>9 Bestendig inventaris van den Rundveestapel •i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbonwersvereeniging Redt LI Zeiven Voor en door de Landbouwers De verdelging van herik in haver ZITDAG Vergoedingen aan de Gezinnen Door inlensiveering kan de Productie verdubbeld worden. 0 *™t)NDAG 4 MEI i 941. JPiQi 50 atatiti 23A* JIULMAMtft Mi 1157 laemim; mderd j officii :eel za Mei schrijft in op obi i Bergjreel en op alle postkantoren, or 67t, n 10 f per, zi bonsai Hei overnemen van artikelen sender aanduiding der bron ie streng verboden. Bestuurder en verantweordeliShe Opsteller O. CAUDRON, Bareel en Redactie i Zeebergkaai» 4, Aalst. D® medewerkers sijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. i ter sectie zuid'j Het besluit van 19 April (staatsblad Perrea-22 April) behelst volgende bepalin- rover :n legem, j) Er wordt door tusschenkomst der 000 ffationale Landbouw en Voedingscor- >ec. I9jratie een doorloopende inventaris ge- Sii»5Uden van den rundveestapel. flPÏVoor het vervullen dezer opdracht in voornoemde corporatie beroep doen p de medewerking der gemeentebestu ur en onderrichtingen geven aan de indveehouders. 2) Elke rundveehouder is verplicht zijn llfsêindveestapel volledig en nauwkeurig alliacP te geven op de hem ter beschikking rsteide formulieren welke hij ondertee- reE9'ent en moet terug bezorgen. aan den 'U eelaatselijken secretaris der Nationale res. ,andbouw en Voedingscorporatie of het ian den persoon door deze aangewezen, elef. 15 Deze personen alsook de plaatselijke *|jl JVcretarissen van voormelde corporatie Ij n voorzien van een aanstellingsbrief. ALS')p vertoon hiervan zijn zij. overeen- i.i-rionastig art. 7-3° der besluitwet van 27 )ktober 1939. er toe gemachtigd de reiden, gebouwen, stallingen, wagen- iuizen en over het algemeen alle plaat- srtrouen waar de dieren zich kunnen bevinden ijzen e betreden, teneinde de nauwkeurigheid ACHIIer verklaringen ca te gaan. Ia geval ge wan weigering of verzet vanwege den feu undveehouder verwittigen zij den toe end ilchtsdienst der Bevoorrading. 3) Elke wijziging aan den ruudveesta- 1 ï^bel, zooals hij Is opgegeven in de oor- ipronkelljke formulieren van aangifte, :ooalsgeboorte, sterfte, noodslachting, ppyerkoop, aankoop, ruil, overdracht, noet nauwkeurig aangegeven worden 3ii den plaatselijken secretaris der Na- smen bedien tienen tionale Landbouw en Vcedingscorpora- tie of bij den door dezen aangewezen persoon. Deze aangifte moet geschieden binnen de drie dagen na den dood, geboorte of noodslachting van het dier. In geval van verkoop, aankoop, ruil of overdracht moet de aangifte geschie den binnen gezegden termijn, zoowel door den oorspronkelijken bezitter (ver- kooper) als door den verkrijger van het dier. 4) Tot dekking der onkosten verbon den aan de aangifte, de inschrijving en het merken der runderen, kan de Na tionale Landbouw en Voedingscorpora tie een vergoeding vorderen ten laste van den veehouder, voor elk dier dat wordt ingeschreven bij de eerste aangifte en ter gelegenheid van de geboorten. Het bedrag van die vergoeding wordt vastgesteld door den Leider der Na tionale Landbouw en Voedingscorpora tie, in overeenstemming met den Secre taris-generaal van het Ministerie van Landbouw en Voedselvoorziening. De inning dezer sommen zal geschie den overeenkomstig de onderrichtingen der Nationale Landbouw en Voedings corporatie. Elk dier dat niet werd aangegeven overeenkomstig de bepalingen vermeld onder 2 hierboven, of waarvan de aan gifte, voorzien voor elke wijziging, niet binnen den gestelden termijn werd ge daan, kan worden in beslag genomen. Zware straffen zijn bovendien voor zien tegen de inbreuken op de bepalin gen van dit besluit welke niet alleen door de gewone rechtbanken, doch ook de administratieve rechtbanken kunnen worden