Het Treurspel der Eetaardappelen. Arbeid ad lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Het zelf looien der Konijnenvellen De Karelische Boeren keeren naar hun verwoeste hofsteden weer. Abonnementsprijs De Koornbloem Orgaan der Landbouwemvereeniging Redt U Zelvet* Kleinveeteelt» ZONDAG 14 DEC 1941 Prijs 50 centiem 24ste JAARGANG Nr 1189 Abonnementsprijs 20 Er. 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen sonde? aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller i O. CAUDRON. Bareel en RedactieZeebergkaai» 4( Aalst. Da medewerkers sfjn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De schuld van al de moeilijkheden berust niet bij de Vlaamsche boeren. Duizende personen die in de steden sinds weken op het winterrantsoen van eetaardappelen zitten te wachten, heb ben over enkele dagen hun laatste hoop zien verzwinden, wanneer door het hoofd van den aardappeldienst verklaard werd dat de uitdeelingen gingen stop gezet worden bij gebrek aan voorraden. Zoovelen die geduldig hebben ge wacht op de bedeeling der winterrant- soenen werden het hart toegenepen, wanneer ze vernamen dat voor hen niets meer zou overschieten. We voelen maar al te best de ge moedstoestand van deze familievaders en hunne verbittering tegen de landbou wers en tegen de personen die de leiding van de verdeelingen in handen namen. De heerschende wantoestanden zijn ook door niemand goed te praten, want ten slotte heeft ieder burger van het land onbetwistbaar recht op zijn deel in den aardappeloogst. Het is een feit, dat langs de zwarte markt altijd aardappelen te bekomen zijn aan zwarte prijzen, zoodat de stads- menschen tot het besluit komen dat de boeren allemaal uithongeraars en woe keraars zijn... We willen hier deze personen niet wit wasschen die waarlijk teren op den honger der bevolking, maar het is onze plicht deze landbouwers te verdedigen die hun volle plicht en meer dan hun plicht hebben gedaan. We durven be weren dat het grootste deel onzrr Vlaamsche boeren bij dit getal moeten worden gerekend. Hoe het komt en waarom er geen aardappelen langs officieelen weg te be komen zijn, kregen we verleden week in de dagbladen te lezen, tengevolge van een onderhoud van de dagbladschrijvers met den heer De Rammelaere, bestuur der der Aardappelcentrale. Het is tengevolge van deze verkla ringen, dat iedereen welke niet over de noodige voorraden beschikt op den loop is gegaan en dit is zeer verstaanbaar. Dat de boeren weer over den hekel wor den gehaald, eveneens de cfficieele or ganismen, is niet te verwonderen. De woede en ontmoediging van de stadsmenschen heeft haar toppunt be reikt en het is te hopen dat in korte da gen geweten wordt aan wie de schuM ligt van deze wantoestanden. Het volgende streng vertrouwelijk briefje spreekt in dit opzicht boekdeelen Aalst, den 3 Dec. 1941. Waarde Heer Bestuurder, In vertrouwen vraag ik U dringend of U me aan driehonderd kilos eetaard- appelen kunt helpenik zou U hierom zeer dankbaar zijn. In alle eerlijkheid had ik mijn ver- trouwen gesteld in de beloofde officieele vérdeelingdoch dit vertrouwen is vol ledig geschokt en met reden I Tot hier toe kreeg ik niets, en naar ik verneem moeten we voor de toekomst niets ver wachten. Mijn huisgezin is sinds weken zonder aardappelen, behalve deze welke ik af en toé per flets heb gaan bedelen bij de boeren van den omtrek, mits betaling van 7 fr. het kilo. Ik was de eenige van mijn collegas welke nog geloofde in nieuwe orde en volksverbondenheid, maar ik moet U zeggen dat ik totaal ontnuchterd ben. Ik hoop dat uwe betrekkingen U zul len toelaten me aan enkele balen eet aardappelen te helpen en teeken met dank op voorhand Hoogachtend. B.A. Het geval van bovengenoemden heer is algemeen in de steden en we moeten ons met angst afvragen wat er in de komende maanden moet gebeuren. We vragen ook met reden wat er gedaan werd met de door de boeren geleverde eetaardappelen en waarom de stedelingen geen aardappelen ontvan gen, als we weten dat in België 159.000 tot 160.000 hectaren zijn geplant, wat, met een gemiddelde leverbare op brengst van 10.000 kg. per hectare, voor iederen Belg minstens 200 kg. eet aardappelen voor het jaar 1941 betee- kent I Uit