Hoe onze Hoenderkweek ten onder wordt gebracht. KOLIEKPIJNEN BIJ PAARDEN. Ontsmettingsstoffen Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD Voor en door de Landbouwers AALST 16 MAART 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1241 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT. U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Een der zwaarst getroffen bedrijfs takken van onzen landbouw is voor zeker de pluimveehouderij. De prijs der eieren is gedaald tot circa 2,25 fr. terwijl de prijs van het hennenvoe- der op de vrije markt schommelt tus- schen 7 en 8 fr. het kg. Op het huidig oogenblik wordt elk verbruiksei met aanzienlijk verlies voortgebracht en indien eerstdaags geen verbetering intreedt zullen talrijke pluimveehou ders verplicht zijn er het bijltje bij neer te leggen. Enkel de prijzen van de mestkui- kens, welke behoorlijk stand houden en van 80 tot 90 fr. per kg. bereiken, brengen eenige verlichting aan de on gunstige uitslagen onzer hoender- kweekerijen. In plaats van er op gericht te zijn hulp te bieden in den benarden toe stand waarin deze belangrijke be drijfstak van onzen landbouw ver keert, is de politiek van de Regeering en meer bijzonder deze van het Mi nisterie van Bevoorrading er op af gestemd onze pluimveehouders ver der den put in te helpen. In zake voederbedeeling tegen offi- cieele prijzen is dit ministerie totaal in gebreke gebleven. Het beweert niet bij machte te zijn de vereischte grond stoffen op de buitenlandsche markten voor de fabricatie van hennen voeders te kunnen betrekken, dan wanneer men deze voeders vrij gemakkelijk vindt op de vrije markt mits men maar geld heeft om de hooge prijzen te betalen. Vóór enkel maanden had het Mi nisterie van Bevoorrading nochtans aan de hennenhouders de levering van voeder tegen officieele prijzen toegezegd, mits zij hunne eieren te gen de vastgestelde prijzen zouden leveren. De voortbrengers die ver trouwen hebben gesteld in de offi cieele beloften zijn het kind der reke ning geworden en kregen na korten tijd van hei betrokken ministerie te hooren dat het niet verder kon in staan voor de levering van de be loofde hennenvoeders. Zoo fopt men Frederik. Intusschen is hetzelfde ministerie er schitterend in geslaagd een massa vreemde eieren in te voeren, zonder nauw te letten op de hoedanigheid dezer vreemde producten. Het is wer kelijk ongehoord dat deze invoer van vreemde eieren geschiedt zonder dat de wetgeving op het verplichtend stempelen der vreemde eieren wordt nageleefd. Deze vreemde eieren van mindere kwaliteit worden, gemengeld met inlandsche versche eieren, ter markt gebracht en bederven de goe de faam onzer inlandsche producten. Toen men de aandacht van den Heer Lallemand vestigde op de na- deelige gevolgen van deze politiek antwoordde de Minister dat hij het niet kon verantwoorden de inland sche eierproductie te beschermen, wanneer hij in het buitenland eieren naar beliefte kon koopen tegen mer kelijk lagere prijzen dan deze ge vraagd voor de binnenlandsche pro ducten. Dat door dit stelsel een belangrijke bedrijfstak van onzen landbouw naar den dieperik gaat, dat de inlandsche eieren van betere hoedanigheid zijn dan de uitheemsche maakt niet het minste het voorwerp uit van de be zorgdheid van onzen Minister voor Volksvoeding. De invoer van vreemde eieren heeft intusschen reeds 100 millioen stuks overschreden en gaat nog steeds verder, alhoewel dezen laatsten tijd in minder tempo. Waar elk- ander land zijn deviezen zooveel mogelijk tracht aan te wenden voor den invoer van grondstoffen (in het geval dat ons bezig houdt grondstoffen tot fabrica tie van hennenvoeders), benuttigt on ze Minister van Bevoorrading onze met den dag schaarscher wordende deviezen voor den invoer van afge werkte producten namelijk eieren. Wat de bedeeling van hennenvoe- der tegen officieele prijzen betreft, blijven de officieele berichten nog im mer zeer vaag en rekbaar. Wel werd een mogelijke fabrikatie van kuiken voeder, dat officieel zou worden be deeld, aangekondigd. Doch uit de be woordingen van de officieele berich ten dienaangaande valt niet af te lei den op welk tijdstip en tegen welke prijzen dit voeder zal beschikbaar zijn. Intusschen blijkt echter vast te staan dat op den invoer van grond stoffen voor de pluimveehouderij geen groote