ch Onvoldoende melkprijzen aan de voortbrengers. irm Arbeid adelt* landbouwweekblad r voor ets door dg Landbouwers SteenhuffeL Het malen van Brood graan der Landbouwers* In Europa uitbreiding van den uitzaaiv in de overzeesche gebieden inkrimping van het areaal. Orgaan der LandbouwefsvereeMgmg Kedt li Zrelvet; ZONDAG 13 APRIL ,941. PrQft 50 ««alien 23-w Mi 1157 Abonnementsprijs 20 ft. 'b jaar». Men sohrjjft in op ons Bureel sn op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Beataarder en verantwoordelijke Opsteller s O. CAUDRON. Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4» Aalst* medewerkers sfjjn Aankondigingen volgens verantwoordelijk voor hunne bi) dragen* akkoord. Wij laten de officieele cijfers spreken. In talrijke bijdragen hebben wij onze landbouwers gewezen op hunne strenge plicht tegenover de volksgemeenschap al huane krachten in te spannen om de bevoorrading der bevolking te verzeke ren. Wij hebben op scherpe wijze stel ling genomen tegen sluik- en woeker handel, omdat zij in de huidige omstan digheden niet minder dan een misdaad zijn tegenover onze volksgemeenschap 1 Doch wij voegden er met reden bij, dat indien onze landbouwers plichten heb ben zij ook rechten hebben en inzonder- lijk het recht op loonende prijzen, op maatregelen vanwege de bevoegde over heden tot bevordering der productie, op het achterwege laten van hinderlijke en tergende reglementeeringsmaatrr gelen voor de normale uitbating van hun be drijf 1 Loonende prijzen voor den voort brenger zijn immers de hoeksteen der voedselvoorziening van ons volk, ver mits dit in hoofdzaak thans voor zijne bevoorrading is aangewezen op den inlandschen landbouw 1 s Dat zulks door de bevoegde over heden voor bepaalde landbouwproduc ten niet werd ingezien blijkt uit een studie onlangs gepubliceerd door het Rijksstation voor Landbouweconomie, St Amandsstraat, 80, Gent, betreffende de uitslagen der melkvoortbrengst op de proef hoeve van dit station en der Rijks- landbouwhoogeschool te Gent. Deze studie geeft onder vorm van tabellen de voortbrengstkosten en de geldelijke opbrengst van 1553 3,4 liters volle melk voortkomende van 12 melk koeien gehouden cp de' proefhoeve, tij dens de maand Februari 1941. De cijfers voortkomende in deze stu die zijn ontegensprekelijk als ernstig te beschouwen daar zij de vrucht zijn van degelijke berekeningen en controol I Onze lezers weten uit de bijdrage verschenen in De Koornbloem van 23 Maart 1.1., dat de melkprijzen intus- schen bij besluit van 12 Maart zijn ver hoogd, zoodat de minimumprijs te beta len aan den melkveehouder thans is vastgesteld op 1,55 fr. per liter melk met 3 t b. vetgehalte, te vermeerderen met 4 centiem de liter per 0,10 t.h. vetge halte boven 3 t.h. Deze prijsver hooging toegestaan voor een periode van voordeeliger kostprijs en ruimere melkvoortbrengst wijst er op dat de bevoegde instanties eindelijk hebben ingezien dat de tijdens de vorige maanden toegepaste mininumprijs on houdbaar was geworden. Naar onze meenicg is zelf de nieuwe prijs nog on voldoende om loonend genoemd te worden. De studie welke door hetzelfde Rijksstation wellicht later zal worden gepubliceerd, zal ons precies inlichten hoeverre wij met den nieuwen melkprijs staan. Intusschen is het niet van belang ont bloot bier de gegevens mee te deelen opgemaakt door het Rijksstation voor de maand Februari 1941 Totale melkproductie tijdens de maand Februari 1941 1553 3/4 liters volle berekend tegen 3 ftank per uur een uit zonderlijk laag loon vormen dat voor zeker in het privaat bedrijf