het genoemd persgesprek met den heer De Rammelaere, hebben we hier over een en ander vernomen en onder meer kunnen lezen 1) dat de landbouwers in Vlaanderen veel hebben geleverd, terwijl in de Waalsche provincies en vooral in Luxemburg van weinig of geen levering spraak is. In tientallen gemeenten is zelfs niet de minste inrichting, bestaan noch opgaven noch schattingen noch steek kaarten I (We hebben regelmatig in de pers gezocht naar de afstellingen van tien tallen Waalsche burgemeesters, naar veroordeelingen van duizenden boeren die met millioecen franken werden ge boet, maar nergens is er iets te vinden, zoodat de leveringen en straffen enkel aan onze Vlaamsche boeren en burge meesters zijn voorbehouden 2) we vernamen van den heer De Rammelaere verder dat de geleverde eetaardappelen vooraf naar de Waal sche nijverheidsstreken werden gezon den, terwijl de bewoners der steden en ook der kleinere steden in Vlaanderen zonder eetaardappelen zitten. Dergelijke toestanden roèpen om wraak ten hemel en getuigen van een nooit gekende onmacht, wan orde en anarchie in de leidende kringen. Het feit dat een deel der landbouwers in ons land zonder verdere gevolgen aan de leveringen hun zolen vagen, moet ons doen veronderstellen dat de leve- ringsplicht wettelijk niet bestaat en er enkel op vreesaanjaging en goeden wil bij de lasdbouwers gespeculeerd wordt. Kan die veronderstelling een grond van waarheid hebben We meenen het niet, maar vragen ons toch af waarom tegen de Waalsche boeren niet wordt opgetreden I We weten dat vooral de provincie Luxemburg en een deel van Namen bui tengewoon veel aardappelen voort brengt. Vóór den oorlog werden van daar uit tienduizenden wagons naar Engeland verzonden en kochten onze Vlaamsche zwijnenkweekers aldaar groote voorraden om hunne zwijnen te mesten. En in die streken zouden de landbouwers op dit oogenblik hun aardappelen voor de zwijnen of voor den smokkelhandel mogen bestemmen, terwijl de stedelingen en de werkersklas worden uitge hongerd. Het is noodig dat hier klaren wijn wordt geschonken en dat de bevolking der steden weet, dat de kwaden wil der Waalsche boeren en de niet te noemen en raadselachtige houding van de perso nen die voor de voedselvoorziening moeten zorgen, schuld zijn dat ze geen aardappelen te eten hebben. De Vlaamsche boeren hebben in doorsnee veel geleverd en zoo er hier en daar personen of gemeenten zijn die ach terbleven, dan valt nog de schuld op dezelfde leiders, omdat ze noch het ver stand noch den wil bezitten om iets be- behoorlijk te ordenen. De blinde herschattingen op papier en zonder de velden te hebben gezien, heeft een vermindering van leveringen van veel duizenden tons eetaardappelen teweeggebracht. Alleen het feit dat de landbouwers ondervonden dat hen hoeveelheden werden gevraagd, welke ze toch niet konden leveren, heeft hen doen beslui ten niets meer te doen en de gevolgen af te wachten. In dit zelfde blad hebben we van af Juni 1940 herhaaldelijk aangetoond hoe men veel van de boeren kon gele verd krijgen, zonder moeite en met ge noegen. Maar nooit kwam men er toe de weg die we aantoonden te volgen. Alles wat tot hiertoe werd ineenge stoken is een samenraapsel van theorie en onzin en heeft aan de gemeenschap een reeks van niet te beschrijven moei lijkheden gekost. De schuld van de huidige moeilijkhe den ligt niet bij onze Vlaamsche boeren. In Brussel en in Wallonië zitten i de doodgravers van onze stadsbe woners En dit willen we vandaag voor de zooveelste maal in ons blad verklaren. Als men nu denken gaat dat de Lux -mburgsche boerderijen afgezocht I worden door de Toezichters ofte Con- j trokurs. dan heeft men het leelijk mis 1 In Vlaanderen wordt den citroen ver der uitgeperst. En dat noemt men op onze dagen Volksverbondenheid 1 O. C. Onze in goede voorwaarden gedroog de konijnenvellen kunnen wij zelf looien en omwerken tot het mooiste bont, dien stig voor alle gebruik in ons huishouden. Alléén vellen van de mooiste soort zullen we daartoe uitkiezen, bij voor keur eenkleurig, voortkomende van ge zonde dieren, welke op het oogenblik der slechting niet in de ruiperiode ver keerden. Immers, vellen van zieke die ren of van die welke aan het ruien wa