verwachtingen mogen worden gesteld. Voor Februari 11. werd enkel de invoer van 8.500 ton maïs verwacht. Welke hoeveelheid (Zie vervolg 2e bladzijde 1kolom) Bij alle dieren treft men kolieken aan, echter het meest bij het paard, omdat het bij dit diersoort is dat men zoo dikwijls verstoppingen, gepaard met min of meer hevige kolieken, aan treft (zie vorige bijdrage)verder weet men dat het paard maar een heel kleine maag heeft, die zelfs het voed sel van een enkele maaltijd niet kan bevatten, zoodat het voedsel dikwijls onvoldoende voorbereid in de dar men terecht komt en de verdere ver tering dus niet zonder moeite ver loopt. Ook zijn sommige paarden zeer gulzig en kauwen dus het eten on voldoende. Bij andere is het gebit in gebrekescherpe tandpunten, onre gelmatig gebit, slechte tanden enz. Al deze paarden kunnen zelfs uitein delijk geen stroo of hooi meer naar binnen werken ze maken sjiken en laten der vallen. De zeer speciale bouw van de darmen maakt het veel vuldig voorkomen van knoopvor- ming, instulpingen en verstoppingen mogelijk. Daarbij komt nog dat men bij paarden een zeer speciale soort darmwormen aantreft, nl. de strongy- lieden, ook veelal bloedwormen ge noemd, die door de door hen aange richte verwoestingen dikwijls, maar meest bij jonge paarden, koiiekpijnen veroorzaken. Ook is het maar al te waar, dat alle mogelijke orgaanstoornissen hun weerslag hebben op het verterings stelsel. Dit zijn dus al oorzaken die het paard voorbeschikt maken voor darmpijnen. Als eigenlijke oorzaken kunnen wij ondermeer aanstippen a) Te weinig voedsel verwekt hon- gerkolieken, te veel digestiestoornis- sen. Vooral wanneer de pijnen optre den kort na den maaltijd, moet men het voedsel verdenken. Vooral ook wanneer veel dieren tegelijk kolieken hebben, is het dikwijls gelegen aan het voeder, dat ondermeer beschim meld of verrot is, of te jong. Kun nen nog als mogelijke oorzaken aan zien worden het op ongeregelde uren voederen, het onmiddellijk doen wer ken na het eten, en het te plots veran deren van regiem. b) Onvoldoende drankopname of op ongepaste tijdstippen, opname van veel water het toedienen van koud water wanneer de paarden van hun werk thuis op stal gebracht worden, zijn weeral zooveel mogelijke oor zaken. Hoe merkt men nu dat zijn paard kolieken heeft Welke zijn dus de ziekteteekenen of symptomen Het eene dier geeft meer uiting van pijn dan het andere. Wanneer de pij nen niet te hevig zijn, zien wij dat het paard stampt en krabt met de voor- pooten dat het omziet naar den buik, de lippen optrekt, geeuwt, met den staart slaat, zich neerlegt en weer rechtspringt. Zijn de pijnen heviger, dan wordt de blik angstiger, het paard zweet, werpt zich neer met geweld, smijt met kop en pooten, neemt on gewone houdingen aan, sommige zit ten op hun achterstel of leggen zich op den rug andere trachten met de voorpooten in de krib te staan, nog andere rollen zich heftig om. Onnoo- dig te zeggen dat het paard naar geen voedsel omziet. Wanneer die pijnen dan bij eenzelfde paard op geregelde tijdstippen weerkeeren, dan wil dit zeggen dat de oorzaak steeds aanwe zig blijft, dat dus dat paard eens gron dig moet onderzocht worden, om die oorzaak op te speuren. De pols is gewoonlijk iets vlugger wordt de pols onregelmatig en te snel, dan is de toestand van het dier niet rooskleurig. De temperatuur is bijna nooit merkbaar verhoogd en is wei nig betrouwbaar in dit geval. Soms zijn de slijmvliezen van oogen, neus en muil lichtgeel gekleurd. Dit is te wijten aan een ontsteking van den dunnen darm, waarbij de galafvoer belemmerd wordt. De galkleurstoffen dan zijn ootzaak van het optreden van die kleur. Darmgeluiden hoort men soms in te erge mate over heel de darmlengte, soms op een bepaald stuk darm,soms hoort men niet de min ste geluiden meer. In het eerste geval heeft men te doen met darmkrampen, waarbij de darmen dus te hevig wor den samengetrokken in het tweede geval liggen de darmen stil, tenge volge van verstopping of overlading. Soms is de rechterflank nogal uitge zet, wat wijst op ophooping van gas sen in de blinde darm. ('t Vervolgt). Veearts M. M. ALLE tegen ziekten en plagen in land- en tuinbouw, zijn te verkrijgen in de magazijnen Redt U Zeiven en bij onze zaakvoerders. De 1 Koornb! loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1