aanzienlijk wordt overschreden. Dat de prijs van het stroo berekend aan 0,40 fr., nu het dubbele bereikt.Ons steunende op deze twee opmerkingen zouden de voortbrengstkosten dus hoo- ger zijn dan het bedrag van 4173,45 fr. aangenomen door het Rijksstation voor Landbouw? conomie. B) Geldelijke bruto-opbrengst 15533/4 liter volle melk met 3,47 vet gehalte, prijs 1,37 fr. per lit. 2128 65 Kalvers 410.00 Aal 100,00 Mest 450.00 Totale bruto-opbrpngst fr. 3088,95 BALANS De totale voortbrengstkosten bedroegen fr. 4173.45 De totale bruto opbrengst 3088 65 Het verlies bedroeg aldus fr. 1084,80 Per liter melk Bedroegen de voortbrengstkosten 2,69 de bruto-opbrengst 1-37 Het verlies per liter melk was dus fr. 1,32 Voorgaande gegevens gestaafd door een ernstige boekhouding en uitgaande vaneen tfficieel landbouw instituut, be wijzen de noodzakelijkheid voor de be voegde overheden over te gaan tot een grondige berekening der kostprijzen van de landbouwprodukten alvorens de meximaprijzen worden vastgesteld. Zulks geldt niet alleen voor de melk, doch ook voor de aardappelen, het slachtvee, de eieren en de granen. Wan neer men den voortbrenger een loonen de prijs toekent, zal deze voorzeker ge williger zijn leveringsplicht vervullen en minder blootgesteld zijn aan de verlok kingen der zwarte markt. Het verleenen van loonende prijzen aan den voortbrenger zal aldus het dub bel voordeel efleveren eener ruimere en vlottere bevoorrading der bevolking, eener doelmatige bestrijding van den sluik- en woekerhandel. Ook de verbruikers zullen baat vin den bij de toekenning van loonende prij zen aan den voortbrenger. Indien zij de onmisbare levensmiddelen iets duurder moeten betalen, zul'en zij toch de zeker heid hebben ze zich te kunnen aanschaf fen en zullen niet verplicht zijn woeker prijzen te betalen aan sluikhandelaars. Tegen deze laa's'en en de voortbren gers die niettegenstaande behoorlijke prijzen zich medeplichtig maken aan sluikhandel, kan dan gerust met streng heid worden opgetreden, daar zij geed enkele verontschuldiging meer kunnen inroepen voor hun zwaar vergrijp tegen eiken gr meen schapzin. vetgehalte van twaalf ïinge Zr- melk met een gemiddelde van 3,47 t.h., voortkomende melkkoeien. A) Voortbrengstkosten. 1) Arbeid 7 uren per dag voor de maand 196 uur aan 3 fr per uur fr. 588 2) Voederkosten 5363 kg. rapen aan 0,07 per kg. 9074 kg. silovoeder 0,15 668 kg. stroo aan 0,40 78 kg. kaf aan 0,40 51 kg. gruis aan 0.80 64,5 kg. Hjnmeel 1,65 276 kg. koemeel 1,65 Totaal voederkosten 2637,50 Strooisel1252 kg. 0,40 per kg. 500,8C Algemeene kosten12 °/o op het totaal van arbeidskosten, voe ding en strooisel 447,15 Algemeen totaal der voort brengstkosten 4173,45 Te noteeren Dat de arbeidskosten 375,40 1361.61 267,20 31,20 40,80 106,40 455,40 één of meer maanden, naar keuze van den landbouwer, zonder dat de reserve van vijf maand mag overschreden wor den. Het laaiste vereischt vervoerbi'jet moet gedagtcekend zijn vóór 10 Tuli 1941. De op de maalvergunning geplakte zegels moeten afgestempeld worden, vóór dat de maalbrief aan den landbou wer wordt overhandigd. Indien echter de maalvergunning be trekking heeft op een reserve van de maand of maanden, waarvoor de rant- soeneeringzegels nog niet werden uitge deeld, mag er een vergunning zonder zegels aan den producent worden gege ven. In dit geval moeten de zegels nr 1 afgenomen worden van het blad, al vorens dit laatste aan den voortbrenger af te geven en na onbruikbaarmaking op den desbetriffenden maalbrief wor den geplakt. De van kracht zijnde onderrichtingen