De thans van krachtzijnde Pachtregeling. De Boer in het 25® jaar der Sowjetheerschappij. Arbeid adelt, Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De Krotten op den Buiten, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zdvesi i ZONDAG 7 SEPT. i94i. PrQ» 50 .«su-sa. 23,t. fik*£$iüN«» üt 1175 m&ma m&sr tm Abonnementsprijs 20 fa 's jaars. Men schaft in op ons Bureel en op elk postkantoren. Het overnemen van artikelen sonde? aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurde? en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en Redactie t Zeebergkaai» 4f Aalst. De medewerkers sijn verantwoordelijk voor hnnne bedragen Aankondigingen volgens akkoord. (2de Bijdrage) Ir ons vorig rummer hebben wij j achtereenvolgens de volgende belacg- lijke bepalingen der huidige pachtrege ling behandeld: duur der pachten, de op zegging, de pachtprijzen. Thans hebben wij het over de andere belangrijkste punten onzer pachtwetgeving. IV. Vrijheid van bebouwing. Alle bepalingen waardoor de vrijheid van den pachter omtrent de wijze van bebouwing of nopens de vrije beschik kingder producten, beperkt worden, zijn ongeldig, met uitzondering dergene die verband houden met de verplichting, wat de bezaaiigen betreft, het land terug te geven in den zelfden staat als bij de ingebruikneming. De bepalingen die de vrije beschikking beperken van den stalmest gedurende heel den pachttijd of van het stroo ge durende de laatste twee jaren, zijn echter geldig. V. Verkoop van het goed. Hier dient een onderscheid gemaakt a) de pachter bezit een pachtbrief wel ke vasten datum heeft door registratie of door het ©verlijd?n van een der óader- teekenaars. In zulk geval mag de pachter het goed verder in gebruik houden tot afloop van het pachtcoa tract. h) depachter heeft geen pachtccntract of dit laatste heeft geen vasten datum. In dit geval kan de pachter verplicht worden het gehuurde goed vrij te laten en kan hij zich niet beroepen b.v. op een termijn van negen jaar bij eerste inge bruikneming. Er dient evenwel rekening gehouden met bepaalde voorwaarden welke des gevallend door de verkoopovereenkomst aan den kooper opgelegd zijn betreffende de rechten van den pachter. In beide gevallen moet de kooper aan den pachter de wettelijke opzegging doen zooals reeds uiteengezet werd on der II van oaze vorige bijdrage, dit is in Blgemeenen regel twee volle jaren vóór den eindvervaldag, behoudens de uitzonderingen waarvoor een opzegging van korteres duur volstaat b.v b. voor bouw- of nijverheidsgronden. VI. Overlijden van eigenaar of pachter Het overlijden van den eigenaar wijzigt als dusdanig niet de rechten van den pachter. Het overlijden van den pachter in tegendeel kan invloed hebben op de pachtovereenkomst b) de erfgenamen of rechthebbenden van den overleden pachter hebben het recht af te zien van de voortzetting der pacht op voorwaarde dat zij van dit recht gebruik maken binnen het jaar volgende op het overlijden. De opzegging te dien einde moet ge daan worden minstens DRIE maanden vóór den vervaldag voorzien door het pachtcontract of door het plaatselijk ge bruik. b) De verpachter of eigenaar die zich het recht heeft voorbehouden de pacht te verbreken bij het overlijden van den pachter, moet van dit recht gebruik ma ken binnen het jaar volgende op het overlijden, zulks op straffe van verval- verklaring. De opzegging te dien einde zal pas hare uitwerking hebben twee jaar na hare dagteekening. De bepalingen onder VI zijn van toe passing, niettegenstaande alle strijdige overeenkomsten welke dagteekenen van vóór het overlijden. VII. Rechten van den uittre- denden pachter. De wet bepaalt dat de uittredende pachter recht heeft op een vergoeding voor prijzij, dit is voor het stroo. den mest, de navetten, de