De Fruit- Ontreddering der Groentenmarkt. en De Keus eener Geit. De Graanpolitielc der Middeleeuwsche Steden. i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en 0 loor de Landbouwers Aan wie de schuld Orgaan der Landbowwersvereemging Redt U i Zeiven Kleinveeteelt* ZONDAG 3OOGST i941. frflk 50 ««intiem 23a% &t 1170 Abonnementsprijs 20 fir. jears. Men schrijft in op ons Bureel cn op alle postkantoren. Hei overnemen van artikelen «onder aanduiding der bron ie streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller t O. CAUDRQN. Bureel en HedaciieZeebergkaai» 4) Aalst. D« medewerkers sjjn verantwoordelijk voor hnnnc bjjdragen< Aankondigingen volgens akkoord. (2e bijdrage). Inors vorig nummer hebben wij de oorzaken aangeduid van de ontreddering onzer fruit- en groentenmarkt en van de daaruit voortspruitende schaarschte en merkelijk overdreven prijzen voor groen ten en fruit. Aan dezen schreeuwenden wantoe stand kan enkel verholpen worden door een volledige en doeltreffende marktre geling. Hoe dient deze opgevat en doorge voerd Zij moet aan vijf vereischten voldoen 1) Geordende levering door de voort brengers. 2) Geordende verdeeling tusschen groot- en kleinhandel. 3) Geordende aflevering aan de ver bruikers en afschaffing der voorrechten aan groepeeringen, fabrieken, koolmij nen, enz. 4) Voortdurende en strenge controol op de uitvoering der voorschriften van i de bevoegde overheid betrekkelijk de marktregeling in hare verschillende stadia. 5) Snelwerkende en afdoende beteu- geling van alle inbreuken op de voor- l schriften der marktregeling. 1) Geordende levering door de voortbrengers. Met het oog op de bevoorrading zou de hoofdgroepeering "Tuinbouwpro ducten,, van de Nationale Landbouw en Voedingseorporatie vooreerst ia bezit moeten zijn van een volledigs ea nauw keurige lijst der groenten en fruitkwee- kers die normaal hunne producten op de markt brengen. Aan dezen zou door zelf de hoofdgroepeering eene teeltvsrgun- ning geldig voor een bepaalden termijn, worden overhandigd. Telken jare zouden de groenten- en fruitkweekers verplicht zijn nauwkeurige aangifte te doen hunner met verschillen de producten beteelde oppervlakte. De telling moet zorgvuldig geschieden, daar zij de basis vormt der leveringen te doen door de voortbrengers. Deze zouden gehouden zijn al hunne producten te leveren in gewestelijke veilingen of bij gebreke hieraan op ge westelijke markten, waar zij onder toe zicht van een voldoende aantal bevoegde marktcommissarissen zouden verkocht worden tegen op voorhand vastgestelde prijzen aan de handelaars en verwerkers (fabrikanten) insgelijks in bezit van een vergunning afgeleverd door voormelde hoofdgroepeering. Op de gewestelijke veilingen en markten mag de voort brenger dus enkel verkoopen aan de erkende handelaars en verwerkers. De verbruikers hebben hierop geen toegang, zij moeten zich bevoorraden bij de er kende kleinhandelaars. Deze zouden hunne aankoopen kunnen doen hetzij op de gewestelijke veilingen of markten, hetzij bij de groothandelaars. De verkoop door den voortbrenger op het bedrijf zelve zou alleen toegelaten zijn in de landelijke gemeenten, aan de verbruikers van de gemeente waar het bedrijf gevestigd is en dit voor hun nor male behoefte, evenals aan de gevestigde kleinhandelaars die de gemeente be wonen. Buitendien is alle aankoop verplich tend in de aangeduide veilingen en markten, zoowel voor de handelaars als voor de conservefabrieken. De leiding der veilingen of markten kan zoo noodig de hoeveelheden bepalen welke beschik baar dienen gesteld voor het courante verbruik en voor de bewerking