betreffende het malen, moeten stipt na geleefd worden. Bij elke onregelmatig heid welke zou worden vastgesteld in het gewicht der door de landbouwers afgegeven zakken (niet met het bewijs stuk overeenstemmende gewicht) zal de voortbrenger van ambtswege geschrapt worden als rechthebbende op de voed selreserve. Insgelijks zullen de molenaars bij overtreding onmiddellijk van de lijst der erkende molenaars geschrapt wor den. Ill) Looden der Molens. Zoowel de installatiën voor het malen van broodgraan als de apparaten voor het malen, pletten of breken van voeder- graan moeten vanaf 16 Juli 1941 gelood werden door tusscheckomst der ge- meenteoverheid. Hetzelfde geldt voor de niet erkende loonmaalderijen. Met een woord geen enkele inrichting dienende voor het malen van brood graan, cf het bewerken van voedergraan voor rekening van derden, mag nog werken na 15 Juli 1941, IV) Kontrool. Om alle misbruiken te vermijden, zul len de controleurs van den dienst der maalderijen er toe gemachtigd worden de private vertrekken van de molenaars te onderzoeken, rekening houdend met de bepalingen van artikel 1 van het be sluit van 12 December 1940. Er zal onmiddellijk beslag gelegd worden op de molens welke na 31 Juli 1941, ongelood zullen aangetroffen wor den, deze molenaars zullen niet mogen werken in 1941-42. De Internationale Tarwepositie. Onze ieverige zaakvoerder Alfons Verbergt zendt ons bijgaanden brief over den door hem gestichten stadie' kring aldaar. Onze lezers kennen hem reeds van vroeger, toen hij de kwestie van het mond- en klauwzeer in ons blad ver handelde. HEER BESTUURDER. Uit een omzendbrief van 23 Maart 1941 aan de gemeentebesturen nemen wij, wat volgt I) Voedselreserve. Ter bevestiging van de onderrichtin gen van 21 December 1941 dient geno teerd dat de voedingsreserve welke de voortbrengers van hun oogst mogen voorafcemen slaat op een periode van 365 dagen1.1. z. van 1 September 1940 tot 31 Augustus 1941. Deze periode mag in geen geval overtreffen worden. II) Malen van de voedingsreserve. De erkende loonmolenaars zijn ge machtigd opnieuw broodgraan te malen vanaf 1 April 1941 tot 15 Juli 1941. Ge durende dit tijdstip moet de reserve van vijf maanden (April tot einde Augustus) gemalen worden. Vanaf 1 April mogen de gemeentebe sturen vervoerbewijzen en maalvergun- ningen afleveren voor een hoeveelheid broodgraan, gelijk aan de reserve van Ik weet dat U niet veel houdt van bedankt te worden, maar toch kan ik het niet nalaten het nu te doen. Uw raad nopens het stichten van een plaatselijken studiekring is er geenen slechten gebleken. Jammer maar, dat er zulke dingen niet meer bestaan en dat er verblinden zijn, voor wien alles van den zelfden kant moet komen. Wij mogen ons reeds verheugen in het toetreden van vele leden, waaronder drie onderwijzers. Zoo hebben wij na drie Zondag-vergaderingen, reeds ver scheidene belangrijke punten besproken, zooals het doel en de werking der cor poratie, het draineeren van Iaagliggende gronden, met toepassing van een zelf werkend waterophaalaparaat, waarover ik u vroeger nog gesproken heb. Maar rond de zaak der gemengde of samenge stelde meststoffen ontspon zich een vin nig debat, ge kunt wel denken door wien het geleid werd en dat eindigde met de algemeene erkenning, dat deze vetten indien ze door vertrouwde huizen zijn samengesteld, zooals deze van Redt U Zeiven, boven alle andere de voorkeur verdienen. Dit werd bewezen door de lezing van een artikel over Bodem moeheid uit een Nederlandsch werk. Ook werden er reeds 8 boekjes voor