reeds gedane be werkingen en verbeteringen aan de gronden, wat hun staat van reinheid be treft, aan de afsluitingen, de wateraf- loopgreppels, de wegen dienende voor het bedrijf der hoeve èn aan de gebou wen en werken tot dit bedrijf behoo- zend. Wat betreft de beplantingen, gebou wen en werken door den boer tijdens de - pacht aangelegd of opgetrokken moet men een onderscheid maken a) indien zij werden uitgevoerd met de schriftelijke toestemming van den ver pachter, is deze verplicht ze over te ne men hetzij tegen den prijs bepaald door een overeenkomst gesloten bij het ver- leenen der toelating, hetzij bij gebreke aan dergelijke overeenkomst, tegen hun ne waarde op het einde der pacht, gelet op de bestemming van het verpachte goed. b) indien zij worden uitgevoerd zonder de schriftelijke toestemming van den verpachter, moet deze laatste, uiterlijk drie maanden na de opzegging laten we ten of hij, ja dan neen. hunne verdwij ning eischt- Zoolang de eigenaar zijn wil niet heeft beteekend de beplantingen of gebouwen te behouden en in elk geval na het verstrijken der drie maand vol gende op de opzegging, kan de pachter ze doen verdwijnen. Indien de verpach ter ze behoudt moet hij, bij gebreke aan vroegere overeenkomst tusschen partijen omtrent het bedrag der vergoeding, aan den pachter hunne waarde betalen op het tijdstip van bet vertrek. Behalve voor de beplantingen, mag de vergoe ding de door den pachter gedane kosten niet overschrijden. De pachter moet de plaatsen in den staat herstellen waarin hij ze heeft ont vangen, indien hij gebruik maakt van zijn recht van wegruiming, of indien de verpachter de wegruiming vordert. In geen geval mag de eigenaar of verpachter de verdwijning vorderen der draineeringswerken, zonder zijne toe stemming uitgevoerd. Indien de verpachter kan bewijzen dat de uittredende pachter aan het goed schade heeft berokkend door nalatig heid of gebrek aan reinheid of onder houd kan hij hiervoor schadevergoe ding eischen of deze met de verschul digde vergoeding voor prijzjj verrekenen. Wettelijk is de verpachter de prijzij aan den uittredenden pachter verschul digd, doch ia feite is het doorgaans de nieuwe pachter die de prijzij betaalt. Gedurende de drie eerste maanden van elke pacht, kan een van de partijen de andere dwingen een omstandige plaatsbeschrijving te doen opmaken. In geval van weigering, kan de vrederech ter bij vonnis niet vatbaar voor beroep, i een deskundige aanstellen om daartoe over te gaan. VIII. Voortverhuring. 1 Ingevolge de wet, heeft de huurder het recht het goed in onderuur te geven of zijn huur over te dragen aan een an- deren persoon, indien dit niet uitdruk- kelijk verboden werd door den eigenaar. Doch de hoofdhuurder blijft in begin- j sel gehouden tegenover den eigenaar voor de uitvoering van al de verplich tingen voorzien in de huur- of pacht- overeenkomst inzonderlijk wat betreft de betaling van de pacht- of huurprijzen, de uitvoering der huurdersherstellingen enz. IX. Verplichtingen voor eigenaar en huurder. In hoofdzaak moet de eigenaar het goed derwijze onderhouden dat het kan dienen tot het gebruik waartoe het ver pacht of verhuurd werd. De groote her stellingen vallen ten laste van den eige naar zooals aan daken, muren, putten, het verven en witten der buitenmuren, behoudens wanneer de pachtovereen komst er anders over beschikt. De huurder moet het pachtgeld regel matig betalen en het gehuurde goed ge bruiken als een goede huisvader, zulks beteekent als een oppassend man en volgens de bestemming van het goed. De lichte of huurdersherstellingen vallen ten laste van den pachter zooals het verven en tapisseeringen binnen huis enz. (Wordt voortgezet). LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt 1 U er