of ver werking door de conservefabrieken. Voor het vervoer van het bedrijf naar de aangeduide veiling- of leveringsmarkt zou de producent verplicht zijn den kortst bruikbaren weg tusschen btide plaatsen te volgen. Het zou hem verbo den zijn onderweg producten af of over te laden. Hij mag zich slechts qedurende een vastgestelden tijd op genoemde we gen bevinden. De vergunning welke hem als voortbrenger werd afgeleverd ver voor het de aange- dient hem als geleibrief voer zijner producten naar duide leveringsplaats. Bij eiken aankoop van groenten of fruit jpoet de gemachtigde handelaar of verwerker aan den voortbrenger een aankoopborderel afleveren vermeldende den nummer van machtiging of vergun ning van den kooper, den datum van aankoop, de aangekochte hoeveelheid en den betaalden prijs. Dit borderel dient in drie exemplaren opgemaakt het eerste dient behouden door den voortbrenger, die verplicht is het te eischen en het gedurende twee jaar te bewaren. Het moet hem dienen als be wijsstuk der gedane leveringen om de hernieuwing te bekomen zijner teeltver gunning op regelmatige tijdstippen te bepalen door de hoofdgroepeering Tuinbouwproducten Het tweede exemplaar moet dienen als vervoerbewijs voor den erkenden handelaar of verwerker (fabrikant).Zon der dit bewijs zou het vervoer verboden zijn. Het derde exemplaar moet binnen den vastgestelden tijd door den hande laar of verwerker gezonden worden aan de hoofdgroepeering Tuinbouwpro ducten om te dienen als controol op de geleverde en aangekochte hoeveel heden. Op de drie exemplaren van het aan koopborderel dient de stempel van de veiling of markt geslagen met vermel ding van den datum. Het vervoerbewijs zou enkel een zeker aantal uren geldig zijn. 2) Geordende verdeeling tus schen groot-en kleinhandel. Zooals reeds hooger gezegd kan de leiding der aangewezen gecontroleerde markten en veilingen, rekening houdend met de voorhanden zijnde produkten en de behoeften van het verbruik, de hoe veelheden bepalen welke dienen be schikbaar gehouden voor het courante verbruik en deze welke mogen verkocht worden voor de verwerking of fabrica tie. De kleinhandelaar die op de markt koopt is gehouden tot de vervulling der pleegvormen hierboven voorzien, juist zooals de groot-handelaar. Hij kan zich echter ook bevoorraden tegen de vast gestelde prijzen bij den groothandelaar aan wien hij zijne normale afname bij benadering voor bepaalde perioden moet kenbaar maken, ten einde deze toe te laten zijne aankoopen op de gecon troleerde markten te regelen. 3) Geordende aflevering aan de verbruikers. De kleinhandelaars hebben als plicht de groenten en fruit tegen de vastge- j stelde prijzen en volgens de uitgevaar- I digde voorschriften betreffende de com- mercleele eerlijkheid af te leveren aan de verbruikers. j Het moet gedaan zijn dat er in den winkel of het magazijn geen waren meer voorhanden zijn tegen de voorgeschre- ven prijzen, terwijl er in de plaats daar- I neven produkten worden weg geborgen welke voor den dag komen wanneer door koopers prijzen worden geboden boven de gestelde maxima. Daarom moet aan de kleinhandelaars de strenge verplichting worden opgelegd al hunne produkten zichtbaar te stellen in hunnen winkel of magazijn en moeten de agenten van den controoldienst ten allen tijde toegang hebben tot de private woonvertrekken van den kleinhande laar, teneinde na te gaan of er in die ver trekken geen produkten worden onttrok ken aan den normalen handel. Uiterst strenge straffen dienen getroffen ter be teugeling van deze laakbare woeker- praktijken. Voortaan zullen de groepeeringen van verbruikers als fabrieken, koolmijnen, enz. gehouden zijn de weg van den ge wonen verbruiker te volgen en aan te koopen in verhouding van het getal per soneel. Het moet gedaan zijn dat deze klas alles mag opstapelen, terwijl de ge wone. afaemer zonder waren blijft zitten. 