ZAAIGRANEN DE WANMOLEN VerordeningeD eo Reglementecringen Belangrijk Bericht ZITDAG Gezonde en Rijke Oogst door Ontsmetting der Zaaigranen* f De Vlaming beschermt zichzelf Hopmarkt van Aalst Opgepast Vraagbord ledereen die in regel is mag er vast op tellen zijn zaaigoed te ontvangen. k muur te zetten, den mest op te kuischen, en den stal uit te schuren. Het is aange raden de afvoergoot zoo te maken dat ze voor het putje kan afgesloten worden, xoodat ons spoelwater iangs een spui gat, daartoe aangebracht, kan wegloo- ptü, en zoodoende den aalput niet aan vult met water. De ververschirtg der lucht zullea we verzekeren door het aanbrengen van een valraam liefst langs den zu<d westkant gelrgen, terwijl tegen het plafond enkele vaste luchtkokers (kleine éternitbuisjes b.v.) in het metselwerk worden aange bracht. De staldeur zal liefst bestaan uit twee deeles, waardoor het ons mogelijk is, bij warme dagen, het bovenste gedeelte open te zetten, zonder tot een bijzondere waakzaamheid te moeten overgaan. Wij drukken er nogmaals op dat de geitenstal zich altijd in uiterst reinen staat moet bevinden wil men melk zon der eenigen reuk voortbrengen. Dus zou de geitenstal minstens eiken dag moeten uitgekuischt worden en zeker eens per werk grondig uitgeschuurd, doch niet met sterkriekende ontsmettingsstoffen, zooals creoline enz., daar dezen reuk ge makkelijk door de melk wordt opgeno men. Sodawater is te verkiezen boven alle andere stoffen. Om te sluiten enkele woorden over de melkbewaring: Laat deze nooitin den geitenstal vertoeven. Giet 2e onmiddel lijk na het melken door een dichte zeef of linnen doek, koel ze dan af in koud water en plaatst ze in een luchtig lokaal waar noch groenten noch fruit in be waard blijven want, wij herhalen het geitenmelk is uiterst onderhevig aan allen reuk. Wis alzoo handelt en dier zoowel als stal ia properen toestand houdt, kan er van verzekerd zijn dst zijn melk absoluut reukvrij is. Geitenboeren van wie de dieren nog niet in dezen toestand verkeeren, de handen uit de mouwen, zie stal en beesten na, verbetert en onderhoudt ze beiden zooals werd aangeraden. Het is U, in Uw eigen voordeel, gewenscht van harte. Verkoop en vervoer van stroo Een besluit der hoofdgroepeering Graangewassen en Veevoeders van 10September 1941 verordent: dat de verkoop en het vervoer van hoeveelhe den stroo beoeden de 500 kg. voorzien bij art. 5 van het besluit van 25 Augustus slechts mag toegelaten worden op eens luidend advies van den burgemeester, die aan de verbouwers een machtiging tot vervoer zal afleveren. In geen geval mag de verkoop van gelijkaardige hoeveelheden worden af getrokken van de verplichte leveringen voorzien bij artikel 1 van het besluit van 25 Augustus. Zaaigraan en peulvruchten- zaad. Het besluit van 1 September 1941 be paalt o m. wat volgt Art. 1. Om de bevoorrading van het land in zaaigraan en peulvruchtenzaad voor het teeitjaar 1941-42 te verzekeren, wordt al het aangenomen zaaigraan en prulvruchtenzaad van den oogst 1941 aan de volgende beschikkingen onder- De nietlandbouwpaarden waarvan worpen: het levend gewicht de 450 kilogram Wordt als aangenomen zaaizaad be- l overtref', hebben rechtop 300 ki'ogram schouwd, datgene welke voorkomt van den oogst van de perceelen. die inge schreven werden bij den Algemeenen Keuringsdienst, overeenkomstig het op 8 Januari 1941 verschenen bericht aan de voortbrengers van zaaigraan en die door dit organisme werden gekeurd en aar,genomen. Werdt met dit zaaizaad gelijkgesteld, datgene voortkomende van de perceelen aangehouden door de Rijkslandbouw- kucdlgen. de agenten van den Algemee nen Keuringsdienst of de agenten der hoofdgroepeering Grondstoffen voor den Landbouw