verzekeren en alle regelingen te treffen, welke zoowel de landbouwers als de verbruikers zouden tevreden stel- len. Alles werd geschoeid op de theorie en vandaar de nooit gekende moeilijk heden en anarchie en de algemeene mis tevredenheid. Men zou zich soms afvragen of het niet met opzet is dat alles zoo onzinnig wordt geregeld en in de war wordt gestuurd. Er bestaan in ons land ook verschil lende maten en gewichten. Terwijl al de hofsteden onzer kleine wroeters 't onderste boven werden ge keerd om enkele kilos graan of aardap pelen te vinden, werden in brouwerijen en stokerijen duizenden zakken tarwe, rijst, rogge en gerst in bier omgezet en aan de bevolking onttrokken, en dit met officieele toelating en goedkeuring van deze personen die voor de volks- (Zie vervolg onderaan 4e kolom). Zooals de dagbladen het in enkele lijnen gemeld hebben, heeft de Rijkskommissaris voor Nederland, dr Seyss-Inquart, op 19 Maart, een commissie ingesteld, welker taak het zal zijn, de werkzaamheden van alle organisaties op het gebied van den landbouw in dienst van de productie te stellen en hun een ge lijke richting te geven. Tot voorzitter van deze commissie werd dr F. E. Posthuma, oud minister van landbouw, benoemd. Deze werd tot dezen post verheven om partij te trekken uit zijn groote ervaring, zoowel gedurende den vorigen oorlog als in den laatsten tijd Leden der commissie zijn, an derzijds, de voorzitters van den Christelijken Boeren- en Tuinders- bond. het Nederlandsche Agrari sche Front en het Nederlandsche Landbouw Comité. De commissie zal bij haar arbeid optreden in overeenstemming met de door de bevoegde instanties ge troffen maatregelen tot samenvat ting van de werkzaamheden der organisaties op het gebied van den landbouw en zal bij de tenuitvoer legging van deze maatregelen aan vullend optreden en van advies dienen. Onze lezers moeten hier bestatigen dat men in Nederland een gansche andere weg opgaat als in België, en men aldaar voor den opbouw de oude materialen welke goed of door hunne ondervinding van eenig nut kunnen zijn, zooveel mogelijk ge bruikt. In ons land wordt niets ontzien en worden al de bestaande inrichtin gen, kringen en personen, die toch veel kunnen bijdragen tot het alge meen welzijn, zonder meer van kant gezet. De straffen blijven ook niet uit en bezorgden ons thans zooveel miseries en ontgoochelingen. Men vergelijke maar even wat in Nederland wordt gedaan tegen het twijfelachtig pogen van de Belgische gezagvoerders. De Nederlandsche productieslag 1941 die met de benoeming van de Commissie voor de organisatie van den landbouw, een aanvang heeft genomen, gaat uit voeding moeten zorgen. Ook de landbouwers worden niet al len met dezelfde maat gemeten In de beide Vlaanderen wordt veel meer gele verd dan in de andere deelea des lands, want het is een openbaar geheim dat de groote boeren van ergens in België weinig of niets afgeven. Bij de verdeeling der dierenvoeders blijft het een raadsel waarom kiekens en zwijnen uitgesloten blijven, terwijl de andere huisdieren, met inbegrip der dui ven, voeders ontvangen. Hoogergemelde toestanden lokken dagelijks bij de verbitterde massa harde kritieken uit, doch enkel in vertrouwe lijke kringen en bij zacht gefluister, maar niemand had tot hiertoe den durf de zelve openlijk aan te klagen, terwijl er ook velen zijn die met welbehagen de mislukking van een nieuw stelsel volgen. Wij van onzen kant aanzien het als een plicht ten aanzien van het algemeen belang de harde waarheid te zeggen, in de hoop dat de oogen zullen opengaan en men nieuwe wegen zal inslaan. We vragen aan de landbouwers den moed niet te laten zinken en steeds hun plicht te doen niettegenstaande de ont moedigingen welke alle dagen ons bren- gen. Het bestuur van Redt U Zelven en De Koornbloem zullen steeds op de bres staan om het goede recht der boeren en de belangen der gemeenschap te verde digen. Na deze rede, welke met algemeen handgeklap werd begroet, had