4) Voortdurende en strenge controol op de uitvoering der marktregeling. Wij hebben in België reeds te lang het stelsel gekend der papieren wetten en verordeningen zonder uitvoering, zulks tot ons groot nadeel. Hierdoor heeft het regiem der teugelooze vrijheid en los bandigheid reeds zooveel kwaad berok kend aan ons volk, vooral in deze be narde tijden. Bijzonder waar het gaat om de volks voeding, moet de controol ernstig en streng zijn in al de stadia der marktre geling l Het moet gedaan zijn dat aan de ma gazijnen voor de groenten en het fruit prijzen asngeplakt worden merkelijk bo ven de cfScieele vastgestelde, zonder dat de bevoegde toezichtsagenten optreden om deze fligrante inbreuken te beteuge len. Het moet ook gedaan zijn met de veelerlei trukjes en praktijken welke al- lerwege worden toegepast om de vastge stelde prijzen te ontduiken en te sabo- teeren. Ongetwijfeld heeft de verbruiker hier aan grootelljks schuld, daar hij tot zijn eigen schade, uit ikzucht, de woeker handel bevordert. Doch waar zulks eenigszins mogelijk is moet de controol dienst den verbruiker tegen hem zelve beschermen. Het is dringend noodig dat de con- trooldiensten van bevoorrading en van het commissariaat van loonen en prijzen worden samengebundeld, en dat ook de gemeentepolitie hare actieve en volledige medewerking verleent bij de bestrijding van den woeker. Men trede hardhandig op en ontzette eenvoudig uit hun ambt alle toezichts agenten, zoowel van hoogeren als van lageren rang, die zich niet nauwgezet van hunne plichten kwijten. Het heil des volks moet den absoluten voorrang heb ben op alle overwegingen van privaten aard en op het privaat belang. 5) Beteugeling der inbreuken. Hierover zullen we maar niet spre ken. Zoolang de Brusselsche rechtban ken voortgaan groote woekeraars voor enkele centen te veroordeelen, zoolang men in Wallonië zelfs niet wil optreden, mogen we in Vlaanderen eischen dat ook alle beteugelingen opgeheven worden. We wachten tot het nakend einde der anarchie, om over straffen voor de Vlamingen te spreken. Alle Belgen zijn immers gelijk voor de wet l Dagelijks ondervinden we dat de vraag naar geiten gestadig toeneemt, deels door gelegenheidskweekers, deels door onze landbouwers die ondervinden dat het houden van geiten zeer loo- nend is. We mogen ons nochtans niet tevre den stellen met de eerste de beste geit welke we kunnen bemachtigen. Laten we dat over aan de gelegenheidskwee kers. Voor ons is het beste nog maar goed genoeg. Immers, alles laat voor zien dat de geitenmelk niet meer de ver achting zal kennen welke vroeger tegen over haar ten onrechte betuigd werd. Thans wordt ze op hare juiste waarde geschat door de stadsmenschen. zoodat de afzet ervan immer in stijgende lijn zal gaan. Welk is nu, voor onze streken, het beste ras Reeds vóór den oorlog van 1914 be stonden er in België drie rassen, namelijk in de Vlaamsche streek de hertgeit (zoo genaamd wegens de eigenaardige kleur van het haar), slank en fijn van gestalte; in Limburg de gewone witte geit, zeer goede melkgeefster en in de Ardennen de hertgeit met zwarte streep overlangs den rug. Na dezen oorlog moest de veestapel volledig terug worden aange past en ook aangevuld. Door de krijgs operaties in Vlaanderen was de hertgeit om zoo te zeggen aldaar uitgestorven Dus na den oorlog werd een groote be weging op