overeenkomstig de onderrichtingen der hoofdgroepeering Grondstoffen voor den Landbouw der Nationale Landbouw- en Voedings corporatie. Art. 3. De verkoop en het vervoer van het overeenkomstig de bepalingen van art. 1 voorbehouden inlandsch zaai graan en ptulvruchtenzaad. moet ge schieden door tus3chenkomst van per sonen die over de vereischte installaties beschikken en die daartoe aangesteld werden door de hoofdgroepeering "Grondstoffen voor den Landbouw Art. 6. De krachtens art. 1 van dit besluit aangestelde voortbrengers, die een hoeveelheid zaad zullen geleverd hebben welke het op hun iadivudueele kaart vermelde beschikbaar saldo over schrijdt, ontvangen van de hoofdgroe peering Graangewassen eo Veevoe ders een machtiging tot bevoorrading voor een hoeveelheid gewoon graan of gewone peulvruchten die gelijk is aan het verschil. Gaat het om haver, dan wordt de als vergoeding voor levering van zaaigraan afgeleverde machtiging tot bevoorrading in voederhaver, slechts verleend, wanneer de voortbrenger niet meer over voldoende hoeveelheden be schikt om de voorafnemingen te doen, voorzien bij art. 3 van bet besluit van 20 Juni 1941, betreffende de benuttiging van den haveroogst. Deze machtiging tot bevoorrading zal in geen geval ver leend worden voor een hoeveelheid grooter dan die van het geleverde zaad. Art. 7. Zaaigraan en peulvruchten- zaud mag slechts worden aangekocht met het oog op de bezaaiingen voor het landbouwjaar 1941-1942. De koopcr is tegenover den Staat rekenplichtig voor een met de aangekochte hoeveelheid overeenkomende bezaaide oppervlakte. Alleen de landbouwers van beroep, leden der Nationale Boereccorporatie, zijn gemachtigd broodgraanzaad aan te koopen. Art. 9. Bij bxzonder besluit zullen de verkoopprijzen van zaaigraan en peul vruchtenzaad vastgesteld worden. Kleerkaart, Bij besluit van 25 Augustus 1941 wordt bepaald dat de eerste kleerkaart van kracht vanaf l Januari 1941 zal gel dig blijven tot nader bericht, onaangezien de aflevering van de tweede kJeederkaart. Mededeeling aan de houders van rantsoengerechtfgde dieren. Overeenkomstig artikel 5 van de ver ordening van 4 Maart 1941, in uitvoe ring van het besluit van 4 Januari 1941 en onverminderd de slotalinea van art. 8 der genoemde verordening Paarden. Voor de maand October 1941 wordt het rantsoen der paarden als volgt vastgesteld De afleveringen van zaaigranen zal denkelijk deze week aan vangen op voorwaarde dat we vanwege de korporatie tijdig de noodige inlichtingen en geschriften ontvangen, nopens tal van for maliteiten over aflevering. Vanwege de aanvragers dienen we te ontvangen Het nummer van hun lidmaatschap bij de korporatie. Personen welke geen bouwkorporatie mogen koopen. De zaakvoerders dienen dus tegen begin der week nogmaals de lijsten der aanvragers in te zenden met het gevraagde nummer. Eens deze inlichtingen in handen worden de zaaigranen onmid dellijk afgeleverd. samengesteld voeder per maand die genen met een levend gewicht onder de 450 kilogram hebben recht op 200 kilo samengesteld voeder per maand. Worden aanzien als niet landbouw- paarden de paarden welke toebehoo- ren aan firma's cf personen die geen landbouwers zija en wier dieren geen landbouwwerk verrichten. Het geldt dus de paarden welke in handel of nijverheid gebruikt worden. Melkvee. Het rantsoen der melk koeien werd vastgesteld op ICC' kilogram samengesteld voeder per maand. Hebben recht op dit voeder, de melkkoeien der eerste categorie, overeenkomstig het be sluit van 18 December 1940, waarvan de eigenaars voor hun grheelen stal de minimum hoeveelheid melk geleverd hebben voorzien in hetzelfde besluit. Stamboekdieren. Voor de stam- boekdieren en/of speciale rassen