liefhebbers-tuiniers, getiteld In den (Zie vervolg onderaan 4e kolom). We hebben verleden week enk:le bij zonderheden meegedeeld over den pro ductieslag in Nederland. Ook in Vlaan deren wordt slag geleverd. Geen hoekje grond blijft onbebouwd. De bevoorra ding voorden komenden Winter moet verzekerd worden. En zoo is het in geheel Europa. Over al worden alle zeilen bijgezet om te trachten de eindjes aan elkaar te knoo- pen. In dit opzicht helpt de Duitsche overheid daar waar zij helpen kan en het is ook buiten twijfel, dat er in m:nig opzicht en niet in de laatste pleats organisatorisch nog zeer veel te be reiken is. Men bedenke slechts welk ar- beidsveld er bij een goede organisatie en wetenschappelijke methoden in een land als het voormalige Polen, in de dubbele beteekenis van het woord, moet braak liggen. Ook in de landen van het Zuid- Oosten zijn de verbeteringen, die nog moeten aangebracht worden, groot en menigvuldig. Het is vanzelfsprekend, dat vele moeilijkheden geleidelijk zullen weggeruimd worden. Niet in ééa dag. Maar voor alle landen, in het Oosten als in het Westen en voor Duitschland zelf, stelt zich de vraagzijn er voldoende arbeidskrachten Is er voldoende zaai graan en voldoende meststoffen? Ea overal wordt in de mate van het moge lijke gewerkt om de tekorten bij aan te vullen. Menschelijk gesproken heeft iedereen gedaan wat hij kon. Wat door mensche lijk werk en entellect onder de huidige omstandigheden doenlijk is, wordt ge daan. Ons rest nog slechts te hopen, dat de natuur het hare zal willen doen, dat zij eveneens hare volle medewerking zal willen verleenen. Totnogtoe is dit niet het geval ge weest. Volgens den kalender heeft de Lente hasr intrede gedaan, maar aan het klimaat in West-Europa was dat tot nogtoe niet te bemerken. Behoudens en kele uitzonderingen van korten duur was het weder doorgaans zuur en waren de nachtvorsten niet van de lucht. Dit zal voor gevolg hebben, dat de werkzaam heden te velde door dit late seizoen wel eenige vertraging zullen ondervinden, wat overigens nog niet als een factor van Tuin aan de leden bezorgd en werden een paar boeken, handelend over heden- daagsche sociale vraagstukken, in lezing voortgegeven. Een jong maar leergierig persoon heeft onder onze leiding, de studie van natuurkunde aangevat, zoo dat wij na afzienbaren tijd, onze taak wel zouden kunnen in andere handen overgeven. Ook moes- en fruitteelt, ziektevoor- koming en bestrijding staat hier onder de leiding van een kundig vakman, even als de teeltwijze van aardappelen, die hier werd uitgelegd,zooals ze gebeurt b(j bijzondere voortbrengers, die bij de meeropbrengst, nog het voordeel heeft van een doelmatigere onkruidbestrijding, zoodat wij hopen mogen in dit laatste vak niet alleenlijk plaatselijke rekords, maar misschien wel wereldrekords neer te halen inzake opbrengst. Aan luimige zetten ontbreekt het hier ook niet, zoodat de lezers van ons onge ëvenaard weekblad De Koornbloem die hunne nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en zich van ons werk eens willen overtuigen, hier ook het lachen niet zouden verleeren. Voor bovenbedoelde wil ik laten weten dat wij alle Zondagen vergade ren, om 16 ure, torenuur, in 't Vlaamsch Huis en dat het bij ons gaat, hoe meer zielen hoe meer vreugde, hoe meer er naar inlichtingen gevraagd wordt, hoe meer wij kunnen leeren, want 't zijn de leiders die wenschen aan u te leeren. U dankende voor uwe dienstvaardig heid, zoo zend ik U, Heer Bestuurder, den Kerrkgroet Alfons Verbergt, Steen buffel. beteekenis behoeft te worden aange merkt. In