n Tan r 11 Landbouwersver eenig ing Redt U Zeiven De nieuwe Regeering* De Algemeene Vergadering der I LANDBOUWWEEKBLAD I Voor en door de Arbeid adelt Orgaan der S. M. REDT JU ZELVEN. LaïldtM Landbouwers De verwachtingen den LandDOUW* samenwerkende Maatschappij AALST 30 MAART 1947. Verschijnt iederen Zondag 26ste JAARGANG Nr 1243 Abonnementsprijs 50 fr. 's jaars. Bureelen Zeebergkaai, 5, Aalst Telefoon Nr 267. Postcheckr. 1425.93. Handelsr. Aalst 145. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij hebben dus een nieuwe regee ring Christelijke Volkspartij-Belgi sche Socialistische partij onder de lei ding van den Heer Spaak. Daar onze vereeniging buiten en boven elke par tijpolitiek staat, zullen wij aan de nieu we regeeringsformatie geen politieke beschouwingen wijden. Wij bepalen ons dan ook bij enkele bedenkingën van algemeenen en van economischen aard. Vooreerst een paar opmerkingen van algemeenen aard Ten overstaan van de aanbevelin gen van spaarzaamheid en soberheid welke aan de bevolking bij herhaling werden gedaan door de regeerings- vertegenwoordigers, onlangs nog op de nationale economische conferentie, was de bevolking gerechtigd op dit gebied het goede voorbeeld te ver wachten vanwege 's lands bestuur. Welnu wij zien dat de nieuwe regee ring niet minder dan 19 ministers telt, wat voor een klein land als het onze overdreven is. Wel is waar telde de vorige regeering 21 ministers, doch de inkrimping is niet voldoende. Elk ministerie met zijn staf van hoogere ambtenaren en bedienden kost aan de staatskas, dus de belas- tingsplichtigen, een aanzienlijk aantal millioenen, te beginnen met de wedde van den minister welke eventjes 375.000 fr. bedraagt. De indeeling of structuur der ministeries kan boven dien niet logisch genoemd worden en blijkt meer te beantwoorden aan de betrachting van doseering der politie ke invloeden der regeeringspartijen, dan aan de vereischte eener redelijke verdeeling van de regeeringstaak op economisch en sociaal gebied. Zoo heeft het behoud van een af zonderlijk ministerie van Begrooting geen zin, daar het een onderdeel is van het ministerie van Financiën.Het gaat toch niet op de uitgaven en in komsten van den Staat aan twee ver schillende ministeries toe te vertrou wen, beide worden best beheerd door één en denzelfden minister nl. deze van financiën. Wij hebben thans een ministerie van invoeren bevoorrading en tevens een ministerie van buitenlandschen handel. Dit laatste is een departement van het vroegere ministerie van bui- tenlandsche zaken en den buitenland schen handel dat aldus tot zelfstandig ministerie werd opgericht. Deze indee ling is niet logisch. Buitenlandsche handel omvat toch in- en uitvoer. Wat bevoorrading betreft, dit mini sterie bevindt zich in vereffening en het ware heel wat doelmatiger ge weest het te voegen bij het ministerie van Landbouw dat de inlandsche voortbrenging in zijn bevoegheid heeft en diensvolgens aan het ministe rie van buitenlandschen handel de vereischte gegevens kan verstrekken tot het betrekken van de noodige hoe veelheden voedingswaren in het bui tenland. Wij hebben ook afzonderlijke mini steries van economische coördinatie en 's lands wederuitrusting, en van energie en brandstof. Deze bevoeg- heden behooren logischerwijze tot het Ministerie van economische zaken. Zonder de belangrijkheid te ontken nen van de vraagstukken welke aan voormelke twee ministeries zijn toe vertrouwd, meenen wij dat zij min stens even doeltreffend zullen worden behandeld door gespecialiseerde hoo- ge ambtenaren als door ministers die meer bloot staan aan politieke invloe den en berekeningen en waarvan de loopbaan dikwijls maar van korten is. Indien al deze bevoegdheden van economisch karakter door één mini ster worden uitgeoefend, dan is er geen economische coördinatie ver- eischt en nog minder een minister ge last met deze economische coördinatie. Het ministerie van landbouw werd in de nieuwe regeering toevertrouwd aan senator Orban. Deze is een Vla ming en men zegt van hem dat hij oog heeft voor de nooden van onze land en tuinbouwers^ Wij spreken deze verwachting uit dat hij dit door daden zal bewijzen en inzonderlijk door het spoedig herstel van de productie- en handelvrijheid voor onze boeren en tuiniers, door