wordt een bijzondere regeling voorzien, in akkoord met het Ministerie van Land bouw en Voedselvoorziening, afdeeling Veeteelt Maximum-prijzen voor Inlandsche hop. Bij besluit van 15 September (Staats blad van 18 September) werden volgen de maximum prijzen vastgesteld voor de inlandsche hop 1. Edele hop: omvatteesde de varië teiten Tettnang, Fujg'es. Hallertau, Kent en Hybride 67 1600 fr. per 50 kg. 2 Gewone hop omvattende alie an dere variëteiten 1100 fr. per 50 kg. Deze maximum prijzen dienen ver staan voor waar ge'everd vrachtvrij magazijn van den handelaar of openbare weegschaal, forfaitaire overdrachttaks ten laste van den kooper. Alle andere verkoopsvoorwaardea van kracht op 10 Mei 1940 moeten be houden blij «en. Zware straffen zijn voorzien tegen de overtredingen van deze maximumprijzen. Het verplicht teeltplan voor het landbouwjaar 1941-42. Het besluit van 15 September (Staats blad van 20 September) legt aan de landbouwers een minimum-opbrengst op van broodgraan en aardappelen naar gelang de landbouwstreek en de opper vlakte van hua bedrijf. Daar het besluit uitvoerige en talrijke bepalingen bevat, zullen wij er een uitvoeriger toelichting van geven in een volgend nummer. De Provinciale Lacdbouwkamer van Brabant stelt van heden af voor iedere omschrijving van de heeren Staatsland- bouwkundigen een vorm van bekisting voor silo. kosteloos ter beschikking van de landbouwers van de provincie. De aanvragen moeten gericht wor den tot Mr Vossen, Hoofdstaatsland- bouwkundige, Kerkstraat, 88, St Agatha Berchem j of tot Mr Degreef, Staatslandbouw- kundige, Naamsche steenweg, 505, He- verlee. Ontsmettingspoeders voor Zaaigranen Ceresan en Fusariol Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst en bij alle magazijniers. lid zijn van de land- geen zaaigranen aan- Wat te doen voor personen welke geen lid zijn van de land- bouwkorporatie Deze kunnen zich seffens laten inschrijven en zoo komt alles in orde. Men schrijve naar Nationale Landbouwkorporatie 50, Nieuwstvaat, Brussel. Mogen niet landbouwers eveneens lid worden Naar ons weten bestaat hiervoor geen beletsel. Men kan echter op bovengenoemd adres alle inlichtingen bekomen. I VRAAG. Ik heb een stuk bouw- land vroeger won ik daar schoone zui- vete aardappelen, doch sedert ik dien grond kalkte win ik niets meer dan ge' rapte aardappelen. Is daartegen iets te doen ANTWOORD. Er bestaat geen zekere genezing voor deze kwaal. Het beste middel bestaat in het toepassen der groenbemesïing. U kunt zulks be proeven en het ware nuttig de uitslag te kennen. van onzen Rechtskundige wordt gehouden op Zondag 5 Oct. van 10 tot 12 uur, In ons Lokaal, Groote Markt, Aalst. Van December 1940 tot April 1941 ontving Frankrijk van Duitach'aad 245.000 ton chloorpotasch voor bemes tingsdoeleinden. In het nieuwe leverings- tijdperk, dat tot einde 1942 loopt zal Frankrijk 470.000 ton chloorpotasch krijgen uit de kolenmijnen van dra Ehas Niet minder dan 60.300 rantsoe- neeringszegels werden te Ronse gesto len bij den plaatseüjken bevoorradings- diensi. De dieven legden eveneens de hand op 14 000 fr. Tot hiertoe is men de daders niet op het spoor. In Mandsjoekwo is een groote milt vuurepidemie uitgebroken.Talrijke paar den, runderen en schapen zijn reeds aan deze ziekte ten onder gegaan Een streng onderzoek hteft uitgewezen dat een bui tenlander de besmetting dezer ziekte aan de dieren heeft aasgeze t Ia zijne wo ning werd een busj gevonden dat 120 gram ssiitvuurbacillen inhield. Ex-Koning George van Grieken land, welke na de bezetting van zijn land door Duitsche troepen, de wijk naar het buitenland had genomen, is Maandag in een Engelsche haven aangekomen.Te Londen werd hij dror den Koning, de