Nationale Economische Conferentie KOLIEKPIJNEN BIJ PAARDEN. Rond de Arbeid adelt LANDBOUWWEEKBLAD 1 Voor en door de Landbouwers Enkele nuchtere beschouwingen* AALST 23 MAART 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1242 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Orgaan der S. M. REDT.U ZELVEN. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De nationale conferenties van ver schillenden aard van den arbeid, van den handel, van den landbouw en nu op 3 Maart 11. de nationale econo mische conferentie volgen elkander in snel tempo. Indien de economische en sociale moeilijkheden konden opge lost worden met redevoeringen, dan ware het perfect. Spijtig genoeg is dit niet het geval en elke nuchterdenken- de mensch zal de meening zijn toege daan, dat deze spectaculaire en door gaansonvoldoende voorbereide plech tige vergaderingen practisch weinig aarde aan den dijk brengen voor het herstel van 's lands economische wel vaart. Wij leven voorwaar in een curieu- sen tijd. De regeering stelt zich in de plaats van de wetgevende kamers dank zij het stelsel der volmachten. De Staat die niet eens bij machte is zijn normale bestuurlijke taak be hoorlijk waar te nemen, wil nochtans de economie leiden en, wanneer hij de moeilijkheden niet meer baas kan, doet hij beroep op de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven die hij in groote vergaderingen bijeenroept. Aan deze vergaderingen geeft hij een opdracht welke niet door de wetten is voorzien en welke zij overigens niet bij machte zijn te vervullen. De Nationale Economische Con ferentie was trouwens bedoeld als een rem tegen de bijeenroeping der na tionale arbeidsconferentie welke de eischen der arbeiders op loonsver- hooging moest vertolken ingevolge het voortbestaan van het oneven wicht tusschen prijzen en loonen. Aan hare betiteling van "nationaal,, heeft deze conferentie grootelijks af breuk gedaan, daar de vier ministers, waarvan twee Vlamingen, die er het woord hebben gevoerd, aan het Vlaamsch, welke de moedertaal is van de 5/8sten der Belgische bevol king, enkel ter inleiding een paar zin sneden hebben gegund en de Vlamin gen zich verder moesten tevreden stellen met de uitdeeling van de ver taling van den tekst der redevoerin gen welke allen in het Fransch, ook door de twee Vlaamsche ministers, werden uitgesproken. fiÉUicv.- De vertegenwoordigers der regee- ring hebben er op gewezen dat de toestand niet gunstig is. Ons prijzen- peil is te hoog bij vergelijking met het buitenland, dit is ook het geval voor de loonen, onze nationale voort- brengst is onvoldoende. Wij hebben tot heden boven onzen stand geleefd en het tijdperk van soberheid is aan gebroken, willen wij niet naar den dieperik gaan, de invoer overschrijdt grootelijks den uitvoer. Het optimis me van vóór de verkiezingen, toen men België afschilderde als het land van belofte, schijnt dus eindelijk plaats te hebben gemaakt voor meer werkelijkheidszin. Dat wij er niet schitterend voor stonden, wist iedereen die wat ver trouwd is met den economischen toe stand. Er was warempel het decorum niet noodig van de Nationale Econo mische Conferentie om dit aan het verstand te brengen der Belgische be volking. Wat deze wel had verwacht, en wat bedoelde conferentie haar niet bracht, was de opsomming van con crete en logische maatregelen welke de regeering zou treffen binnen af- zienbaren tijd om de huidige econo mische moeilijkheden op te lossen of minstens te verminderen. Op de conferentie hebben de woorvoerders der verschillende groo te bedrijfstakken hunne zienswijze kenbaar gemaakt betreffende de po litiek die dient gevolgd om de econo mische welvaart te herstellen. Dit is ongetwijfeld niet zonder be lang. Doch deze zienswijze was de regeering niet onbekend. Zij was haar in het parlement reeds meer maals bekend gemaakt door de ver schillende belangengroepen en ook op de vroegere conferenties welke voor elk hunner reeds werden belegd. Afgezien van haar meer plechtig ka rakter was de nationale economische conferentie dus een gelegenheid voor herhaling van standpunten welke reeds vroeger gekend waren. Het ware dan ook heel wat doel matiger geweest een gering aantal bevoegde vertegenwoordigers der verschillende bedrijfsgroepen bijeen te roepen en aan de hand van het programma van wenschen door hen voorgebracht een logisch regeerings- (Zie vervolg 2' bladzijde 