touw gezet, en bijzonderlijk (Zie vervolg onderaan 4e kolom). De Broodvoorziening in Europa. li. In het vorig artikel hebben we enkele algemeene beschouwingen ten beste ge geven omtrent de levensmiddelenvoor ziening in de middeleeuwen en vooral uitgeweid over de toen geldende voor schriften en de beteekenis van het plat teland. Zooals we reeds terloops hebben ge zegd, konden de lage landen bij de zee in den loop der middeleeuwen ook niet voldoende door eigen productie worden voorzien. Het meeste graan werd toen ingevoerd uit de Oostzeelanden en Duitschland en indien de aanvoer om de eene of andere reden stokte, dan wa ren heelder gewesten met hongersnood bedreigd. En voor wie de geschiedenis doorloopt, weet hoe menigmaal onze landen daardoor werden geteisterd 1 Het is dan ook niet te verwonderen, dat in dien tijd de graanpolitiek de bij zonderste aandacht der steden opeischte. En elke stadsregeering moest daarbij rekening houden van tweeerlei soort van belangenaan de eene zijde eischten gilden en kleine burgerij goedkoop brood; aan de andere zijde eischten de kooplie den zooveel vrijheid als maar eenigs zins mogelijk was. Het laat zich verstaan, dat het zoeken van een compromis tot allerlei moeilijkheden leidde. Zooals we in het vorig artikel hebben verteld, werd er gewaakt opdat de ver koop der levensmiddelen op de markt werd samengebracht. Deze maatregel gold in de eerste plaats voor het graan. Kost wat kost werden de al te groote prijsschommelingen tegen gegaan en zooals het thans voor fruit en aardappe len het geval is, werd de prijs ervan vastgesteld voor den duur van een week. Verder werd natuurlijk toegezien, dat goede kwaliteit werd geleverd en dat de burgers de hun toekomende maat kregen. Naast en ter versterking van de wet geving hebben de steden, die midden in de graanvoortbrengende deelen van het land gelegen waren, van hun gunstige om onzen geitenkweek terug aan te pas sen. Deze had plaats door geiten welke terug in hunne streek werden gebracht, doch ook door gelukkige kruisingen met ingevoerde dieren uit Zwitserland en ook Engeland, namelijk met de witte van Saacen. Thans bezitten we twee rassen, offi cieel aangenomende hertgeit en de witte geit. Ze zijn beiden kortharig, zon der horens Bij de aanschaffing van nieu we dieren is het aan te raden zich aan dit van deze twee rassen te houden dat ter plaats het meest wordt gekweekt, en alle vreemde dieren te weren en wel om reden dat het plaatselijk ras zich op na tuurlijke wijze aan de streek aanpast, en het gemakkelijk is goede lammeren te koopen wegens de jaarlijksche kweek in de streek zelf. Daarenboven kan hun afstamming en raszuiverheid beter wor den nagegaan, gezien de stamvader in de omgeving zelf geplaatst is. Thans wordt in onze streken meer en meer de voor keur gegeven aan de witte geit. Bij de aanschaffing eener melkgeit moet men er bijzonder op letten dat ze stevig op de pooten staat goed ge spierd is en in het algemeen een schoone lijn vertoont. Hoe levendiger ze is, hoe beter, daar zulks hare goede gezondheid verraadt. De dieren welke te fijn aantoonen of zelfs, voor hun ouderdom, te klein zijn, zullen we niet aanschaffen. De kop nochtans mag uitzondering maken en wordt liefst niet te zwaar ge nomen, terwijl de hals lang en fijn zal zijn, maar toch goed gespierd. Om een schoon dier als zoodanig te kunnen bestempelen, zal er eene bijzon dere zorg besteed worden aan de lijn van den rug en de poten. De rug moet goed gelijkmatig waterpas liggen en noch inzinking noch welving vertoonen van aan den hals tot aan het kruis. Van ligging gebruik gemaakt om zieheden