Koningin, evena's door Chuichili ea an dere leden der Regeering verwelkomd. Nu het weer vroeg donker wordt, herinneren vrij er aan dat zaklampen van een blauwe afschemrring moeten voor zien zijn. Wie inbreuk pleegt op dezen maatregel zal streog gestraft worden. Uit Kaapstad werd ten bericht de wereld ingezonden vermeMend dat ge leerden er zouden in geslaagd zijn de griepbakterie te ontdekken. Een vreeselijk ongeval had plaats te Winksele op de baan Leuven-Brus sel Twee tandemrijder3. man en vrouw, botsten met groot geweld op een boom. Daar hun tandem zwaar was geladen en ze in volle vaart naar huis reden was de schok geweldig. De man werd op slag gedood, terwijl de vrouw doodelijk ge wond werd opgenomen. De raad der Secretarissen-generaal heeft besloten dat de kantoren der Mi nisteries en Openbare Administraties niet mogen verwarmd worden vóór 15 October. Na lange en nauwkeurige onder zoeken is een Italiaacsch geograaf er in gelukt de wereldkaart terug te vinden, welke de beroemde ontdekkingsreiziger Colombus bij zich droeg toen bij Ame rika ontdekte. Verder meldt men dat vlsschers uit Haïti onlangs een heel oud en ver roest anker hebben gevonden, dat na een deskundig onderzoek bleek te heb ben toebehoord aan een der schepen welke tot de Colombus-vloot behoorde. Twee dergelijke ankers bevinden zich reeds in een musrum te Chicago. i In Bergen werd sinds enkele dagen de 14 jarige Raoul Mouzy vermist. Al vorens te verdwijnen, stal de knaap bij zijne ouders eene som van 10 000 frank. Uit de Britsche hoofdstad meldt men dat de Sow jet-Russische ambassa deur Maisky in een tankfabriek de eerste tanks heeft gedoopt, bestemd voor het Kommunistische front. De tanks waren met de roode vlag bedekt en ontvingen namen als Karl Marx Lenin en Churchill enz. Drie kindertjes van 11, 8 en 5 jaar hebben op ongelukkige wijze den dood gevonden in Kales (Frankrijk). Men denkt dat ze een voetbad hebben willen nemen, want hunne schoentjes stonden op den dijk van het Kanaal. Voorbij gangers zochten tevergeefs naar de kleine baders, en slaagden er eindelijk in twee lijkjes boven te halen. De inschrijvingen op de nieuwe 1 Belgische vijf jaren-leening bedragen reeds een mooie som. Op 20 September was het bedrag reeds tot 1 milliard 335 millioen frank gestegen. Op 1 2 Oktober zal te Aalst een plechtige Moederbulde plaats vinden, I Alle moeders welke nog 10 kinderen thuis hebben, of er 10 hebben gehad, j zullen gehuldigd worden. Na een H. Mis om 10 uur en een ontvangst te 11 uur, f zal in den namiddag een feest worden op touw gezet in de Guido Gezellestraat. Deze straat telt het grootste aantal kinderen. De statistieken voor den burger lijken stand hebben uitgewezen dat in de vier eerste maanden van 1941, over gansch bet land 31.147 geboorten waren tegen 43 887 voor dezelfde tijdruimte van 1940. Het aantal sterfgevallen be droeg 46 284 tegen 48 624 tijdens de 4 eerste maanden van 1940. te, zal men de konsezven voor ze te ge bruiken iot boven 70° opwarmen. 3) Wanneer we zelf slerilis *eren. moet een voldoende hooge temperatuur in stand worden gehouden. 4) Wanneer zich verschijnselen van vergiftiging voordoen, onmiddellijk een geneesheer verwittigen. Nu, meer dan ooit, dient het zaai graan ontsmet te worden, ten einde een overvloedigen oogst te bekomen. De ontsniettingspoeders CERESAN en FUSARIOL zijn de beste waarborg tegen ziekte en schimmel. GEBRUIKSWIJZE 200 gram per 100 kg. rogge of tarwe. 300 gerst, haver, Vlas en klaver. 200 boonen en erwten. 