toegepast. Jfagvan soldijtrekkende militairen, militianen, wederopgeroepenen ol onder de wapens gehandhaafden. at het; is in t gen vel da winnt Yg! Ben bijzondere geboortetoelage van 250 frank wordt, op gewettigd verzoek, tlan de echtgenoote van den militair toe- ^^®fjekend, voor elk van hare kinderen die Igde 1 gebóren worden gedurende het tijdperk ht, tri dat recht geeft op de betaling der ver- ao pac goeding waarvan hooger sprake. Die toelage wordt echter verminderd ttwestot 125 frank voor de echtgenoote die s volgt reeds de geboortetoelage heeft getrok- moe ken bij toepassing der vroegere wetten dgerai op de militievergoeding. droo Verzet tegen de uitbetaling :n' r0| der vergoeding. j E De militair en bij onstentenis van den e mat'wBde, zijn bloed-en aanverwanten tot 't te 1» den derden graad, kunnen verzet aan- e nut teekenen tegen betaling der vergoeding aan de echtgenoote wegens kennelijk Bert wangedrag dezer laatste. Zij kunnen ook Daar verzet aanteekenen tegen de uitbetaling if all van da vergoeding aan den vader of aan it-beslf de moeder uit hoofde van verlating van n omd den militair vóór zijn 19e jaar, van ken nelijk wangedrag of van dronkenschap. Het verzet moet per aangeteekenden brief gedaan worden in handen van het gemeentebestuur dat met de uitbetaling is gelast. Het schorst de uitketring der vergoeding. De gemeentebesturen mo gen eveneens de betaling der vergoeding schorsen wegens kennelijk wangedrag van den rechthebbende. Het gemeentebestuur beteekent het verzet of de schorsing aan de echtge noote of aan den rechthebbende per aangeteekenden brief, met bericht van ontvangst. Zoodra het dit laatste heeft ontvangen, maakt het gemeentebestuur hei, samen met de akte van verzet of schoising, over aan den vrederechter van het kanton der verblijfplaats van de echtgenoote of rechthebbende Deze kan zijn verweermiddelen bij den vrederech ter doen gelden binnen de 15 dagen der ontvangst van den aangeteekenden brief. en c nblik mocht ocht hi In zijn landscl een b uGil :t over :ads n kloeke verdo n. de« nde tai ren die t vroui als 1 de i Na verstrijking van dezen termijn, beslist de vrederechter en beteekent zijne be slissing aan het gemeentebestuur dat daarvan aanstonds kennis geeft aan de partijen. Een nieuw verzet mag slechts ingediend worden indien het steunt op nieuwe feiten. Vergoeding aan alleenstaande militairen. met ingang van 1 Juli 1940, en op voorwaarde dat de hooger aangeduide bestaansmiddelen niet overschreden worden, wordt een vergoeding van 3 fr. per dag militairen dienst recht gevende op soldij toegekend aan de opgeroepen, wedergeroepen of onder de wapens ge- handhaafden militair die geen het voor deel van huidig besluit genietend recht hebbende bezit. De militair moet binnen de dertig dagen na zijn terugkeer in het land daartoe zijn aanvraag doen aan het gemeentebestuur der plaats, waar hij in de registers der bevolking was inge schreven vóór zijne oproeping of we- deroproeping onder de wapens, of in dien hij in het buitenland verbleef, aan het hoofdbestuur van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken en Voiksge- zondheid. Overgangsbepalingen. Tot en met Mei 1941 zullen de com missies van openbaren onderstand voort de hulpgelden betalen volgens de tarie ven en besluitende betreffende de hulp gelden aan behoeftige burgers. Van 5 Mei 1941 af betalen de ge meentebesturen aan de rechthebbenden, die ze in Mei 1940 genoten hebben, de achterstallige gelden van de militiever goeding eventueel verschuldigd tot 30 Juni 1940, onder aftrek van de geduren de bedoeld tijdperk ontvangen steun gelden. Van 31 Mei 1941 af, betalen de ge meentebesturen de voor het tijdperk van 1 Juli 1940 tot 31 Mei 1941 verschul digde toelagen en achterstallen, onder aftrek van de feitelijk als steungeld tot 3 Mei ontvangen