de ver deeling der winsten plaats, waarna de algemeene vergadering in de beste orde werd geheven. van de grondgedachte, dat Nederland zichzelf moet voeden. Voor Nederland is dit gedacht spiksplinternieuw. De Nederlandsche belangen waren eng samengevlochten met die van den we reldhandel en zelfs de landbouw en de veeteelt waren op uitvoer ingericht kaas, boter, groenten, bloemen, enz. Thacs wil Nederland eerst zichzelf voeden en dan op uitvoer denken. Of het Nederlandsche volk gedurende dezen oorlog gebrek en honger zal lijden, zal afhangen van het resultaat dezer nieuwe economische politiek. Dat dit resultaat afhangt van de organisatie op het ter rein der voedselvoorziening werd inge zien, maar het zijn in de eerste plaats de Nederlandsche boeren, die door uitbrei ding van de productie van broodgraan en aardappelen voor de voeding van het volk moeten zorgen. Deze oorlog heeft bewezen dat een volk, wil het onafhankelijk en groot zijn, in de eerste plaats in zijn eigen onder houd moet kunnen voorzien. Dat het ziehzelf moet kunnen voeden met de eigen voortbrengst. Dat kan Nederland ongetwijfeld voor wat de zoogenaamde hongerwerende producten, d.w.z. brood graan en aardappelen, betreft. In het verleden was Nederland inge steld op een grooten invoer van brood- en voedergranen uit Zuid-Amerika. Nederland heeft per jaar 900.000 ton broodgraan noodig of met de noodige reserve 1 millioenton. Welnu, in 1938, toen de oogst bijzonder goed was, be droeg de totale opbrengst 984 716 ton. Met een extra inspanning moet het niet moeilijk zijn dit cijfer dit jaar weer te bereiken. Derhalve is het van het grootste be lang, dat de opbrengst per hectaar zoo hoog mogelijk moet worden opgevoerd. Dit is afhankelijk van bemesting, bo dembewerking, weersgesteldheid en de kwaliteit van het zaaigraan. De kunst mest is natuurlijk een punt, dat de aan dacht vraagt, daar de aanvoer uit Amerika en Afrika stilgelegd werd, ter wijl slakkenmeel slechts in zeer beperkte hoeveelheden wordt aangevoerd. Ge lukkig bezitten de meeste gronden nog over een aanzienlijke fosfoorreserve, waarop ze desnoods gerust nog enkele jaren kunnen teren. De hoeveelheid kali, die dit jaar ter beschikking van de Ne derlandsche boeren wordt gesteld, is, daarentegen, niet kleiner dan de. vorige jaren. Duitschland bezit rijke kali-mijnen en is in de gelegenheid deze volop te leveren. Ook wat stikstof betreft, zal de hoeveelheid niet veel minder zijn dan het vorige jaar. Verder is ook het scheuren van het matige grasland, waarvoor de regeering loonende subsidies ter beschik king heeft gesteld een belangrijk middel zijn om de graanproductie te verhoogen. Om de graanvoorziening te verzeke ren wordt alles in het werk gesteld, en zooals het thans het geval is, zal ook Ne derland in het komende jaar geen gebrek aan brood hebben. De Aardappelteelt. Het tweede belangrijke volksvoedsel» de aardappel, stelt eveneens hooge eischen. In 1941 zullen ongeveer 145.000 tot 150.000 hectaar met consumptie aardappelen moeten bebouwd worden, hetzij de helft meer dan in de vorige ja ren. De commissie voor de organisatie van den landbouw heeft uitgevaardigd, dat de verbouw van zandaardappelen moet worden opgevoerd en daarvoor den verbouw van haver op zand, die zeer weinig productief is, moet worden beperkt. Er kan naar berekening onge veer 20.000 hectaar minder aan haver verbouwd worden, zonder dat dit eenig gevaar voor de voedselvoorziening der paarden meebrengt. Verder zal om tot een voldoende aardappelopbrengst te komen, de kwaliteit aan de kwantiteit ondergeschikt worden gemaakt. Het zal er dit jaar vooral om gaan, rassen te verbouwen van hooge productiviteit. De fijne, dure kleiaardappel zal het kind van de rekening zijn, want bij het vaststellen der prijzen, wat in Nederland reeds ge beurd is, is er maar weinig verschil ge maakt tusschen de verschillende soorten, TELEFOON i 267. 4

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1