De officieele vertegenwoordiging van Land- en Tuinbouw. Verstopping bij Paarden. Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 2 MAART 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1239 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De minister van landbouw heeft op 4 Februari 11. bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers het wets ontwerp ingediend tot inrichting van de officieele vertegenwoordiging van land- en tuinbouw. Ziehier in groote trekken de betee- kenis van dit ontwerp, zooals zij blijkt uit de memorie van toelichting en uit de bijzonderste bepaling van het wetsontwerp. De landbouw beschikt over een uitgebreide beroepsorganisatie, welke twee vormen heeft aangenomen een officieele en een vrije. De officieele beroepsorganisatie is heden alsvolgt ingerichthet land- bouwcommice de provinciale landbouwmaatschap- pij, welke de vertegenwoordigers van al de commices groepeert, terwijl het dagelijksch bestuur der provinciale maatschappij uit de provinciale land- bouwcommissie bestaat de provinciale landbouwkamer, die de vertegenwoordigers der vrije orga nisaties met deze der commices groe peert de Hooge Landbouwraad die, bui ten en behalve de vertegenwoordi gers der Provinciale Kamers, uit af gevaardigden van den minister en gecoöpteerde leden bestaat. De vrije beroepsorganisaties heb ben anderzijds een groote belangrijk heid verworven door het aantal hun ner leden en de verscheidenheid hun ner economische en sociale werking. Zij hebben in het verleden aan de landbouwersklasse de grootste dien sten bewezen en zullen deze in de toekomst blijven bewijzen. De officieele vertegenwoordiging, zoo betoogt de minister in de memo rie van toelichting, heeft dan ook niet ten doel de plaats in te nemen van de vrije beroepsvereenigingen. Haar rol is verschillend. Doel der officieele vertegenwoordiging. De officieele vertegenwoordiging bestaat vooreerst in de oprichting van een waarlijk vertegenwoordigend or gaan van al de Belgische land- en tuinbouwers zonder onderscheid. Het is van belang, dat de overhe den van eiken rang over een orga nisme beschikken, dat doorzijn eigen statuut, de bevoegde woordvoerder zij van de land- en tuinbouwmiddens. Aan de basis van de officieele ver tegenwoordiging ligt de kantonnale kamer voor land- en tuinbouw, sa mengesteld uit afgevaardigden aan geduid door verplichte verkiezingen, waaraan al de hoofden van land- en tuinbouwondernemingen zullen deel nemen. De kantonnale afgevaardig den zullen op hunne beurt de afge vaardigden kiezen der provinciale land- en tuinbouwkamer, welke wordt opgericht in de hoofdplaats van elke provincie, waaruit op het nationaal plan de leden voor den Nationalen Raad voor Land- en Tuinbouw zul len voortkomen. Het gezag van deze uit het algemeen, verplicht en geheim stemrecht gesproten organismen, zal aldus op vaste grondslagen rusten en hun adviezen zullen zich aan de over heden opdringen als de onbetwistbare uiting van de meening van de land en tuinbouwers. De vrije vereenigingen zullen bij de verkiezingen een aanzienlijke rol kunnen spelen, daar elk hunner zijn kandidaten kan voordragen. Hun ver tegenwoordiging in de officieele or ganisatie zal rechtstreeks afhankelijk zijn van den invloed, dien zij op de land- en tuinbouwersklasse uitoefe nen. Taak en opdracht der officieele organisatie. Benevens de adviseerende taak hierboven reeds vermeld, zal de offi cieele organisatie ook een actieve rol spelen. Zij kan elk nuttig initiatief ne men, om de belangen harer onder- hoorigen te verdedigen, voornamelijk ten aanvullenden titel, t.t.z. op de ge bieden waar de vrije organisaties on machtig zouden zijn om doeltreffend op te treden. Zij kan aan de openbare overhe den alle suggesties.en voorstellen doen tot bevordering van land- en tuin bouw op technisch en economisch ge bied. Van hunnen kant, zullen de over heden beroep kunnen doen op de me dewerking der officieele organisatie voor de vervulling van sommige ta ken, zooals de inrichting van prijs kampen, tentoonstellingen, de studie der kostende prijzen, de schatting der opbrengsten, de oprichting van vee- (Zie vervolg 2* bladzijde 1kolom) Bij paarden komt zoo dikwijls ver stopping, gepaard met hevige en langdurige kolieken voort, om reden dat de