rud vinden voor vele gevallen. Wanneer men over krotwoningen of krotten spreekt stelt men zich onwille keurig de donkere steegjes voor in steden en nijverheidscentra, waar honderden menschen, ouders en kinderen, zich op- hoopen in enkele vernepen en muffe ver trekken waar zon noch licht ooit door drong. De treurige aanblik van deze menschonwaardige toestanden slaat in derdaad het gemoed van elk rechtgeaard mensch. Daarbij mag men echter niet vergeten dat er ook op den buiten krotten en krot woningen be3taan en wel in een mate die niet altijd wordt vermoed. Bij een onderzoek ingesteld door het Provinciaal Bestuur in West-Vlaanderen werd vast gesteld dat 1/3 van de krotten in de landelijke gemeenten gelegen waren. De krotwoningen op den buiten valten minder op; zij zijn meestal afgelegen van de groote verkeerswegenzelfs voor wien dichterbij komt gaan ze soms schuil achter 't groen, achter boom en blad. j Daarom zijn zij niet minder schadelijk voor de bewoners meestal een kroost rijk gezin, die in één of 2 plaatsen tusschen leemen muren zonder steenen vloer of in een bouwvallig huis samen- j hokken soms in de onmiddellijke nabij- heid van een koe, een geit of andere dieren. Wat dan te zeggen over de stal len en andere landbouwaanhoorigheden waarvan in ons land zeker niet de helft beantwoorden aan de elementairste voorschriften inzake hygiëne en doel- matige veeteelt. Deze vraagstukken werden lang uit het oog verloren. Zeker, men kan niet genoeg de plaag bestrijden der krotwoningen inde ste den, en daarvoor werd reeds veel ge daan sedert 1884 heeft de Spaarkas met haar kredietmaatschappijen leenin gen toegestaan voor meer dan 200.000 arbeiderswoningen; de Nationale Maat schappij voor Goedkoope Woningen heeft sedert 1919 meer dan 60.000 wo ningen en woonvertrekken opgericht premiëa bij aankoop of zelfbouw wor den verstrekt. Veel minder heeft men vroeger ge dacht aan de gebrekkige woningtoestan den op den buiten, die een der oorzaken waren van de steeds toenemende land- vlucht. Eerst in 1935 werd de Nationa le Maatschappij voor den Kleinen Land eigendom opgericht, die den strijd tegen de krotten op den buiten heeft aange bonden. Zij doet dit met aangepaste middelen en methodes. Want het vraag stuk stelt zich heel anders in de stad dan op den buiten. Hier is geen gezamenlijke oplossing mogelijk bijvoorbeeld door het sloopen van een gansche wijk of straat en het oprichten van een tuin wijk. Op den buiten staan de krotwo ningen alleen, ieder geval moet afzon- derlijk behandeld worden. Indien het vraagstuk op den buiten andere moeilijkheden oplevert, het biedt ook andere mogelijkheden. Er is de grond. Door een gepaste kredietverlee- ning kan men veel bereiken om de krot- woning te verbeteren, of een nieuwe woning op te trekken, wanneer men er op bedacht is dat men niet enkel zorgt voor een landelijke woning, maar ook voor het natuurlijk verlengstuk van de woning op den buiten, n.l. een plekje grond een tiental aren volstaan, opdat de werkman nuttig zijn vrije uren kan I besteden en, dank zij de opbrengst er van, gaarne de lasten draagt van een verder afgelegen werk en van de terug betaling van een leening, zonder daarom ontbering te moeten lijden. Daarbij is zulks de eenige formule om den werk man, met den grond, met den bodem te verbinden, en hem aldus natuurgetrouw, levenslustig en gezond naar ziel en li chaam te bewaren. De Nationale Maatschappij voor den t Kleinen Landeigendom, 26. Steenweg op Charleroi, te Brussel, heeft aldus hare werking opgevat en doorgezet zij heeft reeds vele en schoone uitslagen bereikt. Zij staat hare ontleeners met raad en daad bij, zij maakt desgewenscht zelf hunne bouwplannen op, zij zorgt er voor dat zij de premie bekomen, enz. De Nationale