ren, zullen nooit den schoonen glans hebben van die voortkomende van ge zonde konijnen, terwijl ze daarenboven spoedig het haar zullen verliezen, wan neer ze gestroopt werden van ruiende dieren. Daarenboven bieden ze weinig weerstand aan het gebruik en geven weinig warmte. Dus de prachtigste vellen houden we voor éigen gebruik, die welke dik in het haar zitten, glad aanvoelen wanneer we er de palm der hand over strijken en glanzend van haar zijn. Het zelf looien der vellen bestaat in de volgende bewerkingen 1) het wee ken en het ontvellen 2) het aluinbad 3) het drogen 4) het uitrekken 5) het polieren 6) het kammen en eindbewer king. 1) HET WEEKEN der gedroogde vellen heeft plaats in gewoon regenwa ter gedurende twee dagen. Deze bewer king is noodig om de vellen terug lenig en malsch te maken. Wanneer ze, na 48 uur, goed zacht geworden zijn, nijpt men het grootste gedeelte regenwater uit, en wordt het vel doorgesneden van aan de lippen tot aan den are kopvel en poten worden afgesneden. Nu gaan we over tot het verwijderen van het dunne vlies dat de huid inwen dig nog bedekt. Deze bewerking doen we liefst zonder hulp van een mes. De nagels der vingers zijn daartoe het best geschikt. Eens het vlies gelost maken we het verder volledig los van de huid door langzaam en regelmatig te trekken moest het onmogelijk zijn zulks te doen met de handen dan alléén pas kunnen we voorzichtig van een stomp mes ge bruik maken. 2) HET ALUINBAD waarin het eigenlijke looien geschiedt wordt bereid op de volgende manier men neemt een emmer regenwater, waarin 1 kilo keu kenzout en 1/2 kilo aluin in poeder wordt gedaan. Dit mengsel laat men koken tot na volledige oplossing, van den aluin (het zout is bijna onmiddellijk opgelost). Daarna laat men deze oplos- (Zie vervolg onderaan 4e kolom). i De Landbouw in Finland. In twee oorlogen werden 140.000 hoeven en hulzen verwoest In den laatsten tijd waren weer aller blikken gericht op het Finsche volk. Het is een krachtig en gehard volk. De Finsche bevolking omvat nauwelijks vier millioen zielen. Vóór de Russische revolutie beheerschten de groote land eigenaren de samenleving. Zij vormde de heerschende klasse. Hun zonen dien den in het leger van den tsaar, wat niet wegnam dat Finland over een klein eigen leger beschikte. Toen de bolsjewistische vloedgolf ook Finland dreigde te ver zwelgen, verzamelde de landeigenaar en voormalige garde-offleier, baron von Mannerheim een legertje van vrijwilli gers om zich heen. Hij trok er eerst mee naar het Noorden, oefende daar zijn mannen, betrok uit Zweden de noodige wapens en opereerde zoo succesvol met Duitsche gewapende hulp dat hij in een meesterzet zijn land veilig stelde. Hij sloot zich bij de traditie aan. Met zijn instemming ging een flink gedeelte van het groot grondbezit in handen van kleine boeren en pachters over. De land eigenaren stemden vrijwillig in dezen afstand toe. Het resultaat was een sterke klasse van meer dan twee millioen onaf hankelijke boeren, die als het ware de ruggegraat van het nieuwe Finland vormden en aan het land op elk gebied tal van verdienstelijke mannen en vrou wen schonk. Deze boerenstand kon bogen op 500.000 weerbare mannen en die maak ten de kern uit van het Finsche leger, dat steeds paraat bleef, want het nabuur schap met het bolsjewistisch geworden Rusland bleef voor Finland een bron van zorgen. Het gevaar uit het Oosten was geenszins bezworen. In den Herfst van 1939 schoten de bliksemstralen uit de samengepakte wol ken. De Sowjet-Unie stelde Finland verschillende eischen, die onvereenig- baar waren met de Finsche onafhanke lijkheid. Na het weigerend antwoord gingen de Sowjet- troepen tot den aan val over. Het werd geen gemakkelijke overwinning, want de Finsche boer stelde zich als één man te weer. Door den vrede van Moskou viel de Karelische landengte in bolsjewistische klauwen. Hetbleekspoedig.dat Sowjet Rus land niet tevreden was met hetgeen het had bereikt. Bij zijn bezoek aan Berlijn deelde Molotoff mede, dat de Sowjet- Unie zich door Finland bedreigd achtte en toen op 22 Juni 1941 de Duitsche le gers den strijd met den bolsjewistischen kolos aanbonden, streden in den Noor delijken sector Finsche troepen dan ook vastberaden aan hun zijde. Karelië is thans reeds terug in Finsche handen. Met den vrede van Moskou, afgeslo ten op 12 Maart 1940, moest Finland, zooals we hooger zegde, Karelië, de graanschuur van het land, aan de Sow jet-Unie afstaan. 