geregelden toevoer van dat in hun om geving gewassen graan ook zooveel mo gelijk te verzekeren en zoodoende op zooveel mogelijk bestendigen aanvoer te kunnen rekenen. Daarvoor dienden de stapelrechten, waarbij de bewoners van het omringende platteland gedwon gen werden hun graan uitsluitend of al thans voor alles op de stedelijke markt ten verkoop aan te bieden. Het spreekt vanzelf, dat in de mid deleeuwen, toen elk afzonderlijk gebied, in casu elke stad, voor de voorziening in haar meest dringende behoeften was aangewezen, duurte een lokaal ver schijnsel was. Ook kan men in al de archieven der oude steden tallooze maat regelen aantreffen, die door de stadre- geeringen getroffen werden om de duur te te bestrijden. En deze maatregelen verschilden van stad tot stad. De hevig ste duurte die de XVIe eeuw heeft ge kend, was die in den Winter van 1556- 1557 en toen schreef Amsterdam voor, dat bij den verkoop van meer dan een halve last koren, dat moest worden aan gegeven aan de gezworen roepers, welk omroepen de koopers 24 uur moesten gedoogen, gedurende welken tijd de poorters er zooveel mochten van koopen tegen den prijs waarvoor het gekocht was, als zij met gereed geld konden be talen. Ten einde voorraadvorming met spe culatieve doeleinden te voorkomen, schreef men verder in vele steden het maximum voor, dat ieder burger mocht aankoopen. Bakkers, brouwers en her bergiers mochten dan voor de behoeften van hun bedrijf wat meer iaslaan of wa ren geheel en al vrij. In andere steden weer werd soms voorraadvorming voorgeschreven om "een appeltje voor den dorst te hebben,,. Deze kon geschieden zoowel door de burgers krachtens overheidsbevel als door de stadsregeering zelf. Ook koch ten in dure tijden de stadsregeeringen zelf vaak graan in, dat later tegen den kostprijs of ook wel lager vaak in den vorm van brood voor de burgers verkrijgbaar werd gesteld Een andere maatregel waar de stede lijke regeeringen in de duurte jaren toe overgingen, was het verbieden van den uitvoer van het graan, de prijszetting, de beperking der brouwerij en de tijdelijke vrijdom van accijns op graan. Het laat zich verstaan, dat ook tal van maatregelen werden getroffen in verband met de broodvoorziening der burgers. Ten aanzien van de reglementeering dezer voorziening heeft men in de mid deleeuwen twee systemen gekend men kon de prijs van iedere broodsoort steeds op dezelfde hoogte laten en in verband met de veranderingen in de graanprijzen het gewicht van het brood laten wisselen ofwel het gewicht der broodsoorten vaststellen en in verband met de schom melingen der graanprijzen den prijs van het brood veranderen. Ten slotte werd in alle steden voor geschreven, dat voor het bereiden van brood alleen goede grondstoffen moch ten gebruikt worden. (Zie vervolg 2" bladzijde). Uit deze al te korte samenvatting blijkt het duidelijk, dat onze voorouders, in ver vervlogen tijden, te kampen had den met vele moeilijkheden betreffende de regelmatige voorziening der steden met levensmiddelen. Op velerlei gebied hebben zij oplossingen gevonden, die ten huidigen dage, wanneer de voedsel voorziening van onze bevolking opnieuw in het middelpunt der belangstelling staat, zouden kunnen nagevolgd worden. Wat de Middeleeuwen vooral ken merkte, was hun haat tegen woekeraars en uitbuiters en halve maatregelen. Thans is het omgekeerd uitbuiters en woekeraars zijn zooveel als de redders van het vaderland en lederen dag worden er halve maatregelen getroffen, die dan nog voor geen vierde worden gevolgd. DE 00RKBL0EM TELEFOON 267. it

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1