800 h beetzaad. Het poeder moet gedurende 3 minu ten gemengd worden met de zaaigra nen in eene mengeltrom. Bij gebrek aan mengeltrom kan men voor kleine hoeveelheden ook een of ander kuipje gebruiken, waarin graan en poeder gedurende enkele minuten ge mengd worden. Groote hoeveelheden kunnen ook be reid worden op een welgereinigden dorschvloer. Na het graan er op uitge goten te hebben, bestrooie men het met het ontsmettingspoeder. Graan en poe der worden met de schup gedurende on geveer 5 minuten goed gemengd. Aangezien het poeder giftig ij, draagt men bij het verwerken voor den mond een natten doek en is het geraadzaam de mengeling te doen in een luchtige plaats of in open lucht. Na de mengeling is het graan aan stonds beschikbaar tot uitzaai nochtans is het prijsbaar 24 uur te wachten. Bewerkte zaaigranen kunnen niet meer dienen voor menschenvoeding. Men meldt ons uit Borsbeke het overlijden van Mijnheer Victor DE BACKER Echtgenoot v. Mw Sidonie Verspeeten Schepen der Gemeente Borsbeke. Lid van Redt U Zeiven. We bieden onze oprechte deelneming aan de achtbare familie. Een dokter verklaarde onlangs I 1 25 September 1941. Ter markt 18 balen. 16 verkocht. 4 balen Prima Hop 1600 fr. 1 1550 fr. 2 Groene Bel 1175 fr. 9 Gewone 1100 fr. het zeer gevaarlijk is om slechte konser- ven te eten. Deze eetwaren hebben ge woonlijk een reuk van ranzige boter en verwekken na ze te hebben gebruikt stoornissen. Nadien komt buikloop, ver lamming enz. Soms is de vergiftiging zoo sterk dat de dood er mee gemoeid is. Men zal dus volgende punten in acht nemen 1) Men zal geen konserven eten die een reuk van ranzige boter verspreiden. 2) Daar het gift dat de ziekte teweeg brengt vernietigd wordt door de warm- Het gebeurt nog al te dikwijls dat Vlamingen, welke te Brussel en zelfs elders in het Vlaamsche land, in hotels, restaurants, banketbakkerijen, winkels en andere firma's in hun eigen taal ver langen gediend te worden, daar botsen op de onkunde of erger nog op den on wil van uitbaters of personeel. Spora disch wordt een al te schreeuwend ge val in de pers vermeld of aan enkele bekenden meegedeeld, doch daarbij blijft het gewoonlijk en de firma kan rustig voortgaan met argelooze Vlamingen te verschalken. Ter gelegenheid van het Vlaamsch- Nationaal Zangfeest deden er zich weer ergerlijke gevallen te Brussel voor, tegen over volksgenooten, die beschaafd in taal en in optreden, het Nederlandsch gebruikten. De Vlaamsche Toeristenbond heeft besloten, in de mate zijner krachten, voortaan zijn leden en alle Vlamingen tegen dergelijke lieden te beschermen. Hij verzoekt alle taalgenooten, die zich over dergelijke gevallen te beklagen hebben, hem omstandig en in alle eerlijk heid te waarschuwen, op het adres Sint-Jacobsmarkt. 45, Antwerpen. Zulke brieven worden streng vertrouwelijk behandeld, maar komen niet in aanmer king indien de steller niet zijn volledig adres opgeeft, met naam en beroep. Ook over firma's die behoorlijk en dus normaal tegenover Vlamingen optreden, zijn inlichtingen steeds wel kom. Het spreekt vanzelf dat het in dit laatste geval alleen om Brusselsche en t Waalsche firma's gaat en dat dergelijke !mededeelingen slechts worden genoteerd indien betrouwbare personen ze inzen- I den. Een lijst van zulke handels- en j nijverheidsinrichtingen wordt kosteloos ter beschikking gehouden van eiken dat f Vlaming die erom verzoekt. Schriftelijke aanvraag moet vergezeld zijn van een postzegel voor het antwoord. Ook van de zondige firma's op taal gebied wordt een lijst aangelegd Daar elke firma recht heeft op een rechtvaar dige behasdeling zal ze slechts in de lijst worden opgenomen nadat briefwisseling met haar zelf den V.T.B. overtuigd heeft van beslisten moedwil. Het woord is nu aan de Vlamingen, die niet langer hulpeloos met hun taal en met zichzelf willen laten spotten. (Ingezonden door V.T.B.) v.v.v.- -V

De Koornbloem | 1941 | | pagina 2