Maatschappij bevor dert ook de inrichting van moderne en (Zie vervolg onderaan 4e kolom). De mislukking van een Joodsch experiment. lil. In een paar artikels hebben we ge tracht een beeld te schetsen van de Sowjet Russische politiek ten overstaan van boeren en arbeiders, die is uitge- loopen om de grootste mislukking der geschiedenis de Russische boerenstand werd vernietigd en de arbeider tot loon- slaaf vernederd. Misschien is het u ge geven geworden te spreken met land- genooten welke denlaatsten tijd de ge legenheid hadden het Sowjet-Russisch paradijs te betreden. Wij ook hadden geloof trouw gebleven. De oude vrouw neemt een van haar kleinkinderen en toont me dat het aan een goedkoope ketting een kruisje draagt. Zij is er trots op, dat hare kleinkinderen gedoopt zijn. Stillaan stellen de twee oudjes meer vertrouwen in ons en vertellen het een en het ander uit hun leven. Vroeger wa ren zij, de Russische verhoudingen in acht genomen, welstellende boeren, Zij bezaten 15 hectaar akkerland. In 1929 moesten zij alles afstaan en mochten slechts een tuin rond hun huis behouden. Ook hun koeien en schapen moesten zij het geluk menige bijzonderheid over het j tot het !aatste stuk afstaan. Het dorp leven der boeren te vernemen uit de eerste bron en kwamen tot het besluit, dat al wat we in boeken en tijdschriften daarover hadden gelezen, slechts een kleurloos beeld was van de erbarmelijke toestanden, die in het Sowjet-paradijs heerschten. Mogen we U navertellen wat een soldaat in Sowjet Rusland met eigen oogen zag Voor enkele dagen lagen we in een klein dorpje ver verwijderd van de groote baan in kwartier. Omdat het zoo ver van den straatweg af ligt, is het ge spaard gebleven. Het is een vergeten dorp, en de toestanden, die we er aan troffen, zijn werkelijk ongeloofbaar. Het dorpje telt ongeveer ^woon huizen en is een van die bolsjewistische kolleciiefbedrijven, zelfs een model van een kollectief bedrijf, zooals we vernemen uit een gevonden diploma. Dit leert ons, dat er nog andere dorpen zijn waar de toestanden nog slechter zijn. Reeds uiterlijk maakt het dorpke met zijn lage met stroo bedekte houten huis jes en de grootendeels vervallen stallen en schuren een zeer armelijken indruk. De bewoners, van wie slechts vrouwen, de bolsjewisten voor het kinderen en mannen boven de zestig jaar achtergebleven, maken daarentegen niet slechts een armelijken, maar doodge woon een bedelachtigen indruk, niet tegenstaande zij om onzen intocht te vieren, hun beste kleederen hebben aan getrokken. Slechts drie gebouwen in het dorp zijn van nieuweren datum en maken een uitzondering op den algemeenen regel. Het eene is het huis van den G.P.Oe- kommissaris, die het toezicht over het kollectirfbedrijf uitoefende, het tweede is het huis van den )oodschen magazij nier, die de bewoners de juist afgemeten rantsoenen verstrekte en het derde is de groote gemeenschappelijke stal, waarin al het vee van het dorp is ondergebracht. Ik heb mij a tent opgeslagen in den hof van een ouden boer. In zijn huis, dat slechts uit twee plaatsen bestaat, woont hij met zijn vrouw, de vrouw van zijn zoon en hühne vier kinderen. Voor al deze menschen zijn er slechts twee bedden voorhanden. In het eene slaapt de boer en zijn vrouw, in het andere zijn I schoondochter. Voor twee kinderen is in een hoek van de kamer een soort bed van lompen en papier gemaakt, een an- S der kind slaapt in een soort kribbe en i het vierde in een korf. De meubileering bestaat uit een oude kast en een spinne wiel. In de tweede plaats staat een tafel en enkele houten banken. De muren zijn j met oude dagbladen beplakt, om te be- j letten dat de wind door de voegen van i het uit ruwe boomstammen opgetimmer- de huis zou blazen. In een hoek hangt ook nog een