sommen. Gezien de moeilijkheden die men ten huldigen dage ondervindt om zich de meeste produkten aan te schaffen welke gewoonlijk gebruikt worden om het on kruid in de graangewassen te verdelgen, vragen de meeste landbouwers zich af hoe zij dit jaar de herik of wilde mostaard in hun haver zullen kunnen bestrijden. In menig geval zal men zijn toevlucht kunnen nemen tot gemalen sylviniet- kaïniet, die een uitstekend bestrijdings middel daarstelt; vele handelaars hebben het inzicht ruwe potaschzouten te malen voor dit gebruik. Een hoeveelheid van 800 Kgr. van dit produkt per hectare, gestrooid bij mor gendauw, als een zonnige dag in 't ver schiet is, vernielt de herikplantjts volle dig, op voorwaarde dat men het oogen- blik van de uitstrooiing kieze als de herik van drie tot vijf blaadjes ontwikkeld heeft. Er valt nochtans te vreezen dat de hoeveelheden fijngemalen ruwe potasch zouten. die de handel ter beschikking der landbouwers zal kunnen stellen, on toereikend zullen zijn, daar alle hande laars niet over het noodige materiaal beschikken om zelf dit produkt te malen. In deze omstandigheden is het noodig uit te zien naar een andere methode die afdoende uitslagen oplevert en die, in alle omstandigheden en zonder moeilijk heden kan toegepast worden, gebruik makende van een produkt dat overal ter beschikking is. Deze methode bestaat in de uitsproei- ing, voor 1 Ha- haver, van een oplossing van 300 Kgr, van een potaschzout in 10 Hectoliters water. Deze doenwijze heeft ten andere sedert jaren in zekere streken ingang gevonden, door de uit stekende uitslagen welke men ermede bereikt. Het aanwenden dezer methode is des te meer aangewezen daar in vele gewes ten sproeiondernemers over het geschik te materiaal voor deze behandeling be schikken, terwijl langs hun kant vele landbouwers zelf een veldsproeier bezit ten voor de behandeling der aardappel velden. De oplossing gebeurt in kuipen. Ten einde de oplossing te bespoedigen roert men met een bezem of met een houten roerder. Het oplossen verloopt dan snel en is na een half uur geëindigd. Indien men ruwe potaschzouten gebruikt zal er een deel onopgeloste stof achterblijven op den bodem der kuipen. Deze rest be staat meestal uit stukjes schilfersteen. Eens de oplossing voltrokken, laat men de kuipen gedurende anderhalf uur tot twee uur berusten, en zoodra de oplos sing klaar is kan men ze gebruiken zon- der gevaar van verstopping der sproei- gaatjes. Uit voorzichtigheid kan men bij het vullen van het sproeivat de oplos sing door een doek of zak zeven. Bemer ken wij dat, indien men bij het overtap De Europeesche Landbouw. Het moet grif worden toegegeven, dat ondanks de toenemende productie van den landbouw in alle landen van Europa, het Europeesch vasteland nog in zeer sterke mate afhankelijk is van den overzeeschen invoer. Ook Duitschland en Italië waren voor den wereldoorlog 1914-1918 voor een belangrijk gedeelte van hun behoeften aan tarwe, veevoe der, vet, enz. van het buitenland afhan kelijk. Uit de ervaringen van dien oor log heeft vooral Duitschland profijt ge trokken en zich door de uitbreiding van den binnenlandschen landbouw met be trekking tot de landbouwproducten, in belangrijke mate losgemaakt van het buitenland. Italië heeft hetzelfde voor- beeld gevolgd. In beide landen is de landbouwproductie in den loop der laat- ste tien jaren met ongeveer 20 °/o geste gen. De andere landen van Europa heb ben dit goede voorbeeld niet gevolgd. Bij hen was de landbouw het stiefkind. En zoo kwam het, dat voor het uitbre ken van dezen oorlog bet vasteland van Europa nog bijna 10 millioen ton graan invoerde. Dit zal nu anders moeten wor den. De eerste maatregelen werden reeds toegepast. Om de voedselvoorzie ning van het vasteland te kunnen verze keren, is het noodzakelijk, dat het stre ven naar