toepassing van een behoorlijke prij zenpolitiek ten bate van land- en tuin bouw. W3j verwachten van de nieuwe re De jaarlijksche algemeene verga dering onzer vennootschap had plaats op Zondag 23 Maart, ten lokale De Koornbloem B, Groote Markt, Aalst. Een geweldige storm en hagelvlaag kwam op een slecht oogenblik over de streek, wat zeker oorzaak was dat de opkomst niet te groot was. Buiten de heer C. Van den Haute, voorzitter, en de heer Vermoesen, toeziener, door ziekte weerhouden, waren de leden van den beheer- en toezichtsraad voltallig aanwezig. De vergadering nam aanvang te 3 uur, onder het voorzitterschap van den heer Emiel Baten, oudste lid van den raad. De heer Voorzitter dankte de leden voor hun opkomst en verklaarde de zitting geopend. Hij gaf vervolgens het woord aan den heer Frans Wy- nant, afgevaardigde-beheerder. De heer Wynant gaf lezing van het verslag van den beheerraad, dat we hierna laten volgen. Vervolgens werd het woord ver leend aan den heer Alexander Grau- wels, toeziener, welke lezing gaf van het verslag van den toezichtsraad en van de balans en de winst- en verlies rekeningen der vennootschap, afge sloten op 31 December 1946. Na eenigen uitleg over de verschil lende posten van de balans, hadden de stemmingen plaats. De balans en de winst- en verlies rekeningen, evenals de verdeeling der winsten werden met algemeenheid van stemmen goedgekeurd. Daarna werd door afzonderlijke stemming ontlasting verleend aan be heerders en toezieners. Als 4e punt der dagorde kiezing van een beheerder, in vervanging van den heer Clement Ruyssinck, overle den, werd de heer Robert Dhondt met algemeene stemmen tot beheer der gekozen. geering een landbouwpolitiek welke volkende maafregelen behelst 1) onmiddellijke afschaffing van alle reglementeering van den vee- en vleeschhandel 2) rendeerende prijzen voor slacht vee, zuivelproducten en eieren 3) terugkeer binnen korten tijd tot de handelsvrijheid voor melk en boter (Zie vervolg 4e bladzijde le kolom) Het officieel gedeelte der vergade ring afgewerkt zijnde, hield de heer O. Caudron, bestuurder der vennoot schap, een kleine toespraak, welke hierna volgt. De rede van den heer O. Caudron werd algemeen toegejuicht. De vergadering werd gesloten te 4.30 uur. De uitbetaling der winstaandeelen sloot deze belangrijke bijeenkomst. Verslag van den Beheerraad. MEVROUWEN, MIJNHEEREN, Wij hebben de eer en het genoe gen verslag uit te brengen over het verloop van het 28e boekjaar onzer samenwerkende maatschappij. Het jaar 1946 heeft ons tal van verrassingen en veranderingen ge bracht. Op 26 Juli hadden we het afster ven te betreuren van onzen Beheer der-afgevaardigde, de heer Clement Ruyssinck. We kunnen niet genoeg wijzen op de onschatbare diensten door den heer Ruyssinck aan onze vereeniging bewezen. Hij was een der stichters en van af het begin beheerder-afge vaardigde der maatschappij. Met hart en ziel was hij verkleefd en we kunnen hem als voorbeeld stellen voor ons allen. Altijd en in alle om standigheden hebben we op hem kun nen rekenen. Hij was de steun en de raadgever en zijn heengaan heeft eene leemte gelaten, welke heden nog niet is aangevuld. We brengen hem hier onze hulde en dank. Zijn naam zal prijken in het Gulden Boek van Redt U Zeiven. Verleden jaar waren we nog allen saam en de heer Wynant sprak hier als Bestuurder. Wat deze laatste toen Voorspelde is gebeurdde heer Ortaire Caudron is op zijn beslis sing teruggekomen en heeft op ons aller aandringen weer het ambt van Bestuurder aanvaard. Op de Bestuursvergadering van 2 Augustus 1946 heeft de heer Frans Wynant zijn ontslag als Bestuurder aangeboden en heeft aan den beheer raad voorgesteld de heer Caudron wederom in zijn vroeger ambt aan te stellen. Dit voorstel werd met vreug de en met eenparigheid aanvaard. Wij danken den heer Caudron voor deze beslissing. - De beheerraad heeft in dezelfde zit ting den opvolger aangeduid van den heer Ruyssinck, voor het ambt van Beheerder-Afgevaardigde. De keus viel op den heer Frans Wynant. We zijn overtuigd, dat de heer Wy nant de stappen van zijn waardigen voorganger zal volgen en als Be heerder-Afgevaardigde de belangen der maatschappij zal behartigen. (Zie vervolg 2de bladzijde). De Koornbloem

De Koornbloem | 1947 | | pagina 1