1' kolom) (Vervolg). Paarden met koliekpijnen doen soms alsof ze gaan urineeren (zeeken) en de eigenaar vindt het bij iedere poging toch zoo spijtig, dat er geen urine geloosd wordt. Bijna alle boe ren denken aan niets anders dan aan blaas- of waterkolieken en bijna alle boeren denken, dat de kolieken zul len ophouden, wanneer hun paard zal urineeren en daarom steken ze een porei of een ajuin in de scheedeope ning, of gaan met een vinger kittelen in de opening van de pisbuis. Moesten de boeren zelf een inwendig onder zoek kunnen doen, dan zou deze praat en doenwijze gauw de wereld uitzijn, want verwonderd zouden ze moeten bestatigen, dat de blaas steeds leeg is en heel gezond is. Heel zelden is het, dat een blaasaandoening als oorzaak van koliekpijnen gevonden wordt. Dat rektaal onderzoek mag bij ko lieken niet verzuimt worden, omdat het ons toelaat, binnenin den buik za ken te voelen waarvan we bij bekij ken of beluisteren niet het minste ver moeden zouden hebben als darmver plaatsingen, wind- of mestophoopin- gen enz. Bij het stellen der diagnose, komt het er dus op aan de eigenlijke oor zaak te vinden van de koliekpijnen en er zich gemakkelijkheidshalve niet toe te bepalen enkel vast te stellen dat het paard kolieken heeft, wat reeds tot veel weinig aangename ver rassingen bij de behandeling, die werd ingesteld, aanleiding heeft gegeven. Men moet dus wel aandacht verlee- nen aan de houding van het paard zelf, aan de punten van overgevoelig heid, aan het beluisteren van de darm geluiden en aan het rektaal onder zoek. Het verloop van koliekpijnen is zeer verschillend. Soms blijft het bij eenige trekkingen en is het verloop dus zeer vluchtig en goedaardig. Meestal echter duren zij wel enkele uren en bij verstopping kunnen zij soms dagen lang duren, soms aan een stuk door, soms afgewisseld door pe rioden van kalmte. Dat men kolieken niet zoo licht mag opvatten, blijkt wel uit het hoog sterftecijfer, want gemiddeld is op 100 koliekgevallen het verloop in 15 gevallen doodelijk. Dit ongunstig ver loop kenmerkt zich door hevig zwee- ten, terwijl de pooten koud aanvoe len, de blik angstig is en de neusgaten wijd open staan. De pols is dan zeer vlug en zwak. Soms ook is de dood voorafgegaan door een bedrieglijke kalmte. Bij verstopping is de dood het gevolg van het opslorpen in het bloed van giftige stoffen, die ontstaan in de rottende gistende massa voedsel. Bij darmkrampen en darmknoopen is de dood het gevolg van darmontsteking, het vuur komt in de darmen de dar men zien er dan hevig rood, zwart of groen uit, naar gelang de graad van de ontsteking. Men mag integendeel op een gun stig verloop rekenen, wanneer het paard zich zijn omgeving aantrekt, wanneer het eenige neiging vertoont om voedsel of drank op te nemen wanneer in geval van verstopping of windkolieken overvloedig mest of wind gelost worden en wanneer in geval van darmkrampen de darmge luiden weer normaal worden. Voor wat de behandeling aangaat, moet men er dus voor zorgen, eerst en vooral deze kolieken te vermijden door niet te plotse voederwisseling, door geen koud water toe te dienen bij het van 't werk komen. Men zal onregelmatige gebitten laten in orde brengen en darmwormen regelmatig bestrijden. Het spreekt dan verder vanzelf dat een behandeling, in geval van kolie ken, moet ingesteld worden, aange past aan de oorzaak, en uit het voor gaande kunt ge dus wel opmaken, dat er van een porei of ajuin niet veel mag verwacht worden. In plaats van het paard voortdurend te doen mar- cheeren, laat het liever rondloopen in een warme stal met dikke stroobed- ding. Houdt het dier warm. Een la vement met zeepsop of lijnzaadsop kan nooit kwaad. Met het opgeven van allerlei pillen of fleschjes moet men voorzichtig zijndeze passen zeker niet voor al de verschillende soorten kolieken. Men overwrijve den buik met een stroowisch. Wan neer de aanval over is, wees voorzich tig voor kou vatten. Onttrek 24 uur lang alle voedsel en komt zeer lang zaam tot het normale rantsoen. Wacht een heele tijd voor het paard terua te laten werken. Veearts M. M. GRAMAKALK We ontvingen een kleine partij GRAMAKALK in goede zakken, met een gewaarborgde minimum inhoud van 70 levende kalk (CaO) 15 magnesia (MgO) Sedert jaren werd de gunstigste uit werking ondervonden van magnesia- houdende meststoffen en kalksoorten. Del Koornb Loem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1