zelfvoorziening, zooals dit bij de spil-mogendheden reeds verwezen lijkt is. ook in de overige landen wordt voortgezet. In de eerste plaats is daartoe noodig, dat geen duimbreed vruchtbare grond meer braak blijft liggen. Het kan niet ontkend worden, dat er in de nieuwe ge bieden in het Oosten, inde Zuid-Ooste lijke landen, in Frankrijk en in Spanje nog groote oppervlakten land aanwezig zij o, welke voor den landbouw in aan merking komen. Indien de landbouw op het Europeesch vasteland op intensieve re wijze wordt beoefend, naar het voor beeld van Duitschland en Italië, kan de productie jaarlijks met ongeveer de helft worden uitgebreid. Op het gebied van de ontginning der worden tot 4 uur. Er valt op te merken dat deze uuraangifte geen rekening houdt met den nieuwen officieelen tijd. doch gesteund is op de uurregeling van onzen lengtegraad. Daar het principe van de onkruidver nietiging berust op het uitsproeien eener zoutoplossing voortkomende van onge veer 300 Kgr. potaschzout opgelost in 10 Hl. water, is het bijgevolg niet de plantenvoedende werking der potasch zouten die hier in aanmerking komt. Hieruit kan men besluiten dat men, met het oog op de verdelging van 't onkruid, om 't even sylviniet-kaïniet 14 °/o of pen der vloeistof van de oplossingskui- potasch 20 °/o of chloorpotasch 40 °/o of pen in het sproeivat een pomp gebruikt, 59 o/o kan gebruiken. Uit spaarzaamheid men wel in acht neme dat het einde van cn indien men enkel de onkruidverdel- den opzuigdarm niet in de onopgeloste rest op den bodem der kuipen kome te liggen, waardoor de pomp inderdaad de j onopgeloste stoffen zou opzuigen. De geklaarde, en zoo mogelijk gefil treerde oplossing, wordt dan op het met onkruid doorwoekerd graangewas gesproeid bij middel van een sproeima- chine zooals die welke men gebruikt voor zwavelzuurbehandeling of aardappel- sproei. Het is niet noodzakelijk dat deze ap paraten van binnen bekleed wezen met lood, zooals dit het geval is voor de be sproeiingen met zwavelzuur. Zoohaast de besproeiing geëindigd is, is het noch tans aan te raden het gebruikte materi aal zorgvuldig met klaar water uit te spoelen, teneinde het langzaam invreten der metaalachtige deelen door overge blevene potaschzouten te beletten. De besproeiing moet gebeuren op het oogenblik dat de herik drie tot zes blaad jes ontwikkeld heeft. Het sproeien ge- beure op een helderen dag, met zonne schijn, op droog gewas, dus als de dauw reeds verdwenen is. De behandeling ge schiede best tusschen 10 uur 's morgens en 2 uur 's namiddags indien het weder echter zeer gunstig is kan doorgesproeid (Zie vervolg onderaan 4e kolom). ging beoogt, is het klaar dat de land bouwer het beste-koop potaschzout zal kiezen. Dit jaar is de sylviniet-kaïniet 14 °/o praktisch niet op de markt, zoo dat thans de goedkoopste bestrijding be reikt wordt met potaschzout 20 °/o. Indien echter de potaschbemesting bij de bezaaiing onvoldoende was, is het aan te raden voor de onkruidverdelging chloorpotasch 40 °/o te nemen. Bene vens haar vernietigende werking op het onkruid, brengt zulke hoeveelheid van 300 kgr. chloorpotasch een doeltreffende potaschbemesting aan den grond bij, en dit onder zeer oplosbaren en werkza- men vorm. De bemestende waarde der behandeling zal zich zoodoende uiten door een meeropbrengst aan graan en stroo en een hooger soortelijk gewicht van het graan.Uit oogpunt der onkruid verdelging levert het gebruik van chloorpotasch 40 °/o het voordeel ge makkelijk op te lossen en praktisch geen onoplosbare rest na te laten. Wij meenen dat in de huidige om standigheden de meeste landbouwers voordeel zullen trekken uit deze zeer af doende methode, te meer daar de be handeling niet duur komt, bijzonder wanneer men rekening houdt met dc be- mestende nevenwerking der besproeiing. braakliggende