het oog loopende klachten, waar aan meer beteekenis moet worden ge hecht, komen uit Hongarije en Zuid Sla- vië, waar overstroomingen heelder stre ken hebben geteisterd. De mobilisatie in Joego-Slavië en de oorlog, die thans is ontbrand, zal zeker de werkzaamheden der landbouwers belemmeren, zooniet, in ganrche gebieden, volledig stil leggen. We weten bij ondervinding wat een oorlog aan rampen voor de boeren mee brengt. Ook in Italië waren gedurende Fe bruari de weersomstandigheden ongun stig en in dit verband was het in Spanje en Portugal ook niet zooals het wezen moest. Over de vooruitzichten in Frank rijk is weinig bekend, alhoewel met ze kerheid kan worden gezegd, dat het on bezette gedeelte aanvoeren van elders zal behoeven. De voornaamste tarwe- gebieden bevinden zich in het Noorden, waar met man en macht wordt gewerkt en waarvoor 40 000 Fransche krijgsge vangenen uit Duitschlaod naar hun haardsteden zullen mogen terugkeeren. In Engeland is eenige schade tenge volge van uiterst strenge vorst aange bracht, die echter rijkelijk wordt goedge maakt door een drastische uitbreiding der bebouwde oppervlakte. Deze uit breiding zou volgens Amerikaansche be richten 50 */o bedragen, hetgeen de nor male importen met ongeveer 30 milloen bushels zou verminderen. In de overzeesche landen doet de toe stand zich anders voor. In Canada, om te brglnner, waar men gerekend had op afname van de zijde van Engeland, is deze hoop ijdel gebleken en heeft de regeering een aanbouwbeperking van niet minder dan 35 doorgezet Aan het einde van dit jaar zal het overschot ongeveer 550 miliioen bushels bedragen, vergeleken met 300 in 1940, 102 in 1939, 24 in 1938 en 37 in 1937. Geen land heeft ooit met een dergelijk over schot moeten kampen. Het vorige record dateert uit 1932, toen de Farm Board der Vereenigde Staten met 391 miliioen bushels tarwe zat. Tusschen de Veree nigde Staten en Canada bestaat er echter dienaangaande een essentieel verschil voor de Vereenigde Staten beteekende zulk een overschot van ongeveer 60 °/o van het jaarlijksche binnenlandsche ver bruik, terwijl Canada's toekomstig over schot ongeveer 450 °/o van de jaarlijk sche binnenlandsche behoeften verte genwoordigt. En dan staat de volgende oogst weer voor de deur. De bezette gebieden zou daarvan, natuurlijk, graag een klein deel van hebben, maar de Britsche hooghartigheid en meedoogen- loosheid kant er zich tegen. Voor Chur chill en Halifax kunnen de vroegere Fransche, Belgische en Nederlandsche bondgenooten gerust van honger om komen. Zelfs Spanje, dat niet in den oorlog betrokken is doch slechts blijk geeft van zijn sympathie ten overstaan van de as-mogendheden, kan schier geen tarwe koopen. In de Vereenigde Staten is de zomer» tarwe-uitzaai met ongeveer 10 °/o ver minderd geworden. De particuliere ra mingen van begin Maart schommelen tusschen 610 en 625 miliioen bushels voor de wintertarwe. Met de zomer- tarwe zullen de Vereenigde Staten, bij een normale ontwikkeling, ongeveer 800 miliioen bushels tarwe voortbren gen, waardoor wederom ruim 100 mil iioen bushels aan het uitvoeroverschot zullen worden toegevoegd. Met den uitvoer wil het in de States al evenmin als in Canada vlotten. Er schijnen eenige kleine verhandelingen met China te hebben plaats gehad en Mexico neemt geregeld kleine hoeveel heden af, die, in totaal, nauwelijks de twee miliioen bushels zullen overschrij den. Beziet men deze export-zaken in het licht van de ruim 400 miliioen bus- DE TELEFOON j 267. jt hetgei

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1