36.400 vierkante kilo meter vruchtbare aarde gingen voor Finland verloren. En de geheele bevol king van ongeveer 500.000 zielen liep het afgestane land uitnaast 85.000 ste delingen, die tamelijk gemakkelijk onder te brengen waren, moest voor 200.000 boeren en pachters een onderkomen en brood gezocht worden. In den kortst mogelijken tijd moesten 39.000 land bouwbedrijven als uit den grond worden gestampt. En de Finnen bewezen dat zij goede inrichters waren. Na nauwelijks één jaar waren 16 000 nieuwe landbouwbedrij ven kant en klaar, 162.000 hectaren vruchtbare en te ontginnen gronden ter beschikking der verdreven boeren ge steld enz. De Kareliër houdt echter aan zijn eigen grond,want zoodra de Finsche troepen samen met de Duitsche hun op- marsch inzetten en eertijds afgestane gebieden heroverden, zaten de Kareliërs niet meer stil. Zij waren niet meer te houden. De regeering zag zich dan ook verplicht zoo snel mogelijk alles in het werk te stellen om den terugkeer der Karelische boeren mogelijk te maken. Deze nieuwe uittocht is thans in vollen gang... Wanneer men thans door het her overde Karelische gebied trekt, stuit men overal op de terugkeerende bevolking. Van de nagenoeg 500.000 menschen.die destijds zijn ontruimd, zijn er reeds 50.0C0 in hun oude woonsteden terug gekeerd en in het geheel hebben reeds 100.000 menschen thans verlof gekregen om terug te keeren. Niet alleen, dat het vervoer van deze lieden met vele moeilijkheden gepaard gaat, doch vooral de door den oorlog aangerichte schade verhindert hun te rugkeer. Niet minder dan 140.000 huizen zijn in den vorigen en in den tegen- woordigen oorlog vernield. In tal van dorpen is de helft der huizen verwoest. In Viipuri, bvb zijn slech's 8 van de huizen ongeschonden gebleven. In een andere gemeente zijn slechts 7 huizen van de 726 van de verwoesting ge spaard. Finland is door den oorlog wel zwaar bezocht I Doch, al zijn hofsteden en hui zen verwoest; de akkers, de weiden en de bosschen zijn er nog altijd. Daarheen trekken de landlieden. Zij schuwen geen arbeid, geen ontbering, geen moeite om opnieuw te beginnen, zooals hun voor ouders, dat zoo vaak hebben moeten doen. Teneinde de terugkeerende boeren van de noodige geldmiddelen te voor zien om hun huis en haard en bedrijf te rug in orde te brengen, zijn bijzondere maatregelen getroffen door de regeering, om hen door middel van leeningen te steunen, in de eerste plaats om zich vee en landbouwgereedschappen opnieuw aan te schaffen. Er zijn reeds een 35 tal hulppostkan toren geopend. En er zullen nog andere volgen, zoodra men over geschikte loka len kan beschikken, want bijna alle post- gebouwen zijn met den grond gelijk ge maakt. Op talrijke wegen rijden de post- koesten weer. Banken en spaarkassen hebben in het veroverde gebied hun werkzaamheden hervat, nadat de Finsche wet op de opheffing van spaarkassen, welke in wei king was getreden na den vrede van Moskou, gewijzigd was. En terwijl duizenden Finsche mannen en vrouwen dag en nacht met hart en ziel bouwen aan een nieuwe hofstede, beveiligen de Finsche soldaten voor im mer het Finsche gebied. sing terug koud worden. Dit bad is vol doende voor het looien van 8 tot 10 vellen. Na ontvliesd te zijn, zooals hooger is gezegd, worden de vellen in dit bad ge dompeld dat lauw moet zijn, en ze ver blijven daarin gedurende eene week. Eiken dag zullen ze duchtig gekneed worden en in alle richtingen uitgetrok ken ten einde ze goed te doen doortrek ken van het aluinbad. In een volgende bijdrage behandelen we het drogen, het rekken en de eind- afwerking. voor voor het jaar 1942. Tengevolge van de vele prijs verhoo gingen, zijn we verplicht de prijs van i ons blad te brengen op 24 fr. per jaar. We hopen dat geen enkel lezer zal nalaten het jaarabonnement te vernieu wen. LEDEN l Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwjjls kunt U «r raad vinden voor vele gevallen. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1941 | | pagina 1