vertering van de cellulose ge beurt in de darmen en wel meest in de blindedarm die tot 60 liter voedsel kan bevatten, in tegenstelling met het rund waar de vertering van dezelfde stoffen gebeurt in de voormagen, en ook om reden dat die vertering bij het paard zeer veel tijd vraagt. Daarom ook dat de darmen van het paard zoo heel anders gebouwd zijn dan bij het rundwant om de vertering langzaam te laten gebeu ren zijn de darmen zoo ingewikkeld, kronkelend, met plotse vernauwingen en verwijdingen, wat allemaal weer zooveel oorzaken zijn die het paard voorbeschikt maken voor darmver stoppingen. Voeg daarbij nog dat in de dikke darm, die volgt op de blinde darm, het water uit de verteerde massa heel wat beter wordt uitgetrokken dan dit het geval is bij het rund, waardoor dus de mestballen van het paard meer gebonden en droger zijn. Paarden die daarbij 's winters veel gedwongen zijn tot stalstand en op den hoop toe veel droog voedsel als kaf en stroo te verwerken krijgen dat dus moeilijk verteert en moeilijk voortschuift, zullen dus meer neiging hebben tot verstopping dan wel het geval is in den zomer, wanneer het paard voortdurend in beweging is en malsch goed verteerbaar gras dage lijks op zijn menu voorkomt. De.darmverstopping kan te wijten zijn aan plaatselijke of algemeene buikvliesontsteking, waarbij steeds darmverlamming optreedt en het voeder niet meer wordt voortbewo gen daar de kneed- en golfbewegin gen nu volledig stil liggen. Zenuw ontstekingen, storingen in den bloeds omloop (hierover meer in komende bijdrage over wormen bij het paard) hebben dezelfde verlammende uit werking. Wanneer een deel van de darmen in voortdurende kramptoestand ver keert kan daar evenmin voedsel voor bij geraken: dit is ondermeer het ge val bij plaatselijke darmontsteking bv. door opname van beschimmeld voe der en ook bij aanwezigheid van een massa lintwormen hier of daar in de darmen. Verstopping kan nog het gevolg zijn van stoornissen in de darmstruc tuur zooals inkrimpingen tengevolge van darmzweren, tuberculeuze letsels, goed- of kwaadaardige gezwellen in de darmwand ofwel er buiten en dus van buitenuit den darm samendruk ken. Tengevolge dan nog van de groote lengte en ongewone beweeg lijkheid van de darmen komt het niet zelden voor dat een stuk darm hier of daar bekneld geraakt 't zij in uitwen dige breuken als navelbreuk en lies breuk (veel bij veulens) 't zij in darm- scheilbreukenverder dat de darmen zich in een knoop leggen of ook nog dat een darmstuk zich in het volgende stuk gaat instulpen en er dus uitziet als een ingeduwde vinger van een handschoen. Ten laatste komt als oorzaak voor de eigenlijke verstopping van de darmholte. Deze verstopping kan het gevolg zijnvan een ophooping van een slecht verteerde voedermassa, 't zij in de blinde darm, 't zij in de dikke darm: van haarbollen bestaande uit een mengsel van opgelikte haren, houtvezels en voedselrestenvan kalk of zandsteenen (vond men veel bij de frontpaarden 1914-'18): of van sa mengebalde wormmassa's. De ziekteteekenen nu zullen na tuurlijk verschillend zijn naar gelang de oorzaken en de graad van ver stopping van het darmlumen (darm holte). Bij acute darmverstopping tre den hevige kolieken op en doen de eigenaars soms vermoeden dat hun paard 't vuur of de miserere in den buik heeft. Het paard zwaait met het hoofd op en neer (wierookbewegin gen) of steunt met het hoofd op de krib, trekt de bovenlip op, de staart wipt op en neer. De temperatuur is gewoonlijk niet verhoogd. De mest ballen, als er tenminste nog te voor schijn komen zijn hard, klein gebald en slecht verteerd. Af en toe werpen de paarden zich neer, rollen zich of stampen heftig met de pooten en springen dan op nieuw op. Dit herhaalt zich telkens met min of meer lange tusschen- poozen. Wanneer men den buik overluistert kan men hooren dat de darmgeluiden in hevigheid zijn toege nomen vóór de plaats van verstop ping en verminderd of wel totaal ver dwenen na de plaatshet is dus de darm die vecht tegen de hindernis. De buikwand voelt hard en pijnlijk aan. Bij rektaal onderzoek (met de hand den darm afvoelen) vindt men soms de plaats, de oorzaak der verstopping, (Zie vervolg 2' bladzijde 2'kolom.) De Koornb! Loem i

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1