gronden werd ongetwij feld reeds veel gepresteerd. In Frankrijk we hebben er hier reeds meer dan eens op gewezen liggen nog 6 a 7 millioen hectaar vruchtbare grond braak. In het bezette gebied werd, onder den impuls van de Duitscbe overheden, de met granen bezaaide oppervlakte reeds met 20 "Io uitgebreid. En dat is nog maar een begin. De grootste taak echter ligt op dit gebied in het Zuiden, en daar schijnt men het vraagstuk niet met dezelfde doortastend heid te hebben aangepakt. Ook bij ons en in Nederland is een productieslag aan gang weliswaar van kleiner formaat dan in het Zuid-Oosten, waar nog min stens 8 °/o van de bebouwbare opper vlakte braak ligt. Het lijdt geen twijfel dat de voorziening van Europa, indien de weersomstandigheden mee willen, in hooge mate zal uitgebreid worden. Om trent de resultaten kan men zich van zelfsprekend aan geen cijfers wagen. Wat hartversterkend is.is dat in alle lan den dezelfde strekking is waar te ne men. die moet beschouwd worden als een begin van de engere economische samenwerking in het Europa van mor gen. Want dit is zeker na dezen oorlog zal Europa één groote belangengemeen schap zijn geworden, met als hoofddoel, in de mate van het mogelijke, in eigen voorziening te voldoen. Het is tevens vanzelfsprekend, dat er op een gewel dige vermeerdering van het verbruik moet gerekend worden. In vredestijd zal het gedaan zijn met de rantsoeneering. Vooral de veredelde landbouwproduk- ten zullen sterk gevraagd worden vleesch, melk, boter, eieren, enz. Voor deze producten zal het Europeesch af zetgebied schier grenzenloos zijn. Dene marken en Nederland, die weliswaar te eenzijdig georienteerd waren op de zoo genaamde veredelingsindustrie, zien een schoone toekomst tegemoet. Niettegenstaande Bulgarije ook op dit gebied rasse vorderingen heeft gemaakt en op Duitsche markten Nederland mededinging aandoet blijft er in het Zuid-Oosten nog heel wat te doen. Trouwens, de levensstandaard van de bevolking is nog ver beneden het peil in het Westen. Hetzelfde kan gezegd worden van Spanje en Portugal en ook van Italië. In deze landen heeft het ver bruik in verre na niet het hoogtepunt bereikt en zal een verhooging der in komsten de vraag naar producten stevig in de hand werken. Want het is vanzelf sprekend, dat het er in het Europa van morgen niet alleen zal om te doen zijn de opbrengst te ver- hoogen, de hoedanigheid moet tegelijker tijd verbeterd worden. Met behulp van de techniek en rationeele arbeidsmetho- den zal dit gemakkelijk gaan. Het groote verschil dat er bestaat tusschen de le venswijze in de stad en op den buiten zal geleidelijk worden geeffend. De land bouwbevolking zal niet alleen beter eten, zij zal ook in de mogelijkheid gesteld worden zich nijverheidsproducten aan te schaffen, zooals landbouwmachines, enz. Door dit feit zal zij ook stilaan meer be lang gaan stellen in kultureele goederen en het zal niet langer een uitzondering zijn, dat in een boerenwoning een bi bliotheek te vinden is. En dan is, ten slotte, nog een ander voordeel, wellicht het grootsteeens dat de volken van Europa economisch op elkaar zullen zijn aangewezen en één economisch blok zullen vormen, dan zul len zij ook economisch en politiek het gevoel van volstrekte veiligheid en vrij heid hebben. Dan zal Europa uitgroeien tot het model-vasteland. Dan zullen er geen oorlogen of twisten meer zijn. Ieder volk zal opgaan in zijn ideaal, ten bate van een beter Europa. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 4 Mei van 10 tot 12 uur, in ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. 1 1 bonnefficatipris 20 £r. 's jaars. TELEFOON 267. jotte i t STU W, (Vervolg en slot). Geboortetoelage. lompe Ken WS] aai, luaieu mcu uij ut» om t even ayivimwuoiu.». - i - -

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1