heili- f genbeeld versierd met papieren rozen en het eeuwig brandend lampe. De oudjes vertellen dat dit hun kerk is. De bolsje wisten hebben weliswaar den godsdienst verboden, maar boer en boerin zijn hun hygiënische stallen en landbouwaanhoo- t righeden hare modelplannen kan ieder- een verkrijgen hare ontleeners hebben j ze allen aanvaard zij verstrekt bereid- j willig alle inlichtingen aan al de minge- goede lieden die zich op den buiten wil- J len vestigen. Leeningen worden toege staan tegen 2,50 °'o. (Ingezonden). werd in een kollectieve boerderij veran derd, waarin de voorheen vrije boeren als gewone landarbeiders moesten wer ken. Zij moesten het land gemeenschap pelijk bewerken en hun vee gemeen schappelijk verzorgen, doch de totale opbrengst aan granen, de melk der koeien en de wol der schapen moesten zij aan den staat afstaan. Daarvoor kre gen zij hun loon, dat echter zoo gering was, dat zij er bijna niets konden voor koopen. Wat z(j voor hun levensonder houd noodig hadden bekwamen zij uit het dorpsmagazijn, dat door eeu Jood werd beheerd. 200 gram. brood per dag was het gewone rantsoen. Zelf hun brood bakken was hun streng verboden. De Joodsche magazijnier en de G.P.Oe- agent beheerschten het dorp. Ik breng het gesprek op Stalin. Het gelaat van den boer verduistert en met de hand komt hij aan den hals, bedui dende dat men Stalin zou moeten hals rechten. Onder de Russische boeren is geen man zoo gehaat als Stalin. En geen wonder, want hij heeft hen alles afge nomen en tot loonslaven gemaakt. Daarop maakten wij een wandeling door het model bedrijf. Het eenige wat dorp gedaan hebben, is het boren van een diepwa- terbron, die klaar en koud drinkwater levert. Daarna bezichtigen we den stal, die in het midden van het dorp is opge trokken en plaats biedt voor ongeveer 300 stuks vee. In den stal van koning Augias echter kan het er niet vuiler heb ben uitgezien dan in dezen kollectief- stal en dat het vee nog vuiler zijn kan als de daar ondergebrachte koeien, zwij nen en schapen is onmogelijk. Van de landerijen die aan het kollec tief bedrijf behooren ligt de helft braak. De andere helft is met rogge bezaaid aardappelvelden ziet men niet, niette genstaande aardappelen toch het bijzon derste voedsel der bevolking dezer streek vormt. De Joodsche magazijnier wilde het niet hebben dat de boeren aardappe len plantten en zoo waren zij verplicht in het magazijn de noodige aardappelen voor hun onderhoud tegen groot geld te koopen. De tuintjes waren slechts groot genoeg voor wat groenten te winnen en gras voor de ééne koe, die de boeren als hun eigendom hadden mogen behouden. Zoo waren de boeren volle dig afhankelijk van den Joodschen ma gazijnier, die aan hun grof geld ver diende. Als wij het dorp bereikten waren de G. P. Oe-agent en de magazijnier na tuurlijk verdwenen. Aan de boeren had den ze verteld, dat de Duitsche troepen onderweg waren en dat wij niemand spaarden. Spoedig merkten de bewoners echter dat zij van ons niets te vreezen hadden en het was een groote feestdag, toen wij hen de toelating gaven het vee uit den kollektief-stal terug naar hun eigen stallen over te brengen. Drie dagen duurde mijn verblijf in dat model-dorp. Dan trokken we verder. We hadden de gelegenheid gehad een blik te werpen in een door de bolsjewis ten verknechte plaats en moesten be kennen, dat wat we hadden gezien het gevreesde ver in de schaduw stelde. Is aan bovenstaande schildering van een model-dorp nog iets toe te voegen Neen, niet waar Wanneer we schreven, dat de bolsjewisten den Russischen boe renstand hadden vernietigd, bleven we nog onder de waarheid. StfrWltlfH KW**™ 'Ij DE TELEFOON 267. ii-uül nuu Kueica en stu jpea moesten zij l

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1